Lubbers bokste tegen Naast tegemoetkoming in terreinhuur Moncho te voorzichtig en naast vaak goedkope leningen GEMEENTEN STEKEN TONNEN IN BETAALDE VOETBALORGANISATIE Protesten tegen toelating van Zuid-Afrika Arsenal versloeg Derby d-0) Eric Leman en Ocana vielen Merckx niet aan Financiële verhoudingen Willy Steures beheerst alle onderdelen van het 71-2 Davis-Cup Drie kandidaten verloor in Denemarken Menetrey blijft Europees kampioen Rob Ridder voor organisatie Europese titel f 35 f-. f fll «pi 7 beursdagen X 13 DINSDAG 14 MAART 1972 (Van onze sportredactie) Rode cijfers MACROPAK INTERNATIONALE VERPAKKINGSBEURS f 'F A M F .F AW ■F O (Van onze sportredactie) had Terreinhuur n.v.t. 15/115 de voor bvo sta- over voor bvo sta- br.-recette geen spe- sta- voor bvo f 1,— per jaar tot voor bvo van f 75.000, N.v.t. Geen Geen 10.000,per jaar Voor b.v.o. stadionhuur f 200.000, 16,67% 100.000,— voor 1971/72 „Pas dit jaar is eigenlijk de doorbraak ADVERTENTIE Tsjecho-Slowakije is van plan zich terug te trekken als men tegen Zuid-Afrika zou moeten uitkomen. Verschillende andere landen hebben eveneens laten weten weinig gelukkig te zijn met de wedertoelating. Zuid-Afrika werd voor het eerst voor de Davis Cup geweigerd in 1970, omdat de Inschrijving „schadelijk” zou zijn voor het verloop van het toernooi. Het jaar ervoor had zowel Polen als Tsjecho-Slowakije zich teruggetrokken, toen zij tegen Zuid- Afrika moesten aantreden uit protest tegen de door dat land gevoerde apartheidspoli tiek. Go Ahead Eagles Deventer Telstar Velsen Heracles Almelo F.C. Utrecht 16,67% Utrecht Vermake lijkheids belasting 16,66% van br.-recette 16,66% van br.-recette 16,66% van br.-recette 15% van de br.-recette 1/11 deel v. br.-recette f 100.000,— per rende 5 jaar. Een zelfde bedrag ontvangt Vitesse van de gemeente Arnhem. Ook Vitesse zit in de rode cijfers. Het heeft het geld nodig om zijn exploitatie „rond” te krijgen. De FC Twente klopt bovengenoemde clubs echter met stukken. De club, die door trainer Kees Rijvers wordt geruild voor PSV krijgt een jaarlijkse subsidie van honderdvijfenzestigduizend gulden plus dit Niet kosten dekkende stadionhuur Niet kostendekkende stadionhuur Extra subsidie (indirect) niet kostendekkende dionhuur. onderhoud. Totaal ongeveer 190.000 per jaar. N.v.t. 10% van de netto-recette 10% van de bruto-recettes. 10% van netto re cette met mini mum van 400, per wedstrijd. Opbrengst veld-reclame (Van onze sportredactie) WERVERSHOOF. Willy Steures staat sinds z(jn vijfde jaar aan de biljarttafel. Hü werd altijd gezien als een groot talent, maar slaagde er evenwel nooit in ook maar een kampioenschap, of zelfs maar een toer nooizege te behalen. De 22-jarige compu terprogrammeur bij het ziekenfonds in Nijmegen faalde altijd wel ergens op de weg naar de titel. Vorig jaar maakte hj in het kampioenschap 47-2 in Amsterdam een bescheiden entree in het ereklasse- milieu, een moeilijk wereldje, waarin hij echter met zijn natuurtalent feilloos de weg vond. Willy Steures toch al een enkelvoudig gebouwde biljartatleet zou het zich niet kunnen permitteren veel kampioenschap pen per jaar te spelen. Een slechte ge woonte van hem is het namelijk om tij dens dergelijke wedstrijden niet te eten. „Ik kan geen hap door mijn keel krijgen. Het eten komt er meteen weer uit. Voor een partij ben ik erg zenuwachtig, maar zo gauw ik aan de tafel sta, is het over. Dan ben ik niet nerveus. Ik denk nauwelijks na bij een stoot. Het gaat gewoon vanzelf. Tini en ik spelen gewoon op ons gevoel. Het is misschien wel artistieker om te zien, maar zeker zo gevaarlijk, maar we kunnen het nu eenmaal niet anders. Je loopt na tuurlijk de kans dat het, als het een keer niet gaat, volkomen de mist ingaat. Maar dat is hier in ieder geval niet gebeurd. Doordat ik niet meer bang ben voor een stoot over één band is mijn spel rustiger geworden en completer. Als je ook maar één onderdeel van dit spel niet goed be heerst. val ie door de mand. Dat is hier niet gebeurd integendeel Vandas>> ’’•Jt ik dit kampioenschap beschouw als de door braak van een natuurtalent, zoals ze dat dan noemen”. dat fataal zijn. Zo’n partij kan in één beurt uit zijn. Ik vind 71-2 en bandstoten mijn favoriete spelsoorten. Daarin krijg je tenminste nog eens een kans als je iets fout hebt gedaan”. P.S.V. Eindhoven Roda JC Kerkrade M.V.V. Maastricht H.F.C. Haarlem Willem H Tilburg PEC Zwolle 16,66% van de br.-recette 16,66% van de br.-recette Subsidie (direct) f 170.000,— in het exploitatietekort. VW Venlo 16,66% van de br.-recette Naam b.v.o. Hl[wlFPlF«1lalla1lal 9.30-17.30 9.30-17.30 9.30-17.30 9.30-16.30 9.30-17.30 9.30-17.30 9.30-17.30 geen (sinds 1-1-1972) jaar een extraatje van vijfendertigduizend gulden. Ook de FC Groningen kan kenne lijk uitstekend opschieten met de wethou ders van sport en financiën. Het heeft een akkoord met de gemeente gesloten, waar door de voetbalclub twintig percent van de netto-recette nog een keer krijgt uitge keerd. Voor het geval die recette-op- brengst mocht tegenvallen heeft men in Groningen het minimumbedrag, dat aan subsidie per jaar wordt uitgekeerd, gesteld op honderdduizend gulden. Telstar doet het Tafeltennis. Het Nederlandse heren- tafeltennisteam heeft in Steenwijk de vriendschappelijke interlandwedstrijd te gen Engeland met 610 verloren. VALENCE. Eddy Merckx heeft de leiding behouden in de etappewedstrijd Parijs-Nice. Hoewel duidelijk hinder on dervindend van de blessures, zondag opge lopen bij een val in de eindsprint, beëin digde de Belg maandag de vierde etappe met slechts geringe achterstand op win naar Dierickx en hield in het algemeen klassement een voorsprong van vier se conden op zijn landgenoot over. Luis Ocana en Eric Leman hebben niet geprofiteerd van Merckx’ twijfelachtige lichamelijke conditie. Zij kwamen evenals hun rivaal in het peloton binnen. Merckx verklaarde dat hij tijdens de gehele rit last had gehad van zijn nieren, vooral bij de beklimming van de Col de la Republi- que en op „het laatste rechte eind” naar Valence. In deze laatste fase werden nog enkele vinnige aanvallen geplaatst, het eerst door oud-Tourwinnaar Roger Pingeon, ondanks diens knieblessure, De Fransman werd echter spoedig achterhaald door een groep van acht renners, waarvan Dierickx uit eindelijk het snelst was. Merckx’ jonge ploeggenoot Barras trok in de sprint Wolfshohl aan zijn tricot en werd gede- klasseerd. De 33-jarige Westduitser, die steeds voorin zit, eindigde ondanks deze hinderlijke vertraging als tweede. De uitslag van de vierde etappe is: 1. Dierickx (Bel.) 2.5,3; 2. Wolfshohl (W-Dld.) 2.5,8 2.5.3; 3. De Geest (Bel.) 2.5.,8 2.5.,7; 4. Ponton (Spa.) 2.5,8; 5. Pingeon (Fra.); 6. Zoetemelk (Ned.) 80; Scheper (Ned.) 103 Karstens (Ned.). AZ’67 opent de rij met een voor het jaar een extraatje van vijfendertigduizend zend gulden. Bovendien heeft AZ’67 een niet dekkende stadionhuur, plus de be schikking over een krediet van ten hoog ste tweehonderdduizend gulden tegen een rente van één percent. Fortuna Sittardia Combinatie ontvangt honderdduizend gul den per seizoen gedurende vijf jaar. Ook Fortuna S/C heeft een niet kosten dek kende stadionhuur. PEC Zwolle incasseert eveneens een ton. De gemeente Zwolle komt de voetbalclub tegemoet in de ken nelijk hoge exploitatiekosten. 95% opbrengst van iedere jingle voor bvo; borden opbrengst geheel voor ge meente. Voor 1971/’72 een bedrag van 100.900 gulden in het exploitatietekort. Er zijn ook gemeenten en clubs op te noemen, die respectievelijk niets geven en ontvangen. Feyenoord bijvoorbeeld krijgt van de gemeente Rotterdam geen subsidie uitgekeerd, noch ontvangt het een tege moetkoming in de huur van het stadion Feyenoord. Het betaalt slechts. 16,66 per cent verdwijnt in de gemeentelijke kas voor vermakelijkheidsbelasting. Excelsior kan ook niet bogen op een directe subsidie. Wel berekent de gemeente Rotterdam Ex celsior een niet kosten dekkende stadion huur. Het moet evenals Feyenoord en Sparta 16,66 percent vermakelijkheidsbe lasting betalen. Dat percentage komt veel voor in de FBO-enquête. Hoewel er ook clubs zijn (zoals Telstar, DFC en HVC) die totaal geen belasting aan de gemeente behoeven af te dragen. Fortuna SC 1/11 deel v. Sittard Maximaal 90.000,— in het Niet kosten dekkende expl. tekort. De titel, die Willy Steures nu wel beeft binnengehaald, biedt dit seizoen geen ver dere perspectieven. Volgend jaar zal er wellicht een wereldkampioenschap in deze spelsoort worden georganiseerd in Düssel dorf. Daaraan zal de nieuwe kampioen dan eventueel gaan deelnemen. De enige kans op internationaal contact zal pas ontstaan als Steures ook kampioen 47-2 wordt Hij moet dan winnaar worden van de titel strijd in Eibergen „Maar dat spel ligt me niet zo. Als je dan een fout maakt, kan KOPENHAGEN. De Haarlemse bad- mintonspeler Rob Ridder heeft maandag in Kopenhagen in de eerste ronde heren enkelspel van het toernooi om de interna tionale kampioenschappen van Denemar ken verloren van de Deen Niels Nörgaard met 12—15 3—15. In de eerste ronde damesenkelspel ver sloeg Imre Nielsen-Rietveld, de vroegere Nederlandse die tegenwoordig voor Dene marken uitkomt, Marjan Luesken met 11 4 113. Imre Nielsen won in de tweede ronde van Marie-Louise Wacherow (W.- Dld): 111 112. De Nederlandse kam pioene Joke van Beusekom werd in de eerste ronde uitgeschakeld door de Deense Jette Föge met 119 118. LONDEN. De speciale commissie van Davis-cuplanden zal op 14 april in Kopen hagen bijeenkomen om de kwestie Zuid- Afrika nogmaals uitvoerig te bespreken. Zuid-Afrika werd na twee jaar te zjjn ge weigerd onlangs toegelaten voor de com petitie van dit jaar. De speciale commissie komt bijeen op verzoek van bekerhouder Verenigde Staten. Nadat de Internationa le Lawntennisfederatie besloot Zuid-Afri ka weer toe te laten, is de speciale com missie overstroomd met verzoeken het be sluit ongedaan te maken. Robert Colwell, de voorzitter van de Amerikaanse bond, noemde het besluit Zuid-Afrika weer toe te laten „uitermate dom”. Rusland heeft gedreigd de Davis-cupcompetitie te boy cotten ingeval Zuid-Afrika zou deelnemen. PARIJS. De Franse bokser Roger Menetrey heeft de Europese titel in het weltergewicht behouden. Hij versloeg maandagavond in Parijs zijn landgenoot Robert Gallois door knock out in de zesde ronde. Voordelige treln-toegangs- biljetten op de stations verkrijgbaar. CROESELAAN UTRECHT niet minder. Het krijgt tweehonderddui zend gulden, terwijl FC Utrecht honderd- zeventigduizend gulden in de kas wordt geschoven. (W.Dld.), op 7 seconden: 4. Leman (Bel.), 5. Poulidor (Fra.), op 8 seconden: 6. D« Geest (Bel.) In de namiddag werd in het park Jou vet van Valence een ploegentijdrit gehou den over zeven ronden op een circuit van 700 meter. Deze werd gewonnen door de Duitse formatie Rokado (Wolfshohl, Ai- mar, Karstens, Bellone) met een gemid delde snelheid van 46.257 km-uur. De voorsprong op Solonor bedroeg ééntiende seconde. De Spanjaarden van Werner (ge leid door Gonzales-Linares) eindigden als derde. Deze drie formaties bleven voor op de ploeg van Eddy Merckx, die met een achterstand van drie seconden de vierde plaats voor zich opeiste. Het stond daarom al bij voorbaat vast dat er geen gevaarlijke tegenstander voor hem naar Voorburg mocht komen. Een sterke opponent zou immers alle mooie plannen met een overwinning in de war kunnen schoppen. Het oog van Lubbers’ manager, Ruhling, viel daarom op de 29- jarige neger Moncho, wiens slechte re- cordlijst voor tenminste één lid van de ACP (de commissie in de boksbond die de tegenstanders van de Nederlandse prof boksers moeten goedkeuren) aanleiding was hem als te zwak voor Lubbers te bestempelen, met het advies aan het hoofdbestuur Moncho als opponent voor Lubbers te weigeren. Deze raad werd echter niet opgevolgd. De in Dahomey geboren Moncho trad maandagavond toch tegen Lubbers aan en deed dat in de eerste zeven ronden niet eens zo gek. Lubbers verviel namelijk in zijn oude fout van te voorzichtig boksen, waardoor Moncho zeer redelijk staande kon blijven. Tot groot ongenoegen van het publiek kwam er pas in de achtste en negende ronde wat vaart in het duel, dat echter ondanks de duidelijke puntenzege van Lubbers geen rehabilitatie voor de Nederlandse kampioen opleverde. In het voorprogramma kreeg de Rotterdammer Bert Nikkelen Kuyper nog eens de gele genheid te demonstreren dat hij over een minimum aan techniek beschikt. De 28- jarige portier kreeg daarvoor de mede werking van de in Frankrijk werkende Opbrengst borden voor 75% voor bvo; geluid geheel voor bvo. Algerijn Ouali Khellaf, die het raadzaam achtte om de onbehouwen slagen van d* Nederlander zoveel mogelijk in achter waartse richting te ontwijken. De punten- overwinning van Nikkelen Kuyper stond als een paal boven water. Veel verder dan wat Rotterdamse voorpartijtjes zal hij er echter niet mee komen. Wat meer toekomst zit er in de Utrech ter Ben Zwezerijnen en vedergewicht Iwan Roesli. Zwezerijnen maakte vorig jaar een ongelukkige start toen hij in zijn eerste partij knock out ging en dat terwijl hijzelf op een killersreputatie kan bogen. In de drie daarop volgende wedstrijden bewees hij echter dat zijn eerste verlies een vergissing was. Maandag bevestigde hij dat nogmaals tegen de tengere Belg Heirman. In de eerste en tweede ronde ging de Belg al voor acht tellen neer, om vervolgens na enig hopeloos verweer in de vierde ronde definitief onder de rechtse slopershamer van Zwezerijnen te vallen. Iwan Rösli bevestigde zijn veelbelovende debuut van zes weken geleden door in een aantrekkelijk duel op punten van de in Brussel wonende Italiaan Angelo d’Aleo te winnen. HAARLEM Terwijl staatssecre taris Vonhoff de financiële boot af houdt, mengen de gemeenten zich meer en meer in financiële besognes van de plaatselijke betaalde voet balclubs. Hoe groot die overigens hoogstnoodzakelijke gemeentelijke bemoeienis is, blijkt uit een enquête, die is gehouden door de FBO (zoals bekend de werkgeversorganisatie in de voetbalbond, red.). De FBO ver strekte onlangs ter informatie aan de voetbalclubs een overzicht van de door gemeenten direct of indirect aan het betaalde voetbal uitgekeerde be dragen in het seizoen 1971-1972, die vaak veel hoger zijn dan honderd duizend gulden per jaar. BERN. Engeland, België en Italië hebben hun kandidatuur gesteld voor de organisatie van de finalefase van het lopende toernooi om de Europese voetbal- titel voor landenteams. Di)t betreft de wedstrijden voor de halve finales, de finale en de wedstrijd om de derde plaats. maar bij liquidatie is ge meente voor het totaal der verstrekte subsidies con current crediteur Regeling geldt voor 1971/’72 en ’72/ ’73. met stilzwijgende ver lenging. 20.000— als te gemoetkoming onderhoud snortpark. LONDEN. Arsenal heeft zich gister avond geplaatst voor de kwartfinales van de Engelse voetbalbeker. Op eigen veld versloegen de Gunners na een weinig fraaie wedstrijd Derby County met 10. Het was de derde wedstrijd tussen beide teams, omdat de twee voorgaande duels onbeslist waren geëindigd. In Engeland neemt men in tegenstelling tot Neder land geen strafschoppen maar speelt men dan de hele wedstrijd over. Het enige doelpunt werd gemaakt door spits Ray Kennedy, dezelfde man die ook in Amster dam tegen Ajax de kostbare treffer voor zijn rekening nam. Arsenal speelt zaterdag tegen Orient, een elftal dat een divisie la ger voetbalt maar zich tot nu toe als een echte cup-fighter heeft ontpopt. Ajax- spion Henk Groot zal deze wedstrijd bij wonen. DEN HAAG. Rudi Lubbers maandagavond de voor het publiek zo teleurstellende partij tegen de Italiaan Pierro Del Papa kunnen doen vergeten door de in Parijs wonende Afrikaan Ex- pedit Moncho voor tijd te stoppen of ten minste met een straatlengte voorsprong op punten te verslaan. Alleen op die manier had hij de 1500 man in de Voor- burgse sporthal „De Vliegermolen” ervan kunnen overtuigen dat hij inderdaad op weg is naar een gevecht om de Europese titel. Nu Europees kampioen Urtain in Amerika verblijft en voorlopig niet van plan is terug te komen om zijn titel tegen Jürgen Blin te verdedigen, is het voor Lubbers zaak in ieder geval zijn record van 21 gewonnen wedstrijden te handha ven, wil hij nog in aanmerking blijven komen voor een wedstrijd tegen Blin om de in half april waarschijnlijk vacant komende Europese titel. gekomen”, aldus de blijde kampioen 71-2. „Ik ben rustiger geworden in mijn spel. Dat komt vooral omdat ik veel op band stoten heb getraind. In het café van Piet Dekker in Dodewaard, waar ik samen met Tini altijd train, heb ik deze eerste maan den van het jaar zeker 20.000 punten bandstoten gemaakt, samen met Piet Dek ker. die natuurlijk ook erg goed speelt. Pas de laatste vier weken heb ik samen met Tini getraind op het kaderspel”. Steu res, ook spitsspeler in het bedrijfsvoetbal en een hartstochtelijk riviervisser op bra sem, heeft in de biljarterij een groot fa voriet. Dat is niet oom Tini maar de zeven tienjarige Brabander Chris van der Smis sen, die onlangs voor hem Europees ju niorenkampioen werd. „Van der Smissen is de kampioen van de nabije toekomst. Het is onbegrijpelijk zoals die jongen vrij van zenuwen is”. Na overname ter rein 4000, 10% van netto- recette. sta- 100.per wed strijd plus 15% van de netto re cette. Voor 1971/72 bedrag van de Garantie in het expl.tekort Afschrijving, 8% verschuldigde vermakelijk- na subsidies van gemeente boekwaardejen heidsbelasting plus 3x de en industrie tot een max. industriebijdrage tot een maximum van 225.000, 60.000 per jaar met in gang van 1971/’72. jaar gedu- niet kostendekkende dionhuur. Voor 1971/’72 f 65.000,— in Jeugdsubsidie expl.tekort; f 40.000,in 4,per jeugdlid, onderh. terrein; f 45.000, in rente van de schuld van de vereniging zolang ter rein nog niet is overge nomen door de gemeente, hetgeen 1-8-1972 gebeurt tegen 450.000, 25% van de bruto recettes, niet kostendekkende dionhuur- credietfaciliteit eerste 20.000 gld. in rek.-courant tot maxi maal 150.000, 10% v. d. recet te boven 20.000 gulden. Zonder het inpompen van handenvol geld van de zijde van de gemeenten zou het betaalde voetbal op dit moment reddeloos verloren zijn. f 22.500,onder voorwaar den voor salarissen Iers trainer. Niet-kostendekkende dionhuur tekort: ƒ200.000,—. Onderhoud stadion m. aan- horigheden. Rekening-cou- 1-8-1990. rant krediet tot maximaal 125.000,tegen renteper centage dat de gemeente wordt berekend door N.V. Bank voor Nederiandsche Gemeenten M.i.v. 1-7-1973 wordt dit maximum jaar lijks met 15.000,ver minderd. Geluidsreclame en score bord voor bvo, rest voor gemeente 15% van de eer- Geluidsreclame voor ste 250.000,b.v.o. bordenreclame recette daarna 5% 80% voor b.v.o., 20% voor gemeente. f 1.100,— plus 10% Voor bvo 85% van de van de netto- opbrengst boven 7.500,— ƒ500.000,—. Niet kostendek- recettes. plus 15% van de ontvang- kende stadionhuur. sten welke dat bedrag van 7.500,te boven gaan. Algemeen klassement: 1. Merckx 17 uur 12 minuten en 53 seconden; op 4 seconden: 2. Dierickx (Bel.), op 6 seconden: 3 Wolfshohl Garantie voor rente en af lossing tot maximaal J UUU.UUU,-111CI FKW kende stadionhuur. teXg/ F’»». sft-

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13