Regeringsnota: Streven naar het maximale Overlevingscijfers SITUATIE VOOR UNCTAD niertransplantaties in Leiden gunstig NIET ERG GUNSTIG GEMEENTE BEKIJKT KERMISKAMP Historici ongerust over vak geschiedenis Defensie gebonden aan visie in VS De Stoeterij „ondermijning Mé I ft/’ Amsterdam wil Proefschrift dr. Wamsteker: toer falende overheid NEO-ISOLATIONISME MERKBAAR Arnhem moet abortus betalen steunen Korporaals gingen op criminele Bezorgdheid over cardiologische afdeling in Zaandam rijkssteun voor reconstructie Actiecomité wijt doden Oxirane aan KVP vraagt acties Trepper te Geen gratis proces voor Nederlander Dapperbuurt in Berlijn DINSDAG 14 MAART 1972 1 2 I TOERISME 99 (Van een militaire medewerker) Processen Strategie van De Uilenboom Vrouw krijgt bijstand DEN HAAG De situatie in de wereld om ten aanzien van de UNCTAD-conferentie maximale resultaten te behalen is niet gunstig Dit mag er echter niet toe leiden binnen het mogelijke niet te streven naar het maximale. Aldus de ministers Langman (Economische Zaken) en Boertien (Ontwikkelingssamenwerking), die deze stelling poneren in een maandag aan de Tweede Kamer aangeboden nota over de derde conferentie voor handel en ontwikkeling van de Verenigde Naties (UNCTAD 3) een conferentie, die „meer dan ooit in Nederland in de publieke belangstelling staat”. DEN HAAG De Amerikaanse garantie en vooral de nucleaire garantie vormt de grondslag van de Nederlandse veiligheidspoli tiek en het bondgenootschappelijke kader daarvan. Dat dit uitgangspunt door een ruime meerderheid van de bevolking wordt gedeeld, blijkt uit de resultaten van het kiezersonder zoek, dat rond de verkiezingen in het voorjaar van 1971 is gehouden: 70 percent van de ondervraagden vindt dat Nederland lid moet blijven van de NAVO (tegen 11 percent, geen mening 19 percent), 71 percent is van mening dat Nederland nauw moet samenwerken met de Verenigde Sta ten (niet mee eens 18 percent, geen mening 11 percent). De grieven van de historici richten zich tegen het zogenoemde „Ledoproject". Dit project werd in 1968 begonnen onder auspiciën van de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs en is ondergebracht bij het instituut voor onderwijskunde in Gro ningen. Volgens de Leidse historici beoogt dit project „niet meer of minder dan het gangbare onderwijs te vervangen door het nieuwe vak „sociale wereldoriëntatie”, waarvan de uitgangspunten, de inhoud, de criteria en de methodieken ontbreken of zeer aanvechtbaar zijn.” Zeer aantrekkelijke prijzen te-Jk 1 I SANTPOORT (van onze correspondent) DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Wolff (CPN) maakt zich in vragen aan de minister van Volksgezondheid en Milieu hygiëne ongerust over de volgens hem zeer ernstige toestand, die dreigt te ont staan, als het Julianaziekenhuis in Zaan dam niet met dertig cardiologische bedden wordt uitgebreid. Huurverhoging. Ongeveer 300 bewoners van enkele Heerlense woonwijken heb ben een protestbrief ondertekend tegen de huurverhoging van zes percent die per 1 april ingaat. Zij vinden dat de woningen te veel gebreken vertonen in verhouding tot de huidige huur van 70 gulden. De ondertekenaars willen boven dien weten of de eigenaar van plan is de woningen af te breken of te verkopen. De actie wordt gecoördineerd door de bond van Huurders en Woningzoekenden in Heerlen. 1 J i 1 I Het gemeentebestuur van Arnhem kan na deze uitspraak van de kamer voor ge schillenbehandeling in beroep gaan bij de Kroon. taak ten zeerste bedreigen”, spreekt de vergadering vier wensen uit: iedere uitvoering van het Ledoproject moet worden gestopt. onmiddellijk moet volledige opening van zaken worden gegeven, ook over de kosten. Dit geldt met name de afzonderlijke krijgsmachtdelen die in de voorstellen volstrekt open overleg met de vakkring geschiedenis aan de universiteiten. elke schijn moet worden vermeden, dat het onderwijs en de studie voor vol dongen feiten worden geplaatst. naar believen werden ingekrompen, afge schaft of uitgebreid. In de nota wordt het standpunt ingeno men dat het toerisme belangrijke devieze ninkomsten voor de betrokken ontwikke lingslanden kan geven. Voorzover moge lijk zullen beide ministers dan ook trach ten aan een reslutie ter aanmoediging van de opbouw van het toerisme in ontwikke lingslanden, waar dit opbouwmogelijkhe- den biedt, mede te werken. de Kermisbond, en de heren Lewis en Van Stijgeren, beiden van het bu reau Bestuurscontacten van de ge meente Amsterdam. LEIDEN. „Achter de rug van docen ten en onderzoekers is de geschiedeniswe tenschap speelt zich een proces af dat voor een belangrijk deel dreigt te leiden tot de opheffing van geschiedenis als onderwjjs- vak.” Aldus docenten en studenten van de sectie geschiedenis van de Leidse uni- versiteit maandagavond in een verklaring, opgesteld op een bijeenkomst over de „zin en functie van de geschiedenis in de he dendaagse samenleving.” DEN HAAG. Het dagelijks bestuur van de K.V P. heeft de Nederlandse rege ring gevraagd om invloed uit te oefenen op de Poolse regering ten behoeve van de Poolse verzetsheld Leopold Trepper Deze komt tot dusver in Polen niet in aanmer king voor een uitreisvisum naar Israël. Het Kamerlid meent dat in een streek met 140.000 inwoners een goed uitgeruste cardiologische afdeling dringend gewenst is en dat de minister stappen moet onder nemen om de plannen, waartoe drie jaar geleden werd besloten, alsnog te laten doorgaan. Hij vraagt de bewindsman of het waar is dat de ziekenhuisadviescommissie een negatief advies aan hem heeft uitgebracht en of dit advies te maken heeft met de plaats van het noodgebouw of wel met de temporisering in de ziekenhuisbouw. Als de minister op dit advies zou ingaan, ont staat volgens de heer Wolff, een onaan vaardbare toestand, waarmee op een be paald ogenblik mensenlevens gemoeid kun nen zijn. Leopold Trepper heeft in de Tweede Wereldoorlog een eminent aandeel” gele verd in de geallieerde oorlogsinspanning. De Poolse regering zou door het geven van een uitreisvisum een daad van men selijkheid stellen, aldus de K.V.P. in een verklaring. zal daarom zaak zijn, aldus de beide ministers, dat de gemeenschap in over leg met de toetredende landen duide lijk zal maken dat de vergrote gemeen schap met de belangen van derde landen, met name van de ontwikkelingslanden rekening zal houden. Concrete toezeggin gen, die deze bereidheid van de gemeen schap onderstrepen, worden daarom nood- zakeliik geacht. In de nota wordt er op gewezen, dat bij de door de ontwikkelingslanden aanbevo len maatregelen duidelijk de nadruk valt op acties tot verruiming van de toegang tot de afzetmarkten, waaronder in de eerste plaats de markten der ontwikkelde landen. „Deze hinderwetvergunning mag slechts worden verstrekt, zodra de rust en veilig heid van de omwonende bevolking is gewaarborgd” aldus het CAR. Volgens het actiecomité is bij de vestiging van het bedrijf met de belangen van de omwoners evenveel rekening gehouden als met die van de hazen op het terrein. Wat de stikstoframp van vorige week aangaat, weet het CAR te melden, dat het dodelijke reactorvat op de dag van de ramp nog door het Stoomwezen is gecon troleerd. Ook na de transplantatie moet gedia- lyseerd kunnen worden bijvoorbeeld na transplantaat. Overigens kunnen de meeste chirurgische en urologische complicaties na transplantatie met een goede diagnostiek en juiste therapie doorgaans worden opgelost. Aldus dr. Wamsteker die chirurg is aan de afde ling heelkunde van het Leidse zieken huis. Dit onderzoek is het tweede in een serie van drie Leidse studies naar de resultaten van niertransplantaties. Maar dit uitgangspunt vinden wij he laas maar zelden terug in de voorstellen die de commissie-Van Rijckevorsel van alle kanten bereikten. De commissie is overspoeld door een veelheid van menin gen over defensie die vrijwel nimmer stoelden op de analyse van het uitgangs punt de relatie tot Amerika en die mede daardoor bij de geïnteresseerde bui tenstaander een beeld van verwarring en tegenspraak moeten hebben opgeroepen. ARNHEM. De Kamer voor geschil lenbehandeling van Gelderland heeft in een bij haar aanhangig gemaakte beroeps zaak beslist, dat de gemeente Arnhem de kosten van een abortus provocatus moet vergoeden, indien de vrouw Algemene Bijstand krijgt. Het College voor de verlening van bij stand in Arnhem had afwijzend beschikt op de aanvraag van een vrouw, die in ernstige psychische en maatschappelijke moeilijkheden verkeerde. De abortus pro vocatus was op haar toegepast, terwijl ze een uitkering genoot van de Bijstandswet. In haar beslissing stelt de kamer vast, dat de vrouw niet in staat was de kosten uit eigen middelen te bestrijden en haar daarom alsnog bijstand dient te worden verleend. Het beroep van de vrouw is ge grond verklaard en het besluit van het College voor de verlening van bijstand in Arnhem is vernietigd. overleving na één jaar over deze perio de, bedroeg 90 percent voor patiënten die een nier van een levende, verwan te, donor ontvingen en 76 percent voor patiënten die een nier van een overle den donor kregen, deze cijfers zijn vergeleken met het wereldgemiddelde respectievelijk 78 percent en 52 percent in de periode 1968-1969. Dr. Wamsteker acht transplantatie zonder de mogelijkheid van behande ling met een kunstnier onjuist, aange zien met een dialyse de patiënt juist in optimale conditie kan worden gebracht voor de operatie. Bovendien kan de periode worden overbrugd waarin nog geen geschikte donor-nier beschikbaar is. EDE. De marechaussee stelt een on derzoek in naar de criminele activiteiten van een in Ede wonende 25-jarige be roepskorporaal en een in dezelfde plaats gelegerde 23-jarige dienstplichtige korpo raal. Het tweetal wordt verantwoordelijk gesteld voor een groot aantal inbraken op verschillende plaatsen in het land waar bij goederen met een waarde van tiendui zend gulden werden buitgemaakt. De beroepskorporaal werd zaterdag aangehouden wegens het onbevoegd in bezit hebben van een jachtgeweer. Bij het verhoor bleek hij in samenwerking met zijn vriend heel wat meer op zijn kerfstok te hebben. In eerste instantie werd deze klacht afgewezen omdat hij het verlies niet aan nemelijk kon maken. Zijn verzoek om kosteloze rechtsbijstand werd verworpen omdat het beroep, dat hij wilde aanteke nen, naar de mening van het gerechtshof geen kans van slagen heeft. Haate is bij eerdere processen wel schadeloos gesteld voor goudstukken, een gouden horloge en sieraden, die zijn ouders tijdens de Twee de Wereldoorlog moesten afstaan. Daar voor ontving hij in 1963 1572 mark en later nog 13.200 mark. Volgens het Westberlijnse hof heeft Haate geen bevredigend antwoord kunnen geven op de vraag waarom hij het verlies van edele metalen en sieraden ter waarde van 100.000 mark niet meteen aanhangig heeft gemaakt tijdens deze eerdere pro cessen voor schadeloosstelling. Tot deze conclusie komt de 35-jarige dr. H. Wamsteker in een proefschrift „Organisatorische en chirurgisch-tech- nische aspecten van de niertransplan taties bij de mens” waarop hij vandaag aan de Leidse universiteit is gepromo veerd. In dit proefschrift worden de vijftig niertransplantaties beschreven tussen 2 maart 1966 (de eerste overplanting in Nederland) en 1 september 1970 in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Bij deze transplantaties werden tien orga nen van levende donoren (verwanten) gebruikt en veertig van overleden, niet verwante, donoren. De transplantaat- De tweede ontwikkeling ligt op het gebied van de militaire strategie. De vroe gere militaire medewerker van de New York Times, Baldwin, wijst er in zijn laatste boek „Strategy fcr to-morrow” op, dat een maritieme strategie voor Amerika het meest in aanmerking komt. Een der gelijke strategie geeft van nature een „Aangezien op verschillende scholen al met dit nieuwe leervak wordt geëxperi menteerd, waardoor het geschiedenisonder wijs in zijn verschillende beledingen voor voldongen feiten dreigt te worden geplaatst die een verantwoorde uitvoering van zijn AMSTERDAM. De Amsterdamse wethouders Lammers en Kuypers hebben maandagmiddag de financiële problemen bij de reconstructie van de Dapperbuurt en Kattenburg besproken met minister Udink (Volkshuisvesting) en zijn staatsse cretaris Buck. De woordvoerder van de minister deelde na afloop mee dat aan de orde kwamen: de verliezen by de grond exploitatie, het huurpeil van nieuw te bouwen woningen en de kosten van par keervoorzieningen. WEST-Berlijn. (DPA) Het Hoog Ad ministratief Gerechtshof in West-Berlijn heeft maandag afwijzend beschikt op een verzoek om kosteloze rechtsbijstand in een proces voor schadeloosstelling van oorlogsschade, dat was inged'end door de Nederlander Isaak Haate uit Appingedam. De klager eist van de Duitse Bondsrepu bliek 100.000 mark schadevergoeding voor het verlies van edele metalen en sieraden. Deze goederen waren geroofd van zijn ouders, die in 1944 op transport naar het concentratiekamp Auschwitz waren ge steld. In een romantisch paardespul, anno 1780, met een riant terras, een wan delterrein van bijna 6000 m2 en een eigen parkeerterrein, vindt u het juiste sfeertje voor diners, recepties, koude buffetten en feesten van uit eenlopende aard. Beschikbaar vanaf 15-3-’72 voor grote en kleine gezelschappen. Na de felle protestactie van de ker misexploitanten gisteren op de Dam in Amsterdam naar aanleiding van de brand in het winterverblijf van de De eerste ontwikkeling is, dat binnen de huidige Amerikaanse administratie een zekere neo-isolationistische tendens valt waar te nemen. Henk Neuman, één der leden van de commissie-Van Rijckevorsel, heeft verleden jaar eens gesteld dat het geen twijfel lijdt „dat de president zich bewust is van de grote belangen die hier op het spel staan. Maar de grote vraag is of er zich al dan niet zijns ondanks soms een wijziging voltrekt in het denken van de Amerikanen over de rol van hun strijdkrachten in het buitenland.” Over de hulp die het rijk kan bieden in het kader van de geldende regelingen zal verder overleg volgen, zei de woordvoerder. grote soepelheid en een veel mindere mate van gebondenheid. Engeland is daar eeuwenlang het schoolvoorbeeld van ge weest. Om eigen belangen en die van anderen over de gehele wereld te kunnen beharti gen, zijn primair sterke zeestrijdkrachten nodig. Landstrijdkrachten hebben eerder een reservefunctie en kunnen kleiner zijn. Zij bestaan dan ook vaak uit beroepsper- soneel met de waarborg van een hoge kwaliteit. Zowel het Amerikaanse voornemen om de dienstplicht af te schaffen als de begrotingsplannen voor 1973 lijken de hier aangegeven strategische gedachtengang te steunen. De plannen behelzen onder meer zes nucleair voortgestuwde onderzeeboten en zeven torpedoboot jagers, terwijl de eerste fondsen zijn aangevraagd voor een nucleair vliegdekschip. De kosten van dit laatste zullen onge veer het jaarbedrag van de Nederlandse defensiebegroting belopen. Maar, in de woorden van minister van Defensie Laird, voor de V.S. geldt dan ook dat een sterke marine van wezenlijk belang is. Tenslotte vragen de strategische nucle aire wapens de aandacht. Hier beginnen de plannen voor het ULMS (underwater long-range missile system) vaste vorm aan te nemen. ULMS is een zeer verbe terde serie van de huidige in onderzeebo ten geplaatste (oude) Polaris en (nieuwe) Poseidon raketten, met een verdubbelde dracht en een capaciteit (per raket) van 10 tot 12 kernkoppen van 50 megaton die onafhankelijk van elkaar hun doel zoe ken. Voor de jaren zeventig tekent zich een accentverschuiving af, waarbij de op het exploitanten zijn twee ambtenaren van bestuurscontacten maandagmid dag een kijkje gaan nemen in het woonwagenkamp. Van links naar rechts: de heer Broeks, voorzitter van De drie aangegeven ontwikkelingen sluiten bij elkaar aan. Immers, isolationis me past bij een maritieme strategie en het ULMS-concept past 'laar weer in. Hoe moet dit nu uit Europese hoek worden bezien? Het minste is wel, dat men geen processen in gang zet, die zouden worden betreurd als deze ontwik kelingen waarop men betrekkelijk weinig invloed kan uitoefenen zich doorzetten. De mogelijkheid van een vermindering van de Amerikaanse troepen, op korte termijn wellicht, alsmede verdere ontwik kelingen die zich binnen de Amerikaanse defensiepolitiek kunnen voordoen vragen om bezinning hierop, alvorens de eigen grond- en luchtstrijdkrachten eventueel te verkleinen. Zo luidt de conclusie van overste Vos kuil, die hij ook op de Nederlandse NAVO- bijdrage, waarover straks moet wor den beslist, toepast. Dit wil niet zeggen dat wij onze marine zouden kunnen af schaffen ten gunste van de andere twee krijgsmachtdelen, maar het houdt wel in ook bondgenootschappelijk gezien dat een uitbreiding van onze vloot ten detrimente van land- en luchtstrijdkrach- ten voorshands als een minder aan te bevelen gebruik van beschikbaar te stel len middelen kan worden beschouwd.” LEIDEN. De resultaten van de niertransplantaties in het Leids Acade misch Ziekenhuis zijn aanmerkelijk gunstiger dan elders in de wereld. Hiervoor is geen duidelijke oorzaak aan te wijzen, maar belangrijke punten die hoogstwaarschijnlijk tot dit succes hebben bijgedragen, zijn ondermeer de ruime experimentele periode waarin chirurgen en internisten technische er varing hebben opgedaan, de strenge criteria waaraan de donor-nier moet voldoen en de uiterste zorg aan het vervoer van de nieren besteed, waarbij zij in zo goed mogelijke conditie wor den gehouden. In de nota wordt er op gewezen, dat op de conferentie de aandacht vooral gericht zal zijn op grondstoffenvraagstukken, op de invloed van de internationale monetai re situatie op wereldhandel en ontwikke ling, scheepvaartvraagstukken en maatre gelen ten behoeve van de minst-onwik- kelde landen. De taak van Nederland in konink- rjjks verband zal er in dienen te bestaan ter conferentie bij te dragen aan een nadere uitwerking van die maatrege len die zover mogelijk tegemoet komen aan de wensen van de ontwikkelingslan den, aldus de beide bewindslieden. In de nota wordt meegedeeld, dait con tact zal worden gelegd met een aantal gelijkgezinde landen en gepoogd zal wor den om constructieve voorstellen uit te werken voor verschillende onderwerpen. Deze voorstellen zullen zo gekozen en geformuleerd worden dat mag worden verwacht dat zij algemene steun tijdens de bijeenkomst kunnen verwerven. De te benaderen gelijkgezinde landen zullen zo wel ontwikkelde als ontwikkelingslanden zijn. Nederland zal, waar de basis van het EEG-verdrag slechts communautair optre den mogelijk is, zich inspannen het ge meenschappelijk standpunt zodanig te be nvloeden, dat zoveel mogelijk tegemoet zal worden gekomen aan de wensen. In dien geen communautaire stellingname is vereist is Nederland bereid in het overleg met de zes na te gaan of ook ten aanzien van deze materie een gemeenschappelijke opstelling mogelijk is. De ministers Langman en Boertien ach ten de kans groot, dat het vraagstuk van de invloed van de Europese gemeenschap op de internationale handel „meer dan ooit” een belangrijke rol zal spelen tijdens de conferentie. Verwacht wordt, dat een aantal Aziatische en Latijns-Amerikaanse landen ter conferentie hun beduchtheid voor de invloed van de vergrote gemeen schap tot uitdrukking zullen brengen. Het De regering is zeker bereid financiële hulp te verstrekken voor de opbouw van koopvaardijvloten. Tenslotte wordt mee gedeeld, dat Nederland bereid is te onder zoeken hoe steun kan worden verleend aan de aanpassing van westerse technolo gische kennis aan de behoefte van de ontwikkelingslanden. Een uitzondering op deze regel vormt een bijdrage van luitenant-kolonel J. Vos kuil, docent in de militaire strategie aan de Hogere Krijgsschool en eerste secreta ris van de Algemene Christen Officieren vereniging. In het ACOV-maandblad Spes doet hij een poging om de keuze omtrent de Nederlandse defensie-inspanning in het verband te plaatsen van een drietal be langrijke ontwikkelingen ,dat zich op ver schillend gebied in de Verenigde Staten aftekent. land gestationeerde nucleaire afschrik- kingsmacht geleidelijk wordt vervangen door een maritieme, hetgeen tevens leidt tot een grotere veiligheid voor het Ameri kaanse grondgebied in een nucleair con flict. ROTTERDAM. —Het Centraal Actie comité Rijnmond (CAR) heeft de dood van de drie Westduitse arbeiders vorige week donderdag bij het chemische bedrijf Oxirane aangegrepen om een heftige aan val te doen op de overheid. In een uiterst fel opgesteld pamflet, dat maandag is verspreid, zegt het comité dat de drie doden „het treurige bewijs zijn van het falen van de overheidsinstanties Het CAR dringt aan op sluiting van het be drijf zolang er geen Hinderwetvergunning is verleend. SJ- "I

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2