Personeel Na einde bestand al weer 3 doden Bazan in IRA SPREEKT NU VAN El Ferrol Waarschuwing uit Brussel staakt nog Toren „aangekleed Steeds minder priesters en steeds meer gelovigen Egypte wil weer tussen China banden met Bonn Rhodesië is ingrijpend veranderd Amerikaanse kunstmaan Uitwisseling ambassadeurs EEN „TOTALE OORLOG” verspreidde plutonium en Engeland I I- achtergrond Noordvietnamese w delegatie naar Japan 3 DINSDAG 14 MAART 1972 SAS VOORSTEL OM DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TE HERVATTEN Radio-actieve stof Samenwerking Blanken Consulaat op Formosa dicht SALISBURY (Reuter) De commissie-Pearce, die het afgelopen weekeinde naar Londen is teruggekeerd, heeft Rhodesië achtergelaten in een toestand van politieke en economische onzekerheid. Verwacht wordt dat de commissie in de tweede helft van april aan de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Alec Douglas-Home zal rapporteren hoe de Rhodesische bevolking staat tegenover het Brits-Rhodesisch ak koord. De slotsom zal waarschijnlijk luiden dat de Rhodesiërs in meer derheid afwijzend tegenover het akkoord staan, zo is de algemene indruk in Salisbury. f11.000,— KW® ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Bonn) ’''A Een ARfVWtflAAflMWVVVIAfVWMWMIfWWIfWMfWVtflWWWMAMVWVWMfWIAAfVVWVtfWVWtntfVWVMWWWVVIMWIMVMfVV De Rhodesische blanken zien over het algemeen Pearce en zijn medewer- De bouw van de Tour Montparnasse in Parijs is na tweehonderd meter even stopgezet om het gedeelte dat Later hadden nog meer bomaanslagen plaats. Bij een ervan werden drie Britse militairen gewond. De toestand van een van hen is ernstig. Malachy McGnrran, leider in London derry van (gematigde) „Officials" van het Ierse Republikeinse Leger en vice-voorzit- ter van de verboden politieke organisatie Sinn Fein, heeft gisteren in Stockholm een eenheid van het Britse leger ervan beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor sommige bomaanslagen in Noord-Ierland. BONN. Egypte heeft de Bondsrepu bliek voorgesteld spoedig besprekingen over het hervatten van de diplomatieke betrekkingen te beginnen. Daarmee wordt snel gereageerd op een besluit dat de raad van de Arabische Liga het afgelopen week einde nam. De raad gaf de aangesloten landen toestemming weer contacten met de regering in Bonn aan te knopen. Een Britse militair werd door een sluip schutter gewond toen hij in de grens plaats Newry op patrouille was. Een lid van de „Provisionals” de militante vleugel van het Ierse Republikeinse Leger, ver klaarde tegenover een verslaggever van het persbureau UPI in Belfast „het is nu een totale oorlog.” CO- kartel- onder- worden >or de oj ieven raats VATICAANSTAD (UPI) Het aantal r.-k. priesters in de wereld blijft afnemen, maar het aantal gelovigen stijgt, zo staat in een statistisch jaaroverzicht van het Vaticaan in 1971, dat gisteren aan paus Paulus werd overhandigd. „Het aantal priesters daalde van 351.000 tot 347.00 in 1971. Het aantal priesterwij dingen verminderde in het zelfde tijdvak van 4000 tot 3500. Het aantal katholieke gelovigen is vol gens het jaaroverzicht in 1971 van 520.5 miljoen gestegen tot 534 miljoen. De waarschuwing uit Brussel betekent, dat die ondermijnende factoren niet alle teruggevonden worden in het Europese beeld en voor een deel dus van Neder landse origine zijn. Nederland slaat in vergelijking met de Europese partners een slecht figuur. Als de Europese commissie zich over een dergelijk verschijnsel be zorgd maakt, dan komt dat omdat de Nederlandse situatie nauw verbonden is met de Europese en een nadelige invloed kan hebben op de resultaten van de samenwerking in de EEG. Het is een zeer somber gestemd hoofd stuk, dat in het rapport van de Europese Commissie aan Nederland is gewijd. De vraagstukken van de werkloosheid, de geldontwaarding en de teruglopende in vesteringen ziet de Europese Commissie in het wijdere verband van de noodzakelijke Europese verbetering van het bruto-natio- nale produkt en de handclsbalans. In dat verband zijn de vooruitzichten volgens de Commissie ronduit ontmoedigend. Wat zij als onontkoombare maatregelen aanbe veelt om althans een nog snellere afgang McGurran is in Zweden om „de propa ganda van het Britse leger te ontzenuwen”. Hij zei op een persconferentie dat de „Special Air Service” bomaanslagen pleegt om verdeeldheid te zaaien tussen de vech tenden en het volk. Hij noemde de SAS „een contra-revolutionaire terreurorgani satie die terreurdaden pleegt tegen men sen die de strijd voor bevrijding van de Britse bezetting steunen.” De SAS is een commando-eenheid van het Britse leger, gevormd tijdens de strijd in Noord-Afrika in dé tweede Wereldoor log. De eenheden opereerden achter de linies en trokken dwars door de woestijn om vooral de Duitse vliegvelden achter het front aan te vallen. Industriewerving VS. Een delegatie van het bedrijfsleven in vijf staten van de Verenigde Staten komt begin mei naar Nederland om te trachten Nederlandse bedrijven te interesseren voor het vesti gen van fabrieken, het aangaan van joint ventures of het sluiten van licen- tie-overeenkomsten in Amerika, aldus een mededeling van de Amerikaanse ambassade in Den Haag. De ambassade wijst erop, dat de recente wijziging van de wisselkoersverhouding tussen de gul den en de dollar het voor het Neder landse bedrijfsleven interessanter heeft gemaakt fabrieken in de Verenigde Sta ten te vestigen. De Amerikaanse rege ring en de regeringen van vijftig Ame rikaanse staten zouden zulke vestigin gen toe juichen, aldus de Amerikaans* ambassade De militairen keerden terug van een patrouille in het tien km. zuidwestelijk van Belfast gelegen Lisburn, toen in de buurt van een kazerne een in een gepar keerde auto geplaatste bom ontplofte. Bij vuurgevechten met Britse militairen in Londonderry zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee burgers doodge schoten. Drie militairen werden gewond. De Provisionals hadden een bestand van 72 uur afgekondigd om de Britse regering de gelegenheid te geven een politiek initi atief te nemen voor het herstel van de vrede in Ulster. Zij stelden tevens bepaal de voorwaarden, waaronder consignering van de Britse troepen in hun kazernes in afwachting van hun terugkeer naar Enge land, afschaffing van het parlement in Belfast, vrijlating van alle politieke ge vangenen en zelfbeschikkingsrecht voor de gehele bevolking van Noord-Ierland. Maar de Britse regering negeerde het bestand en de „Provisionals” verklaarden later dat de vijandelijkheden op volledige schaal zouden worden hervat. Premier Jack Lynch van de Ierse repu bliek verzocht het IRA gisteren hun be stand in Ulster te verlengen tot de Britse regering haar voorstellen voor een vreed zame oplossing van de crisis bekendge maakt zou hebben. Terwijl regering en politieke partijen in Nederland zich verwikkelen in hun zo veelste frustratie, deze keer vanwege ge heime afspraken bij de kabinetsformatie, komt van buiten een waarschuwing die de aandacht vestigt op een bijzonder ernstige situatie betreffende de Nederlandse eco nomische positie in Europese verhoudin gen. De Europese Commissie, dagelijks be stuur van de EEG, heeft in haar vergelij kend rapport over de economische toe stand van de aangesloten landen ons land aangewezen als de lidstaat waar de situa tie zich in de ongunstigste zin ontwikkelt. Dat is een constatering die bevestigt wat binnenlandse deskundigen uit ver schillende gezichtspunten al meermalen hebben voorspeld en wat ook door de verantwoordelijke ministers in het kabi net telkens weer in min of meer bedekte termen aan de orde wordt gesteld: de Nederlandse economie bevindt zich in een vrille, een spiraalvormige duik omlaag, waarbij de economische strategie voortdu rend faalt in haar pogingen om oorzaken en gevolgen van elkander te onderschei den en maatregelen te ontwerpen die de ondermijnende krachten uitschakelen. KONING WILLEM II 20 GULDEN, 10 GULDEN en 5 GULDEN 1848 Deze gouden hebben lijk de ge C-L van De bisschop van El Ferrol, Araujo Igle sias, heeft alle priesters in de stad opge dragen hun preken eerst ter goedkeuring aan hem voor te leggen. De Kamer van Koophandel van El Ferrol heeft haar leden aangespoord hun activiteiten nor maal voort te zetten. Volgens een schrij ven van de Kamer zijn sommige leden „onder druk gezet om hun bedrijven te sluiten, waardoor de gewone gang van zaken in de stad zou worden verstoord”. In alle kerken van El Ferrol is zondag een brief van de bisschop voorgelezen waarin deze zegt dat sociale problemen niet opgelost worden door ze als „onder mijning” te bestempelen. De bisschop vraagt uitbreiding van de mogelijkheden voor bijeenkomsten en beraadslagingen om onderwerping aan „druk van economi sche machten, officiële monopolies of klandestiene groepen” te voorkomen. Als de arbeidsproblemen niet worden opgelost voorziet de bisschop dat het conflict over slaat naar het hele openbare leven, waar door de arbeiders gevaar lopen te verval len tot radicalismen, legale oplossingen onmogelijk worden gemaakt en de ar- beidsvrede wordt bedreigd. Een van de onbedoelde gevol gen van het werk van de commissie- Pearce is een bundeling van het Afri kaans verzet. De Afrikaanse nationalis ten, die tegen het akkoord gekant wa ren, hebben elkaar gevonden in een organisatie: de „African National Council” Onder leiding van de metho distische bisschop Abel Moezorewa heeft deze beweging met succes actie gevoerd tegen d< regeling die Londen en Salisbury hadden getroffen. De Westduitsers op hun beurt moeten een verandering op het Arabische toneel aanvaarden De meeste landen hebben na melijk inmiddels betrekkingen aange knoopt met de DDR. Er zullen dus in de toekomst twee Duitse ambassades zijn. Deze situatie bestaat al in Algiers ,dat het Liga-besluit niet heeft afgewacht. Het was overigens de hoogste tijd voor de Arabische Liga om het zeven jaar geleden uitgevaardigde parool te laten vervallen. Indertijd hadden Tunesië, Ma rokko en Lybië het bevel genegeerd en sindsdien hadden vier andere de schade van de breuk met de rijke Bondsrepubliek al zozeer betreurd, dat zij op eigen initia tief de betrekkingen herstelden. Egypte stond op het punt hun voorbeeld te vol gen. WASHINGTON, (Reuter), kunstmaan van de Amerikaanse marine, die acht jaar geleden in de dampkring verbrandde, heeft sporen dodelijk radioac tief plutonium over twaalf landen van het zuidelijk halfrond verspreid, zo heeft de Amerikaanse Commissie voor Kernenergie (AEC) onthuld. De kunstmaan heeft volgens de com missie ongeveer twee pond plutonium uit gestrooid. Deze hoeveelheid is gelijk aan een zesde van al het plutonium, dat boven het zuidelijk halfrond is neergesla gen na meer dan driehonderd kernproe ven, die door de Sovjet-Unie en de Vere nigde Staten zijn genomen. Niettemin verklaart dr. John Harley, directeur van het laboratorium van de AEC voor gezondheid en veiligheid, dat de sporen radioactief plutonium afkomstig van de verbrande kunstmaan geen gevaar hebben opgeleverd. TOKIO. (AFP) Een Noordvietnamese economische delegatie wordt maandag in Tokio verwacht, zo is In de Japanse hoofdstad vernomen. De delegatie is tot dusver de belangrijk ste, die naar Japan wordt gezonden. Zij staat onder leiding van de directeur van de Noordvietnamese Kamer van Koop handel. Uit goedingelichte bron is vernomen, dat twee functionarissen van het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken vorige maand een bezoek aan Hanoi hebben gebracht. Moezorewa reisde ook naar het hoofdkwartier van de Verenigde Naties en naar Engeland om het Afrikaanse standpunt toe te lichten Vorige week kondigde hij aan dat de ANC na het vertrek van Pearc-e zal worden gereor ganiseerd tot een nationalistische poli tieke partij. Misschien zullen Afrikaan se parlementsleden, die voor andere partijen in de volksvertegenwoordiging EL FERROL, (DPA, EFE). De groot ste Spaanse staatswerf „El Bazan” in El Ferrol bleef ook maandag drie dagen na de bloedige onlusten die aan twee arbei ders het leven kostten, op last van de directie gesloten. Ook zondag heeft de politie, zoals gemeld, arbeiders gearres teerd, die ze als aanstichters van de massa-betoging van de arbeiders be schouwt. kers graag vertrekken: ze verwachten nu een terugkeer van de rust en regel maat die sinds 1966 in het land heers ten. De meeste politieke waarnemers zijn daar echter niet zo zeker van Ze voorzien dat als de Rhodesiërs in meerderheid „ja” tegen het akkoord zouden zeggen, een zwarte protestgolf, gepaard gaande met uitbarstingen van geweld zou ontstaan Zegt de commis sie „nee” dan worden vreugde-uitbar- vtingen en feestvieringen onder de Afri kaanse bevolking voorspeld, waarop ongetwijfeld een scherpe blanke reac tie zal volgen. Pearce en zijn commissieleden hebben de afgelopen twee maanden tiendui zenden kilometers afgelegd om de me ning van de Rhodesische bevolking te peilen over het in november gesloten Brits-Rhodesisch akkoord. Op massale openluchtbijeenkomsten heeft de com missie meestal een overdonderend „nee” van de Afrikanen te horen ge kregen. Volgens het akkoord zou Rho desië wettelijke onafhankelijkheid krijgen onder het huidige blanke min- derheidsbewind. Langs geleidelijke weg zou dan een Afrikaans meerderheids- bewind tot stand kunnen komen Daar voor moeten echter zoveel hinderpalen worden overwonnen dat de Afrikanen mogelijk pas in de volgende eeuw een overwegende invloed op het landsbe stuur zouden kunnen krijgen. zijn gekozen, overstappen naar de ANC, zodat de beweging ook een ver tegenwoordiging in het parlement zal hebben. BELFAST (UPI en ANP) Vijf bommen zijn gisteravond in verschei dene steden in Noord-Ierland ontploft toen het eenzijdig door de „Provisio nals” van het IRA afgekondigde bestand van 72 uur nauwelijks vijf mi nuten was verstreken. Een 20-jarige man werd in Belfast kort voor de af loop van het bestand doodgeschoten. Een woordvoerder van het Britse leger zei dat zich in Belfast, in Stabane en Londonderry verscheidene ex plosies hebben voorgedaan. LONDEN, (AFP, Reuter). Engeland en de Chinse Volksrepubliek hebben be sloten hun diplomatieke vertegenwooordi- gingen te verheffen tot de rang van ambassade, zo heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Dou glas-Home gisteren in het Lagerhuis be kendgemaakt. De Britse en Chinese regeringen zijn ook overeengekomen om het Britse con- sultaat op Formosa met ingang van giste ren te sluiten. De overeenkomst is in Peking onderte kend door de Chinese onderminister van Buitenlandse Zaken Tsjiao Kwam Hwa en de Britse zaakgelastigde in China, John Addis. In de overeenkomst wordt de regering van de Chinese Volksrepubliek erkend als de enige wettige vertegenwoordigster van China. Het is voor het eerst sinds de oprichting van de Chinese Volksrepubliek in 1949 dat Engeland en China ambassadeurs uitwis selen. De meeste blanken, die van mening waren dat de Afrikanen zich volgzaam en tevreden hadden geschikt in het bewind van Ian Smith, hebben hun mening moeten herzien. Hun is geble ken dat een aanzienlijk aantal Afrika nen vijandig staat tegenover de rege ring, er een diep wantrouwen tegen koestert, en dal hun innerlijk verzet gemakkelijk kan uitbarsten in geweld daden. Verwacht wordt dat na Egypte Koeweit en Saoedi-Arabië zich bij de Westduitsers zullen melden. Libanon volgt waarschijn lijk na de verkiezingen in april of mei. De enige Arabische landen, die in de raad van de Liga tegen nieuwe banden met Bonn hebben gestemd, zijn Irak, Syrië en Zuid-Jemen. Voor de regering-Brandt is het herstel van de betrekkingen met de Arabische landen een diplomatiek succes. De Arabie ren verbraken de banden in mei 1965 demonstratief nadat de Bondsrepubliek Israël had erkend. Nu schijnt de Bonner politiek, die gericht is op samenwerking met beide partijen, zowel door de Israë liërs als door de meeste Arabische rege ringen te zijn aanvaard. 1 af te remmen, is voor een groot deel volkomen in strijd met wat vakbonden en werkgevers in Nederland zich voor ogen stellen. Bovendien komt het niet overeen met de voorgenomen overheidsuitgaven, althans niet met een zodanige stijging daarvan dat de plannen van de regering tot uitvoering kunnen worden gebracht. Een uiterst voorzichtig financieel over heidsbeleid, zoals de Commissie aanbe veelt, kan de Nederlandse regering na tuurlijk vertalen op een zodanige manier dat het past bij het beleid dat zij al voert. Maar kennelijk vindt de Commissie dat het huidige beleid en de begrotingsvoorne- mens al veel te royaal van opzet zijn. Een verder „sleutelen aan de economie” om bijvoorbeeld de werkgelegenheid op te voeren en daardoor de werkloosheidscij fers enigszins terug te dringen, is bij voorbaat uitgesloten. De Commissie voor ziet voor Nederland dan ook een verdere stijging van de werkloosheid. Zij zegt daarbij dat, mocht de regering plannen maken om in probleemgebieden sane ringsmaatregelen te nemen, de kosten daarvan alleen verantwoord zouden zijn als zij verkregen zouden worden uit be zuinigingen elders. Een beleid zoals de Commissie in grote lijnen aan de Nederlandse regering aanbe veelt, is bijna in ieder opzicht strijdig met datgene wat de vakorgansaties en het bedrijfsleven wensen. Het is eveneens strijdig met de noodzakelijke opvoering van de defensiekosten, maar op dat punt heeft de Europese Commissie (bij afwe zigheid van een Europese defensiegemeen- schap) geen enkele belangstelling. Daar voor moet men bij de NAVO zijn en het is langzamerhand wel bekend hoe daar over de defensiekosten gedacht wordt. Het rampzalige van deze toestand is wel, dat de huidige regering eigenlijk nog niet eens volledig is gestart met de plan nen die zij op financieel-economisch ge bied koestert. Bovendien kent niet ieder een die plannen blijkbaar, want bij de kabinetsformatie zijn afspraken gemaakt die nooit openbaar zijn geworden. Dit maakt dat de economische crisissi tuatie in ons land, die nu al internatio naal de aandacht trekt, onoverzienbare politieke consequenties met zich zal kun nen slepen, die een gevaarlijke verwarring kunnen scheppen. mm 225,- 125,. mm a 75,« 350 «x. 20 gld. 14 700 ex. 10 gld. 7 1000 ex. 5 gld. Maar met welke conclusie de com missie ook is teruggekeerd naar Enge land, haar aanwezigheid heeft Rhodesië ingrijpend veranderd. De politieke be wustwording van de negerbevolking is versneld en de blanke minderheid is niet meer zo zeker van haar zaak. klaar is alvast „aan te kleden”. Als het klaar is zal het bouwwerk 56 ver diepingen hebben en in totaal 7.600 ramen. Voor het Brits-Rhodesische akkoord werd gesloten was het Afrikaanse ver zet hopeloos verdeeld. De leiders van de twee grootste bewegingen, ZAPU (Zimbabwe African Peoples Union) en ZANU ^Zimbabwe African National Union), in ballingschap in Zambia, be streden elkaar even fel als het regime- Smith. Vertegenwoordigers van beide bewegingen hebben echter in de ANC broederlijk samengewerkt. In Salisbury, waar men met span ning wacht op de bevindingen van lord Pearce, zijn de pers en de „man in de straat” vrijwel unaniem van mening dat de commissie tot een „nee” tegen het akkoord zal concluderen. In het zakenleven bloeit echter sinds een week of <wee een nieuw optimisme. Zakenmensen verwachten dat de commissie een „ja onder voorbehoud” of een „nee onder voorbehoud” zal rapporteren, waardoor de bal wordt teruggesneeld naar de politici. Ze me nen dat de houding van de stedelijke Afrikanen de laatste weken is omge slagen naar een aanvaarding van het akkoord, maar ze geven toe dat het „te laat en te weinie was”. zeldzame munten gezamen- fabelachti- Catalogus prijs Deze unieke piön met rand ter scheiding thans doe Oranje Munt nieuw uitgege in 21,6 kan muntgoud. 100 proef serie’s genummerd van P 1 - P 100 in goud en zilver. Totaal 6 mun ten (in cassette) 470.— gr. f6 28 gr. 0 22,5 mm a 3,5 gr. 0 18 K ORANJE MUNT DEN HAAG Lange Poten 5ATel. 070-64.69.24 LEES DE MUNTKOERIER MAANDBLAD VOOR DE MUNTVERZAMELAAR -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3