90 percent voor binnenlands gebruik JAPAN HAALT MEESTE VIS UIT DE ZEEEN Honingraat-Rotterdam BEN STRIK, zingende pater uit Brazilië Leemte in rechtshulp opgevuld Ons recht wetswinkels te koop nu in r L. P.: „Brasil in melodieën” ••••2®2fe*2*2*# 2*2*2»2«2»2«2«* ••••2*2«e f S# L F F Surinaamse sectie commissie van coöperatie Half miljoen nodig voor landbouw- koninkrijk rond Rampzalig HUIVERIG MAMMOET DINSDAG 14 MAART 1972 Samenwerking Steeds duurder Geen eten, geen geloof .4. (Van onze juridische medewerkster) LEIDEN In Nederland is er bij na geen gebied te bedenken dat niet tot in details geregeld is in wet, ver ordening, collectieve (arbeids)over- eenkomst, statuut of reglement. Vooral door de sociale wetgeving is een heel nieuw terrein aan het recht toegevoegd. Armenzorg werd recht op bijstand. Daarnaast komen er allerlei wettelijke regelingen, met mogelijkheden van beroep op de ad ministratieve rechter of de Kroon. Het uitgangspunt „ieder wordt ge acht de wet te kennen” wordt steeds verder uitgehold. Doordat het infor meren van de mensen over hun rech ten sterk achter is gebleven bij het formuleren van die rechten, is er een leemte ontstaan: een leemte in de rechtshulp. (Van onze redacteur in Djakarta) DJAKARTA „Wij erkennen de Indonesische opvatting niet, dat alle zeeën tussen de eilanden van de ar chipel behoren tot de Indonesische territoriale wateren. We vissen er op grond van een overeenkomst dat we vijftig percent van de totale vangst af staan aan Indonesië”. Dit verklaar de de Japanse ambassadeur in Dja karta onlangs tijdens een persbijeen komst, toen hem het verwijt werd gemaakt dat Japanse vissersschepen de Indonesische „binnenwateren” leegvissen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG „Christendom is prachtig, maar het moet wél samen gaan met een menselijk bestaan. Als je niets te eten hebt, is het moeilijk geloven”. Dat zegt pater Ben Strik, 48 jaar, met 21 jaar Braziliaans ont wikkelingswerk achter de rug. In die periode heeft hij geleerd te vechten tegen onvoorstelbare ellende en wan toestanden. Hij is in de loop van die jaren minder missionaris en méér boer geworden. In die laatste functie kocht hij rijst, cacao, mais en bruine bonen en betaalde daarvoor relatief hoge prijzen. Afschuwelijk Iltflll Hl J 'SB j ll Ai Ijl - ‘A ■’■'A J VOORAL de deurwaarders ondervinden schade van de activiteiten van de recht- winkeltjes. Het kantongerecht was bij uitstek het terrein van de deurwaarders kantoren. Vreemd genoeg is er van die MISSCHIEN zien de deurwaarders deze hele zaak als een voorbijgaande gril. Het is ook niet uitgesloten dat, als het ernst wordt met de nota-Posthumus de studen ten minder tijd krijgen voor dit soort werk. Of Je rechtswinkels blijven door draaien zal dan in hoge mate afhangen van de vraag of de faculteit bereid is werk van de studenten te waarderen als een studie-prestatie. OOK de advocaat maakt zich nog wei nig zorgen over het terreinverlies. Dit is voor haar ook een nieuw verschijnsel. Accountants hebben het belastingrecht al weggeknabbeld. De advocaat die zich ging specialiseren op het nieuwe EEG-recht kwam vaak van een koude kermis thuis. Het aantal zaken bleek te gering om dit specialisme lonend te doen zijn. VOORAL onder de druk van de jonge ren komt de advocaat enigszins in bewe ging. Er ontstaat kHtiek van binnenuit Het gaat niet aan de drempel voor de gewone burger steeds hoger te maken, zo stelt de jonge balie. De uur-tarieven zijn nu al dik boven de honderd gulden Wil de balie de individuele cliënt niet verlie zen, dan zal zij zich praktischer op moe ten stellen. In Den Haap wordt al geëxpe rimenteerd met een wijk-spreekuur VELE zaken kunnen met een verwij zing naar een bepaalde instantie of een mondeling advies worden afgedaan. De advocaat wordt sterk belemmerd in het zoeken naar meer aangepaste vormen van rechtshulpverlening door haar verouderde structuur en „ere-code”. WANT hoewel sociale verzekeringen al lerlei risico’s hebben overgenomen blijft de burger op het punt van de rechtshulp nia„ genoemd naar generaal Rondon, die er destijds een stukje spoorweg aanlegde. De staat kan zichzelf volgens pater Strik nog nauwelijks bedruipen. Er mag door toedoen van de huidige regering dan een einde zijn gekomen aan de allerergste corruptie, de macht van de alïeer.heersende gouverneur mag dan wat zijn ingedamd, in het gebied dat even ver van de overheidsgebouwen in Brazilië ”gt verwijderd als Suriname van het Haagse Binnenhof, is van een minimaal bestaan voor de boerenbevolking nog lang geen sprake. schuwelijke toestanden. Misdadigers uit Porto Velho vonden hun weg naar Ron donia. Er was geen eten, er was geen drinken. De mensen stierven als ratten. Als een boer zijn produkt niet aan een firma wilde verkopen, dan zorgden misda digers en bandieten ervoor dat het toch gebeurde”. Met 3 jaar naar kleuterschool. De besturen van de Nederlandse Montessori-Vereni ging en van de Stichting Montessori- Centrum zijn voorstanders van het mo gelijk maken van experimenten om drie jarige kinderen toe te laten op de kleu terschool. Dit schrijven de besturen aan de Onderwijscommissie van Eerste en Tweede Kamer, als reactie op het verzet daartegen van een duizendtal leidsters bij het kleuteronderwijs. Japanse vissers is zo goed, dat het Visserij Instituut ook wel gebruik maakt van gegevens die vissersschepen zelf verzame len en naar Tokio doorgeven. Zo kan het gebeuren dat bij Nieuw- Zeeland door een Japanse treiler een enorme school zeebrasem wordt waarge nomen en de volgende dag „concurreren de” Japanse vissersschepen naar het be treffende gebied opstomen. Bovendien be schikt het Japanse Visserij Instituut over acht uitstekend geoutilleerde laboratoria waar diepgaand research wordt gepleegd. Tegen een dergelijk gesloten front is bijna geen land opgewassen. De Sovjet unie, die uiteraard een genationaliseerde visserijvloot heeft, kan nog enigszins met Japan concurreren, maar vangt toch altijd nog ongeveer twee ton minder per jaar dan Japan. NUMERIEK breidde de balie zicb de laatste 25 jaar nauwelijks uit. We! ont stonden er mammoetkantoren, met als basis een cliëntenbestand uit het bedrijfs leven. De pro-deo praktijk wordt als een blok-aan-het been ervaren. Pas onlangs is men begonnen met een accountantsonder zoek. om enig inzicht te krijgen In de vraag hoeveel geld er eigenlijk in de behandeling van deze kosteloze zaken gaat NAAST deze rechtswinkels is er het instituut van de sociale raadsman Deze uiterst nuttige vorm van hulpverlening wordt door gemeenten georganiseerd Dan zijn er de vakbonden, met jaarlijks dui zenden adviezen, en niet te vergeten de deurwaarders. van de minister op een vraag van het Tweede Kamerlid mr. Wiebenga 'P S.P.) over de gebrekkige rechtshulp aan on- en minvermogenden, blijkt dat de minister dit niet zo ziet. Het antwoord komt er op neer dat het allemaal wel meevalt met die rechtshulp en vooral met de betaling ervan. De ’andelijke deken van de Orde van Advocaten heeft hierop in een felle brief aan de minister gereageerd In Rondonia is pater Strik anderhalf jaar geleden met het opzetten van een landbouwcoöperatie begonnen. Hij heeft zich gebogen over landbouw-studieboeken en geeft nu aanwijzingen hoe de 500 aangesloten boeren zo economisch moge lijk hun grond kunnen bewerken, hoe zij het snelst van hun grote schulden kunnen afkomen en hoe zij een redelijke welstand kunnen opbouwen. „Het leven is daar verschrikkelijk hard. Elke dag moet worden opgebokst tegen het oerwoud. De mensen werken 24 uur per dag. Elke week moet ik voor de coöperatie 400 kilometer naar Porto Velho en dan niet over een mooie asfaltweg. Maar er is iets in Rondonia bereikt. Er is een ziekenhuis. Voor medische behande ling en eventuele opname betalen de boe ren 15,- per maand als ze dat kunnen. Er is een kerk, een school. De mensen hebben wat vertrouwen in me gekregen.” Pater Strik is een man van de praktijk. De Braziliaanse jaren hebben hem geleerd dat men met theoretiseren in het oerwoud niet ver komt en dat Brazilianen geen geestdriftige gelovigen zullen worden zo lang hun kinderen ondervoed zijn. Van daar Striks afkeer van „de mooie woorden van een romanticus als bisschop Helder Camara”. „Daar koop je geen brood voor”, zegt hij. Pater Strik vindt dat godsdienst iets is voor mensen die te eten hebben. Dat eten is er nog niet voldoende. Er is dringend behoefte aanlandbouwtraktoren, cement, gereedschap, zaaigoed kuikens benzine en muilezels. Het is maar een greep uit de lijst. Pater Strik doet daarom, in „Don Bosco” in Den Haag, in geleende kleren een beroep op de Nederlandse vrijgevigheid. Daarvoor heeft hij tegen betaling van 15 tot 25 gulden een langspeelplaat volgezongen met Zuidamerikaanse liede ren. vaak uiterst moderne vismethoden op praktisch elk stukje open zee te vinden zijn. De Japanners beschikken over fa- brieksschepen, die soms 30.000 ton meten en in staat zijn de gevangen vis te verwerken en in te blikken (veertig per cent van de totale vangst). De Japanse regering heeft de eis gesteld dat iedere vangst eerst in Japan moet worden binnengebracht voor deze eventu eel aan derden wordt verkocht. Nu wor den er erg weinig Japanse visprodukten geëxporteerd. Alleen walvistraan, waar in eigen land maar een beperkte belangstel ling voor bestaat, wordt vaak direct van de drijvende fabriek naar de buitenlandse koper gebracht. Voor 37.000 gulden mag Rotterdam zich gebruiker noemen van dit honing- raat-beeldmerk dat een gestileerde plattegrond van de stad voorstelt. Het is ontworpen door Wim Crouwel van Total Design. Crouwel, die onder meer ook een beeldmerk maakte voor zijn geboortestad Groningen, noemt het een experiment, dat behoudens enig toezicht van Rotterdam zelf iedereen dit ont werp mag gaan gebruiken. Het is juist de bedoeling dat hotels, WV’s, win kels en wat dies meer zij, die iets „Rotterdams” in hun bedoelingen willen demonstreren, het merk gaan gebruiken, zonder er copyright voor verschul digd te zijn. Om verkeerd gebruik tegen te gaan, krijgt Rotterdam er van Crouwel een handleiding bij, waaruit aan wie maar wil adviezen zullen worden verstrekt. Wel is het de bedoeling, dat het voorlopig niet wordt ge bruikt zonder de verklarende toevoeging „Rotterdam". Crouwel: ,,De er varing leert, dat een dergelijk merk ongeveer een jaar nodig heeft om erin te komen”. Het ontwerpen van het merk en de vele toepassingen heeft on geveer een jaar gevergd. Het idee ontstond in de wachtkamer van het vlieg veld van Tokio, waar Crouwel en Rotterdams gemeentevoorlichter Koos Bax (beiden betrokken bij de Nederlandse Expo-inzending) met elkaar in gesprek raakten. WIE MOET hiervoor op het matje ge roepen worden? Is het de advocaat? AI eeuwen lang het armenrecht werd al in 1462 geregeld is de advocaat de man die de mensen moet helpen bjj het opstel len van een brief, het nitleggen van een contract: hij moest ook toen al met goede manieren, verstand en rijpe raad begaafd zijn. Zwartreizigers. Op e’kt duizend mensen, die van nel openbaar vervoer in Rotter dam gebruik maken is er ten minste één die niet betaalt Ce RET heeft becijferd, dat vorig laar van de 139 miljoen metro- tr»m en Buspassagiers 1,2 pro mille ,zwart> eiziger’ is De RET zal daarom het aantal controlebeambten dit jaar uitb-eiden va 40 tot 50. (n navol ging van Amsterdam, waar de niet- geüniformeerde controleurs al enige tijd succesvol werk verrichten, ml ook in Rotterdam een deel van het perso- De Japans-Indonesische visserijovereen- komst toont aan hoe ver Japan wenst te gaan om maar genoeg vis te vangen. Maar ook, dat Japan zich met zijn agressieve visserij-politiek niet erg populair maakt. OP PERU NA, dat hoofdzakelijk ansjo vis vangt, is Japan het land dat per jaar de meeste vis uit de wereldzeeën naar boven haalt. Negentig percent van de tien miljoen ton die jaarlijks wordt gevangen, is voor binnenlands gebruik. Maar deze tachtig kilogram vis per hoofd van de bevolking is bij lange na niet genoeg om aan de nog steeds stijgende behoefte te voldoen. Vandaar dat Japanse vissers met hun HET GROOTSTE JAPANSE visserijbe drijf, met een omzet van 900 miljoen dollar per jaar, is Taiyoo Oyo Oyo. Het bedrijf heeft over de hele wereld fa- brieksschepen liggen en staat op de be kende lijst van grootste niet-Amerikaanse firma’s ter wereld op de 73ste plaats. Daarna volgt de Nippon Suisan Kaikan, gevolgd door een groot aantal kleinere bedrijfjes tot kleine famiiiescheepjes toe. De twee genoemde Japanse visserijreu- zen zijn in feite coöperatieve bedrijven, die de vangst van kleine eigenaars afne men en verder verwerken. Bijna alle zalmvissers van Hokkaido, in het noorden van Japan, behoren tot één en dezelfde coöperatie. Hoewel 30 percent van de Japanse vis vangst uit de eigen territoriale wateren komt, lijkt de vraag gewettigd of de Japanners met hun moderne opsporings- en vangmethoden niet bezig zijn de we reldzeeën leeg te vissen. Officieel houden de Japanse schepen zich aan het voor schrift alleen in de zogeheten MSY (Maximum Sustainable Yields)-gebieden te vissen. Dat zijn plekken waar een maximale vangst te verwachten is en waar weinig jonge vis zit. Maar bij de steeds stijgende binnen landse behoefte zullen Japanse vissers in de verleiding kunnen komen ook buiten de MSY-gebieden hun netten uit te gooi en, hetgeen rampzalig zou zijn. De stij gende behoefte wordt niet alleen veroor zaakt door de Japanse bevolkingsgroei overigens de kleinste in heel Azië maar ook door de stijging van het pro- teïne-gehalte in het Japanse voedselpak ket. Dat ligt op het ogenblik bijna op hetzelfde niveau als dat van de Verenigde Staten: 70 gram per hoofd van de bevol king. PARAMARIBO. De Surinaamse sec tie van de koninkrfjkscommissie, die de staatkundige verhoudingen binnen het ko ninkrijk moet bestuderen is nu definitief samengesteld. Voorzitter is de oud-jour- nalist, oud-minister van Onderwijs en Volksvoorlichting A. J. Morpurgo. De heer Morpurgo is geen lid van een politieke party. Ondervoorzitters zijn minister van Op bouw dr. r. F. E. Essed (Progressieve! Nationale Partij) en Statenvoorzitter J. Lachmon (Vatan Hitkarie Partij). Leden zijn minister di. R. M. Nanan-Panday (Landbouw, Veeteelt en Visserij). L Mun- gra en M. S. A Nurmohamed (allen V.H.P.); Voor de P.N.P. verder minister president dr. J Seaney; voor de Sarekat Rakjat Indonesia: J. K. Sariman; voor de Progressieve Surinaamse Volkspartij J. de Miranda; voor de Progressieve Bosneger- partij: G. Leidsman; voor de Kaum Tani Persatuan Indonesia' Th. N. Saridio Voor de oppositiepartij N.P.S. (Nstionale Partij Suriname): O W. van Genderen, mr. A. G. Karamat-Ali en drs. M. C. Cambridge. Het enige Statenlid van de oppositionele Partij Nationalistische Re publiek, mr. E Bruma heeft geen zitting in de Surinaamse sectie. Als deskundigen werden aan de sectie toegevoegd: mr. O van der Geld en mr. L. F. Ramdat Missier (leden) van het Hof van Justitie in Suriname. Het secretariaat wordt gevormd door ir G. D. Hindcri, mr. K. Gonsalves en mej. L Ho Kan You. Minister-president Sedney zou zijn par tij (P.N.P.) hebben verzocht voor hem een ander P.N.P.-lid aan te wijzen. De officiële installatie van de konink- rijkscommissie zal waarschijnlijk eind maart in Den Haag plaatsvinden. De woordvoerder van het kabinet voor Suri naamse en Nederlands-Antilliaanse zaken kon de juiste datum nog niet noemen, omdat enkele technische details nog niet rond zijn. ER IS NOG een andere manier waarop Japan tracht in die stijgende visbehoefte te voorzien. Het is duidelijk dat Japan meer en meer zal zijn aangewezen op import van vis, terwijl de behoefte ook elders zal stijgen. Japan is nu begonnen zijn technologische kennis op het gebied van de zeevisvangst uit te dragen naar andere Aziatische landen. Men hoopt dat deze landen op deze wijze hun vangst zullen kunnen opvoeren. Op die manier creëert Japan haar eigen markten, waar zij in de toekomst vis kan kopen. Japan behoort nu al tot de landen die de hoogste prijs betalen voor geïmporteer de vis. Als de Japanners op dezelfde manier de wereldzeeën blijven bevissen, dan zal de vis steeds duurder betaald worden. En dan spreken we nog niet eens van de biologische schade die de ontvis- sing van de oceanen met zich meebrengt. ADVOCATUUR en wetswinkels hebben elkaar nodig De Utrechtse how leraar prof. mr. A. A. G Peters ziet in deze „oppositionele rechtshulp” een belangrijke stimulans voor een rechtsontwikkeling waarbij niet de staai maar het individu centraal komt te staan. Een essentiële voorwaarde hiervoor is wel dat de servi- ce-verlcning plaatsvindt door organisaties Pater Strik: ,Om mijn 500 boeren elk aan duizend gulden te helpen en dat is nóg maar een druppel op een gloeiende plaat zou ik een half miljoen nodig hebben. In de liedjes, die ik met i .'de- werking van een koor uit Beverwijk op de plaat ga zetten, zing ik over twee passen vooruit en één pas achteruit. Dat is een illustratie van het bestaan van de boeren in Rondonia, de bikkelharde wer kelijkheid van de tropische natuur”. De plaat moet gaan heten: „Brasil op weg in melodieën”. Er komen beschrijvin gen bij over het bestaan in Rondonia en de toekomstplannen voor de coöperatie. De plaat bevat 13 liedjes. Pater Strik blijkt een mooie stem te hebben. Hij zingt ten bate van mensen die nog niet veel meer dan slaaf zijn Hij zingt voor de „Operatie Rondonia”. In 1960 was Ben Strik nog een onopval lend Apeldoorner en op het punt van trou wen. Het liep anders. Hij stak over naar Brazilië en werd pater in Sao Paulo, verrichtte missiewerk bij indianen, troost te melaatsen en tbc-patiënten en kwam vervolgens in de stad Porto Velho terecht ontmoetingsplaats van lichte vrouwen rubbertappers en goudzoekers. Met uitge bluste avonturiers is het slecht zaken doen dat ondervond Ben Strik, ook later nog, toen hij tijdelijk een Duitse pater in Rondonia ging vervangen. „Die pater kwam nooit terug”, vertelt hij in het comfortabele „Don Bosco” ~an de Haagse Statenlaan, enkele meters ver wijderd van de Braziliaanse ambassade. „Ik bleef en ik voel me er gelukkig. Volgende maand ga ik terug. Er is veel te doen”. Rondonia is de toekomstige hoofdstad van het Braziliaanse territorium Rondo- ZOALS bekend is heeft de advocaat gecongresseerd over de eigen structuur en de mogelijkheden voor een grotere maat schappelijke betrokkenheid. Gezocht wordt naar vormen van samenwerking met de alternatieve rechtshulp. Hopelijk gaat de balie de boot niet missen Wets winkels zijn nuttig. Zij maken het recht weer tot gemeen-goed”. Maar wetswin kels hebben ook een aantal beperkingen zoals gebrek aan continuïteit (telkens an dere studenten en gebrek aan bescher ming van -ie cliënt Wat gebeurt er met de gegevens) OOK IS de balie steeds huiverig ge weest zich uit te spreken over politieke kwesties. Zouden al deze remmer niet hebben bestaan, dan had de balie vermoe delijk allang aan de bel getrokken bij regering en parlement om te zoeken naar een oplossing voor het nijpend tekort aan rechtshulp. „De stad Rondonia die nu ongeveer 20.000 inwoners telt, bestaat geheel uit hout. Er is geen centrum, alleen een kleine markt. Elke dag arriveren vracht auto’s met arbeiders uit het zuiden of het noord-oosten. Deze mensen denken er een hemel op aarde aan te treffen. Op winst beluste firma’s lokten de mensen met misleidende propaganda naar dit gebied. De grond is weliswaar ongelooflijk vruchtbaar, maar tot voor kort konden de boeren hun produkten slechts kwijt aan de opkopers van die firma’s, die vanzelf sprekend veel te weinig betaalden”. Pater Strik vertelt verder: „Toen ik er drie jaar geleden kwam heersten er af- VREEMD genoeg zien wij dit soort hulpverlening weer ontstaan, nu in de vorm van rechtswinkelties, bemand met studenten. Zo wordt in Utrecht op een tiental adressen bij de studenten thuis voor de buurtgenoten spreekuur gehou den. Ieder krijgt gratis advies; zijn er „gerechtelijke stappen” nodig, dan wordt de zaak in behandeling genomen. TILBURG heeft de langste ervaring. Daar draait al sinds 1969 een rechtswin kel. Hij loopt goed Zo’n 30 tot 40 klanten worden er wekelijks geholpen. De rechts- winkeliers kunnen ook tevreden zijn over de gevoerde processen. Overigens kan er alleen geprocedeerd worden voor admini- stratief-recnterlijke colleges en de kan tonrechter, omdat de advocaat nu een maal het proces-monopolie heeft voor rechtbankprocedures. WAT DE POSITIE van Japan als vis- vangende natie bijna onaantastbaar maakt, is dat er praktisch geen sprake is van onderlinge concurrentie. Het Nationa le Japanse Visserij Instituut, dat ressor teert onder het ministerie van Land- en Bosbouw, coördineert alles. Dit instituut beschikt over tientallen onderzoekschepen, die overal ter wereld constant metingen doen ten aanzien van zeestromingen, weersomstandigheden en aanwezigheid van scholen vis. Deze gegevens worden naar Tokio geseind, bewerkt en vervolgens per radio doorgegeven aan alle Japanse visserssche pen. De onderlinge samenwerking van de Ah A.h'x 'A: a

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7