♦to’G tart* In Punta Skala mag de zon alles zien Haarlems-Haags echtpaar kocht landgoed Midden-Italië en wil vakantiecentrum m commercie enkel een woord is waar Van het ik het meest «TtaoD? Waldviertel houd I An Salomonson (Wenen): BI 17 <11 8 F Bh V'. M 1 3 WOENSDAG 15 MAART 1972 3 MOOI BEGONNEN PLANNEN blijken bijna altijd te degenereren wanneer de machtige commercie- motieven van onze concurrentie- maatschappij zich ten volle moe ten laten gelden. Met deze stelling voor ogen heeft het Haarlems- Haagse echtpaar Möhringer-Van Eekhout na een intensieve speur tocht door Italië het oog laten val len op het 204 hectare grote land goed van een steenrijke Romein. Met die forse lap grond willen ze het nu eens winnen van de kei harde business en, zoals ze zelf zeggen, „de ideële motieven laten prevaleren boven een natuur lijk onvermijdelijke financiële praktijk”. VoUss I dÉfcl. j 1 i l W f gT| 1 4s rti- jg Onder redactie van Udo J. Buys OVERIGENS In Het moderne massatoerisme is aan Maar pro- Möhringers bewust hebben gehand haafd. je in het Waldviertel midden in de zomer drie weken lang door regen en mist wordt omsluierd. Heb je daaren tegen mooi weer, dan is het er even warm en zonnig als in het veel zuide lijker gelegen Karnpes. Slecht weer is overigens geen argu ment tegen een vakantie in het Wald viertel, want het wemelt er van barok- Bettona. De hoogte van het landgoed varieert van 450 tot 640 meter. Er is druiventeelt en graanbouw. Het terrein is zeer bosrijk. niet met enige moeite een redelijk hotelletje (en dan ook voor heel rede lijke prijzen) kunt vinden. Die moeite wordt rijkelijk beloond door de rust, de weelderige natuur en niet in de laatste plaats door de wijnen uit het DEN HAAG. Op 29 maart opent het miniatuurstadje Madurodam voor het publiek. In het expositiegebouw staan op het programma tentoonstellin gen over Ceylon met een zeer geva rieerde collectie orchideeën en over de band tussen Denemarken en Neder land. Ook komt er een tentoonstelling uit India en tot slot waarschijnlijk een VAN HEEL OOSTENRIJK houd ik het meest van de provincie Nieder- österreich, om preciezer te zijn het zogenoemde Waldviertel, om nog pre ciezer te zijn: het dal van de Kamp. Het is kortom de streek tussen Zwettl, Horn en Krems in het noordelijkste deel van Oostenrijk, niet ver van de Tsjechische grens. dat va- .Israël raakt steeds meer in 1971 werden 657.000 toeristen geno teerd, een stijging met 50 percent ten opzichte van 1970. Uit Nederland kwa men 17.000 bezoekers, 72 percent meer dan in 1970. De gemiddelde verblijfs duur was 16 dagen. De inkomsten wor den geschat op 155 miljoen dollar. Het plaatsje Krems in het noorde lijkste deel van Oostenrijk, in het Waldviertel. waar An Salomonson het meest van houdt. Vorige keer gaven onze redac teuren in Parys, Londen en Bonn een handvol tips. Kort en bon dig beschrijft deze keer An Salo monson (Wenen) waar zij naar toe zou gaan. HIJ GING NIET door de knieën en bepaalt met plezier verder dat op het gemeenschappelijk terrein het na tuurreservaat. waar elke kavelhouder voor 400 gulden een blijvend toegangs recht toegeeft radio’s, televisietoes tellen of platenspelers taboe zijn, dat bewoners en hun gasten zich zodanig moeten gedragen dat zij niemand sto ren met hinderlijke gedragingen of ge luiden en dat het houden van huisdie ren enkel is toegestaan als niemand Het landschap is daar heuvelachtig en zoals de naam als zegt bedekt met diepe bossen, waar je eindeloos kunt ronddwalen zonder een sterveling tegen te komen. De grote attracties zijn de drie stuwmeren, die een jaar of 15 geleden in de Kamp zijn aangelegd, en die verrukkelijke mogelijkheden voor alle soorten watersport bieden. DE KOPERS MOGEN wel bouwen, de vergunning is er, maar ze moeten het niet. Als ze zin hebben op hun lapje een caravan neer te zetten, is daar geen enkele bezwaar tegen Een schilder achtig stukje van de 204 hectare die het Centro Sant’ Antonio groot is. In de diepte ligt het drie kilometer verwijderde Etruskische stadje IS het de bedoeling van de Möhringers hun goed een inter nationaal karakter te geven. Dat lukt ook aardig, want onder hen die een kavel kochten zijn al een tiental niet- Nederlanders, tot een Canadees toe. De gemeente Bettona zelf ziet alles in de ondernemingsgeest van het echt paar en geeft aan het project alle medewerking. De toegangsweg naar het Centro werd verbeterd en het plaatse lijke theater is ter beschikking gesteld voor exposities en concerten. .het is voor Spanje niet te hopen dat het ooit uit de gratie van de toeristen raakt. Het aantal hotels is in 1971 vergeleken met het jaar ervoor namelijk met 385 toegenomen. Sinds 1 januari van dit jaar kwamen er nog 62 nieuwe bij. Het ministerie van toerisme en voorlichting bericht verder dat de hotelkosten in bepaalde gevallen met 5 tot 7 percent naar boven gaan. Zeven tien percent van de hotels, in de eerste plaats luxe hotels, heeft hiervoor toe stemming gekregen DE NIEUWE STIJL van vakantie houden wordt naaktlopen in een natu ristenkamp. Althans als het ligt aan directeur Frank Boers van het Utrechtse reisbureau Roy, die in zijn vakantiefolder voor 1972 ook „vakan ties met niets aan” propageert. In zijn reisbeschrijving stelt de 42- jarige directeur: „Hoeveel liefhebbers van zon, zee en strand zullen hun ge bruinde lichamen na de vakantie even tjes hebben bekeken en zich licht heb ben geërgerd aan de onvermijdelijke gordels van wit. Onvermijdelijk, omdat fatsoen, gewoonte en opvoeding het allemaal eisen. En dat anno 1972, een tijd waarin bijna alles mogelijk is.” DEZE ZOMER WORDT het Centro Sant Antonio officieel geopend. Ter gelegenheid daarvan wordt door de centro-bevolking een reliëfbeeld aange boden dat in de gevel van het oude stadhuis van Bettona wordt gemetseld. Het beeld wordt gehouwen door de Haarlemse beeldhouwer Wim Jonker. Bettona verheugt zich op de opening. De inwoners weten zich een hele feest- week in het vooruitzicht. Voor geïn teresseerde lezersde Möhringers wonen in Den Haag aan de Goudreinetstraat 584. Eind volgende week vertrekken ze naar het Centro. Maar voor het zover is geven ,de landheer en landvrouw” nog een dia-informatie-avond in hotel Lion d’Or aan de Kruisweg in Haar lem. Dat gebeurt zaterdag 18 maart om acht uur ’s avonds. GEEN NATURISTENKAMP, wat dan? „Een oord voor een bleemloze vakantie met normen”, licht hij toe. „Als de mensen elkaar naakt achterna lopen dan gaan ze eruit. We kunnen er geen Sodom en Gomorra van maken. Het kamp bestaat bij de gratie van de plaatselijke bevolking. Het is niet de bedoeling om reclame te maken voor het naturisme. Het wordt een gezellig naakt bij elkaar zijn.” DIRECTEUR BOERS heeft wel be grip voor mensen die niet direct zo’n De belangstellenden die tot nog toe bij de Möhringers aanklopten zijn voornamelijk gerecruteerd uit de intel lectuele bovenlaag en het zakenleven. Möhringer: ..Wek vooral niet de fndruk van een droge hofjesachtige sfeer. Het is bepaald geen gepensioneerdendorp. Er zijn veel jonge mensen bij.” Möhringer, zelf klassiek musicus en ooit recensent van deze krant zijn vrouw is beëdigd tolk-vertaler Itali- |>.Z Voor reisbureau-directeur Frank Boers is de ergernis „aan de on vermijdelijke gordels van wit” niet langer nodig. In Punta Skala wordt iedereen egaal bruin. der er nog aan toe. Bovendien: „Een duik in de Adriatische Zee gaat lek kerder zonder kleren aan.” „Punta Skala is een naturistencen trum, dat is opgezet met Duits kapi taal”, vertelt directeur Boers op een verzoek om verdere inlichtingen. „Het is geen naturistenkamp in die zin, dat er vegetariërs rondlopen en dat je er niet mag roken.” hele blote vakantie aandurven. „Daar voor hebben we ook semi-naturisten- reizen”, vertelt hij. „Dat is op een eiland tegenover Zadar. Daar mag je wel bloot, maar daar hoeft het niet.” DE NEDERLANDSE Naturistenbond zou volgens directeur Boers positief staan tegenover zijn initiatief. Com mentaar van Bert Evenhuis, voorzitter van de Nederlandse Federatie van Na turistenverenigingen (ongeveer 12.000 leden): .in 1969 heeft de Nederlandse be volking circa twee miljard gulden uit gegeven aan vakantiereizen, waarvan 600 miljoen of 30 percent in het bin nenland en 1,4 miljard of 70 percent in het buitenland. De Nederlandse vakan tieganger betaalt voor een vakantie in het buitenland ongeveer driemaal zo veel als voor vakanties in het eigen land. De gemiddelde vakantieuitgaven in eigen land waren in 1969 170 per persoon, voor buitenlandse vakanties 490 gulden. Dit alles berekende het Nederlandse research instituut voor toerisme en recreatie. 'M VXtMK-W. DE MÖHRINGERS kochten het stukje Italië in Umbrië in het voorjaar van 1970 Aan het behoud van de natuurlijke staat ervan hebben ze een belangrijke voorkeur gegeven. 145 hec tare is blijvend gereserveerd als na tuurreservaat. Een servituut zorgt er voor dat die bestemming ook in de toekomst niet gewijzigd kan worden. Het reservaat wordt geflankeerd door twee, ruim een kilometer van elkaar gelegen, kavelruggen van ieder 50 ka vels van 500 vieraante meter. De helft van de kavels is inmiddels voor prijzen variërend van 10.000 tot 13.400 gulden, mclusief wegen, water en licht tot iedere kavel van de hand ge gaan. DAT GEZELSCHAP zal zich er ech ter wel bewust van moeten zijn dat niet alles kan in het Centro Het echtpaar spreekt in dit verband van „selecterende gedragsvoorwaarden”. Kopers moeten er van doordrongen zijn dat ze hun kaveltje nimmer com mercieel mogen exploiteren. In de voorwaarden staat dan ook uitdrukke lijk vermeld dat er nooit toestemming zal worden verleend voor een dancing, een jukebox „of vermakelijkheden in het algemeen die de landelijke rust en het beschaafde karakter van het cen trum kunnen bederven”. Aardig is het te weten dat er wel mensen waren die er alles in zagen om het Centro een wat commerciële aanpak te geven. Möhringer: ..We hebben heel wat ma kelaars op ons dak gekregen die ons tot op het landgoed achtervolgden.” een hoekje in Bethlehem „Wij weten niks van die reizen van Roy. Het is overigens wel zo, tienduizenden Nederlanders zo’n kantie doorbrengen. Het zijn niet al leen de georganiseerden, die dat doen. Onze federatie heeft een vast contract met reisbureau Europa in Santpoort. Er zijn tal van touroperators, die dat soort reizen organiseren. De KLM heeft zelfs wel eens contact gezocht met de federatie verkennen.” daar last van heeft. Bij het eigen zwembad mogen die dieren zich even min vertonen. De hotelgids ’72 van de hotelketen „Logis de France” is van de pers ge rold. De gids be vat een beschrij ving van 2600 Franse hotels met een totaal van 47.000 kamers. Al le hotels liggen buiten de grote wooncentra in een rustige omgeving. Volgens een klas- sificatie van het Commissariat Gé- "lérai du Tourisme betreft het in de gids merendeels 1- of 2-sterren hotels. Ook in het gidsje zijn „Auberges de Vacances” opgenomen: 630 eenvoudige hotels met in totaal 5000 kamers, die aan de Logis de France-organisatie ge affilieerd zijn. De logiesprijzen voor deze laatste categorie zijn over het al gemeen genomen matig. Vooral voor de trekkers die niet van tevoren weten waar ze terecht komen, kan de gids een „goede vriend” zijn. Voorlopig is ze en kel verkrijgbaar (voor een tientje) bij Boekhandel Allert de Lange, Damrak 62 in Amsterdam. „IN JOEGOSLAVIë mag het wel”, kondigt Roy verder aan. Veertien da gen in het internationale Joegoslavi sche naturistencentrum Punta Skala op 12 kilometer van Zadar midden in de bossen voor nog geen 500 per vlieg tuig, uit en thuis. Het is wel hollen geblazen, want Roy kan dit seizoen slechts 1.000 gasten meenemen. Twijfe laars moeten wel bedenken, dat mil joenen Europeanen al lang vertrouwd zijn met dit idee, voegt de vakantiefol- aans zou het liefst ook nog wat kunstenaars in het centrum hebben. Hem staat een zoveel mogelijk gemê leerd gezelschap voor ogen. ...binnen de Scheepvaart Unie Reis- en Toerisme Groep (SURET) werk maatschappij van de Nederlandse Scheepvaart Unie is als nieuwe activiteit de in Den Haag gevestigde Hotel- Resort Promotion opgezet. Bedoeling is de promotion van een aantal Europese hotels te verzorgen met daaraan gekoppeld een hotel-ver- tegenwoordiging, waar reserveringen kunnen worden gemaakt. De reserve- ringsactiviteiten zullen zich tot de Be nelux beperken.. HET LANDGOED waar de Möhrin gers hun oog op hebben laten vallen is een rijk aan natuurschoon gebied in Midden-Italië op ongeveer drie kilome ter afstand van het oude ommuurde Etruskische stadje Bettona. Het schil derachtige plaatsje ligt ongeveer 18 kilometer ten zuidoosten van Perugia en 15 kilometer ten zuidwesten van Assisi. In de tijd dat de rijke Romein met zijn karabijn aan de schouder ver getelheid zocht, ver van de steedse dreven, heette het landgoed „Centro Sant Antonio”. Een naam die de Mocht de natuur dus eventueel tekort schieten, dan kan dat meteen door culturele evenementen worden gecom penseerd. Een ander voordeel van dit stuk Nieder-österreich is (voor de toe rist) zijn onderontwikkeldheid Er is weinig openbaar vervoer, en in de kleinere dorpjes is er praktisch geen verkeer en geen comfort te vinden. om Australië. beste van Oostenrijk behoren. gaan, wat nog niet wil zeggen dat je er nogal grillig en het kan gebeuren dat stuk kunsthistorische juwelen zijn. J Th Mr Q:

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19