Schaatscoach Gerard Maarse kondigt vertrek aan PUREE GEHOLPEN, MAAR ZE Beloning van prof schakers erg laag, maar: TOCH ZOU HANS REE NIET MET bij VVV trainer worden VOETBALLERS WILLEN RUILEN W.k. honkbal in Nicaragua WAARDEREN MIJ NIE T” «“’Ll al III r "I „Spitz” Kohn (Twente) zou „IK HEB SCHAATSSTERS UIT R RIJPMA- qdd .agg oaa itMQQDfl Bod odd Bod r Atleten niet naar Zuid-Afrika ja DDll on’ wggoDÜM. 23 ii ARBEIDSONGESCHIKTHEIDSVERZEKERING ii WOENSDAG 15 MAART 1972 (Van onze sportredactie) 1 Pluspunt Geen uitzondering Bijna slapend Schaakblind Voor Nederland te duur amsterdam floriade 30 maart-1 oktober geniet van miljoenen bolbloemen ook vanuit de expo-cars, kabelbaan en ruimtegondels alle dagen 9.30-22.30 uur "ut gij *'«••«10 g xio ic12j£gnn nrr* VERZEKERINGS ADVISEURS B.V. PREMIE van uw STERK verhoogd, dit valt u niet goed WIJ HEBBEN DE OPLOSSING: Geïnteresseerd Komt u dan eens praten of bel ons voor een afspraak WAGENWEG 96 - HAARLEM - TELEFOON 31 76 09 - 31 79 01 (na kantoortijd telefoon 25 29 55 - 26 27 74) ADVERTENTIE 6 O. GERARD MAARSE NJk.G Portisch, MS Ntaks de feestdag voor het hele gezin! HAARLEM Wat in Heerenveen, na het voor Nederland zo magistraal verlopen wereldkampioenschap, al gevreesd werd, lijkt nu definitief. Het is nagenoeg zeker, dat Gerard Maarse het volgend seizoen niet zal terug keren als coach van de damesploeg. Weliswaar heeft Maarse, die begin december van het vorig jaar werd aangewezen als opvolger van Egbert van der Ploeg, vrijdag in Heerenveen nog een laatste gesprek met Wierd Wynia, de voorzitter van de landelijke technische commissie, maar het is hoogst twijfelachtig of dan de problemen uit de weg kunnen worden ge ruimd. De volgende avond moet Barry Withuis in Arnhem bekennen dat Ree onvoorstel baar dicht bij het winnen van de wedden schap is geweest: „Iedereen dacht dat hij alles ging winnen, maar toen er nog maar ook. Ze weten dat ze een paar rondjes lang niets meer zien. En ze realiseren zich dan ook wel: nu moet ik verschrikkelijk oppassen”. Hoewel Wierd Wynia daar op dit mo ment nog geen exacte gegevens over kan B(j simultaanwedstr(jden komt dat niet voor. Want spelers als Gligoric, Ree en Withuis kunnen inderdaad „bijna slapen de” een simultaanseance af werken: „Echte denkarbeid, echte geestelijke inspanning zoals in een wedstrijd tegen een groot- De consequenties die het vertrek van Gerard Maarse met zich brengt, zouden wel eens verstrekkend kunnen zijn. Wierd Wynia onthulde dinsdagavond: „Op dit mo ment kan ik me daarover nog niet uitlaten. Vrijdagavond kan ik misschien iets meer zeggen, wanneer ik het laatste gesprek met Maarse heb gehad. In stilte hoop ik nog al tijd dat hij op zijn besluit terugkomt. Al weet ik, dat ik me vastklamp aan een stro halm. Wat er daarna met de training van de dames gaat gebeuren, kan ik nog niet zeggen. Maar dat er maatregelen zullen worden getroffen staat wel vast.” Maatre gelen, die vermoedelijk inhouden dat de KNSB zal besluiten voor het komend sei zoen geen nieuwe trainer aan te stellen. MVV—Telstar Go AheadVolendam DWSFC Den Bosch PSVFC Twente NACFC Den Haag GroningenSparta ExcelsiorVitesse GraafschapVeendam VolewijckersPEC WageningenEindhoven SVV—Fortuna SC VWCambuur AZBlauw Wit wie dan ook je ziet het weer aan Linder is het vandaag hosanna en morgen hangen ze je op. Alles staat en valt met de resultaten die je behaalt." MANAGUA. Aan het wereldkampi oenschap honkbal dat in de laatste week van november of de eerste week van de cember van dit jaar in Nicaragua zal wor den georganiseerd, nemen landen deel uit Noord- en Zuid-Amerika, Azië en Europa. Twee landen zullen Europa mogen ver tegenwoordigen, Italië en Nederland. Het bestuur van de KNBSF tekent hierbij aan, dat het dolgraag wil deelnemen maar dat de financiële middelen niet aanwezig zijn om een dergelijke kostbare trip te bekos tigen. Het is nog lang niet zeker dat Ne derland dus aan dit toernooi zal deelne men. 3 1 3 2 2 2 1 3 1 3 2 1 1 tl-Sport 5 C -Ajor 6 ioarfem v-S.V.V. 81] P.t.C. (Van onze sportredactie) UTRECHT. De Nederlandse afvaar diging van jeugdige atleten, die was uit genodigd om deel te nemen aan Paas- wedstrjjden in Zuid-Afrika, heeft op be slissing van het KNAU-bestuur afgezien van de verre reis. Deze week ontving de atletiekunie bericht uit Johannesburg, dat de bedoelde wedstrijden n’et .gemengd” zouden zijn. De KNAU concludeerde daar uit dat er van een wezenlijke verandering in de Zuidafrikaanse sportpolitiek nog ENSCHEDE. Hoewel in de late avonduren nog slechts een kleine groep mensen op de hoogte was van zijn be noeming tot trainer van FC Twente, heeft de telefoon in huize-Kohn in En schede al zondagavond ontelbare keren gerinkeld. Het bericht had in vakkrin gen snel de ronde gedaan, de voetballers van Twente waren door de spelersraad telefonisch ingelicht. Vier van de vijf leden van deze commissie: Eddy Achter berg, Epi Drost, Benno Huve en Willy van de Kerkhof waren bij het beslis sende onderhoud met de directie ten huize van het bestuurslid Hilbmnk in Zenderen aanwezig. Piet Schrijvers ver toefde buiten de stad. De eerstgenoemde twee waren vandaar naar Kohns huis gereden om hem namens de hele groep te feliciteren. Gerard Maarse weet op dit moment al wat er gaat gebeuren. „Maar”, zo voegt hij daaraan onmiddellijk toe, „het ligt niet op mijn weg om dat in de openbaarheid te brengen.” Voor Maarse maakt het trou wens ook allemaal weinig verschil: zijn besluit staat muurvast. „Uit allerlei pers berichten heb ik begrepen dat het meren deel van de meisjes meer vertrouwen heeft in Lamberts enerzijds en Visser anderzijds. Niet de gehele ploeg zal mijn vertrek toe juichen, want ik geloof beslist dat zeker twee meisjes nog altijd achter me staan. Ik heb de meisjes in korte tijd populair ge zegd, uit de puree geholpen. Samen heb ben we er een goed seizoen van gemaakt, maar dat wordt kennelijk niet gewaar deerd. Voor mij hoeft het allemaal niet meer.” tX ’«7 sport. 2|Q Q jg Twont» verstrekken sluit ook hij de mogelijkheid niet uit dat Gerard Maarse het volgend seizoen toch als trainer terugkomt. Maar dan als sprinttrainer welke functie hij wel degelijk ambieert. Maarse over zijn besluit niet terug te keren als damescoach: Bij de dames zie ik geen mogelijkheden meer voor een goede samenwerking. Na het we reldkampioenschap in Heerenveen is er nauwelijks een blijk van waardering ge weest van de kant van de rijdsters.” Ree verder over dit onderwerp: „Een schaker is wat dat betreft geen uitzon dering. Er zijn onderzoekingen geweest, niet bij schakers, maar bij werkers in het algemeen naar dat „even weg zijn”. Daar uit is wel gebleken dat met een zekere regelmaat het bewustzijn min of meer verdwenen is. Een soort droomtoestand terwjjl ze toch wakker zjjn. Dat heb je dus tjjdens het schaken ook: je kijkt op de klok, je kijkt een paar seconden later weer en dan zjjn er ineens vjjf minuten weg”. Bij FC Twente heeft een en ander wel tot spoedoverleg geleid. Zondagmiddag vergaderde de directie langdurig over de zaak en in de avonduren werd de spe lersraad opgetrommeld. „Ik zie het als een geweldig blijk van vertrouwen”, al dus „Spitz” Kohn. „Ik weet dat ze alles nagegaan hebben. Zelfs wat betreft trai ners die niet vrij zijn. Dat ik het uitein delijk geworden ben, is natuurlijk ook een gevolg van het feit dat ze weten wat ze aan me hebben. Ik heb vooral het laatste laar veel zelfstandig en ook be langrijk werk te doen gehad, wat zeker ook meegespeeld heeft. Maar het zal een taai karwei worden. Voor een trainer. „Voor mij is het, dacht ik, een plus punt, dat de spelers me kennen. Verder kan ik ze alleen maar zeggen hoe ze het moeten doen. Ze zullen zelf moeten spe len. In dat opzicht lijkt het me beslist ook geen bezwaar dat ik ooit eens met een paar van hen samen heb gespeeld bij FC Twente. Munoz had ook samen met Gento en Di Stefano in het eerste van Real Madrid gevoetbald, toen hij naderhand trainer werd. Michels speel de vroeger ook nog tegelijk met Swart bij Ajax. Het is in de eerste plaats een kwestie van persoonlijkheid. In dat ver band heeft het me bijvoorbeeld getrof fen dat veel spelers, die me vroeger bij de voornaam noemden, de laatste tijd „trainer" zeiden, toen Rijvers steeds meer als coach werd gezien.” Hoe ziet „Spitz" Kohn de toekomst? „Het is mijn grote kans. Zonder meer. Het begin en wat voor een begin van een zelfstandige carrière. Ik wilde toen ik Luxemburg verliet een goed voetballer worden. Iets waarin ik aardig geslaagd ben. Nu, als trainer, wil ik er ook alles voor doen. Zoals ik altijd al gedaan heb. Ervoor vechten met armen en benen. Het kan best waar zijn dat ik met een eredivisieclub meer in de be langstelling sta dan met een club uit de eerste divisie het geval zou zijn geweest. Maar ook als ik trainer van een ama teurclub geworden was, zou ik dezelfde inzet hebben getoond.” „Het zou natuurlijk ook schitterend zijn als ’k kon debuteren met deelne ming aan een Europees toernooi. Niet alleen voor mij trouwens, maar ook voor Rijvers, voor wie dat toch een mooi af scheid zou zijn. Ik hoop dat het dit jaar zo goed gaat, dat FC Twente daarna zegt „goed gedaan, we houden je." Voorlopig is Kees 'Rijvers) echter nog de baas. Problemen die overigens niet bij de KNSB bestaan maar bij zeker vier van de dit seizoen uit zes leden bestaande dames- kemploeg. „Het is uitermate triest wat er allemaal gebeurd is” meende dinsdag avond een door het besluit van Maarse ernstig geschrokken Wierd Wynia. „Wij staan volledig achter Maarse. Die man heeft afgelopen seizoen toch voortreffelijk werk gedaan. Daarom vinden wij het eigen lijk ook een hoogst kwalijke zaak dat er na afloop van het wereldkampioenschap van de kant van de dames nog niet eens een bedankje af kon”. Kan dat in een duel tegen één tegen stander leiden tot verlies? „Nee, het stuk je tijd dat je kwijtraakt, is altijd tijd die je niet echt nodig hebt. Als een schaker in tijdnood komt, is hij zo gespannen dat het bewustzijn niet kan wegglijden. Maar Lasker heeft wel eens verteld dat hij in een bepaalde fase van ’n wedstrijd op zijn handen ging zitten om in die periode niet overhaast een zet te doen. Iedere top- schaker die een blunder begaat, ziet een fractie van een seconde nadat hij de zet gedaan heeft al dat het een blunder is. Spelers die dat is overkomen, schrijven meestal eerst de zet op, voor ze hem doen” Hans Ree heeft er wel eens over ge dacht om behalve zijn zetten ook de tijd die hij voor iedere zet nodig had te no teren. „Als je daar een studie van maakt, moet er wel een conclusie uit te trekken zijn. Als ik een partij naspeel, verbaas ik me er soms over dat ik over zo’n simpele voortzetting zo lang moest nadenken”. Ree wil ook wel toegeven dat topschakers in het emotioneel beleven van een wed strijd als alle „gewone” schakers zijn: „Ja, ik heb in een bepaalde spannende fase van een partij ook wel eens plotseling on stuimige hartkloppingen”, vertelt hij. „In Arnhem”, kondigt Ree aan, „zal ik tegen al die voortzettingen van zwart waartegen het mogelijk is een gambiet spelen en ik zal dan 100 percent scoren. Dat lijkt me een aardige weddenschap”. „Aangenomen”, zegt Withuis onmiddellijk. Als we de volgende middag weer een gesprek hebben met Hans Ree verwerpt hij de gedachte dat hij wellicht met te veel overmoed die weddenschap is aangegaan: „Het enige gevaar in een simultaanseance is dat je je concentratie verliest, dat je even schaakblind bent en iets over het hoofd ziet. Maar ik geef me meer dan 50 percent kans om die weddenschap te winnen” Want al hadden de spelers van FC Twente dan geen namen mogen noemen, het was allerminst onbekend gebleven dat een groot aantal zich voorstander toonde van de benoeming van Rijvers’ naaste medewerker tot nieuwe hoofd trainer. Ook uit het land ontving Kohn al vele gelukwensen. „Tja, het kan vreemd lopen” zei de man, die zo opeens in de belangstelling kwam te staan. „Eigenlijk was ik name lijk al weg. Vrijdag was ik voor een af sluitend gesprek bij het bestuur van een club uit de eerste divisie eerder was ik vrijwel rond met FC WV, maar dat stuitte af op de toezeggingen die het be stuur de huidige trainer had gedaan en wanneer men mij toen op de man af had gevraagd of ik trainer bij hen wil de worden, had ik ongetwijfeld ja ge zegd. Ze wilden zaterdag beslissen Maar toen ik vrijdag bij meneer Hilbrink kwam, die me had toegezegd me te hel pen bij een eventueel contract, hoorde ik van de mogelijkheid die plotseling bij FC Twente was ontstaan. Dat an dere is toen op mijn verzoek twee dagen uitgesteld. Gelukkig hebben ze nog een paar kandidaten, die eveneens hoog ge noteerd stonden.” Hans Ree, een onstuimige zwarte haar dos, donkergrijze slobbertrui, spijkerbroek van een kleur ergens tussen rood en paars, lijkt meer moeite te hebben met zijn bruine bril die voortdurend omlaag glijdt op zijn opmerkelijke wipneus, dan met zijn tegenstanders. In een verbluffend tempo rept hij zich langs de borden. Een voorbeeld: terwijl Ree aan ieder bord zijn 24ste zet al speelde en enkele tegenstan ders al gedwongen had de koning om te leggen, was Lodewijk Prins nog in gepeins verzonken over zijn 12de voortzettingen. Het middemachtelijk uur is dan ook al lang gepasseerd als Lodewijk Prins nog bezig is met zijn laatste tegenstanders af te rekenen. Al geruime tijd heeft Hans Ree, die twee nederlagen heeft geïncas seerd, één remise toestond en voor de rest alles heeft gewonnen, zich dan reeds onder de toeschouwers geschaard. Na een rond gang langs de borden van de nog tegen- spartelende opponenten van Portisch en Gligoric concludeert Ree, dat deze groot meesters enkele zeer sterke spelers onder hun tegenstanders hebben: „Daar zou ik het ook moeilijker mee gehad hebben. Tegen hen zou ik ook minder snel hebben gespeeld”. Enkele uren later, in de sociëteit De Kring, stelt Ree niettemin laconiek vast, dat de kloof tussen enerzijds grootmees ters en meesters, anderzijds de tientallen simultaanspelers meestal wel zo groot is, dat een score van 100 percent een haal bare kaart moet zijn. Nakaartend (beter: naschakend) met Barry Withuis realiseert hij zich achter zijn derde glas bier dat de stellingen van zijn opponenten vooral stormenderhand worden gesloopt als hij kiest voor gambietvoortzettingen (een gambiet is het offeren van een pion om sneller en beter de schaakstukken te ont wikkelen). Als we in Amersfoort Ree Gligoric, Withuis en Prins aan het werk zien, heeft het gebeuren een enigszins deprimerende uitwerking op de omstan ders. Men komt namelijk tot de ontdekking dat de grootmeesters en meesters vrijwel nooit een briljante combinatie nodig heb ben om te winnen. Er is wel de indruk dat de witte stellingen als een stoomwals langzaam maar zeker de zwarte stukken van het bord duwen. „Ja”, geeft Hans Ree toe, „echte ideeën heb je zelden nodig. Bekende motieven speel je af. Voortzettin gen die al 100 keer in partijen zijn ver toond. En dan gaat het meestal vanzelf. Natuurlijk: als de tegenstanders maar goed zijn wordt er meer van je geëist, maar dat zijn er zo gemiddeld twee op een avond”. In de Nederlandse clubcompetitie treedt Ree, drievoudig kampioen van Nederland, maar weinig aan: „Te vaak in het buiten land of er komt iets anders tussen”. Hij maakt er geen geheim van dat hij min of meer gecontracteerd is door Het Oosten: „Die club trok sterke spelers aan die dan 100 gulden per competitiewedstrijd betaald krijgen. Maar veel heeft het niet geholpen. Vorig seizoen zijn ze uit de hoofdklasse gedegradeerd en nu gaan ze zelfs naar de tweede klas”. Ree speelde dit seizoen drie wedstrijden aan het eerste bord van het tiental van Het Oosten en won ze alle drie. Indrukwekkend hoog zijn die bedragen in de professionele schaakwereld dus niet. Bij voetbalcracks ligt dat wel anders. Ree: „Meer geld verdienen wil iedereen wel. Maar toch zou ik niet met die voetballers willen ruilen. Die ijzeren discipline. Die dictatoriale toestanden waarin die mensen moeten leven. Dat is niets voor mij”. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Het is drie uur na middernacht in de kunstenaars sociëteit „De Kring” op het Leidseplein in Amsterdam als schaakmeester Hans Ree (27) een weddenschap aangaat met Barry Withuis, schaakjourna list en befaamd simultaanspeler. De inzet is bescheiden: drie pilsjes. „We zijn maar arme schaakprofessionals”, heeft Withuis eerder op de avond gezegd. Hans Ree moet een niet geringe prestatie leveren om die wedden schap te winnen. Hij voorspelt dat hij enkele dagen later tijdens een simul taanseance in Arnhem Ree moet dan tegen circa 35 tegenstanders aan treden 100 percent zal scoren. Anders gezegd: Ree wenst dan alles te winnen en zelfs geen remise toe te staan. Dat het gesprek tussen Withuis en Ree die nacht in de Kring over simultaanschaken gaat, is niet ver bazingwekkend. Eerder op de avond hebben beide Amsterdamse schakers - samen met de grootmeesters Portisch en Gligoric en de Nederlandse meester Lodewijk Prins in de lunchroom van V D in Amersfoort weer tientallen tegenstanders van het bord geveegd. Noch Ree, noch Withuis hebben er veel moeite mee. Voor Lodewijk Prins daarentegen lijkt het spel-tegen-zovelen verbijsterend moeizame arbeid. een paar tegenstanders waren overgeble ven, blunderde hij aan een van de borden in een toreneindspel”. Kortom: Hans Ree werd toch verliezer. Niet zonder verbazing waren we in Amersfoort ook al getuige geweest van 'n miraculeus moment van schaakblind- heid bij Ree: een simpele mataanval (mat in één zet) van een tegenstander zag hij over het hoofd. „Geeft u het op of moet ik u mat zetten” vroeg die tegenstander vriendelijk bij de volgende „doortocht” van Ree, die toen in een fractie van een seconde de „ramp” zag en glimlachend de winnaar feliciteerde. Ree heeft wel een verklaring voor die „blindheid”: „Dat ik me in die partij door één zet liet matzetten was gewoon een gevolg van nonchalance. Er te vlug langs lopen. Maar in die tweede verliespartij was er echt sprake van een soort blinde vlek. Ik dacht lang na over een zet, die wel zou winnen, maar het was toch niet helemaal duidelijk. Na lang denken deed ik toen maar een andere zet die onmiddel lijk verloor. Waar ligt dat aan? „Tijdens een gewone partij heb je het wel eens, dat je op de klok kijkt, naar je gevoel een paar seconden later weer en dan zijn er opeens vijf minuten verstre ken. Dan heb je een soort blok gehad. Je bent geestelijk weg. Dat komt natuurlijk tijdens zo’n simultaan ook wel voor en dan moet je toch doorlopen en in zo’n geval kun je fouten gaan maken. Dat heeft iedere schaker. Ze weten dat dan meester, komt er nauwelijks bij te pas”, bekent Ree. „Zo’n simultaanseance kun je voor 99 percent op de routine afwerken. Het is nog niet eens het belangrijkste dat je de openingstheorie goed kent, maar je ziet de patronen alkrnaal veel duidelijker liggen dan je tegenstanders. Daarom is er ook geen echte concentratie voor nodig. Het enige wat je moet doen is blijven opletten”. ENKELE VOORBEELDEN: Man, 30 jaar, jaarlijkse verz. rente f 20.000,max. uit te keren tot 60e jaar, jaarpremie 1140, tot 65e jaar, jaarpremie 1461, Man, 45 jaar, jaarlijkse verz. rente f 20.000,max. uit te keren tot 60e jaar, jaarpremie ƒ1558, tot 65e jaar, jaarpremie 1968, Komt in beide voorbeelden de verzekerde te overlijden, dan wordt terstond een kapitaal van 100.000,uitgekeerd.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 25