TITO GAAT IN APRIL NAAR SOVJET-UNIE te matigen Blanke jury Auto na 1980 geen Wilson aangevallen luchtvervuiler over houding kwestie-Ulster Franse maatregelen tegen lawaai in proces Angela Davies Nixon vroeg China hulp aan Hanoi b in Casexplosie in Parijs Bezoek belooft krachtmeting met de Russen te worden Actie tegen prostitutie in Spanje Bernadette Devlin erg Hongersnood boos terug in Nepal in Londen II Bomaanslag in Rome Tevergeefs VICE-PRESIDENT VAN PREMIER FAULKNER: HIJ GENERAL MOTORS MEENT: SNAPT ER NIETS VAN V I K K ’t Goud- en Zilverwinkeltje ’t Goud- en Zilverwinkeltje E c* WOENSDAG 15 MAART 19'2 Grote Uitgewezen door Fransen 99,50 95,00 PARIJS (Reuter) De lawaaierige Fransman gaat veel moeilijk heden tegemoet. „Meneer Stilte” zit hem op de hielen met enkele nieuwe, strenge straffen en verscheidene rustgevende ideeën die hij graag op internationale schaal toegepast zou zien. „Meneer Stilte” is de semi-officiële titel van de 35-jarige Yves Martin, de eerste regerings ambtenaar in een Europees land die de volle betrekking heeft gekregen om het lawaai de kop in te drukken. A.' L - s - bV p te.......l v ADVERTENTIE 75,00 99,50 ADVERTENTIE Grote ADVERTENTIE 79,50 AANBIEDING: echt cornalijnen collier, prachtig geregen op zilverdraad, met zilveren slot 75 cm lang cultivé parelcollier, met knoopjes geregen, com pleet met gouden slot Fa. Van Ravenstein - Alleen Ridderstraat 5 (tussen Station en Markt) - Telefoon 32 2 74 (Van onze redactrice in Oost-Europa) BELGRADO President Tito van Joego-Slavië zal hoogstwaarschijn lijk nog in april zijn lang verwachte, maar steeds weer uitgestelde bezoek aan de Sovjet-Unie brengen. Daar mee wordt het driedaagse bezoek vart partijleider Breznjev in september 1971 aan Belgrado beantwoord. Die visite luidde toen een normalisering van de betrekkingen tussen beide landen in, die na de Russische invasie in Tsjecho-SIowakije drie jaar uitge sproken slecht waren geweest. Toch zijn er achter de schermen bij dat laatste bezoek heftige conflicten uitgevoch ten. Breznjev eiste van Tito steunpunten Ook dit keer vindt het bezoek in een sfeer van politieke spanning plaats. De Russen proberen hun invloedssfeer aan hun zuidflank te versterken. Joego-Slavië speelt daarbij een sleutelrol. Permanente druk op Belgrado en het versterken van Tito’s iso lement in de communistische wereld zijn de wapens. Niet toevallig zijn net deze week in de Oosteuropese pers commentaren verschenen, waarin Moskou als het cen trum van het communisme wordt aange- prezen en waarin wordt verzekerd, dat de schoten toen hij zich over de ernstig ge wonde had gebogen. Pijnlijk voor het leger was het feit dat een jurist zich gisteren voor het ministerie en het opperbevel Noord-Ierland officieel verontschuldigde voor de valse verklaring van het leger, dat er onder de doodgescho ten burgers vier personen geweest zouden zijn die door de politie gezocht werden. MADRID. (AFP) De Spaanse autori teiten zijn een grootscheepse zuiveringsac tie begonnen tot verbetering van de open bare zeden. Sinds enige tijd heeft de politie in Madrid en Barcelona haar toezicht op bars en nachtclubs uitgebreid. Er zijn al enige boetes uitgedeeld en enkele bedrij ven zijn gesloten. omzet kosten om de mensen die vlakbij vliegvelden wonen te betalen voor het afdoende isoleren van hun huizen tegen de geluidshinder of voor het zoeken van een totaal andere woonplaats,” zei Mar tin in een interview. „Ik geloof dat het de moeite waard is deze zaak op we reldomvattende schaal te regelen.” onderzocht, maar naar het oordeel van de heer Estes is men het moment van pro- duktie in grote aantallen zeer dicht gena derd. Wel gelooft hij, dat de benzinemotor in de jaren zeventig nog zal blijven bestaan. LONDEN (UPI). Bernadette Devlin, de Ierse ijveraarster voor de burgerrechten en lid van het Britse lagerhuis, is gisteren, na haar uitwijzing uit Frankrijk, „erg boos” in Engeland gearriveerd. Een niet z - de tiernadette Devlin bij aankomst op het Londense KATMANDOE (UPI). Leden van Ne- pals parlement hebben tegen verslagge vers gezegd dat er in een groot deel van Noord-Nepal hongersnood heerst en dat 32 mensen daar ai van honger zyn gestorven. LONDEN. (ANP) „Hoewel velen ge loven, dat het luchtverontreinigingspro- bleem zou verdwijnen als wij ieder voer tuig van de weg zouden bannen, wijzen technische studies anders uit. Gegevens uit de rapporten van de Amerikaanse over heid hebben aangetoond, dat de auto-in- dustrie de emissie van koolwaterstoffen, koolmonoxide en stikstofoxiden heeft kun nen verminderen. Met onze plannen voor het verminderen van verontreinigende uit laatgassen van auto’s zouden wij rond 1980 terug zijn op het verontreinigingsniveau van 1940.” Inmiddels heeft de commissie van onder zoek naar de gebeurtenissen van de „bloe dige zondag” in Londonderry gisteren het getuigenverhoor beëindigd. In Londonder ry zijn op 30 januari 13 burgers door mili tairen doodgeschoten. BELFAST. (AFP en Reuter) Premier Brian Faulkner van Noord-Ierland heeft gisteren de Britse Labourleider Harold Wilson verweten dat deze voor de televisie de interneringsmaatregelen in Noord-Ier- land heeft afgekeurd. Volgens Wilson zou de internering de recrutering van het IRA bevorderen. Wilson was ook van mening dat die organisatie „goed gedisciplineerd” werkt. Een minderheid van 43 percent vreest protestantse tegenacties in Noord-Ierland wanneer dat rechtstreeks onder Engels ge zag zou worden geplaatst, 55 percent was tegen terugtrekking van de Britse troepen onder de huidige omstandigheden. Een recent opinie-onderzoek in de Ierse republiek heeft uitgewezen dat 85 percent van de bevolking gekant is tegen het door het IRA uitgeoefende geweld. Het opinie onderzoek was uitgevoerd in opdracht van het Britse zondagsblad The Sunday Tele graph. Yves Martin, een kleine, keurig ge klede oud-mijnbeambte, heeft 12 jaar geleden voor het eerst de totale stilte geproefd toen hij een kijkje ging ne men in het hartje van de Sahara. „Als je dan na zes maanden stilte in een stad als Algiers terugkomt, ben je het spoor volledig bijster en tolt je hoofd minstens een dag lang van het lawaai,” herinnert hij zich. Als wiskundige kreeg hij vorig jaar juni een betrekking bij Frankrijks volwaardige milieu-ministe- rie. Zijn kruistocht voor het recht op vrede en rust begon in november toen het kabinet zijn benoeming goedkeurde - Martin hoopt dit jaar het aantal boe tes dat aan lawaaierige Franse automo bilisten is uitgedeeld met 50 percent te verhogen en de maximumboete voor een slechte geluiddemper of ’n nijdige druk op de claxon te verhogen van 38 gul den tot 380 gulden. Zijn nauwgezette, serieuze benade ring zal later dit jaar resulteren in de publicatie van een allesomvattende wet die de regering in staat stelt maximale geluidsniveaus vast te stellen voor al lerlei voorwerpen, variërend van auto’s en grasmaaimachines tot constructie werktuig en koffiemolens. Zijn plannen voor mogeljjke projecten op lange termijn behelzen zonder meer geiuidscertificaten voor woningen en de verplichting voor luchtvaartmaatschap pijen te betalen voor de overlast door vliegtuiglawaai in bewoonde gebieden. „Het zou dergeljjke maatschappijen ongeveer een of twee percent van hun uitgang in het beperken van het lawaai, ligt de sleutel van resultaten op korte termijn in het rustiger gebruik van be staande motoren. Om de reeds beschik bare wetgeving hiervoor te versterken zijn 37 anti-geluidsbrigades juist be gonnen op straat te patrouilleren in speciaal uitgeruste voertuigen. De bri gades hebben de bevoegdheid gekregen gerechtelijke stappen te ondernemen als zij automobilisten of werklieden aan treffen die de geluidslimieten over schrijden. Zelfs zonder de brigades wer den vorig jaar 90.000 boetes uitgedeeld. „We zijn niet in staat dit cijfer dit jaar te verdubbelen, maar als we het met 50 percent kunnen verhogen, zal ik erg blij zijn,” zei Martin. Over de nieuwe wet in voorbereiding om de straffen voor overtreders te ver hogen, zei Martin dat de huidige op brengsten zelfs niet voldoende zijn om de administratieve kosten van het op leggen en innen van de boetes te dek ken. „Ik zie geen reden waarom we ma chines die erg veel lawaai vóórtbren gen, niet zouden verbieden als daaraan behoefte bestaat,” zo ging hij verder. Het lawaai van vliegvelden en slecht- geïsoleerde fabrieken zal in de komende jaren „op spectaculaire wijze” worden ingedamd maar als het verkeerslawaai grondig wordt aangepakt, zal het een veel groter gebied raken. Wilson is gistermiddag van een bezoek van twee dagen aan Ierland in Londen te ruggekeerd. Bij zijn vertrek zei hij dat er geen enkele oplossing mogelijk is zolang Engeland de controle op de veiligheid in Noord-Ierland niet op zich heeft genomen. Tijdens het onderzoek, dat 17 dagen heeft geduurd, heeft Lord Widgery de be trokken Britse militairen gehoord. Hun verklaringen waren i n flagrante tegen spraak met die van de deelnemers aan de demonstratie, die zeiden gezien te hebben dat de parchutisten in het wilde weg op de menigte hadden geschoten. Gisteren nog verklaarde een 13-jarige schooljongen, te hebben gezien dat een parachutist een man neerschoot die zijn handen omhoog hield als teken van overgave. Een andere bur ger, die hem wilde helpen, werd doodge- voor zijn vloot en luchtmacht op Joegosla- visch grondgebied, wat door de grijze maarschalk categorisch is geweigerd. Bij die gelegenheid liet Breznjev ook weten, dat het bestaan van een zogenoemde „Breznjev-doctrine” een gemene leugen was. De Oosteuropese pers had tevoren al het bestaan van een „As” op de Balkan: Belgrado - Tirana - Boekarest gekritiseerd. satellietlanden altijd kunnen rekenen op de „internationale broederhulp” van de Sov jet-Unie. De grootste actuele controversen zijn ten eerste de goede betrekkingen tussen Bel grado en Peking en de positieve echo, die de reis van president Nixon naar China in de Joegoslavische pers heeft gehad. En ten tweede de neutrale houding van Joego- Slavië ten aanzien van de pogingen van Amerika om in Griekenland militaire steunpunten te organiseren. Dat is voor de Russen, die zelf daartegen heftig tekeer gaan, een afgang, want als het buurland Joego-Slavië zich door zulke bases niet be dreigd voelt, dan wordt de opwinding van het Warschau-pact daarover wel wat door zichtig. Anderzijds is de positie van de partiza nenheld Tito, die in april aanstaande 80 jaar wordt, er het laatste jaar zeker niet sterker op geworden. De onrust in Kroatië is ondanks strenge maatregelen nog steeds niet helemaal de kop ingedrukt en ook in andere delen van Joego-Slavië steken na tionalistische tendenzen de kop op. Toch zou dat voor een onafhankelijk po liticus als Tito nooit een reden zijn om te genover de Russen terug te krabbelen. Zijn bezoek aan Moskou belooft dan ook een harde confrontatie te worden tussen het Joegoslavische concept van een onafhan kelijk socialisme en de hegemonie, die de Russen nastreven. De uitslag is beslissend voor de toekomst in Oost-Europa. Faulkner zei dat Wilson er goed aan zou doen de ziekenhuizen in Belfast te bezoe ken om daar de slachtoffers te zien liggen van die „discipline”. Hij verweet Wilson „niets te begrijpen van het leven in Noord- Ierland en de kwestie op onverantwoorde lijke manier voor politieke doeleinden te willen uitbuiten.” Dit verklaarde in Londen Elliott Estes, vice-president van het General Motors-con cern voor de activiteiten buiten de Ver enigde Staten, waar hij sprak op een bij eenkomst van ingenieurs. Volgens hem zullen rond 1980 de oudere en minder schone automotoren verdwenen zijn. De auto zal dan als medeveroorzaker van de luchtverontreiniging niet langer een probleem zijn. De heer Estes verwacht, dat het lucht- verontreinigingsprobleem van de auto na 1990 zal zijn opgelost als gevolg van de veranderde vervoerssystemen. „Mogelijk zijn er dan kleine stadsvoertuigen voor korte afstanden en gasturbines in zware vracht- en personenwagens voor grote af standen”, aldus de heer Estes. Wat betreft de gasturbine, verklaarde de vice-president, dat General Motors op. het ogenblik met de ontwikkeling van de 404 gasturbine al in een vergevorderd stadium verkeert. Thans wordt het emissieprobleem Fa. Van Ravenstein - Alleen Ridderstraat 5 (tussen Station en Markt) - Telefoon 32 02 74 AANBIEDING: 12 zilveren apostellepels 12 bokkepootlepels Grote sort. mass. 14 kar. gouden dameshorlogebandjes, v.a. Een dergelijk verzoek eveneens tever geefs is gedaan aan de Sovjet-Unie, de grootste bevoorrader van Hanoi, en Nixon zal zijn verzoek opnieuw doen als hij in mei Moskou bezoekt. De minister zei niet of Nixon zijn poging bij China deed tijdens zijn recente bezoek aan dat land. In antwoord op andere vragen ,zei Rogers te verwachten reden te hebben om te gelo ven dat Cambodja (waar Lon Nol dezer dagen alle macht aan zich trok) een „sta biele regering zal blijven houden” In één gezin, zo verklaarde een parle mentslid, heeft men vergif gedaan bij de rijst die men van de regering had gekregen, omdat men liever direct dood ging dan langzaam als gevolg van voortdurend voed selgebrek. De parlementariërs legden er de nadruk op dat duizenden mensen in Nepal van honger zullen sterven als er niet direct maatregelen ter verbetering van de voed selpositie worden getroffen. ROME (RTR). Gisteren is voor een gebouw van de christen-democratische partij in Rome een bom ontploft. De voor deur werd door de explosie zwaar bescha digd en tal van ruiten sneuvelden. De politie vond bij het gebouw pam fletten met koppen als „dood aan de chris- ten-democraten, leiders van de reactie” en „dood aan de christen-democraten en fas cisten - leve het proletariaat”. op de nieuwe post van anti-geluids- chef. De ambtenaren van minister van Milieuwerken, Robert Poujade, hebben hem daarna „Meneer Stilte” gedoopt. Het is zijn taak een volledig en doel matig geluidscontrole-systeem voor Frankrijk te ontwikkelen vóór de maand november wanneer hij de func tie vaarwel zegt om in andere milieu problemen te duiken. Hij hoopt dat an dere landen bereid zijn hun beleid te coördineren met de stappen die in Pa rijs worden gedaan. Stringentere regels inzake geluids hinder werken kostenverhogend voor de bedrijven en vormen een handicap voor de Franse exporteurs tenzij hun concurrenten in andere landen aan de zelfde regels onderworpen zijn. Een vermindering van werkelijke betekenis in het geluidsniveau van auto’s en vrachtauto’s bijvoorbeeld kan alleen worden bereikt via kostbare wij zigingen in de basismodelien die hoog stens over vijf jaar enig effect zouden sorteren. Martin stelt de totale kosten van dergelijke verbeteringen op een minimum van 200 gulden per voertuig. De totale jaarrekening voor de Franse auto-industrie zou neerkomen op on geveer 600 miljoen gulden. Terwijl kostbare maatregelen als deze de prijs zijn van een belangrijke voor- STAPELSTEIGERS Verhuur Montage Demontage Vraag onze jf/ conc. offerte WETERING’S STAPELSTEIGERBOUW JAN HARINGSTRAAT 60 HAARLEM Telefoon 023-25 34 56: b.g.g. 32 67 92 Bij haar terugkeer uit Bordeaux waar ze door de Franse politie was aangehouden zei de 24-jarige Bernadette Devlin dat de Fransen vergeten hebben wat „vrijheid, gelijkheid en broederschap” betekent. „Ik ben hier erg boos over”, aldus miss Devlin. „Vijftigduizend Ieren mogen voor Frankrijk leven en sterven, maar één per soon mag de republiek niet binnen om haar eerlijke politieke standpunt te verkondi gen.” Bernadette Devlin wilde in Bordeaux een lezing over Noord-Ierland houden. Waarom dat niet werd toegestaan, is haar niet meegedeeld. De voornaamste slachtoffers zijn tot dus ver de Madrileense „nachtvlinders”. Onge veer duizend van hen zijn al ondervraagd in de circa 500 bars en „gespecialiseerde” clubs die de hoofdstad kent. Het merendeel van de prostituées laait zich niet meer zien, tot grote wanhoop van de taxichauffeurs, portiers en obers die aanzienlijke inkom sten moeten derven. De minister van Binnenlandse Zaken, Garicano Goni, heeft besloten de wet voortaan strikt toe te passen. Dat wil zeg gen, dat een publieke vrouw, die zonder vergunning werkt, 5 tot 15 dagen gevange nisstraf en een boete van 5000 peseta (on geveer 250 gulden) te wachten staat. De minderjarige prostituées ongeveer 2000 zijn naar hun ouders teruggestuurd of ondergebacht in religieuze instellingen. Trouwens ook de ingeschreven publieke vrouwen zijn niet veilig. Officieel is prosti tutie in Spanje verboden, op straffe van 5000 peseta boete en gevangenis ingeval van herhaalde overtreding. Ondanks het verbod telt, volgens politie kringen, Madrid 11.000 publieke vrouwen, van wie 2000 afkomstig zijn uit het buiten land. WASHINGTON. (UPI) President Nixon heeft tevergeefs getracht China te bewegen zijn hulp aan Noord-Vietnam te besnoeien. Dit heeft minister van Buiten landse Zaken William Rogers gisteren ge zegd in een verklaring voor de commissie van Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden. Dit bleef gisteren over van een ge bouw van drie verdiepingen in de Parijse voorstad Levallois na een gasexplosie. Twee mensen zijn bij de ontploffing om het leven gekomen. - T.’ SAN JOSÉ, Californië (UPI). Beide partjjen in het proces Angela Davis heb ben gisteren een geheel uit blanken be staande jury van acht vrouwen en vier mannen aanvaard. Angela Davis zei nog steeds van mening te zijn dat zij geen eerlijk proces kan krijgen, maar er wel van overtuigd te zijn dat de gezworenen „hun best zullen doen”, al „weerspiegelt de jury niet de samenstelling van dit gebied er zijn geen zwarten bij”. Het kiezen van de jury heeft nog geen twee en een halve week geduurd. Angela Davis wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan moord en ontvoering uit het gerechtsgebouw van San Rafael, waar in 1970 een rechter en twee anderen bij een vuurgevecht werden gedood. A V W' -AU

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3