1 VOLGENDE WEEK DEBAT OVER WERKAFSPRAKEN Senaat heeft bezwaar tegen hoger collegegeld Brandoorzaak Seepaard” niet Ook vrouwen bedreigd door hartinfarct Drs. Den Uyl: „Tegenstrijdigheden met regeerakkoord r a CuraTex I I i I „STATENDAM" KIEST WEER ZEE vastgesteld ,,’t Silveren iSi I c JAAR UITSTEL GEVRAAGD Eis één tot drie Procedurefout Gastronomerie NEDERLANDSE HARTSTICHTING: van Man in arrest bij verkiezing voorzitster D’66 wellicht rijp voor ambassadeurs jaar wegens bankovervallen Kamervragen over politieinval in Almelo CuraTen Regering pleit tegen raffinaderij bij Ternaaien wegens poging tot doodslag Nederland en China Dorus te koop „de bokkedoorns” „Hoestbui” 2 1 GEHANDICAPTEN I I I I WOENSDAG 15 MAART 1972 Curatex textieldeodorant. Even spuiten en in een wip is uw kleding en woningtextiel weer heerlijk fris. J li r a n I 1 x 1 textieldeodorant Er is een veilige deodorant voor uw kleding, uw gordijnen en uw meubelen. Vrouw van ambassadeur in Havanna omgekomen I ter 1 de formatieperiode door de fractievoorzitters gemaakte afspraken. Sleepboten trekken de „Statendam" ADVERTENTIE -AWWMVWMfVWVVVVMMIWWUWVMINfVIMNfVIMMMMMMMARNRfVWWtnRIVVMIWWVUWUWIMRM vier 1 t I fcxtxteOCkXTM» „De vervulling van uw wensen, Speciaal op Culinair Gebied!" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. In de medische wereld maakt men zich zorgen over de vrouw. Dat komt omdat meer vrouwen dan vroe ger het slachtoffer worden van een hart infarct. Hartspecialisten in Nederland zoe ken de oorzaak vooral in het toenemend sigaretten roken bij vrouwen. Na een on afgebroken daling in de jaren zestig is de sterfte aan hartinfarcten bij vrouwen tus sen de 45 en 64 jaar niet meer afgeno men. Aldus de Nederlandse Hartstichting naar aanleiding van de Wereld Hartmaand die in april begint. Hartinfarcten komen steeds meer voor op jonge leeftijd. In de groep tussen de 50 en 65 jaar is het aantal hartinfarcten zeer hoog. Hoewel mannen tussen 30 en 50 jaar zeven keer meer kans hebben op een hartinfarct dan vrouwen, ziet het er nu voor de vrouw ongunstiger uit dan en kele jaren geleden. Weliswaar is zij nog steeds een soort beschermengel van de man die hartklachten heeft. Ze moet hem van alle dingen weerhouden die bijdragen tot een hartinfarct, vinden de dokters. Maar als de vrouw steeds meer het risico loopt van een hartinfarct, wordt het tijd dat ze ook wat meer aan zichzelf gaat denken. Volgens dr. Van Nieuwenhuizen erkent men steeds meer de relatie tussen span ningen en hart- en vaatziekten. „Emoties kunnen bijdragen tot het hartinfarct. Zo gebeurt het wel eens dat mensen tijdens een voetbalwedstrijd een aanval krijgen. Dat mensen soms uren in de kou staan bij zo’n wedstrijd is ook niet gunstig voor iemand met hartklachten. Ook de seksua liteit kan een rol spelen bij het hartin farct. Maar daar durft men in het open baar niet over te praten. Uit metingen in DEN HAAG. Oppositie en de fracties van regeringspartijen in de Eerste Kamer hebben grote bezwaren tegen de voorge nomen verhoging van de college- en in schrijfgelden. Dit bleek dinsdag bij het be leidsdebat over het departement van On derwijs en Wetenschappen. Woordvoerders vroegen een jaar uitstel van de aangekon- digde maatregelen en drongen aan op het opnieuw overwegen van de gehele her structurering van het universitaire onder wijs. „Het thans voorgestelde keurslijf leidt tot een technocratisering van de universitaire (Van onze correspondent) BRUSSEL. Een omvangrijke Neder landse ministeriële delegatie heeft dinsdag in de Belgische hoofdstad uitdrukking ge geven aan de ernstige bezorgdheid over de plannen om in Ternaaien, vlak bij de Bel- gisch-Nederlandse grens in Limburg, een grote raffinaderij te stichten. UNICURA N.V.AMSTERDAM Stap uit de Zorgenwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid bij HAVANNA (AFP). De echtgenote van de Nederlandse ambassadeur op Cuba, mr. W. V. Cohen Stuart, is door een verkeers ongeluk in Havanna omgekomen. De auto waarin zij zat, kwam in botsing met een autobus, die daarop de wagen honderd meter meesleurde. Kort na aankomst in het ziekenhuis is mevrouw Cohen Stuart- Quinard aan haar verwondingen bezweken. Modern restaurant met een klassieke stijl. Exlusieve gelegenheid voor uw lunch, diner of party. Goed verzorgde wildschotels en specialiteiten Gehele jaar geopend. Tafelreservering Gewenst! temidden van romantisch natuurschoon in W ethouder van Geluk park Zeeweg S3 Overveen tel. 023-263600 r DRACHTEN. De politie heeft in Drachten een 45-jarige advertentie-aqui- siteur wegens poging tot doodslag aange houden. De man zou zijn kostjuffrouw, bij wie hij inwoonde, met een stiletto hebben be dreigd. Hij kreeg ruzie over de aanschaf van een tweedehands auto. De vrouw liep enkele bloedende hoofdwonden op. De ministers Schmelzer van Buitenland se Zaken, Stuyt van Volksgezondheid, Drees van Verkeer en Waterstaat als ver vanger van zijn collega Udink van Ruim telijke Ordening, alsmede de staatssecre tarissen Westerterp van Buitenlandse Za ken en Vonhoff van CRM, beraadslaagden in het Egmontpaleis met de Belgische ambtsdragers Harmel, Simonet, Fayat en de staatssecretarissen d’Hore en Cloose. De Belgen hebben toegezegd dat zij hun definitieve beslissing pas zullen nemen als ze memoranda hebben doorgenomen die Nederland over deze kwestie heeft samen gesteld en die dinsdag werden overhan digd. De omgeving van Luik blijkt naar objectie ve maatstaven gemeten nauwelijks geschikt voor vestiging van ’n raffinaderij voor olie, die slechts met behulp van kostbare kunst werken langs lange wegen kan worden aangevoerd. Doch bij de Belgische kabi netsformatie zijn daaromtrent duidelijke beloften gedaan, want de Belgische rege ring wil dat ook Wallonië kan meeprofite ren van de expansie van de Antwerpse olie-industrie en het Franstalige gedeelte van het land, zo redeneert zij, mag niet volledig afhankelijk zijn van het Vlaamse gebied, waarin de Belgische aanvoerhavens liggen. Amerika is gebleken dat bij de coïtus de bloeddruk soms kan oplopen tot driehon derd. Dat speelt bij mensen met hart klachten natuurlijk een rol. Het is ver keerd om te zeggen dat seksualiteit slecht is voor mensen die hartklachten hebben. Vrouwen zijn wel eens geneigd om d e seksualiteit af te wijzen. Alleen omdat ze bang zijn dat hun man, die al hart klachten had, daar nadeel van zal onder vinden”. „Als een vrouw getrouwd is met een man die hartklachten heeft, moet zij hem in zijn levenssituatie begrijpen en helpen. Door objectieve kritiek te geven .kan ze er voor zorgen, dat hij een concrete kijk op de zaak krijgt. Ze moet proberen om de man aan te zetten tot vermageren. Geen calorierijk eten op tafel zetten, om dat we weten dat dat bijdraagt tot het hartinfarct. De vrouw moet dan zelf ook meedoen. Iemand die hartklachten heeft, moet natuurlijk helemaal niet roken. De vrouw moet de man dwingen om mee te gaan wandelen en zonodig proberen om al coholgebruik te matigen. Wie zich nergens wat van aantrekt en te veel rookt, vet eet, alcohol gebruikt en te weinig beweegt, heeft acht keer meer kans op een hart infarct”. DEN HAAG. Op het halfjaarlijkse partijcongres van D’66 op 7 november in Biddinghuizen is een fout gemaakt bjj de benoeming van mevr. R. van der Scheer en de heer M. van Gils tot respectievelijk voorzitster en politieke secretaris van de partij. Dit heeft de geschillencommissie van D’66 meegedeeld, na een onderzoek op verzoek van het lid H. Gieten. Na het staken van de stemmen op het partijcongres had het hoofdbestuur uit zijn midden een voorzitter en politiek secretaris moeten kiezen in plaats van een herstemming te houden. Volgens een woordvoerder van D’66 zou in dat geval de keus ook op mevr. Van der Scheer en de heer Van Gils gevallen zijn. „Na afloop van een congres pluizen wij altijd na of alle procedures wel correct verlopen zijn. De laatste keer is er inder daad een fout gemaakt”, zei hij. Het volgende partijcongres van D’66, dat op 6 mei in Den Bosch zal worden ge houden, zal zich opnieuw over de benoe ming moeten buigen. Dat zou echter toch gebeurd zijn, daar mevr. Van der Scheer en de heer Van Gils na hun verkiezing op 7 november verklaarden hun benoeming gezien de stemverhouding slechts voor een half jaar te aanvaarden. ENSCHEDE. De „hoestbui op wielen”, de auto die de onlangs overleden Tom Manders, alias Dorus, in zijn TV- shows gebruikte, staat te koop op de da- mesbeurs in Enschede. De erfgenamen van de artiest willen de auto kwijt. Het eerste bod op de rijklare oude auto is reeds uitgebracht: 7000. Aan het einde van de beurs zal bekend worden gemaakt voor welk bedrag de auto in nieuwe han den is overgegaan. De Utrechtse hartspecialist somt nog meer op dat volgens hem tot de taak van de vrouw hoort. „De vrouw van een man met hartklachten moet hartmassage leren. De vrouwen willen best wel, maar de instanties niet. De EHBO en het Groene Kruis sluiten hartmassage uit van hun pakket op aanraden van enkele artsen. Men is bang voor ondeskundige hartmas sage. Dat zou ribbenbreuk tot gevolg kun nen hebben. Maar je kunt beter een rib breken dam sterven aan een hartinfarct. Elke Nederlander hoort hartmassage te le ren en mond-op-mondbeademing. We le ren immers ook zwemmen”. Hartspecialist dr. C. L. C. van Nieuwen huizen, voorzitter van de Wetenschappelij ke Adviesraad van de Nederlandse Hart stichting, legt er de nadruk op dat roken zeer nadelig is voor het hart Van Nieu wenhuizen: „De mensen leven met te veel psychische spanningen. Daarom is het voor velen vaak moeilijk om te stoppen met roken. Inplaats van een sigaret een stukje kauwgom nemen helpt niet. Als je het roken echt zou willen terugdringen, moet je proberen om het hele maatschap- pijpatroon te veranderen. Vrouwen heb ben het iets gemakkelijker dan mannen. Over het algemeen zorgen ze beter voor zichzelf. De meeste vrouwen proberen bij voorbeeld om slank te blijven. Ze bewegen ook wat meer dan mannen”. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De Tweede-Kamerleden Wieldraaier en Stoffelen (beiden PvdA) hebben de ministers van Justitie en van binnenlandse Zaken vragen gesteld over de wjjze waarop 4 maart politiemannen een inval deden in het Almelose jeugd centrum, het „Erve Noordik”. Zij vragen of de ministers eens na willen gaan welke gevolgen deze actie heeft voor de verhou ding tussen de jongeren van het jeugdcen trum en de politie. De politie kwam 4 maart „Erve Noor dik” binnen op vermoeden van de aanwe zigheid van verdovende middelen. De Ka merleden willen weten of de ministers kunnen meedelen waarom op deze wijze werd opgetreden en welk resultaat werd bereikt. Is het waar, vragen zij, dat de politie-actie in opdracht geschiedde van de officier van justitie en dat de burgemees ter van Almelo niet op de hoogte was van de actie. Uitbouw van de volksverzekering ar beidsongeschiktheid. Vroeg-gehandicapten ontvangen nas een uitkering vanaf hun DEN HAAG De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag met de minister-president over de gemaakte „werkafspraken”, die gisteren be kend werden gemaakt, met de voorzitters van de vijf regeringsfracties debatteren. Zij besloot hiertoe op voorstel van de fractievoorzitter van de PvdA, drs. J. M. den Uyl, welk voorstel ook van de vijf voorzitters van de regeringsfracties geen tegenwerpingen ondervond. Drs. Den Uyl zei dat met name gesproken moet worden over het karakter van de afspraken. Hij herinnerde er aan dat vorig jaar na de kabinetsformatie premier Bies heuvel de Kamer het eindrapport van de formatiewerkzaamheden had doen toekomen. Dit rapport droeg als opschrift: Hoofdlijnen van de tijdens Het stuk, aldus drs. Den Uyl, beperkte zich niet tot de hoofdlijnen, want het.ging zelfs over betonning en bebakening bij het loodswezen. „Thans blijkt dat een slordige dertig tot veertig afspraken niet vermeld werden. De Kamer moet daarover nader worden inge licht. We moeten het debat over de rege ringsverklaring over doen. Dat wordt dan de wedergeboorte van het kabinet-Biesheu- vel”, aldus drs. Den Uyl. Na vluchtige le zing van de werkafspraken meent drs Den Uyl tegenstr’jdigheden gevonden te heb ben tussen regeerakkoord en wat nu blijkt te zijn afgesproken. in Rotterdam van de kade voor de reis naar New York. Na een ingrij pende verbouwing kan het 24.000 brt metende passagiersschip weer zee kiezen. De „Statendam” is nu geheel ingericht als cruiseschip. Het cruise- programma zal in New York begin nen met een elf daagse reis naar Ber muda en de Westindische eilanden. Dr. Van Nieuwenhuizen is van mening dat veel mensen niet snel genoeg naar een dokter gaan als ze zich niet lekker voelen, terwijl ze al eens een hartinfarct hebben gehad. „Als iemand opvallend moe is zonder zelf te weten hoe dat komt, een onregelmatige hartslag heeft en pijn aan de linkerarm, kan dat een voorteken zijn. De vrouw van een man, die al eerder een hartinfarct heeft gehad, moet dan ook op letten. Zij moet hem voorstellen snel naar een dokter te gaan”. meerderjarigheid. Ook de oud-invaliden- zelfstandigen zullen onder deze regeling worden gebracht. In de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten kan van overheve ling „eerste jaar” en extramurale zorg voorlopig geen sprake zijn. Bij bevriezing kinderbijslag voor het eer ste en tweede kind behoeven voor de laagstbetaalden geen compenserende maat regelen te worden getroffen. Studies werden overeengekomen over de mogelijkheden tot vernauwing van de ma zen in de wetgeving, over het cumulatie- vraagstuk en over de uitvoering van de werkloosheidswet („passende arbeid”). Hangende het onderzoek blijft de vermo gensbelasting gehandhaafd op 0,6 percent. De mogelijkheid van een progressief tarief in de vermogensbelasting kan in de studie worden betrekken. Onder „openbaar vervoer” valt de af spraak te lezen dat openbare vervoersvoor zieningen van de gemeenten uit het ver- keersfonds kunnen worden gefinancierd, zover het rijk hieraan zijn fiat heeft gege ven. Verder geeft dit hoofdstuk een motorrij tuigenbelasting op niet rijdende auto’s te zien. Het kabinet kan een studie wijden aan de inrichting van een derde televisienet. Verhoging van het luister- en kijkgeld is niet uitgesloten. De invoering van lotto en casino is een vrije kwestie. Enige verhoging van kans spelbelasting is afgesproken, bij invoering van de lotto dient zo mogelijk de midden stand te worden ingeschakeld. Verder maakte men onder meer de afspraak dat men zich positief zal opstellen ten aanzien van de verlangens van Suriname en de Ne derlandse Antillen tot herziening van het Statuut voor het Koninkrijk, waartoe ook Nederland het initiatief moet kunnen ne men. EINDHOVEN. De oorzaak van de brand in hotel ’t Silveren Seepaerd in Eindhoven die op 28 september het vorig jaar aan elf mensen het leven heeft gekost is niet vastgesteld. Dit heeft de officier van Justitie in Den Bosch dinsdag meegedeeld. Het onderzoek is afgesloten. Er zijn „geen bijzonderheden of merk waardigheden” ontdekt die kunnen wijzen op een abnormale oorzaak van de ramp, zo staat in het rapport van het gerechtelijk laboratorium. Feiten en omstandigheden laten ruimte voor de speculatie dat de ramp door simpele onachtzaamheid is ont staan. De trek in de grote ruimte tussen de beide plafonds kan de snelheid van de uit breiding naar het trappenhuis hebben be vorderd, aldus het gerechtelijk labora torium. Er zijn geen aanwijzingen dat een explosie aan de brand is voorafgegaan. ARNHEM. De officier van Justitie by de rechtbank in Arnhem, mr. J. H. C. Pieters, heeft dinsdagmiddag gevangenis straffen van één tot drie jaar geëist tegen vijf jongemannen, die in oktober vorig jaar twee banken in Nijmegen hebben beroofd. Bij een kantoor van de Boerenleenbank maakten zij 5000 gulden built. Zij dwon gen het personeel met vuurwapens op de grond te gaan liggen. De overval op een kantoor van de Mid- denstandsbank leverde de jongelui 9000 op. Zij vluchtten de Betuwe in, maar na een grootscheepse opsporingsactie werden zij vrij snel ingerekend. De uitspraak is 28 maart. DEN HAAG. Nu Engeland en de Volksrepubliek China hun diplomatieke betrekkingen na twintig jaar hebben ver heven tot het niveau van ambassadeurs wacht men in Den Haag af of ook bin nenkort zowel in Den Haag ais in Peking het „bureau van de zaakgelastigde” zal worden verheven tot ambassade. Het pers bureau Reuter meldde uit Peking dat men daar van diplomatieke zijde vernomen had dat dit binnen niet al te lange termijn zal gebeuren. Sinds 28 maart 1950 erkent Nederland de Volksrepubliek China als de enige en wettige regering van China. Men ging er toen van uit dat de diplomatieke betrek kingen zouden worden aangegaan op het niveau van ambassadeur, aldus een woord voerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. 11 L Inzake de financiering van de overheids uitgaven is de afspraak gemaakt dat in het eerste deel van de komende kabinetsperio de géén verhoging van successierechten, vermogensbelasting, vennootschapsbelas ting en omzetbelastingtarieven zal plaats vinden. Compensatie binnen de belasting sfeer kan worden gevonden door verho ging van de accijnzen (bijvoorbeeld suiker) en door overbrenging van artikelen van het verlaagde naar het normale OB-tarief (bijvoorbeeld elektriciteit). Bij het uitwer ken van de voorstellen is in principe geen enkele belasting uitgezonderd. De lijst ziet er als volgt uit, in volgorde van de punten van het regeerakkoord. De regeringsfracties zullen geen initia tief ontwerp indienen tot invoering van het districtenstelsel. Bij de benoeming van commissarissen der Koningin en burgemeesters is overleg moigelajk over de kwaliteiten, niet over de persoon. Aan de mogelijkheid van subsi diëring van de politieke partijen kan een interne studie worden gewijd. Vrije kwestie: het kabinet zal zich nader beraden over het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp op de gewestvor- ming. Onder het hoofdstuk democratisering van de onderneming zijn de regeringsfracties gebonden aan het principe van het beroeps recht van de ondernemingsraad. De mate van uitwerking is een vrije kwestie. Inzake het regionaal beleid werd bepaald dat de opbrengst van de investeringshef- fing zal worden geneutraliseerd en, in een periode van laagconjunctuur, worden be stemd voor zwakke regio’s. Studie over de mogelijkheid óm voor het regionaal beleid een grotere financiële ze kerheid te scheppen door een deel van de rijksopbrengsten uit aardgas hiervoor af te zonderen. De terugdringing van de overbesteding zal ter hand worden genomen met een op trekking van de collegegelden tot 1000, ook voor vijfde en ouderejaarsstudenten. De collegegeldverhoging wordt voor bur salen niet volledig in de studietoelage ge compenseerd. Gestreefd zal worden naar een even wichtiger afweging tussen rijks- en ge meentelijke investeringen. Voor ministers en staatssecretarissen wordt een matiging van de inkomens toegepast, waarbij er geen reële salarisverbetering in zit Indamming van de toestroming van stu denten. Bij de waterstaatswerken zijn studies op korte termijn overeengekomen over Oos- terschelde, Amsterdam-Rijnkanaal Mar kerwaard en veenkoloniaal leidingproject. Een ministeriële commissie zou vóór 1 januari ’972 aan de ministerraad een voorstel doen betreffende het verder te voeren ruilverkavelingsbeleid. studie, tot het kweken van enge specialis ten, omdat de tijd voor enige verdieping en verbreding ontbreekt”, aldus de heer Zoutendijk (V.V.D.). Uit de reacties van de verschillende woordvoerders op de voorgenomen verho gingen van de college- en inschrijfgelden bleek, dat in de regeringsfracties van K.V.P., A.R.P., C.H.U. en V.V.D. groot be zwaar bestaat tegen die verhogingen. K.V.P.-voorzitter dr. ir. De Zeeuw, die sprak mede namens de overige confessio nele fracties, noemde de voorgestelde ver hoging in principe onjuist, wanneer deze losgekoppeld wordt van de studiefinancie ring. Hij drong er op aan, de verhoging van de collegegelden te laten samenvallen met een integraal voorstel voor studie financiering. Prof. dr. Zoutendijk (V.V.D.) vroeg één jaar uitstel. Naar zijn mening ligt het meer voor de hand een bijdrage te vragen per college of per practicum. Hij zei met een verhoging grote moeite te hebben zeker als een fundamentele verandering van het studietoelagenstelsel niet tegelijkertijd zou plaatsvinden. Bij deze opvatting sloot prof, dr. De Rijk (P.v.d.A.) zich aan. In de kri tiek op de voorstellen werd gewezen op de nadelen van de verhoging voor speciale groepen van studerenden, zoals bijvoor beeld de avond-, de werk- en vluchtelin genstudenten. Tegen het voorstel was ook prof. ir. Draijer (D’66). Hij noemde het onverant woord om bij het wetenschappelijk onder wijs te denken in termen van het prijs mechanisme De voorgestelde verhoging tot duizend gulden „houdt het gevaar in van een invoering van een kastenmaatschappij” Ook de woordvoerders van de C.H.- en A.R.-fracties in de Eerste Kamer, prof. dr. Van Hulst en prof. dr. Diepenhorst, plaat sten vraagtekens bij de plannen. Oud-mi- nister Diepenhorst stelde, dat met het pro fijtbeginsel gesold wordt en spoorde aan tot voorzichtigheid. Prof. dr. Van Hulst, die opmerkte dat het profijtbeginsel in deze zaak zichzelf begint te overleven, wees nog op de gevolgen van een collegegeldverho ging voor bijzondere groepen studerenden, die daardoor zeer zwaar gedupeerd zullen worden. De C.P.N.-afgevaardigde Boekman noemde de verhogingen in strijd met het streven naar democratisering. Volgende week dinsdag zal het debat in de Eerste Kamer ook over deze kwestie worden voortgezet.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 4