Deputatie uit Bergisch Gladbach eind maart in Veisen Velser Sport Stichting zoekt Weer operavoorstellingen tweede partnerstad Causerie BEL CANTO IN VELSEN over Beeldende kunstenaars rondom het Paasgebeuren RAAD VELSEN VERGADERT SS ■r"w w Spaar bij de Nederlandse Credietbank Prestatieloop IJmuiden <3TT I 1 „LUCIA DI LAMMERMOOR” BIJ Waddengebied petit in KJMMANMUk Nederlandse Credietbank dibank ww ji SPORTWEEK IN VELSEN DIT JAAR IN MEI P. H. Groot sprak voor NCVB-leden Actueel onderwerp wmterlezing m Garantie verlengd tSlii i 1111 ij 1 f HHKhI .<1 5 IJMUIDER COURANT WOENSDAG 15 MAART 1972 S 1 Prijzen kopen U itwisseling Bergisch Gladbach Tarieven per 1 april 1972 4%% Bankboekje 4%% Spaarrekening 4-6%% klimspaarregeling Open een inkomstenrekening dan kunt u automatisch sparen! atlee voot de tftttafe// f f Zes maanden opzegging Twaalf maanden opzegging Twee jaren vast Drie jaren vast Vier jaren vast Vijf jaren, doorlopend opneem baar. Opzegging één maand. Het ideale en uniek&spaarplan. Direkt beschikbaar f 2500,- voor hogere bedragen één maand opzegging. Direkt beschikbaar f 2500,- voor hogere bedragen één maand opzegging. 4% Termijnspaarrekening Drie maanden opzegging 4%% idem 5%% idem 6 idem 6%% idem 6%% idem Raad of Stichting - I Na de succesvolle opvoeringen in december 1970 van George Bizets bekende opera „Carmen” in de Stadsschouwburg door het Velsens operakoor „Bel Canto”, heeft men zich bij dit gezelschap met veel toe wijding en enthousiasme volledig voor twee nieuwe voorstellingen wil len inzetten. Ditmaal is de keuze gevallen op Gaetano Donnizetti’s „Lu cia di Lammermoor”, waarvoor Salvadore Cammarone het libretto leverde. Dit werd een bewerking van de novelle „The bride of Lammer moor” door Sir Walter Scott, zodat de handeling zich afspeelt in het Schotland van de zeventiende eeuw. Deze opera werd voor het eerst opgevoerd in de „San Carlo” van Napels op 26 september 1835, om sindsdien, vooral in Italië geregeld repertoire te houden. Enkele jaren geleden werd hier de beroemde titelrol nog door Maria Callas gezongen. Exclusieve couture f; i - het (Van onze correspondent) ADVERTENTIE ADVERTENTIE HAARLEM *OHÏHCK.il2.l96 Modehuis GED. OUDE GRACHT 19 - I TELEFOON 31 13 30 (Van een onzer verslaggeefsters) De sportvereniging „Terrasvogels” uit Santpoort heeft voor zondag 2 april (eerste paasdag) opnieuw een grote prestatieloop langs ’t strand van IJmui- den georganiseerd. Dit geschiedt nu reeds voor de vijfde maal, zodat hier zo langzamerhand van een sportieve tra ditie kan worden gesproken. Bij het Velsens operakoor „Bel Canto” wordt thans hard gewerkt aan de voorbereidingen voor de opvoeringen van „Lucia di Lam mermoor” in april. VELSEN-NOORD. De afdeling Vel sen-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, die dinsdagavond in gebouw De Meerpaal bijeenkwam om zich voor te bereiden op de paasviering, heeft dit kun nen doen door betrokken te worden in het onderwerp „Beeldende kunstenaars rondom het Paasgebeuren”. dat werd behandeld door de heer P. H. Groot uit Santpoort, als leraar verbonden aan de Pedagogische Aca demie „Da Costa”. Bij de bespreking van het jaarprogram ma vulde de heer Timmermans nog aan dat het herfstvoetbaltoernooi tussen de straatvoetbalelftalien ook dit jaar weer zal worden gehouden, evenals de sportin- stuif in de Zeewijkhal zal worden voort gezet en er ook weer ruimte zal zijn voor het kersttoernooi. Met Pasen gaat er in elk geval een voet balelftal, dat is samengesteld uit de jeugd van vrijwel alle voetbalclubs in Velsen, naar Bergisch Gladbach. In zijn openingswoord had de voorzit- voorbeeld stelde hij dat iedere groep al een eigen bandje zou moeten huren, het geen een veelvoud aan kosten betekent. De heer Smit zag het wel in een meer gespreide feestviering en meende dat het bijzonder moeilijk zou zijn een zaal te vinden waar een zo groot gezelschap in kan worden ondergebracht. Verder vrees de hij dat er bij een massaal feest toch bepaalde verenigingen zouden zijn die zich zouden afzonderen om ergens anders hun vertier te zoeken. Maandagavond 20 maart zal in het vereenigingsgebouw „De Rank” aan de Koningin Wilhelminakade de serie win- terlezingen worden afgesloten door ds. J. P. van Roon, hervormd predikant uit Katwijk. Hij heeft hiervoor het ac tuele onderwerp „De kerk der eeuwen in de wereld van nu" gekozen, waarin door hem de rapporten zullen worden behandeld die zijn gepubliceerd over homofielen, het abortusvraagstuk en de achteruitgang van de christelijke zede. Na de pauze bestaat er gelegenheid tot discussie met drs. R. van Beek uit IJmuiden als gespreksleider. ter van de Velser Sport Stichting reeds gememoreerd dat er al weer verscheidene verenigingen in Velsen een kampioenschap hadden behaald. Later op de avond kwam dit onderwerp nog even om een hoekje kijken en de heer Timmermans vroeg zich af in welke vorm de Stichting aan ge schenken moest denken, zonder daarbij bepaalde bescheiden clubs, die weinig aan de weg timmeren, te kort te doen. Hij vroeg de verenigingen een kampioenschap en/of promotie zelf bij de VSS te melden. Hij zei er bij dat het bestuur besloten had alleen bij dergelijke successen van de eerste teams iets te geven, een geschenk dat dan zal worden uitgereikt op de offi ciële receptie, of op een vereniginsavond. De Velser Sport Stichting functioneert reeds geruime tijd zonder de ruggesteun van gedegen statuten. De bestaande zijn buiten werking en grondige bestudering heeft er toe geleid dat het bestuur tot de slotsom is gekomen dat ze geheel herzien dienen te worden. Een en ander werd vol gens de voorzitter aanmerkelijk vertraagd doordat het wetsontwerp tot samenvoe ging van de drie IJmondgemeenten weer in de kamer kwam. Het bestuur gaf de vergadering nu de verzekering volgend jaar met een geheel nieuw ontwerp te komen, waartoe nauw overleg zou worden gepleegd met andere sportraden. Dat ontlokte de vergadering een opmer king bij de rondvraag. Met name de heer J. J. Roosenstein vroeg zich af of de Stichtingsvorm wellicht zou moeten wor den omgezet in een raad. De heer Timmermans antwoordde dat er in sportraden nogal wat gradaties zijn en dat ze lang niet in alle gemeenten, ze ker niet in de grotere, even perfect wer ken. Daar stelde hij tegenover dat zulks met de Velser Sport Stichting een stuk gunstiger lag en als in het oog lopend voor beeld noemde hij de jaarlijkse organisa tie van de sportweek, nu al vijftien maal achtereen. Hij tekende daarbij aan dat de wet op stichtingen en verenigingen op het punt staat wijziging te ondergaan. De samenstelling van het bestuur onder ging tijdens de vergadering enkele wijzi gingen. In de vacature van de heer H. A. de Boer, die eerder al had moeten be danken in verband met zijn wethouder schap, moest worden voorzien, terwijl ook de heren J. Menger en J. P. Bakkum het bestuur zouden verlaten. De heren J. de Jong en J. G. Swier wer den bij acclamatie benoemd, terwijl de vergadering opgelucht leek dat de heer J. P. Bakkum tenslotte ervoor zwichtte om nog een jaar zijn bestuursfunctie te ver vullen. Ter gelegenheid van dit'eerste lus trum staat het organiserend comité een extra attractief evenement voor ogen, zodat onder meer kan worden aangeno men dat zich onder de deelnemers enige prominente sportfiguren zullen bevin den. De inschrijving voor deze prestatie loop is opengesteld voor dames en he ren van vijftien jaar en ouder, waarvan de jeugdige deelnemers, om voor een fraai lustrum-aandenken in aanmer king te komen, een afstand van 3,5 km binnen veertig minuten dienen af te leggen. Voor de ouderen hebben deze bepalingen betrekking op respectieve lijk 7.5 km en vijftig minuten. Boven dien is voor de eerstaankomende dame nog een speeciale verrassing beschik baar gesteld. De start begint om twaalf uur bij de zuidpier. Voor inlichtingen en inschrijven kan men zich wenden tot de volgende adres sen: F. Dortmundt, Hoofdstraat 118 te Santpoort (telefoon 023-377193); M. W. Jonker, Bloemendaalsestraatweg 135, Santpoort; Sporthuis Dijkstra, Generaal Cronjéstraat 101, Haarlem; Automatiek Koelemij, Velserduinplein 6, IJmuiden en het bureau van de VVV Velsen- IJmuiden op het Marktplein in IJmui den. De gemeenteraad van Velsen komt donderdag 16 maart, des avonds om half acht weer voor een vergadering in het stadhuis bijeen, voor welke bijeen komst een uit vijftien punten bestaande agenda is samengesteld. De meeste hier van hebben betrekking op onderwijs zaken, zoals een voorstel van het col lege tot het verstrekken van een inven- teringssubsidie aan de stichting, welke zich in Velsen belast met de gezamen lijke naschoolse vorming van jeugdi ge personen met een vertraagde ont wikkeling. Voor dit belangrijke werk zal het namelijk noodzakelijk zijn vier lokalen van de openbare school aan de Le Mairestraat in IJmuiden in te rich ten. Zoals bekend zijn de raadsvergade ringen openbaar en wordt door de le den enige belangstelling van de zijde van de burgerij bijzonder op prijs ge steld. En bovendien is de koffie altijd bruin! operavoorstellingen een uiterst kost bare onderneming is, waar vele duizen den guldens mee zijn gemoeid. Voor de aardigheid heeft men dan ook eens be rekend dat de bezoekers voor een slui tende begroting, zelfs bij een uitver kochte Stadsschouwburg, voor een toe gangskaart ongeveer vijfentwintig gul den zouden moeten betalen. Een derge lijk hoge prijs kan vanzelfsprekend nim mer worden berekend, zodat het be stuur van „Bel Canto” opnieuw hoopt op enige financiële steun van het be drijfsleven. Hier kan nog aan worden toegevoegd dat ook Peter van Warmerdam, de be kwame toneelmeester van de Stads schouwburg zijn volledige medewerking weer heeft toegezegd. En omdat hij zich bij „Bel Canto” de reputatie heeft ver worven „in staat te zijn van een sinaas- appelkist een roofridderslot te bouwen”, kan men bij de opvoering van „Lucia di Lammermoor” opnieuw van fraaie decors zijn verzekerd. In gebouw „Veliserduin” aan Velserduinplein in IJmuiden wordt dinsdagavond 21 maart door Jan van der Kam voor het NIVON een met kleu renfilms geïllustreerde causerie over ’t waddengebied gehouden, waarin onder meer rijkdom, problemen en bedreigin gen daarvan aan de orde zullen komen. Deze wadden vormen een natuurgebied van internationale betekenis, met een gevarieerd landschap van platen, slik ken, geulen en kreken. Dit alles biedt voedsel en verblijf aan talloze mosse len, kokkels, garnalen, schollen, tongen, ganzen, eenden, steltlopers en zelfs zee honden. Ook betekenen de wadden een pleisterplaats voor vele doortrekkende vogels, zodat er sprake is van een na tuurgebied van unieke en onmisbare be tekenis. Een en ander stelt een interes sante causerie in het vooruitzicht, waar leden van het NIVON, de Volksuniver siteit en ’t Nut tegen reductie toegang wordt verleend. Mevrouw T. Vriesema-Noordijk, presi dente, herinnerde de leden aan de ontmoe tingsdag van de NCVB op 16 april in Broek op Langedijk en de mogelijkheid de Keu kenhof tussen 4 en 19 april te bezoeken. Uitdrukkelijk werd gewezen op de contact- avond voor de inwoners van Velsen-Noord op 11 april in gebouw „De Schouw” uit gaande van het gemeentebestuur van Vel sen. Mevrouw Vriesema deelde tevens mede dat de leden, wegens de moeilijkheid voor het bestuur telkens geschikte onder werpen te vinden, volledige „inspraak” zul len hebben in het nieuwe seizoenprogram- ma. Mevrouw Suurmond-Huser verklaarde thans met een zestal dames steun te geven aan de Nederlandse Hartstichting waarvoor zij aandrong op medewerking van collec- trices voor de tussen 3 en 9 april te houden nationale collecte. De president bereidde de aanwezigen voor op de lijdenstijd door hierover te le zen uit de evangeliën van Johannes en Marcus. De heer Groot vroeg zich bij de behande ling van zijn onderwerp toegelicht met fraaie dia’s af of men tegenwoordig nog wel goed ziet en dat zien niet wordt afge- zwakt door visuele beelden waarmee men dagelijks wordt geconfronteerd. Hij doelde daarbij op beelden van voorbijgaande aard terwijl de beelden, zoals deze in de kunst uitingen zijn vervat niet vervagen maar telkens opnieuw belangstelling vragen. Zowel met beeldhouwwerken als schil derijen wordt ieder door de kunst beheerst aangezien de huidige wereld niets meer te vertellen heeft. Bij het zien van kunst, moet het meebeleven van de beeldhouwer en kunstschilder worden geëffectueerd en in geschakeld om de juiste beeldgeving te kunnen onderkennen. Zoals een kind zijn spontane kinderlijke beleving op papier weet uit te drukken, zo wil ook de kunste naar zijn gevoelens uiten in steen en verf. Op indringende wijze liet de heer Groot zijn zienswijze over het meebeleven van de kunst door middel van dia’s van beeld en schilderij op de aanwezigen Inwerken met telkens twee beelden van verschillende aard maar zelfde karakter, zodat zijn on derwerp, meer speciaal gericht op het paas gebeuren, zeer goed tot zijn recht kwam. Wat de repetities betreft is men bij „Bel Canto” inmiddels reeds vrij ver gevorderd, zodat nu geregeld aandacht kan worden besteed aan het samenspel tussen orkest, solisten en koor. Hierin vervult het Haarlems Symfonie Orkest met Wim Borghardt als dirigent uiter aard een bijzonder belangrijke rol. Voor de hoofdrollen is men er weer in ge slaagd enige vaksolisten te engageren, waarvan Marian Blok de titelrol zal zin gen. De tenor Jan Blinkhof heeft Ed- gardo voor zijn rekening willen nemen, terwijl de bariton Nico Schaap optreedt als Enrico. De andere solisten zijn Paula de Groot (de Carmen van 1970), Wouter Goedhart en Cees Bol. Voorts is de regie van Ben Heuer, met Arnold Allans als repetitor. Het zal eenieder duidelijk zijn dat het monteren van der gelijk groot bezette De voorstellingen in Velsen door „Bel Canto” zijn nu gepland op vrijdag 7 en maandag 10 april, eveneens in de Stads schouwburg, hetgeen een lange tijd van intensieve voorbereiding impliceert. De ze periode werd echter dringend nood zakelijk geacht, teneinde een dergelijk moeilijk op te voeren opera de artistie ke entourage mee te geven, waar dit muzikale kunstwerk aanspraak op mag maken. HEEMSKERK. De Heemskerkse raad heeft onlangs de garantie voor een geldle ning van een miljoen ten behoeve van de aankoop van gronden voor het nieuwe zie kenhuis Midden-Kennemerland met een jaar verlengd. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben dit besluit bekrach tigd. Eón en ander werd dinsdagavond mede gedeeld door de voorzitter van de Velser Sport Stichting, de heer G. J. Timmer mans, tijdens de jaarlijkse ledenvergade ring in het stadhuis van Velsen. De heer J. Smit, voorzitter van de sportweekcommissie, deelde desgevraagd mede dat reeds alle takken van sport in de gemeente zijn opgeroepen hun bijdrage aan het welslagen van de sportweek te leveren. In verband met de organisatie van de sportieve activiteiten in de sportweek, vroeg voorzitter Timmermans de vereni gingen dringend niet zelf contact op te nemen met de scholen in de gemeente, doch dit initiatief over te laten aan de Stichting. Ook verzocht hij niet zelfstandig prijzen aan te schaffen, doch wensen hier omtrent kenbaar te maken aan de Velser Sport Stichting, teneinde tot een geza menlijke voordeliger inkoop te kun nen komen. Een ander initiatief dat op de vergade ring naar voren kwam was de organisatie van trimwandeltochten door Nederlandse Sportfederatie, in samenwerking met de Nederlandse Wandelsport Bond, waarbij de plaatselijke wandelsportvereniging belang rijk voorbereidend werk zal verrichten. De tochten zullen landelijk worden geor ganiseerd, deze zomer, ten bate van aan te leggen trimplaatsen in den lande. Wat uitwisselingen met steden in het buitenland betreft wordt er bij de VSS naarstig gezocht naar een vervangende plaats voor Lokeren, de Belgische stad waar voorheen uitwisselingen mee waren. Gedacht wordt aan de Engelse plaats Guildford, in de nabijheid van Londen, van waaruit reeds suggesties omtrent een eventueel sportief contact met Velsen zou den zijn gedaan. Contact hierover is er ook met de Velser Jeugd Centrale. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Evenals vorig jaar zal er in de gemeente Velsen ook in 1972 een sportweek worden georganiseerd door de Velser Sport Stichting, die daartoe uit haar bestuur een speciale commissie heeft gevormd. Dit sportief festijn zal deze keer plaats vinden van 6 tot en met 14 mei. De sportweekcommissie is momenteel be zig met de voorbereidingen. Voor de jeugd zal ook een nieuwe attractie worden op gezet in de vorm van een etalagewedstrijd waarbij het in de bedoeling ligt dat win keliers in de Lange Nieuwestraat, in het gedeelte van het Plein 40-45 tot aan het Marktplein, het portret van een bekende sportster in hun etalage verwerken. Een nog wat onzekere factor bij het uit stippelen van de organisatie van de ko mende sportweek, vormde op dit ogenblik nog de onzekerheid omtrent de omvang van eventuele deelname van sportclubs uit de zusterstad Bergisch Gladbach. De heer Timmermans merkte op dat er aan vankelijk reeds in januari een deputatie uit de Westduitse zusterstad naar Velsen zou komen om voorbereidende besprekin gen te voeren, stelde toen goedmoedig dat het overbruggen van de carnavalsperiode tot verder uitstel zou hebben geleid, om tenslotte mede te delen dat hem juist overdag telefonisch was medegedeeld dat men aan het eind van deze maand de sportvrienden uit Bergisch Gladbach kan verwachten. Naar aanleiding van het wat stroef op gang komen van de onderhandelingen met de Duitsers, vroeg mevrouw Zuurbier van de Gymnastiekvereniging „Velsen” zich af of deze sportaitwisselimg nog wel zin had. Zij memoreerde daarbij de uitwisse ling van vorig jaar, stelde dat men toen met zes bussen naar Duitsland was ge weest, waar men na een korte kennisma king weer met allemaal Velsenaren onder elkaar feest vierde, waardoor velen vol gens haar mening te laat naar bed gingen om de volgende dag weer fit genoeg te zijn om goede sportprestaties te kunnen leveren. Maar een feestavond hoort nu eenmaal bij zo’n uitwisseling, zo viel er op de ver gadering te beluisteren. De heer Timmer-X mans zei het gevoel te hebben andere groepen te kort te doen, wanneer het feest geheel achterwege zou blijven. Per groep organiseren zou te duur worden en als IJmuiden Plein 1940-1945 nr. 48 F - - •- V. NV

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7