FULBRIGHT KRITISEERT PROPAGANDAZENDERS dan ooit Kantoorbediende lichtte werkgever 1,8 mln op voor ik 4-5°kado! 35% Rijkspremie maakt spaareffekten aantrekkelijker - 1 Si jainndo inde zak Glory ipijtreiniger nu met gratis bus Ontvlekker. I ampi w Aanval uit eigen Amerikaanse kring op Radio Vrij Europa Franse student vermoordt hoogleraar ^Johnson KOOP MANS zorgenvoor h extra spaarpotje „Overblijfsel uit koude oorlog" Wé® Nieuwe Westduitse minister voor u zag’top tv land uit Amerikanen wijzen Perzische student Onverbeterlijke zakkenroller VLUG BLOEM W etenschappen 4 d 19 DONDERDAG 16 MAART 1972 Bijzondere plaats CIA Kosten KLONTERT NIET •Mits tussen 21 en 60 jaar en met eefl belastbaar inkomen (over 1971) van ten hoogste f 18.000,-. **Per echtpaar over ten hoogste f500,-. 1 J i Naast deze krachtige en snelle tapijtreiniger krijgt u tijdelijk de handige Johnson Ontvlekker gratis voor probleemgevallen zoals b.v. olie-, vet- en sausvlekken en zelfs teervlekken. Spaareffekten zijn er voor iedereen* die -naast spaarbankboekje etc-graag een extra ijzer in het vuur wil hebben. U koopt ze al voor zo’n 100 gulden. Het zijn een soort aandelen. Maar dan aandelen met een minimum aan risico. Want uw geld wordt door financiële experts met een maximum aan veiligheid belegd. Uit de opbrengsten krijgt u jaarlijks dividend uitgekeerd. Trouwens als’t een beetje meezit, y stijgt uw spaareffekt em anr/i nog in waarde ook. En alsof dat nog niet genoeg is, komt daar nu nog eens die belastingvrije spaarpremie van het Rijk bovenop! Vijfendertig procent over de eerste 250 gulden** die u in een jaar in spaareffekten belegt! Enige voorwaarde: de spaareffekten 8 jaar in uw bezit houden. Meer van weten? Dan even een briefkaartje aan: Spaareffekten, Postbus 51, a Den Haag en de folder komt in de bus. F Deskundig advies over spaareffekten krijgt u bij: Webefo (Maliebaan 15,Utrecht)en bij de vestigingen Middenstandsspaarbank,de Raiffeisenbank en van de Centrale Volksbank, de Nederlandsche de Boerenleenbank. Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag ook). Let op het pak met de kuikentjes. Ardita - kuikenzacht. Ardita Extra - nóg zachter. 7* Z De betere luier 1 If^Cl1 fCL bij uw kruidenier. CC! VC lC CC ca f 7® i Ttl ADVERTENTIE t ADVERTENTIE ADVERTENTIE 1' ADVERTENTIE ADVERTENTIE 21 In die bestaande situatie nemen Radio Free Europe en in mindere mate haar tweelingzuster een bijzondere plaats in. Free Europe verzorgt programma’s in alle Oosteuropese talen, Liberty bedient de Sovjet-Unie. De zender voor Oost-Europa bereikt 30 miljoen luisteraars, ongeveer de helft van alle radiobezitters. Eenvoudig door het werk te volgen kan worden vastgesteld dat de programma’s in ieder geval niet aan de koude oorlog herinneren. Men zou het een „alternatieve nieuwsvoorziening” kunnen noemen. De moordenaar gaf zich aan bij de politie en verklaarde, dat hij professor Olmer als een hinderpaal beschouwde in zijn medi sche carrière. De 68-jarige hoogleraar doceerde sinds 1947 aan de medische faculteit in Mar seille. Hierdoor is nieuwe stof geleverd voor de discussie over de Amerikaanse zenders, die vanuit het Westduitse München de volken van Oost-Europa van het nieuws voorzien dat de communistische regeringen verzwegen. De discussie begon ruim een jaar geleden, toen in Moskou en Warschau Willy Brandts verlangen naar goede be trekkingen en de voorbereiding voor de Olympische Spelen in München als jullie die zenders niet sluiten, konden onze atleten wel eens thuisblijven dankbaar werden gebruikt voor een massale aanval op de beide radiostations. SEATTLE (UPI). De Amerikaanse regering heeft de uitwijzing gelast van een Perzische student, die voorzitter is van de raad van buienlandse studenten aan de universiteit van de staat Washington. Etherpropaganda wordt zowel in Oost als West even druk bedreven. Radio Mos radiostations leerd. F kou verschaft westerse luisteraars eigen inforomatie over oorlogsmisdaden in Viet nam en over rassenonlusten in Amerika. De omstreden zenders als een gemeen schapsproject? Tot dusver beperkte de medezeggenschap in West-Europa zich tot een „Westeuropese adviescommissie”. Die commissie hebben de Amerikanen zelf ge organiseerd toen het verstandig bleek voor het algemeen beleid adviezen van toonaangevende Europeanen in te winnen. De president van die commissie is de Nederlander mr. D. Stikker. i Datiehetr fnodebee/civM c/itoeizoetc.. Leuke, Jonge idee&v d/e furore zutfeue iwdMc. \fMlasieve creatief, die. iehetaalbare- modellen. werden, vertaald. Ideaal voorde, vroiud die hoadtr van een. wiecelend modebedd. Zijn malversaties kwamen vorige week tijdens zijn bezoek aan Suriname aan het licht. Een van de firmanten kreeg achter docht toen hij een betalingsopdracht on der ogen kreeg die niet in orde bleek. De firmant had namelijk buiten de crediteu renboekhouding om reeds de helft van het bedrag voldaan. Volgens de politie heeft de verdachte slechts een zeer gering deel van het geld voor zichzelf gebruikt. In zijn omgeving meende men, de man, die reeds negen jaar in Amsterdam woont, een topsalaris verdiende, omdat hij steeds in staat was leningen te verstrekken. De mensen kwa men meestal op zijn kantoor waar zij zowel met zijn werkelijke als valse naam naar hem vroegen. Zijn collega’s vertelde hij, dat hij onder beide namen bekend stond omdat een van zijn ouders twee maal gehuwd was. MARSEILLE (AFP) Een Franse zes- dejaarsstudent in de medicijnen, de 32- jarige Michel Blanc, heeft gisteren een hoogleraar in de bloedleer, professor Jean Olmer, doodgeschoten. streven naar ontspanning als ongewenst worden gezien. De Poolse minister van Buitenlandse Zaken heeft bij zijn West duitse collega Scheel geprotesteerd tegen de berichtgeving van Radio Free Europe tijdens de onlusten van december 1970 in Noord-Polen. Vanuit München hoorden de Polen toen wat er precies aan de hand was via de best geïnformeerde weste lijke nieuwsdienst. De redacteuren van het radiostation en hun medewerkers eisen echter voor Radio Free Europe een deel op van het ontspanningswerk tussen oost en west. Een woordvoerder in München: „In de eerste tijd na de oorlog is de Oost-Euro- peanen door hun staatspropaganda steeds weer verteld, dat we hier in het westen horentjes hadden en een staartje In het begin waren onze uitzendingen een reac tie daarop. Bovendien dacht iedereen dat de twee zenders een kort bestaan zouden hebben, omdat men nog in veranderingen in Oost-Europa geloofde. Door een natuur lijke evolutie is onze berichtgeving ver anderd. Wij hebben er voor een belangrijk deel voor kunnen zorgen dat de meningen in Oost-Europa over het westen zijn ver anderd”. BONN (DPA). De 43-jarige socialist Klaus von Dohnanyi is gisteren in functie getreden als Westduits minister voor We tenschappen. Hij is in de plaats gekomen van de partijloze Hans Leusink, die „om persoonlijke redenen” is af getreden, maar die op verzoek van bondskanselier Brandt de regering als adviseur terzijde blijft staan. De student, Babak Zahraie, gaat in be roep tegen het besluit, omdat hij zijn uit wijzing ziet als een politieke maatregel te gen zijn kritiek op het bewind in Perzië. De Amerikaanse immigratiedienst be strijdt dit en stelt dat Zahraie onlangs on der valse voorwendsels het land is binnen- De westerse stations geven de Oosteuro- peanen de achtergrond van de economi sche cijfers waarmee hun regeringen zo scheutig zijn. Oosteuropese journalisten kunnen vrij feiten verzamelen voor pro gramma’s die aan betrekkelijk weinigen in het westen besteed zijn. Hun westelijke collega’s hebben daartoe de kans niet, maar doorbreken met hun veelbeluisterde programma’s het nieuwsmonopolie van de communistische regimes. Grote Houtstraat 26-30 Haerlem De Westduitse regering heeft inderdaad de kans om een eind aan de activiteiten te maken. De PTT zou bijvoorbeeld verlen ging van de zendvergunning kunnen wei geren. Er is inderdaad sprake van een erfenis uit de koude oorlog, want de zen ders zijn nu ruim 20 jaar oud en werden tot voor kort grotendeels door de CIA ge financierd. Tijdens de Hongaarse opstand van 1956 leverde Radio Free Europe haar bijdrage aan de strijd van de revolutio nairen. Niettemin heeft de regering- Brandt de Oosteuropese protesten voor zichtig teruggewezen. Ook progressieve Westduitse kranten waren het daarmee eens, omdat men moeilijk radicaal voor of tegen de radiostations kan zijn. Nu kan, tegenover de Oosteuropese regeringen, zo’n vrije berichtgeving in een (Van onze redacteur in Bonn) BONN De meest bekritiseerde radiostations in West-Europa, Radio Free Europe en Radio Liberty, zijn uit een onverwachte hoek zo scherp onder vuur genomen, dat hun 2.500 werknemers de kans lopen van de zomer naar een nieuwe werkkring te moeten uitkijken. Amerika’s invloed rijke senator Fulbright, voorzitter van de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, beschouwt de zenders als overblijfselen van de koude oorlog e^i bepleit sluiting. MEXICO (EFE). De zakkenroller, die in 1947 bekendheid genoot toen hij erin slaagde de portefeuille van Harry S. Tru man te rollen toen de Amerikaanse pre sident een bezoek bracht aan Mexico, is dinsdag wederom gesnapt bij het uit oefenen van zijn „werk”. De man in kwestie is Diaz Infante, die reeds talrijke malen „gezeten” heeft. Dins dag werd hij gearresteerd tijdens een ope ratie in een autobus in de stad Mexico. Verwijdert alle vlekken. Laat nooit kringen achter. Voor kleding, stoffering, tapijt, ete. pc- Inmiddels heeft senator Fulbright inge haakt op een uitlating van de kant van de regering, dat ook Amerika’s bondge noten het voortbestaan van de zender op prijs stellen. Als dat zo is, aldus Fulbright, laat ze dan ook een deel van de kosten voor hun rekening nemen. Volgens de zegsman in München wordt die laatste mogelijkheid thans op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington on derzocht. Zelfs een erkenning dat de zenders nut tig werk hebben verzet, neemt echter niet weg dat er bezwaren zijn die de doorslag kunnen geven. Voor de Westduitsers is dat vooral het opereren van een buitenlandse politieke zender, waarop zjj geen enkele invloed hebben, vanaf hun grondgebied. Anderstalige uitzendingen van Westduitse kunnen worden gecontro- De kritiek van Amerikaanse politici als Fulbright heeft gedeeltelijk dezelfde strek king. De zenders werden door de CIA be taald, waren daarmee niet onafhankelijk, maar stonden evenmin onder parlemen taire controle. In hun strijd voor de toe komstige financiering als het niet tot opheffing komt, wat Fulbright liever heeft wordt getracht het budget van meer dan 30 miljoen dollar onder te brengen in de begroting van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Die moet jaarlijks door het parlement worden goedgekeurd. Een groep van 55 vooraanstaande Ame rikanen, aangevoerd door de vroegere plaatsvervangend minister van Buiten landse Zaken George Ball, is nu tegen Fulbrihgts activiteiten opgetreden. Zij wenst de radiostations als een „waarde vol instrument voor het contact met de Oosteuropese volken” te behouden. Vooral voor Oosteuropese intellectuelen is de westelijke radio van grote betekenis. De groep weet zich gesteund door president Nixon. Ze is bovendien de voornaamste hoop voor de werknemers in München voor een groot deel afkomstig uit Oost- Europa die „in feite optimistisch”, aldus hun woordvoerders, moeten afwachten wat er zal gebeuren als op 30 juni de laatste financieringstermijn afloopt, waar over men het in het Amerikaanse parle ment nog eens is geworden. AMSTERDAM. De Amsterdamse re cherche heeft een 31-jarige kantoorbe diende aangehouden die ervan wordt ver dacht zijn werkgever voor een enorm bedrag te hebben opgelicht. Door te knoeien met betalingsopdrachten aan cre diteuren zag hij in de afgelopen vieren eenhalf jaar kans het hoofdstedelijke ma kelaarskantoor in verzekeringen Roland Holst voor 1,8 miljoen gulden te benade len. De man werd zondagmiddag op Schiphol bij zijn terugkeer van een fami liebezoek in Suriname gearresteerd. Hij zou de fraude uit sociale overwe gingen hebben gepleegd om zowel Surina mers als Nederlanders die in financiële nood verkeerden te helpen. De politie heeft tot dusver een lijst van circa 60 namen kunnen opstellen van mensen die met bedragen variërend van 1000 tot f 50.000 zijn gesteund. De politie acht het niet uitgesloten dat het frauduleus verkregen bedrag nog zal stijgen. De verdachte die op de crediteuren boekhouding werkte, begon in oktober 1967 met zijn knoeierijen. Op betalingsop drachten aan verzekeringsmaatschappijen en assurantiekantoren verving hij de naam van de begunstigde door een valse naam en liet de bedragen op een girore kening storten. Hij gebruikte de gefin geerde naam ook in zijn contacten met de banken die de opdrachten moesten ver werken. Later belde hij de banken ook op om betalingsopdrachten die al de deur uit waren te laten wijzigen. hoe heet uw baby? unicura nv, amsterdam postbus 1384 «i t

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19