Drs. Den Uyl in Straatsburg: MENING TEGENOVER EEG VIJANDIG Herziening Nederlandse Minister De Brauw taken in NAVO bereid tot concessies Verkeersschout stuit op bezwaren bij VVD en D’66 ERG 312206 graan- ver Bk pi ^HOEVEN „DIEPENVEEN MOET BLIJVEN" Minderheid commissie- Van Rijckevorsel Collegegeldverhoging KVP-bezwaren Minister wenst PvdA ZIET WEL VOORDELEN over schoolgeld tot maximum 500 PvdA pleit voor erkenning van DDR Kamervragen over narcoticasmokkel Gevluchte Tsjech mag in Nederland blijven tegen bevriezing kinderbijslag échte graan-genever DONDERDAG 16 MAART 1972 2 i DE MOOY en ZN. Frans Heerkens Thijssen Ook leerplichtigen GROSSIER HOUTPLEIN 13 HAARLEM Tel. 023-312725 zuiver natuur- produkt FABLON PLASTICS” Soldaat omgekomen in schuttersput WANGEDRAG ADVERTENTIE (Vervolg van pagina 1) (Van onze onderwijsredactie) mr. ADVERTENTIE ADVERTENTIE KUNST- EN ANTIQUITEITENHANDEL dementen ADVERTENTIE i I Restauraties van Antieke meubelen Verwacht wordt nu in politieke kring, dat de minister ongeveer f 10 miljoen aan „wisselgeld” op tafel zal willen leggen. Dat geld zon gebruikt kunnen worden om bepaalde groepen studenten, die anders ernstig gedupeerd raken, de mogelijkheid te bieden het verhoogde collegegeld te lenen. De Europese instellingen spelen geen scheppende rol in de ontspanning tussen Oost en West, zij zijn niet actief betrok ken in de voorbereiding van een Europese DEN HAAG. De Kamerfracties van V.V.D. en D’6fi hebben woensdagmiddag in de Tweede Kamer stelling genomen tegen de voorstellen om in het geheel van de rechterlijke organisatie de gerechtsauditeur en de verkeersschout te introduceren. De andere fracties, zowel ter rechter- als ter linkerzijde, toonden hun instemming met deze nieuwe figuren, zij het dat zij het incidentele oplossingen vonden, noodzake lijk omdat de algehele structurele herzie ning van de rechterlijke organisatie nog wel een jaar of tien op zich zal laten wachten. De derde wereld beschouwt de ge meenschap, „ten dele ten onrechte” als een protectionistische rijke lui’s club: de EEG is niet bereid toe te treden tot bijvoorbeeld een internationale suikero- vereenkomst die duizenden doodarme boe ren enige bestaanszekerheid zou verschaf fen. geen van (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid Lamberts (P.v.d.A.) heeft in vragen aan minister Stuyt van Volksgezondheid erop aangedrongen te onderzoeken of er moge lijkheden zijn de handel in amfetamine achtige stoffen in Nederland zwaarder strafbaar te maken. Mr. Roethof (P.v.d.A.) zag als voordeel van de verkeersschout, dat er „iets” open gebroken wordt bij het Openbaar Ministe rie. Er wordt nu een niet-jurist bij het Openbaar Ministerie geïntroduceerd, aldus de socialist. Daarmee wordt volgens hem de weg geopend om bepaalde deskundigen bij de staande magistratuur te krijgen, zoals sociaal-wetenschappelijk opgeleiden Mr. Keuning (DS’70), die geen bezwaar had tegen de verkeersschout, stelde dat de juridische opleiding geëist zal moeten worden, gezien de grote aantallen juristen die afstuderen. door de Hoge Raad, daarbij een in begin sel zelfs mogelijke levenslange uitkering krijgt tot een maximum-bedrag gelijk aan een invaliditeitspensioen. Zij vinden een maximum-termijn van vijf jaar voor zulk een sociale aanpassing voldoende en na mens deze vier fracties werd een desbe treffend amendement ingediend. Hij deelde mee, dat de K.V.P.-fractie zich in het algemeen niet gebonden acht aan de werkafspraken. „Wij zullen alle zaken steeds op de eigen mérites bezien.” 1 1 i 1 i i „Crucifixion” John Stainer Haarlemse uitvoering o.l.v. R. Grasman 2 L.P.’s stereo in luxe linnen cassette 19,75 Het Kamerlid wil daarmee tegemoetko men aan druk, die v anuit Zweden op Nederland in dit opzicht wordt uitgeoe fend. De heer Lamberts laat echter uit drukkelijk blijken dat hij de betrokken pepmiddelen niet onder de Opiumwet ge acht wil zien. Alhoewel dat niet uit de vragen blijkt, doelt de heer Lamberts uitdrukkelijk op een suggestie in het rap- port-Baan over het drug-gebruik, om op handel in amfetamine voortaan een maxi mumstraf van één jaar te stellen in plaats van een half jaar, zoals nu het geval is. DEN HAAG. Met grote meerderheid ;eft de Tweede Kamer zich woensdag tgesproken voor de instelling van een aatscommissie die tot taak krijgt de -oblematiek rond onteigeningen nader te 1 L weerklonk woensdagmiddag over het Haagse Binnenhof. Toen inwoners van deze gemeente kwamen protes teren tegen de voorgestelde toevoe ging van deze gemeente bij Deventer. Ongeveer zeshonderd Diepenveners tekenden op deze wijze protest aan tegen de annexatie van deze ge meente, die naar hun opvatting zal leiden tot een niet-geoorloofde aan tasting van het natuurschoon in deze omgeving. Het gemeentebestuur van Diepenveen bracht bezwaren tegen de voorgestelde gemeentelijke her indeling naar voren bij de vaste com missie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer, die later nog het gemeentebestuur van Deventer in ge hoor ontving. De demonstratie op het Binnenhof met trommelslagers, pony- ruiters en met de vrijwillige brand weer van Diepenveen verliep rustig. collegegeld zijn inge- en derde studerende gezin en degenen die nog aan een studie BAARN. De uit zijn land ontvluchte Tsjech Jiri Broz, die een half jaar geleden uit Nederland werd gezet, maar mocht terugkomen om herziening van zijn zaak te bepleiten, heeft nu een verblijfsvergun ning gekregen. Staatssecretaris Grosheide van Justitie heeft de vergunning verleend met het doel dat Broz hier zal kunnen studeren. De vergunning geldt tot 7 juli van dit jaar. De politie in Baam, waar Broz woont, neemt aan dat zij de vergunning zelf standig zal kunnen verlengen, als de om standigheden verder hetzelfde blijven. De bewindsman heeft de verlenging namelijk niet aan zichzelf voorbehouden. Hij vroeg een verblijfsvergunning, die in eerste instantie werd afgewezen omdat hij al geruime tijd in Frankrijk had ver bleven, en de Nederlandse autoriteiten het daarom niet op hun weg vonden liggen hem toe te laten. Reeds bij het vaststellen van het re geerakkoord heeft de fractie van de K.V.P. haar bezwaren kenbaar gemaakt tegen de bevriezing van de kinderbijslag voor het tweede kind. Voorts kwam er een amendement van K.V.P., V.V.D., C.H.U., A.R.P., P.v.d.A. en DS’70 over de samenstelling van de Cen trale Raad van Beroep in ambtenarenza ken. Voorgesteld is deze raad te laten bestaan uit een voorzitter, vier ondervoor zitters en ten hoogste tien leden. Gewezen werd op de achterstand, welke bij de centrale raad is ontstaan. Het amende ment stelt voor het aantal ondervoorzit ters te brengen op vijf en het aantal leden maximaal op twaalf. ngen bepalingen moeten worden opgeno- en omtrent de tegemoetkoming in de )or hen als gevolg van vastgestelde reek-, bestemmings- of bouwplannen deden schade. De regering kreeg het verzoek om op jrte termijn tot instelling van een der- slijke commissie over te gaan en deze immissie te verzoeken om vóór 1 januari >75 aan regering en parlement verslag It te brengen. siek. Kruisweg 64-66, Tel. 320735, Haarlem Ki DUBBELE GRAAN-GENEVER IS VOLGENS 09 KEPTUT GESELECTEERDE GRANEN GESTOOKTE» s KWT DOOR ONS ALS HOOGSTE KWALITEIT CE- UIUKOEERO. KV ObtiSewderlj «n Joh.» Verhouwen ’>-Gnv<land - Hilvenuun - HollimJ STRAATSBURG. Wanneer de West- duitse Bondsdag de verdragen van Moskou en Warschau niet bekrachtigt, moet, naar de mening van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, de Nederlandse regering zich in het bondgenootschappelijk overleg op het standpunt stellen dat niet langer kan worden gewacht met erkenning van de Duitse Democratische Republiek. De Europese topconferentie, in oktober in Parijs, zal in eerste instantie moeten spreken over de verhoudingen met het oostblok en de derde wereld, de inko mensverdeling, het investeringsbeleid, de verspilling van de hulpbronnen. „Wij vinden het doodgewoon vervelend, dat dit punt is opgenomen in de reeks werkafspraken van de vijf toenmalige fractievoorzitters van de regeringspartij en”, aldus heeft woensdag de heer Weij- ters, eerste vice-voorzitter van de K.V.P.- fractie gezegd. Aan de orde was in de Kamer een uitvoerig complex van voorstellen om wijzigingen aan te brengen in de wettelij ke bepalingen omtrenit de rechterlijke or ganisatie en het beleid van de justitie. Die voorstellen, nog door de toenmalige mi nister Polak van Justitie ingediend, heb ben onder meer betrekking op de eisen inzake de opleiding en de leeftijden, de salarissen, de samenstelling van de rech terlijke colleges, de organisatie van de parketten en de opbouw van de diverse instituten. De verkeersschout en de gerechtsaudi teur stonden centraal bij het debat, dat pas over een maand na het paasreces zal worden voortgezet als minister Van Agt van Justitie de opmerkingen van de Ka merleden gaat beantwoorden. De verkeersschout, aldus de voorstellen, is een nieuwe figuur bij het openbaar Bij de luchtmacht ziet de minderheid een grootscheepse aanval op vliegvelden en dergelijke niet zo zitten. Men wil daar dan ook niet veel geld voor uittrekken. De vervanging van de Starfighter F-104 moet doorgaan, maar dan door een aan zienlijk eenvoudiger en minder kostbaar type. Men wil de „Ottawa-resolutie” (van Nederlands parlementslid Koudijs) waarin over ruilverkaveling van defensietaken tussen kleine en middelgrote NAVO-part- ners onderling wordt gesproken, het eerst in gang gebracht zien bij de luchtmacht. wil van de minister om nu reeds het collegegeld te verhogen en later pas (wel licht in 1973) met een nieuw studiefinan cieringsstelsel te komen. Een medewerker van de bewindsman heeft ons toegegeven dat in het wetsvoorstel de collegegeldver- hoging losgekoppeld is van éen nieuw systeem van studiefinanciering. Dit heeft mr. Van der Stoel, fractie woordvoerder voor Buitenlandse Zaken, woensdag in Straatsburg verklaard. De meerderheid van de fractie is vóór erkenning in beginsel, maar meent dat met de eigenlijke erkenning moet worden gewacht om bondskanselier Brandt niet voor de voeten te lopen. Deze terughou dendheid zou verdwijnen indien de CDU- CSU-oppositie, „door haar onverantwoor delijk optreden” bekrachtiging van de verdragen en dientengevolge inwerking treding van het akkoord over Berlijn onmogelijk zou maken. De groei van de instellingen heeft niet verhinderd dat de economische ontwikke ling niet wordt bepaald door een demo cratisch gezag. Het zijn de grote multina tionale ondernemingen in vergelijking waarmee de EEG met een begroting van 3,5 miljard dollar slechts middelgroot is die bepalen waar, hoe en waarin wordt geïnvesteerd. STRAATSBURG De openbare mening in Europa staat „lauw, on verschillig en zelfs vijandig” tegen over de EEG omdat zij de doelen die door Europese eenheid zouden moe ten worden verwezenlijkt niet scherp heeft gesteld, en op een aantal pun ten in gebreke is gebleven. Europese eenheid is geen doel op zichzelf, het is slechts een middel, aldus de leider van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, woensdag tij dens een samenspraak van het Euro pese parlement en vooraanstaande nationale parlementariërs. De EEG heeft weliswaar bijgedragen tot snelle economische groei en een ho ger levenspeil, maar zij heeft op een aantal belangrijke punten verstek laten gaan. iefstal. Een inbreker heeft bij een notaris in Ede voor ƒ20.000 aan chèques ge stolen. Hij verzilverde de chèques bij twee banken in Den Bosch en is sinds dien spoorloos. Het waren de fracties van K.V.P., •V.D., A.R.P., C.H.U., DS’70, D’66, C.P.N., .P.V., S.G.P. en N.M.P. die zich, tijdens st debat over het ontwerp tot wijziging in de onteigeningsprocedure, achter een lotie van de V.V.D.’er mr. Geurtsen laatsten. In deze motie wordt gesteld dat onteigeningswet geen recht op schade- osstelling toekent voor schade, ontstaan lordat een bestemmings- en/of onteige- ingsplan is vastgesteld, evenmin als voor :hade als gevolg van onteigening geleden sor anderen dan zakelijke gerechtigden, uurders en pachters en van hen, die juist riten een onteigeningsplan vallen. Er is, naar de mening van de Kamer- eerderheid, aanleiding te bestuderen elke problemen er bij genoemde catego- eën bestaan en te onderzoeken of in de noemde legerkorpstroepen; kappen in niet- operationele eenheden in Nederland en samenvoeging van de staven van de chef Generale Staf en bevelhebber der land strijdkrachten en de drie territoriale com mando’s opheffen en vervangen door één nationaal commando. Wanneer de invloed van deze factoren op het bestaan eenmaal is onderkend, zal vanzelf blijken dat het onmogelijk is de rol van de Europese commissie te verklei nen, aldus drs. Den Uyl, die waarschuwde tegen uitholling van de positie van de commissie door het oprichten van een politiek secretariaat of een monetair be heerscomité die niet in de bestaande Eu ropese instellingen zijn ingebouwd De fractieleider van de V.V.D., Berkhouwer vergeleek de besluitvorming in de EEG met de wijze die tot 1861 in Nederlandse gemeenten gebruikelijk was: in volledige beslotenheid. 6 Brandeburger conc. met Maurice Andre 2 L.P.’s 15, 8e en 9e Symph.: Beethoven met A. Heynis 2 L.P.’s 15,— Honderden promotie L.P.’s klassiek van alle bekende merken en solisten. De Mooy is gespecialiseerd in klas- De regionale tegenstellingen zijn ver zacht, maar gelijke toegang tot de wel vaartsgroei is niet bereikt. Zie de ver schillen in levenswijze van de heersende elite en de miljoenen krotbewoners in Amsterdam, Parijs en Milaan. Hoewel coördinatie van het weten schapsbeleid meer dan ooit nodig is, „ver keert Euratom in een vrijwel permanente doodsstrijd” Gezien het vakmanschap dat er in Ne derland is en de geringe personeelsmoei- lijkheden wil de minderheid van de com- missie-Van Rijckevorsel de marine onaan getast laten. Dat is men wèl met een meerderheid van de commissie eens, ook al wil men niet, zoals de meerderheid dat voor zal stellen, zover gaan om met vrijkomend geld (twee Holland-jagers niet vervangen) het hele vervangingsprogram ma te bespoedigen. Aan de landmacht echter wil de min derheid drastisch gaan sleutelen. Voorstel len hierbij zijn: Een tweede parate brigade en een tweede verkenningsbataljon in West-Duitsland le geren; lokatie van de twee andere parate brigades dichter bij een eventuele oorlogs- bestemming; spoedige algehele opheffing van de vijfde divisie en de 101ste brigade; eenvoudige samenstelling van de zoge- K.V.P., A.R.P., C.H.U. en V.V.D. stelden het niet juist te achten dat een lid van de rechterlijke macht, die bijvoorbeeld door eigen wangedrag moet worden ontslagen Voornamelijk als gevolg van de ver spilling in West-Europa de 15 percent van de wereldbevolking die in de EEG woont, gebruikt per hoofd 25 maal zo veel energie en materialen als de inwoners der ontwikkelingslanden dreigt een grond stoffentekort te ontstaan. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG. Minister Van Veen van Onderwijs is van plan in het hele voort gezet onderwijs dus ook over de leer plichtige jaren schoolgeld te vragen tot een maximum van f 500 per jaar. De minimale heffing zal rond f 35 komen te liggen. De nieuwe tarieven moeten met augustus van dit jaar ingaan. Aldus is in Den Haag te vernemen. De grens waaronder geen schoolgeld betaald hoeft te worden ligt bij een inkomen van 15.200. Het maximum schoolgeldtarief wordt bereikt bij een in komen boven 35.000. De bepaling van het te betalen bedrag zal mede afhangen van het aantal kinderen dat uit eenzelfde gezin voortgezet onderwijs volgt. Tot nu toe is het maximum schoolgeld tarief 200 per jaar, terwijl voor leer plichtige kinderen niet betaald hoeft te worden. De extra-opbrengst die deze rege ring uit de verhoging en uitbreiding van de schoolgeldheffing hoopt te halen, ligt rond 54 miljoen. Het schoolgeldtarief begint in de rege ling die de minister voorstaat niet bij de welstandsgrens 18.800), omdat dan zo veel bijdragen van f 35 verloren zouden gaan, dat de extra-opbrengst maar half zo groot zou zijn. DEN HAAG. Minister De Brauw is bereid enkele concessies te doen aan de tegenstanders van de collegegeld verho-' ging. In welke vorm dat het beste kan gebeuren, wordt op dit moment door zijn medewerkers bestudeerd. ALC», DEN HAAG. Ook al zou in de toe komst wellicht overwogen moeten worden een lager percentage voor defensie te gaan besteden, men houdt nu toch vast aan een stabilisering van het percentage. Aangezien men de kwaliteit van onze krijgsmacht wil verbeteren zal het vol gens de minderheid van de commissie duidelijk zijn, dat met de NAVO contact zal moeten worden opgenomen over een herziening van het Nederlandse takenpak ket. Dat is overigens in het verleden door andere partners als België, Verenigde Sta ten, Canada en Engeland ook al eens gedaan. De minderheid van de commissie wijst erop dat Nederland met zijn 3,9 percent nog uitsteekt boven België, Noor wegen, Denemarken en de Duitse Bonds republiek. DEN HAAG. De 19-jarige dienst plichtige soldaat M. Lurken uit Heerlen is woensdag in een door hem gegraven schuttersput in de Drunense duinen onder het zand bedolven. Toen men hem ont dekte, was hij reeds overleden. De militair nam deel aan een oefening van 16 pant- serinfanteriebataljons uit Oirschot. Volgens de onderwijsspecialisten van regerings- en oppositiepartijen valt hierbij te denken aan werkstudenten, degenen die vóór Kerstmis af studeren, de ouderejaars die op het lagere steld, het tweede kind uit eenzelfde op latere leeftijd beginnen, Buitenlandse studenten, die op kosten van het Universitair Asielfonds in ons land zijn, zouden helemaal van colle gegeld vrijgesteld moeten blijven. De opbrengst van de verhoging van de collegegelden werd op rond f 75 miljoen geschat. Daar gaan al 20 miljoen af door de uitbreiding die de bewindsman aan de studietoelagen wil geven. Wanneer dan nog eens 10 miljoen aan wisselgeld wordt uitgetrokken, komt het nettovoor- deel niet boven de 45 miljoen. veiligheidsconferentie, en kunnen waarborgen bieden dat de verdragen Moskou en Warschau zullen worden be krachtigd. ministerie. Hij behoeft niet academisch gevormd te zijn en krijgt als speciale taak het behandelen van de verkeerszaken. Mr. Van Schaik (K.V.P.) was het ermee eens, dat de verkeersschout door het behande len van de grote massa van verkeersover tredingen veel officieren en substituut- officieren van Justitie veel werk uit han den zal nemen. Hun arbeid wordt daar door gevarieerder en aantrekkelijker. Mr. Geurtsen (V.V.D.) en mej. Goudsmit (D’66) daarentegen wezen de specialisatie bij het openbaar ministerie van de hand. Zij zagen meer heil in het uitbreiden van de transactiemogelijkheden en het aan stellen van meer parketambtenaren. De woordvoerders van V.V.D. en D’66 onderstreepten hun bezwaren door amen in te dienen, waarin wordt voorgesteld alles wat over de verkeers schout handelt uit de voorstellen te schrappen. Van de zijde van de K.V.P., V.V.D., A.R.P. en P.v.d.A. kwamen er nog amen dementen om degenen, die een doctoraal examen in de notariële of fiscaal-juridi sche studierichting hebben afgelegd, in principe benoembaar te laten zijn voor de rechterlijke macht. DEN HAAG. De Tweede-Kamerfrac- tie van de K.V.P. heeft zeer ernstige bezwaren tegen de tijdens de kabinetsfor matie gemaakte afspraak, dat bij bevrie zing van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind geen compenserende maatregelen behoeven te worden getrof fen voor de laagstbetaalden. Na de ernstige kritiek in de Eerste Kamer eerder deze week, met name ook van de kant van de regeringspartijen en na de unanieme afwijzing van de college geldverhoging door de universiteiten, is het de minister duidelijk geworden dat hij zijn plannen met het collegege’d niet ongewijzigd door de Tweede Kamer krijgt. Het centrale punt in alle kritiek is de HggHSjl *‘4 W- 'F?

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2