Franse generaal Massu van oorlogsmisdaden beticht Weer demonstratie in Madrid 8x12x100=9600 Bij een col pull past een pantalon. En omgekeerd. ISRAEL TEGEN PLANNEN „Obstakel op weg naar vrede” Door de bank genomen Kandidaat voor neo-fascisten Russen: Duitse correct Zuidafrikaanse i- ar ij HL interpretatie van verdrag Cartoonist in Spanje kreeg maand cel rechter geeft mishandeling getuigen toe „Ruimtetaxi” krijgt vaste brandstof Bernadette Devlin COMMANDANT PARA’S IN ALGERIJE ARBEIDSONRUST OP VEEL SPAANSE BEDRIJVEN U bent gast in de Monke-keuken! JERSEY SHOP Voorwaardelijke celstraf voor IrlJM keukens DONDERDAG 16 MAART 1972 Stap vooruit T eleurstelling Nieuwe veroordeling „Anders liegen ze toch” In de Monke-showroom kunt u letterlijk kiezen uit 9600 keukens: 8 typenx12 kleuren x100 opbouwmo- gelijkheden. Tien tegen een dat u daarbij uw hartewenskeuken vindt. Komt u maar eens kij ken! U wordt bij ons gastvrij ontvangen. Als uiting daar van hebben wij voor onze bezoekers een paar verrassingen in petto. Wij hebben ookvaste kombinaties: pull plus pantalon. Kies er één. Kies'm sportief of gekleed. Kies’m fel of pastel. Kies ’m opvallend of simpel (of opvallend simpel). Kies wat u wilt, want bij ons kiest u altijd een grote Naam. Lucia bijvoorbeeld, voorf 149.75. Wanneer komt u kiezen? Barteljorisstraat 27 Haarlem telefoon (023) 320618 Amsterdam Weteringcircuit 50-52 Tel. 020 - 22 68 23 mms® Rotterdam Heemraadsingel 125 Tel. 010 2318 25 Geopend van maandag t/m zaterdag. Amsterdam maandags gesloten. (Van onze redacteur in Parijs) Het socialistische kamerlid Michel Ro- ADVERTENTIE ADVERTENTIE De rechtbank erkende dat de politie Jules Roy. die in Algerije werd geboren, meent dat de Algerijnse regering evenveel redenen heeft van Parijs nu de uitleve ring van Massu als oorlogsmisdadiger te eisen, als Frankrijk dat recht onlangs jegens Bolivia opeiste ten aanzien van de voormalige Gestapo-chef in Lyon Klaus Barbie. Tot dusver echter doet de Franse regering nog altijd of haar neus bloedt, terwijl generaal Massu rustig voortgaat het volgende deel van zijn gedenkschrif ten te schrijven. In kringen van de rechtse Gahal-opposi- tie ziet men de stap van koning .Hoessein als een gevolg van het politieke vacuüm die met de markante kop van Massu zijn geïllus'reerd en die de Fransen opwekken te ageren voor een officiële bestraffing van de generaal. Daarentegen beschouwt de linkse oppo sitie het feit dat koning Hoessein het Pa- De directies zouden zich niet tegen deze vergaderingen hebben verzet en evenmin politiehulp hebben gevraagd om de arbei ders, die bijeenkwamen in de fabrieken, te verdrijven. Hier ep daar werd gisterochtend ge staakt, maar men kon niet vaststellen om hoeveel arbeiders het hier ging. MADRID (AFP). Studenten en arbei ders in Madrid hebben gisteren opnieuw een betoging gehouden uit solidariteit met de arbeiders in El Ferrol del Caudillo. Zjj protesteerden tegen het optreden van de politie in de scheepswerf „Bazan”, waar door vrijdag twee doden vielen en enke len door kogels werden gewond. WASHINGTON (UPI). De Nasa zal voor de raket die in 1978 ruimtetaxi’c omhoog zal gaan brengen vaste brandstof gaan gebruiken. Voor bemande vluchten is tot dusver steeds gebruik gemaakt van vloeibare brandstof. Uitnodiging. Premier Pierre Trudeau van Canada is officieel uitgenodigd voor een bezoek aan de Chinese Volksrepubliek. Model van de Amerikaanse „ruimtetaxi”. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM Het besluit van koning Hoessein tot de vorming van een federatie is niet het gevolg van enige overeenstemming tussen Jor danië en Israel over de toekomst van de westelijke Jordaanoever, zoals de afgelopen dagen gesuggereerd is. Er is geen enkel overleg geweest tussen koning Hoessein en de Israëlische regering over de door de koning aan- gekondigde reorganisatie van zijn koninkrijk. Aldus een officiële bekend making van de Israëlische regering. De regering beschouwt de rede van Ook de voormalige secretaris-generaal van de politieke-prefectuur in Algiers, Teitgen, heeft een officiële beschuldiging bij de justitie tegen de voormalige veld heer ingediend. Teitgen stelt hem verant woordelijk voor de verdwijning van 3.000 gedeeltelijk met name genoemde Algerij nen die in de oorlogsjaren door de para’s van Massu werden gearresteerd om, ver moedelijk, in de folterkamers van het Franse leger een levenseinde te vinden. Wanneer en of het proces zal plaatsvin den is echter nog niet bekend. Intussen worden steeds meer affiches aangeplakt Summers heeft vorig jaar september, toen in Madrid een bisschoppen- en pries- tervergadering werd gehouden, een reeks caricaturen gepubliceerd die tot onder werp hadden: „Uit de prehistorie van de vergadering der kerkvaders”. Die waren volgens de rechtbank oneerbiedig. lestijnse volk als politieke factor erkent als een stap vooruit. „De vraag is alleen hoe serieus koning Hoessein zijn voorstel meent”, aldus Uri Avnerij van Haolam Haze. Op de Westelijke Jordaanoever zijn de reacties verdeeld. De burgemeester van Hebron, sjeik Jaabri, die goed bevriend is plan doorgang kan vinden. Als Israel posi- met minister van Defensie Dayan, zei dat het van Israel afhangt of het federatieve tief reageert dan moeten hun notabelen op de westelijke oever nader onderling hun standpunt bepalen. Als Israel er niet mee akkoord gaat dan is het geheel een slag in de lucht, aldus sjeik Jaabri. Hamdi Kenaan, oud-burgemeester van Nabloes, toonde zich tevreden. Hij ziet in de federatie de erkenning dat de Palestij- nen recht hebben op zelfbestuur. Kenaan is een van de belangrijkste opposanten van de koning op de westelijke oever en hij was de eerste initiatiefnemer van de verkiezingen die over twee weken op de oever zullen worden gehouden. Sceptischer is een groep jonge Pale stijnse intellectuelen in Bethlehem en Je ruzalem. „Koning Hoessein is niet de man die over de toekomst van de Palestijnen kan beslissen”, aldus een van hun voor mannen. card, had onmiddellijk na de verschijning van Massu’s boek de minister van Defen sie al publiekelijk gevraagd of hij geen reden zag disciplinaire maatregelen tegen de generaal te nemen. De minister heeft echter nog altijd niet geantwoord en in feite mag men wel zeggen dat hij gene raal Massu de hand boven het hoofd blijft houden. Officiële zegslieden in Jeruzalem wtfzen erop dat koning Hoessein in zjjn toespraak noch het woord vrede, noch het woord overeenkomst heeft vermeld. Jeruzalem als hoofdstad van een Palestijnse staat is voor Israel onaanvaardbaar en ontruiming van alle bezette gebieden beschouwt de Isra ëlische regering evenmin als een construc tieve en realistische bijdrage tot de vrede. De vorming van een federatie beschouwt de Israëlische regering als een interne Arabische zaak. Israel staat op het stand punt dat waar nu Israel en Jordanië zijn slechts plaats is voor twee staten, een Joodse en een Arabische. In de interne zaken van die Arabische staat wil Israel zich niet mengen. En tenslotte heeft nu ook een andere oud-militair, de schrijver-piloot Jules Roy, onder de titel „Ik beschuldig gene raal Massu” een even gedocumenteerde als gepassioneerde brochure het licht doen zien om zich bij die andere aanklagers aan te sluiten. Intussen blijft het, merkwaardig dat de bankcliëntën als groep geen enkele gele genheid hebben om hun stem te verheffen tegen een voor hen duidelijk nadelig be leid. In deze aangelegenheden zijn de bankbesturen hardnekkig blijven vast houden aan de patriarchale structuur. De consumentenorganisaties en de vakbewe ging zouden daar eens iets aan moeten doen. Zeker nu die afspraken van ban kiers onderling of samen met de giro dienst erg veel op kartelvorming gaan lijken, waartegen onze Brusselse EEG- commissie zich bij herhaling te vuur en te zwaard verzet. PARIJS. Tegen de bekende of beruchte Franse para-generaal Jacques Massu, die enkele maanden geleden, zijn memoires publiceerde, zjjn van verschil lende zyden aanklachten ook bjj de justitie ingediend, omdat hij in dat geschrift er kende dat hij als verantwoordelijk bevel hebber in Algerije indertijd de martelme- thoden op Algerijnse vrijheidstrijders voor zijn rekening had genomen. Commentatoren beschouwen Hoesseins bekendmaking als een principiële wijziging in de houding van Jordanië ten opzichte van het Palestijnse vraagstuk. Tot nu toe beschouwde koning Hoessein Jordanië als de vertegenwoordiger van de Palestijnen. Nu heeft hij de weg geopend voor onder- handelingen met Israel op basis van in stemming van de Palestijnen als afzonder lijke eenheid. MADRID (AFP). De rechtbank in Madrid heeft gisteren de Spaanse carica turist Manuel Summers wegens belediging van het katholieke geloof veroordeeld tot een gevangenisstraf van een mand en een dag. Dr. J. Fletcher, hoofd van de NASA, deelde dit gisteren mee. Hij zei dat de kosten daardoor 350 miljoen dollar min der zullen zijn, terwijl de lanceerkosten per lancering slechts weinig hoger zullen worden en met 10,5 miljoen dollar „ruim binnen de aanvaardbare grenzen voor het economisch gebruik van het systeem” blijven. De kosten van ontwikkeling, die in januari op 5,5 miljard dollar werden ge schat, zullen nu omstreeks 5,15 miljard dollar bedragen. minderen terwijl de winsten nog altijd geen reden tot ernstige bezorgdheid geven, om het maar eens voorzichtig uit te drukken. De AMRO-bank heeft ruwweg becijferd dat het vaderlandse bankwezen per jaar zo’n vijftig miljoen „toelegt” op betaalre keningen. Er komen veel mutaties op voor, het gemiddelde saldo is niet zo hoog en de boekhouding die ervoor moet wor den bedreven is gratis. Die toestand ver schilt nogal met die in het buitenland, waar rentevergoedingen op salarisrekenin gen uitzonderingen zijn. Het bankbestuur zegt er niet bij welke andere inkomsten het binnenhalen van bankcliëntën met een salarisrekening heeft opgeleverd. Van het een komt nu eenmaal het ander en wie de gang naar de bank eenmaal kent, neigt er al spoedig toe een uitgebreider gebruik van het dienstenpakket te maken, dan voor het instandhouden van een be taalrekening noodzakelijk is. Op die manier werkt ook de eenvoudige bankcliënt mee aan de nog ruim positieve resultatenrekeningen. Het kan dan wel zijn dat de kosten flink zijn gestegen, maar hetzelfde geldt voor de expansies bij de banken zelf. Bij de postcheque- en girodienst wordt thans nagegaan of daar per 1 april ook de rente op particuliere rekeningen moet worden verlaagd tot 1,5 percent. Als dat gebeurt dan zou dat passen in de concur- rentieafspraken, die over de rentevergoe dingen bij een vorige gelegenheid al zijn gemaakt. Een andere reden heeft de giro dienst niet, want deze zegt zelf dat de resultaten in ieder geval geen aanleiding geven om bepaalde diensten niet langer gratis te verrichten. Dat hebben we de Bankiersvereniging of de Spaarbankbond nog nooit horen zeggen. Sinds dinsdagavond zijn in Madrid vlugschriften verspreid in de straten en de ondergrondse, waarin de arbeiders tot „solidariteit in de strijd tegen de onder drukking” worden opgeroepen. Er staat in dat „de regering de politieke controle op de toestand verliest en daarom tot bloedige methoden overgaat”. Rond de universiteit van Madrid en in de industriewijk „Quatro Caminos” begon nen groepen arbeiders en studenten gis termiddag met het oprichten van barrica des. In enkele straten werd het verkeer enige tijd tegengehouden, er werden leu zen geroepen en het kwam tot botsingen met de politie. In een aantal metaal- en automobielfa brieken, vooral bij „Perkins” en „Castello” is de maandag begonnen onrust gegroeid. In een groot aantal fabrieken hebben de arbeiders de gebeurtenissen in El Ferrol op vergaderingen besproken en besloten hoe zij daartegen zouden gaan proteste ren. Amnestie. De 20-jarige president van Haï ti, Jean-Claude Duvalier heeft amnestie verleend aan alle Haïtianen die in bal lingschap verblijven. Vierling. In de Spaanse stad Caceres heeft een 26-jarige vrouw het leven geschon ken aan een vierling vier meisjes. dat de Israëlische regering op de Westelijke Jordaanoever heeft geschapen door dat ge bied niet te annexeren. „De westelijke oever is nooit van koning Hoessein ge weest en zal hem nooit toebehoren. Het is altijd een integraal onderdeel geweest van Israel en zal dat ook blijven”, aldus Gahal- leider Menaham Begin. Het heeft in Israel enige verwondering en in sommige kringen teleurstelling ge wekt dat koning Hoessein niet heeft ge sproken over overeenstemming die met Israel zou zijn bereikt. Algemeen werd ver wacht dat koning Hoessein daarvan gewag zou maken. De Israëlische reactie lijkt daar ook op afgestemd. Het weinig soepele ka rakter van deze verklaring moet gezocht worden in overwegingen van binnenlandse politiek. De regering wil zolang zij dat niet opportuun vindt een interne discussie uit de weg gaan. Aan de andere kant is het ook mogelijk dat de regering door middel van een scherpe reactie koning Hoesseins positie in de Arabische wereld wil be schermen. Koning Hoesseins plan wordt immers in de Arabische wereld als heulen met de zionistische vijand uitgelegd. koning Hoessein als een obstakel op de weg naar vrede in het Midden oosten. Israel blijft bereid met Jordanië zonder voorwaarden vooraf over een vredesverdrag te onderhandelen. De Italiaanse admiraal Gino Birin- delli, die deze week is vervangen als commandant van de NAVO-vloot- strijdkrachten voor Zuid-Europa heeft gisteren een persconferentie in Rome gegeven. Birindelli zal een van de ‘parlementaire kandidaten voor de Italiaanse neo-fascistische partij, de MSI zijn. Na afloop van het gesprek met de buitenlandse correspondenten liet de ex-admiraal (links) zich foto graferen met de leider van de Ita liaanse neo-fascisten Almirante. BONN (Reuter). De Sovjet-Unie heeft West-Duitsland ervan verzekerd dat het instemt met de interpretatie door Bonn van het niet-aanvalsverdrag tusser beide landen. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Za ken van de Bondsrepubliek gisteren op een persconferentie gezegd. Volgens de Duitse oppositie slaat de Russische tekst de hoop op een herenigd Duitsland de bodem in. Woordvoerder Brunner zei dat uit Mos kou een brief was ontvangen waarin de Russische regering zegt dat „er geen te- genstrijdigeheden zijn tussen de Duitse en de Russische interpretatie van de tekst”. In het verdrag beloven de twee landen dat alle bestaande grenzen in Europa, die tussen Oost- en West-Duitsland inbegre pen, onschendbaar zijn. Dit houdt volgens tegenstanders van het verdrag in Duitsland in dat de grens ook onveranderbaar is. NEWRY, Noord-Ierland (Reuter/AFP/). De Noordierse ijveraarster voor de burgerrechten Bernadette Devlin is giste ren, samen met acht andere Noordierse leden van het Britse parlement, opnieuw tot gevangenisstraf veroordeeld. Ze kreeg deze keer zes maanden voorwaardelijk en een gledboete van vijftien pond sterling wegens deelneming aan een verboden pro testmars in Newry in februari. De mars in Newry was een protest tegen de „bloedige zondag” in Londonder ry van een week tevoren, die dertien burgers het leven kostte. Op 18 februari was Bernadette Devlin tot een half jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens deelneming aan een verbo den mars op eerste kerstdag. Ze werd op borgtocht vrijgelaten, hangende een nog niet behandeld beroep. In 1970 heeft miss Devlin zes maanden gevangenisstraf uitgezeten waartoe ze was veroordeeld wegens deelneming aan een betoging. Op korte termijn zijn geen gezamenlij ke maatregelen van de Nederlandse ban ken te verwachten die leiden tot tarief- aianpassingen. Dat was de officiële ver klaring, die woordvoerder E. C. Muns van de Nederlandse Bankiersvereniging begin deze week gaf op de vraag in welk licht de opmerkingen van de AMRO-bankdi- rectie over mogelijke tarief aanpassingen moesten worden bezien. Hij wist op dat moment dat de banken een akkoord voor bereidden dat tot een daling van de rente op betaalrekeningen zou moeten leiden. Maar hij repte er met geen woord over. Ten eerste omdat hij dat als voorlichter op dat tijdstip niet mocht. En ten tweede omdat de vragensteller alleen maar had gesproken over „tariefaanpassingen”. Daaronder verstaat men bij de bankiers vereniging kennelijk iets anders dan de gewone burger, die het gelag moet gaan betalen. Want, aldus woordvoerder Muns, in het jargon van de ingewijden heten rentedalingen géén tariefaanpassingen. En zo kon het geschieden dat de man een naar zijn opvatting strikt eerlijk ant woord gaf, terwijl de werkelijkheid een paar dagen later heel anders bleek. De banken hadden weer eens een af spraak gemaakt. En dat betekent dan meestal dat de toestand voor de bank cliënt ongunstiger wordt. Deze keer ging er een vol percent af van de rentegevende betaalrekening. Zo’n rekening hebben de meeste loon- en salaristrekkers. En ze kunnen helemaal niets tegen die renteda ling ondernemen. Een prijsbewuste koper kan rondkijken en zoeken naar goedkope re mogelijkheden. De bankcliënt kan dat niet. Hij is vaak tegen zijn zin over de drempel van de bank gelokt omdat zijn baas niet langer van plan was met loonzakjes te werken. Dat kostte te veel tijd en geld. Bovendien begon het hoe langer hoe onveiliger te worden grote sommen voor loonbetaling in baar geld in huis te hebben. Zo zijn duizenden werknemers ertoe genoodzaakt ergens een bankrekening te openen. Er is voor hen geen enkele weg terug. Erger nog: ze moeten zich iedere afspraak die de banken van plan zijn gezamenlijk te maken, laten welgevallen. Wie zich daartegen verzet, wordt in het systeem fijngemalen tot een onbetekenen de rebel, die tóch geen kanten meer uit kan. Een rebel die niet kan begrijpen waarom zijn geld, al staat het bij de bank, steeds verder in waarde moet ver- VWWVVVWWVWVVVtfVVVWWVVWIMAfVIMAMVVVVVVMWMWWVWVVWWWVVVIAfVVVVVVVVVWWVWWWVWWVWVWWVVVWVVWVVVWWIAi JOHANNESBURG (Reuter). Een rechtbank in Johannesburg heeft gisteren vier Afrikanen ter dood veroordeeld we gens moord op een blanke. Een van de daders had kort voor de moord verklaard dat hij de eerste blanke die hij tegen kwam zou doden „omdat we door de blanken worden onderdrukt”. Ook in de provincies, in de metaalbe drijven an Asturië en het industriegebied van Catalonië, was tot staking opgeroe pen. drie vrouwelijke getuigen heeft mishandeld tijdens de ondervraging. „Maar anders hadden ze nooit de waarheid gesproken”, zo meende rechter Human.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3