Nixon geeft racisten hun zin Maatregelen tegen scholen-integratie AMSTERDAM KAN VRIJ GAAN FLUORIDEREN Jordanië: geen aparte vrede BORMANN met Israel ZOU ZIJN GEVONDEN Frans referendum Rechtbankpresident weigert verbod Weer 2 doden in Ulster Zandvoort geniet van vroege lente „Elftal” verwachting EE G-u i tbreidi ng F ïac.waunïng 1 in Pompidou verrast vriend en vijand AGENDA pagina 11 Verder in de krant Kroonlid SER HET WEER Noordzeekanaal Zesjarige jongen verdronken in See morris before you buy,^ maar zonnig Weekeinde koeler fel tegen advies loonindexering Sust - ijmuiden VRIJDAG 17 MAART 1972 62e JAARGANG NUMMER 114 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... mmmmmumm fuum imi/u/n/i u/n/i 10, 12 Hoofdredactie: Jos. L. Lode wijk» E. Koning Automatiek DEKKERS Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel.023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein),tel.020-223596 <4A18 --- Van de ene dag op de ander is bad plaats Zandvoort uit zijn grijze om zo maar ergens je auto neer te Ook voor de strandstoelen waren al zetten. De terrassen die er al ston den waren druk bevolkt en langs de zee tippelden hele volksstammen. 11 2 3 3 3 7 9, 17 ...13 ...11 ...19 ...19 23, 23 ...11 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. huurders te vinden. En nu maar hopen dat het tot oktober zo blijft Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal f 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar f 89.85 Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Aanhoudend warm Hitlers plaatsvervanger in Colombia gepakt? IJmuider Courant Dan Bennett: f WfUUU/MMUUMfMUfHi A.s. zaterdag als reklame wordt. Luidsprekers de oorlogsmisdadigers (Zie verder pagina 19) - Marktplein - IJmuiden Telefoon 13500. nogmaals ons succesartikel Goulash kroketten 3 stuks van 1,50 voor 1,00 Een kind opvoeden volgens een boekje is uitstekend, als men voor ieder kind een ander boekje heeft. BEIROET (AP). Door koning Hoes sein van Jordanië en diens minister van Buitenlandse Zaken Abd’AIla Salach, is ieder voor zich verklaard dat Jordanië geen afzonderlijke vrede met Israel na streeft. Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s W eerrapport Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Kunst Radio en tv-... Beeldverhalen Economisch nieuws Beurs Sport Puzzel Gezinssalades per st. van 2, voor 1,50 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In het Noordzeekanaal ter hoogte van de Steigerweg is tijdens het spelen gisterenmiddag de zesjarige Johnny Kool uit IJmuiden in het water gevallen en verdronken. Hoewel snel ter plaatse kon een speciaal duikersteam het jongetje pas na een half uur boven water halen. Dames-en heren-, suède-en nappa pantalons. Pigskin sports-coats. vo- zes (Van on^e redacteur in Washington) WASHINGTON. In een in heel Amerika uitgezonden televisietoespraak heeft president Nixon aangekondigd dat hij een wetsvoorstel zal indienen om een eind te maken aan het „bussen” van kinderen naar scholen buiten hun eigen wijk om de rassen-integratie te bevorde ren. Het ministerie van Justitie heeft opdracht gekregen alle hangende rechts zaken over „bussen” te seponeren. De president zei dat hij met deze beslissing voldeed aan de verlangens van „de over grote meerderheid” van het Amerikaanse volk. Als Ehrmann inderdaad Bormann blijkt te zijn, zal hij meteen ter beschikking van het ministerie van Buitenlandse Zaken worden gesteld, aldus de generaal. Volgens goed ingelichte kringen heeft Colombia de bondsrepubliek Duitsland al om vingerafdrukken van Hitlers plaats vervanger en de meest gezochte van alle voortvluchtige oorlogsmisdadigers ge vraagd om ze met die van Ehrmann te vergelijken. De nieuwe jacht op Bormann begon nadat het tijdschrift Siete Dias had ge schreven dat Ehrmann Bormann was en in het oerwoud leefde met zijn Indiaanse vrouw, een dochter en een kleinkind. Het blad publiceerde woensdag foto’s waarbij op gelijkenissen werd gewezen. Bormann zou nu 71 jaar zijn. Ehrmann zegt 72 te zijn. Ehrmann woont, volgens mensen in het Putumayo-district, 25 jaar in het gebied, Bormann werd bij verstek ter dood veroordeeld in het Neurenberg-nroces Volgens officiële berichten zou hij bij de val van Bérlijn zijn omgekomen, maar steeds doken nieuwe geruchtan op dat hij later nog in Berlijn was gezien. Droog, zonnig en warm weer met maximumtemperaturen rond 19 graden, maar bij oplan- dige wind enkele graden lager. Zwakke tot matige oostelijke wind. Minimumtemperaturen van 4 tot 0 graden met plaatselijk nachtvorst. DE BILT. Het lijkt zeer waarschijn lijk dat wij ook tijdens het weekeinde uit de wind en in de zon nog van goed lenteweer kunnen genieten .Nu de lucht druk, vooral boven Schandinavië is gaan stijgen, heeft de wind de warme zuidhoek verlaten en draait naar het noordoosten. Uit die hoek blijft wel droge lucht toe stromen, waarin weinig bewolking voor komt, maar de lucht uit net Oostzeegebied is minder warm. Woensdag werd in West-Brabant de 20 graden nog bereikt, maar door luchtaan- voer via de Waddenzee kwam Den Helder niet hoger dan 10 graden.In het grootste deel van ons land zullen de middagtempe- raturen tijdens het weekeinde op een niveau van 13 tot 15 graden komen, hetgeen wat meer normaal is voor midden maart. en u weet hetonze overheerlijke sauzen verrijken uw maaltijd. Ravigotte saus mosterdsaus - pin dasaus en mayonaise van eigen fa brikaat. Alles in bekers verkrijgbaar. EEG-functionarissen vroegen zich af welke dubbele bodem het Franse besluit bevat, zowel wat inhoud als wat tijdstip van aankondiging betreft. In Ixmden kwam een golf van verbazing los, van nieuwsgierigheid en zelfs van verlegen heid. De vrees bestaat dat het initiatief van Pompidou de moeilijkheden die de regering-Heath heeft met de goedkeuring van het toetredingsverdrag door het par lement nog groter zullen maken. Ook op de Londense beurs viel een reactie te constateren. Binnen enkele minuren na het bekendworden van het nieuws daal den de koersen van het pond sterling en de dollar aanzienlijk. De laatste keer dat in Frankrijk een referendum is gehouden was in april 1969. Dat leidde toen tot het aftreden van generaal De Gaulle. Sinds Pompidou aan de macht kwam is di+ de eerste keer dat men het Franse volk gaat raadplegen en men geeft de Franse president een goede kans zijn positie te verstevigen, nu geble ken is dat een referendum ontegenzeglijk het karakter van een vertrouwensvotum heeft Volgens welingelichte kringen liep Pompidou al enige tijd met de gedachte dat het goed zou zijn het volk eens te ver waren gegaan in hun uitspraken ten gunste van het „bussen” verder dan wat het Hooggerechtshof bedoeld zou hebben. De amendementen op de grondwet, die in het congres zijn ingediend om het „bus sen” voor eens en altijd te verbieden, waren op zichzelf goed, zei Nixon, maar ze hadden het fatale nadeel dat het te lang zou duren om ze aangenomen te krijgen. Nixon schatte die termijn op een jaar tot anderhalf jaar, en hij wilde „actie” nu. „Jordanië zal nooit het eerste Arabische land zijn dat vrede gaat sluiten met Israel”, aldus minister Salach in een vraaggesprek met het rechtse Beiroetse blad El Zjarida. „Het plan van de koning is geen unilaterale stap tot een vreedzame regeling met Israel”. Gisteren reeds had koning Hoessein ge zegd dat zijn plan het stichten i/an een Palestijns rijk op wat nu het bezette Jordaanse gebied ten westen van de Jor- daan is, pas kan komen als de bezetting voorbij is en de plaatselijke bevolking is bevrijd. DIDAM. Het tweede elftal van de Didamse damesvoetbalvereniging „De Sprinkhanen” heeft zich uit de compe titie van de Gelderse voetbalbond terug getrokken, omdat zeven van de elf dames in verwachting zijn. k Uitgebreide f sortering 'dames-, heren en kinder-, suède-, nappa-en lamsvachtjassen. EDELSMID - JUWELIER Unieke kollektie handgesmede eigentijdse sieraden Korte Houtstr. 16, Haarlem, tel. 311582 zijstraat Grote Houtstraat, 1ste straat links vanaf Houtbrug. Een jonge vrouw kwam om door een bomontploffing en een man bij een schietpartij. Sinds in augustus 1969 gewelddadighe den in Noord-Ierland uitbraken hebben tot dusver 278 mensen het leven verloren. VOOR UW AFSPRAKEN Telefoon 1 11 66 Dameskapsalon LANGE NIEUWSTR. 181 Het referendum zal Frankrijk naar ren laten komen als het enige van de EEG-landen waar op nationaal niveau over de uitbreiding is gestemd en het zal vermoedelijk in positieve zin bijdragen aan Pompidou’s populariteit binnen de gemeenschap. Tegelijkertijd zei Nixon dat er ruim zeven miljard gulden ter beschikking ge steld zal worden voor inferieure scholen om ze op het onderwijspeil te brengen van de beste scholen in de betreffende gemeenten en steden. Met de combinatie van „bezorgdheid” over het onderwijsni veau aan slechte scholen en oppositie tegen het „bussen” heeft Nixon zich de spreekbuis gemaakt van Alabama’s racis tische gouverneur George Wallace, die in de voo-verkiezingen van Florida 43 per cent van de stemmen haalde, omdat hij erin slaagde het „bussen” tot het centrale emotionele t hema van de campagne te maken. Senator George McGovern, één van de Democratische gegadigden voor het presi dentschap, zei onmiddellijk na Nixons re de: „Wat wij zojuist hebben gezien is de ineenstorting van het nationale morele leiderschap, en een knieval voor het Wal- lacisme”. Amerikaanse juristen betwij felen inmiddels of de regering inderdaad de bevoegdheid heeft om rechtbankuit spraken door een presidentieel „moratori um” teniet te doen. Ook is twijfel gerezen aan de wettigheid van het voorstel om geld ter beschikkingte stellen van infe rieure scholen, op basis van gelijke rech ten voor allen, aangezien dit al geregeld was in de civil rights die onder president Johnson in 1964 werden uitgevaardigd. Nixon zei dat de lagere rechtbanken te Prof. Van Esveld noemde die conclusies de SER onwaardig omdat ze naar zijn mening zo weinigzeggend zijn. Het SER- advies werd uitgebracht door de commis sie conjunctuurpolitiek instrumentarium. Het bevestigd in feite de toestand zoals die nu ten aanzien van de beveiliging van reële loonverbeteringen tegen prijsstijgin gen al geldt. Het advies spreekt zich uit voor het systeem van na-indexering, waarbij drempels in acht zouden kunnen worden genomen op het gebied van de indirecte belastingen en de subs1<R8-i,ngs- aangelegenheden. De rechtbankpresident stelde in zijn overwegingen dat de zes bezwaarden zich ten onrechte tot hém hadden gewend. Hij was van mening dat de gemeente Amster dam zich niet aan onbehoorlijk bestnur schuldig maakte en dat er geen sprake was van een onrechtmatige daad. Hij accepteerde de opmerkingen van de stadsadvocaat, mr. J. Werner, dat op een vijftal punten ongefluorideerd water kan worden getapt en dat B. en W. de voor zieningen, indien noodzakelijk, zullen uit breiden. Hij wees tevens op het feit dat ongefluorideerd drinkwater in flessen ver krijgbaar zal zijn. In de vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland komt maandag een doo.- alle fracties behalve C.P.N. on dersteunde motie in behandeling, waarin gevraagd wordt de levering van gefluori deerd leidingwater door het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland op te schorten tot de staten zich, waarschijn lijk in september opnieuw hebben uitge sproken over, de maatregel. De Staten willen een zo spoedig mogelijke behande ling door de speciale adviescommissie, zo dat op korte termijn het debat kan wor den gevoerd. Minister Stuyt van Volksgezondheid is van mening dat de fluoridering van ons drinkwater het best centraal kan worden geregeld. De bewindsman wil nog wach ten tot de Gezondheidsraad een rapport heeft uitgebracht over alternatieve fluori- deringsmethoden. Hij is alsnog niet bereid de aan Amsterdam verleende vergunning in te trekken. Hij benadrukte wel dat in gefluorideerde gebieden altijd ongefluori deerd water verkrijgbaar moet zijn. Mi nister Stuyt zijn daarover geen moeilijk heden bekend. DEN HAAG. Als kroonlid van Sociaal-Economische Raad heeft prof. N. van Esveld, hoogleraar in het arbeids recht, zich vandaag in de SER-vergade- ring verzet tegen de conclusies van het advies over de loonindexering. Een foto van Martin Bormann toen hij als plaatsvervanger van Hitler nog hoog te paard zat in het Derde Rijk. BOGOTA (AFP). Twee journalisten hebben in het woud bij Putumayo in het zuiden van Colombia een Duitser gevon den die zich Juan Ehrmann noemt, maar die mogelijk Martin Bormann zou kunnen zijn. Generaal Ordonez Valderrama, hoofd van de geheime politie, heeft gisteravond meegedeeld dat Ehrmann is gearresteerd. Het onderzoek naar zijn identiteit zal onmiddellijk beginnen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het Amsterdamse Waterleidingbedrijf mag maandag beginnen met de voorgenomen fluori dering van het drinkwater. De zes Amsterdammers, die dit hadden wil len beletten via een kort geding tegen de gemeente hebben dit proces ver loren. De Amsterdamse rechtbank president mr. U. Stheeman weigerde vanmorgen in zijn uitspraak het ge vraagde verbod tot fluoridering. ook Kennemerland heel wat ge daan. winterslaap gewekt. De blauwe Gisteren en ook woensdag kon het lucht en het warme zonnetje heeft dan ook ineens weer moeilijk zijn PARIJS (Reuter en AFP) President Pompidou van Frankrijk heeft vlak voor het topgesprek met de Britse premier Heath donderdag vriend en vijand van Europa een grote verrassing bezorgd. Hjj kondigde aan dat het Franse volk via een referendum zjjn goedkeuring mag uitspreken over de vorming van „een nieuw Europa” door de toetreding van Engeland, Noorwegen, Ierland en Denemarken tot de gemeenschappe lijke markt. In kringen van de gemeenschappelijke markt in Brussel kwalificeerde men de aankondiging als „een volslagen verrassing”. BELFAST (UPI). Gisteravond laat zijn volgens een Britse militaire woord voerder twee mensen om het leven geko men en zes gewond bij incidenten in Noord-Ierland. Verwachting van het K.N.M.L tot zater dagavond laten spreken nu hij het einde van zijn derde ambtsjaar nadert. De betrokken kwestie is een goed onderwerp voor een referendum en in de uitbreiding van de EEG schijnt Pompidou een ideaal thema te hebben gevonden waarvan het zeer on waarschijnlijk is dat hij erop verslagen Si Ml

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1