Nixon gaat ACTIEPLAN VAN DE VN 22 mei naar Sovjet-Unie VOOR MILIEUBEHEER IgBrU Nieuwe strategie Italiaanse communisten Willy Brandt speelt nieuwe troeven uit I „Israël is kernmacht” Voorstellen aan Stockholm-conferentie De taal haar hulpmiddel en TWEED MANTELS LODEN MANTELS 75 jaar, Z Nog F e 1 a4 Kettingbotsing bij Londen: 9 doden iH mW /’lp* nooit gedaan? u'. 2 F* S' 4 Wüb 3 VRIJDAG 17 MAART 1972 I Zeven miljard Volgens „Daily Express”: VOORJAARS Vrees T weesiachtig ROME Voor het dertiende nationale congres van de Italiaanse communistische partij dat deze week in Milaan wordt gehouden bestaat veel belangstelling. Meer dan vijftig delegaties uit de gehele wereld zijn erbij aanwezig. Maar het congres wordt gehouden enkele weken voor dat er in Italië verkiezingen zijn en dat heeft zijn stempel gedrukt op de redevoeringen. haarscherpe afscheidingen bij schilderwerk KAN JUWELIER .om UI S3 NEW YORK (AP) De Verenigde Naties hebben gisteren een uitgebreid scala van voorstellen gedaan voor nationale en internationale actie om de wereld van overbevolking, vervuiling en uitputting van grondstoffen te vrijwaren. De voorstellen, die samengebracht zijn onder de naam „een actieplan voor het menselijk milieu”, zullen worden voorgelegd aan de conferentie voor milieubeheer, die van 5 tot 16 juni in Stockholm zal wor den gehouden. Duif èn havik j as u? S3U Wandelen door een stalen- J boek?Het grootste stalenboek van Europa, 700 dessins ge- 2 plakt op 750 m2. BAKKER’sjt^BEHANG J IUU' - tï :c A 1) n 1. e ADVERTENTIE i Secretaris-generaal Waldheim Kurt j -.5» I M- i 8 I ADVERTENTIE ADVERTENTIES MMMMHMMMMMnWMWMMMMMMiMfMMIMIAIMWlMWWWVMWVVMWWVMWlAMWWVtAKNVWVWWMWW^^ IVWWWVVVVVVVVVVVWWVWWWVIfWIAAAfVVWWWWVWWWWVWVVVWVWWWWWWWVWWWWWVWWWW'WWWWVWWWWWWW»» (Van onze redacteur in Rome) SPECIAALHUIS REGENKLEDING) L HAARLEM KRUISWEG Tl 5 1 5 1 tesalill Een foto van de ongelooflijke ravage na het ongeluk op de M-l bij de Engelse stad Bedford. De kettingbotsing had in zeer dichte mist plaats. Brandt heeft de commissie meegedeeld dat hij reden heeft om aan te nemen dat de regering in Moskou bereid is haar kritische houding jegens de EEG op te geven. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Bondskanselier Brandt heeft gisteren in de discussie over de verdragen van Moskou en Warschau een paar troe ven kunnen uitspelen, die doorslaggevend zouden kunnen zijn als alleen zakelijke overwegingen het lot van de verdragen bepaalden. Brandt sprak in de commissie voor buitenlandse betrekkingen van de Bondsdag. me. Beide argumenten, zo is Berlinguer van mening, zijn op dit moment van belang. In het document van de Verenigde Na ties staat dat de wereldbevolking in het jaar 2000 verdubbeld zal zijn tot zeven miljard mensen, dat de moderne techno logie dan een toenemende vervuiling van het milieu met zich meer zal brengen en dat de grondstoffen van de aarde uitgeput dreigen te raken. „Door deze problemen komt de toekomst Van de hele mensheid in gevaar”, aldus het VN-document. Tot de voorstellen, die aan de conferentie in Stockholm zullen worden voorgelegd, behoren: 0 Azië, het Midden-Oosten en Latijns- Amerika moeten tot oprichting van par ken voor toeristen komen, net als in Afrika. moet stappen nemen om tot uitwisseling te komen van informatie over milieu onderzoek. i t e e e 0 e Wat Kan kan kan Kan alleen ook in verlovingsringen meer dan 100 modellen Barteljorisstr. 2, Haarlem, Tel. 310202 h !S n e d !S 5, if rt ;e MOEILIJK blijft daarbij hun hou ding op het gebied van de buitenlandse politiek. De Italiaanse Communistische Partij heeft weliswaar de inval in Tsjecho-Slowakije door de Sovjet-Unie veroordeeld, maar op dit congres blijkt toch duidelijk hoe de politiek van Moskou in het algemeen vurig wordt onderschreven. Met veel minder terug houdendheid dan in de afgelopen jaren. De Italiaanse communisten denken De oppositie had tot dusver een „be wuste niet-erkenning” van de EEG door de Russen als een argument tegen Brandts „Ost-Politik” gebruikt. De Bondskanselier heeft oppositieleider Barzel en diens „minister van Buitenland se Zaken” Schröder voor een gesprek uitgenodigd, nadat hij nog eens met grote nadruk de gevolgen van verwerping der verdragen in Bonn sneuvelen, zo hield van de Berlijn-regeling, waarvan bij de bezoekersregeling voor de paas- en pink- stertijd (er is een enorme belangstelling onder de Westberlijners, de voorbereidin gen door de DDR verlopen soepel) een Een commissie van de Verenigde Naties moet het nationale onderzoek naar milieuvervuiling coördineren. de duif te kunnen spelen op binnen lands terrein en de havik naar buiten. Zij zoeken voor Italië een neutraliteit die hun eventuele coalitiepartners nooit zouden willen onderschrijven. Op binnenlands gebied willen zij zich op stellen als een „law and order”-partij. De afgesplitste, op China georiënteerde groep. „II manifesto” wordt in felle termen gehekeld. Moskou heeft Bonn meegedeeld dat de Opperste Sovjet (het Russische parlement) op de hoogte zal worden gebracht van een eenzijdige Westduitse verklaring over de Duitse eenheid. De oppositie had de rege- ring-Brandt verweten dat zij in wezen het recht op hereniging van het Duitse rijk heeft opgegeven. De eenzijdige verklaring, opgenomen in een brief van minister Scheel, was namelijk door Moskou slechts formeel met bevestiging van de ontvangst beantwoord. Voorts is Moskou bereid een handels- verdrag met Bonn te ondertekenen, dat lange tijd in de ijskast heeft gelegen omdat de Russen weigerden het ook voor West-Berlijn te laten gelden. Zij zijn daar nu wel toe bereid, waarmee min of meer vooruitgelopen wordt op de toestand die onder de nieuwe Berlijn-overeenkomst zou ontstaan. Dat er verschillen in interpretatie tus sen de Duitse tekst van de verdragen kunnen bestaan, zoals de oppositie in Bonn met klem betoogt, is de Russische ambassadeur Falin persoonlijk bij minis ter Scheel komen ontkennen. Er is nu een Russische verklaring dat voor Moskou de Duitse tekst evenzeer bepalend is als de Russische. Berlinguer stak de hand uit naar de christen-democraten, de grootste partij in Italië. In zijn openingsrede van 28.000 woorden had hij begrip voor hun standpunt over de echtscheidings- wet; hij meende dat dit het moment is voor de communisten om in een toe komstige regering opgenomen te wor den of deel uit te maken van een meerderheidscoalitie in het parlement. Er zijn maar twee redenen om tot die samenwerking te komen, zo zei hij. Ten eerste de veelheid van problemen waarvoor Italië zich gesteld ziet en ten tweede de dreiging van het neo-fascis- 0 Waldheim moet voorts een studie laten maken van de beschikbare energiebron nen en het gedragspatroon van de con sumenten. 0 De regeringen moeten overeenkomsten sluiten voor de bescherming van zeld zame dieren en planten en voor het be houd van streken, die van wetenschap pelijke waarde zijn. 0 Er moet een internationaal plan worden opgesteld voor het behoud van planten, zaden, insecten, micro-organismen en zeldzame diersoorten. 0 De afvoer van giftige stoffen in rivieren moet tot een minimum worden terug gebracht en moet worden onderworpen aan de internationale maatstaven voor vervuiling. HET IS BEKEND dat de Italiaanse Communistische Partij vreest dat II manifesto meer dan een miljoen stem men zal kunnen behalen bij de komen de verkiezingen ten kosten van de ou dere communistische party. BEDFORD. (UPI) Negen mensen hebben de dood gevonden en eenenvijftig werden gewond bij een kettingbotsing die zich gisteren op een in mist gehulde snelweg ten noorden van Londen voor deed. De meer dan honderdvijftig wagens die bij de botsing betrokken waren lieten over een lengte van negen kilometer een spoor van brandende wrakken achter. W j nieuwe strategie voor de Italiaanse communistische partij met 8,4 mil joen stemmen de grootste in de Weste lijke wereld louter als een verkie zingsstunt. Anderen geloven dat het een nieuw punt is in de evolutie die de partij vooral na de tweede wereldoor log heeft doorgemaakt. Berlinguer heeft vorig jaar al gevraagd om de bundeling van alle linkse partijen in West-Europa nu de gemeenschappelij ke markt wordt uitgebreid van zes tot tien leden. De communisten hebben in Italië al veel ervaring opgedaan met samenwerking in de gewesten, in de provincies en gemeenten en zij zijn van mening dat die samenwerking nu moet worden uitgebreid op nationaal terrein. WASHINGTON (AP). President Nixon zal op 22 mei naar Moskou ver trekken. Hij zal daar gesprekken voeren met de Russische leiders. De verklaring van het Witte Huis werd gelijktijdig in Washington en Moskou be kendgemaakt. w LONDEN. (AFP) „Israël heeft de atoomdrempel overschreden en is voort aan een nucleaire macht”. Dit meldde het Engelse dagblad „Daily Express” gisteren. DE REACTIE bij de toekomstige partners was niet bemoedigend. Socia listische, sociaal-democratische en libe rale politici noemden de communisten niet rijp voor samenwerking. Hun hou ding is te tweeslachtig, zo zei de socia listische oud-minister Giolitti. „Op bin nenlands terrein omzeilen ze de wer kelijke problemen en gebruiken deze voor hun demagogie en op buitenlands terrein spelen ze een rol in de interna tionale strijd van het communisme op een manier die het weinig geloofwaar dig maakt dat zij zich van die rol ooit zouden kunnen losmaken”. Veel waarnemers zien Berlinguers De eerste dag al vroeg Enrico Ber linguer, die morgen Luigi Longo op volgt als partijsecretaris, om te komen tot een samenwerking van de grote populaire stromingen in Italië: het communisme, het socialisme en het katholicisme. Nixon heeft op 12 oktober van het vorige jaar verklaard dat hij na zijn reis naar Peking een bezoek aan Moskou zou afleggen. Het is niet duidelijk hoe lang de Amerikaanse president in Moskou zal ver blijven, maar men verwacht dat hij in Moskou net als in Peking, ongeveer een week zal blijven. In het VN-plan wordt onder meer ge pleit voor de oprichting van honderd con- trolestations, die de vervuiling over de hele wereld moeten registreren, een mora torium van tien jaar op de walvisvangst en internationale actie om verschillende dieren, planten, insecten en micro-organis men te beschermen. De secretaris generaal van het actieplan Maurice Strong zei dat voorstellen zijn gedaan, nadat de regeringen van 116 lan den waren geraadpleegd. Hij voegde eraan toe dat het plan overwegend politiek haal bare voorstellen bevat. In een hoofdstuk over huisvesting staat dat meer dan een miljard van de wereld bevolking schrikbarend slecht is gehuis vest en dat er een enorme behoefte is aan geschikte woningen. Het rapport voorspelt schrikbarende toe standen in vele grote steden, als de men sen naar de grote stad blijven trekken. „Het grote aantal automobilisten in de grote steden, zo gaat het rapport verder, is schadelijk voor de mens, voor de natuur en de ontwikkeling van een netwerk van transportwegen. Om het hoofd te bieden aan problemen, die de automobilisten in zoveel steden hebben geschapen is het van groot belang om straten en pleinen voor verkeer af te sluiten en alleen voor voet gangers open te stellen.” Hasjiesj. De rechter-commissaris van Ouj- da in Marokko heeft de Franse arts dr. Arthur Epstein en zijn zoon Benoit in staait van beschuldiging gesteld wegens overtreding van de wet op verdovende middelen. Epstein was vorige week aan gehouden nadat men bij hem een grote hoeveelheid hasjiesj had aangetroffen. Volgens het populaire Britse blad bezit Israel drie kernwapenfabrieken in de Ne gev, die atoomkoppen kunnen vervaardi gen voor de Israëlische Jericho-raketten. Theoretisch, aldus de „Daily Express”, bezit Israel geen atoombom, maar in ge val van een bedreiging kunnen ze er binnen één of twee dagen een maken. De Israëliërs, zo vervolgt het blad, weten heel goed dat ze zich niet kunnen meten met de super-kernmogendheden maar be schouwen hun wapen als afschrikking voor de Arabische landen. Deze zouden er door een Israëlisch kernwapen van weer houden worden steden en industriecentra te bombarderen. De wetenschap dat Israel kernwapens kan produceren ligt volgens de „Daily Express” ten grondslag aan de jongste voorstellen van koning Hoessein. De Israëlische avondbladen „Maariv” en „Yedioth Aharanot” brengen het bericht van de Daily Express onder vette koppen. Ze wijzen er op dat Israel herhaaldelijk heeft verklaard nooit als eerste een kern wapen te zullen gebruiken. Israel heeft nooit iets bekendgemaakt over zijn nucle air potentieel. X voorproefje wordt genoten, zouden even eens vervallen. Wanneer de oppositie van oordeel is dat de DDR geen ontspanning en toenadering wenst, dan moet ze overwegen dat alleen de DDR ermee gebaat zal zijn als de verdragen in Bon sneuvelen, zo hield Brandt de oppositie voor. Deze heeft ech ter bij monde van Schröder al gisteravond laten weten dat de toelichtingen, waarmee Bondskanselier Brandt antwoordde op alle kernpunten van kritiek, in haar houding geen verandering zullen brengen. Everest-expeditie. Binnenkort gaat een Europese expeditie trachten de Mount Everest van het zuidwesten uit te be klimmen. Dat is nog niemand ooit ge lukt. De expeditie wordt gevormd door 23 klimmers, afkomstig uit West-Duits- land, Groot-Brittannië, Italië, Spanje, Zwitserland, Oostenrijk en ook enige alpinisten uit Iran. Leider is de 56- jarige dr. Karl Herrlingdorfer uit München. z Het zal velen niet ontgaan zijn dat sinds enige tijd in het Nederlandse taalge bied een spellingsoorlog woedt. Het is niet de eerste en het zal ook de laatste niet zijn, want spellingsoorlogen komen net als kometen met een vaste frequentie terug. En iedere spellingsoorlog eindigt met een officiële vrede, bestaande uit een spel lingsvereenvoudiging. Zo is het altijd ge weest, zo zal het altijd zijn. De taal is een levend organisme, dat voortdurend zijn eigen mutaties vormt. Onder invloed van allerlei sociale facto ren ontwikkelt de taal zich als cultureel verschijnsel met een tijdeigen aanpassing. Onze ouders spraken in andere formule ringen dan wij, niet omdat ze „ouderwets” waren maar omdat de taal in hun tijd de expressie was van andere denkpatronen in een andere wereld. Taal is een uitdruk king van gedachten, een communicatie middel zowel als een volstrekt persoonlijk getuigen. Als zodanig weerspiegelt de taal het gemiddelde intelligente collectieve le ven binnen een gemeenschap. Daarom is de taal een nationaal goed, dat nationaal moet worden begeleid en bevorderd. Zo lang de gemeenschappen omsloten zijn door politieke grenzen, blijft de taal een even nationalistisch geaard bezit als een rijksbegroting of een nationale handelsba- lans. Hoe meer de grenzen vervagen, des te meer mengen zich de culturen en ook de taal ondergaat internationale invloe den, zonder dat zij nochtans haar natio naal karakter prijsgeeft. Wij zijn Neder landers en wij spreken Nederlands, wij spreken het Nederlands van onze tijd als dankbare gebruikers van een zich steeds verrijkend en veranderend expressiemid del, waaraan litteratoren, journalisten, pre dikanten en alle gebruikers van het woord voortdurend hun geïnspireerde vormen van uitdrukking toevoegen. Dit alles betreft de taal. Dat heeft niets met de spelling te maken. Het kan de taal niet schelen hoe zij wordt geschreven, als dat geschrevene maar zo dicht mogelijk het karakter van de taal zelf blijft bena deren en zo goed mogelijk de zeggings kracht van de taal in het schrift weer geeft. Taalonderwijs en spellingsonderwijs zijn twee volkomen verschillende dingen. Het zou denkbaar zijn dat een kind op school vertrouwd zou worden gemaakt met een volledige taalbeheersing, zonder dat het één letter kon schrijven. De ondergeschiktheid van de spelling en het spellingsonderwijs aan de taal en het taalonderwijs moet hierdoor duidelijk zijn, alhoewel, ondergeschiktheid betekent tegelijk onmisbaarheid. Een goed spel lingsonderwijs is onmisbaar voor de over dracht van de taal en de formulering van WWWWW*V'AAAA»WWWV\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Zij verzetten zich tegen de stadsgu- erilla’s die aan de vooravond van het congres Milaan nog in opstand brach ten en zij veroordelen de steeds toene mende criminaliteit in Italië. De Italiaanse communistische partij heeft alle vele hervormingen achter zich. Dit congres lag te dicht bij de verkiezingen van 7 mei dat men al te vergaande conclusies mag trekken uit de fatsoenlijke openingsrede van Ber linguer en zijn toenadering tot de ka tholieken. de gedachten. Er zijn mensen die het als een moeilijkheid ondervinden, al spreken de hun gedachten zuiver te formuleren, terwijl zij al schrijvende die formulerin gen zonder enige inspanning verkrijgen. Dat wijst erop, dat de omzetting van de spreektaal in lettertekens een nuttig mid del kan zijn om de rijkdom van de taal beter tot zijn recht te doen komen. Maar dit alles doet niets af aan het feit, dat men moet streven naar ten zo eenvoudig mogelijke spelling, die voor een zo groot mogelijke groep mensen bereikbaar en begrijpelijk moet zijn. Moeilijke en niet beredeneerbare com plicaties in de spelling van woorden zijn meestal vergroeiisels, die niet op tijd zijn uitgesneden. Maar iedere tuinman zal ons kunnen vertellen hoe voorzichtig men moet zijn met het uitsnijden, omdat men gevaar loopt de wasdom van de plant te schaden. Een al te sterk vereenvoudigde spelling roept het risico op, dat nuance verschillen van de taal niet meer kunnen worden weergegeven. De taal kent ontel bare nuanceverschillen die zelfs niet eens schriftelijk kunnen worden weergegeven, omdat men in een schriftelijke weerge- ving nu eenmaal niet de middelen heeft om taalmelodie en taalgevoel tot in de finesses af te beelden. Bij de elkaar opvolgende spellingsver eenvoudigingen die ons Nederlands heeft ondergaan, zijn helaas vaak spellingsmoei- lijkheden uitgesneden die een functie hadden. Dat gebeurt waarschijnlijk bij de nu voorgenomen spellingsvereenvoudiging weer. Hoe slechter het taalonderwijs op school is, hoe meer moeilijkheden het kind zal hebben met het onder de knie krijgen van spellingscomplicaties. Moeilij ke spelling is alleen moeilijk voor degene die niet voldoende taalgevoel heeft weten te ontwikkelen om die moeilijke spel- lingsvorm functioneel te doorgronden. Als nu geklaagd wordt dat onze spelling door de schoolkinderen niet foutloos kan wor den aangeleerd omdat zij „te moeilijk is”, dan zijn daarvoor twee belangrijke facto ren aan te wijzen: ten eerste, het is weer hoog tijd geworden om te gaan „snoeien”. Ten tweede, het is eveneens hoog tijd om meer aandacht aan de ontwikkeling van het persoonlijke denken en uitdrukken van de kinderen te besteden. Met snoei en alleen komen we er niet. Ministers kunnen niet anders doen dan com missies aanwijzen, die het snoeien moe ten verrichten. Docenten kunnen met een iets vereenvoudigde, „gesnoeide” spel ling méér aandacht besteden aan de ont wikkeling van het taalgevoel en de kunst van het formuleren. Dat laatste is niet altijd volledig 'ingezien en in praktijk gebracht. Net als tijdens zijn eerste bezoek aan Moskou, toen hij nog vice-president was in de regering van president Eisenhower, zal Nixon op zijn reis naar de Russische hoofdstad vergezeld worden door zijn echtgenote. Het was tijdens deze eerste reis dat Nixon zijn beroemd geworden „keukengesprek” voerde met de toenmali ge Russische premier, de inmiddels over leden Nikita Kroesjtsjev. Nixons persoonlijke adviseur op het ge bied van de nationale veiligheid, Henry Kissinger en minister van Buitenlandse Zaken, William Rogers, zullen de presi dent op zijn reis naar de Sovjet-Unie vergezellen. ADVERTENTIE Gen. Cronjestraat 135, tele- toon 023-255432, Herensingel 5 J Hoek Amsterdamstraat, tele- e foon 023-322377 Er is altijd wel parkeerruimte in een straal van 100 m.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3