Jachthaventje met een sociaal karakter WATERSPORTVERENIGING OP VOOR DE ZOMER Provinciale Staten akkoord PROVINCIALE BIBLIOTHEEKCENTRALES ZIEN WERK STEEDS GROEIEN Uitbreiding voorlopig niet mogelijk Pensioenfonds Hoogovens moet geld direct in huizen personeel steken blijft 2i% Dr. Mansholt wellicht voorzitter van EEG-commissie L Mfl „IJMOND” MAAKT ZICH Twee centrale munitiedepots Girorente met verruiming inspraak 81? s ALLEEN CPN-FRACTIE TEGEN DALING SUBSIDIES HINDERPAAL T VOORJAARS- vanaf ƒ143,— BLAZERS HERENMODE en ZOMER-KOSTUUMS F v w Z 7 VRIJDAG 17 MAART 1972 ORGANISATIEDESKUNDIGE: W achttijden Handhaving Roest bikken (Van een onzer verslaggevers) LANGE NIEUWSTRAAT Profono Kort IJmondnieuws Dorpshuis Wet 4 hoek Marktplein IJmuiden - Tel. 12348 HAARLEM Het jaarverslag van de samenwerkende provinciale bi bliotheekcentrales in Haarlem en Alkmaar is uit. Het is de Jaarkrant van 1971 een krant op zestien pa gina’s klein formaat, in offset-rotatie gedrukt, stampvol gegevens en be schouwingen. Het is een krant voor iedere bezoeker van een bibliotheek, niet alleen maar voor bestuurderen en overheden bestemd. Want de bi bliotheek is van de bezoeker, en daar om moet deze weten wat er ge beurt en wat er nog gebeuren gaat Zo kan hij weten dat het bezoek zich enorm uitbreidt, dat het aantal uitge leende boeken nog sneller stijgt, dat het aantal nieuwe aanschaffingen hierbij achterblijft en dat de biblio theken financieel zwaar in de knoop zitten. MODEPRUIKJES vanaf59,- Dameskapsalon N O O Y Defensieplan: iiti Bi y j Ifc;.. 4 IWWWWBBWWWIIWWWWWVWWWWWWVWVWWVWWWWWWWWVWWM» (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE een unie kleuren: zwart en donkerbruin dubbele rij knopen en voor- Het aantal lezers in het gehele gebied van de beide centrales is in het afgelopen jaar met 24,6 percent gestegen. Dat aantal lezers bedraagt ongeveer 13 percent van de totale bevolking in het werkgebied Noord-Holland zonder de middelgrote en grote steden. De lees- en stndiehonger van’ deze mensen kan slechts worden gestild, Roest bikken en bijschilderen, en dan weer voor maanden het water op. En ook het werk vooraf schept al veel genoegen. maar door steeds meer geld nodig en zijn tekorten alleen maar te dekken door hierop drastisch te besnoeien, maar in feite breidt het werk zich sterk uit. De Haarlemse centrale heeft een eigen infor matiecentrum gesticht, De Spaarenberg in Santpoort, waar groepen in het kader van project-onderwljs kunnen komen werken en studeren. Maar ook de bibliotheken, die zelf een klein documentatie- en infor matiecentrum willen opbouwen kunnen er met hun vragen en hun behoeften terecht. Niet alleen dat werk betekent een ver zwaring van de taak van de bibliotheken en hun personeel. Profono, de uitlening van grammofoonplaten, die hier en daar op gang komt en die ook in de bibliobus sen mogelijk is, is een andere uitbreiding van het werk. In de rijdende jeugdbiblio theken gaan ook zendingen dia’s mee ten behoeve van de scholen. En nu is er weer het voornemen, beeldende kunst onder het publiek te brengen. Dat Artotheekplan is in eerste instantie van de beeldende kun stenaars uitgegaan. De catalogus bestaat in de twee proefplaatsen waar het plan gestart is uit kleurendia’s, aan de hand waarvan de bezoekers een voorlopige keus kunnen maken. Maar het komt toch in elk geval aan op de eigen beleving, de eigen keus in het eigen interieur. Hoofd zaak is, dat men het publiek op deze wijze nog meer vertrouwd wil maken met Op de agenda stond verder nog de behandeling van een nota over de rechts vorm van dt provinciale bedrijven Voor lopig zal de huidige rechtsvorm gehand haafd blijven. Bij de standpuntbepaling werd in beschouwing genomen dat het ondernemingsrecht momenteel nog volop in discussie, is. Het werd daarom wense lijk geacht de ontwikkelingen hiervan af te wachten. Op één stem na stemde de V.V.D. tegen het voorstel. De vergadering van Provinciale Staten wordt maandag 20 maart voortgezet Spreekuur. De burgemeester van Vei- sen, de heer W. M. B. Bosman, en de wet houder voor onderwijs, de heer M. Roes- singh, houden dinsdag 21 maart geen spreekuur. domein. Hij vertelt over het voordeel, di rect aan een zeearm te liggen. „Alleen in Den Helder hebben ze dat ook, het is ge weldig want je bent zo buiten. Outsiders valt dat natuurlijk onmiddellijk op. En daarbij denk ik vooral aan Engelsen en Fransen, die zomers dikwijls bij ons ko men aanleggen. Die kijken ook altijd stomverwonderd naar ons clubhuis, want dat is werkelijk vreselijk gezellig. Dat blijkt ook wel uit het feit, dat er elke zaterdagavond gewoon leden naar toe ko men om er een kaartje te leggen of een partijtje te schaken. Het is ook elke zater dagavond open, of er nu gevaren wordt of niet en we hebben een speciale feest commissie”. Vredig ligt het jachthaventje van de watersportvereniging „IJmond” er bij, ten oosten van de Noordersluis. De scheepjes maken zich op voor de warme seizoenen, die nu weer voor de deur staan. De bibliotheken hopen vurig, dat de nieuwe bibliotheekwet, die al onder mi nister Klompé had moeten worden inge diend, nu eindelijk eens aan de orde gaat komen. Dan bestaat er tenminste een kans, dat de financiën op een gezonde basis gaan berusten en dat ook een goede regeling kan worden getroffen voor de financiering van de noodzakelijke investe ringen. De problemen zijn vele. Niet alleen heeft men voor het bestaande werk de uitlening van boeken in vaste gebouwen, in uitleenposten, in bibliobussen, aan be jaardentehuizen, aan scholen en ga zo HAARLEM Met uitzondering van de C.P.N.-fractie hebben Provinciale Staten van Noord-Holland zich gistermiddag uit gesproken ten gunste van de nota van Gedeputeerden „Inspraak van de bevolking bij de voorbereiding van streekplannen en van nota’s mzake het provinciaal ruimte lijk beleid van de provincie Noord-Hol land” In deze nota spreken G.S als hun oordeel uit, dat verruiming van de reeds bestaande methoden van inspraak wense lijk is. (Van onze financilëe redactie) DEN HAAG. De rente op de girore keningen blijft voorlopig 2,5 percent. De PTT ziet geen enkele reden om het voor beeld van de banken te volgen. De ban ken hebben aangekondigd per 1 paril de rente op de particuliere betaalrekeningen, de salarisrekeningen, met een vol percent te verlagen tot 13 percent. Volgens een woordvoerder van de PTT is de girodienst een volkomen redabele zaak zodat de 2,5 percent rente volstrekt verantwoord is. Waarom de giro wél en de banken met dezelfde soort rekening niet economisch rendabel kunnen werken ligt volgens de PTT aan de al jarenlange ervaring die de PTT met de giro heeft, terwijl bovendien de giro al sedert 1965 volledig geautomatiseerd is De banken zijn nog niet zo lang geleden begonnen in de bankgirocentrale boekingen op salaris rekeningen automatisch te verwerken. De banken zijn hun salarisrekeningen Indertijd gestart met 3,5 percent rente. In die tijd vergoedde de giro helemaal geen rente op tegoeden. Toen de giro ook een rentevergoeding invoerde werd die op 2,5 percent bepaald. Een percentage dat ook door de banken werd gevolgd, die de rente toen voor de eerste maal met 1 percent verlaagden. eigentijdse kunst. De aanzet was er al in de vorm van reizende tentoonstellingen en „het kunstwerk van de maand”. De Arto theek is de volgende stap. Men heeft goede hoop op succes. Het publiek reageert tot dusverre enthousiast op de tentoonstellingen in de bibliotheken. Zelfs niet-lezers komen wel eens kijken naar wat er hangt, vooral in de kleinere plaatsen waar anders geen exposities wor den gehouden. Men kan ook niet altijd afhankelijk, zijn van de musea in Alk maar, Haarlem of Amsterdam.... Een plaatselijke bibliotheek brengt soms ook werk van kunstenaars uit eigen omgeving. Dat gebeurt bijvoorbeeld op het ogenblik in De Rijp. Het jaarverslag werd gepresenteerd in „De Blinkerd” in Schoorl, omdat men de pers wilde laten kennismaken met een bibliotheek die deel uit maakt van een dorpshuis. Men ziet bij de centrales wel wat in een dergelijke combinatie. De bi bliotheek en het dorpshuis kunnen elkaar aanvullen. Bovendien kon men de pers laten kennismaken met een bibliobus, zo als er vijf op het platteland van Noord- Holland rondrijden en met een schoolbus want die stonden op het parkeerterrein voor het gebouw in de lentezon te pron ken. Er wordt enorm veel mee gedaan. De drie bussen van Alkmaar bedienen samen 103 standplaatsen, de twee van Haarlem 43. NIVON. Vrijdagavond 24 maart zal de heer A. Klever uit Alkmaar in hel ge bouw Wijkevbaan aan het President Ken- nedyplein in Beverwijk een lezing houden over de functie van het Staatsbosbeheer. De heer Klever werkt bij het Staatsbosbe heer. Teruggevonden Een in de nacht van 7 op 8 maart in de Elbestraat in Heems kerk ontvreemde auto is donderdag onbe schadigd in Leiden teruggevonden BRUSSEL. —In Brussel wordt de mo gelijkheid niet uitgesloten geacht dat de Nederlander dr. Sicco Mansholt alsnog tot voorzitter van de Europese Commissie zal worden benoemd van 7 mei af, de uiterste datum waarop Malfatti zijn ontslag wil laten ingaan. Het is aannemelijk dat de andere EEG-landen er wel ernstige be zwaren tegen zouden hebben een nieuw komer meteen voorzitter te maken in een periode die voor de EEG én voor d e toekomstige status van de commissie van groot belang is en waarin zich de voorbe reiding moet voltrekken van zulke belang rijke evenementen als de topconferentie in oktober in Parijs en de uitbreiding van de gemeenschap tot tien leden. De vervanging van Malfatti staat zon der twijfel op het programma van de besprekingen die de ministers van Buiten landse Zaken van de tien maandag zullen houden ter voorbereiding van de grote bijeenkomst in de Franse hoofdstad. Als opvolger van voorzitter Malfatti die aan de Italiaanse verkiezingen wil gaan deelnemen, hebben de Italianen het oog laten vallen op de 52-jarige christen democraat Scarascia-Mugnozza, een parle mentslid dat tweemaal onder-staatssecre- taris is geweest, sinds 1961 lid is van het Europese Parlement en voorzitter van de Politieke Commissie in Straatsburg. Naar verluidt zou Italië willen aanvaar den dat het nieuwe commissielid, waarin de Italianen een duidelijke politieke fi guur wensen te zien, geen voorzitter zal worden van de EEG-commissie die in haar huidige samenstelling nog negen maanden moet functioneren. Bovendien heeft de commissie in die benoeming zelf nog zeggenschap. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN In de haven van IJmuiden, vlakbij de Noordersluis, tegen een landuitloper aangeplakt ligt de jachthaven van de Water sportvereniging „IJmond”, waar zo’n vijfenzeventig boten van veler ma kelij liggen te hunkeren om weer uit te varen. Een vreemd haventje, dat zeker geen sjieke indruk maakt door uitbundig fraai scheepswerk. Dat be aamt de voorzitter van de vereniging, de bekende IJmuidense botenbouwer R. Rijke volmondig. „Het gaat bij onze club meer om het sociale karakter”, zegt hij. Als u er rond loopt ziet u gauw genoeg dat heel veel bootjes zelf gemaakt zijn. Daar hebben die mensen werkelijk verschrikkelijk hard aan gewerkt. Er wordt dan echt geen ton tegenaan gegooid, maar ze hebben er erg veel plezier in, er zit bij ons geen com mercieel kantje aan”. „IJmond” heeft zo’n honderdzestig leden en dat betekent dat er een hele rij op de wachtlijst prijkt met een stille hoop op een ligplaats voor de scheepjes. Want zoals in trouwens alle jachthavens in den lande, kampt ook deze met een groot ruimte- tekort. Voorzitter Rijke: „Uitbreiding zit er helaas voorlopig niet in. We hebben wel een optie op het terrein dat aan de haven grenst, maar dat erbij betrekken zal gauw zo’n slordige vierhonderdduizend gulden kosten. En we zijn wel een gezonde ver eniging, maar financieel toch ook weer niet zo bijster sterk. We durven trouwens niet aan uitbreiding te denken, zolang het nieuwe gemaal niet klaar is en we niet weten welke konsekwenties dat voor ons heeft”. Op de zonnige donderdagmiddag werd er op het terrein van het jachthaventje druk gewerkt. De boten moeten weer vaar klaar gemaakt worden en dat betekent roest bikken en teren en mooi wit Schil deren. Er was een enigszins corpulente heer bezig die onherkenbaar was van de bruine stof, maar hij had er zichtbaar plezier in. Al geeft de bescheiden jachthaven dan geen kapitaalkrachtige aanblik weg, toch is voorzitter Rijke trots op dit schepen- A1 te vrolijk ziet de heer Rijke de toe komst voor de watersport op het ogenblik niet. Hij zegt vooral op de Hiswa ook elk jaar te merken dat er steeds meer mensen het water op willen en voorspelt dat als het in ditzelfde tempo doorgaat er over vijf jaar bij bruggen en sluizen lange wachttijden zullen komen. Half april gaat het seizoen voor de ver eniging weer beginnen. Dan gaan de boten die nu nog op de oever staan, het kanaal weer in, en komen de in het water lig gende vaartuigen voor een korte inspectie even de wal op. Tussen alle professionele scheepvaart in IJmuiden vallen ze nauwe lijks op, maar de vrijetijdsvaarders stelen elk zonnig uurtje om hun boot op tijd piekfijn het water in te kunnen laten glijden. De waardevermeerdering van huizen bedraagt thans ongeveer 12 percent per jaar, zo zegt de heer Wijnmalen. Daar naast levert de huur nog eens 7 percent op. Het rendement van het kapitaal wordt alleen al door de jaarlijkse waardever meerdering van de huizen veilig gesteld. Met de aflossing van het geleende kapi taal, of met de huur, kan men daarom wat milder zijn, als het pensioenfonds zelf in huizen investeert. Daar komt nog over heidssubsidie en een subsidie van de Eu ropese gemeenschap overheen. De heer Wijnmalen heeft de indruk dat op deze manier een koophuis binnen het bereik van ieder kan worden gebracht. Bij Hoogovens zijn ongeveer 22.000 mensen werkzaam. vele modellen, ook in gemêleerde tinten. Gratis naar wens gekapt. Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15 020 De waardering voor de nota was vrij unaniem. Voor zover er sprake was van kritiek, bleef deze beperkt tot enkele detailpunten Alleen de fractie van de C.P.N. had geen goed woord over de nota. C.P.N.-woordvoerder Aarts sprak van een „reactionair stuk” waarin volgens hem voorstellen werden gedaan die de demo cratie verzwakken, omdat zij afbreuk doen aan het stelsel van de evenredige politieke vertegenwoordiging. De discussie spitste zich toe op een aantal door G.S. aangeboden concrete mo gelijkheden van inspraakverruiming bij het provinciaal ruimtelijk beleid en de vaststelling van streekplannen. In over grote meerderheid spraken de Staten zich uit tegen het voorstel tot instelling van een permanent inspraakorgaan, waarvoor reeds de naam „Provinciale Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening” was bedacht Het grootste bezwaar tegen de instelling van een dergelijk orgaan bleek het te verwachten institutionele ka rakter ervan Meer waardering had men voor een andere door G.S. genoemde IJMUIDEN. Het pensioenfonds van Hoogovens, dat sinds 1967 in eigen beheer ongeveer vierhonderdmiljoen gulden bevat en elk jaar met ongeveer zeventig miljoen gulden aangroeit, zou ten behoeve van de woningbouw voor de eigen personeelsleden zelf woningbouw projecten kunnen uitvoeren. Dat is de mening van de heer R. W. Wijnmalen, organisatiedeskundige bij Hoogovens, zoals hij die in een gesprek met WIK, het weekblad van de industriebond NVV heeft weergegeven. De heer Wijnmalen heeft vastgesteld dat het pensioenfonds van Hoogovens geld leent bijvoorbeeld aan de Bank van Ne derlandse Gemeenten (voor de financie ring van woningbouwprojecten) en aan bedrijven als het Okura-hotel in Amster dam en de aluminiumfabriek van Pechi- ney. De Bank van Nederlandse gemeenten financierde bijvoorbeeld woningbouw in Castricum. Die woningen zijn gekocht door onder meer personeelsleden van Hoogovens. De heer Wijnmalen en de werkgroep actie vr n de bedrijfsledengroep van Hoog ovens zijn van mening, dat de woning bouw ten behoeve van eigen personeelsle den met geld dat het pensioenfonds zelf investeert, vele voordelen heeft. Nu profi teren anderen van het rendement van de gelden van het pensioenfonds, vindt hij. door hun 27,2 percent boeken meer mee te geven dan verleden jaar. Maar het boekenbezit nam slechts met 17,7 percent toe. Dat betekent, dat er een keer een „stop” komt, want het bezit blijft achter bil de vraag. DEN HAAG. Uit bezuinigings- veiligheidsoverwegingen is Defensie nemens 50 percent van alle in Nederland aanwezige munitie te concentreren in twee opslagplaatsen in Noord-Holland en in Drente. In de eerste provincie wordt gedacht aan een terrein in de nabijheid van Bergen; in Drente zou Veenhuizen als massaal munitiedepot worden aangewezen. Dit is door de legervoorlichtingsdienst bevestigd. Een deel van de thans bestaande klei nere opslagplaatsen bevindt zich volgens defensie-insiders op te geringe afstand van bebouwingen, vooral in de Randstad. In totaal zijn er meer dan 100 van deze kleinere „magazijnen”; de kazernes vallen daar overigens niet onder. De defensiespecialist van de K.V.P. heeft de concentratie gekritiseerd. Het zou naar zijn mening hoegenaamd onmogelijk sin om in alarm- of oorlogstoestand over het bestaande Nederlandse wegennet de munitie uit beide „concentraties” snel en efficiënt over alle delen van ons land te verspreiden. mogelijkheid namelijk het systeem van commissies ad hoe Al naar gelang van het onderwerp zullen hiervoor groeperin gen en instanties werden uitgenodigd, waarmee over bepaalde problemen van gedachten kan worden gewisseld. Waardering bestond er ook voor de door G.S. voorgestelde wijzigingen in de streekcommissies, waardoor de streek voortaan meer dan voorheen bij de sa menstelling van deze commissie wordt betrokken. Dat is een gevolg van de daling van de subsidies uit de overheidskassen, met na me van de rijkssubsidies. Daar staat tegen over dat de kosten stijgen: salarissen, prijzen van boeken, verwarming, schoon houden. De kosten voor het bouwen van nieuwe blibliotheken stijgen zelfs ex treem, omdat de eisen steeds hoger wor den. Men hoopt de zaken wat te kunnen stroomlijnen, door een behoorlijke afba kening van de werkgebieden van beide centrales tot stand te brengen.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7