BEURS DEZE WEEK VOOR UITZENDBUREAUS GELDT 1 SPECIAAL ARBEIDSCONTRACT en prijzen Ingrijpen in lonen Hogere vergoeding SER-voorzitter Wandelen met NS Ontslagen NS-Minitrips in eigen land Volledig verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies eA maaltijden: w Naar volledige maatschappelijke erkenning Mobil Oil wil over cao praten Commissariaten niet verboden LANDRé WIL BOD DOEN OP MIJNSSEN Wall Street Akzo neemt belang in Benzol ZATERDAG 18 MAART 1972 10 ZA 99 H Rustig Beloningsregels O Optimisme Voorgeschiedenis Polak DS’70: ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE voordelig uit met NS 12 wandelroutes in de mooiste streken in ons land. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS r f49.-* f49.-* f53.- f64.-* f66.-* f89.- f89.- Vertrek dagelijks tot 13 mei 1972. Vraag de folder „Wandelen met NS” aan het station. Vertrek dagelijks tot 15 mei 1972. 3 dagen Zuid-Limburg f48.- 3 dagen Twente 3 dagen Montferland 3 dagen Drente 3 dagen Friesland 3 dagen Brabant 5 dagen Terschelling 5 dagen Ameland 9 Concurrentie (Van onze beursredactie) (Van onze redactie economie) met (Van onze redactie economie) 1 I DIEMEN. Het bestuur van Landré en Glinderman n.v. overweegt een onder- In het Europoortgebied is het nog niet zover. Met Shell en Chevron, die er zich De technische integratie van Het Bin nenhof kwam een half jaar geleden tot stand bij overname van de uitgeverij De Westerpers n.v. Deze heeft thans het ont slag van acht man tot gevolg. Het ophef fen van de uitgeverij „Onder den Sint Jacob”, uitgeefster van „De Posthoorn”, heeft geleid tot ontslag van 26 man Door opheffing van de drukkerij „De Delftsche Courant” moeten 8 man afvloeien. Ontslagen Ter Horst. In het Belgische Lo- keren zullen 250 werknemers van jute- spinnerij en weverij Ter Horst worden ontslagen. Oorzaak: structurele wijzigin gen in de jutemarkt. Er werken thans nog 600 mensen. In Amsterdam ging het rustig toe. Het niet verder doorzakken van Wall Street legde een goede ondergrond in de beurs en de internationals wisten eerder opgelo pen verliezen weg te werken. Hierdoor bleef het saldoverschil van de week ge ring. Alleen Hoogovens kwam boven de slotkoers van de vorige week uit door het dividendvoorstel dat eenzelfde dividend uitkering behelst uit een aanzienlijk la gere winst. De beurs was genegen het aandeel er enkele guldens door te laten stijgen. Koninklijke Petroleum echter was als enige niet in staat het opgelopen verlies weg te werken. De perspectieven voor het lopende jaar worden niet zo gunstig be oordeeld, terwijl de eisen vanuit de pro- duktielanden in het Midden-Oosten steeds zwaarder worden. Hierdoor gingen deze R( FC nog man riodi een is I vans falei vers Beri Haa leen eno< l 4 I 1 Di de I wee in Utr< wel retc Ver dan niet gin; een Utr acti zij SCOl E die wei wai laa me me en van te ziel hei de Bo: de ten vei pla doi Le br< kv in< op te op Eer gisteren 34% 16% 36% 4% 49% 28% 13% 49% .1% 43% 44% 19 32% 22% 32% 49% 25% 44 167% 108% 63% 82% 30% 7% (Vervolg van voorpagina) Bij Sijthoff zijn 42 zetters en drukkers overcompleet geworden door de techni sche integratie van de zetterijen en druk kerijen van de dagbladen „Het Binnen hof” en „Delftsche Courant” en het weke lijkse huis-aan-huis-blad „De Posthoorn” met de zetterij van „Haagsche Courant” in Den Haag en de drukkerij Sijthoff-pers in de Plaspoelpolder in Rijswijk. Vrijdag is de ontslagvergunning aangevraagd. Met ingang van maandag kunnen de betrokke nen met doorbetaling van het loon thuis blijven. Santa Fé InO Can Pacific Illinois Cent Penna Cantr South Pac. Allied Chem Am. Can. A.CJT. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T Am. Brands Anaconda leth. Steel 3oeing Chrysler City Bank 'ons. Edison Qougl. Alrcr lup de Nero Sast. Kodak ;en. Electr Sen. Motors Goodyear T. Am. Moten Maar de schrik duurde niet lang en verderop in de week zette zich een gesta dige verbetering in. Geen opzienbarend koersherstel weliswaar, maar de dalingen werden voortdurend weggewerkt, zodat Wall Street niet verder afzakte naar de 900. De 950 ligt echter weer ver verwij derd, om over de 1000 maar niet te spreken, nu al weer jarenlang het grote doel waarvan alle Amerikaanse effecten makelaars dromen. Gisteren 377 30 34% 58% 27% 41 24% 36% 111% 48% 52% 46% 73% 46% 32% 32% 10% 12% 18% 33 47% 43 74% 35% Slotkoersen Gisteren 33 17 35% 5 49% 29% 33% 50% 21% 44% 44% 18% 32% 22% 33% 51% 26 43% 169% 113% 63% 83% 31 7% DEN HAAG. Het brede terrein van de honderden collectieve arbeidsovereen komsten, die er in ons land voor zorgen dat het grootste deel der beroepsbevolking loon naar werken krijgt, is een nieuwe verschijning rijk: de CAO voor uitzend krachten in de kantoor- en administratie ve sector. Een gebied, dat niets van doen heeft met het euvel van de zogenoemde koppel bazen, die hoofdzakelijk bepaalde indus triële sectoren onveilig maakten. Niette min waren er wel eens moeilijkheden met mala fide uitzendbureaus. Behalve het beter regelen van de posities van de betrokkenen kan deze CAO er toe bijdra gen dat dit uitzendwezen zijn volledige maatschappelijke erkenning krijgt. Vorig jaar betaalden de gezamenlijke uitzendbu reaus gezamenlijk 172,5 miljoen gulden aan loon uit. Wel heeft de SER bepaald, dat de voorzitter zich zal onthouden van zodani ge bindingen met groeperingen in het bedrijfsleven, dat hij als exponent van die groeperingen zou kunnen, worden aange merkt. Omdat in grote ondernemingen de commissarissen zich moeten laten leiden door de totale economische en sociale ondememingsbelangen. In deze onderne mingen zullen tevens de werknemers een zelfde invloed hebben op de benoeming van commissarissen als de aandeelhou ders. „Plaatst men het commissariaat in dit licht, dan zal het vervullen van het voorzitterschap van de SER niet tot een nauwe binding aan een bepaalde maat schappelijke groepering leiden”, aldus de SER. Slotkoersen Eer gisteren 373 30% 34% 58% 27% 42% 23% 36% 111% 48% 53% 46% 73% 46% 32% 33 10% 11% 17% 33 48 43% 74% 36 week rond vier gulden verloren. Heineken kon de opmars erin houden door vier gulden verder te stijgen. Koninklijke Boot was in de gehele week het voorwerp voor ruime handel, met tijdelijk nogal ver schillende noteringen, maar het uiteinde lijke resultaat bleef bij een kleine afwij king. In tegenstelling tot de internationale sector, die over het algemeen kalm maar toch goed gestemd was, ging het pp de lokale markt weer veel florissanter toe. Hier kwamen weer diverse uitschieters voor, in hoofdzaak door buitenlandse vraag. Het bestaande materiaal bleef ook nu overwegend schaars, zodat er dikwijls aanzienlijk meer moest worden betaald, aanzienlijk meer moest worden betaald. Simon de Wit kon door een gewijzigd bod van Albert Heijn van 385 percent op 425 percent terechtkomen. Albert Heijn zakte aanvankelijk in, maar wist zich door het ongewijzigde dividend en een optimisti sche kiik op de toekomst te herstellen. Uit de krantenwereld kwam een goed bericht van de Nederlandse Dagblad Unie, die aandeelhouders een zeker dividendher- stel van 6 percent op 9 percent kon melden. De koers kon er zo’n tien punten door aantrekken. Andere uitgeversaande- len hadden overigens ook geen slechte week, waarbij vooral Elsevier weer van zich liet horen door van 480 tot rond 500 op te lopen. De bouwwereld liet de Verenigde Bredero voor zich spreken, die naast een onveranderd contant dividend een agio-uitkering van 5 percent voorstel de, wat ook tot enige koerswinst leidde. De Interbeton (IGB) kreeg het in deze sector geheel op zijn zenuwen door van 270 percent op 340 percent te springen, zonder aanwijsbare redenen. Voor de Ba taafse Aanneming was er een winst weg gelegd van 5 gulden. Voor de handelmaat schappij in bouwmaterialen Braat van 20 punten. Bijzonder vast, op grond van een spoedig te verwachten verslag, was de IHC-Holland, die met gemak van 470 op 510 sprong. De speculatie vond haar weg bij de Holec, die van 150 percent op 170 percent kwam en de EMS, welk aandeel zich onder ruime omzetten zo ongeveer op de slotkoers van de vorige week wist te handhaven. De leden van de SER hebben zich met deze uitspraken geschaard achter een ver trouwelijke nota van het dagelijks be stuur, die in een besloten bijeenkomst vrijdag werd goedgekeurd. Aanleiding tot het indienen van de nota was voor het dagelijks bestuur het periodieke aftreden van de huidige voorzitter, drs. J. W. de Pous. Na de openbare bijeenkomst van aftril •zullëft de SER-leden zich beraden over dë vraag of de heer De Pous al dan tiiet voor 'ëën herbenoeming moet worden voorgedragen. Verwacht wordt, dat een positieve voordracht met algemene stem men zal worden gedaan. De heer De Pous heeft thans een ver goeding van 40.000 per jaar. Gezien de toegenomen zwaarte van de functie, acht de SER een eventuele optrekking van deze vergoeding noodzakelijk. Bij wisse ling van het voorzitterschap wil men voorkomen, dat een algemeen aanvaard baar geachte kandidaat, die een volledig gehonoreerde functie zou moeten opgeven, zich uit financiële overwegingen niet be schikbaar zou stellen. Wel zullen de in komsten uit nevenfuncties, zoals commis sariaten van grote bedrijven, in de hono rering worden betrokken. De voorzitter zal hierover overleg met zijn dagelijks bestuur moeten plegen. Deze CAO is afgesloten tussen de Alge mene Bond van Uitzendbureaus (ABU) aan de ene kant en de NVV-bond Mercu- rius, de NKV-bond BVA en de CNV-bond HBV aan de andere kant. De overeen komst heeft een voorgeschiedenis, want reeds in 1967 was er contact tussen de uitzendbureaus en de bonden. De Neder landse Organisatie van Uitzendbureaus (NOVU), die in 1970 in de ABU werd opgenomen, was er toen mee bezig. Het overleg, dat tot dit resultaat leidde, is begonnen in februari 1971. Er was een dwingende reden om naar een CAO te gaan streven, zo vertelt ons drs. W. G. H. Garritsen, gedelegeerd be stuurder van de ABU. Namelijk de toe passing van de Wet terbeschikkingstelling Arbeidskrachten 1965. Een algemene maatregel van bestuur, geënt op deze wet, werd uitgevaardigd waarin vergunnings voorwaarden werden gesteld, waaraan uitzendbureaus moesten voldoen. Een van die voorwaarden was dat ten hoogste dezelfde lonen mochten worden betaald SWALMEN. Bij het gewestelijk ar beidsbureau te Roermond is voor de 13 werknemers van de dakpannenfabriek ge broeders Feyen n.v. te Swalmen, een ont slagaanvrage ingediend: Voor de fabriek zelf, waaraan al surséance van betaling was verleend, is faillissement aange vraagd. Vooral door de opkomst van de beton- pan werden de afzetmogelijkheden voor de keramische kleipannen beduidend ge ringer. najaar is altijd wat stil in deze sector en zeker was dat in 1971 het geval. Maar nadien heeft de markt zich weer gestabi liseerd. Ook ails de conjunctuur zich op lager peil beweegt, is er toch steeds een constant volume in vraag en aanbod. Belangrijk in deze cao is verder nog dat de uitzendbureaus te allen tijde aanspra kelijk zijn voor de betaling der uitzend krachten. Nauw verband hiermee houden de ook zeer gedetailleerd geregelde opzegtermijnen. Deze variëren van één dag als de uitzendkracht ten minste twee, maar minder dan drie maanden heeft gewerkt tot ten minste één maand, als de arbeidsverhouding negen maanden heeft geduurd. Beneden de twee maanden kunnen beide partijen op ieder moment opzeggen. Een paritaire commis sie van bonden en uitzendbureau-organi- satie zal alle geschillen over de cao- bepalingen moeten beslechten. ARNHEM. Fischer en Porter n.v., fabrikant van meet- en regelapparatuur in Arnhem heeft aan 40 werknemers ontslag aangezegd. In oktober werden reeds 70 personeelsleden ontslagen. Het bedrijf vervaardigt voornamelijk pneuma tische instrumenten, waarvan het grootste gedeelte wordt geëxporteerd naar Europe se zusterbedrijven. De afzet is verminderd als gevolg van de economische stagnatie in geheel Europa, terwijl bovendien een verschuiving wordt waargenomen naar elektronische instrumenten, die door de firma in Frankrijk en Italië worden ver vaardigd. Het nieuwe bedrijfstakcontract is bij zonder omdat het losse krachten betreft, ongeveer 75 tot 80.000, van wie het leeu- wedeel vrouwen. Ook omdat de overeen komst is gesloten tussen de organisatie, die het merendeel der bureaus verenigt en de desbetreffende vakbonden, in feite niet tussen de werkgevers (dat zijn de bureaus niet) en de werknemers (de bonden heb ben in deze sector praktisch geen leden), zoals in onze sociaal-economische wereld gebruikelijk. Als de CAO binnenkort van kracht wordt zijn voor de uitzendkracht diverse verschillen merkbaar. Tot dusver tekende men een afzonderlijke overeenkomst met het bureau, nu verklaart men zich ak koord met een landelijke regeling. Voor het eerst staan daarin ook duidelijke op zegtermijnen, waaraan ieder is gehouden. Een functieomschrijving is vastgesteld aan de hand waarvan de uurbeloning wordt bepaald. Bepaald is ook dat de uitzendkracht behalve die uurbeloning een vergoeding van 15 percent krijgt wegens niet doorbe talen van feestdagen, kort verzuim en het verschil tussen wettelijke uitkering en normaal nettosalaris bij arbeidsonge schiktheid en dergelijke. Nieuw is ook dat de uitzendkrachten vakantiedagen krijgen. Vakantiegeld werd reeds verstrekt, zoals ook reeds geruime tijd de sociale voorzie ningen golden. HENGELO. AKZO Zout Chemie in Hengelo, behorende tot de AKZO, heeft van Hoogovens de 50 percent participatie overgenomen, die deze onderneming bezat in de Nederlandse Benzol Maatschappij (NBM) in Schiedam. Deze overneming, waarvoor de gedragsregels van de fusieco- de in acht zijn genomen, aldus AKZO, heeft geen invloed op de werkgelegenheid bij de NBM (34 werknemers). De andere 50 percent van de aandelen, die voorheen in handen waren van het NVCP (Nederlandseh Verkoopkantoor voor Chemische Produkten), dat eveneens deel uitmaakt van AKZO, is overgenomen door DSM (staatsmijnen). Ongeveer 5 gulden meer werd er nog betaald voor aandelen Bols, Van der Grinten, Naarden en Norit, fondsen, die ook voordien al behoorlijk werden ge vraagd. Tenslotte kwamen deze week nog enkele biedingen voor die het zelfstandig bestaan bedreigen van de Ngombezi en de Mijbeb. Voor de beleggingsmarkt was het weer een week vol optimisme. De nieuwe rem voor buitenlanders geld naar ons land te brengen, betekende geen rem voor de koersstijging, want die ging onverminderd door. Volgens de beurs werd dit in de hand gewerkt door de bankwereld, waar deze week op vele rekeningen de rente- uitkering verlaagd werd, dan wel een spoedige verlaging werd toegezegd. De rente op obligaties, die nog altijd rond 7 percent ligt, wordt daardoor zó aantrek kelijk dat hierdoor velen zouden overgaan tot de aankoop van déze waardepapieren. Sommige in trek zijnde staatsleningen konden deze week hierdoor bijna weer één percent in koers stijgen. De nieuwe 7 percent-lening van de Nationale Investe ringsbank, die op 99,5 percent was uitge geven, zette officieel in op 100,6 percent. De 7,2 percent-staatslening van vorige maand steeg tot ruim 102 percent. Het wachten is nu op het eerste schaap dat de 7 percent-dam durft te passeren. Rente met de 6-klank erin zal ongetwijfeld een grote gebeurtenis worden, maar hij zit er dik in. Ook wordt met belangstelling uitgezien naar de nieuwe pandbrieven, die zeker ook niet ver meer van de 7 percent verwijderd zullen liggen. De beurs sloot in opgewekte stemming op goede onder grond. DEN HAAG. De leden van de So- ciaal-Economische Raad zijn van mening, dat de voorzitter van de raad, gezien de zwaarte van de functie een hogere ver goeding dient te krijgen dan thans het geval is. Bovendien heeft men besloten, dat voor de voorzitter een pensioen- en een wachtgeldregeling moet worden opge bouwd. Voorts heeft de SER uitgesproken, dat het bekleden van de functie van commissaris niet ten principale onverenig baar moet worden geacht met het vervul len van het voorzitterschap van de SER. „Het commissariaat kan, evenals andere functies, ervaringen opleveren, die tot een goede uitoefening van het voorzitterschap kan bijdragen”, aldus meent de SER. vaste dienst wilden nemen en de uitzend bureaus. De laatste tijd werd er met soepelheid gewerkt en is er eigenlijk geen sprake meer van dergelijke kwesties. Nu is bepaald dat die uitzendbureaus het in vaste dienst treden van ingeschrevenen niet mogen verbieden. Wel moet de uit zendkracht het bureau op de hoogte stel len, zodat het bureau met de werkgever een regeling kan treffen. Deze bepaling is gemaakt om misbruik te voorkomen en met het oog op de kosten die een bureau heeft gemaakt voor het werven en selec teren van uitzendkrachten. Het bureau mag met de werkgever een overgangster mijn bedingen van niet meer dan drie maanden. Met de trek naar een vast dienstver band is het best meegevallen, zegt drs. Garritsen in dit verband. Het ontspannen van de arbeidsmarkt kan van dit ver schijnsel een oorzaak zijn. Uiteraard heb ben ook de uitzendbureaus wel iets van de neergaande conjunctuur gevoeld. Het UTRECHT. De vakbonden gaan bin nenkort onderhandelen met Mobil Oil in Amsterdam over het afsluiten van een c.a.o. De directie van Mobil Oil weigerde tot voor kort besprekingen met de vak bonden, maar ze ging akkoord met een enquête onder het personeel toen meer dan de helft van de werknemers lid was geworden van een van de drie industriële vakbonden. De enquête wees uit, dat het grootste deel van het personeel zijn be langen door de vakorganisaties wil laten behartigen. AMSTERDAM. In de afgelopen week wist Wall Street zich te herstellen van de schrik over een nieuwe dollarcrisis en bleef de Amsterdamse beurs sterk positief gericht. De eerste dag van de week begon voor de New Yorkse effec tenbeurs nogal somber, met een vrij groot koersverlies. Dit nog als nawerking van de in de voorafgaande week opgetreden hernieuwde onrust rond de dollar, die bijvoorbeeld Nederland de teugels in het geldverkeer met het buitenland nog strak ker deed aantrekken. De cao bevat een beloningsregeling waarin drie categorieën zijn genoemd, ge relateerd aan onder andere leeftijd en ervaring. Die categorieën worden weer in verbinding gebracht met een van de zeven functiegroepen, waarin de aard der werk- zaïairihedien wordt omschreven. Om een indruk te geven: de laagste maximale uurbeloning bedraagt in de categorie be neden 18-jarigen en voor eenvoudige werkzaamheden 2,75. De hoogste ligt in de categorie van boven 25-jarigen met ten minste drie jaar kantoorervaring, die door opleiding én dergelijke in staat worden geacht een meer dan gemiddelde prestatie te leveren op 9,67. Maar dan gaat het ook om een secretaresse met stenografie in meer dan een vreemde taal, om het voeren van correspondentie in Nederlands of andere talen of om boekhoudkundig werk, waarvoor het MBA-diploma is vereist. Criteria voor vakkennis en speciale oplei ding zijn ook in de cao opgenomen. Overigens worden die hoge maxima in vele gevallen niet gehaald. „We moeten ons niet uit de markt prijzen”, zegt de heer Garritsen. „En dat hoeft ook niet, want er is voldoende speelruimte.” Hierbij gaat het dus om maxima, ter wijl minima in algemene bewoordingen zijn vastgelegd. Daarbij is uitgegaan van het beginsel dat de uitzendkracht een gelijke beloning behoort te verdienen als de werknemer die in vaste dienst een soortgelijke functie heeft. Dergelijke be palingen strekken ertoe uitbuiting te voorkomen. Uitbetaling geschiedt iedere week, zo bepaalt de cao ook. Naast de al genoemde toeslag van 15 percent wordt ook toeslag voor onder andere overwerk geregeld. In deze cao wordt voor het eerst het concurrentiebeding officieel geregeld. Het komt erop neer dat er geen concurrentie beding mag bestaan. Over deze kwestie zijn nogal eens moeilijkheden geweest tussen werkgevers, die uitzendkrachten in De omzet in Wall Street was 16.04 miljoen aandelen. Dow- Jonescijfers: Industrie 942.88 (4- 6.17)j -Sporen 259.82 0.36), Nutsbedrijven 115.70 0.64) Avondverkeer (met tussen haakjes de slotkoers van gis teren): AKZO (71.00), Hoog ovens 71.50 (71.00). Kon. Olie 115.70-115.90 (116.10), Philips 42.50 gb-42.70 gl (42.00), Unilever 134.30-134.90 gl (134.00), KLM (116.00). Hij schat de loonsverhoging voor 1972 globaal op ongeveer 13°/o bijna het dubbe le van Duitsland. „Het is ook meer dan het al veel te hoge maximum van ruim lO°/o, dat de Sociaal Economische Raad in meerderheid tolerabel vond. Nu allengs de contracten voor 1972 merendeels zijn of worden afgesloten, bestaat voor dit jaar nauwelijks nog enige hoop op matiging. Het allergrootste knelpunt vormt bij dit alles de begroting voor 1973, waar uitein delijk alle lijnen samenkomen van de economische ontwikkelingen en van wat de overheid ter zake al dan niet doet „In essentie staan wij dan opnieuw voor de onontkoombare vragen van voortgezet te forse bezuinigingen versus belastingver hoging. Men fluistert dat het geschatte begrotingstekort voor 1973 reeds meer dan enkele miljarden beloopt. De begroting-’73 wordt voor onze partij en in het bijzonder voor onze ministers in het kabinet en voor onze kamerfractie een belangrijke toetssteen”. UTRECHT. De voorzitter van DS’70, dr. F. L. Polak, meent dat nog groter druk moet worden uitgeoefend om te komen tot een ingreep van overheidswege in de Ionen en de prijzen. Tijdens de vandaag in Utrecht gehou den vergadering van de partijraad van DS’70, zei dr. Polak dat de bestrijding van de inflatie een der hoofdprioriteiten van zijn partij tot dusver nauwelijks is opgeschoten. IBM tnt. Harv. tnt. Nickel tnt T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St Royal Dutch Sears Roeb shell Oil Soc. Vacuro Stand. Br. Stand. Old N Studebaker rexaco Tn Aircraft Un. Corp. Un. Brands Un. Incorp Us. Steel Vestlngh. woolwortb Ford K.UM. als de vergelijkbare lonen voor functiona rissen in vaste dienst. Men moest nu van geval tot geval gaan bekijken hoe al die lonen er uitzagen. Het was zeer moeilijk om vaste tarieven vast te stellen. De oplossing zou alleen worden gevonden met een CAO, waarin grenzen worden aangegeven en die in overeen stemming was met de vergunningsvoor waarden. De voetangels en klemmen bij de voorbereiding zaten niet zozeer in de verschillen, die tussen de ABU en de bonden bestonden. Die werden meer ver oorzaakt door het feit dat men iets geheel nieuws had te maken. Een systeem moest worden ontworpen ter beschrijving van tijdelijk werk, het moest kloppen met de werkelijkheid, werkbaar zijn en ook een bepaalde mate van zekerheid aan de betrokkenen geven. Het is een langdurig overleg geworden. Maar drs. Garritsen stelt toch met voldoe ning vast dat men binnen een jaar gereed is gekomen. „Niettemin”, zegt hij, „er zullen zeker punten zijn, waarover nog eens nader moet worden gesproken, maar dat blijkt wel in de praktijk.” K V hands bod op alle aandelen van Mijnssen en co n.v. (60 man) in Amsterdam, een dochteronderneming van de n.v. handels- vennootschap voorheen Maintz en Co. in Amsterdam. De vakorganisaties zijn afge lopen woensdag ingelicht, aldus Landré en Glinderman. Dit bedrijf en Mijnssen verwachten op grond van de resultaten van oriënterend overleg dat overeenstemming kan worden bereikt. Daarom zijn de vakorganisaties ingelicht over de motieven van de over wogen fusie en over de te verwachten economische en sociale gevolgen, voor zo ver die nu zijn te overzien. De SER-fusie commissie en het ministerie van Economi sche Zaken zijn eveneens ingelicht, aldus de twee ondernemingen. als eerste vestigden, is wel een c.a.o. afgesloten, evenals trouwens met de che mische bedrijven. Maar Esso, Gulf en British Petroleum, die er later bijkwamen, weigeren nog steeds om met de bonden over een c.a.o. te praten. Volgens de industriebond NKV begonnen deze raffi naderijen met gunstiger arbeidsvoorwaar den dan men bij Shell en Chevron kende, maar is de voorsprong in de loop van de tijd vrijwel geheel verdwenen. De industriële bonden hebben de Euro pese hoofdkantoren van de betrokken oliemaatschappijen in 1970 al schriftelijk benaderd met het verzoek, te bevorderen dat de leiding van de raffinaderijen in Nederland haar houding tegenover de vakbeweging zou wijzigen. Tot dusver heeft dit geen resultaat opgeleverd.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 10