Liberalisatie op z’n Grieks Rechter hersenhelft spreekbuis van de Neanderthaler in ons? TOEKOMSTBEELD: f I OPZIEN FFERS VAN EEN BEROERTE HOO LTATEN MET APEN GEVEN u Absurd Zelf inschakelen Vragenformulier Reservaten van trom- (Van onze redacteur in Istanboel) Volg, matige (Van onze wetenschappelijke medewerker) KRTOONT het Griekse regime een zekere libera lisatie? Eén ding is zeker: maatregelen die daarop zouden kunnen wijzen worden bijna al tijd gevolgd door maatregelen die weer het tegendeel doen vermoeden. De „liberalisatie” vertoont gelijkenis met de pro cessie van Echternach, waarbij men er alleen nog over kan strijden wat het eigenlijke rit me is: drie passen vooruit en twee passen achteruit, of twee passen vooruit en drie achter uit. Een buitengewoon kenmerk van de menselijke hersens is de wijze waarop de hemisferen of hersen helften zich asymmetrisch ontwik kelen. De linker helft specialiseert zich in de spraak en in de meeste gevallen is ze voorts verantwoor delijk voor de superieure be drevenheden van de rechterhand (deze wordt ook wel eens het ver lengstuk der hersens genoemd). De rechter hersenhelft heeft zich de functie aangemeten om muziek te herkennen en andere non-ver- bale (niet middels het woord voortgebrachte) geluiden, zomede om afstanden te schatten en om de zintuigen te begeleiden. Nog vijf jaar deze bewegingsfunctie kunnen overnemen. Door elektroden hier- iri aan te brengen konden spieren van apen, bij wie een stukje mo torisch hersenscnor?’ was ver wijderd, tot samentrekking wor den gebracht. ns dr. Pinneo hersenen fun overnemen, die d< schadiging geheel verloren zijn ge; beeld is de „ber sprake van deel van de bloeding, of afsl voorziening ten g bose of embolie. van de hersenscl centrum waar de pri alle spierbewegingen Willekeurige (dus aa onderworpen) bewegi elke spier hebben iede' plekje in dit zullen 1 M Minicomputer laat verlamde spieren weer ken t als het Erbij hij vermoedelijk een unicum in de geschiedenis van de poëzie is gewor den. die een positie willen bekleden in het militaire apparaat of in het onder wijs. herkennen werkwoord verlamde arm van een aap door mid del van tien hersen-electroden zodanig prikkelen dat het dier deze arm weer uitstrekte om voedsel te grijpen en dit snel en voorzichtig naar zijn mond te brengen. Een advicaat op Kreta, Perrakis, die een eigen dichtbundel had laten drukken, werd hiervoor onlangs tot anderhalf jaar veroordeeld, waarmee socialist Jean Jaurès: „Socialisti sche inhoud”; de Pentagon-documen- ten: „anti-Amerikaanse inhoud”. Volstrekt absurd zijn de toevoegin gen bij niet-communistische schrij vers als de 19de-eeuwse Tsjechov: „werkt het lezen van Russische lite ratuur in de hand”. Hetzelfde staat bij een boek van de Franse schrijver Troyat over Dostojevski. Een Griekse zertaling van een werk over de Lente van Praag krijgt de nogal raadsel- ichtige waarschuwing mee: „commu nistische inhoud met anti-Sovjet-ele- menten”. Ook de manier waarop de Franse dissidente communist Garau- dy wordt gekarakteriseerd wekt de indruk dat zijn anti-Sovjet-opstelling hem voor het Griekse regime nog meer verdacht maakt. Het tweede voorbeeld. Een half jaar geleden kondigde dictator Papa dopoulos aan het eind van een rede feestelijk de afschaffing van de „be wijzen van maatschappelijke gezind heid” af. Deze in werkelijkheid vol gens politieke normen verstrekte ge tuigschriften waren ai in de jaren ’50 door toenmalige rechtse regerin- ger verplicht gesteld, niet alleen voor het verkrijgen van baantjes tot dat van straatveger toe maar ook voor het behalen van rijbewijzen en marktvergunningen. Van nu af aan, zo zei Papadopou los, zullen deze documenten alleen nog worden gevergd van personen uren via de structuren van de rechter hersenhelft uit verre onbewuste en duistere gebieden naar omhoog, naar de bewuste sferen is opgeklommen. Als het waar is dat de Homo sapiens, d.i. de recente redelijke mens van de pri mitieve Neanderthaler uit een lang vervlogen tijdperk stamt, dan zou het mogelijk zijn de Neanderthaler in ons wakker te roepen en met hem de archaïsche taal die ons dan van andere dingen kan vertellen, waarvan de bete kenis ons al lang is ontschoten en dit wel eens van meer waarde (door hut mythische inhoud) voor ons zelf kan betekenen dan wij, zo (op de eerste indrukken afgaand), wel denken. (New Scientist dd 17 februari 1972). (Van onze medische medewerker) Behalve de al bestaande kunstmatige nier en long en het in ontwikkeling zijnde kunst matige hart, zullen er ook kunstmatige (computer-)hersenen komen In „Stroke", het tweemaandelijks tijdschrift van de Ameri kaanse Hartstichting, worden de reeds be reikte vorderingen uiteengezet. Het object staat onder leiding van dr. Lawrence R. Pinneo die verbonden is aan het onderzoe- kingslaboratorium van de bekende Stanford universiteit in Palo Alto Californië. Tot voor kort genoot dit experimenteel onderzoek ook financiële steun van de Amerikaanse marine, maar deze werd door het zogenoemde Mans- field-amendement stopgezet omdat het on- s derzoek niet direct samenhangt met belangen. De tot nu toe berst zijn even veelbelovend als opz Jonge kinderen met linkszijdige hersenbeschadiging kunnen nog wel leren spreken, maar volwasse nen niet. hanterend, zo zegt Gazzaniga, schijnt de rechter hersenhelft taalkundig ge sproken, mank te lopen. Bovendien kan ze niet veel zeggen (mocht ze dit kunnen). Indien het spraakvermogen van de rechter hemisfeer hoe dan ook de taal van de mens op het meest primitieve niveau weerspiegelt, dan zou de rechter hersenhelft van bovenbe doelde patiënten een potentieel en nut tig werktuig zijn voor diegenen, die de taalkunde van een neurologisch stand punt uit wensen te benaderen en te bestuderen. In de laatste paar jaar zijn aanwijzingen voor de dag getreden dat mensapen het vermogen bezitten zelf standige naamwoorden te herkennen en mogelijk zelfs zeer eenvoudige zin netje. Het zou van belang zijn na te gaan in hoeverre hun vermogens ver schillen van die van 's mensen rechter hemisfeer Nog belangrijker is het ach ter de archaïsche taal der neander- thalers te komen door nadere bestude ring van de rechter hemisfeer van de mens. Hef is tenslotte niet onmogelijk dat in de dromen van hedendaagse geci viliseerde mensen nog iets van dit archaïsme van deze oer-spraak terug te vinden is, die in stille nachtelijke Boekwinkels staan, vooral buiten de hoofdstad, onder zware druk van het politieapparaat; vaak krijgen ze het „verzoek” bepaalde werken uit hun etalage te verwijderen. De laat ste ontwikkeling op dit gebied is het tot stand komen van een lijst van ongewenste boeken en tijdschriften, die gebruikt kan worden door min of meer „ongeletterde” leden van dat politie-apparaat. Nogmaals: het gaat hier niet om boeken die officieel zijn verboden, maar de politie moet zich een on gunstig oordeel kunnen vormen over de persoon die ze koopt en ver koopt. Alle boektitels zijn van een korte waarschuwende aanduiding voorzien: Marcuses „Eendimensiona le Mens”: „De auteur maakt deel uit van nieuw-links”; Lampedusa’s „Tij- gerkat”: Litterair-linkse inhoud"; de teksten van de in 1914 vermoorde In een ander gebied der hersenen worden de .bevelen” van de hersen- Dezer dagen echter werd een nieuw vragenformulier opgesteld voor iedereen die dingt naar een functie in het ambtelijke apparaat. Hierbij moet de sollicitant opgeven of hij na zijn achttiende jaar wel eens heeft deelngenomen aan activiteiten van groepen die het communisme bevor deren of het „omverwerpen” van de legale regering met welke middelen dan ook, beogen. Bij die activiteiten worden inbegrepen „excursies, expo sities en dansfeesten”. Voorts wordt hem gevraagd of hij lezer is geweest van een periodiek, door een dergelijke groep uitgegeven, of ooit een familielid zich met deze groepen heeft ingelaten en, zo ja, wie en wat de sollicitant daarvan vindt. Vraag 9 luidt: „Staat u gereed om met geloof en toewijding het vader land, de nationale ideeën en de wet tige macht te dienen en de wens van de Staat altijd uit te voeren?” Op vallend is ook de terminologie van de tiende en laatste vraag: „Hebt u nog iets toe te voegen of te preciseren dat, naar uw mening, zou kunnen bijdragen tot het vormen van een duidelijk denkbeeld over uw menta liteit, uw fatsoen en uw deelneming in het nationaal gebeuren?” Het is hier, dat van de sollicitant ongetwijfeld een „opstelletje” ten gunste van de nationale revolutie van 21 april 1967 wordt verwacht. In de toelichting wordt er op gewezen, dat hij best een extra velletje mag ge bruiken bij de beantwoording van de vragen. Ook wordt hij er uitdrukke lijk aan herinnerd, dat zijn antwoor den op waarheidsgehalte zullen wor den gecontroleerd. bewegingen dat apen met behulp van de „Programmed Brain Stimulator" maken zodanig uit te breiden, dat zij zich als het ware normaal kunnen gedragen. lu geïntegreerd Ook hier konden dooi middel var electroden bewegin- gen van kop gelaat de voorpoten en de achterpoten tot stand worden ge bracht. Hetzelfde werd zelfs bereikt met „hogere gedragingen”, zoals zitten, staan, eten van voedsel, aanvallen en weer terugtrekken Tot nu toe vond dit onderzoekers- team in de diepere hersenweefsels 200 plaatsen waar door middel van elektri sche prikkeling via electroden eenvou dige spierbewegingen konden worden opgewekt. Daarbij bleek dat de om vang en de complexiteit der verkregen bewegingen direct samenhangt met de i Een sterkere stroom prikkelt ook een iets groter gebied rond de electrode En het lukt ook om dooi prikkeling van aan- grenzende gebieden meer gecomr liceer- de bewegingen to* stand te brengen. De laatste stap was nu om de bewe- i die zo tot stand gebracht kun nen worden, te coördineren. Hiervoor werd een computer geprogrammeerd met alle noodzakelijke gegevens, die verkregen waren door het bestuderen van apenbewegingen en hun zetel in apen-Trersenen. Deze warén uiterst zorgvuldig in kaart gebracht om vast te stellen waar de electroden precies aangebracht moest worden om uitge vallen bewegingen weer tot stand te brengen. Zo konden de onderzoekers de Bij kinderen Onder de vijf zijn beide hemisferen nog in staat het hele gam ma van zintuiglijke en andere bedre venheden te ontwikkelen. Later niet meer! Om redenen die wij niet begrij pen, verdwijnt dit vermogen gedurende de verdere ontplooiing van het individu zodat jonge kinderen, lijdend aan wat men noemt linkszijdige hersenbescha diging. nog wel geleerd kan worden te spreken maar volwassenen met een soortgelijk hersenletsel niet, omdat ze dit vermogen hebben verloren. Er schijnt een limiet te zijn aan het aantal van zulke specialiteiten, die een hemisfeer goed kunnen „runnen” en di« verklaren kan waarom linkshandi- Twee voorbeelden: de opheffing van de preventieve censuur op boe ken en de liquidatie van het systeem van „bewijzen van maatschappelijke gezindheid”. Censuur op het drukken van boeken is er al sinds 1970 niet meer. Men is op dit gebied nu ge bonden aan een wet, die vanzelfspre kend bijzonder stringent is en ook sancties stelt op het „verspreiden van valse berichten”. Toch is het een feit, dat sinds 1970 menig uitgever is overgegaan tot het laten drukken of herdrukken van teksten die in de drie voorgaande ja ren volstrekt taboe waren, in het bij- onder ook vertalingen van boeken die niet rechtstreeks te maken heb ben met de toestanden in Grieken land. Zij stuiten daarbij vaak op moeilijkheden en nemen een groot bedrijfsrisico. Het regime zou het liefst zien dat de verkoop van „gevaarlijke” lectuur beperkt bleef tot enkele boekwinkels, die dan zouden uitgroeien tot een soort „reservaten voor intellectuelen” ongeveer zoals de autoriteiten ook trachten, de prostitutie beperkt te houden tot één of enkele wijken. Voor het uiteindeiijfce doel mensen die ten dele verlamd zijn, weer norma- le bewegingen te laten maken, zal nog minstens vijf iaat van intensieve we- tenschaonelijke arbeid nodig zijn. Daarvoor zullen uiteraard ook kostbare instrumenten en toestellen aangeschaft moeten worden. De Stanford-onderzoe- kers zijn van mening dat deze kosten sterk zullen dalen door het benodigde instrumentarium op grote schaal te fabriceren. Mini-computers zullen de patiënten zelfs bij zich kunnen dragen. Het lijkt mogelijk dat de benodigde elctroden ook uitwendig worden aan gebracht, in plaats van in de hersenen. En dr. Pinneo is van mening dat het met zich meedragen van electroden te verkiezen is boven verlamd zijn. Bo vendien bestaat er een kans, dat het beschadigde deel van de hersenen door de regelmatige plaatselijke elektrische prikkeling weer normaal gaat functio neren, zoals dit ook wel spontaan ge beurt, aldus dr. Pinneo. Verder zou deze methode in de toe komst ook kunnen worden gebruikt bij andere olaatselijke hersenbeschadigin gen. waaronder schorsblindheid coma en sommige soorten geestelijke afwij kingen. Het zijn inderdaad bijna onvoorstel bare genezingen, maar dat geldt voor vele tegenwoordig toegepaste medische nieuwigheden die vroeger onmogelijke fantasiën leken, zoals de hart-pacema- ker. ontstaan n de wil sterkte van de elektrische stroom ngen van r een eigen „motorisch" centrum Bij dier-experimenten is nu ge bleken dat bepaalde diepere lagen der hersenen, onder de schors. gingen Door middel van een andere groep electroden konden zij de aap klimbe wegingen laten maken, of ztjn rug laten krabben. Aan sommige apen werd zelfs geleerd om de knoppen van de computer zodanig te bedienen dat het dier zijn eigen bewegingen kon regelen. Het gehele toestel wordt nu een „geprogrammeerde hersenprikke- laar” genoemd, en is in feite een her- sen-prothese Een der apen die bii dit experiment gebruikt worden. Bruno, werd door twee operaties waarbij een klein stukje hersenschors waren verwijderd, aan de rechterarm verlamd. Daarna werden bij het dier de nodige electroden (pijn loos) in zijn hersenen aangebracht, op dertien plaatsen. Deze electroden wer den met de geprogrammeerde compu ter veroonden, en Bruno kon langs deze weg allerlei bewegingen met zijn verlamde rechter arm maken, of deze bewegingen vla de knoppen zelf elec- tronisch regelen. Er zullen nog heel wat onderzoekin gen nodig zijn om het aantal fijnere ge kinderen spraakbeletsels ontwikke len als ze worden gedwongen met hun rechterhand te schrijven; hun linker hersenhelft is niet opgewassen tegen zowel spraak als rechtshandigheid. Verder inzicht in dit merkwaardige gedrag heeft men in de laatste tijd verkregen uit de uitingen van personen, bij wie de hersenhelften van elkaar zijn gescheiden. Bij bepaalde patiënten is het name lijk noodzakelijk de hersenstreng, die beide hemisferen verbindt, door te snij den teneinde de ongelukkigen enige ver lichting in hun afschuwelijk lijden te geven. Zulke mensen nu verschaffen onderzoekers de unieke gelegenheid om de capaciteiten van elke hersenhelft te bestuderen. Zo kan men pas er achter komen wat en hoeveel elke hemisfeer zelf presteert. Zo te werk gaand ont dekte Gazzaniga onlangs dat de rechter hemisfeer zelfstandige naamwoorden aan kan. dat wil zeggen begriinen bevatten en het begrip van neeativiteit kan. Maar ze kan geen begriinen. plaatsen noch cumuleren; ze kan evenmin het ver schil tussen actieve en passieve con structie herkennen. Anders dan namen nbare

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13