ASSEMBLEE VAN BIJBELGENOOTSCHAPPEN GAAT ZONDER TOESPRAKEN WERKEN 1 Christelijke vrijheid in een tolerante maatschappij Vastenaktie overstelpt met aanvragen I s kerk Zwolle M sIBI Gesprek met dominee Ype Schaaf Geschil in hervormde Werkdag in ft aAI .1 Hf aA® samen bouwen Ui ZA' ZATERDAG 18 MAART 1972 Erbij Vijf situaties Revolutionair 1 J J i 1 Opgeroepen vragen Getuigenis en gesprek c l OVERVEEN De in Overveen woonachtige her vormde predikant ds. Y. Schaaf, die, zoals wij reeds schreven, per 1 augustus is benoemd tot directeur van het Provinciaal Hervormd Centrum voor diakonale en sociale arbeid in Friesland, is niet alleen een ambitieus en bereisd man in vele werelddelen, doch hij zit altijd o o C S’ 1< sr k: a h 1 v c i 1 boordevol ideeën. Een uitspraak uit 1970 van hem: „Waarom ik dit allemaal doe? Leven is meer dan wel vaart of techniek. Hoe functioneer je hier en ginds in den vreemde als mens, als schepsel? Je kunt toch im mers in Kongo geen trekker besturen zonder de bijbef te kennen!” vastenaktie giro 5850 utrecht Enk Md. cradtetbank, drift 9. atreeht r i - E V V V (Van onze correspondent) aan BEP ANDREAS van KEES MAAS zo’n dan 2. De bijbel in de minderheidssituatie. Wat betekent het dat wij godsdienst met 4. De bijbel in de weerloze situatie in Oost-Europa, waar een aantal re gimes atheïstisch is. Van land tot land verschillend, geven zij de kerk een zeke re ruimte van bestaan. Het is een vast staand feit dat de bijbelverspreiding in dit laatste jaar in officieel atheïstische landen pijlsnel omhoog is gegaan. En tenslotte zou ik dit willen opmer ken deze aanpak betekent óók voor welke godsdienstige vorm dan ook, dat wij in wezen allen, over de gehele we reld, voor dezelfde vragen en proble men staan”, aldus ds. Schaaf. het Rode Boekje! Wat gaat hier morgen gebeuren? zo vraagt ds. Schaaf zich af. Zou een bijbel daar ook kunnen spre ken? (er zijn drie zenders in het Verre Oosten die in het Chinees op dicteer- snelheid de bijbel lezen). Dit is een van de markante uitspra ken van ds. Ype Schaaf, Fries van ge boorte <12 april 1930 in Leeuwarden). Samen met fotograaf Hans Samsom be reisde hij destijds heel Afrika. In mei 1970 trokken zij in opdracht van het Nederlands Bijbel Genootschap en de Nederlandse Zendingsraad door Indone- sit, waar zij foto’s, dia’s, geluidsopna men maakten over de rol die bijbel en kerk daar spelen in die landen. verdubbelen is uiteraard geen gemak- kelijke zaak. De vastenaktie is hiervoor afhankelijk van een groot aantal paro chiële en dekenale aktie-groepen.. Aan alle pastoors en aktie-groepen is het verzoek gedaan om de derde inzameling vanaf 19 maart htris-aan-huis te doen bij alle katholieken. De bedoeling is niet dat men alleen maar met een kollekte- bus van deur tot deur gaat. Aan de hand van een folder wordt iedereen verzocht eens wat langer na te denken over de gang van zaken in de wereld en over de plaats en taak die een kris ten daarin heeft. Pas daarna wordt om een bijdrage gevraagd. Voor degenen die buiten het huis- aan-huis bezoek vallen, wordt wekelijks het centrale gironummer 5850 Utrecht in alle kranten en via de K.R.O., Radio en TV gepubliceerd. Assemblee in Ethiopië vast te stellen en ook voor te bereiden. zullen zijn. Die mensen zijn voor de helft bijbelgenootschap-officials en voor de andere helft mensen van de kerk. Wij hebben geëist en dat is gelukt ook, dat van de kerkelijke vertegenwoordi ging de helft jonger is dan veertig jaar. 4 een Boek zijn in een land waar de grote meerderheid van de bevolking islamiet, moslim, mohammedaan is (Pakistan en Indonesië) of in een land waar de grote massa hindoe of boeddhist is? (India, Thailand, Birma). 3. De bijbel in de geseculariseerde wereld: West-Europa en Noord-Ameri- ka. Daar geldt de vraagstelling’ wat is de geseculariseerde wereld? Dat is de wereld van de consument in de show. Roemeense orthodoxe monniken met hun nieuwe bijbels. Bijbelverspreiding op de markt in Kinshasa. „Het is dus onze bedoeling de hon- derdvijftig mensen, die straks uit de ge hele wereld deze Assemblee bezoeken, in slechts één uur tijd een aantal situa ties en probleemstellingen te laten zien, waar ze dan die vier dagen mee bezig Het Sekretariaat voor Ontwikkelings samenwerking, waarin Zending en We- relddiakonaat van de Gereformeerde Kerken samenwerken voor de voorlich ting over het ontwikkelingsvraagstuk, organiseert een landelijke werkdag op 22 april. De plaats is Zwolle, waar de Andreaskerk, gemakkelijk te bereiken vanaf de autosnelweg en het station, met al zijn nevenruimten ter beschik king staat. Het thema van deze dag is „De Macht der Machtelozen”, Waarbij nagegaan wordt hoe christen en kerk moeten staan tegenover de machten, die een ontwikkeling naar een rechtvaardiger wereld in de weg staan. Prof. Dr. H. J. van Zuthem, hoogleraar in de sociologie aan de Vrije Universiteit, spreekt over „De Christen en de Machten”. Drs. A. Schippers, studentenpredikant te Am sterdam over „De christelijke gemeente en de machten”. Aanmeldingen en inlichtingen bij de sekretaris voor Ontwikkelingssamen werking van de Gereformeerde Kerken, drs. C. H. Koetsier, Koningslaan 7 te Utrecht. Door het tonen van bovenstaande vijf situaties worden bij de congressisten vragen opgeroepen tegen de volgende achtergronden: wat betekent het nu de bijbel te vertalen, te produceren en te verspreiden en een beroep te doen op alle christenen in de wereld? Deze As semblee wil daarbij dienstbaar zijn. De groepen christenen die aan conferentie deelnemen, proberen hun getuigenis af te leggen en er is bo vendien gelegenheid om met mensen uit heel andere werelddelen te praten. Voor deze mensen zijn de maaltijden bijvoor beeld net zo belangrijk als hetgeen zij in de conferentiezaal meepikken." De presentatie wordt gegeven op drie schermen met behulp van drie diapro jectors en één filmprojector, gelHktijdig in de Engelse, Franse en Spaanse taal. Er zal tevens worden getracht te laten zien hoe de bijbel functioneert en in welke situaties. Ds. Schaaf zegt- „Wij willen de bijbel tonen in vijf verschil lende situaties, te weten: Er is weer een nieuw boek van John Robinson uit. De gewezen bisschop Woolwich, die nu hoogleraar in Cambridge is, heeft in „Christelijke vrijheid in een tolerante maatschappij” zijn visie op de moderne maatschappij neergelegd. Wie zijn vorige boeken gelezen heeft, zal veel bekende geluiden tegenkomen. Maar toch zijn de ontwikkelingen zo snel gegaan, dat Robinson zichzelf niet heeft behoeven te her halen. Echte theologie komt weinig voor, en dat is waarschijnlijk allerminst te be treuren, want een echte bijdrage tot de nieuwe theologie is ook „Eerlijk voor God” toch eigenlijk niet geweest. Hoe revolutionair dit boek ook was en hoe groot de weerklank, de meest boeiende gedachten vond men toch eigenlijk in de voetnoten, waar Bonhoeffer, Bultmann en Tillich veel werden aangehaald. Het ging er Robinson toen ook om de lezer te vertellen hoe het er nu eigenlijk voorstond. Zo laat hij in het onderhavige boek zien, in hoeverre de maatschappij nu eigenlijk tolerant is ge worden. Volgens hem is ze dat nog lang niet ver genoeg. Maar is er toch in elk geval vooruitgang. UTRECHT. Het topbestuur van de Nederlandse hervormde kerk is in Utrecht gehoord door ’t hoogste rechts college binnen dit kerkgenootschap, de generale commissie voor geschillen. Oorzaak van dit in de kerkelijke wereld unieke verhoor van een topbestuur is een ernstig conflict tussen het topbe stuur van de hervormde kerk en de Sectie voor Internationale Hulpverle ning van deze kerk, waarover wij al schreven. De commissie voor geschillen, die bij een vorige gelegenheid al te kennen gaf, dat de Sectie Internationale Hulpver lening zich niet zonder reden in het nauw gebracht voelde, hoorde behalve het topbestuur van de kerk ook de sec tie zelf. De commissie zal over enige tijd schriftelijk uitspraak doen. De moeilijkheid is dat deze uitspraak bij voorbaat al door een beslissing van de hervormde synode is doorkruist. Het topbestuur van de hervormde kerk heeft er bij de synode namelijk een besluit weten door te drukken dat de Sectie Internationale Hulpverlening metter daad onderbrengt bij het binnenlandse diaconale werk. Oorzaak van het con flict tussen het topbestuur van de her vormde kerk en de sectie internationale hulpverlening is ernstig verschil van mening over de aanpak van het inter nationale werk. De sectie blijft voorlopig aan tot de definitieve uitspraak van de commissie voor geschillen. Als in deze uitspraak niet aan haar bezwaren tegemoet zal worden gekomen, zal de sectie en bloc aftreden. De jaarlijkse vastenaktie-kampagne, die nu loopt, ziet zich geplaatst voor een enorme opgave. Op het buro in Zeist liggen maar liefst 783 aanvragen om steun uit de arme landen. De ad ministratie heeft zich genoodzaakt ge zien om nu reeds een lijst voor 1973 te openen. Deze lijst, die met iedere post bestelling groeit, telde op 6 maart al 135 aanvragen. De vastenaktie, die zich richt op so- ciaal-ekonomische ontwikkelingshulp voor gewone mensen in de derde we reld, mag jaarlijks rekenen op een op brengst van ongeveer 6 miljoen gulden. Hiermee kan hooguit de helft van het aantal aanvragers geholpen worden. Wil de vastenaktie aan alle aanvragen om hulp kunnen voldoen, dan is een op brengst van 12 miljoen gulden nodig. Een opbrengst van 6 miljoen gulden dat zij die tegen het verbieden zijn, vij anden van de moraal zijn.” In een veel wijder verband komt dit terug in het vierde hoofdstuk, „Onze delijkheid en volwassenheid.” Daarin hekelt Robinson de censuur, die in Engeland en Amerika hoofdza kelijk de zedelijkheid betreft, maar in de meeste andere landen een veel gro ter gebied omvat. Ten aanzien van de censuur op geschriften zegt Robinson dat deze het hele arsenal aan wetten achter zich heeft wat in het rapport van deze wetten (net als de gelukkig zake onzedelijkheid, opgericht door de Raad voor de Kunst in Groot Britta- nië werd genoemd. „Grote Broer ver momd als rechter”. Het voortbestaan van deze wetten (net als de gelukkigi in onbruik geraakte wetten tegen gods lastering) is een overblijfsel uit de pa ternalistische maatschappij. Robinson mondt dan uit in zijn kern thema, de tolerante maatschappij en zegt dat deze tenminste, net als de op groeiende jeugd, om vrijheid vraagt. Ze schept die niet en moedigt ze dik wijls ook niet aan. Feitelijk heeft ze de neiging ze te verstikken door zware nieuwe druk, in het bijzonder op de teenagers, om zich aan te passen aan het gedragspatroon van hun leeftijdge noten. „Het is voor jonge mensen niet gemakkelijk geworden werkelijk vrij te zijn. Maar in ieder geval verhindert ze het niet en door haar innerlijke lo gica eist ze het, vaak boven de krach ten en structuur van de personen en groepen die er niet aan gewoon zijn. Robinson dringt er op aan dat wij 5. De bijbel in de revolutionaire si tuatie. In delen van Zuid-Amerika en zuidelijk Afrika, misschien in de zuide lijke staten van de USA en óók onder een stuk jeugd bij ons, is de bijbel bezig een inspiratiebron te worden voor maatschappelijke en politieke verande ringen. De één wil dan een geweldloze verandering tot stand brengen (Helder Camara, Martin Luther King), anderen zijn met de bijbel in de hand bereid tot geweld (Camillo Torrès in Bolivia en de Rohos in Angola). voorwaarts streven van de paternalis tische en tolerante maatschappij, naar de volwassen maatschappij, waarmee we tegelijk erkennen dat we die nog niet bereikt hebben. Robinson snijdt vele onderwerpen aan. Hij schrijft begeesterd over de erotiek, behandelt de politiek en be spreekt ook wat theologie. Het ene is boeiender dan het andere, maar het blijft steeds lezenswaardig. Misschien geen boek voor theologen, maar beslist wel voor de belangstellende leek van vandaag. Een van de speciale opdrachten die ds. Schaaf voor deze maanden meekreeg, is om het programma van deze komende 1. De bijbel in de dynamische situatie, dus daar waar de bijbel een rol speelt in groeiende kerken in Afrika, maar óók in bepaalde delen van Azië en Latijns Amerika. doeltreffend zou zijn. „Tot nu toe heb ben wij in de Angelsaksische wereld onszelf kunnen wijsmaken, dat de kerk op het gebied van de moraal de spel regels vaststelt. De vraag is nog nau welijks gesteld hoe Christus de Heer kan zijn van een „religieloze” wereld lijke samenleving, waarin de kerk, wel verre van de instantie te zijn, die de voorwaarden vaststelt, geroepen is de rol van dienstknecht op zich te ne men in een structuur, die ze niet zelf ontworpen heeft.” Het van de andere kant beginnen komt in het boek steeds terug. Zo ook bij de behandeling van het abortuspro bleem: ,Hoe komen we van de abor tus af? De antwoorden die ik heb ge geven zijn: de kennis zo groot moge lijk maken, de vrijheid zo groot moge lijk maken, abortus niet langer een strafbaar feit laten zijn. Dit is precies het tegengestelde van wat de voor standers van verboden zeggen. Het tragische is dat de meeste moralisten instictief voorstanders van verboden zijn en de neiging hebben te denken, In één atheïstisch land, namelijk China, is de religie absoluut verboden. Mensen die er geweest zijn, oordelen dat de Chinees thans redelijk „happy” is. Waarom? Omdat het Chinese volk het voor het eerst sinds jaren, materieel ge zien, redelijk goed heeft. Zevenhonderd miljoen mensen kunnen echter niet blij vend alleen horizontaal gemotiveerd le ven met als compensatie voor religie Ds. Schaaf ziet dat als volgt: „Er zul len geen lezingen worden gehouden en er zullen geen sprekers optreden. Het thema van deze Assemblee zal luiden: „Let the Word speak”. In en buiten de kerk zijn er namelijk vele zaken, zo meent hij, die het Woord verhinderen aan het woord te komen. Het wordt als het ware ongevaarlijk gemaakt. Dit the ma zal op de conferentie gepresenteerd worden in de vorm van een audio-visue- le show, die ds. Schaaf dan zal maken met assistentie van Jan Filius en voor de technische kant van filmproducer Joop van Essen uit Amsterdam en Audiovisie uit Baarn. Het is namelijk Ype Schaaf’s vaste overtuiging, dat de kerk het Woord moet verkondigen en dan wel zó, dat door de gelovigen dit Woord op de een of andere wijze moet worden waarge maakt. Ook in de derde wereld, de on derontwikkelde gebieden, wil Ype Schaaf deze opvatting gaarne gestand doen. Dezer dagen was hij nog enkele dagen in Londen om de Wereld Assemblee van Bijbelgenootschappen die van 25 tot en met 29 september 1972 in Addis Abeba in Ethiopië gehouden wordt, voor te be reiden. Doorzetter die hij is, zet hij zich daarvoor met heel zijn sterke persoon lijkheid en zijn groot enthousiasme in. Ook deze Assemblee beoogt een om de zes of zeven jaar plaatsvindend beraad tussen bijbelgenootschappen en kerken te zijn. De assemblee zal in september worden gehouden in de Afrika-Hall, het immense gebouw voor de organisatie van de Afrikaanse eenheid. „Het is zo langzamerhand bewezen dat dit soort van bijeenkomsten gewoon ge weldig móeilijk van de grond komt, ook al zijn de pogingen daartoe met zo’n ideëel doel altijd de moeite waard”, is ds. Schaaf van mening. „Wil je behoorlijk representatief bezig zijn, dan zijn daar veel mensen voor nodig, hetgeen wil zeggen dat een der gelijke onderneming dan ook zeer in de papieren gaat lopen. En als je dat doet dan belemmer je tevens de mogelijkheid tot gesprek en komt er weinig uit zo’n conferentie. Vaticaan II en de Wereld raad van Kerken zitten daar immers ook zo mee. De informatie kun je dus het best over de post sturen. Wat je nog wel kunt bereiken”, aldus Schaaf, „is dat zo’n bijeenkomst mensen tot een bepaalde openheid inzake de diverse problemen brengt, zodat zij voor de ge gevens daaromtrent dan eveneens open staan. Anderzijds is het zo dart de sociale functie van zo’n bijeenkomst gewoon uiterst belangrijk is. Denk maar Uuusala! En zo komen wij op ons uitgangspunt terug, aldus ds. Schaaf: „Wij hopen dus dat deze aanpak op deze komende As semblee in Ethiopië een bijdrage zal kunnen leveren tot het zich bewust wor den: wat is er aan de gang? En ook: waar ligt voor ons als christen de ver antwoordelijkheid met betrekking tot die bijbel en ook met betrekking tot de organisatie die daaraan werkt: namelijk de bijbelgenootschappen? („Christelijke vrijheid in een tolerante maatschappij” door John A. T. Robinson, uitgeverij Ten Have). Zo hield Robinson in 1964 lezingen in Amerika over de „Nieuwe Reforma tie.” Toen ze in Engeland verschenen had Robinson een gedeelte weg gela ten. Maar nu kan het wel, meent hij. Het gaat hier over het door hem ver dedigde principe, dat de kerk bereid moet zijn bij haar bezinning aan twee kanten tegelijk te beginnen, zonder de garantie dat de uitkomsten elkaar precies in het midden zullen ontmoeten. De uitgangspunten zijn: 1. het tradi tionele onderricht, waarbij de vragen (zoals in de katechismus) de vragen van de kerk zijn, waarop zij verwacht haar eigen antwoorden te ontvangen en 2. de wereld die de vragen stelt, die uitmaakt wat er aan de orde zal komen en die de omvang en de vorm bepaalt van de deegmassa. die de kerk als een zuurdesem moet doordringen. Robinson stelde het toen zo dat, ten zij de kerk bereid was ook aan die andere kant te beginnen, geen van haar antwoorden, hoe goed overigens, 1 f 1 M»

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 14