In Nederland door gebruik Tofranil KLEUREN BUITELEN verwachten misvormde baby’s te DE LINNENKAST UIT geen IVROUWl n Nieuwe revue met PSYCHISCHE KLACHTEN VERMINDERD Vrouwe NA BORSTVERGROTENDE OPERATIE heden Diamant wordt snel duurder Bi ÊS3 Onderzoek psychiater plastische chirurg: en af IIS® 15 Maar beddelakens moeten voor de meeste vrouwen nog wit zijn Handelaren verwachten: recht op de Sf- sa 15 ZATERDAG 18 MAART 1972 Erbij (Van een medewerkster) F Bad en kleur i 1 H Badlakens: nog groter W oonauto’ s Steeds mooier Stem fa a ill i DEN HAAG „Een mooie, met sneeuwwit linnen gevulde linnen kast is nog immer de trots en vreugde van elke degelijke huis vrouw. Linnengoed wordt nooit ouderwets en vormt een voornaam onderdeel van het huishouden”. Opmerkingen van deze strekking staan volop te lezen in vooroor logse huishoudelijke handboeken waarin bladzijden gewijd worden aan „de roem van de Hollandse huisvrouw”: de inhoud van de linnenkast. Van het „sneeuw witte” van die inhoud is in de loop der jaren weinig overgebleven. Anno 1972 buitelen de kleuren de linnenkast uit. Tafelgoed voor dagelijks gebruik is kleurig ge blokt of gestreept, badhanddoeken en badlakens staan aan de top met een haast onafzienbaar kleuren palet. Maar op een bepaald punt houdt de Nederlandse huisvrouw toch nog vast aan het traditionele wit uit de vooroorlogse linnen kast: ze adopteert maar heel aar zelend het moderne, gekleurde en gedessineerde beddegoed. r o A FcOöl .01 Kr M wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwv 1? slaapgewoonten rwianfvvvvvvwvwwvvvwvvvwvvvwvvvvvinfvwif i 'n- <p a oooo worden in de prijzen van geslepen diamant. Uitspraken over een verdub beling van de prijzen binnen 3 4 jaar, doen veel minder irreëel aan dan zij op het eerste gezicht lijken. De traditionele houding ten aanzien van vrouwen die klachten hebben over haar borsten heeft geleid tot uitspra ken als „Er zijn zoveel vrouwen met kleine borsten en die klagen ook niet”, „Geen enkele vrouw heeft volmaakte borsten”, „Het is niet lelijk, dus laat maar zitten”, „Deze borst is te klein en kan groter”, „Ik zie wel of iets lelijk is of mooi, en dan weet ik wel of ik moet opereren of niet”, „Het is natuur lijk wel vervelend, maar of je daar zo’n kostbare operatie aan moet wijden is maar de vraag”. Uit deze uitspraken blijkt volgens de medici van de Lande c muleerd door een spraaklerares uit het Parijse theaterleven. 1 II V' Deze patiënten werden merendeels door de huisarts naar de plastisch chi rurg verwezen en allen geopereerd. Vóór de operatie werden zij psychia trisch onderzocht. Zij hadden globaal een typisch klachtenpatroon dat sa menhangt met het totale lichaamsbele- ven. „De borst heeft voor de vrouw (ook voor de man?) grote sociale bete kenis en het contact met de medemens kan er ernstig door beïnvloed worden, zowel in het individuele seksuele con tact als ook in de vrijtijdsbeleving, Het mobiele huis, de sta-caravan, mag zich in een groeiende populariteit verheugen. In Amerika waar men dit soort mobiele woonruimte al wat lan ger kent, is niet iedereen blij met deze door mensenhanden gemaakte stoffe ring van het natuurschoon .Instanties die zich in dat grote land druk maken voor het behoud van natuurschoon hebben iets (om niet te zeggen: veel) tegen het ui terlijk van het doorsnee- model stacaravan: een glimmende on aantrekkelijke „woondoos”, ontworpen zonder enige fantasie en vaak uit ar moedig materiaal gemaakt. Suggestie, geciteerd in maandblad McCall’s: mobiele huizen zouden aan de buitenkant in „aardkleuren” moeten worden geschilderd, inplaats van in het blikkerend wit of zilver dat ze tot karikaturen van auto’s maakt. Ook de tails als uitvouwramen en, in het alge meen, een meer aan de omgeving aan gepaste vormgeving zouden volgens de natuurminnaars van het mobiele huis iets kunnen maken, dat minder op een auto en meer op een woning lijkt. De laatste tijd neemt de vraag naar borstvergrotende operaties toe. Deze plastische ingreep kan veiliger worden geacht dan een blindedarmoperatie. De operatie bestaat uit het inplanteren van prothesen van siliconrubber. De littekens zijn vrijwel onzichtbaar. Het verwekken van carcinoom door deze prothesen is nog niet beschreven, aldus het artikel. De diamantverkopen zijn in 1971 en de eerste maanden van 1972 sterk ge stegen, aldus een bulletin van de Dia mond Investment Association. Algemeen is men van mening, dat de huidige situatie, een verminderd aan bod van de wat grotere stenen en een voortdurend teruglopen van de beste kleuren en kwaliteiten, zich de komen de tijd versneld zal manifesteren, waarbij de schaarstefactor groter zal blijken dan aangenomen werd. Ver wacht mag dan ook worden, dat in de komende tijd de handel geconfronteerd zal worden met elkaar steeds sneller opvolgende directe en verkapte prijs verhogingen van ruwe diamanten, die vanzelfsprekend doorberekend zullen speelt daarbij een duidelijke rol. Op de bekende „dekbedden” in de slaapver trekken van de oosterburen komt kleurig beddelinnen voor honderd per cent tot zijn recht, terwijl het in Nederlandse slaapkamers goeddeels on der de dekens verborgen blijft. Daar naast speelt ongetwijfeld het prijsver schil mee: met het traditionele witte beddelaken is men (voorlopig) goedko per uit dan met een bedrukt exem plaar van vergelijkbare kwaliteit. In de beddegoedsector kiest de Ne derlandse huisvrouw wel duidelijk voor een andere nieuwigheid (die ove rigens intussen alweer enkele jaren oud is): het hoeslaken dat aanvankelijk al leen als onder-laken, daarna ook als bovenlaken op de Nederlandse markt is gekomen. Volgens een Nederlandse fabrikant van beddelinnen stijgt de waardering voor het „huishoudelijk ge mak” dat het hoeslaken verschaft een snel tempo. De huisvrouw kiest daarbij bewust voor de zogenaamde strijkvrije materialen. Wat de kleuren betreft, blijft het badgoed verreweg de aantrekkelijkste en tot kopen verleidende afdeling van de huishoudtextielmarkt. Hier heeft zich, mede onder invloed van de trek naar warmere stranden, een heel dui delijke mode gevormd, zowel in kleu- re<» als in dessins. Ook in Nederland groeit een „badkamercultuur”, er is een duidelijke hang naar coördinatie tussen de kleuren waarin de wat luxueuzere badkamers worden uitgevoerd, en die van het badgoed dat in dit vertrek wordt gebruikt. Tiendelige badkamersets van badstof in verscheidene kleuren openen de mo gelijkheid om de bad- of doucheruimte zo volledig mogelijk „aan te kleden”. In het duurdere genre komen de bad handdoeken in velourskwaliteit op; ze zijn aan een kant geschoren en hebben mooiere en diepere kleuren dan de „gewone” baddoek. Maar dat is dan ook wel weer in de prijs te merken. Bij de indicatie tot een plastisch- chirurgische borstvergrotende ingreep is het zinvol een psychiatrisch con sult te gebruiken. Dit is de mening van psychiater J. L. van de Lande, hoofd van de jeugdpsychiatrische kliniek Amstelland in Santpoort en de plas tisch chirurg P. Lichtveld uit Amster dam. In een artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde geven zij hun indrukken weer van een voorlopig onderzoek bij dertig patiënten die klachten hadden over hun te slappe of te kleine borsten en zich daardoor minderwaardig voelden. DE JAPANSE vrouwen worden jaar na jaar knapper. Dat beweert het Duitse blad Jasmin dat een reportage wijdt aan „de vele gezichten van de moderne Japanse vrouw.” Ze is het hardwerkende wezentje aan bureau of werkbank, ze staat als studente Op de barricaden voor revolutionaire ideeën, maar ze is voor veel mannen ook nog altijd het breekbare vrouwelijke schepsel dat alleen maar dienares van de man mag zijn en dat in het be drijfsleven vaak het veld moet ruimen voor een mannelijke werknemer. Hieruit blijkt, dat het handelstech nisch gezien steeds moeilijker zal wor den aan de vraag naar topkwaliteiten te voldoen. Uit beleggingsoogpunt houdt dit echter zeer gunstige perspectieven in: 1972 zou het jaar kunnen zijn, waarin een tijdperk van voldoende aanbod definitief is beëindigd en een toekomst van schaarste en snel stijgen de prijzen van een der toch al zeldzame natuurprodukten is aangebroken, aldus het bulletin. s In Parijs staat een nieuwe revue op stapel rond om de pittige danseres Zizi Jeanmaire. Maand blad Marie Claire is er nu al helemaal lyrisch over en spreekt van „een revue zoals in geèn vijftig jaar te zien is geweest, zelfs niet in de beste dagen van Mistinguett en Josephine Baker”. Als dat waar is, is het geen wonder dat (zegt men) het aanvankelijk voor het schouw spel uitgetrokken budget niet toereikend blijkt te zijn. Tachtig medewerkers, zeshonderd kos tuums, tweendertig verschillende decors spelen mee in een kijkspel dat traditiegetrouw ritselt van de glinsters, glitters en struisveren. Elke avond zullen zestig paar valse wimpers en liters gekleurde make-up gebruikt worden. De eeuwig-jonge Zizi zal acht nieuwe chansons van Serge Gainsbourg zingen, en de finale wordt helemaal „aangekleed” door Yves Saint-Laurent. ne, oranje, wat ivoor en grijs, en veel bruin in verscheidene variaties, van roodbruin- tot heel donkerbruin (bijna zwart) toe. De bedragen die de Nederlandse huisvrouwen gezamenlijk per jaar aan huishoudtextiel besteden, lopen in de miljoenen. Het Nederlands Katoeninsti- tuut noemt voor 1969 een totale omzet van 165 miljoen gulden, voor 1970 van 180 miljoen gulden. In dat jaar 1970 kochten de huisvrouwen van Neder land gezamenlijk 8 miljoen lakens, ruim 6.5 miljoen slopen, meer dan 1,5 miljoen tafellakens en ontbijtlakeris, en 6,5 miljoen badhanddoeken. Daarnaast verhuisden ook nog eens 850.000 badlakens van de winkel naar de vakantieuitrusting van de Neder landse consument. en Lichtveld een houding van onbe grip, onverschilligheid, bagatellisatie en een vaag esthetisch ideaal van de on derzoeker. De klachten, zo menen ze, hebben vaak met esthetica niets te maken, eerder met psychisch lijden gedurende lange tijd, verdriet, minder waardigheidsgevoelens, seksuele ge remdheid en andere uitingen van onbe hagen. ■Hl WAT HAAR uiterlijk betreft: de Ja panse wordt langer (ze is op het ogen blik al zo’n tien centimeter groter dan haar grootmoeder in haar jonge jaren was), haar benen worden langer en rechter, en tienduizenden Japanse jon ge vrouwen hebben raison van een kleine 200 gulden) de befaamde ooglid- operatie laten verrichten die de vlakke smalle kijkers verandert in een meer westerse oogopslag. Een andere, maar veel minder popu laire operatie is het „trimmen” van de neur wanneer die naar de mening van de eigenares te breed en te plat is Aan die ingreep hebben zich tot nu toe slechts enkele honderden Japanse vrouwen gewaagd. afwijkingen tengevolge van Tofranil- gebruik door de moeder, mede door de grote voorzichtigheid en de voorzorgen waarmee het hier eventueel wordt voorgeschreven, moet dit Australische bericht tot nóg grotere voorzichtigheid manen. Zwangere vrouwen moeten nooit enig geneesmiddel innemen dat zij vroeger hadden gebruikt en misschien nog in voorraad hebben zonder dat eerst aan hun arts te vragen. Dat geldt vanaf het allereerste moment waarop de zwangerschap vast staat en in het bijzonder voor alle rustbrengende mid delen en slaaptabletten. Maar in feite ook voor elk ander geneesmiddel, en voor drugs, alcohol-houdende dranken en zelfs voor het roken van sigaretten. Voor deze laatste gelden ook de laatste maanden van de zwangerschap. (Van onze medische medewerker) De Australische vrouwenarts dr. William McBride was destijds de eerste die ontdekte dat softenon ernstige mis vormingen bij pasgeborenen veroor zaakt, wanneer een zwangere vrouw dit rustbrengend middel in de eerste twee maanden van haar zwangerschap gebruikt. Intussen wordt deze stof, tha lidomide, nergens ter wereld meer toe gepast en is men héél voorzichtig ge worden met alle geneesmiddelen tij dens de zwangerschap, vooral in de eerste maanden. Vrouwen moeten het belang van hun stemgeluid niet onderschatten: de stem kan meer indruk maken dan een stel mooie ogen of andere goed uitgevallen details van de verschijning. De klank van de stem kan belangrijker zijn dan de woorden die men zegt, beweert weekblad Elle. Ongeveer vijftig per cent van het mannendom zou eerder onder de indruk komen van de stem van een vrouw dan van haar persoon lijkheid, haar oogopslag of eventueel aanwezige fraaie lichaamsvormen. Niet wanhopen als uw stem naar eigen mening niet zo fraai is, want een mooie stem hoeft geen natuurgave te zijn, maar kan ook resulteren uit lang en geduldig oefenen. Daar komt wel van alles bij kijken, zoals een goede lichaamshouding en het vermogen het lichaam volkomen te ontspannen. „Een mooie stem is het resultaat van een volmaakte samenwerking tussen li chaam en geest”; zo ongeveer wordt het in het betreffende verhaal gefor- Na de operatie is een duidelijke subjectieve verbetering van diverse klachten opgetreden, in het bijzon der ten aanzien van de stemming, het gevoel te kort te schieten, de geremd heid, het seksuele contact en het zelf bewust deelnemen aan sociale activi teiten. Van deze 19 patiënten spraken 17 zich zeer positief uit over het succes van de borstvergrotende operatie. »- Bij de badlakens, een nog steeds voorspoedig groeiend vakantieartikel, groeien niet alleen de omzet maar ook de afmetingen. Een paar jaar terug was negentig bij honderdvijftig een aardige afmeting, op het ogenblik kun nen lang uitgevallen mensen zich met gemak uitstrekken op baklakens in maten van honderd bij tweehonderd centimeter. Zowel bij de badhanddoeken als in de badlakens kabbelt een eindeloze reeks dessins en unikleuren voorbij. Bij de dessins in de nieuwste collecties zijn Japanse boom- en bloesemfiguren, gestileerde fruit- en vlinderdessins, motieven die aan Perzische tapijten doen denken; bij de unikleuren ziet men nog steeds paars, voorts aubergi- ■s Dr. McBride publiceerde in een Aus tralisch medisch tijdschrift, zoals we al eerder berichtten, dat een ander rustbrengend middel, imipramine, en kele gevallen van aangeboren misvor mingen heeft veroorzaakt doordat de moeders van deze kinderen het in het begin van haar zwangerschap hadden ingenomen. Dit imipramine, dat in ons land onder de naam Tofranil (in ande re landen onder wel 30 merknamen) wordt verkocht, behoort tot de grote groep geneesmiddelen die tranquillizers worden genoemd. De laatste jaren zijn er steeds meer soorten tranquillizers gefabriceerd, zo dat er enkele tientallen merken in de handel zijn. Het gebruik daarvan is enorm sterk toegenomen als middel tegen nerveuze lichamelijke stoornissen van allerlei aard, tegen slapeloosheid, onrust, huilbuien, depressies en angst- toestanden. Voor de laatste groep van ernstige psychische stoornissen ver schilt de scheikundige samenstelling van die der eenvoudige tranquillizers. Tofranil, dat door de Zwitserse firma Ciba-Geigij wordt vervaardigd, wordt in ons land niet veel toegepast. Het is bovendien uitsluitend op doktersrecept verkrijgbaar, terwijl de fabrikanten van imipramine (Tofranil) in een bij sluiter, die in elke verpakking zit, tegen het gebruik ervan tijdens de zwanger schap waarschuwen. In ons land is nog geen enkele misvorming tengevolge van Tofranil waargenomen, zoals het ministerie van Volksgezondheid en milieuhygiëne heeft meegedeeld. Ook de Wereld Ge zondheidsorganisatie in Genève heeft nog geen desbetreffende waarschuwin gen ontvangen. De groeiende vrucht in het moederli chaam is bijzonder gevoelig voor alle soorten schadelijke invloeden, zowel van buitenaf als ook voor die welke van de moeder zelf afkomstig zijn. Dat kunnen infectueuze invloeden zijn, zo als het rode hond-virus en andere virussen waarover zojuist het onder zoek in Rotterdam werd begonnen, door het Rhesus-antagonisme dat bij de vader en de moeder bestaat en een hele reeks van andere bekende, nog weinig bekende of onbekende maar vermoedelijke invloeden. Alhoewel het hoogst onwaarschijn lijk lijkt dat in ons land kinderen geboren zullen worden met aangeboren •-%* w vakantie, zwemmen, uitgaan en mode. Anderzijds kan men zeggen dat er een duidelijke schaamte bestaat om met dit gevoel van tekortkoming „te koop te lopen”, aldus beide medici. Het duurt volgens hen vaak verscheidene jaren (2-4 jaar) voor men via de huisarts, die de klacht helaas nog vaak als cosmetisch beleeft en dan afwijst of bagatelliseert, tenslotte naar de plastisch chirurg (soms nog via de omweg van de vrouwenarts) wordt verwezen. Bij 19 patiënten heeft de operatie nu ongeveer een jaar geleden plaats gehad. Ondanks het attractieve uiterlijk van kleurig bedrukte beddelakens en slo pen in veel textielwinkels als blikvan gers in de etalage gebruikt, voert wit nog het hoogste woord in de bedde goedsector. Bijna 80 percent van de in Nederland verkochte beddelakens is nog altijd wit, al sluipen kleuriger elementen onmiskenbaar binnen in de aankleding van het bed. Maar die om mezwaai gaat heel langzaam, in tegen stelling tot bijvoorbeeld het buurland Duitsland waar kleurige bed-sets een groot artikel zijn. Het verschil in I 7 Q

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15