PSP-Ruska WAT 9 DAN NOG Bij publiciteit of een geweldige wedstrijd of twee. twee mogelijkheden 2 drie verschrikkelijke blunders” 19 "lx A Erbij sport 59 b relativiteits theorie over Waarschijnlijk zou er het afgelopen weekeinde niet half zoveel publi citeit rond Heinz Stuy zijn ontstaan als Ajax woensdag niet tegen Arse nal zou moeten voetballen. Zou de plichtmatige manier waarop Ajax zelfs een competitietegenstander van het kaliber van PSV moeiteloos opzij schoof onder normale omstandigheden nauwelijks opzien hebben gebaard, nu borrelden de angstvisioenen bij de fans weer lustig naar boven. Als Stuy tijdens het betrekkelijk weinige werk dat hij tegen PSV al te verwerken kreeg enkele ballen niet feilloos behandelde, hoe zou dat dan woensdag op Highbury dan wel niet moeten gaan? Het is een fenomeen waar Stuy wel vaker mee wordt geconfronteerd. Hij weet ook dat zijn manier van keepen bij het publiek vaak tegenstrijdige gevoelens oproept. Stuy heeft dat leren accepteren en legt nuchter uit: „Je merkt het vooral aan de publiciteit die je krijgt. Als de pers na een wedstrijd in zijn geheel naar mij toestapt, dan zijn er twee mogelijkheden: of ik heb een geweldige wedstrijd gespeeld of ik heb twee, drie verschrik kelijke blunders gemaakt. In het begin heb ik daar wel eens over lopen nadenken, maar als je gaat vergelijken dan zie je dat dat niet alleen met mij het geval is. Ook andere doelverdedigers hebben dat, hoewel dit bij Ajax, vanwege het feit dat je niet zo vaak onder druk staat, wel licht sterker geldt. Voor mij persoonlijk roept die manier van keepen van mij geen twijfels op. Ik heb vorig jaar met Ajax in de Europa-cup examen gedaan en wij zijn cum laude geslaagd.” De leraar heette dan ook Rinus Michels. Hoewel Stuy, bezig aan zijn vijfde seizoen bij Ajax, pas vo rig jaar zijn grote kans kreeg om te bewijzen wat hij werkelijk waard is, wil hij de invloed van Michels niet wegcijferen. En ze ker niet in de ook voor hem moei lijke aanloopperiode. Stuy: „Eén van de punten waar Michels bij zonder sterk in was was het per soonlijke gesprek. Dat was psy chisch erg belangrijk. Hij voelde feilloos aan wanneer een speler zijn zelfvertrouwen een beetje dreigde kwijt te raken. Dan kan een gesprek veel ophelderen. Ze ker in het begin.” ZATERDAG 18 MAART 1972 - 'VVWVVVVVVVVVVVVVVVVVWVVVVVVVVVVV’ cum laude bij Ajax geslaagd WWVWVWWVVUWWWIMAraWWWVIHMMMMMIViAMMMMMflMIIMMflMWWIWVMin^^ HANS ROMBOUTS MARC SERNÈ blijft alleen de afmaker van zo’n aan val over, dus de doelpuntenmaker. Het kan echter, door de snelheid waarmee de handeling moet worden uitgevoerd, ook wel eens voorkomen dat een uitgooi op de verkeerde plaats belandt. Als je de bal dan om je oren krijgt dan weet datzelfde publiek je wel te vinden en dan redeneert men: hoe kan h(j nu toch zo stom doen?” Maar ook op dit punt heeft Stuy le ren relativeren. Via VSV, Telstar en nu Ajax heeft Stuy ervaren dat het betaal de voetbal en zeker het Europese topvoetbal nog maar weinig roman tiek of sentiment kent. Centraal staat nu het resultaat. En alleen omdat Ajax momenteel bestaat uit voetballers die min of meer uitgaan van dezelfde ge dachtengang is een vruchtbare samen werking mogelijk, wat niet wegneemt dat er ook bij Ajax misverstanden zijn. Stuy: „Op de training sta ik wel eens verschrikkelijk te schreeuwen. Dan voel ik mij het beste. Des te harder ik vaak te keer ga, des te onmogelijker zijn de ballen die ik dan stop. Bij sommige spe lers is dat wel eens verkeerd over ge komen. Die voelden dat als kritiek op hun persoonlijke prestaties. Ik doe dat echter niet in negatieve zin, maar dan kreeg je prompt de reactie. Als je dan een bal doorliet dan was het van: moet jij nu zo’n grote mond hebben? Maar ook dat is allemaal na afloop weer uit gepraat. Die mogelijkheid is er geluk kig bij Ajax. Vooral ook met Kovacs. Maar dat hangt ook nauw samen met de professionele instelling die het elf tal heeft. Er kan ook gepraat worden omdat iedereen zich toch wel bewust is van de specifieke problemen, die een ander heeft. Dat is ook de kracht van het elftal binnen het veld”. en ik weet als geen ander hoe gedepri meerd je op een gegeven ogenblik kunt raken. Daarom praat ik alles zoveel mo gelijk met Sies uit”. Typerend voor het Ajax van dit mo ment is het zelfvertrouwen. Ook Stuy is het grote verschil in voetbal tussen Ajax en Arsenal in Amsterdam niet ont gaan en daarom ziet hij de ongetwijfeld lastige return niet met overdreven be zorgdheid tegemoet. Stuy: „Ik heb er wel goede hoop op. Tenslotte hebben wij de afgelopen jaren echt wel laten Daar komt bij dat Stuy in Amsterdam niet erg geïmponeerd is geraakt door de manier van voetballen van Arsenal. Hij merkt op: „Wat dat betreft verkeert het Engelse voetbal nog in hetzelfde sta dium als drie seizoenen geleden. Daar is niet veel verandering in gekomen. Qua voetbal vond ik Arsenal echt niet indrukwekkend. Het speelt heel ander voetbal. Voor het publiek misschien erg aantrekkelijk. Maar als ik dan mijnheer Mee hoor, die rustig durft te stellen dat Ajax in Engeland nog niet eens tot de eerste zes zou behoren, dan zeg ik op mijn beurt: hoe ziet het voetbal van Ajax er dan uit? Dat valt niet met el kaar te vergelijken dacht ik. Ik geloof dat Ajax zelfs in bepaalde situaties wel eens de neiging heeft om juist teveel te voetballen. Het spel is vaak zo prachtig en de spelers zijn zo artistiek ingesteld dat het voor Ajax moeilijk is om rustig af te wachten wat de tegenstander gaat ondernemen”. Toch laaien de emoties rond de figuur van Stuy, na een succesvol eerste jaar met als hoogtepunt het winnen van de Europa-cup, vaak nog hoog op. Maar ook dat valt grotendeels terug te voe ren tot het feit dat hij als keeper een veel kwetsbaarder positie inneemt dan een andere speler in het elftal. Een blunder van een veldspeler kan meest al nog wel gecorrigeerd worden, een fout van een keeper doorgaans niet. Stuy: „Ik probeer bjj een afgeslagen aanval de bal altijd weer zo snel moge- lijk in het spel te brengen. Dat is een paar keer zo goed gelukt dat het elftal er op een spectaculaire manier zijn voordeel mee kon doen. In zo'n geval vergeet men vlug bij wie de aanval eigenlijk is begonnen. Voor het publiek zien dat wij, als het er op aan komt, ook kunnen verdedigen. Anderzijds blijft het allemaal theorie. Ook tegen Celtic had je de garantie dat het on stuimig zou aanvallen. De praktijk was dat wij in Glasgow binnen twintig mi nuten drie opgelegde kansen kregen. Misschien valt dit niet helemaal met elkaar te vergelijken omdat je daar ten-' slotte een 3-0 voorsprong verdedigde maar er zit toch een bepaald patroon in onze Europacupwedstrijden. Zeker ook in Amsterdam”. „Vorig jaar tegen Celtic speelden wtf ook een eerste helft met prachtig voet val waarbij de tegenstander nauweljjk tijd had om op adem te komen. Toen vielen de doelpunten ook in de tweede helft. Terwijl nu met die overwinnings- treffers tegen Arsenal in feite precies hetzelfde gebeurde. De verklaring is volgens mij dat je steeds merkte dat je na zo’n enorme eerste helft na rust toch weer even naar je wedstrijdritme moest zoeken. Juist in die periodes zocht de tegenstander de aanval. En juist dan vielen voor ons de doelpunten. Dat moet in Londen ook kunnen. Hoe onstuimig Arsenal ook tekeer zal gaan je hebt toch de garantie dat je hoe dan ook mogelijkheden krijgt. En dat is een erg geruststellende gedachte”. Daarom voorziet Stuy nog niet zo snel een terugslag. Hij meent: „Ajax volgt een attent aankoopbeleid. Boven dien heeft het een selectie waarin de reserves praktisch gelijkwaardige krachten zijn.” Toch zou het voor We ver geen eenvoudige zaak zijn om plot seling in zijn voetsporen te moeten tre den. Stuy: „Dat kan inderdaad moeilijk zijn. Daarom praat ik veel met Wever. Ik kan hem erg goed begrijpen. Ik heb zelf een tijd op de reservebank gezeten Er komen te weinig constructieve voorstellen vanuit de al of niet ge organiseerde sportwereld naar de po litieke clubhuizen, waarin hopmannen of zo men wil captains als Andriessen, Wiegel, Aantjes, Van Mierloo of Den Uyl doenerig zijn. Er is wel bij de NSF de grote drijvende kracht achter de eindelijk wat langzaam op gang komende sportcar, Willem van Zijll, die duwt en sjort aan die car, maar die tevens zo langzamerhand toch de last van vele jaren bierkaaigevechten als een verdovende last op de rug gaat voelen. Hij kan alleen die sport- car ook niet opduwen tegen die berg van onwil, onkunde, onbegrip (verder naar eigen gelieve in te vullen). Wil lem, alternatief staatssecretaris van sport, is wel in gezelschap van pak weg een jonkheer, die gaarne telegrammen aan het koninklijk huis stuurt tijdens de vergadering of een bestuurslid van een bond, die een atlete verbiedt de mond open te doen, haar schorst, dan haastig terug krabbelt en verder doet alsof de neus bloedt. Merk toch hoe sterk Willem moet alsmaar in zijn eentje zwoegen. Hij is als de brave pa, die zich in het zweet des aanschijns het schompus duwt tegen zijn auto, ter wijl dikke („neem nog een snoepie”) moe er in blijft zitten, zich niet be wust, dat zij de versnellingspook door een ongewilde beweging in de vier heeft gezet. En bovenaan die berg van onbe grip etc. etc. etc. staan de politieke hopmannen, die roepen: „Zie toch eens, geachte afgevaardigden, hoe deze goede lieden aan zelfwerkzaam heid doen en zie toch eens, dat zij toch maar in een auto zitten. Wel vaart, politieke vrienden, die sportcar. Welvaart, die zij toch maar aan onze slagvaardigheid te danken hebben”. En de groot-politieke leider, een gezette figuur, dat niet verraadt, dat de man zelf sport of trimmen in zijn eigen wereldje heeft ingepast, glim lacht vanuit een (Von-)hoffjes men taliteit. Men kent die mentaliteit: zit tend achter het venster van de on- benaderbaarheid, door dat typisch Nederlandse attribuut, het spionnetje, loerend. Overal in het straatje bij willen zijn zonder dat dat iets kost. Alleen als er snoepreisjes te verdie nen zijn dan gaat het deurtje open. Dan reist men spoor- of vliegtuigslags naar het Olympisch Stadion (Ajax) of Sapporra, alwaar men ter plekke handen schudt en roept: „bravo, dat hebben we toch maar gefikst”. Men smijt er nog een telegrammetje tegen aan en gaat dan wij bezigen de eigen hoffjestaal over tot de orde van de dag. Tegen de tijd, dat er verkiezingen komen en men de grote massa moet bereiken, omdat daar de stemmen buik te pakken valt, is iedereen in eens vol begrip voor de noden van de sport. Dan vindt men dat er aan dit maatschappelijk belangrijke aspect („met het oog op de recreatieve ont wikkelingen, de toenemende vrije tijd, met het oog ook op welvaart en wel zijn voor iedereen, met het oog op de blablablaiets gedaan moet worden. Maar zie: zodra het kalenderblaadje is afgescheurd, waar op de verkiezingsdatum was aange kruist, gaat men weer rap over tot de eerder genoemde orde van de dag en vraagt de minister of in 's hemels naam nu eens niet die overwegbellen wat zachter kunnen klingelen. Ik geloof, dat ik een aardig voor stel heb aan de sportwereld en de politieke spoorzoekerij. Sponsoring is in tegenwoordig. Waarom besluiten de politieke partijen niet over te gaan tot het sponsoren van sportgroepe- ringen? Subsidie daarvoor kan bij de overheid verkregen worden in het kader van de partijpolitieke activitei ten. Dan snijdt het mes aan twee kanten. De KVP kan zijn conservatieve aanhang tevreden stellen door de NKS-clubs in een geelwit hooggeslo ten shirt te steken en zijn progres sievere achterban te gerieven door de turnsters met laag uitgesneden KVP-pakjes op de evenwichtsbalk te zetten. Cricketers en roeiers zijn uiteraard voorbehouden aan de VVD met insluipmogelijkheden voor D’66. De PvdA zal de felrode shirtjes om de hals hangen van eigengereide sportvrouwtjes als Mieke Sterk. Den Uyl doet er in de concurrentieslag met DS 70 goed aan ook wat rose reservetruitjes achter de hand te hou den voor zijn niet-nieuw-linkse rak kers. Het zaterdagvoetbal lijkt me het ideale sponsor-terrein voor AR en CHU. Het ongewapend vechten (ge broken geweertjes) zou iets voor de PSP kunnen zijn: PSP-Ruska. Voor Marcus Bakker en de zijnen valt er misschien eer te behalen bij de on tevreden vereniging van voetbaloefen- meesters. Van der Leek, Brand en Rab in een rood pak met een klein hamertje en sikkeltje op de rug. Tenslotte zouden alle politieke for maties op de dag der verkiezingen elkaar kunnen treffen in een wieler wedstrijd om het politieke merken- kampioenschap van Nederland. In een ronde van het Binnenhof. Hé, alweer dat hofje Heinz Stuy is vorig jaar al r

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 19