ANTI-BRITSE GESTE straffen Spanje Morgen verkiezingen in Polen Texoro shirts Moskou wil gesprek tussen Bangladesj, India en Pakistan Weer zware CITIZEN Een Nederlands initiatief in VELDH UIJZEN BLOEMENDAAL El Fatah wil Jordaanse monarchie elimineren Kremlin eist actie tegen vervuiling rivieren Britse soldaat deserteert naar Zweden achtergrond Volksstemming door velen gezien als verkiezingsstunt van Pompidou TEL 023-379909 Zweeds kabinet wil Nieuwe Panjse Haarmode Kind in Belfast schizofreen Italiaanse communisten Eén percent van mensheid is defensiebegroting 5 jaar bevriezen F? IM „GEEN ANDERE UITWEG ernstig gewond door kogel Tegen „terroristen” honderd-plussers Berlinguer leidt China neemt deel aan UNCTAD Sovjet-Unie telt meer dan 20.000 ZATERDAG 18 MAART 1972 Wilde niet naar Ulster (Van onze redacteur in Warschau) WARSCHAU Morgen worden in Polen verkiezingen gehouden voor de nieuwe „Sejm”, de Poolse volksvertegenwoordiging. Voor de 460 ze tels in het parlement zijn 625 kandidaten opgesteld, hoofdzakelijk leden van de Verenigde Poolse Arbeiderspartij, zoals de communistische partij zich in Polen noemt en verder van de twee schaduwpartijen: de Ver enigde Boerenpartij en de Democratische Partij en een klein aantal partijlozen. soepeldus altijd korrekt Japanse precisietechniek DE BAKKENSPECIALIST - ADVERTENTIE LIGNE „NEW CHIC ’72” Ruime parkeergelegenheid „Parkeergarage Raaks” - 3 minuten van de zaak ADVERTENTIE vanaf 109,50 ADVERTENTIE ADVERTENTIE Deze verkiezingen hadden eigenlek pas Deze conclusie van El Fatah is een ant woord op het federatieplan van koning Hoessein, dat door de Palestijnen zonder ser wordt verworpen. Moorden. Benjamin Franklin Miller, een 42-jarige postbeambte in Bridgeport in de Amerikaanse staat Connecticut is gis teren beschuldigd van moord op vijf vrouwen. Hij zou ze in de periode tussen mei 1968 en augustus 1971 hebben ge wurgd. Miller, getrouwd en vader van een kind, werd een maand geleden uit een psychiatrische inrichting ontslagen. PARIJS (Reuter/DPA). President Georges Pompidou heeft niet een nationaal referendum uitgeroepen over de uitbreiding van de EEG om de Britse premier Edward Heath voor het hoofd te stoten. Volgens goed in gelichte kringen in de Franse hoofdstad is het vooral de bedoeling van de president de belangstelling van de Fransen te wekken voor de toekomst van Europa. In deze kringen verwacht men zeker ook niet dat de verras sende aankondiging het gesprek zal verzuren dat beide leiders dit week einde in Engeland hebben. Wel erkent men in Parijs dat er be schuldigingen kunnen komen dat de Franse president met zyn besluit mogelijk de te genstanders van toetreding in Engeland in de kaart speelt, die tot nu toe tevergeefs eenzelfde maatregel van de Britse rege ring hebben geëist. MOSKOU (Reuter). Moskou heeft gis teren opgeroepen tot besprekingen tussen Pakistan, India en Bangladesh omdat er „geen andere praktische uitweg is”. Pre mier Kosigin verwoordde de Russische oproep tijdens een diner dat hem was aan geboden door de Pakistaanse president Bhoetto die donderdag in Moskou aan kwam voor besprekingen met de Russi sche leiders. men toe dat het referendum de toevallige bekoring heeft de verschillen bloot te leg gen die bestaan tussen communisten en socialisten van wie de laatsten sterk „Euro- pees-gezind” zijn. 8 BEIROET (AFP, Rtr.) „Het voornaam ste doel van El Fatah in deze etappe van de strjjd is de omverwerping van het mo narchistisch bewind in Jordanië”. Dit staat in een communiqué dat gisteren is uitgege ven na een buitengewone vergadering van de leiding van de Palestijnse verzets organisatie El Fatah in Beiroet. STOCKHOLM (PI). De sociaal-demo- cratische regering van Zweden heeft het parlement voorgesteld de Zweedse defen siebegroting voor een periode van vijf jaar te bevriezen op een bedrag van zeven miljard kronen (bijna vijf miljard gulden). Het voorstel heeft al direct scherpe kri tiek gekregen van de Zweedse opperbevel hebber, generaal Stig Synnergren, die voorspelt dat het defensiepotentieel van het land in 1980 met 50 tot 66 percent zal zijn verminderd. Binnenkort komt in de ministerraad van de E.E.G. een plan ter tafel, dat nu al in Europese kringen de naam van onze mi nister van Buitenlandse Zaken heeft ge kregen: het „plan-Schmelzer” behelst een betere organisatie van de Europese Ge meenschap en een uitbreiding van haar werkzaamheden buiten het terrein van de strikt economische belangen. Minister Schmelzer heeft na de aan vaarding van zijn ambt als minister van Buitenlandse Zaken ongeveer het tegen overgestelde gedaan van wat zijn voorgan ger en partijgenoot Luns presteerde: hij heeft de buitenwereld bijna doen vergeten dat wij een minister van Buitenlandse Zaken hadden. Voor t.v., radio, cabaret en persfotografie is minister Schmelzer een ondankbaar object. Als zijn populari teit zou worden gemeten (met de bekende maatstaven van oppervlakkigheid waar mee „bekende Nederlanders” worden uit geschift) zou hij waarschijnlijk ergens on deraan de lijst terechtkomen, misschien zelfs nog onder minister Van Agt. Aangezien populariteit niet altijd een zuivere weerspiegeling van talenten is zeker niet bij ministers, en zelfs niet altijd bij voetballers en komieken zegt dat onderaan bungelen op de lijst van de na tionale tophits helemaal niets voor de manier waarop minister Schmelzer zijn taak als minister van Buitenlandse Zaken opvat en uitvoert. Veel belangrijker is het wanneer zijn naam genoemd wordt op in ternationaal niveau in verband met initia tieven die van belang zijn voor de inter nationale samenleving en samenwerking. Het feit dat de E.E.G., die aan de voor avond van Engelands toetreding enigszins haastig moet zorgen dat haar interne orga nisatie en werkwijze haar betekenis als grote Europese gemeenschap waardig wor den, zich buigt over een Nederlands plan dat betere aspecten belooft, is eigenlijk verrassend en verheugend. Het is immers lang geleden dat Neder landse initiatieven in internationaal gezel schap om belangstelling vroegen, enkele uitzonderingen niet te na gesproken. En vooral in de Europese samenwerking heeft Nederland (en de Benelux) zich te weinig op de voorgrond geplaatst. Tussen de machtige partners als Frankrijk en Duits- Verkrijgbaar bij de erkende horlogee. Importeur: J. Hart N.V. Amsterdam. is er op hun kritiek ingegaan. Dit is één van de „vernieuwingen” van Gie- reks leiderschap, die de hele bevolking voor zijn hervormingsprogramma pro beert te winnen. Hij wil daarmee bo vendien de klip van de autoritaire „apparatchiks” in de lokale partijorga- nisaties omzeilen, die zich sinds de ommezwaai van vorige winter erg ob stinaat gedragen en veelal weigeren de richtlijnen uit Warschau voor een iets humaner en democratischer beleid op te volgen. Voor Polens nieuwe sterke man, de 59-jaar oude Edward Gierek, is het van groot belang de hele bevolking mee te krijgen. Aan een massale op komst morgen en aan een uitslag van MOSKOU (Reuter). Het Kremlin heeft gisteren de autoriteiten langs twee van Ruslands grootste rivieren, de Wolga en de Oeral, berispt wegens onvoldoende bestrij ding van de watervervuiling. In een regerings- en partijdecreet, af gedrukt in de Pravda, staat dat ondanks eerdere maatregelen nog een „aanzienlijke hoeveelheid” industrie-afval in Wolga en Oeral (samen bijna 30.000 km lang) wordt geloosd. Op de plaatselijke overheid wordt een beroep gedaan, erop toe te zien dat de plannen worden verwezenlijkt om voor 1975 bij meer dan 400 ondernemingen zuiveringsinstallaties aan te brengen. Te gen 1980 zal de lozing van ongezuiverd afval en rioolwater in steden in de twee stroomgebieden volledig verboden zijn. De vorige maand bepleitte de Pravda een grootscheeps program voor de strijd tegen de verontreiniging van de Kaspische Zee, waarin zowel Wolga als Oeral uitmondt. Kosigin zei te geloven dat er bespre kingen komen tussen de drie landen op het subcontinent, die in december vorig jaar betrokken waren bij de Indo-Paki- staanse oorlog. Uit die oorlog ontstond toen uit het oostelijk deel van Pakistan het onafhankelijke Bangladesj. Dergelijke besprekingen zouden een eind maken aan de politiek van confrontatie en een basis van samenwerking scheppen. Een van de belangrijkste zaken op dit moment is vol gens de Russische premier dat er in het gebied voorwaarden worden geschapen voor wederzijds vertrouwen. Het bezoek van president Bhoetto volgt kort nadat sjeik Moedjiboer Rachman, voor het eerst in zijn hoedanigheid als pre mier van Bangladesj, enige dagen in de Sovjet-Unie verbleef. Bhoetto had gisteren ook een ontmoe ting met partijleider Breznjev. -- Pompidou vertrouwt op een grote meer derheid ten gunste van het Britse EEG- lidmaatschap minstens 60 percent zegt men en is niet bevreesd dat het her nieuwde individualisme van de Franse kie zers hem zou kunnen opbreken zoals het geval was met generaal De Gaulle bij het laatste referendum in 1969. Jean Monnet, die een belangrijke rol speelde bij het op richten van de gemeenschappelijke markt, prees het referendum als een middiel „om de geest van elke Fransman te scherpen voor de noodzaak van een Verenigd Euro pa.” Terwijl Pompidou’s volgelingen het refe rendum prijzen als een onderdeel van het dynamische buitenlandse beleid zien de meeste Fransen het meer als een handige manoeuvre om de oppositie te ondermij- nen met het oog op de verkiezingen van volgend jaar en om een overweldigend vertrouwensvotum te verkrijgen voor het leiderschap van Pompidou. De communisten, de enige party die te gen de EEG is en dus ook tegen Britse toetreding, brandmerkten het besluit als „een brute verkiezingsmanoeuvre”, bedoeld om verdeeldheid te zaaien in het linkse kamp. Zelfs in kringen rond het Elysee gaf De 24-jarige Jesus Maria Ibarguchi en de 25-jarige Luis Maria Aizpuru werden schuldig bevonden aan het plegen van een bomaanslag in Eibar. Het vonnis is het eerste dat is uitgesproken op grond van de vorig jaar november in het militaire strafrecht opgenomen bepalingen betref fende misdrijven met geweldpleging tegen de eenheid van het land. In Madrid veroordeelde gisteren het hof voor de openbare orde de schrijver Lucia no Rincon Vega tot vijf jaar gevangenis straf en duizend gulden boete wegens „onwettige propaganda onder de verzwa rende omstandigheden van recidive”. On der het pseudoniem „Luis Ramires” had Ricon Vega volgens het hof in Frankrijk politieke artikelen tegen het Spaanse regi me laten publiceren. MOSKOU (AFP). De Sovjet-Unie telt 246.300.000 inwoners, van wie er meer dan 20.000 ten minste honderd jaar oud zijn. De gemiddelde leeftijd van dé bevolking is 70 jaar, en meer dan de helft is nog geen 29 jaar. Er komt in de Sovjet-Unie geen analfabe tisme meer voor, aldus een door het persbureau Tass geciteerd jaarboek over de nationale economie. SANTANDER (EFE). Een militair tribunaal in de Spaanse stad Santander heeft twee leden van de Baskische af scheidingsbeweging ETA wegens „terroris me met separatistische doeleinden” elk tot twintig jaar gevangenisstraf veroordeeld. MILAAN (Rtr). De Italiaanse commu nistische party heeft gisteren zoals ver wacht Enrico Berlinguer gekozen tot se- cretaris-generaal, de leidende functie in de party. Hij volgt de 71-jarige Luigi Lon go op, die de ere-functie van voorzitter krjjgt. Berlinguer, de nieuwe leider van de grootste communistische partij van het westen, werd door het centraal comité ge kozen na het vijfdaagse landelijk partij congres. In feite leidde hij de partij al sinds Longo’s gezondheid in 1968 sterk achteruitging. Longo is acht jaar partij leider geweest. De twee grote linkse partijen, diiie al enige tijd met de gedachte rondlopen de krach ten te bundelen tegen de Gaullisten bij de algemene verkiezingen in 1973, hebben gis teren bekendgemaakt dat zij volgende week woensdag bijeenkomen om te spreken over eenheid en de „bom van Pompidou.” Een indicatie voor de uitslag van het referendum is al voorhanden. Uit een opiniepeiling van vorige week bleek dat 60 percent van de Fransen een krachtige Europese instelling hebben. Zij zouden graag zien dat er een Europese super-re- gering komt die de belangrijkste zaken van de EEG-lidstaten ovemeemt. Driëenveertig percent zei te menen dat toetreding van Engeland een bijdrage zou betekenen voor de Europese opbouw, 28 percent was een tegengestelde mening toegedaan en 29 per cent kon het niets schelen. STOCKHOLM (UPI) Een Britse sol daat, de 21-jarige Kevin Cadwallader, is gedeserteerd en vorige week naar Zweden gevlucht, omdat hij niet naar Noord-Ier- land gestuurd wil worden. Hy heeft in Zweden, waar ook een aantal gedeserteer de Amerikanen verblijft, politiek asiel ge vraagd. Cadwallader verklaarde in Stockholm, dat hij verwachtte in oktober naar Noord- lerland overgeplaatst te worden. Hij meen de dat er een eenvoudige manier moet zijn om de gevechten daar te doen ophouden zonder dat er nog meer doden vallen. „Noord-Ierland is een klein Vietnam”, al dus Cadwallader. BELFAST (Reuter). Een jongen van zeven jaar is gisteren in Belfast door een kogel van een sluipschutter in de rug ge troffen en in ernstige toestand naar een ziekenhuis gebracht. De verdwaalde kogel trof het op straat spelende kind toen een IRA-sluipschutter op een Britse patrouille begon te schieten. Daarbij kreeg een Britse militair een kogel in een arm. Bij een schietpartij in Londonderry werd een militair door een kogel in de nek ge troffen en ernstig gewond. land kan de rol van Nederland arbitraal en harmoniserend van bijzonder groot belang zijn, omdat ons land niet geroepen is zich om motieven van nationaal prestige als een kikker op te blazen. De goede ver houdingen tussen de grote Europese lan den, waar Engeland dan straks ook gaat bijhoren, zijn politiek en economisch be staansvoorwaardelijk voor de kleine lan den. Het plan van minister Schmelzer, dat nog slechts in vage lijnen bekend is en nog niet in gedetailleerde voorstellen is verwerkt, houdt niettemin goede beloften in ten aanzien van de ernst waarmee ons ministerie van Buitenlandse Zaken en onze regering zich werpen op de werkelijk belangrijke diplomatie van dit ogenblik: bijdragen tot een beter functioneren van de gemeenschap waarin men als volk en als politiek gerichte natie zijn toekomst denkt te vinden. Minister Schmelzer stelt zich voor dat de deelneming van de Nederlandse kiezers in de nog slechts theoretisch als democratie ingerichte Europese gmeenschap snel kan worden gerealiseerd door een grotere be voegdheid te verlenen aan het „Europese parlement”. Dat parlement verdient die naam eigenlijk nog niet. Weliswaar wordt het gevormd door afgevaardigden uit de politieke partijen, maar het heeft slechts een adviserende taak en oefent geen van de rechten uit die het nationale parlement tot een werkelijke volksvertegenwoordiging maken. Waarschijnlijk is het plan van mi nister Schmelzer dan ook gericht op Euro pese verkiezingen binnen een afzienbaar tijdsbestek. Ook ten aanzien van de func ties die de ministerraad uitoefent en voor al met het oog op een zo goed mogelijk gestroomlijnde Europese politiek op we reldniveau worden hervormingen voorge steld, die „verlamming” moeten voorko men van de Europese politieke problemen. Verder wil minister Schmelzer de acti viteit van de organen der gemeenschap mede richten op grote gezamenlijke objec ten als milieuvervuiling en narcoticabe- strijding, waaraan op het moment nog slechts zeer gebrekkig wordt gewerkt ten gevolge van de nationale verbrokkeling. Dat lijkt van enorm belang, nu de econo mie als alleenzaligmakend doel van haar troon gevallen is. zeker 99 percent ja-stemmen hoeft dan ook niet te worden getwijfeld. Toen hij een jaar geleden de Russische partijlei der Breznjev zijn hervormingspro gramma voorlegde, heeft hij diens toestemming gekocht door twee garan ties: een volledig herstel van de rust en orde in het verscheurde land en een volledige conformiteit met het buiten landse beleid van de Sovjet-Unie. Polen, wijs geworden door het Tsje- choslowaakse drama en zijn eigen bloedige arbeidersopstand van decem ber 1970, is nu bezig de Hongaarse weg in te slaan. MEXICO (EFE). Steve Matthyse, lid van het instituut voor hersenonderzoek van de universiteit van Harvard, heeft op een congres in Mexico over de nieuwe geneeswijzen op het gebied van de neuro logie en psychiatrie verklaard dat één percent van de wereldbevolking aan schi zofrenie lijdt. Hij zei dat de helft van de ziekenhuis bedden in Amerika bezet wordt door meh- sen die psychisch ziek zijn, in het bijzon der schizofrenen. Men weet dat bepaalde veranderingen in de hersencellen het gedrag van een mens kunnen beïnvloeden en wel zodanig dat hij abnormaal wordt en symptomen gaat vertonen zoals vervreemding van zijn omgeving, die kenmerkend zijn voor de ziekte bekend onder de naam schizofrenie. Matthyse onthulde dat men op het ogen blik de werking onderzoekt van de che mische stof „dopamine” die, naar men aanneemt, zorgt voor de overdracht van informatie tussen de zenuwcellen. Men wil proberen aan te tonen dat deze stof bij de mens tot psychische afwijkingen kan leiden. Louis Pièrlöt bezocht met vijf van zijn haarstylisten, t.w. Mej. Nanda, de heren Martin, Marc, Richard en Robert, te Parijs de technische show van het syndicat de la Haute Coif fure Franpaise, zodat zij u het nieu we kapsel „New Chic ’72”, dat daar gelanceerd werd nu reeds in Haar lem kunnen presenteren. Het Syndicat de la Haute Coiffure Franpaise is de officieel erkende organisatie, die de nieuwe haarmode lanceert. Heren Automatic Juweliersgarantie Membre Syndicat Haute Coiffure Franpaise Tel. 310817 en 31 09 45 ZIJLSTRAAT 88 - HAARLEM worden gehouden, want de vorige wa- ren in juni 1969. Het communistische t partijcongres heeft begin december be sloten ze te vervroegen met de bedoe ling het toen aangenomen partijpro gramma door de hele bevolking te laten bevestigen. De belangrijkste taak van de nieuwe „Sejm” zal bestaan uit een herziening van de grondwet en een modernere administratieve indeling van het land. Tijdens de verkiezingscampagne heeft I partijlijleider Gierek grote nadruk ge- legd op een snelle sanering van de woningnood. Ieder gezin in Polen krijgt een eigen woning, heeft hij be- I loofd. Dat betekent dat het aantal woningen binnen 15 jaar moet worden MS®» verdubbeld. Ook de voorziening van consumptiegoederen, zoals levensmid- delen, televisietoestellen en auto’s wil hij snel verbeteren. Hoewel de lijst van kandidaten zoals g gewoonlijk geheel onder controle van 1 de communistische partij is opgesteld, zijn bij de voorbereidende „meetings” Secretaris-generaal Perez Guerrero van de UNCTAD hoopt begin april naar Pe king te gaan voor overleg met de Chinese leiders. De conferentie in Chili begint op 13 april. Italiaanse BTW. De Italiaanse minister van dé schatkist, Giuseppo Pella, is de Euro pese commissie in Brussel vrijdag komen uitleggen dat zijn regering de invoering van de BTW in Italië alsnog een half jaar moet uitstellen, tot 1 januari van het volgend jaar. Dat uitstel is nodig, voornamelijk om conjuncturele redenen. De Europese ministerraad, die volgende week in Brussel bijeenkomt, zal dit uit stel van invoering van de BTW in Italië nog moeten goedkeuren. De BTW had in Italië al ingevoerd moeten worden op 1 januari 1970. in de zomer van 1973 moeten GENÈVE. (Reuter) China zal deelne men aan de derde conferentie van de Verenigde Naties over handel en ontwik keling (UNCTAD) die de volgende maand in de Chileense stad Santiago wordt ge houden. Dit heeft een woordvoerder van de UNCTAD in Genève bekendgemaakt.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3