I ONDERWIJSPROJECT IN SANTPOORT Rond de losplank Bakker Winkel APPLAUS VOOR W. DREES SR. Ook uw krant! Beverwijk over naar Wessanen Minister van Staat opende vrijdag „Huis ter Wijek” Leerlingen Brederode-lagere school schilderden speelplaats kleurig vol I IN DE VISHAL Umuider Courant -^1 kC Ff’ iiii t s IJMUIDER COURANT ZATERDAG 18 MAART 1972 (Van een onzer verslaggevers) KABELJAUW BEZWAARLIJK (Van een onzer verslaggevers) Veel veranderd Doorstroming Eenzaamheid IJMUIDEN Begunstigd door het uitzonderlijk mooie voorjaarsweer hebben deze week alle schepen naar hartelust aan de visserij kunnen deel nemen, met uitzondering echter van de KW 93 „Jeanette”. Dit schip was namelijk maandagmiddag met een spangenoot naar de visgronden in de omgeving van de Pitboei vertrokken, waarbij het onderweg door de Duitse coaster „Suchsburg” uit Hamburg werd aangevaren. Hierdoor kreeg de „Jeanette” een niet geringe averij, onder meer bestaande uit een groot gat in de scheepswand en een gebro ken achtermast, terwijl bovendien de brug finaal in flarden werd gevaren. De bemanning, waarvan niemand een verwonding heeft opgelopen, zag ge lukkig kans aan boord van de KW 33 „Limanda” over te komen, terwijl hun schip bleef drijven. BEVERWIJK. Treffender zou de heer B. Wortman, één van de 285 gasten in het verzorgings- en bejaardentehuis „Huis ter Wijek” aan de Plesmanweg, het vrijdagmiddag niet gezegd kunnen hebben: „Ik hoop, dat u het allemaal ervaart, Huis ter Wijek is een hemel op aard”. De heer Wortman sprak deze woorden toen hij vrijdagmiddag tijdens de officiële opening van Huis ter Wijek zijn in dichtvorm gegoten rede afsloot. Hij ver tolkte als vertegenwoordiger van alle gasten van het tehuis zijn gevoelens over de totstandkoming van het moderne tehuis, waarin, zoals dr. W. Drees sr. het eerder op de middag had uitgedrukt „mensen vele contacten kunnen leggen. En dat is zo hard nodig in deze maatschappij”. SANTPOORT. Sinds vrijdag morgen heeft de speelplaats van de Brederode-lagere school aan de Duinweg een geheel ander aanzien. Leerlingen hebben namelijk onder leiding van hun onderwijzers en en kele hospitanten een gedeelte van het plein kleurig volgeschilderd met een dam- en knikkerspel, een ganzen bord, een hinkel- en een kegelbaan, alsmede het spel „mens erger je niet”. Verder is er een speciaal hoek je gereserveerd waar de kinderen in groepsverband kunnen eten en pra ten. Als de semi-permanente verf droog is, kunnen de jongens en meis jes voor en na school en gedurende de zogenoemde speelkwartiertjes ge bruik maken van deze spelen. s *6^ Ss “'W’Sr f I Sk S! a i «5» -x - I V, EB w r Bezorg mij 14 dagen gratis IJmuider Courant hun spandoeken. Enkele demonstrant jes met aantal Gedurende de afgelopen maanden heb ben de leerlingen van de dubbele zesde klas zelf de ontwerpen en het te gebruiken materiaal vervaardigd. Daarnaast is vrij intensief gediscussieerd over de verschil lende spelregels. De komende tjjden zal be keken worden of deze regels de spelactivi teiten ten goede komen en eventueel moe ten worden aangepast. staan, aldus de minister van Staat. De vermenging van een eigen woninkje met daarnaast het leven in een open samenle ving noemde de heer Drees „gelukkige mogelijkheden voor bejaarden”. Het weer leende zich vrijdagmorgen uitstekend voor de grote verfpartij op de speelplaats van de Brederode- basisschool. Op de voorgrond zijn enkele leerlingen bezig aan de hin- kelbaan. Vermeldenswaard is tenslotte dé finan ciële bijdrage van de gemeente Velsen, die wel iets zag in dit experimentele project en gelden voor ondermeer de aanschaf van verf en kwasten beschikbaar heeft gesteld. Hij herinnerde zich nog uit zijn periode als wethouder van sociale zaken van Den Haag het eerste bezoek, dat hij aan een Haags bejaardentehuis af legde. Grote za len, geen recreatie, geen personeel. De bejaarden moesten zelf hun eten koken, het gebouw schoon houden en afwassen. Zelfs zieken werden door de bewoners verzorgd”. In de moderne bejaardentehuizen is een merkwaardige samenleving aan het ont- steeds met veel kunst- en vliegwerk dient op te ruimen. Ook het beschikbare ver voer spreekt hierbij een belangrijk woordje mee, zodat de hoeveelheid onver kochte vis nog zou toenemen wanneer er meer werd aangevoerd. GLOBAAL MOET worden gesteld dat hier per dag tussen twaalf- en vijftien duizend kisten vis kunnen worden ver werkt. In ieder geval is dit het maximum, want soms moeten diverse partijen we gens gebrek aan vervoersmogelijkheden tot dinsdag wachten. Toch gebeurt het niet dikwijls dat de keurmeesters in het geweer moeten worden geroepen. De vroegere minister-president, momen teel Minister van Staat, opende Huis ter Wijek met een simpele druk op een knop, waarna de lichtkroon in de grote recrea tiezaal ging branden. De opening werd bijgewoond door een groot aantal bewoners van het tehuis en genodigden, onder wie vertegenwoordigers van gemeentelijke diensten, het gemeente bestuur, de bouwfirma’s en besturen van plaatselijke en regionale instellingen. Bur gemeester J. G. S. Bruinsma moest we gens ziekte verstek laten gaan. Mevrouw Bruinsma maakte de opening door dr. Drees wel van nabij mee. Het openingsge- beuren werd rechtstreeks via het gesloten televisiecircuit van het tehuis uit gezonden, zodat de bejaarden, die wegens De bewondering voor de heer Drees is nog altijd even groot als voorheen, toen hij de landsregering leidde. Toen de voor zitter van het bestuur, E. Gerritse de verdienste van dr. Willem Drees sr. schets te riep iemand van de bejaarden uit „ja” en het applaus klaterde op. Dr. Drees glimlachte flauwtjes. Een paar minuten later gebeurde het weer en opnieuw glim lachte Drees, maar ditmaal met nauwe lijks verholen plezier om de spontane reactie van de bejaarde bewoner. De heer Drees vond het plezierig de ontwikkeling van de bejaardenzorg van zo dichtbij mee te maken. „Ik zie, dat er steeds een stapje verder wordt gegaan. Wat is er een grote weg afgelegd, gezien vanuit het nabije verleden”. IN IEDER GEVAL is er op deze manier weer een schip minder in de vaart, of schoon hierdoor toch geen tekort in de aanvoer valt te verwachten. De vangsten zijn immers nog steeds zo groot dat het lossen daarvan vooral op maandag een zekere temporisering in de aanvoer ten gevolge heeft. Dit behoeft niet eens te worden betreurd, omdat ook de achterban, bestaande uit de vishandel met zijn perso neel, de aanvoer op deze dagen toch Na de SCH110 „Ali” en de VL105 „Elisabeth” is dit nu reeds het derde schip dat tijdens het stomen of vissen bij de Nederlandse kust met een koopvaarder in aanvaring is gekomen. De SCH 110 is hierbij eveneens gezonken, terwijl van de VL 103 een groot deel van de voorsteven moest worden vernieuwd. Onvermeld blij ven echter de kritieke situaties waarbij door oplettendheid van de schippers van vissersvaartuigen een aanvaring op het nippertje kon worden voorkomen. In deze kringen kan dan ook wel eens de klacht woriden beluisterd „dat de koopvaardij maar doet wat zij denkt dat goed is.” BEVERWIJK. De raad van bestuur van Wessanen’s Koninklijke fabrieken N.V. en de aandeelhouders van de N.V. bakker Winkel in Beverwijk hebben overeenstemming bereikt over de over neming van het volledige aandelenpakket van bakker Winkel door Wessanen. Het Beverwijks bedrijf is een industriële bakkerij, waar 160 personeelsleden werken. Door de overneming zal de continuïteit van de werkgelegenheid van dat bedrijf verzekerd blijven, zo heeft Wessanen medegedeeld. De vakorganisaties en on dernemingsraden zijn ingelicht. Afgezien van het ontspannende element van deze spelen heeft dit project ook nog een ander aspect dat zich meer op onder wijskundig terrein beweegt. Allereerst het feit dat de kinderen in groepsverband hieraan bezig zijn geweest. Zoals bekend wordt de laatste jaren in het onderwijs vooral dit aspect bijzonder waardevöl ge acht. Daarnaast bestaat er de mogelijkheid om de spelen te integreren in het onder wijs, hetgeen bijzonder gemakkelijk het geval is met het „honderdveld” van het damspel. Dit grote vlak kan bijvoorbeeld uitstekend worden gebruikt bij het aanle ren van het tientallig stelsel in de lagere klassen. Het tussen de spelen geprojecteer de pad kan weer uitstekend het verkeers- onderwijs ten goede komen. Overigens is niet de gehele kinderge- meenschap van de Brederode-basisschool met dit plan accoord gegaan. Enkele leer lingen uit de vooral lagere klassen hebben vrijdagmorgen als een soort grap bij de aanvang van de school een leuke protest demonstratie gehouden compleet met span doeken. Een van de meegevoerde leuzen was „Laat het schoolplein met rust”. Vol gens een der demonstrantjes is het nu niet meer mogelijk op het plein „slingertikkie” te spelen. Daar hebben de leerlingen van de zesde klas toch wel rekening mee ge houden, want een groot deel van het speel plein is vrijgehouden voor allerlei loop- spelen, waaronder dit „slingertikkie” en het gewone tikkertje. DIT ZOU waarschijnlijk nog minder het geval zijn, indien de aanvoerders kon den besluiten, hun eventueel niet in een Duitse haven verkochte vis, per vrachtau to naar IJmuiden te laten overbrengen. Op deze wijze is deze partij hier dan vierentwintig uur eerder aan de markt, hetgeen de kwaliteit alleen maar ten goe de komt. HOEWEL DE kabeljauw vangs, en sterk zijn gereduceerd, is er toch van een verminderde aanvoer nauwelijks sprake geweest. Voornamelijk omdat verscheide ne schepen zich op deze vangst hebben toegelegd, weliswaar ten koste van de platvis. Vandaar dat nu veel minder schol werd aangevoerd, hetgeen een behoorlijke prijsstijging ten gevolge heeft gehad. OOK KAN NOG worden vermeld dat de plastic kisten in de hallen, die overi gens goed voldoen, deze week toch de oorzaak zijn geweest van een controverse tussen de directie van het Staatsvissersha- venbedrijf en de vislossers. Dit korps telt onder de pakkers namelijke verscheidene mannen die op enigszins hogere leeftijd in dienst zijn gekomen, zodat zij over iets minder kracht kunnen beschikken. Bo vendien zijn deze „oudgedienden” niet an ders gewend dan hun sorteringswerk- zaamheden s teeds voorover gebogen te verrichten, of de vis over te storten in halkisten, niet hoger dan een veertig cen timeter. Mevrouw Bruinsma haalde de stadsvlag van de piano, waarna het geschenk aan de bejaarden kon worden getoond. De heer J. van Ess, directeur van Smits Bouwbedrijf Beverwijk, dat Huis ter Wijek heeft gebouwd, noemde een nieuw VANDAAR DAT de schipper wilde pro beren het zwaar gehavende vaartuig nog binnen te brengen, zodat men erin slaagde een sleepverbinding tot stand te brengen. Na een half uur begon de „Jeanette” echter toch te zinken, hetgeen schipper P. Haasnoot van de „Limanda” noodzaakte omstreeks acht uur met een dubbele be manning de vissershaven van IJmuiden binnen te lopen. Het schip schoot direct door naar de zuidzijde, maar wegens de drukte aan de dinsdagmarkt werd het uit blijven van de „Jeanette” niet onmiddellijk ontdekt. Op deze wijze was de aanvaring slechts aan enkele ingewijden bekend, ook al omdat Schevenoingen Radio van dit al les onkundig werd gelaten. aan enkele ingewijden bekend, ook al omdat Scheveningen Radio van dit alles onkundig werd gelaten. Niet iedereen voelt zich gelukkig in een bejaardentehuis, zei de heer Drees. „Het afscheid van de eigen, intieme omgeving valt velen zwaar. Maar verreweg de meesten kunnen zich gelukkig voelen in de nieuwe omgeving. Sommige bejaarden voelen zich in de moderne tehuizen een zaam, hebben geen contact meer met de maatschappij. In veel gevallen is de oor zaak bij de bejaarde zelf te vinden. Na tuurlijk mist een bejaarde wat: voor een man is dat de vroegere werksfeer en voor de vrouw het eigen, intieme leven in het huis. Ondanks dit alles biedt een modern tehuis, zoals dit Huis ter Wijek, de kansen op een menselijk contact. Het leven onder één dak waarborgt niet altijd harmonie, maar is wel mogelijk omdat het ruimer, beter en plezieriger wonen is dan vroeger het geval was. En in deze geest wil ik dit prachtige gebouw openen”, zo zei de heer Drees. Voorzitter Gerritse mocht namens het IJMUIDEN. In IJmuiden zijn vrijdag door 58 schepen aangevoerd: 216 kisten wijting, 3643 kisten kabeljauw, 1134 kisten koolvis, 148 kisten haring, 1697 kisten schol, 69 kisten schar, 112 kisten tarbot en 39 kisten varia. Totaal: 1673 stuks stijve kabeljauw, 36.000 kilogram tong, 7058 kis ten vis. Prijzen per kilogram: Tarbot 11.069.20, gr. tong 4.394.11, mid. tong 6.646.21, kim. tong 6.656.11, tong I 6.916.31, tong II 6.87—6.03. Per 125 kilogram: gr. leng 90. Per hoop: Rog 120. Per 50 kilogram: lever 2019, bot 6, kl. lom 28, kabeljauw I 7548, kabeljauw II 9849, kabeljauw III 7049, kabeljauw IV 55—44, kabeljauw V 3924, wijting I 56—40, wijting II 58—34, schar 78—18, tar bot 403196, griet 178135, steenbolk 40 15, schol I 5143, schol II 5651, schol III 56—51, schol IV 55—34, koolvis II 28—26, koolvis IV 21—19.50. De besommingen in IJmuiden waren: KW 29 13.400, 152 13.800, 159 19.100, UK 1 17.400, 19 13.800, 18 4.200, 23 4.300, 60 14.200, 70 3.400, 72 3.300, 73 28.900, VL 1 1.360, 6 6.500, 15 1.600, 25 2.700, 53 5.780, 77 8.030, 89 780 YE 25 720 IJM 23 540, ZL 6 460, HD 125 2.400, UK 17 249 890, 54 208 1170, 56 200 1.690, 78 93 980, 107 131 1.980, 135 145 4.780, 196 234 2.880, 142 236 13.000, VD 9 19 6.740, 73 128 9.100, IJM 205 221 3.040. In Scheveningen zijn zaterdag aange voerd: 50 wijting, 4200 gul, 200 schol, 50 diversen, 6000 kilogram. NU ECHTER worden de plastic kisten op stapels van drie verkocht, waarbij het tillen van de manden met vis voor deze mensen te zwaar is geworden. Soms wordt dit werk door hen bovendien als onnodig beschouwd, omdat er op bepaalde dagen ruimte genoeg zou zijn voor stapels van ten hoogste twee kisten. Deze metho de werd dan ook enige weken geleden toegepast bij een schip met gul. De hal- chef van het SVB heeft deze vis toen maar verkocht, echter onder voorwaarde dat er van herhaling geen sprake meer mocht zijn. DEZE WEEK heeft men evenwel op nieuw stapels van twee kisten gemaakt, doch reeds voor de aanvang van de ver koop werd door de afslagers bekendge maakt dat de vis op deze wijze niet zou worden verkocht. Na enige discussie sja- s pelde men de kisten tenslotte t och op, zoals is voorgeschreven, hoewel de/.e kwestie binnenkort met de directie van het SVB en de vislosregeling toch zal worden besproken. Met arbeidsonrust in de hallen is immers niemand gebaat. Men zal dan voorstellen bij grote aanvoeren drie hoog en bij kleinere aanvoeren sta pels van twee kisten met stortvis. Van zelfsprekend geldt dit niet voor sorteer ders, al dan niet over uitzoektafels. De Minister van Staat, dr. W. Drees sr. werd in de recreatiezaal van Huis ter Wijek met een hartelijk applaus begroet, toen hij begeleid door be stuursleden van de Stichting het po dium betrad. Na het offciële gedeelte van de opening kon iedere bewoner de heer Drees en de bestuursleden felici teren. Menigeen greep deze unieke kans aan om met de heer Drees een, weliswaar kort, maar vaak vrolijk ge sprek te voeren Loco-burgemeester P. J. Schipperus bracht hulde aan het bestuur van de Stichting voor het doorzettingsvermogen en de ijver om Huis ter Wijek tot stand te brengen. Met het gereedkomen van het tehuis en het plaatsen van de kandidaat- bewoners(sters) zijn in Beverwijk heel wat woningen vrij gekomen. „De door stroming is waargemaakt, de sanering in de binnenstad, waar nodig, kon ter hand worden genomen en wij hebben enkele gezinnen hulp kunnen bieden, die met een sociale indicatie in de hand hoog nodig een andere woning moesten betrekken”. De gemeente Beverwijk schonk het tehuis een prachtige huispiano. ziekte of andere gezondheidsredenen de plechtigheid in de recreatiezaal mee kon den maken, het gebeuren op hun televi sietoestel in de kamer volgden. Huis ter Wijek is reeds een maanden in gebruik. Onder de voortreffe lijke leiding van het echtpaar Bekkers en een grote groep medewerkers begint Huis ter Wijek in Beverwijk al een uitstekende naam te krijgen. De wachtlijst is groeien de, maar niet iedereen zal het zo fel begeerde plaatsje in Huis ter Wijek kun nen gaan innemen. Volgens het bestuur van de Stichting Algemene Bejaardenzorg Beverwijk wijzigt het opnamebeleid zich niet en zal er dus pas bij een medische en sociale indicatie tot opname worden over gegaan, hetgeen ook met de huidige eerste bewoners van Huis ter Wijek is geschied. Komt er bij bejaarden, die zich voor het tehuis hebben opgegeven, een verandering in het leefpatroon of omstandigheden, dan dient men dit zo snel mogelijk aan de betreffende instanties door te geven. bestuur de heer Drees een roodachtige kristallen vaas met bloemen overhandi gen, De heer Gerritse, P.v.d.A.-er tot de heer Drees: „De kleur staat mij wel aan. Er zit nog wat rood in”. gebouw een dood ding, „maar het gaat ééns functioneren. En Huis ter Wijek is het nu al gelukt, dankzij het personeel en de voortreffelijke leiding van het echt paar Bekkers”. In de recreatiezaal van Huis ter Wijek kon voorzitter Gerritse omstreeks half vier de genodigden en gasten welkom heten. Hij schetste in het kort de voorbe reidende werkzaamheden, die na zestien jaar hard werken, op het gemeentelijke en particuliere vlak, zijn uitgemond in de bouw van Huis ter Wijek. De opening krijgt voor de bewoners nog een staartje met een feestelijk karakter, want maandag- en dinsdagavond is er volop feest in de recreatiezaal. Eerder deze week vierde het personeel in intieme kring de ingebruikneming. 1 te.? •r'A- ...V' ij» IJMUIDER COURANT - Antwoordnummer 416 Haarlem Naam Daarna kunt u mij noteren als 1 43- maandabonnee 7,80 4$ kwartaalabonnee 22,65 4$ Doorhalen wat niet verlangd wordt I

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5