HOCKEY-TEAM BEHAALDE IN ENGELAND KARIG RESULTAA T handbalploeg voor Gordijn verraste Fortuinlijke Karsmakers eerste in St. Anthonis AMERIKAANSE ATLETEN WAREN STERKER DAN RUSSISCH TEAM hi Grote ontgoocheling toch.ka™?ioen net als die beroemde nummer elf 2-2 tegen Engeland; 1-0 tegen Groot Brittannie NIET NAAR MÜNCHEN Roelants Gratis zelfklevende dierenfoto’s bij Esso Ron Steens bij centrale training (schoen verloren) Beatrix degradant ondanks gelijkspel o fJ Esso 5» Golflengte i 1 - MAANDAG 20 MAART 1972 (Van onze sportredactie) ADVERTENTIE ronde: ADVERTENTIE I 4, •z. x I i i i i Het tactische concept, waarvan coach Ab van Grimbergen in beide wedstrijden was uliftgegaian twee verdedigers, vijf namelijk vrijwel volledig beheerst door Sylvain Geboers. nuut op 0-2, doch nog voor de rust zou deze comfortabele voorsprong tot een punt inkrimpen. Uit een na Engelands derde strafcorner voor het Nederlands doel ont stane netelige situatie liep Nico Spits via stick en borst de bal uit het doel. Straf- bal. Engeland-aanvoerder Sinclair voltrok feilloos het vonnis: 1-2. r i 1 t r i i i 1 t 1 l Prachtige kleurenfoto's van wilde dieren in de vrije natuur. Bij de meeste Esso dealers. Gratis bij tenminste 20 liter benzine of 2 liter Esso Mix. Voor deze leerzame serie heeft Esso ook een prachtig album. Slechts 2,95. AMSTERDAM. In de strijd om de nationale damtitel is de Haagse veteraan Freek Gordijn (51 jaar) uitstekend gestart. Hij bezet met twee overwinningen nogal verrassend alleen de eerste plaats. De potentiële titelkandidaat Harm Wiersma moest na een fraaie positionele overwin ning op Jan de Ruiter een punt afstaan in zijn duel meet Anton Schotanus. Is het zijn beroemde schaarbe weging? Of het feit dat hij altijd zo taktisch staat te treuzelen bij een vrije trap? En de bal dan met effect ineens in de bovenhoek schiet? Of die haarscherpe pass ZARAGOZA. „En je zult het zien. Bulgarije wint in München, en daar is niet één ploeg, die de Bulgaren met zes doelpunten verslaat”. Deze opmerking maakte zaterdagavond enkele minuten na de in Zaragoza gespeelde zaalhandbalwed- strijd tegen Frankrijk, de Nederlandse international Ton van Linder. Een opmerking, waarin verbittering en ontgoocheling doorklonk. Een stemming, waaraan de gehele Nederlandse ploeg za terdag ten prooi was. Volkomen afwezig, met de tranen in de ogen zaten de spelers daar in die sporthal van Zaragoza, waar Frankrijk de oranjeformatie via een 16-12 zege verewezen had naar de laatste plaats in de poule. Verwezen had naar de groep, waarin de Nederlanders met de Belgen, de Italianen en de Britten moeten gaan strijden om de dertiende tot en met de laatste, de zes tiende plaats. Een poule met landen, waarvan de nationale teams zo ongeveer de speelsterkte van een Nederlandse over gangsklasse hebben Halverwege de race, die over 12 kilome ter ging, verloor Roelants zijn schoen, toen hij een nek-aan-nek duel uitvocht met de Marokkaan Haddou Jaddour. Door dat incientje kwam Roelants meer dan zestig meter achterop. Hij raakte echter niet in paniek en weerstond de verleiding in een sprint achter de koplopers aan te gaan. In plaats daarvan verkoos hij hen langzaam in te halen. Aan het begin van de derde van de vier ronden had hij Stewart Jaddou en Haro nog voor zich. Toen er nog 3 kilometer gelopen moest worden nam de Belg de kop en tenslotte stormde hij over de eindstreep met een voorsprong van meer dan 100 meter op Haro. Zijn winnende tijd was 37.43 min. Roelants, die in 1964 reeds Olympisch kampioen op de steeple chase was, vertel de in München zijn succesvolle loopbaan te willen afsluiten met de marathon. middenspelers en drie aanvallers en dat hij met verschillende spelers beproef de, is niet direkt een onverdeeld succes gebleken. Volgens dit stramiem is het de bedoeling, dat zowel vanuit de verdediging als uit het middenveld de spelers opko men om de aanval te steunen. Tegen de Engelsen had dit echter tot gevolg, dat er in de verdediging beangstigende gaten vie len, waardoor bijvoorbeeld Frans Spits herhaaldelijk defensief moest bijspringen. Met Flip van Lith de Jeude, die overigens zaterdag als middenspeler ook reeds een verdienstelijke partij speelde, naast Nico Spits als verdediger in de plaats van Bart Taminiau, klopte het tegen de Brit ten defensief beter en vooral in de tweede helft hadden onze landgenoten hun tegen standers goed in bedwang. De aanval miste toen echter een centrale figuur om de sterke Britse defensie, met de Ierse doelman Carson aan het hoofd, op de knieën te kunnen krijgen. De overigens zaterdag tegen de Engelsen direkt na de rust geblesseerd geraakte Ties Kruize (wederom had zijn kwetsbare enkel het begeven) was in de tweede wedstrijd als aanvalsleider vervangen door Kick Thole, Tweede ronde: Toet- De Jong 1-1, Schotanus-Wiersma 1-1, Bronstring-Gor- dijn 0-2, De Ruiter-Hermelink 1-1, Van Tilborg-Bergsma 1-1, Van Dijk-Van der Sluis 1-1. De stand aan de kop is na twee ronden: 1. Gordijn 4 punten, 2. Wiersma en Toet 3. De verbitterde stemming, die ontgooche ling kreeg even later nog een extra injectie. Uitgerekend de Bulgaren, die woensdag door de Nederlandse ploeg naar een kansloze 16-10 nederlaag werd ge speeld, mochten zich zaterdag de grote overwinnaars in poule-b noemen. Via een 15-11 zege hadden de Balkanbewoners zich nog naast de Oostenrijkers gewerkt en dus gekwalificeerd. Dit laatste bovendien met die belangrij ke twee winstpunten, die een riante uit gangspositie vormen voor het laatste deel van de strijd op vijf Olympische plaatsen. Ja, uitgerekend de Bulgaren manoeu vreerden zich in die fraaie uitgangspositie, die nog meer perspectieven biedt, omdat IJsland en Noorwegen in diezelfde kwali- ficatiegroep waarin Oostenrijk met nul punten kansloos lijkt, beide slechts één punt meebrengen. Een hard gelach voor de Nederlandse spelers, die kansen hebben gehad om die plaats van Bulgarije in te nemen. Vrijdag dus tegen die bikkelharde Oostenrijker en zaterdag in Zaragoza nog een keer tegen doornummer vervangt ’s winters het ko- gelslingeren. De werper moet een gewicht van 35 Engelse ponden (bijna 16 kilo) zo ver mogelijk van zich af slingeren. Geor ge Frenn deed dat beter dan ooit en bereikte 22.63 meter. Op de 600 yards in Europa wordt deze afstand bijna niet gelopen verbe terde de 20-jarige Kathy Hammond het oude wereldrekord van de Oostenrijkse Mari Sykora. Met 1.20.5 min. bleef zij precies één minuut onder de oude toptijd. Het tweede wereldrekord kwam op naam van de 16-jarige Debbie Held. Het schoolmeisje liep de dames-mijl in de zeer knappe tijd van 4.38.5 min. Zij bleef daarmee 1.9 sec. onder het oude wereldre cord van Doris Brown, die nu als derde finishte en eveneens de oude wereldtijd verbeterde. Tweede werd de Russische Tamara Pansjelova in 4.38.9 min. Tenslot- de Fransen. Een Nederlandse zege zou hebben betekend dat de ploeg via een beter doelsaldo dan de Oostenrijkers en de Bulgaren alsnog die beste acht zou hebben bereikt. De nederlaag met een verschil van vier doelpunten was er echter de oorzaak van dat de Fransen (een voordeelpunt) de oranjeformatie (twee minpunten) zelfs nog naar de laatste plaats werd verwezen. Drie jaar lang heeft het gros van de Nederelandse zaalhandbalselectie naar dit kwalificatietoernooi toegewerkt. Hard ge werkt, waarbij ook duidelijk sprake was van een sterk stijgende lijn die begon met de komst van de Tsjechische handbalpro- fessor Jaroslov Mraz. De oud-bondstrai- ner, die zaterdagavond toen er in Zarago za nog tien minuten te spelen waren, in de sporthal arriveerde waar Nederland op dat moment tegen de Fransen met 15-9 achter stond. De man die met assistentie van zijn tijdelijke opvolger Bertus Cras het Nederlandse handbal enkele verdie pingen hoger bracht, moest van nabij die desillusie meebeleven. Deze week zal de Tsjech, evenals Bertus Cras en de scheidende internationals als George van Niesel (80 interlands), aan voerder Guus Cantelberg die net niet de 75 interland zal halen, Wim Budding, Bob Janssen en nog anderen moeten verwer ken dat die jarenlange arbeid ondanks die toch duidelijk opgaande lijn zal uitmon den in een dertiende plaats, nog achter duidelijk zwakkere landen als bijvoor beeld Portugal en Luxenburg. Tegen Frankrijk zijn er zaterdag moge lijkheden geweest, maar met name in de eerste helft weigerde de Nederlandse aan val te profiteren van de mogelijkheden. Gunde er zich ook niet de tijd voor. De ruststand van 3-7 spreekt voor zich Al leen Cantelberg (twee keer) en Kivit scoorden in die fase voor Nederland, dat voor het eerst dit toernooi aan trad met Rob Janssen, Ton van Linder en Wim Budding op de plaatsen van Peter Cras, Henk Deen en Paul Schuurkens. Ondanks een al gauw opgelopen 1-4 en 2-5 achterstand had de na het verlies tegen Oostenrijk nog duidelijk aange slagen Oranjeploeg kansen om een rede lijke ruststand op het scorebord te bren gen. Via Kivit werd het 3-5, waarna dezelfde speler een break-out onbenut liet en Henny Loeffen een in die fase belan grijke strafworp miste. Het werd nu 3-6 in plaats van 4-5. En zelfs in de laatste seconde voor rust sloten de in de regel snel afsluitende Fransen een break-out af: 3-7. Zoals de Nederlandse spelers vrijdag tegen Oosten rijk meegingen doen met het keiharde spel van hun tegenstander, zo volgden ze nu het snelle Franse spel na. Ook dit keer probeerde Guus Cantelberg tevergeefs tot rust aan te manen. Na de herevatting plotseling twee Nederlandse treffers (Muyres en Cantelberg) op een rij: 5-7, maar daarna werd de onrust in de Neder landse ploeg Cantekbergs formatie fataal. Sondaar en Loeffen doelpunten welis waar, de beweeglijke Fransen zetten hier liefst zeven treffers tegenover. De laatste drie zelfs na evenzovele razendsnelle bre- ak-outs: 7-14. In de slotfase werd dit verschil door doelpunten van Ton van Linder (twee keer) Cantelberg, Keijzer en Loeffen nog wat teruggeschroefd, maar de 12-16 nederlaag kon de ploeg niet meer redden van de tien uur lange busreis maar Leon, waar de ploeg zondagavond aan kwam. RICHMOND. De eerste krachtmeting in 1972 tussen de atletiek-grootmachten Rusland en Amerika is duidelijk geëndigd in het voordeel van de laatste. De indoor- interland, die afgelopen weekend voor 10.000 toeschouwers werd gehouden, le verde zowel bij de dames (52-43) als de heren (80-69) een overtuigende Ameri kaanse zege op, en dat terwijl een aan zienlijk aantal VS-coryfeeën verstek liet gaan. Zo ontbraken onder meer de kogel- stoters Feuerbach en Matson. Hun ver vangers Stuart en Debernardi toonden echter aan, dat Amerika over een impo nerend arsenaal talenten beschikt: zij be haalden één van de vijf dubbele overwin ningen, die de Amerikaanse heren verza melden. ST. ANTHONIS. Pierre Karsmakers heeft zondag op het stoffige circuit De Hoef een fortuinlijke overwinning be haald in de motorcross van St. Anthonis. De strijd van de 500 cc machines werd LONDEN Met een bescheiden winst is de Nederlandse hockeyploeg zondagavond uit Engeland terugge keerd van een tweedaagse missie, die wedstrijden omvatte tegen Engeland op zaterdag en tegen Groot-Brittan- nië de dag daarop: zegge en schrijve één punt. Niet alleen in cijfers uit gedrukt was de oogst karig, ook in speltechnisch en tactisch opzicht kon den er weinig pluspunten worden aangetekend en zo die er al waren, dan konden die niet direct als uit schieters worden gesignaleerd. Het tegengestelde was eerder het geval. Gerenommeerde krachten als bij voorbeeld de gebroeders Nico en Frans Spits, de teruggekeerde Kick Thole, Bart Taminiau, Jeroen Zweerts en André Bolhuis reikten bepaald niet tot grote internationale hoogte. Zaterdag kwamen de Engel sen op de heilige cricketgrond van Lords terug vanuit een achterstand van 02, om tenslotte een gelijkspel (22) te bewerkstelligen. Zondag in het 25 kilometer van Londen gelegen Watford benutte het elftal van Groot- Brittannië (met overigens zes Engel sen, die ook de dag ervoor meespeel den), in een sterk openingsoffensief een strafpush. Die voorsprong gaf het niet meer uit handen. LONDEN. De 19-jarige Ron Steens van Victoria uit Rotterdam is zondag toegevoegd aan de centrale training van de Nederlandse hockeyploeg in ’t kader van de voorbereiding voor de Olympische Spe len in München. De keuze van Steens vloeit voort uit zijn fraaie spel in de wedstrijden van Jong Oranje van het weekeinde tegen Engelse ploegen: 0-1 en 1-2. CAMBRIDGE. Ondanks zijn 35 jaar heeft de Belg Gaston Roelants voor de vierde maal in zijn carrière het officieuze wereldkampioenschap cross country beter bekend als Cross des Nations, gewonnen. De gebaarde vertegenwoordiger in wijnen, die reeds drie keer eerder op Engelse grond had gezegevierd, accentueerde zijn klasse door uit vrijwel verloren positie toch te finishen vóór bekende concurren ten als Haro (Spanje) en Ian Stewart (Engeland) Gordijn won van de jeugdige van Til- borg, die in de verdediging gedwongen het juiste verweer niet meer kon vinden. Spectacnulai.r was bepaald de partij van invaller Gordijn tegen Bronstring, die zijn tegenstander dwong massaal door het cen trum aan te vallen om daar door een omsingelingstactiek de positie te laten vastlopen. Eerste ronde: Bronstring-Toet 0-2, Bergsma-Schotanus 1-1, Hermelink-Van Dijk 1-1, Gordijn-Van Til'bong 2-0, Wiers- ma-De Ruiter 2-0, Van der Sluis-De Jong te evenaaarde de talentrijke Pat Johnson voor de tweede maal dit seizoen het wereldrekord op de 60 yards horden (7.4 sec.), dat in 1970 gevestigd werd door de Oostduitse Karin Balzer. Bij ontstenenis van de Russische sprin ter Borsov kon Mel Pender bij de heren zegevieren op de 60 yards. Kornelijjoek (Rusland) werd tweede in dezeflde tijd als Pender: 6.1 sec. De Amerikaanse heren domineerden verder bij het verspringen, op de 3 mijl en op de 60 yards horden. Op het laatste nummer leverden Rod Milburn en Willy Davenport uitstekende verrich tingen. Zij finishten in respectievelijk 7.- en 7.1 sec. Na afloop van de interland verklaarde Stan Wright, voorzitter van de Ameri kaanse atletiekfederatie, dat Rusland en Amerika elkaar nog éénmaal zullen ont moeten ter voorbereiding op München Dat zal begin augustus in Oslo moeten gebeuren. (Van onze handbalmedewerker) HAARLEM. In de zaalhandbalcom- petitie zat nog één belangrijke wedstrijd, die tussen de damesteams van Beatrix en Walcheren. Uit deze ontmoeting moest de degradant te voorschijn komen. Wat wei nigen de laatste weken voor mogelijk hebben gehouden, gebeurde nu. Walcheren heeft dankzij de puntenverdeling, 9-9, het vege lijf weten te redden en Beatrix zal na één jaar verblijf in het handbal- walhalla moeten terugkeren naar de le klasse. In de eerste helft leek Walcheren regel recht op een overwinning af te stevenen en het had bij de rust een 7-3 voorsprong. Het Beatrix-verweer in de tweede helft was echter zo krachtig, dat de Limburgse meisjes naast Walcheren kwamen. Dit was echter niet voldoende voor behoud van de positie, omdat Walcheren een be ter doelgemiddelde bezat en derhalve hoofdklasser bleef. Jo Nix, linksbuiten van M.K.C., le klasse K.N.VB., district Zuid II over vijftig meter? Nee, ’t is thee. Dat hij thee drinkt in de rust. En het lekker vindt. En er van opknapt na een zware eerste helft. Net als de echte profs. Net als die beroemde nummer elf. Op de technische nummers werd in Richmond geen enkel rekord gebroken, of het moest al zijn op het ongewone onder deel „gewichtslingeren”. Dit typische in- Bolhuis tracht French de bal te ontnemen in de wedstrijd Groot-Brittannië Nederland. De Belg regeerde over het veld, dat bestond uit vrijwel alle kandidaten voor het wereldkampioenschap. Na enige schermutselingen kort na de start van de eerste manche met de Zweed Hammer- gren vloog de Belg onbedreigd naar voren en werd niet meer achterhaald. Pechvogel in deze eerste grote krachtmeting op Ne derlandse bodem was de nationale kampi oen Gerrit Wolsink. In de tweede ronde al moest hij, toen hij de jacht op Geboers leidde, de strijd staken wegens een „vast loper”. Een zelfde lot overkwam de Duit ser Weil en de Fin Mikkola. Karsmakers werd na felle strijd met Hammargren tweede. De waarde van de tweede manche was maar betrekkelijk. De meeste pechvogels uit de eerste heat kwamen niet opnieuw aan de start. Het leek weer een sprekende overwinning voor Geboers te worden. Karsmakers moest steeds meer terrein prijs geven aan Geboers en ook Van Velthoven nog laten passeren. In de laat ste ronde, op slechts 200 meter van de finish sloeg het noodlot toe. De machine van Geboers weigerde iedere dienst en slechts met behulp van veel mankracht konden de uitgebluste machine en rijder over de eindstreep worden geholpen. Karsmakers had aan zijn tweede tweede plaats genoeg voor de totale overwinning. De zijspanraces werden een broederstrijd tussen Ton en Fons van Heugten, die beiden een manche wonnen. Ton, de jong ste van de broers, werd winnaar door een hoger puntentotaal. de kanonnier, die echter nog niet geheel kwamen onze landgenoten in de 29e mi- aan het team bleek te zijn aangepast. Hij kon moeilijk zijn draai vinden en zijn gevaarlijkste wapen zijn razendsnelle, overrompelende rushes kon hij slechts zelden hanteren. Maar hoe geslepen dit wapen nog is bewees hij op Lords, toen hij in combinatie met Kruize, die de inleiding verzorgde, tot een juweel van een voltreffer kwam. Dit doelpunt was overigens een van de weinig hartverwarmende momenten, waarvoor het Nederlandse elftal tegen Engeland zorgde. Een ander was de ope ningstreffer van Ties Kruize, die de bal ontving uit een pass van van Lith de Jeude, Engelands centrale verdediger Paul Svehlik omspeelde en vervolgens doelman Mills geen kans gaf. Nederland leidde daardoor in de 21e minuut met 1-0. Tevo ren was er weinig opzienbarends gebeurd. Bij de Nederlanders scheen iedereen op een eigen golflengte te werken, waardoor het team een zeer rommelig geheel was. De Engelsen misten in hun spel een finishing touch. Door Tholes doelpunt

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15