Weer stank in Rijnmond Gezondheidszorg in I Zuid-Vietnam bar en boos HISWA ’72 trok 222.251 bezoekers Magazijn volledig verwoest TWEE MILJOEN SCHADE BIJ BRAND KETJEN Magazijn in de as; schade l’/z miljoen Man dood door Snelle explosie beslissing landschapsparken Moeder verliest macht over Honderd varkens dood door brand Haarlem-Noord IJmuiden Nederlanders in Italië in arrest HOOGOVENS IJMUIDEN WENS VAN NATUURMONUMENTEN: Prof. Wulff: Geld verdwijnt door corruptie stuur; kind dood Een uurtje praten over goed werk Hoogovens maakt het u gemakkelijk Haarlem wegens hasj Koningin met zieke prinses Irene terug uit Lech Wasserij PUYN 2 KLEUTER VERMIST HEKEL 1#- - MAANDAG 20 MAART 1972 99 Knip uit of noteer datum en plaats. Restaurant van Aken, Baan 1/hoek Houtplein Restaurant Suisse, Rijksstraatweg 191 Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 SPECIAAL voor de GEZINSWASI Eén uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u wilt weten van Hoogovens. In een persoonlijk gesprek praten wij dan over de mogelijkheden, over de verschillende functies, waarvoor wij u kunnen opleiden, zoals smelter, havenwerker, bedieningsman, enz. Er zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog nooit in de industrie gewerkt. Wij informeren u over de aard van het werk, salaris, arbeids voorwaarden, enz. Redenen genoeg om even te komen. Waarom eigenlijk niet? Maximale leeftijd voor indiensttreding 50 jaar. Dinsdag 21 maart, 's avonds tussen 7 en 8 uur, in 1 Pa me hei cie ve: „k UTRECHT „Er wordt inmiddels al weer jaren over gepraat dat er meer nationale parken nodig zijn en daarnaast nationale landschaps parken. Wat wij nodig hebben is een spoedige beslissing van de re gering over de vorm waarin en de plaats waar deze parken gereali seerd zullen worden. Met name de landschapsparken roepen vele pro blemen op, die op korte termijn om een principiële beslissing vragen en zonodig een aangepaste wet geving”. AMSTERDAMSeVaART 20 HAARLEM - TEL.,322462 gy 3^ (Van onze redactie in Amsterdam) ADVERTENTIE 5 I 1 Wat de watersportsector betreft ging de belangstelling van het publiek voorname lijk uit naar zeil- en motorboten in de prijsklasse van 5.000,tot f 35.000, Ook voor de duurdere schepen was echter redelijke belangstelling. In die belangstel ling deed zich een onverwachte top voor bij schepen van 150.000,en meer. AMSTERDAM. De internationale wa tersport tentoonstelling HISWA *72 die van 10 tot en met 19 maart is gehouden in het RAI-gebouw te Amsterdam, heeft 222.251 bezoekers getrokken. Dit is ongeveer even veel als vorig jaar (225.360). MAASBREE. Ruim honderd varkens gijn omgekomen bij een brand die zater dag de stallen van een varkensfokkerjj in Maasbree heeft verwoest. De schade be draagt ongeveer 25 duizend gulden. BRUINISSE. Het driejarig zoontje van de fam. H. Boom uit Vleuten wordt sinds zaterdagmiddag in Bruinisse vermist, waar hij bij zijn grootouders was. Ver moed wordt, dat de kleuter is verdronken in of bij de haven. KRUININGEN Zaterdag is de 41-jarige heer J. de Bat uit Oostdijk op slag gedood bij een bedrijfsongeval in Kruiningen, toen een zuurstoïfles ontplofte. De heer Bat was bezig met het opsporen van een lek in een oliefilter, waarbij hij gebruik maak te van een autogenisch lasapparaat. Het slachtoffer laat een vrouw en negen kin deren achter. Brandweerlieden in gevecht met de vlammenzee, die het centraal maga- Met zeven spuitwagens en de blusboot „Jan van der Heijden” werd het vuur bestreden, zodat om tien over acht het sein „brand meester” kon worden gegeven. Aldus de voorzitter van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, mr. H. W. Bloemers, die zaterdag in Utrecht op de algemene vergadering van de vereni ging als dringende voorbeelden noemde het Waddengebied en het Mergelland in In het gezelschap bevond zich volgens de politie ook nog een vrouw, maar de po litie wist niet goed welke rol zij vervulde. uitbreiding kan worden beveiligd tegen ontwatering. qx cc Ei ir ir I c c het var doi op ref Gn mis ze het der vei k e s h 8 F n: s; h' T k 1 eer da wa de th< wa pn me ze: ge Ch de me na in ag d< ve de di< w< he di te pe w w Hierbij moet uit biografische gegevens de economische en sociale positie van de familie, het aantal van de familieleden in het verzet, deelname aan de boeddhisti sche verzetsbeweging, beroep etcetera de waarschijnlijkheid van het behoren tot de Vietcong berekend worden. Mensen die op grond van deze statistische gegevens ver dacht zijn worden als voorzorgsmaatregel „geneutraliseerd." Dat betekent in twee derde van de gevallen dat zij worden vermoord” aldus prof. Wulff die zei dat deze door de Amerikanen „operatie Phoe nix” genoemde opsporingsmethode is uit gedacht door ambassadeur Porter, hoofd van de Amerikaanse delegatie bij het vredesoverleg in Parijs. De publieke opinie is veel meer milieube wust geworden. Dat blijkt niet alleen uit de sterke stijging van het ledental van de vereniging in het afgelopen jaar (met 24.000 tot 134.000), maar ook uit tal van acties die tot gevolg hebben dat beslissingen die indertijd ondanks pro testen van „Natuurmonumenten” wer den genomen, nu toch niet worden uitgevoerd (wegen door Nieuw-Amelis- weerd, de Twickel en de Wassenaarse duinen, de Leidse Baan, de smeerpijp en waarschijnlijk ook de dam naar Ameland). Mr. Bloemers zei, dat de vereniging zal proberen, alle mogelijk heden die de gewijzigde situatie biedt uit te buiten. Het jongetje was zaterdagmiddag met zijn broertje meegegaan. Hij keerde on derweg om en zou alleen naar de woning van de grootouders terug gaan, waar hij niet is aangekomen. Rijkspolitie en parti culieren hebben met behulp van kikvors mannen een speurtocht ingezet, die tot zondagmiddag niets had opgeleverd. Onder luid applaus van de vergadering deelde mr. Bloemers mee, dat de Deel- erwoudactie „de grootste krachttoer uit de geschiedenis van de vereniging” is afgesloten. Voor het behoud van het 1000 hectare grote Deelerwoud heb ben ruim 50.000 particulieren en instel lingen sinds 1967 het bedrag van f 2 miljoen bijeengebracht dat nodig was voor de dekking van het tekort in de aankoopkosten 8 miljoen, waarvan het rijk 50 en de provincie Gelderland 25 percent subsidieerde). Het slagen van de actie fs mede te danken aan het onverwacht grote succes van het door natuurmonumenten uitgegeven standaardwerk „Wilde planten” Van de eerste twee delen zijn inmiddels 40.000 exemplaren gedrukt, het derde ver schijnt eind van dit jaar. De opbrengst van deel twee zal worden gebruikt voor een nieuw objekt, het Fochteloërveen, het laatste levende hoogveengebied in Nederland, dat door een aanzienlijke chiatrische gezondheidszorg in Vietnam is sinds de stichting republiek in 1954 ontwikkeld tot op Euro pees niveau. Sociale ziekten als lepra, tbc en darmparasieten en ondervoeding ko men er praktisch niet meer voor en de zuigelingensterfte is gedaald tot het ni veau der welvarende landen. Dit zei prof. Erich Wulff, Westduits hoogleraar in de Ethno-psychiatrle, zondagmiddag op de door het Medisch Comité Nederland-Viet nam in Amsterdam gehouden „Indo-China dag.” Prof. Wulff heeft van 1961 tot 1967 gewerkt aan de universiteit van de Zuid- vietnamese keizerstad Hue die kort na zijn vertrek geheel werd verwoest door de Amerikanen. De Gezondheidszorg in Zuid-Vietnam is volgens prof. Wulff even slecht als in de meeste andere landen in de derde wereld. Voor 125.000 inwoners is één arts beschik baar (Nederland ongeveer 1 op 600). De artsen zien hun beroep voornamelijk als een middel om rijk te worden en prakti seren daarom in de grote steden. Zuid- Vietnam telt slechts een klein aantal ziekenhuizen, die in de grote steden staan en meer dienen voor het isoleren van besmettelijke ziekten dan voor effectieve behandeling ervan. Het geringe bedrag dat de regering in de gezondheidszorg steekt verdwijnt voor een belangrijk deel door corruptie aldus prof. Wulff. Alleen epide mieën die ook de welvarende klasse be dreigen, zoals pokken, worden bestreden. „Psychiatrische patiënten zijn slechts interessant voor de neo-kolonialistische geneeskunde voor zover zij de openbare rust en orde storen. Vandaar het prakti sche ontbreken van psychiatrische instel lingen. In Zuid-Vietnam is een asyl met 1200 bedden. Verder zijn er twee kleine ziekenhuisafdelingen met in Saigon 200 en in Hue 35 plaatsen. De zieken in het asyl van Bien Hoa werden enkele jaren gele den nog naakt in van tralies voorziene zalen opgesloten. Sterk opgewonden pa tiënten bond men met ijzeren ketenen aan de wanden vast. Dit systeem was door de Fransen in Indo-China ingevoerd.” ROME. Drie Nederlanders, een Belg en twee Libanezen zijn zaterdag door de Italiaanse fiscale recherche in Triëst gear resteerd. Ze hadden vier koffers vol has jiesj bij zich, 120 kilo met een totale waar de in Italië van 5.600.000. De drie Neder landers zjjn een in Suriname geboren 29- jarige man, een eveneens in Suriname ge boren 33-jarige man en een 34-jarige Ne derlander. De gearresteerde Belg is een 38-jarige Antwerpenaar. Prof. Wulff hekelde de Amerikaanse psychische bevolkingsonderzoekingen die Bij Losser is zaterdag de 47-jarige B. A. Christenhusz uit Enschede door een ach teropkomende bromfietser aangereden. De voetganger werd met een schedelbasis- fractuur naar een ziekenhuis gebracht, waar hij tijdens de operatie overleed. De 20-jarige J. Mchowski uit Mönchen- Gladbach is zaterdag op de Pepinusbrug tussen Echt en Koningsbosch verongelukt. De Duitser reed bij een inhaalmanoeuvre een andere auto aan, waarbij hij uit zijn wagen werd geslingerd en op slag werd gedood. In de nacht van zaterdag op zondag is op een kruising van de noordelijke rondweg in Breda de 22-jarige mevr .Dessing-Ger- ritsma uit Noordwijk omgekomen. De au to waarin zij meereed, werd aangereden door een van links komende auto. Dé vrijwillige brandweer van Siddebu- ren (gem. Slochteren) had zaterdag een weinig fortuinlijke d ag. Op 100 meter afstand van de in lichterlaaie staande boerderij in Siddeburen raakte de bluswa- gen van de weg en belandde in een sloot. Pogingen de wagen weer op de smalle zangweg te trekken waren vergeefs. De boerderij en twee schuren gingen geheel verloren. Waarschijnlijk is de brand ont staan doordat de zoon des huizes met vuur speelde. Ruim twaalf hectaren heide zijn zwart geblakerd door een brand die zaterdag middag op het voormalig vliegveld „Grote Heide” bij Venlo heeft gewoed. De oor zaak is niet bekend. De brand deed zich voor op het recreatieterrein, waar ook de militaire schietterreinen van het Venloze garnizoen zijn gelegen. Verdronken. In februari zijn 29 mensen verdronken, drie meer dan in dezelfde maand van vorig jaar. In totaal verdron ken er in januari en februari 52 personen Vorig jaar waren dat er in dezelfde pe riode 64. Aldus een overzicht van de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het Red den van Drenkelingen. Gespecificeerd ziet het aantal ongelukken er in februari als volgt uit: vijf mensen verdronken er in een te water geraakte auto, twee op varenden van schepen, twee in vijvers, vier in sloten, drie door het ijs en 13 in overige wateren. Ketjen heeft voortdurend contact met de gemeente Amsterdam met het oog op de klachten van de bewoners in de buurt. Het bedrijf zou sinds de Marbonbrand bereid zijn maatregelen te nemen om tegemoet te komen aan de klachten, om niet tot verhuizing te worden genood zaakt. Sinds een half jaar oefent de gemeentelijke brandweer elke week een dag op het terrein in noord. De 20-jarige magazijnbediende Willem Hartogs uit Rotterdam is in de nacht van vrijdag op zaterdag op zijn bromfiets met hoge snelheid tegen de afsluitboom van de Koninginnebrug in de Maasstad gereden. Hij overleed korte tijd later aan zijn verwondingen. De 13-jarige Cornelia Bouman uit Schie dam is zaterdag in een ziekenhuis bezwe ken aan de verwondingen, die zij eerder die dag bij een verkeersongeluk opliep. Het meisje was met haar fiets in haar woonplaats onder een vrachtauto geko men. Op rijksweg 34 tussen Groningen en As sen is in de nacht van zaterdag op zondag een personenauto tegen twee hem tege- moetrijdende auto’s gebotst. De bestuurder van een van de twee tegemoetkomende auto’s werd zo ernstig gewond dat hij op weg naar een ziekenhuis overleed. Het is de 46-jarige M. Stroetinge uit Paterswol- de. Zuid-Limburg, de dalen van Geul en Gulp. Hij voegde hieraan toe d at de gedachte veld wint dat er grotere een heden moeten komen en dat bijvoor beeld de gehele Veluwe als één natio naal parkgebied zou moeten worden beschouwd. ROTTERDAM. By de Centrale Meld en Regelkamer van Rijnmond zjjn evenals zondag ook vanmorgen weer klachten bin nengekomen over oliestank en prikkelende lucht. De klachten kwamen uit het hele Rijnmondgebied. De Centrale Meld- en Regelkamer handhaaft voorlopig waar- schuwingsfase 3 op basis van de weers verwachting. Volgens het KNMI bestaat de kans dat de in de loop van de dag wat koudere lucht uit zee zal binnenstromen. Die koudere lucht kan dan opnieuw smog- vorming in de hand werken. Ook zondag werd de Rjjnmondbevol- king geplaagd door stank. Er kwamen meer dan driehonderd klachten binnen. hiervoor oorzaken aanwijzen als „onopge loste kinderlijke afhankelijkheid” en „sek suele opvoeding.” „Nog ernstiger moeten de door de Amerikanen ontwikkelde me thoden van psycho-sociale bevolkingsbe heersing beoordeeld worden. De vereniging beheert op het ogenblik 117 natuurmonumenten. Haar terreinbezit nam het afgelopen jaar toe met 1250 hectare en kwam daardoor op ruim 26.500 hectare. Bij de nieuwe aankopen waren het landgoed ..Oldenaller” tussen Nijkerk en Putten, het landgoed „Schaep en Burgh” in ’n-Graveland, het Giethoornse meer bij Blokzeil, percelen hakhout en de boomgaard „Oud-Kol- land” bij Amerongen en de eendenkooi van schipluiden. Ketjen is in 1835 achter de Stads schouwburg begonnen. Wegens de overlast voor de bewoners in de buurt is het bedrijf een paar keer naar de rand van de stad verhuisd op last van de gemeente Amsterdam. Sinds 1900 zit Ketjen op zijn huidige plaats, inmiddels ook geheel inge bouwd door woonhuizen. DEN HAAG. Koningin Juliana is zondag met prinses Irene, die een aanval van geelzucht heeft, uit Lech (Oostenrijk) naar Nederland teruggekeerd. De prinses werd per ziekenauto van het vliegve ld Deelen naar het Sint Radhoudziekenhuis in Nijmegen overgebracht. Met hen kwam de echtgenoot van prinses Irene mee. Het zweefvliegverkeer op Deelen en op het eveneens op de Veluwe gelegen zweefvliegentrum Terlet van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart werd zondagmiddag stilgelegd om de Fellowship gelegenheid te geven voor de tussenlanding. De directie van Lego schat de schade op één tot anderhalf miljoen gulden. Volgens ir. M. E. Hartman, bedrijfsdi recteur van Ketjen, ontstond het vuur om kwart voor zeven in één van de twee magazijnen die worden gebruikt voor de opslag van zuurstof- en butaanflessen, olie, vet en kleding. De negen aanwezige bedrijfsbrandweerlieden trachtten het vuur eerst zelfstandig er onder te krijgen. Toen een kwartier later enige flessen ontploften en de vlammen hoog boven het complex uit laaiden, werd de brandweer van Amsterdam er bij gehaald. „Er is”, zo stelde de heer Hartman, „geen gevaar voor de omliggende fa brieksgebouwen of zelfs de bewoners van Amsterdam-Noord geweest”. Men is wel even bang geweest dat het vuur zou overslaan naar de op dat moment lege kantine, die over het magazijn heen is gebouwd. Sommige gebouwen zijn uitge rust met een zelfblussende sprinklerin stallatie of een waarschuwingssysteem voor rook. Het grotendeels ingestorte ma gazijn had zo’n beveiliging niet. olievaten, flessen pro- hz—.izzliën opgeslagen. AMSTERDAM. Op het terrein van de zwavelzuurfabriek Akzo-Ketjen in Amsterdam-Noord heeft zondagavond een grote brand gewoed. Een magazijn ter waarde van twee miljoen gulden is volle dig afgebrand. Niemand is gewond. Het beheer van de terreinen leverde in 1971 een exploitatietekort op van 600.000. De vereniging hoopt dat het komende jaar een gunstiger resultaat kan worden bereikt door een verhoging van de beheerssubsidie van het ministe rie van CRM voor de particuliere na tuurbeschermingsorganisatie. Zelf heeft de vereniging de contributie verhoogd. De hoogleraar vermeldde dat er in Noord-Vietnam psychiatrische therapieën worden toegepast die in West-Europa „als hoogtepunt van soclaal-psychiatrische vooruitgang geprezen worden.” De oorlog heeft volgens prof. Wulff vooral nadelige psychische invloeden op de bewoners die niet kunnen besluiten tot deelname aan de strijd van het bevrij- dingsfront. „Bij boeren van middelbare of hogere leeftijd ziet men, deels door de oorlog, deels door de sociale ellende, een syndroom dat men „uitputtingsdepre^sie” zou kunnen noemen. Midden in hun werk krijgen deze mensen plotseling een instor ting. Ze zeggen dat ze willen sterven en spreken daarna nauwelijks meer een woord. Wanneer men bij hen blijft en hen voert als kinderen worden ze even plotseling weer gezond en nemen hun werk weer op. Dit komt vooral in arme streken in Zuid-Vietnam veel voor, die door de oorlog bijzonder getroffen wor den. Bjj Ketjen, aan het IJ in Amsterdam-N., werken circa 1500 mensen. Het is een volcontinubedrijf, zodat bij het uitbreken van de brand een 70 mensen op het terrein aanwezig waren. Ketjen is niet bijzonder populair bij de bewoners van Amsterdam-noord, wegens de stank, een enkele keer de vieze neerslag die het bedrijf verspreidt, en de voortdurende angst dat daar ooit iets zal misgaan. Na de brand bij Marbon, vorig jaar augustus in het westelijke havengebied, zijn er stemmen opgegaan dat Ketjen zou ver trekken. zijn van de zwavelzuurfabriek Ketjen teisterde. In dit magazijn lagen AMSTERDAM. De medische en psy- gezondheidszorg in Noord- van de onder meer paan en chemicaliën (Vervolg van pagina 1) BEILEN. - De bijna driejarige Monica de Lange uit Assen heeft zondag het leven verloren nadat haar moeder de macht over het stuur van haar auto had verloren. Het ongeluk gebeurde op de nieuwe autoweg Westerbork-Smilde in Beilen. De moeder werd afgeleid door haar twee kinderen op de achterbank, en keek even achterom. De auto raakte uit de koers, kwam in de rechterberm, zwenkte scherp naar links over de rijbaan naar de andere berm en belandde daar ondersteboven in een sloot. Mevrouw De Lange zelf kreeg een lichte hersenschud ding, haar man en haar andere kind werden niet gewond. MAI. De gemeente Utrecht wil het Maat schappelijk Advies en Inlichtingenbu reau in staat stellen, de taken over te nemen van de stichting voor huishoude lijke en gezinsvoorlichting, die geen subsidie krijgt van het ministerie van CRM. Het MAI-bureau is bereid, de con sumentenvoorlichting, budgetbegroting en klachtenbehandeling die tot dusver door de stichting gezinsvoorlichting wer den verzorgd in zijn takenpakket op te nemen als de daarvan verbonden kosten van f 31.500 voor 100 percent worden ge subsidieerd. FINSTERWOLDE In de nacht van zaterdag op zondag is een opslagruimte van Lego-speelgoed in Finsterwolde vol ledig uitgebrand. De politie sluit de moge lijkheid dat de brand het werk is van een pyromaan niet uit. -<■ -? 7 - -■

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2