Sfeer op topconferentie was POMPIDOU EN HEATH IN GROTE LIJNEN EENS India en Bangladesj sluiten verdrag van vriendschap In Ulster komt een Engelse minister Grootste probleem in toekomst vormt floriade „ontspannen en informeel „Praten met stel ezels" voeding van wereldbevolking” 1 Bhoetto doet beroep op sjeik Moedjiboer Hevig gevecht nabij Hué Definitief rapport van Club van Rome: Horoscoop per telefoon Kernexplosie in China Klokken vooruit BRITSE PLANNEN UITGELEKT Brezjnev wenst samenwerking met Washington t J 1 *5 Als de aarde lacht... j MAANDAG 20 MAART 1972 Concorde Erkenning V ervuiling 30 maart-1 oktober amsterdam v' w (Van een speciale medewerker) Verbrand. De politie in Brazilië heeft in Binnen honderd jaar zullen de wereldbevolking en de industriële capaciteit plotseling sterk gaan afnemen. Deze ontwikkeling zal niet te stoppen zijn. Dat stelt de Club van Rome in een definitief rapport over de studie naar de grenzen van de groei. Het is vanaf 26 maart in alle boekhandels verkrijgbaar. Deze ontwikke ling aldus het rapport is onontkoombaar als de huidige groei van de wereldbevolking, de industrialisatie, de vervuiling, de voedseiproduktie en de uitputting van de natuur lijke hulpbronnen onveranderd zullen doorgaan. Met spanning was er naar uitgezien wat het effect op de besprekingen zou zijn van de mededeling van president Pompi dou, kort voor zijn vertrek naar Londen op een persconferentie gedaan, dat hij een referendum zal gelasten over de vraag of Groot-Brittannië tot de Europese Econo mische Gemeenschap moet toetreden. De ze mededeling, één dag voor de komst van het Franse staatshoofd, had de tegenstan ders van premier Heath met nieuwe moed vervuld. Ten aanzien van typisch Frans-Britse kwesties waren Pompidou en Heath het er over eens dat het Concorde-project zo snel mogelijk voortgang diende te vinden. Over het probleem van de tunnel onder het Kanaal ontwikkelde men op Chequers geen nieuwe ideeën. lacht zij in bloemen. Alléén in bloemen. Bloemen in woestijnen, steppen en in de jungle. Bloemen op bergen, in velden en bossen. In duizend toonaarden lacht de aarde vooral op de floriade In het jaar 2000 zullen er volgens de Club van Rome zeven miljard mensen op de wereld wonen. Als het sterftecijfer blijft dalen en de vruchtbaarheid niet LONDEN (AP) Engeland heeft de klokken gisteren een uur vooruit gezet, waarmee de tjjd op het eiland geljjk wordt aan die op het Europees vasteland, dat wil zeggen een uur voor op Greenwich Mean Time (GMT). De maatregel zal tot oktober van kracht bljjven. Vorig jaar heeft Engeland een eind ge maakt aan een experiment waarbij de klok het hele jaar door 60 minuten voor bleef op GMT. Er kwamen toen klachten dat grote delen van Engeland tijdens de och- tendspitsuren in de winter in het donker gehuld waren. van de bevolking blijven zoals ze zijn, stelt het rapport. MOSKOU (Reuter en AFP) De Russi sche partijleider Brezjnev wil dat de Sov- jet-Unie en de Verenigde Staten nauwer gaan samenwerken. Het komende bezoek van Nixon aan Moskou is volgens hem een uitstekende gelegenheid stappen in die richting te ondernemen. Brezjnev sprak in deze trant op het 15de congres van de Russische vakbonden dat vandaag in Moskou is begonnen. Voor het congres, dat om de vier jaar wordt gehou den, zijn vakbondsdelegaties uit de hele wereld naar de Russische hoofdstad geko men. De officiële opening werd, verricht' door Alexander Sjelepin, voorzitter van de Russische vakbonden. De Club van Rome stelt geen normen voor de grens van de milieuvervuiling. Een voorspelling van de toekomstige ver vuiling is volgens haar niet te maken. BIRMINGHAM (UPI) De Britse pos terijen hebben een telefonische horoscopi- sche dienst ingesteld. 70 ha. parken, tuinen, paviljoens en RAI alle dagen 9.30-22.30 uur De parmanente minister in Belfast zal tot taak hebben krachtig doch niet al te opvallend het Britse gezag aan te wenden om de noodzakelijke hervormingen door te voeren. Hiertoe behoort in de eerste plaats het langzaam maar zeker opheffen van de interneringskampen. Volgens laat ste gegevens zijn er een kleine 900 rooms katholieke Noordieren op het ogenblik in deze kampen zonder vorm van proces opgesloten en zonder uitzicht op een pro ces. Het systeem van de evenredige verte genwoordiging zal voorzien in steeds te rugkerende referenda over de vraag of de Noordieren al dan niet deel willen gaan uitmaken van de Ierse Republiek. NEW DELHI (AP en Reuter) Gisteren is in Dacca tussen India en Bangladesj een '25-jarig „verdrag van vriendschap, samenwerking en vrede” ondertekend. Dit verdrag, aldus verklaarde de Indiase premier mevrouw Gandhi vandaag in het parlement, „is het resultaat van de wil van de twee regeringen tot voortgaan op de weg naar vrede en welvaart”. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN De Franse president Pompidou keerde gistermiddag naar Parijs terug van een reeks informele besprekingen die hij het weekeind met de Britse premier Heath heeft gevoerd. De ontmoeting had plaats op het buitengoed van de Britse premier, Chequers. Na afloop werd geen offi cieel communiqué verstrekt, de atmosfeer was echter, zoals woordvoerders verklaren, „zeer ontspannen en informeel” geweest. De staatslieden bleken „langs dezelfde lijnen te denken”, aldus deze officiële bron. Het akkoord is met de premier van Bangladesj, Rachman, getekend aan af loop van het officiële bezoek van 48 uur dat mevrouw Gandhi aan Bangladesj heeft gebracht. Zij is het eerste buiten- .landse staatshoofd door Bangladesj ont vangen sinds dat land onafhankelijk is geworden. De premier vergeleek het akkoord met het pact dat India zeven maanden geleden met de Sovjet-Unie heeft gesloten. President Ali Bhoetto van Pakistan heeft gisteren in een geëmotioneerde re devoering in Lahore een beroep gedaan op Sjeik Moedjiboer Rachman, de leider van Bangladesj, een eind te maken aan het „uitmoorden” van de Bihari’s in zijn jonge staat. Het zal anders niet mogelijk zijn de veiligheid van de Bengalezen in West- Pakistan te garanderen, zei Bhoetto. De regering van Bangladesj heeft er zaterdag mee ingestemd dat India honderd zieke en gewonde Pakistaanse krijgsge vangenen repatrieert, zo is in New Delhi meegedeeld. Pakistan zal vijftig Indiase militairen, eveneens ziek of gewond, naar huis zen den. De Pakistani’s waren destijds in Bang ladesj gevangen genomen en naar India overgebracht. WASHINGTON (Reuter). China heeft zaterdag een kernbom tot ontploffing ge bracht met een kracht van 20 tot 200 kilo ton. Dit heeft de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie bekend gemaakt. De bovengrondse proef vond plaats op het proef terrein van Lop Nor in de pro vincie Sinkiang. Soortgelijke proeven zijn ook in januari en vorig jaar november genomen. Men neemt aan dat zij betrekking hebben op de ontwikkeling van een ballistische raket voor middelgrote afstand. ferendum over Engelands toetreden tot de EEG. Commentatoren waren het er in het algemeen over eens dat de Franse presi dent door het referendum dat op een duidelijk ja vóór de toetreding zal uitlo pen niet alleen zijn positie in het eigen land versterkt, maar voor Frankrijk ook een gooi doet naar de leidende ‘positie in de toekomstige EEG van Tien. Een recent opinie-onderzoek in Engeland bracht als resultaat dat op het ogenblik nog 43 percent van de bevolking tegen de toetre ding zou zijn, 36 percent er voor en dat 21 percent nog geen mening heeft. Het afgelopen weekeind werd in Dow ningstreet bekend dat premier Heath op 8 en 9 juni naar Denemarken gaat. Dat is het eerste bezoek dat de Britse premier aan. dit land zal brengen. De uitbreiding van de EEG is het centrale onderwerp van de besprekingen tussen Heath en pre mier Krag. Het bezoek vindt plaats vier maanden voor ook daar een referendum zal worden gehouden over de eigen toe treding tot de Europese Gemeenschap. Tot de gasten van premier Heath die op Chequers eeii ontmoeting met de Franse president hadden, behoorde de leider van de Labour-oppositie in het parlement, oud-premier Harold Wilson. De Britse pers hield zich het afgelopen weekeind met betrekking tot de Franse president hoofdzakelijk bezig met de Franse binnenlandse aspecten van het re- (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. Terwijl de Britse regering te lang op zich Iaat wachten met haar aangekondigde initiatieven voor Ulster, lekten het afgelopen weekeind enige on derdelen van dit plan in de Britse pers uit. Het zal woensdag door premier Heath aan de eerste minister van Ulster. Brian Faulkner, tijdens diens bezoek aan Dow ningstreet worden voorgelegd. Een van de belangrijkste punten van het regeringsplan is dat een minister met kabinetsrang in Belfast permanent zal worden gestationeerd. Belangrijken nog is dat er een systeem van evenredige verte genwoordiging zal worden ingevoerd. Dit laatste gerucht dient echter met enige voorzichtigheid te worden beoordeeld, om dat het enorme consequenties voor Enge land zelf zal hebben, dat dit kiessysteem zelf niet huldigt. SAIGON (AFP en Reuter) Ongeveer duizend guerrillastrijders hebben na een mortierbeschieting. een aanval gedaan op een Zuiidvietniamese infanteriepost op 30 km ten zuidwesten van Hué in het noorden van Zuid-Vietnam. Tijdens een hevig gevecht, dat bijna een uur duurde, zouden 127 guerrilla’s en Noord vietnamezen zijn gesneuveld. De Zuidvietnamese verliezen zijn niet bekend gemaakt. Tijdens de mortierbeschieting verloren de regeringstroepen twaalf man. „Ik hoop maar dat geen van mijn koeien en varkens gestorven is toen ik hier mijn tijd verspilde met tegen een stel ezels te praten”. Aldus de 72-jarige Johann Ehrmann (ook wel Hartmann genaamd). Hij is van zijn boerderij in het oerwoud van Colum bia gehaald omdat men hem er na een artikel in een tijdschrift van ver dacht de Duitse oorlogsmisdadiger Martin Bormann te zijn, „maar hij bleek alleen maar een aardige oude man te zijn", aldus een politieman in Pasto in het zuiden van Columbia. Ehrmann is drie dagen de gast van de politie in Pasto geweest. Ge bleken is dat hij al in 1926 in Zuid- Amerika is aangekomen. De politie zal hem naar zijn boerderij terug brengen, waar zijn Indiaanse vrouw, dochter en kleinkind op hem wach ten. Hij was in dertig jaar niet van huis geweest. Degenen die een bepaald nummer in Birmingham draaien, horen de op de band opgenomen stem van een astroloog, die meedeelt wat in de sterren te lezen staat. Deze „sterrenlijn” is bedoeld om de in komsten tijdens de stille uren te verhogen. Het is voor het eerst dat de regeringen van India en Bangladesj de terugkeer van de krijgsgevangenen die gevangen zijn genomen in het toenmalige Oost-Pakistan nadat het Pakistaanse leger zich in de cember had overgegeven hebben ge koppeld aan de kwestie van de erkenning van de nieuwe staat. India stelt zich op het standpunt dat het Pakistaanse leger zich in Bangladesj heeft overgegeven aan een gezamenlijk opperbevel van het Indiase leger en de Bengaalse vrijheidsstrijders. Bhoetto heeft dit standpunt deze week in een vraagge sprek met twee Indiase verslaggevers een „juridische fictie” genoemd. gen, dat er mensen zullen verhongeren, anderen zullen gedwongen worden minder grond te gebruiken en over te schakelen naar voedsel van mindere kwaliteit”, al dus de samenstellers van het rapport. De Londense minister in Belfast zal volgens de geruchten over het Britse re geringsplan voor Ulster de verantwoorde lijkheid voor de veiligheid in het land met de Stormont, het Noordierse parle ment, „delen”. Wanneer de Noordierse premier Faulkner de komende week het plan zal afwijzen omdat het voor de protestantse meerderheid niet aanvaard baar is ,overeweegt de regering-Heath alles volgens de geruchten van het afge lopen weekeind om het gehele bouw werk van Noord-Ierlands gedeeltelijke on afhankelijkheid af te breken en de macht naar Londen over te brengen. De houding van premie^ Faulkner kan worden beïnvloed door de resultaten van de beweging van oud-minister William Craig en zijn pas gevormde zogenaamde Ulster Vanguard („voorhoede”). Afgelopen zaterdag kwamen naar schatting 90.000 van de één miljoen pro testanten in Noord-Ierland in een park in Belfast bijeen. De oud-minister stond in een Landrover en nam de parade af. Craig verklaarde: „Wij eisen en vechten voor een totale overwinning,” en hij voeg de .er aan toe dat er van directe machts uitoefening door Westminster geen sprake kon zijn. Om die situatie tijdig te voorkomen is men afhankelijk van grond, zoet water en van de kapitaalgoederenvoorraad in de landbouw. De hulpstoffen die de groei van die kapitaalgoederenvoorraad moge lijk maken, zullen geen vervangbare hulpstoffen zoals land en water, maar onvervangbare, zoals brandstoffen en me talen zijn. Die voorraden zijn volgens de Club van Rome weinig indrukwekkend. Premier Indira Gandhi van India en sjeik Moedjiboer Rachman van Bangladesj tijdens de ondertekening in Dacca van het (vriendschapsver drag. Men verwachtte dan ook dat de Britse eerste minister zijn gast zou laten merken dat hij hem voor deze stunt niet dankbaar was. Volgens officiële mededelingen van de zijde van de Britse regering was het thema echter „in 40 seconden” afgedaan, wat in feite betekende dat zowel de president als de premier er ieder niet meer dan 20 seconden van hun bij elkaar zes uur durende besprekingen aan had gewijd. Tot de belangrijkste agendapunten van Chequers behoorde de voorbereiding van de topconferentie van de vergrote ge meenschap van tien binnen de EEG, die naar men aanneemt van 19 tot 21 oktober in Parijs zal worden gehouden. Over de agenda van die bijeenkomst zelf werd door de beide staatslieden niet met zo veel woorden gesproken. Over de wat op de achtergrond gedrukte EÉG-commissie die tot voor kort door de Italiaan Malfatti werd geleid, waren Pompidou en Heath het eens dat ze „zo efficiënt mogelijk diende te werken in dienst van de Minis terraad.” Ten aanzien van het Europese parlement diende op de topconferentie te worden bezien of het „wel zo doeltreffend werkte als het zou behoren te doen.” Tot de andere onderwerpen die op Che quers aan de orde kwamen, behoorden het coördineren van de Europese munt en de Europese handel, al diende het Europese monetaire systeem eerst „op lange ter mijn” te worden hervormd. In een tour d’horizon bespraken de Franse president en de Britse eerste mi nister ook de noodzaak van een nauwe samenwerking met Japan, de toestand in het Midden-Oosten en het China van Mao Tse Toeng na het bezoek van de Ameri kaanse president Nixon. Volgens .voordvoerders in Dacca zal India niet over de repatriëring van de 74.000 Pakistaanse krijgsgevangenen on derhandelen zonder dat Bangladesj daar mee instemt en Bangladesj zal daarmee niet instemmen voor het erkend is door Pakistan als onafhankelijke staat. 21 jaar nog gebruikt kunnen worden. Binnen vijftig jaar zou er dan ook een eind komen aan de voorraden aluminium, mangaan, nikkel, aardgas, platina en tungsteen. De Club van Rome gaat er daarbij van uit, dat in de ontwikkelingen geen veranderingen komen. „De voedselprijzen zullen zó hoog stij- Goud zou er nog maar zijn voor negen jaar, zilver en kwik voor de komende dertien jaar, terwijl de hoeveelheid be schikbaar tin nog maar vijftien jaar mee zou kunnen. Zink zou er nog maar zijn voor 18 jaar, aardolie voor 20 jaar en lood en koper zouden alleen de eerstkomende Het tekort aan grond dus voedsel zal niet plotseling optreden, meent men. De gevolgen zullen al lang van tevoren duidelijk worden. brand die onlangs bij verschillende raz zia’s in beslag was genomen. afneemt, dan zal dat over zestig jaar zelfs veertien miljard zijn. Het grootste pro bleem vormt de voeding van al die men sen. Als alle beschikbare grond gebruikt wordt dan is er vóór het jaar 2000 nog een hopeloos grondtekort als de behoefte aan grond per hoofd en de groeicijfers Treinongeluk. In Scozecinek in Polen zijn vier mensen gedood en twee gewond toen twee goederentreinen op elkaar botsten. uit, dat als de bevolking in het jaar 2000 verdubbeld is bij ongewijzigde omstandig heden de vervuiling tien keer zo groot zal zijn. Waar de grens ligt, weten we niet, stelt het rapport, maar toch is men van mening, dat die grens op bepaalde plaatsen al is overschreden. F

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3