Minister-president Biesheuvel: WERKAFSPRAKEN NIET van het Maaswater IN STRIJD MET REGEERAKKOORD p g e ONTRUIMING CAMPING MISLUKT F r Minister De Brauw wijst motie af Dode na Laat u niet bij de (k)neus nemen België en Nederland behoeden samen kwaliteit F explosie wï M Industrieën in Advies verstandige mensen over Bredase drie Collegegelden in Senaat Kunstschilder in Gastronomerie ACTIE VEILIG VERKEER NEDERLAND Val van 15 meter arrest wegens diefstal uit ƒ138 miljoen aan Indonesië Defensiepersoneel opgesloten door dienstweigeraars Rijksmuseum Rijnmond willen aardgas stoken Nederland leent prinses Irene Nieuwe aanpak van Europese Beweging „de bokkedoorns” Geen verandering in toestand van Kamervragen over inzamelingswezen Hg 2 A POSITIEF 1 J ft I 1i W( WOENSDAG 22 MAART 1972 (Van onze correspondent) 1 UTRECHT „Laat u niet bij de (k)neus nemen”. Dat is het motto waaronder Veilig Verkeer Neder land (VVN) in samenwerking met de Centrale Politie Verkeerscom- missie een actie gaat voeren waar bij wordt gewezen op de gevaren van het rijden in oude en vaak tweedehands auto’s. De actie is tweeledig, waarvan het eerste, voorlichtende, gedeelte donderdag begint. De automobilist die dan te gladde banden onder zijn auto heeft kan dan een fel gekleurd sers vinden waarin de politie hem aanraadt de banden eens te laten nakijken. Een paar weken later zal het een bekeuring zijn. Minister Stuyt: f Wj Ut 'ISÉi grote waaide te van ADVERTENTIE •St. 1 „De vervulling van uw wensen, Speciaal op Culinair Gebied!” Het schilderij, dat niet werd beschadigd, is inmiddels weer in het Rijksmuseum terug. De dader verkocht het werk nog dezelfde middag voor 100 in een café op de Spiegelgracht. De koper, een 35-jarige man, hoorde ’s avonds via de radiomieuws- dienst van de diefstal uit het museum. Hij belde daarop de politie, dat hij het schil derij in zijn bezit had. In pamfletten deelden zij het voor de hek ken samenstromende personeel mee dat hun actie bedoeld was als een protest tegen het feit dat de dienstweigeraars ressorteren onder het ministerie van De fensie. „Wij voelen ons ook opgesloten, binnen het defensie-apparaat”, aldus de dienstweigeraars. Zij willen dat een an der ministerie met de uitvoering van de wet gewetensbezwaren wordt belast. Eén van hun bezwaren is dat het geld dat zij bij hun tewerkstelling verdienen naar de defensiekas gaat. „En wie garandeert ons dat Defensie daar geen wapentuig van koopt”, aldus het pamflet. Nadat een paar personeelsleden een klim partij hadden ondernomen en over de hekken op straat waren beland gelukte het na een kwartier door hevig wrikken aan de hekken de ketenen te verbreken. DEN HAAG Een groep dienstweigeraars heeft dinsdagmiddag in Den Haag het personeel van de afdeling dienstplicht zaken van het ministerie van Defensie achter slot en grendel gezet. Vlak voor het personeel naar huis zou gaan maak ten zfl met kettingen en sloten de hekken voor en achter het bureau dicht. bezuinigen op het onderhoud van de auto dan door minder te gaan rijden. De kans is volgens WN groot dat er meer „kneuzen” op de weg zullen ko men. De VVN raadt dan ook ieder die een tweedehands auto wil kopen aan zijn auto bij de ANWB te laten keuren. i i 1 vai hei ge< Af 1,6 I vai uit les pla lid hei ste i I I na' ge' op nit 1 No bij aa W( ca sc h< w d< d< hi d< Z k te li li e h r> Stap uit de Zorgenwereld in een Oase van Sfeervolle gastvrijheid bij Met deze woorden heeft premier Bies heuvel dinsdag het karakter van de meer dan vijftig werkafspraken geschetst bij zijn beantwoording van de eerder bij het debat daarover gemaakte opmerkingen van de zijde van de Kamer. ter noemde deze aanpassing een compen satie en sprak zelfs van een overcompen satie. Volgende week dinsdag zal de motie in de Kamer in stemming komen. Dan zal tevens gestemd worden over een motie van mevrouw Wassen-Van Schaveren (D’66), waarin de regering gevraagd wordt een onderzoek in te stellen naar speelge- legenheden voor peuters en naar de vraag, in hoeverre deze tegemoetkomen aan de behoeften van peuters in de verschillende ontwikkelingsfasen. Staatssecretaris Schelfhout (Onderwijs) zei aan deze motie geen behoefte te hebben. P.S.P.-fractievoorzittter Wiiebenga vond het „een verloedering van de Nederlandse politiek”. Mr. De Gaay Fortman (P.P.R.) meende, dat het politieke klimaat is geschaad, ds. Abma (S.G.P.) had met bevreemding van de werkafspraken kennisgenomen, de heer Koekoek (Boerenpartij) zei terug te ver langen naar de tijd van „open-Barend” en de C.P.N.-fractievoorzitter Bakker zei, dat het hier niet gaat om „bijeengeraapt zaag sel bij het opruimen van het schuurtje.” Drs. Den Uyl, die evenals de meeste andere sprekers van de niet-regeringspar- tijen wilde weten wanneer de afspraken precies gemaakt werden en of koningin Juliana er kennis van kreeg, bestreed de De taak van deze groep is om in geval van indicaties voor individuele vrijlating zich te beraden over de vraag, of gratië- ring wel kan worden verleend met het oog op de sociaal-psychologische gevolgen. temidden romantisch natuurschoon in Wethouder van Gelukpark Zeeweg S3 Overveen tel. 023-263600 DEN HAAG. België en Nederland plegen intensief overleg over de kwaliteit van het Maaswater. Dit water is voor België van groot belang, omdat een groot deel van het land het nodig heeft voor de drinkwatervoorziening. België ziet er dan ook op toe, dat de verontreiniging van het Maaswater binnen aanvaardbare grenzen blijft. DEN HAAG De werkafspraken, die de vijf toenmalige voorzitters van de fracties van KVP, VVD, ARP, CHU en DS’70 tijdens de kabinets formatie van vorig jaar maakten, zijn niet in tegenstelling tot het regeer akkoord. De vijf fracties van nu zijn formeel niet gebonden aan de af spraken. De leden van het kabinet- Biesheuvel hebben de regeringsver antwoordelijkheid aanvaard op basis van het regeerakkoord en zij kenden, toen zij dit deden, de afspraken niet den wordt voor motorvoertuigen, zal de politie ook extra letten op de techni sche staat van bromfietsen. Hierbij zal speciaal gelet worden op niet-juiste stuurinrichtingen en opgevoerde moto ren. televisiespotjes het publiek op het Het doel van de actie juist nu gehouden omdat het top-seizoen in de verkoop Dat een actie zoals binnenkort te houden van tweedehands auto’s voor de deur staat in verband met het naderende vakantieseizoen, is toekomstige kopers te waarschuwen vooi „rijdende dood kisten” en voorlichting te geven over het belang van goed onderhoud voor de auto. Doordat de auto’s en het autorij den in het algemeen de laatste tijd veel duurder zijn geworden, verwacht VVN dat hierdoor de verkoop van tweede hands auto’s gestimuleerd zal worden. Bovendien zal de autobezitter eerder AMSTERDAM. De man, die maan dag het vijftiende eeuwse schilderij „St. Anthonius redt een gehangene” uit het Rijksmuseum in Amsterdam ontvreemdde, is dinsdagmiddag op straat nabij zijn woning op de een van de Oostelijke Eilanden aangehouden. Het is een 57- jarige kunstschilder die enkele jaren gele den ook al wegens diefstal uit een mu seum met de Justitie in aanraking is geweest. Destijds zou hij een kunstvoor werp uit het Tropenmuseum hebben ge stolen. De man heeft bekend. Volgens de recherche was hjj echter nog te zeer onder invloed van sterke drank om uitvoerig te worden verhoord. ZWIJNDRECHT. Een van de vijf ge wonden door de explosie in de Verenigde oliefabrieken in Zwjjndrecht de 47-jarige heer D. A. Boshamer uit Zwijndrecht, is overleden. Van de vier overigen, die in ziekenhuizen in Dordrecht zijn opgenomen, verkeert de 22-jarige P. J. Helmink, even eens uit Zwjjndrecht, in levensgevaar. De anderen hebben ernstige brandwonden. Volgens de directie is de materiële scha de gering en zal zij de f 10.000,nauwe lijks overschrijden. DEN HAAG. De regering heeft een groep van „verstandige mensen” op het oog, met wie zij wil praten over de eventuele gratiëring van de drie in Breda gedetineerde Duitse oorlogsmisdadigers. Minister Van Agt (Justitie) heeft dit blij kens het dinsdag verschenen verslag vori ge week donderdag meegedeeld in het overleg met de vaste Tweede-Kamercom- mlssie voor Justitie. DEN HAAG. Minister Stuyt van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft dinsdag in de kamer gezegd dat hem „meer dan geruchten bereikt hebben dat een aan tal grote industrieën in het Rijnmondge bied overwegen over te gaan op het stoken van aardgas in plaats van stookolie. Er zou volgens de bewindsman zelfs een raf finaderij zijn die geheel op het stoken van aardgas wil overgaan. Aan de orde waren vragen van de PvdA- Kamerleden mej. Barendrecht, Oele en De Ruiter over het terugdringen van het ge bruik van zwavelrijke stookolie. De minister deelde voorts mee, dat mo menteel zeer ernstig overwogen wordt in de maanden september en oktober, als de kans op smogvorming groot is, het gebruik van zwavelarme olie dwingend voor de schrijven. Voort is momenteel een inter departementale werkgroep bezig met een onderzoek naar de mogelijkheid om gren zen te stellen aan het zwavelgehalte in stookolie. wel gehoorde opmerking, dat in het verle den soortgelijke afspraken tijdens kabi netsformaties zijn gemaakt. „Mijn voor ganger Burger was zesmaal betrokken bij de totstandkoming van een kabinet. Hij heeft mij meegedeeM, dat hem nooit iets van dergelijke afspraken is gebleken.” De premier wilde geen antwoord geven op de vraag of de koningin van de afspraken op de hoogte was. Het Kamerdebat over werkafspraken is dinsdagavond geëindigd met het voor ken nisgeving aiannemen van de brief van premier Biesheuvel waarin van die af spraken melding wordt gemaakt. Dit ge schiedde nadat in tweede termijn nog kort van gedachten gewisseld was over het karakter van de afspraken. Veilig Verkeer Nederland zal met folders en f belang van een in goede technische staat verkerende auto wijzen. Na deze voorlichtingsactie zal in april een lan delijke controle-actie worden gehouden door de politie, waarbij het niet langer om een waarschuwing gaat, maar met een een bon volgt of, in het slechtste geval, inbeslagneming van de auto. Bij deze controle zal het niet alleen gaan om banden of stuurinrichting, maar zal de gehele technische staat van de auto onder de loep worden genomen. Stuk papier tussen zijn ruitenwis- Hoewel de actie in de eerste plaats gehou- ARNHEM. Bij een verkeersongeluk In Arnhem is in de nacht van maandag op dinsdag de 46-jarige M. G. T. Krekel- berg uit Eindhoven om het leven geko men. De man vloog met zijn auto uit de bocht en viel op een 15 meter lager gelegen weg. In het Arnhemse gemeente ziekenhuis overleed hij na korte tijd aan zijn verwondingen. DEN HAAG. Bij de voortzetting van het beleidsdebat in de Eerste Kamer over Onderwijs en Wetenschappen wees minis ter De Brauw (Wetenschapsbeleid) de mo tie van de oppositiepartijen (P.v.d.A., D’66 en P.P.R.) van de hand. In deze motie wordt de regering gevraagd een afzonder lijke verhoging van de collegegelden ach terwege te laten. De minister noemde deze wens „niet redelijk”. De motie gaat volgens hem uit van een misleidende stelling, die „geen recht doet aan de feiten”. Hij zei niet de opvatting te delen, in de motie neergelegd, als zou niet tot een eventuele verhoging van de collegegelden morgen worden overgegaan „zonder een gelijktijdige fun damentele herziening van het stelsel van studiefinanciering”. Aan die eis, aldus de minister, is reeds voldaan en inmiddels werd in de studietoelagensfeer een struc turele wijziging verwezenlijkt. De minis- Zo wordt met name gezegd, dat een eigen Europese kernmacht ongewenst is, en dat Europa zich, in het kader van de Navo, tot een conventionele strijdmacht kan beperken. Waar mogelijk dienen alle vreedzame middelen te worden gebruikt om in Grie kenland en Portugal een democratie tot stand te brengen. (De Griekse afdeling van de internationale Europese Beweging is op non-actief gesteld, en de activiteiten worden waargenomen door Griekse bepa lingen in West-Europa). Samenwerking tussen Oost en West- Europa is noodzakelijk en wenselijk om verder uit elkaar groeien te voorkomen, en kan betrekking hebben op zaken van gemeenschappelijk belang als milieube heer, vrede en veiligheid. Maar wederzijd se erkenning van de politieke en economi sche werkelijkheid is hiervoor een vereis te. „De Europese Beweging”, aldus het ont- werp-programma, „streeft naar een geheel Europa omvattend veiligheidsverdrag, maar erkent de noodzaak van Atlantische samenwerking om de eigen opvattingen inzake de vrijheid van de mens tegen gewelddadige aanvallen van buitenaf te beveiligen”. NIJMEGEN In de toestand van prin ses Irene is dinsdagavond nog geen wezen lijke verandering gekomen, zo deelde des gevraagd de voorlichtingsfunctionaris van het St, Radboudziekenhuis in Nijmegen, de heer J. Graafmans, mee. Volgens hem zal de prinses de komende dagen ter observatie in het ziekenhuis blijven. Hoe lang dat zal zijn kon hij niet zeggen. „Dat hangt af van de ontwikke ling van de ziekte. De kans dat zij het komende weekeinde al naar huis kan, is erg klein”, aldus de heer Graafmans. Zoals gemeld is de prinses zondagavond opgenomen met ingewandstoomissen en een lichte aanval van geelzucht. DEN HAAG. De Europese Beweging in Nederland zal het congres, dat op 22 april in Eindhoven wordt gehouden een geheel nieuw ontwerpprogramma voorleg gen, dat enerzijds beoogt de beweging een nieuw „gezicht” te geven, anderzijds de motivatie aan te passen aan de verander de toestand in de wereld. De voorzitters van de fracties van de vijf regeringspartijen in de Tweede Ka mer staan positief tegenover de werkaf spraken. Aldus dinsdagmiddag K.V.P.- f nasotievoorzitter Andriessen, mede namens zijn collega’s van V.V.D., A.R.P., C.H.U. en DS’70 tijdens het debat hierover. De oppositie had evenwel geen goed woord over voor de gang van zaken met betrekking tot de werkafspraken, die van af 21 juni vorig jaar tot vorige week geheim bleven. „Als we even onder het opgeworpen stof kijken, dan blijkt het lijstje helemaal niet zo onschuldig te zijn”, aldus drs. Den Uyl, voorzitter van de P.v.d.A.-fractie. Mr. Van Mierlo (D’66) kritiseerde de premier, omdat hij vorig jaar zei dat de regering alle van belang zijnde formatiestukken publiceerde. „Dat is natuurlijk niet waar. Tenzij hij wil beweren, dat alles wat in het lijstje staat van geen belang is. En als het van geen belang is, waarom is het dan gemaakt?’ zo vroeg mr. Van Mierlo. Het was voor het eerst dat tijdens een kabinetsformatie een dergelijke lijst werd opgesteld, en dit kwam omdat voor het eerst zowel de informateur (prof. Steen kamp) als de formateur (mr. Biesheuvel) werden bijgestaan door een ambtelijk se cretariaat dat alle besprekingen en af- •praken nauwkeurig vastlegde. Nadat de informatieperiode-Steenkamp was afgesloten met het opstellen van het regeerakkoord waarover de fractie voorzitters van toen uitvoerig overleg pleegden met hun fracties 1 vond de opstelling plaats van de lijst van onder werpen, waarover overeenstemming was bereikt maar die niet opgenomen werden in het regeerakkoord. „Wij waren blij, dat wij overeenstemming over het akkoord hadden”, zei premier Biesheuvel, die als voorzitter van de A.R.-fractie het akkoord mede sloot. „Wij vonden, dat het niet noodzakelijk was om over de niet in het regeerakkoord opgenomen punten waaro ver wél overeenstemming was bereikt, ook contact op te nemen met onze frac ties. Dan zou de formatie nog langer geduurd hebben.” Mr. Biesheuvel deelde mee, dat de werk afspraken voor de ministers van zijn kabinet slechts richtsnoer zijn. Zij hebben alle vrijheid, als de onderwerpen daad werkelijk aan de orde komen, alles op de eigen merites te beoordelen. Dit laatste geldt ook voor de fracties van de regeringspartijen. De premier meende, dat hem geen ver wijten kunnen worden gemaakt wat de openheid betreft over de kabinetsformatie. „Nog nooit zijn zo veel stukken over de formatie gepubliceerd. Men moet nu niet zeggen, dat ik de openheid met voeten heb getreden. door de politie en Veilig Verkeer Ne derland niet overbodig is, mag blijken uit vorig jaar in Noord- en Zuid- Holland gehouden controles naar de technische staat van auto’s. Daarbij bleek dat twee van iedere 100 gecon troleerde auto’s zo slecht waren dat ze gesloopt moesten worden. Bij een lan delijke controle vorig jaar kwam naar voren dat 6 percent van de gecontro leerde wagens technische gebreken ver toonde. Dinsdag is de ontruiming van de cam ping Bakker in Breukelerveen niet doorgegaan. De camping is een al jarenlange strijd tussen het Piassen schap Loosdrecht en de beheerdster van het terrein. Onder toeziend oog van de politie moest een aannemer de caravans van het terrein slepen, maar men had de uitgang van het terrein versperd. De politie zelf wilde het terrein niet ontruimen. Mr. J. Roelse, voorzitter van het Piassenschap, ver klaarde dat nu deze ontruiming op grond van het burgerlijk recht is mis lukt, overwogen zal worden via het strafrecht de ontruiming gedaan te krijgen. Op de foto: links het brug getje dat toegang geeft tot het ter rein dat door een auto is versperd. Staande op de voorgrond de be heerdster, mevrouw Bakker. DJAKARTA (AP) De Nederlandse regering heeft verklaard bereid te zjjn Indonesië een lening te verstrekken van 138 miljoen gulden tot steun aan de eco nomische ontwikkeling. De overeenkomst is hier getekend door dr. C. Boertien, Nederlands minister van economische samenwerking en ontwikke lingshulp, en dé Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Malik. Van het bedrag wordt ongeveer 74 mil- jaen beschouwd als een gift. Verleden jaar had de Nederlandse rege ring Indonesië een lening verstrekt van 114 miljoen. Op een persconferentie heeft minister Boertien, die ook voorzitter is van de IGGI (Inter-Governmental Group on Indonesia) gezegd, dat de IGGI Indonesië hulp zal blijven verstrekken zolang als men de sa menwerking tussen dit land en de groep als nuttig kan beschouwen. De IGGI wordt gevormd door 12 Westerse landen en door Japan. Aldus heeft, in de afgelopen nacht mi nister Stuyt van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne gezegd tijdens de behandeling in de Kamer van het voorstel' om voor de aanleg van vier grote drinkwaterspaarbek- kens in de Biesbosch onteigening moge lijk te maken. Die bekkens krijgen een inhoud van 500 miljoen kubieke meter en zullen in de eerste plaats met Maaswater gevuld worden. Een aantal Kamerleden had zich ver ontrust getoond over de kwaliteit van het Maaswater. Nederland en België hebben intensief contact over de kwaliteit en de hoeveelheid, zei de bewindsman. Hij wees de suggestie van het Kamerlid Imkamp (D’66) van de hand om een Nederlandse bijdrage te geven voor de zuivering van het rioolwater van de Belgische stad Luik, welk water op de Maas geloosd wordt. „Ik ben tegen zo’n bijdrage, zoals ik me ook zal verzetten tegen een Nederlandse bij drage voor de zoutopslag van de Franse kalimijnen” aldus dr. Stuyt. Het Rijnwater komt in tweede instan tie in aanmerking om in de spaaroekkens te worden opgeslagen. Wat het zoutgehal te van de Rijn betreft deelde de bewinds man mee, dat dit onderwerp bovenaan staat op de agenda van de komende ministersconferentie. Er behoeft volgens de minister nog geen ongerustheid te bestaan over de uitputting van de grondwaterreserve in Nederland. Momenteel wordt in het algemeen onge veer vijftig percent van de geraamde DEN HAAG Het Tweede-Kameriid I.ems (PvdA) wil weten door wie de leden van het bestuur van de stichting Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake het inzamelingswezen worden benoemd en door welke ministeries deze stichtingen wordt gesubsidieerd. In een serie vragen aan minister Engels (CRM) informeert dit Kamerlid er naar waarom genoemde stichting negatieve ad viezen heeft uitgebracht over inzamelin gen ten bate van de stichting Medisch Co mité Nederland-Vietnam en de stichting Wereldwinkel. Is het waar, aldus de heer Lems, dat deze stichting in een circulaire aan de aan gesloten gemeentebesturen dringend heeft verzocht bij het mededelen van een nega tieve beslissing op een aanvrage om een collecte te mogen houden, het noemen van de eerderbedoelde stichting achterwege 1e laten? „Is de minister niet van mening dat de geheimzinnigheid waarmee deze stich ting zich omgeeft de indruk versterkt dat zij een reactionair beleid voert en is de minister bereid maatregelen te nemen, op dat het beleid openbaar wordt en er een verantwoording van dat beleid mogelijk wordt?" Het antwoord op die vraag zal meespelen bij de beslissing of er gegratieerd kan worden'en, zo ja, wanneer en hoe. De bewindsman wilde overleg met or ganisaties voor het aanzoeken van de deskundigen niet uitsluiten. Het moeilijkste punt bleek voor de minister de openbaarheid te zijn. Het is geenszins zeker, dat er een rapport komt, aangezien niet kan worden vastgesteld dat een gesprek van de minister met de groep van deskundigen zal uitmonden in een formele rapportage. Gesteld echter dat er een rapport zal worden opgesteld, meende de minister publikatie daarvan voor een besluit tot gratiëring of afwijzing van een gratieverzoek zeker niet te- kunnen toe zeggen. Met de aan te trekken personen zal over de kwestie van de openbaarheid moeten worden gesproken. Modern restaurant met een klassieke stijl. Exclusieve gelegenheid voor uw lunch, diner of party. Goed verzorgde wildschotels en specialiteiten. Gehele jaar geopend. Tafelreservering Gewenst! hoeveelheid grondwater gebruikt. Slechts voor enkele gebieden, als Goeree-Over- flakkee, het Westland en Texel is er terecht ongerustheid. Minister Stuyt zei hechten aan het opnieuw gebruiken van het water. Tijdens zijn recente bezoek aan Amerika bemerkte hij, dat hier kringloop wordt toegepast en van rioolwater weer goed drinkwater wordt gemaakt. Het rijks- instituut voor de drinkwatervoorziening neemt op het ogenblik proeven met deze methode. „In de toekomst zal aan grote behoeften kunnen worden voldaan, als dit systeem wordt ingevoerd”, aldus de minis ter. De Kamer nam het voorstel zonder hoofdelijke stemming aan. ®l

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2