Belfast Ravage na bomaanslag Deense regering staakt exportsubsidies voor Portugese kolonies westelijke oever Directeur van Fiat ontvoerd Argentinië Leeuwen naar Radio-V aticaan Afrika veroordeelt racisme Leden Grieks verzet veroordeeld Politieke schandalen rond ITT Meir tegen referendum Constantijn kan terug na Griekse verkiezingen Woningen van slachtoffers Aanslagen en vuurgevecht in Ulster vliegramp geplunderd Palestijnse guerrilla’s executeren „verrader” achtergrond fPATRIA] J CREAM L CRACKERS MAATREGEL GELDT OOK VOOR ZUID-AFRIKA Plan Hoessein DREIGBRIEVEN ONTVANGEN Geen akkoord over Patholoog-anatoom in Zweden liet schietproeven op lijken nemen grensscheepvaart Moskou-Peking OVER „TERECHTSTELLING” I 3 SJW* 'I WOENSDAG 22 MAART 1972 Jack Anderson zijn gepubliceerd. Niet geïntimideerd „Geregeld” 'em,,ST (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON The International Telephone and Telegraph Cor poration (ITT), die al moeilijkheden had over een „bijdrage” van enkele honderdduizenden guldens aan het in San Diego te houden Republikein- se partijcongres, blijkt in 1970 geprobeerd te hebben om in samenwer king met de Amerikaanse buitenlandse inlichtingendienst de verkiezing van de marxistische president Salvador Allende van Chili te torpederen. Dit blijkt uit documenten uit het ITT-archief die door de journalist i a 44* 4 A de in me- weer fi (Van onze redacteur in Stockholm) Stamatopoulos verklaarde een en ander in een interview dat een Deense corres pondent met hem had naar aanleiding van de overneming van het regentschap door premier Papadopoulos. BUENOS AIRES (Reuter-AP). Ober- dam Sallustro, directeur-generaal van de dochtermaatschappij van Fiat in Argenti nië, Fiat Concord, is gisteren bij zijn woning in een buitenwijk van Buenos Aires ontvoerd. De 56-jarige Sallustro werd met zijn auto klemgereden door een wagen waarin vier mannen en een vrouw zaten. herverkiezingscampagne te leiden, als ook zijn voorgestelde opvolger, onder minister Richard Kleindienst, persoon lijk werden geraadpleegd door ITT- directeuren over de anti-trust-zaak. Het pijnlijke voor de regering is, dat Kleindiensts benoeming nog bekrach tigd moet worden door de Senaat en het ziet er naar uit dat het zijn kop kan gaan kosten. Anderson zei dat de subsidiebeperking ook betrekking heeft op de uitvoer naar Zuid-Afrika. Dit houdt in, dat de export naar overheidsorganen en naar onderne mingen die het Zuidafrikaanse bewind actief steunen, niet meer mag worden gesubsidieerd. Vorig jaar beliepen de ex portkredieten voor Zuid-Afrika in totaal circa 6,3 miljoen kronen (ongeveer 3,1 miljoen gulden). Eerder heeft de Deense regering bekend gemaakt, dat zij dit jaar voor een bedrag van 6,5 miljoen kronen (circa 3,2 miljoen gulden) steun zal geven aan Afrikaanse bevrijdingsbewegingen. Minister Andersen die in Afrika contact heeft gehad met vertegenwoordigers van dergelijke bewe gingen, verklaarde dat er geen sprake van is, dat de steun in de vorm van contanten zal worden gegeven, omdat daar geen controle op is. „Wij zullen alleen humani taire hulp geven”, aldus de Deense be windsman. Hij zei dat de steun zal gaan naar gebieden die de Verenigde Naties hebben aanbevolen, en dat de hulp ten goede zal komen van organisaties, die de goedkeuring hebben van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE). Volgens deze rapporten was het plan om door middel van een kunstmatig te creëren economische crisis een staats greep te veroorzaken door Chileense officieren, waarmee de verkiezingen zouden worden opgeschort en Salvador Allende zou zijn uitgeschakeld. Uit de gepubliceerde teksten is op te marteen dat het plan faalde omdat de benader de Chileense militairen er blijkbaar niet veel in zagen. Voorzitter. De Rhodesische methodistische bisschop Moezorewa is gekozen tot voor zitter van de conferentie van Kerken van Afrika. Vati- weten- PEKING. (AFP) De zeventiende zit ting van de Chinees-Russische commissie voor de scheepvaart op de grensrivieren is gisteren geëindigd zonder dat er een ak koord is bereikt, zo meldt het persbureau „Nieuw China”. De zitting, die op 6 de cember vorig jaar begon, is in de Sovjet unie gehouden. De twee landen hebben afgesproken dat de volgende zitting in China zal zijn. Een datum moet daarvoor nog worden vastgesteld. (Van onze redacteur in Scandinavië)' KOPENHAGEN. Drie woningen van slachtoffers van het vliegtuigongeluk vo rige week in Dubai zijn in Denemarken door inbrekers geplunderd. Bjj het ongeluk kwamen 112 mensen om het leven. De die ven hebben gebruik gemaakt van een lijst van de slachtoffers, die werd gepubliceerd in de Scandinavische pers en hebben daar na de onbewoonde huizen leeggeroofd. Commissaris van politie F. Bohardt van Kopenhagen zei: „Dit dient te worden gerubriceerd als lijkenroof. Ze hebben gebruik gemaakt van de gepubliceerde gegevens. We hebben de bewaking van de woningen van de andere slachtoffers in Scandinavië nu noodgedwongen moeten verscherpen.” De dieven hebben het wel erg gemak kelijk gehad. In de Deense pers werd veel aandacht aan het vliegtuigongeluk ge schonken, aangezien het grootste deel van de passagiers van de chartervlucht naar Ceylon de Deense nationaliteit bezat Uit de in de pers verstrekte uitvoerige gegevens bleek duidelijk, welke sociale status het slachtoffer had en welke wo ningen in aanmerking konden komen voor de plundering. ADVERTENTIE genoeg was, dat zij na de publikatie van het memorandum opdracht hadden ge geven om „gevoelige” documenten op grote schaal te vernietigen. In plaats dat het schandaal uit de wereld werd geholpen, nam het aantal belastende feiten toe en de regering, zinnend op een mogelijkheid om de onverkwikke lijke affaire zo snel mogelijk onder het tapijt te vegen, gaf opdracht aan de Binnenlandse Veiligheids Dienst om- joumalïisit Jack Anderson „uilt te plui zen”, kennelijk met de bedoeling om hem weg te werken. werd door één van de vice-presidenten van ITT op de hoogte gehouden van gesprekken over het complot. De onthulling van deze ITT-docu- menten is de tweede keer binnen enke le weken dat deze gigantische maat schappij gecompromitteerd wordt. De eerste onthulling was de publikatie, ook door journalist Anderson, van een geheim memorandum, waaruit bleek dat ITT een half tot ruim één miljoen gulden ter beschikking had gesteld van het Republikeinse partijcongres, dat in augustus in San Diego (Californië) zou worden gehouden. Mitchell en Kleindienst zeggen ech ter niet geweten te hebben van de honderdduizenden guldens die ITT be reid was om in het Republikeinse par tijcongres te steken. De verhoren kre gen een bizarre wending toen de schrijfster van het gewraakte memo randum, Dita Beard, onvindbaar bleek te zijn. Haar ITT-superieuren hadden haar opdracht gegeven „zoek te raken”, maar zij kreeg een hartaanval en werd in een ziekenhuis in Denver opgeno men. Vervolgens kwam haar huisarts ver klaren, dat zij onstabiel was, veel dronk, en dat het memorandum best geschreven zou kunnen zijn toen zij verminderd toerekeningsvatbaar was, een verklaring die onmiddellijk werd weerlegd door de artsen van het zie kenhuis waar zij wordt verpleegd. Haar huisarts bleek bovendien, voordat hij zijn patiënt in Denver opzocht,, een onderhoud gehad te hebben met func tionarissen van het ministerie van Jus titie. Verder kwam uit dat zijn vrouw, eveneens een arts, in moeilijkheden was geraakt met het ministerie wegens ver moedelijk frauduleuze aangiften van ziekenfondspatiënten die zij behandeld zou hebben. Toen de verklaring van de arts geen einde maakte aan de verhoren die inmiddels de regering-Nixon in steeds grotere verlegenheid brachten, beken den ITT-directeuren, alsof het al niet tijdelijk van 1,05 voor 94 cent. ■w In uw damesblad staat een I Patria-advertentiemetver- I Irukkelijke, originele Cracker-J V ideeën van Hugh Jans. J In de verhoren voor de senaatscom missie voor justitiële aangelegenheden onder leiding van senator Edward Kennedy, bleek verder dat zowel de voormalige minister van Justitie John Mitchell die was afgetreden om Nixons KOPENHAGEN (Reuter) De Deense regering heeft de subsidiëring van de uitvoer naar de Portugese gebiedsdelen in Afrika stopgezet. Dit heeft de minister van Buitenlandse Zaken, Knud Andersen, gisteren mee gedeeld bij zijn terugkeer van een bezoek van twee weken aan Oost- Afrika. Vorig jaar werd de betrokken uitvoer met 3,4 miljoen kronen (ruim 1,6 miljoen gulden) gesteund. Dr. Lidholm heeft in zeker drie geval len, in samenwerking met de rijkspolitie, op deze manier geëxperimenteerd Hij wil de op deze wijze het onderzoek in moord zaken vergemakkelijken. Volgens de Zweedse wetgeving kan hij wegens lij kenschennis worden veroordeeld tot maximaal zes maanden gevangenisstraf, zij het alleen als een aanklacht tegen hem wordt ingediend. Met de experimenten probeerde Lid holm het effect van vreemde wapens op het menselijk lichaam te controleren. De wapens die daarbij gebruikt werden, wa ren een opengeboord startpistool en een traangaspistool. Volgens de ombudsman heeft Lidholm ethische regels overtreden voor experi menten die geen enkel nut hebben gehad. Dat bovendien vrijelijk werd beschikt over lijken, aldus de ombudsman, valt niet te verdedigen. JERUZALEM (Reuter) Premier Gol- da Meir heeft gisteren de mogelijkheid van een volksraadpleging op de westelijke Jordaan-oever van de hand gewezen in een gesprek over koning Hoesseins plan voor een federale Jordaanse staat. Op een bijeenkomst met de buitenland se pers zei de Israëlische premier dat haar regering he+ Hasjemetische koninkrijk Jordanië beschouwt als pariij bij vredes onderhandelingen welke vooraf moeten gaan aan besluiten over de toekomst van de Palestij nen. „Het eerste wat moet worden vastge steld (in een vredesregeling) is de Israëli sche grens. Wij willen die vaststellen in onderhandelingen met onze buren in dit geval Jordanië. Zij wilde geen lijnen trekken, maar zei dat er grenswijzigingen zouden zijn en dat Israel niet slechts kleine wijzigingen be oogt. Na het tot stand komen van een vre desregeling, zouden de Palestij nen kunnen besluiten hun land Palestina te noemen, maar zij verklaarde zich krachtig tegen een Palestijnse staat op de westelijke oever van de rivier als wig tussen Israel en Jordanië. „Het enige doel voor zo’n staat zou de vernietiging van Israe] zijn”, aldus vrouw Meir. De strategie die door ITT werd voor gesteld, was het sluiten van banken (The Bank of America in San Diego stemde daarin toe), het bemoeilijken van kredietverleningen, de vertraging van buitenlandse zendingen van de re- serve-onderdelen voor machines en an dere goederen en de terugtrekking van Amerikaanse technici en adviseurs. Maar ook de benaderde bedrijven die hum medewerking zouden moeten verle nen, bleken weinig enthousiast te zijn. De Ford- en General Motorsdirecteur zeiden dat ze een te grote voorraad in Chili hadden die ze niet wilden opoffe ren. Volgens de memoranda zou ook John McCone, de voormalige directeur van de Amerikaanse inlichtingendienst, bij het plan betrokken zijn geweest. Hij Parijs. (AP) Tien jonge in Frankrijk geboren leeuwen zijn vandaag per vliegtuig naar Afrika gebracht. De vijf maanden oude dieren zullen gaan naar een groot wildreser vaat in Senegal waar zij dus zul len leven in een soort van halve staat van vrijheid. Verleden jaar zijn er in het Thoiry- park bij Parijs 72 leeuwen gebo ren, waaronder de 10 die nu naar Senegal onderweg zijn. In dat park zijn de dieren gezonder en vermenigvuldigen zij zich sneller dan in het „oude land", Afrika. Anderson liet zich echter niet intimi deren en getuigde persoonlijk voor de Senaatscommissie, waar nu de Repu blikeinse senatoren hun Democratische collega’s zoveel mogelijk de mond pro beren te snoeren. De laatste klap op de vuurpijl was een verklaring van me vrouw Beard, op haar ziekbed in Den ver opgesteld met behulp van een ITT- advocaat, en waarin zij stelde dat het desbetreffende memorandum vervalst was, dat zij het niet had geschreven. Deze verklaring kwam 18 dagen na dat het memordandum voor het eerst was gepubliceerd en nadat een mede werker van Anderson haar het eerste document had voorgelegd waarbij zij „regel voor regel” een toelichting gaf en geen enkele aanwijzing dat het niet van haar afkomstig zou zijn. Andersons nieuwe onthullingen over ITT-machinaties in Latijns Amerika, hebben nu nieuw sensationeel voer verstfrekt voor verdere verhoren in de Senaat, waarbij de Democraten het in dit verkiezingsjaar niet zullen nalaten om de kwestie zo lang en zo pijnlijk mogelijk voor de Republikeinen uit te spinnen. DAMASCUS. (UPI) De nieuwsbrief van El Fatah die in Damascus wordt uitgegeven, heeft gisteren gemeld dat Pa lestijnse guerrillastrijders een hoogge plaatste ambtenaar van de Jordaanse in lichtingendienst wegens „misdaden tegen het Palestijnse volk” hebben terechtge steld. De ontvoering gebeurde toen Sallustro net zijn huis had verlaten. Nadat zijn auto was klemgereden, werd Sallustro uit de wagen gesleurd. Zijn chauffeur, die zich verzette, werd neergeschoten. Hij heeft een kogel in de maagstreek. Zijn toestand is ernstig. Volgens ooggetuigen waren twee ontvoerders in politie-unifor- men gekleed. De politie in en rond Buenos Aires is een grootscheepse klopjacht begonnen. Zijn vrouw heeft via de radio een beroep op de ontvoerders gedaan haar man, die hartpatiënt is, vrij te laten. De Argentijnse dochtermaatschappij van Fiat heeft vorig jaar nogal met sociale onrust te kampen gehad. De rege ring greep in, ontbond de enige vakbond die bij Fiat werkzaam was, en zette de leiders gevangen. In Cordoba werd in januari de woning van de directeur van een fabriek waar Franse Renaults in licentie worden ge bouwd, door een extremistische comman dogroep opgeblazen. Ook op showrooms van Citroën in Fiat in Buenos Aires zijn de laatste tijd bomaanslagen gepleegd. De redacties van de bladen in de hoofd stad Buenos Aires hebben gisteren over de post brieven ontvangen, waarin het „Re- STOCKHOLM. De patholoog-ana toom Van de Zweedse rijkspolitie, dr. S. O. Lidholm, is door de justitiële ombuds man berispt wegens het nemen van schietproeven op lijken zonder hiervoor toestemming te hebben gevraagd van fa milie of verwanten. Vier verdachten zijn vrijgesproken en twee kregen een voorwaardelijke straf. De vijftien zouden lid zijn van de Panhelleense Bevrijdingsbeweging (PAK), die in het buitenland is opgericht door de gewezen minister Andreas Papandreou. De zwaarste straf, acht jaar, kreeg de in Amerika geboren advocaat loannis Ko- ronaios, die werd gepakt kort nadat hij een bom tot ontploffing had gebracht bij het bureau van de Griekse premier, toen deze in conferentie was met de Ameri kaanse minister van Defensie Melvin Laird. Deze op zichzelf al bij de wet verbo den industriële contributie aan een po litieke partij had bovendien plaats ter wijl ITT moeilijkheden had met het ministerie van Justitie over een drei gend anti-trust-proces. Het proces werd echter op voor ITT voordelige manier buiten de rechtbanken om „ge regeld”. Oberdan Salustro, de ontvoerde di recteur van de Argentijnse Fiat- fabriek. volutionaire Volksleger” (ERP) aankon- digde een systematische „zuiveringsactie” te zullen beginnen tegen de directeuren van de autofabrieken Fiat en Renault. Z(j zouden worden ontvoerd en „terechtge steld”. ATHENE. (Reuter) Een militaire rechtbank in Athene heeft gisteren negen Grieken tot gevangenisstraffen tussen 15 maanden en acht jaar veroordeeld op beschuldiging van het bezit en gebruik van explosieven. De bommen waren alle in auto’s ver borgen, de gebruikelijke tactiek in Ulster. De politie was echter steeds van tevoren gewaarschuwd zodat de straten tijdig ont ruimd konden worden en er dit keer geen doden hoefden te vallen. De schade die bij de aanslagen werd aangericht, is aanzienlijk. Ongeveer veer tig gebouwen zijn ten dele zwaar bescha digd. Een aantal winkels is volkomen verwoest. In een uitzending ter gelegenheid van de internationale dag voor de strijd tegen het racisme, die werd ingesteld na het doodschieten van 67 Afrikanen in het Zuidafrikaanse Sharpville in 1960, ver klaarde radio-Vaticana: „Racisme is we tenschappelijk onjuist, moreel verwerpe lijk en sociaal onrechtvaardig en gevaar lijk”. Het station sprak van een „schande en een gevaar voor de wereld” waartegen het geweten van iedereen en van elke regering in opstand zou moeten komen. Twee vuilnismannen en vier voorbijgangers werden zoals reeds gemeld het slachtoffer van een bomaanslag in Belfast. In de straat van de Noordierse hoofd stad waar de helse machine explodeerde ontstond een enorme ravage. Door rondvliegende brokstukken werden bovendien honderdzesenveertig mensen gewond. Verstandsverbijstering. Een Zwitserse vrachtwagenchauffeur heeft in een vlaag van verstandsverbijstering zijn 28-jarige vrouw en drie dochters van zeven, vier en één jaar, met een bijl om het leven gebracht. Autobotsing. Bij een botsing tussen drie personenauto’s op een autosnelweg in Beieren zijn acht mensen om het leven gekomen. Drie personen werden ernstig gewond. Aardbeving. Op Malta heeft zich een korte aardschok voorgedaan. Er zijn geen be richten over slachtoffers of ernstige schade. Deze industriële leiders, die in de dreig brieven „buitenlandse parasieten” worden genoemd, brengen de economie van het land alleen maar schade toe, aldus deze links-Peronistische organisatie. De brieven aan de bladen waren maan dag gepost, dus voor de ontvoering van Sallustro. LONDONDERRY. (UPI, AP en DPA) In Londonderry heeft zich gisteren een fel vuurgevecht afgespeeld tussen Engelse militairen en minstens twintig leden van het IRA. Het gevecht duurde twee uur. Er zijn geen doden bij gevallen. Eerder op de dag hadden zich in het centrum van Londonderry drie explosies voorgedaan waarbij 25 gewonden vielen. Enkele uren later ontplofte weer een bom in een winkelstraat. Het lijk van de ambtenaar, Aboe Zei nab, werd in de Noordjordaanse stad Irbid gevonden. Het vonnis van het volk werd op 17 maart voltrokken”, aldus nieuwsbrief De trëchtgestelde ambtenaar zou Noord-Jordanië een rol hebben gespeeld bij de aanhouding en marteling van een aantal sympathisanten van de guerrillabe weging. KOPENHAGEN. (DPA) De Griekse koning Constantijn, die in Rome in bal lingschap leeft, kan volgens de Griekse minister van Voorlichting Stamatopoulos op zijn troon terugkeren zodra er verkie zingen zijn gehouden. Een tijdstip daar voor is echter nog niet vastgesteld. Aan alle nodige voorbereidingen wordt ge werkt, aldus de minister. Maar bij kon niet meedelen of dit een kwestie van maanden of jaren is. VATICAANSTAD. (UPI) De caanse radio heeft gisteren op schappelijke, sociale en morele gronden het racisme aangevallen en het een „ge wonde plek” genoemd in het gezicht van de mensheid.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3