voor bed wat haariamners kernen sfratet/wagaiweg als n beetje dampachtig; Verbetering informatie bij Hoogovens IJmuiden Mejuffrouw Vijlbrief: tachtig jaar „schooien” voor de kinderen BBsansm „De bevrijding van Palestina” IR 380 Nieuwbouw rekencentrum Goeie ouwe bij Padoe Country-muziek De Ark m Insluiper hurkte naast slapende vrouw in bed in voorbereiding wagenweg 94/haarlem/tel. (023) 324779 VELSEN sinds wij claudia strater heten is er toch wel het een en ander veranderd... ’n beetje uit het centrum zijn we nog steeds (probleemloos parkeren)... noem ’t damesachtig, maar ’n modebewuste vrouw vindt bij ons in alle maten aktuele mode, die betaalbaar en erg draagbaar is... ’t is maar ’n weet, zo vlak voor de paasdagen... WOENSDAG 22 MAART 1972 7 Schoolvoeding Wl 5 1 el 1 1 1 Stellig met recht verworven onderscheidingen, zoals de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau; de eremedaille in zilver, plus legpenning van het Rode Kruis; de medaille voor betoonde burgerzin van de Velser Gemeenschap; het oorlogsmobilisatiekruis; de zilveren medaille van het Koningin Wilhelmina Fonds en de B.S.-speld met oorkonde van prins Bemhard, geven al direct een goede indruk van de talrijke activiteiten, waar mejuffrouw E. Vijlbrief zich in Velsen vele jaren mee heeft willen bezighouden. Het leek ons de tijd hier nu even aan te herinneren, omdat mejuffrouw Vijlbrief zondag 26 maart tachtig jaar hoopt te worden, waarvan zij zich ruim een halve eeuw volledig voor het onderwijs heeft ingezet. Het is bekend dat zij hierbij in het bijzonder haar aandacht en zorgen aan het geestelijk gehandi capte kind heeft besteed. 1 Boottochtjes VU’ i "te I ADVERTENTIE ADVERTENTIE IrfWVVWVVVtA/WWVfWWWMWWWWWWWWWMVMMWWPl zich sindsdien geen sekonde te hebben verveeld. Zij werd leidster by het well- fare-werk van het Rode Kruis en by het jeugd-Rode Kruis, om thans nog dikwijls op bezoek te gaan bij eenzame zieken en bejaarden. Welke laatst cate gorie dikwijls nog jonger iS dan mejuf frouw Vijlbrief. Diplomazwemmen. In het Sportfond- senbad in Beverwijk zijn weer grote aan tallen diploma’s verworven. Het kleuter- brevet werd uitgereikt aan tien kleuters. Voor het diploma A kwamen 85 gegadig den in aanmerking; voor het diploma B 36 en voor het diploma C zes. (Van een onzer verslaggevers) In deze vleugel zullen de stafafdelingen van AIS (automatisering informatie syste men) en de programmeurs worden gehuis vest. De huidige bewoners van de west- vleugel zullen te zijner tijd verhuizen naar de vrijgekomen ruimte in hoofdkan toor 1. De computers met hun randapparatuur krijgen een plaats op de tweede etage van het nieuwe gebouw. Naar verwachting, zal het rekencen trum begin 1974 worden opgeleverd. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Toen een 21-jarige vrouw uit de Huygensstraat maandagnacht plot seling wakker werd, merkte zij tot haar grote schrik dat een man naast haar bed gehurkt zat. Het was niet haar echtgenoot, want deze had nachtdienst. De insluiper schrok echter nog meer dan de vrouw zelf en vluchtte weg. Bij een onderzoek bleek dat hij in verschillende kamers het licht had aangedaan en enkele kasten had doorzocht. Er werd echter niets vermist. Om in deze capaciteitsbehoefte te voor zien zal in 1974 de computercapaciteit moeten worden uitgebreid en een begin worden gemaakt met de installatie van een niéuwe generatie computers, die gelei delijk de produktie van de huidige appa ratuur zal overnemen. Deze uitbreiding van de computer-appa- ratuur kon niet worden geplaatst in het huidige rekencentrum, dat momenteel een groet deel van hoofdkantoor 1 beslaat. Bovendien voldoet het huidige reken centrum niet aan de technische eisen welke aan de huisvesting van computers moeten worden gesteld. Het nieuwe rekencentrum zal worden gebouwd aan de Wenckebachstraat, naast hoofdkantoor 2. Het ontwerp is zover gevorderd, dat momenteel voorbereidingen worden ge troffen om met de bouw te kunnen be ginnen. Het gebouw zal een grondopper- vlakte krijgen van 46,80 x 64.80 meter en uit drie verdiepingen bestaan. De gevel is ontworpen door architect Bodon, terwijl het eigenlijke ontwerp is gemaakt door de afdeling nieuwbouw van Hoogovens. Een ondergrondse tunnel zal de verbin ding vormen tussen het rekencentrum en de westvleugel van hoofdkantoor 2. Naast hoofdkantoor 2 aan de Wencke- bachstraat te Velsen-Noord worden momenteel voorbereidingen getroffen om met de bouw van een nieuw rekencentrum te kunnen beginnen. IJMUIDEN. Bij Hoogovens zal in de periode 1972-1977 de behoefte aan compu tercapaciteit gemiddeld toenemen met cir ca 25 percent per jaar. Deze groei wordt bepaald door het automatiseringsbeleid dat gericht is op een verbetering van de voor de bedrijfsvoering noodzakelijke in- formatie-systemen. Mejuffrouw Vijlbrief werd 26 maart 1892 in Utrecht geboren, waar haar va der eigenaar was van een grote druk kerij. Drie van zijn zoons kozen hetzelf de vak, zodat deze naam drukkerij Vijlbrief aan de Zijlweg ook in Haar lem allerminst onbekend is gebleven. Mejuffrouw Vijlbrief heeft het onder wijzen altijd als haar bestemming be schouwd, zodat zij ook in deze richting wenste te worden opgeleid. En met suc ces, want op deze wijze kon na het be halen van de vereiste diploma’s door haar in 1920 een betrekking als onder wijzeres bij de kleuterschool aan de Casembrootstraat warden geaccepteerd; Kennelijk was zij een groede pedagoge, want reeds drie jaar later werd mejuf frouw Vijlbrief benoemd tot hoofd van de kleuterschool aan de President Kru- gerstraat. In 1932 ging zij over naar de b.l.o.- school aan de Houtmanstraat, waar de specifieke kwaliteiten van mejuffrouw Vijlbrief pas goed tot haar recht zijn gekomen. Zij heeft hier dan ook achter eenvolgens haar zilveren en gouden ju bileum mogen vieren. De sectie „Cultuur” van het PEN- jeugdcentrum in IJmuiden heeft voor dinsdag 28 maart in het gebouw aan de Kanaalstraat een filmavond georgani seerd, waarop de documentaire „De bevrijding van Palestina” zal worden vertoond. Met deze film wordt voor het eerst getracht enige achtergrond informatie te verstrekken over de be doelingen van de Palestijnen, welke steeds tot oorlog in het Midden-Oosten leiden. Vandaar dat hierin het Pales tijnse bevrijdingsleger „El Fatah” uit gebreid onder de loupe wordt genomen. Er worden met deze film dan ook unieke beelden over training een aan vallen van dit leger in het vooruitzicht gesteld, evenals interviews met Arafat en Palestijnse vluchtelingen, die ont hullen waarom zij naar hun land-wen sen terug te keren. Voorts hebben de filmers zich beziggehouden met de po sitie van de Palestijnen in de steden, door middel van beelden over hun ge schiedenis, het bezette gebied, vluchte lingenkampen, de Arabische regerin gen, het verzet, de hulp aan vluchte lingen en „El Fatah”. De voorstelling begint om 20.30 uur en is voor alle belangstellenden in dit onderwerp toe gankelijk. dat zoveel kinderen hun vakantiedagen op het strand moesten doorbrengen met weinig meer dan een fles water en een kale boterham. Zij besloot hier even eens iets aan te gaan doen en wist daar bij zowaar en eveneens gratis de beschikking te krijgen over een grote boot met personeel, waar een dagtocht- je mee kon worden gemaakt. Een op roep om financiële steun in dit blad voor het plan bezorgde haar voldoende bijdragen om een dergelijk uitstapje te kunnen bekostigen, terwijl zij zich nu nog haar steeds gelukte pogingen her innert de plaatselijke bakkers te bewe gen „haar” kinderen van de benodigde krentebollen en versnaperingen te voor zien. „Ik ging uit schooien”, noemt me juffrouw Vijlbrief dit nu, glimlachend. Dergelijke, nog vele jaren door haar georganiseerde uitstapjes werden aldus steeds een groot succes, hoewel de ener gie van mejuffrouw Vijlbrief hier nog lang niet mee was uitgeblust. Zo ver zorgde zij lange tijd in de „IJmuider Courant” een veelgelezen kinderrubriek, terwijl zij als oprichtster van de Oran jevereniging „IJmuiden-Oost” in de ge legenheid was vele kinderfeesten te or ganiseren. Bij het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd heeft mejuffrouw Vylbrief in 1957 op grootse wijze van het onderwijs afscheid genomen, om Een wel besteed leven dus. dat door haar zal worden voortgezet, zolang li chaam en geest dit mejuffrouw Vijl brief nog zullen veroorloven. En gelet op haar huidige energie en constitutie, hoopt zij hier nog lang toe in staat te zijn. Hoewel mejuffrouw Vijlbrief zelf al lerminst om deze publiciteit hééft ver zocht, meent zij toch wel te mogen ver-' wachten dat een aantal oud-leerlingen en andere bekenden, waar zij door haar activiteiten contact mee heeft gehad, op deze tachtigste verjaardag van enige belangstelling wensen blijk te geven. Zij zal deze visite gaarne woensdag 29 maart in haar woning, Heerenduinweg 165 ontvangen. Niet op haar officiële verjaardag, want dan wordt het een klein familiefeest. Onderwijl waren ook in Velsen de beruchte crisisjaren aangebroken, waar bij het mejuffrouw Vijlbrief al spoedig moest opvallen dat veel van haar leer- lingetjes slecht gevoed de school be zochten. Zij besloot hier iets aan te doen en ontketende daarbij een actie, welke in de historie van Velsen wellicht nimmer is geëvenaard. De school aan de Houtmanstraat be schikt namely k over een grote keuken en met volledige medewerking van de toenmalige wethouder G. F. Schilling wist zy de vereiste pannen, borden en bestek te „versieren”, waarna zij voor haar kinderen begon te koken. Op deze wyze had mejuffrouw Vylbrief al spoe dig ook op zondag ruim tweehon derd hongerige kinderen op visite, die zich telkens in groepjes rond de tafels konden scharen. Mede omdat van de waarlijk behoeftige gezinnen ook de broertjes en zusjes geregeld voor de smakelyke en voedzame maaltijden werden geïnviteerd. Het programma van de jongerenso ciëteit „De Ark” vermeldt voor zater dag 25 maart in het gebouw aan het Kerkplein in Velsen-Zuid het optreden van de country-groep „De Hobo String Band”. Het ensemble bestaat uit Gert van Leeuwen (wasbord en bongo). Wil Joore (bas), Leen Mulder (viool, gitaar, mandoline, ukulele en mondharmoni- ka), Rob Schad (harp, gitaar, concerti no en mondharmonika) en Dick Kuin (banjo, gitaar en mondharmonika). Ook is de Duitse dog Fidel voortdurend aanwezig die, naar verluidt alleen in beweging komt, wanneer er vals wordt gespeeld. De band treedt op tussen 21 en 24 uur in de benedenruimte, waar voor deze gelegenheid een bar wordt inge richt. De twee bovenzaaltjes van de sociëteit zijn normaal geopend. Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties KRUISBERGLAAN 2 IJMUIDEN Telefoon 0 2550 -1 22 32 De werkgroep „Padoe” uit Heems kerk stelt zich voor vrijdag 24 maart in het buurthuis „De Zandkraai” aan de Handielstraat een ouderwetse spelle- tjesavond te houden. Bij sjoelbak, gan zenbord en „mens erger je niet” zal de muziek geheel worden aangepast, in de vorm van een onvervalste slingergram- mofoon met heerlijk krassende 78-toe- ren platen. Voorts zullen toverlantaarn- plaatjes worden vertoond, terwijl in een speciale afdeling „literatuur” ter inzage ligt als „Eric de Noorman”, „Tom Poes”, „Dick Bos” en „Prikkebeen”. Het bestuur van de werkgroep houdt zich verder gaarne voor oude grammofoon platen en andere voorwerpen uit die tijd aanbevolen. De brede waterpartij in de re- creatiestrook, die een steeds be- langrijker functie gaat krijgen in een groot gedeelte van Heems kerk, wordt op het ogenblik door getrokken in het nu nog open ge bied langs de Baandert, in het ver- lengte van de Neksloot en in de richting van de Tolweg. De water partij sluit aan op het water langs Constantijn Huijgensstraat en Coornhertstraat, bij respectieve lijk de kinderboerderij en de rol schaatsbaan. Zoals bekend zal de recreatie- strook zich voortzetten in het plan-De Die. De recreatieve functie van de waterloop wordt nu al geaccen tueerd door een bruggetje in aan leg en fraai glooiende taluds. BEVALLEN G. T. Verdikt-Dompeling, d., Orionweg 296, IJmuiden; S. M. C. Hartog-van Bug- genum, z., Gijzenveltplantsoen 165, IJmui den; G. van Dorp-Ötter, d., de Ruijter- straat 159, IJmuiden; A. T. Pootjes-Her- nadez Cantos, z., van Ostadestraat 51, IJmuiden; P. Korte-Plug, z., Kennemerlaan 36, IJmuiden; A. S. Zwartenkot-van Joo- len, z., Kruisberglaan 33, IJmuiden; J. Prince-Jagt, d.. Planetenweg 66, IJmuiden; A. A. M. Visser-van der Veer, z., Indus- triestraat 41, IJmuiden. OVERLEDEN A. Koper, 58 jr., echtgenote van C. Vis ser, Pres. Krugerstraat 15, IJmuiden; J. Beijne. 68 jr., weduwe van J. P. Booij, Lange Nieuwstraat 808, IJmuiden; F. de Witte, 74 jr., P. C. Hooftlaan 28, Driehuis; J. Kool, 6 jr., Braamstraat 1, IJmuiden; J. Andriessen, 78 jr., weduwe van L. Bus- selman, Wüstelaan 17, Santpoort; G. Sij- mons, 76 jr., weduwe van W. J. Cornel, Volendammerweg 36, Amsterdam; W. H. Witsel, 51 jr.. Govert Flinckstraat 172 II, Amsterdam; W. A. Rengers, 62 jr., weduwe van F. C. Vos, v. d. Bergh v. Eysinga- plantsoen 44, Santpoort; T. van Konings veld, 57 jr., echtgenoot van F. T. Rienks, G. Borgesiuslaan 4, Velsen-zuid; J. Veg- ter, 53 jr., echtgenoot van H. Smid, Dol- fijnstraat 49, IJmuiden; C. van Heijst, 81 jr., Zuiderkruisstraat 74. IJmuiden. Nu dient het de Velsense burgerij uit die dagen en vooral de dames daar van te worden nagegeven dat men mejuffrouw Vijlbrief bij dit initiatief niet in de steek heeft willen laten. Zo verschafte een plaiaitselijke drukkerij haar gratis de duizenden steunbonnen, die a raison van vijf cent voor deze actie werden verkocht en belastte een aantal stempelende vaders zich spon taan met het dagelijkse „aardappels jassen”, terwijl vele vriendelijke dames haar geregeld in de keuken voor de af- wais kwamen assisteren. Maar voor me juffrouw Vijlbrief betekende de leiding en de administratie van deze georgani seerde schoolvoeding in ieder geval werkdagen van ’s morgens half zeven tot dikwijls half een in de nacht. Het heeft haar echter steeds een enorme voldoening gegeven dit mooie werk tot in de oorlogsjaren te kunnen voortzet ten. In de dertiger jaren was het mejuf frouw Vijlbrief ook dikwijls opgevallen H «Wart? "V' -X- s'X* sz "<-'xX ...XX claudia strater

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7