Haarlem Omroeporkest wat nu? Salvo Haarloheim O i in Mfat wijzer Fr de Waag Gitarist aktie in De Matthaus FILMS IN Bach van HAARLEM Centrum met Kamerorkest Heemstede en Mr. Freedom Wereldtournee Nederlands Dans Theater Thijm Evenementen Amsterdam bottel- VERS 6mclJES O in Micro Vroeger” „Kwartet” Exposities 15 DONDERDAG 23 MAART 1972 .4 In opdracht van de marine Dubbeldekkers De Sade: Justine BIER Overige films D. de Lange kandidaat voorzitterschap WL c ALLEEN BIJ UW SLIJTER Wat doet u U belt aktie '68 en het werk gaat normaal door met een sekretaresse met garantie. (Niet goed? Stuur binnen 4 uur weg, deze uren zijn voor rekening aktie '68) J L S— Onder redactie van Charles Boost OMROEPORKEST T ADVERTENTIE GUILLORY rechte pop-liefhebber enigszins in verwarring brengt maar die de toehoorders opnieuw leert luisteren. In het Stedelijk Museum zon dagmiddag elektronische mu ziek door Muziek van Nu. Aan het optreden in Haarlo heim, dat een erg klein thea tertje is, is heel wat pas- en meetwerk voorafgegaan. Maar na enig puzzelen kan de tech nische installatie van Salvo er toch staan. speelt van waarin De film Mr. Freedom is nooit in de Nederlandse bioscopen ge weest. William Klein heeft daar over gezegd: „Het is duidelijk dat je een masker moet opzet ten om in een commerciële bi oscoop in Frankrijk of waar ook over politiek te praten. Ik zet daarom een masker op als ik dit soort films maakt. Je probeert de verhuurder voor de gek te houden met foto’s van knokpar tijen, blote borsten enz. Maar ik moet zeggen, dat de verhuur ders niet zo gemakkelijk te ver leiden zijn.” IN DE STADSSCHOUWBURG in Amsterdam geeft de Ned. Opera Stichting vanavond en morgenavond „The Rake’s Pro gress” van Strawinsky. Zater dagavond brengt het Amster dams Toneel „Dag Boefje” in première; om half twee voor de kinderen „Het verhaal van het beestje” en om half vier is er poppenkast. Zondagmiddag gaat The Rake’s Progress en ’s avonds weer Boefje. Dinsdag en woensdag is het ballet „De schone slaapster” te zien door het Nationale Ballet. Donder dagavond speelt Globe „Zieken zorg” of „Zuster Norton ver liefd'’. 9 in HET DEPARTEMENT Haar lemmermeer van „Het Nut” or ganiseert in de mooie expositie ruimte van het Haarlemmer- meerlyceum aan de Zeemanlaan in Badhoevedorp een tentoon stelling van het werk van Kees Verwey. Er zal vroeg en recent werk worden geëxposeerd vanaf zaterdagavond 1 april om half negen tot en met 10 april. Aan deze paasexpositie is veel extra zorg besteed. Tijdens de feest dagen zal de expositie ook toe gankelijk zijn. De openingstijden zijn dagelijks van 3-5 en van 19-21 uur. Nog iets over een fijn gebaar. Elke catalogus van deze ten toonstelling zal genummerd zijn, waardoor men kan meedingen naar een tekening, die door Kees Verwey beschikbaar is ge steld. Temeer een reden om te komen kijken. Het orkest wordt tegenwoor dig vaak geleid door Leo Drie- huys en Edo de Waart. Van 1948 stot 1971 was Henk Spruit als vaste dirigent aan het or kest verbonden. In 1971 ging hij met pensioen. Tot het uitgebreide repertoire van het Omroeporkest worden in het bijzonder gerekend: ope ra’s en operaprogramma’s, gro tere suites, balletmuziek, rap sodieën, ouvertures, dansen en symfonische gedichten, voorzo ver die niet meer of zelden door de Nederlandse symfonie orkesten worden gespeeld. Tot het repertoire van het orkest behoren eveneens werken met koor en vokale solisten solo concerten met grotere bezetting en oudere en moderne Neder landse composities. ALS „ON THE buses” heeft de Engelse tv-serie, die hier als „Dubbeldekkers” op JJ het scherm kwam, een nog grotere popu- lariteit in eigen land gehad dan bij ons. JJ De oorzaken van dit succes zijn voor velen onduidelijk; maar wel voor iedereen begrijpelijk is het gevolg ervan: een sa- menvatting van de serie op de film. De ons onbekende regisseur Harry Booth heeft JJ dat karweitje op zich genomen, wat voor hem een betrekkelijk eenvoudig werkje moet hebben betekent, omdat aan de 5 grappen en grollen van het originee’ wei- nig is toegevoegd. We krijgen dus de JJ volkse ruzies te zien tussen buschauffeur Stan, conducteur Jack en inspecteur Bla- JJ key, de verwikkelingen als vrouwelijke employés in het dienstverband van de busonderneming worden opgenomen en de J huiselijke moeilijkheden als Stan’s zuster een baby verwacht. Onschuldige, goed- JJ koop-dubbelzinnige kluchtigheid dus, met een enkel komisch moment die per afle- vering van een half uur soms nog wel te doorstaan was, maar nu, uitgerekt tot anderhalf uur vermaak, breedsprakig en J nadirukkelijk aandoet. AMSTERDAM. Het bestuur van de Vereniging van Letterkunde (WL) heeft de freelance publicist Daniel de Lange (53) uit Kamerik kandidaat gesteld voor het voorzitterschap der vereniging in de plaats van prof. dr. Garmt Stuiveling, die zich niet meer herkiesbaar heeft gesteld. Deze is 15 jaar voorzitter geweest. De heer De Lange is docent aan de Katholieke So ciale Academie de Amstelhom in Amster dam, in het vak maatschappelijke ontwik kelingen. De WL houdt op zaterdag 22 april haar jaarvergadering in Hilversum. De heer De Lange de enige kandidaat onderschrijft het streven der WL om deze te maken tot een vakbond van schrij vers ter verdediging van het vrije woord, De teksten zijn geschreven door Inge Tielman, Peter Evers en Paul Kentie en enige ande ren. De muziek is van de vaste pianist Rob Roeleveld en ver der van Hans Punt en Harm Visser. De groep bestaat uit Li ana Astra, André v. d. Berg, Ri chard Loskamp en Inge Tiel man. Gast is Bob van Leeuwen die zelfgeschreven liedjes zingt. In de Brakke Grond tot en met zaterdagavond „De greep van6 de macht” van Eduardo Manet met Guus Hermus en Sigrid Koetse. Volgende week Centrum met „En verder” en „De pedagoog” van Saunders. In de Kleine Komedie Globe met „Trijntje Comelis” van Huygens. In het Nieuwe de la UIT Voor de filmliefhebbers is daarom wat bijzonders te bele ven in het Micro Theater Be verwijk op vrijdag 24 maart in huize Scheybeeck. De voorstel ling begint om 20.00 uur. Het parallel-verhaal over de deugdzame Justine en haar voor geen erotisch experi- ment terugdeinzende zuster Juliette is als JJ een gemakkelijke kans aangegrepen om wat met seksuele afwijkingen te romme- JJ len, wat een reeks als opwindend bedoel- de scènes heeft opgeleverd die zo nu dan JJ onderbroken wordt om De Sade (gespeeld door de spaghetti-westernheld Klaus Kinski) wat te laten zeggen over eigen JJ obsessies en over de macht van het kwaad. staan zeer vele premières van hedendaagse werken en hij treedt veelvuldig op tijdens fes tivals voor moderne muziek. In 1971 leidde hij de Internationa le Dirigentencursus te Hilver sum als docent voor de moder ne muziek. Mar nog steeds „Hartenvrouw”. In het Shaffytheeater „Teresa” met Kitty Courbois en vrijdag en zaterdagnacht het Zolder - theater uit Hoorn met „Het ver loren gezicht” van Weisenborn. In het Universiteitstheater vrij dag- en zaterdagavond een groep uit München met een pro gramma over gastarbeiders: „Wer beschtss Salvatore G?” Het nieuwe Mickerytheater aan de Rozengracht opent dins dagavond met de Londense groep Freehold met „Genesis” en „Mary, Miary” en het Werk theater met het Verjaarsfeest van Pinter. HET CABARET Salvo uit Den Haag is zaterdag 25 maart en zaterdag 1 april te zien en te horen in Haarloheim, het kleinkunsttheater in de Smede- straat 23 in Haarlem. De caba retgroep bespeelt sinds 1968 een eigen theater aan het Westein- de in Den Haag. De groep, die onder leiding staat van Inge Tielman, heeft een opvallend kenmerk door het gebruik van vreemde dia’s en geluids- en lichteffecten. De overige solistische funkc- ties worden vervuld door leden van het Nöordhollands Philhar- monisch Orkest, dat in zijn ge heel de instrumentale koren verzorgt. Voorts verleent het Jongenskoor van de Koorschool St. Bavo zijn medewerking. Zaterdagavond speelt Cen trum „Vroeger” van Harold Pinter, een stuk waarin de schrijver achter het wezen van de vrouw probeert te komen. Men ziet een echtpaar van een jaar of 40, dat bezoek krijgt van een vriendin van de vrouw. Ze hebben elkaar in 20 jaar niet meer gezien. Dit is ogen schijnlijk de werkelijkheid. Het kan ook zijn, dat de man alleen maar méént dat het gebeurt. Het is een stuk waarin de sim pele dialoog een grote diepte krijgt en waarin herinnering en werkelijkheid in eikaars directe verlengde liggen. Peter Oost hoek regisseerde het en de rol len worden gespeeld door Eli sabeth Hoytink, Ingeborg Elze vier en Piet Römer. DE FRANSE kunstenaar Mi chel Macréau, die zijn aangrij pend realisme reeds twee maal eerder in Galerie-T in Haarlem toonde, gaat dat nu weer doen. Vrijdagavond om negen uur wordt de tentoonstelling van zijn laatste werk daar geopend. Wie er de vorige keren was, kan zijn herinnering dan toet sen aan wat hij nu te zien krijgt. In de Amsterdamse depen dance van de genoemde galerie, lalmar, wordt zaterdag om vier uur geopend een expositie van grafiek van Carl Deroux, die tot en met 22 april duurt. CINEMA PALACE heeft „Muiterij op de Bounty” weer op het repertoire genomen met Marton Brando in de hoofdrol. In de nachtvoorstelling de Franse misdaadfilm a „Borsalino” met Jean Paul Belmondo en Alain Delon. In de zaterdagmatinee „Met J de drie Stooges de lucht in”. In Frans Hals i koning spierbal Steve Reeves in „De held van Troje” en in de nachtvoorstelling „Doorbraak naar de hel”, een oorlogsfilm. In Roxy „Eva de slavin van het oerwoud”, een Tarzan-achtig verhaal maar dan met een mooie blondine als jungle-mens. Stu- dio prolongeert „The touch” de eerste En- gelstalige film van Ingmar Bergman met DE REDERIJKERSKAMER Alberdingk Thijm geeft op zon dag 26 maart in de Haarlemse stadsschouwburg een voorstel ling van „Het prieel van Alec Coppel”. De regie is in handen van Jacques van den Boogaard. DE ENGELSE SCHRIJVER Alistair MacLean is de laatste jaren bijzonder populair geworden bij de makers van M avonturen- en spionagefilms. De verfil- m ming van zijn in Amsterdam spelende H roman „Puppet on a schain” zal binnen- J' kort onze bioscopen bereiken, maar zijn reputatie begon al tien jaar geleden met „The guns of Navarone” en werd sinds- dien versterkt o.m. met het scenario voor J „Ice Station Zebra”. Vorig jaar maakte Etienne Perier (die in dat zelfde iaar ook „Zeppelin” met Michael York en Elke Sommer regisseerde) een film naar Ma- H cLean’s „When eight bells toll” dat de JJ schrijver eveneens zelf voor de film be- werkte. burg Symphonie Orkest en de Maastreechter Staar. In 1949 volgde hij Willem van Ötterloo op als eerste dirigent van het Utrechts Symfonie Orkest. Als vertolker van hedendaagse mu ziek heeft hij een internationa le reputatie. Op zijn naam WIE VAN STRIPverhalen Amerikaanse comics met name houdt kan plezier beleven in de film. In het Micro Theater Be verwijk wordt vrijdag de film „Mr. Freedom” gedraaid, een satire in comic-stijl. De film gaat over een Amerikaanse agent, die in Frankrijk de Freedom-beweging nieuw le ven komt inblazen. Daarbij komt hij in konflikt met Mou- jikman, met Chinaman, met Super Frenchman en met an dere symbolen. De intrige gaat niet uit boven die van JJ een routinespionageroman, maar Perier die in „Zeppelin” erg ongelukkig voor de JJ dag kwam, heeft het voorspelbare verhaal opgesierd met allerlei attracties (o.a. met prachtig gebruik van het Schotse land- JJ schap) en een flink tempo aangehouden, wat ook nog wel eens meehelpt om tekor- J ten te camoufleren. w „In opdracht van de marine” is de JJ Nederlandse titel die aangeeft dat geheim- agent Philip Calvert (Anthony Hopkins) in opdracht van de Britse marine de fl oorzaak na moet gaan van de voortduren- de verdwijning van goudtransporten per JJ boot. Vage aanwijzingen en eigen intuïtie volgend komt Calvert in de Schotse hoog- JJ landen, waar een groot deel van zijn missie plaatsvindt. Anthony Hopkins ken- nen we als koning Richard in „The Lion S in Winter” waar hij zich al liet kennen als een vitaal en potig heerschap. In JJ burger blijkt hij van hetzelfde hout ge- sneden en met ijzeren vuisten en snel JJ getrokken pistool weet hij zijn vijanden praktisch in z’n eentje te ontmaskeren en JJ te overmeesteren. Aan de rolverdeling is JJ een bijna overdreven zorg besteed: Natha- lie Delon moet voor de erotische ontspan- JJ ningen van de geheimagent zorgen en ver- m der zijn acteurs als Robert morley, Jack JJ Hawkins, Derek Bond en Corin Redgrave bij de handeling betrokken, die het meer van afwisselende actie dan van acteur- sprestaties moet hebben. Mr. Freedom doet verder als John Wayne en James Bond, praat met letterlijke citaten van Rusk, Johnson en McNamara. Freedom eet cornflakes om op krachten te komen zoals Popey spinazie nodig heeft; de Ameri kaanse ambassade is een grote supermarkt en de ministers zijn rinkelende flippers. De film Mr. Freedom is ge maakt door William Klein, een cineast die in ons land geen grote bekendheid heeft gekre gen. Behalve cineast was Wil liam Klein schilder, maakte foto boeken, werkte voor Vogue en verbrak zijn kontrakt met de Franse radio omdat men daar zijn werk censureerde. Voorts maakte hij uiteenlopende soor ten films, zoals drie korte films over Cassius Clay in 1965 en een film over Eldridge Cleaver in 1969. NU ALLES MAG en ieder zich respec- terend establishment-gezin een of meer JJ De Sade’s in zijn boekenkast heeft staan, kan de film niet achterblijven en bewer- JJ kingen van de meer-delige romans van de S markies of het vermelden van zijn naam als suggestieve aankondiging dat er enige perversiteiten behandeld gaan worden, zijn op het ogenblik dan ook niet van de JJ lucht. Dat in die gevallen vlug en zonder veel inzicht en op een hypocriete manier J geprofiteerd wordt van de verkregen vrij- heid, ligt eigenlijk voor de hand. Een JJ adequate verfilming van De Sade zou zelfs nu nog tot de onmogelijkheden be- horen, maar zou bovendien een filmer J' van vergelijkbaar niveau vereisen die zo makkelijk te vinden zou zijn. Justine, ou les malheurs de la vertu”, een tweedelige roman die de toen vijftig- J jarige markies in 1791 tussen twee gevan- genschappen in schreef, is dan nu in een Duits-Italiaanse samenwerking met het JJ losse handje gefilmd door Jess Franco, van wie een jaar daarvoor „99 Women”, J een film over perversiteiten in een vrou- wengevangenis, verscheen. DEN HAAG. De grootste buitenlandse toemee, die ooit door een Nederlandse kunstinstelling is gemaakt, start zondag, als het Nederlands danstheater 40 per sonen en 6 ton aan requisieten, decors en kostuums naar Amerika vliegt. In 98 dagen reist het gezelschap de wereld rond, om in Amerika, Canada, Australië en In donesië in totaal 89 voorstellingen te ge ven. De toernee is geheel „self-supporting”. De omzet zal meer dan een miljoen gulden bedragen, wat neerkomt op ruim 10.000 per dag. Het optreden in Indonesië kwam tot stand in samenwerking met de directie van het Erasmushuis in Djakarta, waar de voorstellingen worden gegeven in het ka der van het cultureel verdrag tussen Ne derland en Indonesië. Tijdens de voorstellingen worden elf verschillende balletten uitgevoerd, waar onder choreografieën van Hans van Ma nen, Glen Tetley, Louis Flaco, Charles Czamy en Jaap Flier. Alle balletten wer den de laatste twee jaren speciaal voor het Nederlands Danstheater gemaakt. Haarlem/Statenbolwerk 3 tel. (023) 312170-313100 Amsterdam/Paleisstraat 17 tel. (020) 222188-224960 DE TONEELGROEP Cen trum bespeelt de hele komende week de Haarlemse stads schouwburg, behalve zondaga vond. Op 24, 26 tot en met 31 maart speelt Centrum „Kwar tet” van E. A. Whitehead. Daar in ziet men twee jongens, die in een duinpan twee grietjes proberen te versieren. De meis jes houden als de verleide on schuld de boot af, zodat de enigszins gekwetste jongens te rug gaan pesten. Zodra de meisjes zin krijgen in een potje vrijen, willen de jongens niet meer en maken dat ze wegko men voordat ze de twee meisjes een lift moeten geven. Het viertal beseft wel dat ergens het echte leven zich afspeelt, maar kan niet loskomen van de rol, die ze menen dat ze moe ten spelen. De jongemannen die van de grote versierders en de meisjes die van kwasi-preutse verleidsters. Er spelen in mee Karin Kilian, Margreet Heems kerk Theo Pont en Jules Ha mel. De regie is van Christiaan Nor tier. ZONDAGAVOND 26 maart speelt de Amerikaanse gitarist Isaac Guilory in de Waag- taveeme in Haarlem. De men sen die hem de vorige zomer in de Waag hebben horen spelen, zullen zich hem herinneren als een geweldig gitarist, die van geen ophouden wist. Hij is be halve een virtuoos ook een zeer muzikaal kunstenaar. Guillory werkte, voordat hij in 1970 naar Europa kwam, een aantal jaren in Amerikaan se studio’s ais gitarist, basgita- rist en pianist. In Europa zwierf hij rond tot het najaar van 1971, toen hij in Engeland aan de slag kwam. Op dit moment is hij in Nederland op tournee met de popgroep Cosmoses. Vrijdagavond speelt in de Waag de folkgroep Lotus en za terdagavond is de Amerikaanse folksinger Mark te beluisteren, die ér al eerder optrad als de ene helft van „Mark and Pan”. De zeer bijzondere muziek groep Mormos, die vorige week een stampvolle Waag trok, komt op woensdagavond 29 maart an dermaal optreden. Zoals hier al beschreven is, zijn de leden van Mormos alle klassiek geschoolde musici. Ze maken een heel sub tiele soort muziek, die de regel- HET HEEMSTEEDS Kame rorkest geeft met het dubbel- kwartet Haarlem een program ma van passiemuziek op zater dag 25 maart om 8.15 u. in de kerk aan het Wilhelminaplein in Heemstede. De dirigenten zijn Iman Soeteman (orkest) en Pieter de Jong (koor). Het dub- belkwartet zingt twee koralen van J. S. Bach en met het orkest „Pavane” van Fauré. Het orkest speelt de tweede symfo nie van Saint Saens. Tenslotte brengt men „Die sieben letzten Worte unseres Erlösers am Kreuze”. De toegang is gratis. De aktiviteiten van het or kest lopen voor dit seizoen hiermede zo langzaamaan ten einde. Nog twee concerten staan op het programma en wel op 2 mei, speciaal voor inwonenden en genodigden van het Bejaardencentrum „Het Overbos” te Heemstede. Na een diaprogramma door C. Peper over landgoederen in Heemste de wordt opgevoer de komische éénakter „II Maestro di Capel- la” van Domenico Cimarosa met als solist de bariton Wim Huysman. Dit concert zal wor den herhaald op dinsdag 16 mei. waarbij iedereen van harte welkom zal zijn. Het Omroeporkest, één van de vijf orkesten van de NOS telt 73 musici en geeft jaarlijks ongeveer 100 concerten voor radio, televisie en in de con certzaal. Sinds 1969 is het or kest betrokken bij opera-uit- voeringen in samenwerking met de Nederlandse Opera Stichting (onder meer in voor stellingen van Puccini’s Tosca, Nabucco van Verdi en Carmen van Bizet. In de loop der jaren concerteerde het orkest ook in België, West-Duitsland en Zwitserland. HET OMROEPORKEST van de NOS onder leiding van Paul Rupperts geeft vrijdag 24 maart in het Concertgebouw in Haarlem een concert, waaraan wordt meegewerkt door de pia nist Daniël Wagenberg. Het concert is een „uitwisselings- concert” met het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Otakar Trhlik op dinsdag 7 maart gaf in Haar lem, werd door de NOS-radio in stereo opgenomen voor uit zending op een nog nader te bealen tijdstip in de serie „Concerten op de zondagmid dag.” Ook van het komend con cert door het Omroeporkest maakt de NOS-radio een ste- reo-opname, die eveneens is bestemd voor de serie. VRIJDAGAVOND GEEFT het Toonkunstkoor met het Con certgebouworkest onder Jo- chum in het Concertgebouw de Matthaus Passion van J. S. Bach. Zaterdagavond dezelfde Passie maar dan door het Am sterdams Oratoriumkoor onder Piet van Egmond en dinsdag door „Excelsior” onder Boeke. En donderdag 30 maart de Lu kas Passion van Telemann door „Zang na Studie” onder Wiese- hahn. Tekening Macréau OP MAANDAG 27 en dins dag 28 maart geeft de Christe lijke Oratorium Vereniging on der leiding van Piet Kiel jr. wederom de jaarlijkse uitvoe ringen van de Matthaus Passi on van J. S. Bach in het Haar lemse Concertgebouw. De COV zet hiermede een reeds tiental len jaren bestaande traditie voort, die in 1929 haar ontstaan vond onder de toenmalige diri gent George Robert en waarin alleen in de oorlogsjaren een onderbreking optrad. De eerste avond zal het werk in verkorte vorm worden uitge voerd, waarbij ervoor gezorgd is. dat de samenhang niet ge schaad wordt. De tweede avond zal de passie volledig ten geho re worden gebracht. Aanvangs- tijdstip op beide avonden is half acht. Medewerking verlenen de vocale solisten Maria Suchèl so praan, hrisje Gastel-v. d. Putten alt, David Johnston tenor (e- vangelist). Arie de Rijk, bas 'Christuspartij), Gerard Honig tenor en Henk van den Brink aas. Als instrumentale solisten werken onder meer mee Ber nard Bartelink aan het Flen- troporgel, Marinus Metz aan het Cavaillé Coll-orgel en Henk Lambooy - viola da gam ba. Het concert van vrijdagavond wordt geopend met de ouvertu re „Neues vom Tage” van Hin demith, waarna Daniël Wayen- berg het derde pianoconcert van Prokofieff zal vertolken. Na de pauze wordt het pro gramma vervolgd met de com positie „Ombres” van de Neder lander Ton de Leeuw. Het win terseizoen van het N.P.O. wordt afgesloten met de suite „De wonderbaarlijke mandarijn” van Béla Bartók. Paul Hupperts werd in 1919 In Limburg geboren. Hij diri geerde onder andere het Lim- ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 15