Rotterdammers bedreven kruidenierspolitiek BREEKT FEYENOORD OP ZUINIGHEID Afgekeurd doelpunt van Theo Laseroms brak het moreel FEYENOORD WERD VERSLAGEN OP ZIJN ROUTINE EN KARAKTER EIGEN WAPENS Bal defect Ook een s een zaken lunch’ voor u, mevrouw! Pii Voorwedstrijd W aarschuwingen GEFLATTEERD Een bonk die snel is U bent gast in de Monke-keuken! Ac? A 'keukens 23 DONDERDAG 23 MAART 1972 8» NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK X Nou ja... zakeniunch.’t Is alleen maar dat onze keu- kenadviseur ook nog een goed gastheer wil zijn wanneer hij een offerte op tekening voor u uitwerkt.Dat doen we grondig en snel wanneer u een ruwe maatschets van uw keuken meebrengt. In die tijd eet u een heerlijke salade of een sandwich... en vanzelfsprekend is de koffie klaar. Consolideren s'Si; F 1 gnr k/WWMVVWWWWWMWWWVWWWWWVWWWVWWVWWWVWVWWVVVVVWVWVVWWIfVWWVW^ (Van onze sportredactie) RtfWWWUIRMRRRMNIUIRnilIVUVWIMlilWVRMlWUWAMRfUUWVVVVVRRfVUWWVRIVWVVVWWVVWVI WVVVVViRNH«UUIIVWIRfWWVVWWIM*VVVWWWVVUVUI (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Graca (links) WtflAAJWWWWWWl/WWWWVWWWW^JWW JOHN DRIESKENS ADVERTENTIE ADVERTENTIE L 7 i 4 N een tijdelijk hoogtepunt Rots” Israel voor schut (Van onze sportredactie) LISSABON. Voordat de Feyenoord- speiers in het Stadion van het Licht slaags raakten met de politie had er ai een tref fen plaats gevonden tussen de supporters van Feyenoord met de fans van Benfica en de politie op een van de grootste boule vards van Lissabon. LISSABON. In totaal ontvingen vijf spelers van scheidsrechter Cliff Thomas een waarschuwing. Boskamp, Israel, Van Hanegem, Laseroms en Eusebio. Thomas beweerde na de wedstrijd dat er geen sprake was geweest van een ruw duel: „Het was een stevig treffen, maar dat was te voorzien. Vijf gele kaarten zeggen niet zo veel”. LISSABON. In het begin van de wed strijd Benfica-Feyenoord was zelfs vanaf de tribunes te zien dat de bal vreemde capriolen maakte. Na een minuut of dertig werd de bal dan ook vervangen door een ander exemplaar. Happel vertelde later waarom: „Een fotograaf maakte de scheids rechter attent op het feit dat Eddy Trey- tel lucht uit de bal had laten lopen.” zo zeer tegen de koopsom alswel tegen de minder gelegali seerde bijkomende kosten die onder het tafelblad plegen te worden uitbetaald. Bij de laatste bespreking, die Anderlecht-spits Jan Mulder in Rotterdam had met zeven Feyenoord-bestuursleden, werd letterlijk tegen Mulder gezegd: „Jan, van die bedragen die jij durft te vragen zou een paard de hik krijgen, laat staan X door een van na Van de ex-voorzitter van Feyenoord, de kolenhandelaar Cor Kieboom, komt het in Feyenoord-kring opvallende ge luid: „Goedkoop is duurkoop”. Kieboom schijnt dit spreek woord te hebben gebruikt In verband met de vele „kleine” aankopen van de laatste jaren. Posthumus, Maiwald, La- dinski en Schoenmaker; zjj allen zjjn intussen te licht bevon den voor het niveau waarop Feyenoord zich placht te be wegen. Opgeteld z(jn de heren tezamen zeker goed voor één miljoen gulden. Er is hier dus duidelijk sprake van een ver keerd investeringsbeleid. Zeer tekenend is de aankoop van Ladinski. Terwijl Feyenoord-afvaardigingen met de regel maat van de klok overal in Europa opdoken om talentvolle spitsen aan het werk te zien, werd deze gedroste Hongaar (weliswaar voor een aanzienlijk bedrag) overgenomen van een voetbalmakelaar. Op de Avenida da Libertadas werden de de in rood-witte shirts gestoken aanhan gers van Feyenoord van een monument geslagen. Bovendien werd een auto van een Rotterdammer zodanig met vuisten be werkt dat een plaatwerker er vele uren voor nodig zal hebben om hem weer in fatsoenlijke staat terug te brengen. (Van onze sportredactie) LISSABON Trainer Ernst Happel beweerde na de 51 nederlaag van Feyenoord Benfica geen grote ploeg te vinden. „De overwinning van de Portu gezen is natuurlijk bijzonder geflatteerd geweest. Twee-een is een juistere ver houding. Benfica zal zeker niet de Euro pa-cup winnen”. LISSABON Met nog vijftien minuten te spelen, met één doelpunt van Willem van Hanegem tegen de twee treffers van Nene en Jordao zat Feyenoord in de halve finales van de Europa-cup I. Bij Ajax, Celtic en In ter. Wat restte was voor een doorge winterd team als Feyenoord kinder spel. Hoe vaak al hadden Israel c.s. een dergelijk klusje opgeknapt. Spel- vertragen, acties ontregelen en af breken. Het was een abc-tje; maar het ontaardde in een complete af gang. Niet Feyenoord, maar Benfica plaatste zich via doelpunten van Nene, Jordao en nog eens Nene. Het dwong Feyenoord tot een uiterst ver nederend afscheid van het grote internationale toneel. Sinds 1965 toen in het prille begin van zijn carrière Feyenoord met 50 verloor van Real Madrid slikten de Rotterdammers niet meer zo’n afschuwelijke neder laag. teleurstelling verschafte Benfica de unie ke kans Feyenoord naar een nederlaag toe te spelen, die het de laatste jaren slechts zelden incasseerde. Daarvoor moet in de Europa-cupgeschiedenis worden terugge gaan tot in ’65 toen Real Madrid de Feyenoorders versloeg. Vrienschappelijk verloor Feyenoord ook nog eens met grote cijfers van het onbekende Newcastle Uni ted. Een nederlaag die jaren doorwerkte. De vraag is opportuun hoe vlug Feye- noord zich van deze knock out zal her stellen. LISSABON Feyenoord is niet meer te ver gelijken met het team dat gereputeerde ploegen als Celtic en Estudiantes afblufte. Happels formatie kan zich al geruime tijd niet meer doen gelden als een uitgebalanceerd geheel. Vanaf het begin van deze competitie is het vleugellam en mist het een spits. Tegen kwalitatief mindere ploegen vielen deze man co’s met behulp van routine en hard werken niet zó op. Maar met name Ajax toonde al eerder op ver bluffend gemakkelijke wijze aan waar de kwetsbare plekken bij Feyenoord zitten. Benfica beschikt niet over een zelfde gouden ploeg als de Amsterdammers. Maar het beschikte gisteravond in Lissabon toch over een elftal van meer karaat dan dat van Feyenoord. Het is te gemakkelijk om zoals gisteravond de uiter aard hevig teleurgestelde Ernst Happel deed de schuld te schuiven op de 35-jarige Engelse scheids rechter Cliff Thomas. (Uit de mond van de Feyen- oord-trainer werd de boude uitspraak: „Die man is omgekocht” opgetekend). handen. Op aandringen van het elftal greep Happel voor het laatste duel met Benfica terug op een eerder in het seizoen beproefd concept. Op Wery en Maiwald in de spits. Het werd een mislukking. Er is nog een reden waarom de Feyenoord-missie in de Europa-cup wel móést falen (in de kwartfinales of anders een ronde later). Er is geen saamhorigheid meer in het elftal. Dat was te merken aan de lauwe manier waarop Wim van Hanegem gisteravond zich in de eerste helft voort bewoog. De Kromme zag het niet zitten. Zijn houding veranderde totaal met de binnenkomst van zijn vriend Hans Posthumus. Posthumus worstelde en worstelt nog met dezelfde moei lijkheden als Van Hanegem. Zij verwijten een aantal spelers een dubbelhartige houding. Van Hanegem voelt zich min of meer verraden door zijn collega’s. Spelers die er bij hem na het laatste conflict met Happel op aandrongen zijn excuses aan te bieden, omdat Willem niet gemist kon worden in het elftal. Willem sprak met de technische leider van Feyenoord. Achteraf hoorde hij dat een aantal spelers hem achter zijn rug om waren afge vallen in dit conflict. Het is geen geheim dat de acclamatisa- te van Posthumus vlugger had kunnen verlopen als hij snel ler in de Feyenoord-kring was opgenomen. Ook Posthumus stootte zich echter aan de onwaarachtige houding van som mige spelers. Het is te verwachten dat het Feyenoord-bestuur in de hoop alle problemen in één klap op te lossen, zal besluiten tot zeer rigoreuze maatregelen. In dit verband zijn al de namen ge noemd van de spits van Lierse, Peter Ressel, en die van Gerd Müller. Waarschijnlijk zal Cor Kieboom, die geen olad voor zijn mond pleegt te nemen, die paniekerige handelingen beschrijven met het spreek woord: Als het kalf verdronken is, dempt men de put. J. D. wij.” De koop ging niet door. Mulder is slechts een voorbeeld waarbij Feyenoords zuinigheid de doorslag gaf. Rensenbrink bemerkte in het verleden reeds hoe zeer de leiders van de Roteerdamse club op hun centen zitten. Terugkijkend op het seizoen moet wel worden geconclu deerd dat er reeds geruime tijd iets scheef zit bij Feyenoord. Immers, een van de rijkere ploegen ter wereld, de Rotter damse stadionclub, bedreef kruideniers-politiek. De bestuur ders hikken letterlijk aan tegen de in de geprofessionali seerde voetballerij ingeburgerde hoge transferbedragen. Niet Met zulk inferieur materiaal als Ladinski moest Ernst Happel dit jaar werken. Hij zocht, maar hij vond geen oplos sing voor hét grote probleem in de spits. Hij probeerde iedere aankoop, maar zijn pogingen waren echter tevoren reeds tot mislukken gedoemd. Een vervanger van Ove Kindvall, het naar Zweden teruggekeerde impulsieve kanon, was niet voor Na analyse wordt het verlies nog ver nederender. Feyenoord werd namelijk ge klopt op zijn tot voor kort favoriete wapens: routine en karakter. Immers, in Rotterdam beheerste het jonge Portugese team zich voortreffelijk. In een uitver kochte Kuip verdiende het de alleszins redelijke uitgangspositie voor de tweede ontmoeting (1-0). In het Stadion van het Licht liet Feyenoord zich echter voor de tweede maal door Benfica overbluffen. De eerste keer lukte het de Portugezen door in Rotterdam van het eerste fluitsignaal af een twintig minuten durend offensief te ontketenen. Gisteravond slaagde de Benfica-aanihang (supporters verenigd met politie-agenten) erin Feyenoord nog voor de wedstrijd begonnen was opnieuw uit te spelen. De warming-up had een voor Feye- noord naar later zou blijken zeer drama tisch verloop. De voetballers werd niet toegestaan ook maar een grasspriet van het veld te betreden. Ingelopen moest worden op een miniscuul halve-maanvor- mig grasveldje achter een van de beide doelen. De Feyenoorders die toch op de grote grasmat liepen, al was het maar Showrooms Vanderlinde N.V. Amsterdam Weteringcircuit 50-52 Tel. 020 22 68 23 Rotterdam Heemraadsingel 125 /Tel. 010 - 2318 25 Geopend van maandag t/m zaterdag. Amsterdam maandags gesloten. MÉ kan niet meer voorkomen dat Israel met de bal aan zijn voet oprukt. Het opkomen van Israel leverde de Rotterdammers echter te weinig rendement op. te worden om de volgende ronde te berei ken. Maar zelfs voor dit onderdeel dat Feyenoord vroeger tot in de finesses be heerste, ontbrak de ploeg het zelfvertrou wen. Happel: „Twee-een moet voldoende zijn. Daarna mogen er geen problemen meer rijzen”. Israel: „Wij hebben na de 2- 1 te veel lopen tikken. Wij hadden op zeker moeten gaan, de ballen de tribunes in moeten schoppen, zoals Benfica later deed.” Een vrije schop van Toni werd onvol doende weggewerkt. Van Duivenbode tikte Nene de bal aan die hem dankbaar in het doel werkte .Hagan vertelde goedgemutst: „Twee-een was voor mij een grote klap. Natuurlijk ook voor mijn jonge team. Feyenoord had op dat moment de wed strijd volkomen in handen. Het had het duel zonder kleerscheuren kunnen be- indigen. Het derde doelpunt van Nene deed me daarom ontzaglijk veel plezier. Ten eerste omdat het tegen de verwach tingen in was en ten tweede omdat mijn elftal daarmee bewees mentaal sterk te zijn.” Nog was Feyenoord niet stuk. Met zes minuten te spelen kopte Theo Laseroms een corner van Dick Schneider in het doel van Benfica. Op dat moment nam Cliff Thomas een zeer ingrijpend besluit. Hij keurde de treffer af: „Niet omdat Lase roms een overtreding maakte, maar om dat een andere Feyenoorder met zijn knieënen vuisten in kwam. Dat was niet fair. En daarom floot ik.” Laseroms die dolblij was geweest met zijn doelpunt, begreep er niets van: „Ik heb geen over treding gezien”. Van Hanegem voorzag de arbiter van een aantal in zijn ogen toe passelijke bijnamen, een handelwijze die hem op een gele kaart kwam te staan. Cliff Thomas: „Ik heb Van Hanegem weliswaar niet verstaan, maar ik begreep wel dat het niet veel fraais was wat hij tegen me zei.” Terwijl Happel na de wedstrijd niet schroomde te beweren dat Benfica de Brit had omgekocht: „Het was een glaszuiver doelpunt van Theo.” De beslissing van Thomas kraakte Fey- eindigen. Het derde doelpunt van Nene enoord. Het besefte dait het verloren had. het spelen in de ver beneden de stand van Feyenoord gelegen UEFA-competitie. Die wetenschap te zamen met de enorme noord-gelederen toen Rinus „de ging. Jordao rende, enkele meters achter Feyenoords Ausputzer, op een ogenschijn lijk ongevaarlijke pass. De snelheid van de linksbuiten was echter zo groot dat Rinus genoodzaakt was met een sliding te corrigeren. Zijn bedoeling was de bal terug te tikken op doelman Eddy Treytel, maar zijn pass was te zacht. Vóór Treytel onderschepte Jordao de bal: 2-0. Feyenoord onderkende daarna de noodzaak om Benfica terug te dringen. Laseroms en Boskamp (respectievelijk voor een vliegende schaar ten koste van Graca en voor een schot tegen het been van Toni) kwam die verandering op een gele kaart uit de zak van scheidsrechter Cliff Thomas te staan. In de tweede helft leed Feyenoord zijn grootste nederlaag. Happel stuurde zijn ploeg ongewijzigd het veld in. ’„Ik wilde geen overbodige risico’s lopen. Ik heb rekening willen houden met een verlen ging”. (Overigens een belachelijke redene ring want met 2-1 zat Feyenoord in de volgende ronde. Een verlenging behoorde na de rust niet meer tot de mogelijkhe den). Na tien minuten werden Hasil en Maiwald vervangen door Hans Posthumus en Lex Schoenmaker. Met drie spitsen kregen de Rotterdammers onmiddellijk meer vat op Benfica. De één-lijnverdedi- ging kwam in gevaar In de vijftiende minuut bijvoorbeeld toen Posthumus een kopbal van Willem van Hanegem doorkopte naar het doel van Henrique en de centrale verdediger Messias als reddende engel moest optre den. Terwijl in de twintigste minuut Pos thumus vrij voor het doel van Benfica verscheen. Hij verloor echter de bal. De comerverhouding wend omgebogen van 3- 0 tot 3-4. Kortom, Feyenoord zette Benfi ca onder druk. Dat offensief resulteerde in de dertigste minuut in een doelpunt van Van Hanegem. Boskamp schoof de bal naar de 5n buitenspel positie staande Kromme die doorliep in de richting van Henrique, in de zenuwen de bal voor zijn verkeerde voet kreeg, maar toch een doel punt wist te forceren. Feyenoord had de buit binnengehaald en er behoefde slechts te geconsolideerd •i r Eddy Treytel onderschept de bal hoog boven de hoofden van Israel en Laseroms awvwwwwwaawwwaw langs de lijn, werden er door een verenig de macht van supposten, supporters en politieagenten afgeslagen. Theo Laseroms werd zelfs nog agent nagezetep alsof hij één van de opdringerige supporters was die na de wedstrijd hun deel kregen met behulp van een lange, efficiënte lat. Willem van Hanegem concludeerde: „Wij hadden be ter in de kleedkamer kunnen blijven. De agressieve houding van de supporters en de politie imponeerde diverse jongens. Het was te zien toen we later weer de kleed kamer binnenkwamen. Ik geloof dat door die incidenten een deel van dat zeer onrustige vetbal verklaard kan worden.” Misschien heeft Willem gelijk. Alhoewel van een zo geroutineerd elftal als dat van Feyenoord verwacht mag worden, te zijn gehard in ontmoetingen als die met Estu diantes. Misschien echter is met de ver klaring van De Kromme de 2-0 ruststand af te doen. De eerste goal viel al in de zesde minuut. Johan Boskamp was niet opgewassen tegen de dubbele demarrage van linksback Aldolfo. De voorzet van de Benfica-verdediger werd door de gehele Feyenoord-defensie verkeerd geïnterpre teerd. Schneider kwam er niet aan te pas, de bal vloog over de hoofden van de centrale verdedigers Israel en Laseroms, Treytel liep op onverklaarbare wijze on der de bal door, terwijl Theo van Duiven bode zelfs niet in de buurt was toen „zijn’ ’speler, de rechtsbuiten Nene de bal in het net plaatste. De ontwrichting van Feyenoord nam in de eerste fase van de ontmoeting angst wekkende vormen aan. Vooral op rechts slaagde men er niet in de soli van Adolfo te onderbreken. Maiwald schoot in zijn verdedigende taak te kort, zodat Johan Boskamp het werk van twee man moest opknappen. Op links passeerde Nene Theo van Duivenbode alsof de back de eerste de beste beginneling was. Pas in de 23ste minuut werd het eerste schot van Feye- noord (van de voet van Wim Jansen) op het doel van Henrique genoteerd. Er was echter geen sprake van een gecoördineer de aanvalsactie. Daar kwam Feyenoord voor de rust, spelend met twee spitsen (Wery die hard werkte en Maiwald die niet voor zijn taak was berekend) gewoon niet aan toe. AI de goede voornemens om het team van Hagan in zijn zwakte (de één-lijn verdediging) aan te vatten, werden in die eerste heft niet gehonoreerd. In de 32ste minuut bereikte de wanorde in de Feye- - Xt Bi •4? j

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23