STEPHAN KOVACS overtuigd dat Ajax het op drie fronten wel kan bolwerken Stuy: „Als ik er moet zijn Cruyff: „Normaal zou ik BEREIDHEID OM ELKAAR TE HELPEN DE KRACHT VAN AJAX TENNIS niet meegespeeld hebben” dan ben ik er ook gewoon” LencoL-85 muschter speelde het heel J NEESKENS: zouden winnen „Ik had gewed dat we zeker „De ploeg slim” 25 Vol lof DONDERDAG 23 MAART 1972 Nuchter Treiterig Injecties VOORSEIZOEN- AANBIEDINGEN Erg simpel I i '.vB platenspelerperfektie Vraag Uw dealer Ajax kan zijn vreugde niet op. V.l.n.r. Neeskens, Blankenburg, Mühren, Krol Krol en Marinello, duwend om de bal. ADVERTENTIE MARC SERNÉ Heinz Stuy, op wiens manier van kee pen de laatste weken weer wat kritiek was geventileerd: „Die kritiek heeft op mij persoonlijk niet zoveel invloed. Daar ben ik té veel prof voor. Als ik er moet zijn dan ben Ik er weer gewoon. Horst kon er ook niets aan doen. Je hebt meer spelers kunnen zien die op dit veld moeilijkheden met de bal hadden.” Johan Cruyff zweeft door de Engelse verdedigingslinies. Hij speelde op injecties in verband met een tegen NEC opgelopen blessure. Verlaagde prijzen tot 1 april Cruyff: „Als dit een normale competi tiewedstrijd was geweest dan had ik niet meegespeeld. Ik had bijzonder veel last van mijn nieuwe enkelblessure die ik zondag tegen NEC heb opgelopen. Ik heb Toch was het Cruyff die met een ver schrikkelijk mooie talbehandeling Keizer helemaal vrijspeelde. Deze wilde het leer eerst nog eens wegleggen, maar toen was hij al te laat. McLintock, die toch wel gelijk had om Mee al voor de wedstrijd in Amsterdam te verzoeken om tegen Ajax met een vrije verdediger te mogen spelen (het Ajax-doelpunt was het typi sche gevolg van het ontbreken van een libero) bracht dit keer echter redding. De wedstrijd was ai praktisch verloren voor Arsenai toen Mee tot een wanhoops poging besloot. Hij verving Nelson, een verdediger, voor Roberts, een aanvaller. De Wales-international maakte zijn entree met een overtreding tegen Hulshoff, die zulke ernstige gevolgen had dat Hulshoff moest wisselen met Blankenburg, waar door Swart bij Marinello terechtkwam. Hulshoff: „Die Roberts kan alleen maar schoppen. Hij was fysiek wel erg sterk, maar verder kansloos. Volgens mij heeft Arsenal die Radford wel gemist. Kennedy -- --jn Kennedy, Marinello en Radford waren in Amsterdam met zijn tweeën veel gevaarlijker dan Armstrong, Roberts, George en op Highbury bij elkaar.” „Toen wij vóór kwamen en toen Arse nal af en toe een beetje wegebde werd het merkwaardig genoeg voor ons opeens toch weer veel gevaarlijker. Je kunt na melijk nooit op dit soort tegenstanders vertrouwen. Het lijkt allemaal erg on schuldig, maar opeens is het levensge vaarlijk. Maar wat voetbal betreft is deze overwinning toch wel bij de juiste ploeg terechtgekomen. Wat dat betreft heeft het recht zijn loop gehad.” Johan Neeskens over het inci dent dat Peter Storey een officiële waarschuwing kostte: „Nadat ik een overtreding had gemaakt werd ik eerst tegen mijn enkels geschopt en daarna aan mijn haar getrokken. Dat gebeurt geregeld. Ik kan het niet normaal noemen, maar in dit Europa-cupvoetbal staat je dat te wachten. Dresden en Marseille, onze vorige tegen standers, deden zulk soort dingen ook. Van Engelsen verwacht je het misschien iets minder omdat je denkt dat ze gewoon hard zijn en niet gemeen. Ik heb tegen de wed strijd minder opgezien dan de an deren. Ik had uitgebreid gewed dat we zouden winnen, al had ik eerder gedacht dat de score 21 zou zijn geworden dan 10. Je kunt zeggen dat wij geluk gehad hebben met ons doelpunt, maar in wezen is Arsenal veel vaker goed weggekomen”. Arie Haan: „Het is een overwinning geweest op het Engelse voetbal. Het was in feite allemaal erg simpel te ontregelen. Daarmee is echter niets denigrerends be doeld ten opzichte van het voetbal zoals dat hier gespeeld wordt. Het publiek is hier toch wel erg geweldig. Ze spelen misschien dan wel niet zo mooi als wij, maar hier zitten er bij een belangrijke wedstrijd wel 60.000. En hoeveel zijn er dat bij Ajax?” Aan mooi voetballen kwam Ajax, zoals zo vaak in uitwedstrijden voor de Euro- pa-cup, gisteravond niet toe. Hulshoff: „Dat kun je in dit soort duels wel verge ten. Je hebt bovendien geen tijd om een balletje rustig te schuiven. Als je een bal wilde spelen dan sprong er vier, vijf man op je af. Het enige dat je dan kunt doen is een lange lel naar voren. Daarbij vond ik wèl, dat het vooral de eerste helft gemakkelijker voetballen was. De eerste twintig minuten vooral werd de bal als maar diep gespeeld. Dat was erg simpel Voor ons.” Het was duidelijk. Over een vroege treffer van Arsenal moest niet te veel doorgedacht worden. En toch was een fout van de Ajax-defensie praktisch de enige mogelijkheid voor Arsenal om tot succes te komen. Zeker toen Ajax al na een kwartier de strijd definitief besliste. Krol probeerde met een dieptepass de aanstormende Arie Haan, geattaqueerd door McLintock, te bereiken. Graham on derschepte de bal en probeerde op Wilson terug te koppen. Hij toonde ook op dit punt zijn wereld klasse van de uitgekookte prof, die wèl provoceert, maar zelf niet te provoceren is. Het leverde Ajax een aantal uiterst kostbare vrije trappen en ook tijdwinst op. Kovacs lijkt dit jaar met Ajax op een nog niet getoond succes af te gaan. Hij is er ook vast van overtuigd dat dit Ajax ook gedisponeerd genoeg is om de strijd op drie fronten vol te houden, al stelt hij wel nuchter: „Je hebt kans dat er voor de competitie een concentratievermindering volgt. Dat gevaar moeten wij onderken nen en ook zien te voorkomen. Wat onze kansen voor de Europa-cup betreft durf ik nog niets te stellen. Een voorkeur is waanzin, want we weten allemaal wel hoe moeilijk het tegen ploegen als Celtic en Inter zal worden. En als ik dan hoor dat Feyenoord met 5-1 van Benfica heeft verloren dan houd ik maar liever mijn mond.” Vol lof was de Ajax-trainer nog over de leiding van de inderdaad voortreffelij ke Marchal. Hij hield de wedstrijd erg kort, wat impliceerde dat hij preventief floot. Arsenal incasseerde zijn verlies daarbij waardig. Ajax’ voornaamste brekers, Neeskens en Krol, hadden ieder slechts vier overtredingen nodig om Arse nals aanvallende giftanden, bestaande uit de spitsen Kennedy en George, uit te trekken. Dit gepaard aan het feit dat er toch enorme belangen op het spel stonden, was het een opvallend sportieve wedstrijd. Ko vacs: „Dat komt vooral door die Marchal. Hij floot fenomenaal. Hij liet zich niet intimideren door protesterende spelers Wat Marinello betreft was begrijpelijk. Sinds zijn komst bij Arsenal, nu twee seizoenen terug, heeft hij gistera vond voor het eerst in zijn loopbaan bij de Gunners een volledige wedstriid ge speeld. Marinello had te weinig routine. Hetzelfde euvel waaraan trouwens heel Arsenal mank ging. (Van onze sportredactie) LONDEN Ondanks het feit dat er ook na de lastige confrontatie met Arsenal geen einde lijkt te komen aan de succesrelatie Kovacs-Ajax, blijft er van beide kanten nog steeds een barrière om zich tegenover elkaar vol ledig bloot te geven. Het verhaal is van Stefan Kovacs zelf als hij uitlegt: „Tijdens de wedstrijden die ik van Arsenal heb gezien voor zij tegen ons voetbalden, was het mij duidelijk geworden dat Rice, McLintock en Gra ham fysiek de zwakste spelers waren en Kennedy de sterkste was. Ik heb dat geen moment aan mijn spelers durven vertellen, omdat ik bang was voor een lichte onderschatting. En dat zou ons fataal hebben kunnen worden”. en Hulshoff. Kovacs had echter ook nog iets anders geconstateerd. Kovacs: „Simpson is voor mij de beste voetballer die Arsenal tot zijn beschikking heeft. Daarom heb ik Haan en Mühren ook opdracht gegeven om dicht bij elkaar te blijven, om elkaar rugdekking te geven als Simpson op zou komen.” Toch wilde de Roemeen wel erkennen dat hij erg opgelucht was dat het duel op zo’n voorbeeldige wijze in het voordeel van de Amsterdammers was be slist. (Van onze sportredactie) LONDEN De geschiedenis herhaalde zich na 700 dagen dus niet. Piet Keizer maakte er na afloop ook wel een zinnige opmerking over. De Ajax- spits bedacht: „Ik heb altijd gedacht dat wij twee jaar geleden op High bury zoveel pech hebben gehad dat wij daardoor met 30 hadden verloren. Daarom heb ik er geen moment aan lopen twijfelen dat Arsenal ons dit keer in ieder geval niet zou uitschakelen. Na dit duel heb ik mijn mening wel een beetje herzien”. „Die pech, twee seizoenen terug, heeft wel degelijk in ons voordeel gewerkt. Arsenal dacht dat het er na Amsterdam en die zege destijds in Londen al was. Die gedachte heeft bij mij tijdens de wed strijd, hoewel wij het spel wel beheersten, niet gespeeld. Zelfs niet na die 10 voorsprong. Er gebeuren tegen dit soort elftallen namelijk té veel on berekenbare dingen”. Keizer refereerde daarmee ook aan de blunder van Horst Blankenburg, die in die tumultueuze beginfase op simpele wijze de bal verspeelde aan Marinello. Een sublieme reactie van Stuy en de onkunde van Kennedy voorkwamen, dat niet Arsenal maar Ajax zich tenslotte voor de halve finale plaatste. De Schotse international-doelman was echter al op weg om het potentiële ge vaar, dat de aanstormende Haan vormde, uit te schakelen en daardoor verdween de bal treiterig langzaam langs Wilson in het verlaten doel. Het vormde de replica van Amsterdam, toen Kennedy op een zelfde schlemielige wijze Stuy passeerde. Gerrie Mühren: „Na de 1-0 was het bekeken. Dat was geen punt meer”. Cruyff: „Dat is het verschil met twee seizoenen terug. Toen kwam je achter en kwam je er niet meer uit. De toegangswe gen tot de spitsen werden toen ook veel beter afgesloten door Arsenal dan nu. Nu kwam het elftal er vaak uitstekend uit door gewoon te tikken. Voor zover dit mogelijk was op dit veld tenminste. Ik hoor al negen seizoenen niet anders dan dat Ajax alleen maar kan aanvallen, maar vanavond heeft het toch ook wel weer bewezen te kunnen verdedigen.” Vanuit die defensie waren de beste kansen toch doorlopend voor Ajax. Met name Keizer ging, afgezien nog van de fraaie banana-shotachtige vrije trao in de tweede helft, daarbij enkele keren ver schrikkelijk nonchalant te werk. Tot twee keer toe werd hij in de ideale scoringspo- sitie gemanoeuvreerd. De kansen van Ar senal, een inzet van Armstrong, op enkele meters door de voortreffelijke Stuy on- schakelijk gemaakt en het naast draaien de schot van Charley George, mogelijk gemaakt omdat Keizer té hautain op bal bezit speelde, staken daar wat schril tegen af. En zeker als men het veldoverwicht van de Gunners (Swart: „Voor mij zijn het meer de runners”) in aanmerking neemt. Keizer verzette wel verschrikkelijk veel werk. Omdat Johan Cruyff zelfs niet eens op halve kracht kon spelen, verzette de Ajax-aanvoerder bergen storend en verdedigend werk. Kinderrackets compl. v.a. 19,50 Beginnersrackets compl. v.a. 27,50 DUNLOP-rackets compl. met cross spiral ƒ39,50 met eternyl47,50 met darmƒ62,50 GEHELE SEIZOEN GARANTIE Rep. en bespanningen in 1 dag gereed Zéér uitgebreide kollektie tennis- kleding van eenv. tot heel exclusief. svoomun ■fred Jan v. Goyenstr. 18 - Tel. 285309 Kovacs nog: „Men kent Ajax als een typisch aanvallende ploeg. Vanavond heb ben we getoond ook heel sterk te kunnen verdedigen. Wij hebben een ander gezicht laten zien. Ik durf nu rustig te bekennen dat ik altijd een zekere angst heb gehad voor de kracht van de verdediging, niet in competitiewedstrijden maar juist in grote ontmoetingen als deze. Het is bewonde- renswaïardïg hoe de ploeg zich heeft ge houden en hoe rustig de jongens hebben gespeeld na de ernstige fout in de eerste minuut. Dat was overigens niet uitsluitend de schuld van Blankenburg, het was veel eerder de slechte toestand van het veld waardoor de bal wegsprong. Hij kon er eigenlijk niets aan doen. Ik heb Piet Keizer in het midden en Cruyff meer op links laten spelen omdat Johan nog steeds aan zijn enkel was geblesseerd na de wedstrijd in Nijmegen. Hij heeft met injecties gevoetbald, dat was een werkelijke handicap. Zou het een normale competitiewedstrijd zijn geweest en misschien zelfs voor een Europa-cup- wedstrijd thuis, dan zou ik hem niet hebben opgesteld. Ieder weet dat ik Cruyff bewonder, maar mijn respect voor hem is vanavond erg toegenomen, doordat hij op een dergelijke manier heeft ge speeld. Het resultaat is in de eerste plaats goed voor de vriendschap en de kame raadschap in de ploeg. Vanavond heeft ieder laten zien dat hij voor de ander wil werken. Ik durf eerlijk te bekennen dat ik met angst tegen deze wedstrijd heb opgezien. Nog nooit in mijn carrière heb ik voor een ontmoeting zo in spanning gezeten, ook niet in Mexico met het Roemeense elftal.” Kovacs: „Je hebt tegen dit soort elftal len toch maar weinig garantie. Ajax heeft het natuurlijk erg slim gespeeld, maar als Arsenal de beschikking had gehad over een goede voorhoede, dan krijg je het veel moeilijker. Arsenal past gewoon de wet van de grote getallen toe. Als je zo veel keer ergens op mikt, dan moet het één keer raak zijn. En dat is ook het geval als je een paar afmakers hebt. Daarom speelt Leeds United ook zo sterk op dit moment. Die voetballen in feite hetzelfde, hoewel iets bekekener, maar die hebben in de spits een Allan Clarke, Mick Jones en Peter Lorimer rondlopen. Het is geen toeval dat Leeds met dit trio zulke mon- steruitslagen behaalt. Met dit Engelse voetbal sta of val je als trainer met de goede vorm van de spitsen. Arsenal speelt nu echt niet anders dan vorig jaar, toen won het echter wel een FA-cup en de landstitel. Maar toen waren Radford en Kennedy en ook George praktisch iedere wedstrijd paraat”. Sjaak Swart: „Vliegt zo’n bal erin, dan krijg je het verschrikkelijk moeilijk. Het Is qua voetbal allemaal misschien niet zo verschrikkelijk sterk wat Arsena'l doet, maar fysiek kan dit elftal alles opbren gen. Als dan zo’n doelpunt valt, dan blijf je nergens. Dat heb ik de eerste 20 minuten, tot dat doelpunt gemaakt werd trouwens ook wel ervaren. Ik kwam er gewoon niet aan. Links en rechts vlogen alle ballen over je heen.” Maar juist na die schitterende reacties van Stuy toonde Ajax nog eens ragfijn aan dat het een beter voetbalelftal dan Arsenal heeft Blankenburg („Ik ben niet erg gelovig, maar toen Heinz die bal er uit hield, heb ik onze lieve Heer bedankt”) kon zich alleen maar zo goed van dat onzekere begin herstellen, omdat de ande ren hem opvingen. Neeskens, die geen kind aan George had, bleef onmiddellijk even achter han gen om de in de lucht oppermachtige Hulshoff te assisteren. Blankenburg: „Toen ik na die blunder de bal weer goed behandeld had, was ik er weer. Die be reidheid om een ander te helpen is er bij Ajax gelukkig. Dat maakt het elftal zo sterk.” het wel a.X XvXvxK^ S -■ i ADVERTENTIE Ruime parkeergelegenheid gehad. Zelfs nog twee vlak voor de wed strijd. Ik kon erg moeilijk lopen.” Heinz Stuy, formidabel goede sluit post van Ajax’ defensie. ree en had de zaken uitstekend onder controle. Voor zo’n arbiter teken ik elke wedstrijd.” De arbitrage van de Oostenrijker was inderdaad een verademing. Wat een ver schil ook met die zwakke Griek in de thuiswedstrijd, Vanvakopoulos. Cruyff („Bij de een kun je dat doen en bij de ander niet”) voelde dat uitstekend aan. N.V. NAHO - Amsterdam - importeur van wereldmerken

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 25