Hoogleraren bepleiten maatregelen DRUK OM REGERINGS INGRIJPEN NEEMT TOE Confessionelen moeten Kritiek in Kamer op nota over post Vara: Geen secundair onderwijs schadeclaim Exota Meer onderzoek naar ouder worden Parijzenaar in Amsterdam doodgestoken streven naar krachtige nieuwe organisatie i kijk vrij rond bij Haverkort KONINGINNEKERK IS WEG i INTENSIVE CARE® I INTENSIVE CARE® Uw slijter verstrekt u graag een deelname* formulier bij élke aankoop E B huurverhoging Man verdacht van Ontwerp-resolutie ARJOS: ouders Anita SYMPOSIUM OVER GERONTOLOGIE 13.50 Veel bewijzen van medeleven voor Prijs schoolboeken wordt doorgelicht vele misdrijven, gearresteerd verworpen 13.50 PE DO (Van onze redactie economie) Spanningen Gedwongen Fr speciaalzaak in gouden en zilveren sieraden, horloges en klokken Winkelcentrum Schalkwijk Rivieradreef 39 Haarlem Tel:334293 RIJSWIJK „Het is noodzake lijk dat het wetenschappelijk onder zoek naar het verouderingsproces van de mens wordt uitgebreid. In de eerste plaats dient dit speurwerk ge richt te zijn op een langer behoud van vitaliteit wil Nederland voor de ouder wordende mens een leefbaar land blijven. De sterke groei van het oudere gedeelte van de bevolking heeft de afgelopen jaren een aantal maatschappelijke en geneeskundige problemen opgeroepen, waarvan de oplossing, voor een deel, meer in zicht in de biologie van de veroude ring vereist”. H Helpt direkt ij tegen [p schrale huid# ruwe handen. I s;/- - Afdoend tegen f kloof jes en ■J schrale huid. Noem duidelijk het merk DE KUYPER wanneer u drank bestelt DEZE MAAND: KWALITEITS- WEKKER met 1 jaar garantie voor 9,50 Moeite W fa DONDERDAG 23 MAART 1972 i ADVERTENTIE DEN van een ADVERTENTIE ADVERTENTIE '1 A WW Dit heeft de directeur van het Instituut voor Experimentele Gerontologie, dr. C. F. Hollander, gezegd op een symposium dat was georganiseerd ter gelegenheid van de opening van een nieuwe vleugel van dit TNO-instituut in Rijswijk. Tei sen rings ren kunr ordei lerla kein: sfeer de g: federatie na het bereiken van de overeen stemming, nog een geruime tijd te laten bestaan. De zijn oorlc alles voor zijn proti bete orde wor< milii wen en moo stad brol onm rom het steei hart tege Een van mee gen in 1 leer kan nin; De Rotterdamse Koninginnekerk is niet meer. Woensdag werd de laatste toren van het veelbesproken gebouw opgeblazen. Op de foto: Het moment waarop de toren met veel geraas in elkaar zakt. AMSTERDAM. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) gaat in samen werking met de Nederlandse Consumen tenbond onderzoeken welke maatregelen genomen zouden moeten worden om te be zuinigen op de prijs van schoolboeken De VOO overweegt ook om de minister van Onderwijs te vragen een sommissie sa men te stellen die de kwaliteit van de leerboeken beoordeelt. H mie een gete Er ove voo inh zou gez noo Far ke alle AMSTERDAM. De 16-jarige rond- vaartbootgids Rietje Dobber uit Amster dam heeft woensdagmiddag een 30-jarige vrouw uit het IJ gered. De vrouw was van de pont gevallen op het moment dat de rondvaartboot passeerde. Als enige sprong het meisje van de boot om haar te helpen. 1 vit scl foi du he lai eei 85 sei di< scl INTENSIVE CARL CHESEBROUGH HAAG. De drie christelijke partijen K.V.P., C.H.U. en A.R.P. moeten, na gebleken overeenstemming over uit gangspunt, program en uitvoering zo snel mogelijk streven naar een nieuwe krach tige organisatie. Het is onwenselijk om de „oude” partiien, door het vormen van een APELDOORN. De gemeentepolitie van Enschede heeft woensdag een van verschillende in Oost-Nederland gepleegde misdrijven verdachte man aangehouden. Hjj zou de mededader zjjn van een maan dagnacht in Epe gearresteerde man, met wie hij onder meer de overval op een bankbeheerder in Gorssel heeft gepleegd. De bankbeheerder werd, toen de politie arriveerde, als gijzelaar door het tweetal meegenomen. De eerste gearresteerde heeft zeventien misdrijven bekend. De tweede man bleek bij zijn aanhouding in het bezit te zijn van een vervalste perskaart, drie valse pas poorten, een geladen pistool, een mes en een aantal gouden sieraden. Het verouderingsmechanisme wordt on dermeer bestudeerd door middel van or- gaantransplantaties. Het is bekend dat men bij muizen binnen dezelfde ingeteel de stam, stukjes huid kan transplanteren die tot 2*/j maal de maximale levensduur van de muis blijven functioneren. Deze experimenteren zijn daarna verricht met een orgaan dat van vitaal belang is voor het in stand houden van het leven van de ontvanger. Bij jonge ratten zijn de eigen nieren vervangen door donomieren van wisselende leeftijd. In het algemeen bleek dat hoe ouder het transplantaat was, des te slechter de nierfunctie bleek te zijn. Slechts bij enkele transplantaten werden de nieren ouder dan de maximale levens duur van de gebruikte rattenstam. Deze vertoonden echter geen opzienbarende verandering in de nierfunctie. dan bij het andere. Volgens drs. C. F. A. van Bezooijen, eveneens verbonden aan het instituut, moet men rekening houden met de mogelijkheid dat de cellen van een verouderd orgaan hun delingsvermo- gen gaan verliezen. De motie, waarin werd gevraagd de da tum van invoering van de huurharmoni- satie op te schorten om huurders alsnog in de gelegenheid te stellen medezeggen schap uit te oefenen, kreeg alleen de steun van de fracties van CPN, PSP, PPR, D’66 en PvdA. Alleen de fracties van CPN, PSP, PPR en PvdA stemden voor de motie, die be doelde duplexwoningen niet in aanmerking te laten komen voor een huurverhoging binnen het raam van de huurharmonisa- tie. De familie Pothuis heeft de suggestie gedaan om de aangeboden financiële steun te geven aan instellingen en instanties, die zich bezig houden met de opvang van jonge mensen en kinderen. Het gerechtelijk laboratorium in Den Haag heeft thans bevestigd dat Anita op gewelddadige wijze is gestorven. Zij is kort na haar verdwijning op 7 februari omge bracht. Over het letsel wil de politie in verband met het onderzoek niets meedelen. De sociale partners komen in april de datum voor het eerste gesprek is nog niet definitief bepaald onder zware druk te staan. Tot nu toe hebben zij een ingrijpen van de overheid stringent van De fabrikant is volgens de VARA „in gebreke gebleven gegevens over te leggen waaruit een mogelijke ongunstige invloed van onze uitzendingen zou kunnen wor den afgeleid”. Ook zijn geen cijfers over de beweerde geleden schade verstrekt, al dus de omroepvereniging. De VARA zegt over aanwijzingen te beschikken dat de bedrijfseconomische ontwikkelingen in Van Tuins limonadefa- brieken in de periode, voorafgaande aan de uitzendingen van Marcel van Dam, ook al ongunstig waren. „Er is geen enkel bewijs geleverd, dat de gewraakte uitzen ding heeft bijgedragen tot de financiële moeilijkheden waarin het bedrijf is ko men te verkeren”. Dr. W. Hijmans, ook medewerker van het instituut, was redelijk optimistisch over de mogelijkheid de oorzaak van ziekten te achterhalen waarvan de fre quentie met de leeftijd toeneemt .Volgens hem zjjn er aanwijzingen dat het afweer- apparaat van de mens, dat op vreemde stoffen in het lichaam reageert, in de latere levensfasen in functie afneemt. Dit zou dan de oorzaak kunnen zijn van een aantal ouderdomsziekten. Immunologische analyses zijn reeds een belangrijke steun bij de diagnostiek van deze aandoeningen. CHESEBROUGH Shell belangeloos geïnteresseerd was in de toepasbaarheid van een planningssysteem in het wetenschappelijk onderwijs. Hij ontkende dat hierbij geheime afspraken zouden zijn gemaakt. „Ik heb over deze zaak reeds verscheidene keren in het openbaar gesproken”, aldus minister De Brauw. Voorzover het departement bekend is, zal een lijstje worden opgesteld van mo gelijke andere giften van het bedrijfsle ven aan de overheid en aan de Kamer worden toegestuurd. De minister was er bij voorbaat van overtuigd dat dit blank lijstje zou zijn. Hij deelde de Kamer mee dat het McKinsey-onderzoek in totaal ruim 2 mil joen gulden heeft gekost. Dit bedrijf was uitgekozen wegens zijn ervaring op het gebied van doorlichten van het overheids apparaat. Op de opmerking van de commu nist Bakker dat de combinatie Shell en het Amerikaanse bedrijf McKinsey hem verdacht voorkwam, antwoordde de mi nister dat hij reeds vele keren gesprekken had gevoerd met medewerkers van dit bureau, maar dat hij de eerste Amerikaan nog moest ontmoeten. „Iedereen is er wel van overtuigd ge raakt dat het huidige instrumentarium niet toereikend is als wij de problemen van het hoger onderwijs zo aanvaardbaar mogelijk willen oplossen”. Dat zei de K.V.P.-er Ter Woorst, mede namens de fracties van C.H.U. en A.R.P. De planning op lange termijn, zoals die in de nota is ontwikkeld, leek hem de meest logische en tevens het beste aan te sluiten bij de bestaande praktijk van studierichting en faculteiten. De oppositiepartijen hadden echter wei nig goede woorden over voor het plan ningssysteem zoals dat door het Ameri kaanse adviesbureau McKinsey is ontwik keld. Voor de heer Van der Spek (P.S.P.) was de gehele opzet onaanvaardbaar. De heren Masman (P.v.d.A.) en Dijkstra (D’66) dienden een motie in waarin zij van oordeel waren dat aan de werkzaam heden van de „stuurgroep post secundair onderwijs” geen adviseurs van de minister dienen deel te nemen. Volgens hen dient voorts de minister zelf te onderhandelen met de instellingen voor hoger onderwijs over de door hen op te nemen taken. Deze motie is aangehouden tot de wetsontwerpen worden ingediend. P.v.d.A., C.P.N. en P.S.P. wilden van de minister weten waarom de Shell had meebetaald aan het efficiency-onderzoek van de Nederlandse universiteiten en ho gescholen. Minister De Brauw antwoordde dat de AMSTERDAM. Een steekpartij bij het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam heeft dinsdag het leven ge kost aan de 25-jarige fotograaf Jacques Donaldson uit Parijs. De vermoedelijke dader, een 27-jarige Franse barman werd in de loop van de middag in een hotel aangehouden. De Parijzenaar werd in de borst, schouder en linkerscheenbeen ge stoken. Hij werd door enige meisjes, on der wie zijn verloofde, lopend naar het Binnengasthuis gebracht, waar hij voor de deur dood in elkaar zakte. Volgens getuigen kregen beide Fransen ruzie om een paspoort. De fotograaf was maandag met zijn verloofde uit Parijs aangekomen voor een vakantie van een week in Amsterdam. Zijn koffer zette hij voorlopig neer op de hotelkamer van verdachte, die hij toevallig zou hebben ontmoet. Nadat de Parijzenaar zijn eigen dom had opgehaald miste hij daaruit zijn paspoort, ’s Middags trof hij zijn landge noot tussen de vele jongelui die al weer enkele dagen het Dammonument bevol ken. Hij zou hem om opheldering over de verdwijning van het paspoort hebben ge vraagd, waarbij een vechtpartij ontstond. De verdachte zou 100 hebben geëist voor teruggave van het document. De verloofde van de verdachte is ook gearresteerd. Zij wordt van diefstal van het paspoort ver dacht. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft woensdag verworpen de beide moties-Van het Schip (CPN), die ingediend werden tij dens zjjn interpellatie van minister Udink van Volkshuisvesting, dinsdagmiddag, over de huurharmonisatie van woningen van gemeenten en woningcorporaties per 1 april aanstaande. Drs. Van Bezooijen trok hieruit de con clusie dat het gewenst is dat bij niertrans plantaties geen nieren van oude donoren worden gebruikt, zelfs als deze normaal zijn. Dit heeft tot gevolg, dat het reeds bestaande probleem van het tekort aan donornieren bij de mens niet kan worden opgelost door de gezonde nieren van ou dere mensen te gebruiken. Met deze en andere onderzoekingen hopt men inzicht te krijgen hoe de snelheid van het verouderingsproces is af te remmen, aldus drs;. Van Bezooijen. DEN HAAG. De planning bij het hoger onderwijs is dringend aan verbete ring toe. Tot deze conclusie kwamen woensdag bijna alle fractiewoordvoerders uit de Tweede Kamer, tijdens het debat over de nota inzake de verbetering van de planning bij het postsecundair onderwijs. In de financiering van de overheidsuit gaven, speelt de loon- en prijspolitiek een grote rol. De financiële problemen zijn zo groot, dat slechts een beleid op middellan ge termijn uitkomst zal kunnen bieden. Cijfers, die de financiële toestand illustre ren, zullen in april de werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers ongetwij - feld door het kabinet worden voorgehou den. Dan zal het de taak van het kabinet zijn de sociale partners te overtuigen van de noodzaak van verdergaande matiging. De vakbeweging zal dan ongetwijfeld een eisenpakket daartegenover stellen. Mocht men door overleg niet tot concrete af spraken komen, dan zal de regering ge dwongen zijn een loon- en prijsstop af te kondigen. ondernemersstandpunt in zijn geheel te doorbreken. Tijdens de jongste SER-vergadering is weer gebleken, dat het midden- en klein bedrijf grote moeite had met het voorge stelde na-indexeringssysteem in cao’s, dat wil zeggen dat werknemers achteraf een compensatie krijgen voor gestegen prijzen. Het NW is van mening, dat de loon ontwikkeling door de metaalstakingen on der grote psychologische druk is komen te staan. „Het is duidelijk, dat het metaal- conflict bij de bevolking de indruk heeft achtergelaten van: zie je wel, van mati ging komt toch niets terecht.” Het NVV wijst erop, dat ook de metaal-cao is gebleven binnen de ruimte, die met uitzondering van de werkgevers door de SER is vastgesteld.Deze vakcentrale meent ook, dat van een regeringsingrijpen geen sprake kan zijn. ROTTERDAM. Uit alle delen van het land zjjn bij de ouders van Anita Pothuis, het Rotterdamse schoolmeisje, dat na zes weken vermist te zjjn geweest afgelopen zondag dood werd gevonden in een veen pias in de Maasstad, bewijzen van mede leven binnengekomen. Veel Nederlanders blijken de familie financiële hulp te wil len aanbieden, zo werd duidelijk uit tal van reacties. „Wij zijn diep ontroerd door al die reacties”, aldus mevr. Pothuis. ADVERTENTIE U hebt dan GRATIS KANS op een koopbon voor de waarde van alie y DE KUYPER-merkartikelen, door U gekocht tussen nu en eind mei 1972, In 1900 was 6 percent van de bevolking 65 jaar of ouder. In 1970 was dit reeds tot 10.2 percent gestegen en men verwacht dat in 2000 bijna 11 percent van de bevolking de 65 jaar is gepasseerd. Een langer behoud van de vitaliteit van oude ren komt, aldus dr. Hollander, de gehele gemeenschap ten goede. Eén van de voor delen is volgens hem dat de voorzieningen die voor de bejaarden getroffen warden ten gunste komen van de beroepsbevolking die de gelden hiervoor moet opbrengen. Eén van de projecten van het instituut is een onderzoek naar het proces van orgaanveroudering. Algemeen geldt dat het prestatievermogen van de ver schillende organen bij de mens om streeks het dertigste jaar maximaal is. Hierna nemen de functies gedurende het ouder worden af, waarbij het opmerkelijk is dat dit bij het ene orgaan sneller gaat De ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, mede vertegenwoordigd in het centrale overleg met de regering, hebben grote moeite met het nog eens maken van vrijwillige afspraken. Eind vorig jaar bleek al duidelijk, dat deze bedrijfstak wel voor het nemen van maatregelen zou zijn, hoewel men dit niet keihard wilde uitspreken, om niet het DEN HAAG Het einde van de vrije loon- en prijsvorming schijnt te zijn aangebroken. De druk op de re gering tot het afkondigen van een loon- en prijsstop wordt met de dag groter. Minister Boersma van Sociale Zaken wil de recente ontwikkelingen eerst in het kabinet bespreken en in ieder geval in april met de werk gevers en werknemers. Naast ver tegenwoordigers van enkele re geringspartijen, is nu ook een aantal hoogleraren in de economie van me ning, dat nog voor de begroting 1973 maatregelen ter beteugeling van loon- en prijsontwikkeling dienen te worden genomen. De werkgevers organisaties zijn verontrust over de recente loonontwikkelingen. Bij een ongewijzigd beleid kampt het kabi net voor 1973 met een begrotings tekort van naar schatting 2 tot 2,5 miljard. de hand gewezen. De werkgeversorganisa tie VNO zegt echter nu nog steeds de voorkeur te willen geven aan een nieuwe poging om te komen tot vrijwillige mati- gingsafspraken, boven ingrijpen van de overheid. „Maar daarvoor is nodig, dat alle partijen tot forse matiging bereid zijn, want noch de regering, noch de ondernemingswereld, noch de vakbewe ging kan het alleen af.” Het Nederlands Christelijk Werkgevers verbond constateert dat de loonontwik keling niet die bijdrage ter bestrijding van de inflatie heeft geleverd, die mocht worden verwacht. „Nu de problemen groeien, moeten we duidelijker zoeken naar oplossingen, maar wij staan afwij zend tegenover een ingrijpen”, aldus het NCW. Dit wil volgens het verbond niet zeggen, dat het NCW zich voor 1973 niet anders zal opstellen. Dat zal van de ont wikkeling in 1972 afhangen. In ieder geval zal een ingrijpen voor 1972 niet zinvol meer zijn. Aldus staat in een ontwerp-resolutie, welke het hoofdbestuur van de ARJOS, de Anti-Revolutionaire Jongerenorganis— tie, heeft voorgelegd aan de ARJOS-raad, het politiek overlegorgaan. Deze raad houdt zaterdag in Utrecht zijn voorjaars vergadering. In de ontwerpresolutie wordt gezegd, dat de nieuw te scheppen politieke partij niet alleen maar een optelsom mag zijn van de oude confessionele partven. Er moet duideliik rekening mee worden ge houden, dat momenteel veel christenen buiten die partijen staan, vaak als gevolg van in het verleden ondervonden teleur stellingen. Aan de ARJOS-raad is ge vraagd uit te spreken het van groot belang te achten als gezocht wordt naar wegen om met de bedoelde groep in gesprek te komen. Volgens de ontwerp-resolutie mogen A.R.P., C.H.U. en K.V.F. niet tot overeen stemming komen, als niet voldaan wordt aan de criteria: opkomen voor zwakken en rechtelozen, een halt toeroepen aan de drang tot steeds meer bezit en grotere consumptie, rechtvaardiger verdeling van goederen en inkomens en alleen vreed zaam gebruik van kernenergie. Zou, zonder overeenstemming over deze criteria toch verdere samenwerking plaatsvinden dan zal de ARJOS het ver trouwen in de A.R.P. moeten opzeggen, aldus de ontwerpresolutie. Over het niet-universitaire onderwijs merkt de ontwerpresolutie onder meer op dat gehonoreerde her- en bijscholing voor onderwijs mogelijk moet zijn. NKV-voorzitter J. Mertens voorspelt grote spanningen als de regering een nieuwe algemene loonmaatregel zou ne men. „Instemmen met een algemene loon maatregel zonder dat er dan ook een essentiële wijziging komt in de regerings- koers, is werkelijk te veel gevraagd”, meent hij. CNV-voorzitter J. Lanser constateert, dat de economische situatie beslist niet rooskleurig is, maar dat een oordeel over het nemen van maatregelen niet gegeven kan worden, omdat er nog geen exacte gegevens bekend zijn over het verloop van de wereldhandelspolitiek. Als er maatregelen door de overheid genomen dienen te worden, dient dit duidelijk te worden gemotiveerd.” De economen pleiten ook nu weer voor een planning op middellange termijn, dat wil zeggen een duidelijke vastlegging van de ontwikkeling voor de eerstkomende jaren, met name op het gebied van lonen en prijzen. Het is nu al duidelijk, dat het overleg, dat de sociale partners in april gaan voeren, niet eenvoudig zal zijn. De regering staat onder druk, mede door uitspraken van vertegenwoordigers van regeringspartijen in de Kamer, die hebben gepleit voor een overheidsingrijpen. De werkgevers- en werknemersorganisaties zullen de hun door het kabinet-Biesheuvel gegeven vrijheid niet zonder meer prijsge ven. HILVERSUM. De fabrikant Exota-limonade heeft geen schadeclaim bij de VARA ingediend, zo heeft deze omroepvereniging woensdag verklaard. De VARA spreekt uitdrukkelijk berichten te gen als zou zjj bereid zjjn een minnelijke schikking met de fabrikant aan te gaan. Wel heeft de VARA contact met de fabrikant gehad. - - W f

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2