NEO-FASCISTEN BESCHULDIGD VAN BOMAANSLAG IN MILAAN Nieuw krantje in Parijs Schandaal Saigon in Nieuw Frans volksfront in de maak „Vervuiler moet in Fa. B. ENGELENBERG België betalen” 11 VAN NIEL Proces-V alpreda belooft groot schandaal te worden Brits*Ierse diplomatie uiterste nood m Besluit van ministerscomité: achtergrond Meer gevallen van pokken in Joegoslavië Protest tegen pornografie sherry Aardverschuiving Frans dorpje DONDERDAG 23 MAART 1972 3 2 Vijf jaar gevangenis Moord op Feltrinelli V oorarrest Protest RUPES SCHUURMACHINES I Eigen plannetjes fcÖQ ROUGÈ) in SggjiWgM r VAKANTIE... THUIS Ook radicalen R van 6.95 voor Pompidou ft i IF OFFICIëLE VERKOOP SIKKERS LAKKEN Neem bij de Sherry een garnituur van olijven patria crackers met visconserven J (q.a. sardientjes) chips en nootjes. r F^W MM RW» 1 HORLOGERIE >g ;n 1- ;n ADVERTENTIE ADVERTENTIE >n I n, WVWMWWVVWWUIAWVWWWWWWVVVWVWVWWVWWUWVVVVWVVt^^ (Van onze redacteur in Parijs) )r ;n )e Het drietal wordt verder verantwoorde lijk geacht voor de aanslag die op dezelf de dag werd gepleegd op het graf van de onbekende soldaat in Rome. TREVISO (AFP en DPA) Drie neo-fascisten, de journalist Pino Rauti, de uitgever Giovanni Ventura en de procureur Franco Freda zullen te recht moeten staan op beschuldiging van massamoord en bezit van explo- sieven. Ze worden verdacht van het plegen van de bomaanslag op de bank in Milaan, waarbij in december 1969 zestien mensen werden gedood en meer dan tachtig gewond. Het proces tegen Valpreda, dat nu het grootste naoorlogse schandaal van de Ita liaanse justitie belooft te worden, heeft de tegenstellingen tussen links en rechts in Italië verder verscherpt. at ir in ’ngestort. In Leopoldsburg in België, vlak bij de Nederlandse grens, is bij afbraak- Scrveer de Sherry eens op de Spaanse manier en vier "Vakantie... thuis" eventueel vervroegde Kamerverkiezin gen zouden kunnen storten. Twee pokken-patiënten zijn inmiddels overleden. Dinsdag werd gemeld, dat er twaalf ge vallen van pokken waren geregistreerd en dat één patiënt was overleden. D# Joegoslavische autoriteiten hebben, om uitbreiding van de ziekte te voorko men, het verkeer tussen Kosovo en de an dere gebieden van Joegoslavië drastisch beperkt. met al deze plannen en voornemens reke ning gehouden wordt. Premier Eyskens heeft ook gezegd dat de contacten met Nederland in verband met het milieubeheer nauwer zullen wor den en dat de banden met Nederland nauwer zullen worden aangehaald. is >p jr e, S, in 36 BELGRADO, (DPA). In het Joego slavische autonome gebied Kosovo zyn tot dusver achttien gevallen van pokken be kendgemaakt. ABODE (AFP) In het Franse mijn plaatsje Aboué heeft zich een grote aard verschuiving voorgedaan die ernstige scha de heeft aangericht, maar geen slachtoffers heeft geëist. >n ;k in d, ij in Sr d, id BREMEN (DPA) In Bremen is een 38- jarige oud-kapitein tot vijf jaar gevange- genisstraf veroordeeld, omdat hij bomaan slagen op sekswinkels heeft gepleegd waar bij in totaal voor circa 100.000 gulden scha de werd aangericht. De fanatieke vrijgezel verklaarde te heb ben gehandeld uit protest tegen „de golf van pornografie”. ft m j- ik er m 1 m lg ie m le n. je m le ‘g n. it ■n ie re in te ig ig lg et in d. ie al rie, luitenant-generaal Ngoejen Van Vy, heeft zijn ontslag aangeboden. Het fonds, dat vier jaar geileden werd opgericht, is opgebouwd uit de bijdragen van alle militairen, die ongeveer 85 cent per maand hiervoor moesten afstaan. Volgens plaatselijke bladen is het voor gekomen, dat oorlogsweduwen meer dan een jaar hebben moeten wachten op een uitkering van het fonds. Functionarissen van het fonds hebben toegegeven, diat er achterstand op administratief gebied is, maar dat aan „geen enkele rechthebbende een uitkering is geweigerd”. Met het oog op de bepalingen van het vennootschapsrecht heeft generaal Vy het kapitaal op zyn eigen naam gezet. Hij wjjst ook het bestuur aan dat het fonds beheert. De Amerikaanse ambassade in Saigon is niet bepaald gelukkig met de gang van zaken met het fonds. zijn leermeester Charles de Gaulle al werden toegedicht, door als eerste pre sident van een Europa der vaderlanden naar voren te treden. Een Europa dat zich dan misschien zelfs wel van zes tot tien landen zal hebben uitgebreid. Want uit de verzoeningsgezinde uitla tingen over de Euromarkt van de Rus sische leider Breznjev zien enkele gaullistische super-optmisten of illusi onisten nu zelfs al het Europa van Oeral tot Atlantische Oceaan opdoe men, waarop generaal De Gaulle zijn profetische blik zo graag richtte. Op 6 maart begon in Rome het proces tegen hem, maar dat werd na enkele dagen afgebroken omdat niet de Romein se, maar de Milanese justitie bevoegd werd verklaard in deze kwestie. Er was al eerder twijfel gerezen over de schuld van Valpreda. Linkse groepen beschuldigden uiterst rechts ervan dat neo-fascisten de aanslag hadden gepleegd om de blaam op links te kunnen werpen. De bevolking van de Belgische kust plaats Knokke-Heist heeft een massale betoging aangekondigd tegen de bouw van een zeesluis met een scheepscapaciteit van 125.000 ton die in deze streek zal komen. Tot dusver was de verdenking van de bloedige bomaanslag in Milaan gevallen op anarchistische en ultralinkse groepe ringen. De anarchist Pietro Valpreda zit al 27 maanden in voorarrest. Terwijl koortsachtige besprekingen tus sen de Britse premier Heath en de rege ringsleider van Ulster, Eaulkner, voortdu ren zonder dat de twee politici het eens kunnen worden over een nieuw plan tot ordening van de toekomst van Noord- lerland, zet het geheime Ierse republi keinse leger, IRA, alles op alles om een sfeer van doodsangst en vertwijfeling in de grote steden te scheppen. Zelfs op de uiterst linkse flank heb ben een tiental maoïstische, trotzkisti- sche en anarchistische groepen al laten weten dat ze het referendum eveneens zullen boycotten. Van de voorlaatste leiders van de oppositie zou dan alleen de vroegere centrum-kandidaat voor het president schap Jean Lecanuet, die zijn politieke Maar al die juichende, gaullistische toekomstmuziek weerhoudt de linkse partijen er toch niet van hun eigen plannetjes uit te broeden en op te stellen. Het IRA vreest kennelijk dat de pre miers het in Londen eens worden over een regeling, die orde en rust in het geteisterde land zou kunnen bevorderen. Er is sprake van dat deze regeling een overneming van de verantwoordelijkheid voor de openbare orde door Londen zou inhouden, zodat het Britse leger volmacht zou krijgen tot vestiging van een militair gezag in Ulster, dat politie, justitie en een noodwetgeving zou beheersen. Als premier Faulkner van Noord-Ierland een dergelij ke regeling zou aanvaarden, zou hij niet alleen met hevige tegenstand van de kant PARIJS Het is waarschijnlijk dat de communisten, de socialisten en zelfs de radicalen zullen besluiten zich op 23 april afzijdig te houden van het referendum over Europa, waartoe president Pompidou feet Franse volk uitnodigt. Gistermiddag heeft de secretaris-generaal van de socialistische partij, Francois Mitterrand, voor het eerst een officieel bezoek gebracht aan het paleis van glas en staal, waarin de communisten in Parijs hun hoofdzetel hebben gevestigd. De datum van het referendum, 23 april, is voor de Franse kalender te vens de naamdag van de heilige Geor ges. Als onheilige attentie zou het link se Frankrijk Georges Pompidou die dag wel graag een verpletterende ne derlaag willen bezorgen. Een neder laag, waaronder het verenigd Europa dan nog niet eens zou hoeven te lijden, omdat de tien regeringen óp hun inge- De bomaanslagen van de laatste dagen zijn ongetwijfeld bedoeld om de burger oorlog te forceren. Zij zijn ontdaan van alles wat nog van enige menselijkheid of voorzichtigheid zou kunnen getuigen. Zij zijn ook niet direct gericht tegen de protestantse bevolking van het land, maar betekenen een terreur tegen veiligheid en orde. Katholieken zowel als protestanten worden er het slachtoffer van. Britse militairen, politiemannen, maar ook vrou wen en kinderen worden erdoor getroffen en de volkomen willekeur van deze moordpartijen wijst erop dat het laatste stadium vóór de burgeroorlog is aange broken. Het IRA heeft er een overigens onmenselijk belang bij dat Ulster op een rommelende vulkaan gaat lijken, die op het punt staat te gaan losbarsten. In de steeds toenemende onveiligheid kunnen de hartstochten van de politieke en religieuze tegenstellingen minder worden beheerst. Een rampzalige geweldsexplosie, waarin van politieke vergelijken geen sprake meer kan zijn, moet volgens de opvattin gen van de extremisten de gehele situatie in Noord-Ierland op stelten zetten voora leer er „met een schone lei” begonnen kan worden aan een politieke herorde ning. gen het nog steeds wat vage Europa van Georges Pompidou. In het gaullistische kamp blijft men, ondanks die waarschijnlijke weigering van de linkse oppositie het hoofd in de valstrik van Pompidou’s referendum te steken, de komende gebeurtenissen op timistisch tegemoet zien. Als het refe rendum een forse meerderheid voor het ja-woord zou opleveren, dan wordt Pompidou het voornemen toegeschre ven de parlementsverkiezingen in juni met bijna een jaar te vervroegen. Een nieuwe gaullistische meerder heid in het parlement zou dan natuur lijk een stevige springplank zijn voor Pompidou om in 1976 voor nog eens zeven jaren het Elysée te heroveren. Maar zelfs met die derde overwinning zijn de ambities voor de toekomst van sommige zeer voortvarende gaullisten nog altijd niet verzadigd. Wanneer we, zo dromen zij hardop, dan toch een Europa op confederalisti- sche grondslag bouwen, dan kunnen we ook wel vast een president aanwij zen. Wiens papieren zullen over zo’n jaar of vier, vijf hoger genoteerd kun nen staan dan die van Pompidou? BRUSSEL (ANP) —België zal in het raam van zijn milieubeheer het principe „de vervuiler betaalt” toepassen. Dat is een eerste besluit van een nieuw Belgisch ministerscomité voor het leefmilieu, dat onder leiding van premier Eyskens giste ren voor het eerst vergaderde. Bij die gelegenheid is behalve over een toekomstig en gemeenschappelijk regeringsprogramma ook uitvoerig over de volksstemming gesproken, zonder dat een officieel akkoord kon worden bereikt. Zoals men weet helden de Franse communisten aanvankelijk over naar een negatief antwoord aan het „Europa van de trusts”. Maar die af wijzing zou mogelijk tot een stilzwij gen ofwel stemonthouding kunnen worden afgezwakt, nu zelfs de grote baas in het Kremlin, Brezjnev, begin deze week „de realiteit van het vere nigde Europa-in-opbouw” heeft erkend. De socialisten, die positief, en de communisten die negaittef staan tegen over de Europese eenheid zouden el kaar dan dus halverwege in een ge meenschappelijke afwijzing van het re ferendum kunnen ontmoeten. Een compromis, dat dan tevens de prijs zou Een volksfront, waarin dan mis schien ook nog een plaats open zou kunnen blijven voor de radicalen van Servant-Schreiber, wiens visie op Pom- pidou’s dubbele-bodemreferendum wel met die van Mitterrand overeen lijkt te stemmen. SAIGON (Reuter) In de Zuid- vietnamese hoofdstad Saigon is een schandaal ontstaan om een groot fonds voor bijstand aan oorlogswe duwen en oorlogsinvaliden. Het fonds heeft belangen in het bankwezen, de landbouw en de bouwnijverheid met een gezamenlijke waarde van circa 85 miljoen gulden. Topfunctionaris sen van het ministerie van Defensie, die het fonds beheerden, zijn ge schorst en het hoofd van dit ministe- Mogelijk komt er nu ook nieuw licht in de zaak van de Milanese uitgever Feltri nelli, die zwaar verminkt werd gevonden bij een hoogspanningsmast bij Milaan. Rechts bestempelde hem onmiddellijk als aanslagpleger, terwijl links beweert dat fascisten de aanslag op touw hebben gezet om het linkse front in een kwaad daglicht te kunnen stellen. Bij de hoogspannings mast waren explosieven aangebracht, waardoor het lichaam van de rijke uitge ver ernstig werd verminkt. Feltrinelli zou zijn vermoord omdat hij een van de grootste geldschieters is van radicaal links in Italië. *Rauti, Ventura en Freda worden be halve van de aanslag op de landbouwbank in Milaan beschuldigd van nog twee aan slagen op banken in Milaan en Rome: De drie neo-fascisten zijn op 3 maart in de Noorditaliaanse stad Treviso gearres teerd. De rechter van instructie in Treviso De aardverschuiving ging gepaard met een lawaai alsof er een straaljager over vloog. In veel huizen zijn de muren ge scheurd. In de straten ontstond een breuk van 40 centimeter breedte. Driehonderd bewoners moesten uit hun huizen worden geëvacueerd. In Aboué zijn O..LÜ..I 3. - - TH. 3,2206 heeft de zaak nu overgedragen aan het parket in Milaan, de plaats van de aan slag. Eerst werd het drietal alleen ver dacht van het oprichten van een fascisti sche organisatie. Onlangs heeft de beheer der van een school in Padua verklaard dat in het gebouw regelmatig vergaderin gen van rechtsradicale groepen werden belegd, waarop ondermijnende acties wer den besproken. Ook Rauti had daaraan deelgenomen. De 46-jarige Rauti was tot voor kort verbonden aan het Romeinse dagblad „II Tempo”. In het begin van de jaren vijftig trad hij uit de Italiaanse neo-fascistische partij (MSI) om de rechtsradicale buiten parlementaire actiegroep „Ordine Nuovo” („Nieuwe Orde”) op te richten. In 1969 trad Rauti echter opnieuw toe tot de MSI en later maakte hij deel uit van het partijbestuur. ,.Midi-mini” is een nieuw dagblad van klein formaat dat in Parijs is ver schenen. Het blad is luchtig van toon. Origineel was de aankondiging van de nieuwe kleine door Betty Mars, de Franse vertegenwoordigster van het Eurovisiesongfestival. Gekleed in de nieuwe krant en met een paasei in de hand bleef Betty in de Franse hoofdstad niet onopgemerkt. der oppositie maar ook van zijn eigen aanhangers te maken krijgen, omdat de protestantse meerderheid een onverzwakt gezag van haar eigen regering voorstaat. Het probleem voor de Britse regering is, dat zij noch aan de ene, noch aan de andere kant concessies kan doen zonder het gevaar van een burgeroorlog te bevor deren. Verzwakking van de banden tussen Noord-Ierland en Engeland zou onmiddel lijk heftige reacties van protestantse zijde losmaken, omdat men de invloed van de zuidelijke Ierse republiek op een nog meer autonoom gemaakt noorden vreest. Een overneming van de macht door het Britse leger zou- ongetwijfeld een direct treffen tussen IRA en de Britten tot gevolg hebben, waarna men zich geen enkele illusie meer zou behoeven te ma ken over de vraag of deze botsing niet het sein zou zijn tot een totale burgeroorlog tussen protestant en katholiek. Deze netelige problematiek heeft tot dusver een drastische oplossing op de lange baan gehouden, waarbij Londen nog steeds is blijven hopen op een terugkeer van het gezonde verstand aan beide zijden van de confessionele scheidslijn. Premier Faulkner en zijn regering hebben zich in de afgelopen maanden echter wel doen kennen als gevangenen van de protestant se meerderheid en niet als een gezag dat plannen had om de achtergebleven rech ten van de minderheid in het land op te trekken. Intussen zijn zowel aan katholieke als aan protestantse zijde de militanten en extremisten komen boven drijven. Er is op het ogenblik een sfeer van uiterste vijan digheid, maar ook van werkelijke doods angst. De bomaanslagen zijn door hun steeds toenemend terroristisch karakter voor de gehele bevolking voortekenen van een komend bloedbad, waarin de strijd op leven en dood zal worden gestreden niet een strijd om rechten, maar om de macht. In deze uiterst kwetsbare situatie bespreken de beide premiers nu het nog geheime Britse plan. Het staat te vrezen dat het intussen al te laat is voor toepas sing van zo’n plan. De ondergrondse heeft besloten dat het oorlog moet worden. De Brits-Ierse diplomatie zou een wonder moeten wrochten om deze ramp te voor komen. Binnen twee maanden, zo luidt een tweede besluit, zal de minister van Volks gezondheid, Nameche, een twintigtal uit voeringsbesluiten klaarmaken voor de op richting van drie maatschappijen voor waterzuivering, respectievelijk voor Maas, Schelde en de kuststreek. Ook zal binnen drie maanden een vijf jarenplan voor waterzuivering in het al gemeen worden uitgewerkt. Daarvoor zijn voorlopig 140 miljoen gulden beschikbaar. Het vijfjarenplan, aldus Eyskens, zal nu „flexibel” zijn, zodat het jaarlijks aange past kan worden. Een ander besluit dat werd genomen houdt in, dat maatregelen die door nieuw te vestigen industrieën moeten worden nageleefd, vastgelegd en algemeen ge maakt zullen worden. Het zijn anti-vervuilingsmaatregelen in algemene zin. dat wil zeggen gericht tegen water- en luchtverontreiniging, tegen la waai, kortom tegen alle milieubedervende factoren. Economische Zaken. Arbeid, Volksge zondheid, Openbare Werken en Weten schapsbeleid zijn de ministeries die in nauwe onderlinge samenwerking binnen twee maanden concrete maatregelen moe ten voorstellen. Premier Eyskens heeft na afloop van de bijeenkomst gezegd dat bij de huidige voorbereiding van de begroting voor 1973 Men vreest dat de bouw van deze nieuwe sluis, vlak bij de kust, het toeris me aan de Belgische stranden aanzienlijke schade zal berokkenen. Bovendien vreest men dat de grote aanvoer van petroleum die mettertijd door deze sluis verwacht wordt, ernstige verontreinigingsgevaren zal meebrengen. 5?. ■',4 waar zou kunnen maken die indertijd kunnen keren. denis had gegrondvest, „ja” zeggen te- tnee ze zich in de campagne voor de gen afgesloten. De getroffen wijk is ge bouwd op een helling waaronder volgens de inwoners nog oude mijngangen liggen. plotseling ingestort. De 43-jarige aanne mer van het sloopwerk werd onder het vallende puin bedolven. Engelse tafelklok, met of zonder slag- of speelwerk van klein tot groot 170.00 ƒ965.00 GR. HOUTSTRAAT 86 - HAARLEM Tel.: 31 29 34 Speciaalzaak sinds 1883

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3