In Noordzeekanaal bij Buitenhuizen NIEUWE OVERSLAGHAVEN VOOR EXPLOSIEVEN BIJNA GEREED aan hun laars voor Geen opslagruimte ontplofbare stoffen Beverwijkse jongens lapten keuring voor Noodwacht Deze diamant van25.000gulden kost in de Bijenkorf 450.- de Bijenkorf Schippersverblijf op de wal Ouderavond over drugproblemen Marktberichten BHK drie dagen naar Neuwied SUL. 4 DONDERDAG 23 MAART 1972 r Doorrijden HEEMSKERK (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De nieuwe kruithaven, op de plaats waar vroeger het Zijkanaal B uitmondde in het Noordzeekanaal, binnen de gemeente Velsen en in de verbrede strook tussen de Amsterdamseweg en het kanaal, is na genoeg gereed. Officieel heet het geen kruithaven meer, maar „overslag plaats voor ontplofbare stoffen”. Die ontplofbare stoffen mogen hier in de zeeschepen worden overgeladen. Er is een streng toezicht op een groot aantal veiligheidsmaatregelen moet in acht worden genomen. Tijdens het overladen mogen de gezinnen van de binnenschippers, die de stoffen via het Noordzeekanaal aan voeren vaak vanuit Duitsland niet aan boord van de schepen blijven. Daarom zijn er op de wal, maar binnen het zwaar omheinde haventerrein, „woningen” gebouwd, waarin de schippersgezin nen tijdelijk kunnen verblijven. Die bouw is gecombineerd met het nieuwe kantoor. Stotterend POLtTIERECHTER Bedroefd (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Schouderophalend en met duidelijke onverschillige te genzin stond een 21-jarige los arbei der uit Beverwijk voor de politie rechter, nadat men hem uit de gewel ven van het gerechtsgebouw naar boven had gevoerd, waar hij als ge detineerde in Vught enige uren on derdak had gekregen. Hij stond te recht wegens overtreding van de „Wet op de Noodwachten”. De steen in deze gouden ring is even schitterend als een diamant. Even kleurrijk. Even helder. Hij werd ook op precies dezelfde manier geslepen. En de ontwerpers van het beroemde juweliershuis Hatton Garden werden er net zo door geïnspireerd als gold 't een echte diamant. Aha I Niet echt dus? Nee, maar niemand zal ooit dat geheim aan uw flonkerend bijou ontfutselen. Zelfs diamantairs moeten daarvoor enkele uren door hun loepje turen. De naam is Diamonair. 't Laatste (en mooiste) resultaat van i de allermodernste laserstraaltechniek. De Bijenkorf heeft deze ringen- kollektie in huis. Exclusief. Met een garantie voor de eeuwigheid. En u weet: de Bijenkorf houdt van eerlijke materialen. Maar voor deze verrukking zijn we gezwicht. Komt u maar 's kijken. Zwicht u waarschijnlijk ook. Zeker als u weet dat een echte diamant zo'n 50 keer duurder is. Diamonair Stand, parterre Amsterdam. U t- 1 nemen in de nu nog in aanbouw zijn de verblijf ruimten op het haventer rein. In dit gebouw wordt ook het kantoor gevestigd. X i 4 1— ADVERTENTIE .X. 3, 19, G. C. M. Vos; Sharon A. C., d. v. J. H. van Duin en M. M. van der Putten; Marcel J. J., z. v. J. H. van Bakel en G. J. T. ONDERTROUWD: Klaas A. Rijkeboom en Elizabeth H. A. van Luijk, Jacob Dijkstra en Margaretha C. Siemonsma; Dirk Abbink en Everdina Trakzel, Leonardus H. J. van Straten en Wilhelmina G. E. IJntema. GETROUWD: Florentinus C. M. Schoenmaker en Wil helmina M. H. Snijders Johannes N. Ko per en Cornelia Martens; Johannes C. C. v. d. Zwet en Geertje Boersma. OVERLEDEN: Johannes W, G. H. Piepers, 64 jaar; n 10. n ol is 6, 7, !5 14 10 L 0, !5 sr 5, 3, m 69 72 90 s- m m AT, oude. Er is geen dam gemaakt tussen de haven en het water van het kanaa’ zoals bij de oude. Wel is ook de nieuwe haven volledig met deugdelijk hekwerk af geras terd. Om de metalen hekken heen is een beplanting aangebracht, die straks de hele zaak aan het oog zal onttrekken. Bij de oude haven staan de borden „Verboden toegang” en „Levensgevaarlijk terrein” en die zullen straks ook wel bij de nieuwe haven verschijnen. Overigens wordt de kruithaven weinig Intensief gebruikt. Dagen en weken ge beurt er niets. Dan ziet men schepen komen, die als zij explosieve stoffen aan „Ik neem een advocaat en dan word ik wel vrijgesproken, net als de keeper van Ajax”. Enigszins stotterend zou volgens de politie een 39-jarige Beverwijkse chauf feur dit gezegd hebben toen ze hem op 6 februari aanhielden op de Kennemerlaan in IJmuiden, op verdenking van rijden onder invloed. Tegenover de politierechter verklaarde hij in de loop van de dag zo’n 8 glazen bier te hebben gedronken. Hij was met een nogal ruime bocht de Kennemerlaan opge reden, volgens een getuige met een snel heid van zo’n 50 km. Deze getuige was naar links uitgeweken, wilde hem toen passeren en tijdens die inhaalmanoeuvre was verdachte opeens naar links gegaan en had hem geraakt. De politierechter vroeg verdachte of dit klopte maar hij kon zich weinig herinne ren van wat er na de botsing was gebeurd. Mr. Swanenburg achtte rijden onder in vloed bewezen en veroordeelde hem con form de eis tot twee weken en een jaar ontzegging. De politierechter moest twee gevallen van artikel 30, doorrijden na een aanrij- ding, beide in de Kloosterstraat in Bever wijk zij het op verschillende data, behan delen. Het eerste geval betrof een 35-jarige kelner uit Wijk aan Zee. Op 21 december moest hij in de Kloosterstraat een uitwijk manoeuvre maken en reed hij tegen een geparkeerde wagen. Met het voornemen de schade later onderling wel te regelen, reed hij 150 meter verderop, de hoek om, waar zijn vrouw in een café op hem wachtte. Van het onderling regelen kwam blijkbaar niet veel: de gedupeerde autobe zitter wist de volgende dag nog niets. De verdachte werd conform de eis tot 150 boete veroordeeld. Op 6 januari was „de beurt” aan een 29-jarige chauffeur uit Beverwijk. Deze man vertelde dat hij was doorgereden na de aanrijding van een geparkeerde wagen omdat hij zich zo schaamde voor zijn va der naast hem in de vrachtwagen die een borrel teveel ophad. „Dan had u toch thuis kunnen bellen” merkte mr. Swanenburg op. „Bij de politie heeft u overigens nog ontkend”. De officier eiste 200 boete en drie maanden ontzegging, omdat hij meende dat de man opzettelijk verzuimd had aan gifte te doen. De verdachte, beroepschauf feur, vroeg clementie in verband met zijn beroep. „Dan had u eigenlijk juist moeten weten wat u deed” zei mr. Swanenburg. Hij wilde dit feit toch wel incalculeren en veroordeelde de man alleen tot de ge vraagde geldboete. „Geef me maar een geldboete alstublieft. Ik ben 59 jaar, en nu raak ik m’n baan kwijt”. Diep bedroefd stond de man, een magazijnbediende uit Beverwijk voor de politierechter nadat hij de eis van drie weken en het mildere vonnis van één week had gehoord wegens mishandeling. Op 7 oktober kreeg hij in een café ruzie met een andere man over een vrouw. Bei de heren stonden als kemphanen tegen over elkaar, en toen kreeg één van de twee opeens een glas in zijn gezicht geslagen. Dooor razendsnel nog zijn gezicht om te draaien, kon hij het enigszins afweren en kreeg hij het glas in z’n hals en bij zijn oor. Volgens getuigen had verdachte het glas inderdaad linea recta in het gezicht van het slachtoffer geslagen, maar de man zelf verklaarde dat hij het glas eerst woe dend had fijngeknepen en toen weg had gegooid. „Ik had zelf allemaal glas in m’n hand”. De officier en de politierechter gingen af op de verklaring van slachtoffer en van getuigen bij het politieverhoor. De civiele vordering van het slachtoffer, wegens de beschadiging van kleding e.d. werd toege wezen behalve het gevraagde geld „wegens de geleden pijn en gederfde levensvreug de”. (Van een onzer verslaggevers BEVERWIJK. De Beverwijkse Har monie Kapel brengt vrijdag 5, zaterdag 6 en zondag 7 mei een bezoek aan Neuwied, waar enkele optredens worden verzorgd. De bussen vertrekken op 5 mei, ’s avonds om 6 uur vanuit de Groenelaan. In Neu wied arriveren de Beverwijkers ongeveer om 12 uur. Het vertrek uit de Duitse zusterstad zal zondagmiddag plaats vin den, zodat men zondagavond weer in Beverwijk terug zal zijn. Tijdens het verblijf in de Duitse ge meente wacht de BHK een druk pro gramma. Zaterdag treedt men maar liefst driemaal op. Net als bij de andere uitwis selingen het geval is geweest, worden ook nu weer de Beverwijkse pleegouders, die dit uitwisselingsprogramma mogelijk ma ken, in de gelegenheid gesteld aan de reis naar Neuwied deel te nemen. Men dient zich zo snel mogelijk op te geven bij het secretariaat van de BHK, telefoon 33698 of op maandagavond a.s. van 20 tot 22 uur in het clubgebouw aan de Groene laan. De opgaven dienen in ieder geval voor 30 maart binnen te zijn. GEBOREN: Johannes A., z. v. A. J. A. Oudejans en A. E. C. J. M. Borst; Monique J. H., d. v. P. J. Bos en A. J. van Gelder en; Dimitri, z. v. A. S. van den Bergh en J. M. Dan kers; Irene A. M., d. v. G. A. M. Rood en boord hebben, kenbaar zijn aan een rode vlag met een wit vierkantje. Langs de Amsterdamsestraatweg staan er dan meestal een paar auto’s geparkeerd van onder meer de mensen die verantwoorde lijk zijn voor de veiligheid. De waterpoli- tie komt eens kijken, maar het hele gebeuren van de overlading ontgaat vrij wel iedereen die van Velsen naar Amster dam rijdt over de Amsterdamseweg, want van deze weg af ziet men nagenoeg niets van de haven. i Wfa,,. Er zijn twee dergelijke havens in Ne derland, één in het Rotterdamse havenge bied en de Amsterdamse in Buitenhuizen. Sinds mensenheugenis is er bij Buitenhui zen nog nooit een ongeluk gebeurd, het geen niet wegneemt, dat het altijd een zaak blijft, die nauwlettend in het oog dient te worden gehouden, want de tijd van het „buskruit”, dat destijds via derge lijke havens werd verscheept, is voorbij. Het is tegenwoordig minder duideh;k wat men onder „explosieve stoffen” moet ver staan. En op de verre zeeën wil men tegenwoordig graag het een en ander „kwijt” raken. Als buitengewoon dienstplichtige moest hij zich op 3 november bjj de medische keuring in IJmuiden melden, maar hjj liet het erbij zitten. Op 10 november hetzelfde liedje: hij kwam weer niet opdagen. „Ik wist niet wat het was” bromde hij bin nensmonds tegen mr. Swanenburg. „Tegen de politie zei u anders dat u er niks voor voelde” was het antwoord van de politie rechter, „of niet soms?” Bevestigend knik je. Mr. Swanenburg: „Er zullen er wel meer zijn die er niks voor voelen. Maar die gaan wel”. De officier eiste 150. De politierechter vonniste conform. Twee andere knapen, van 21 en 22 jaar, beiden uit Beverwijk en van beroep onder houdsmonteur en timmerman, kwamen er watt beter af, met een boete van f 100 na een eis van 150. De onderhoudsmon teur zei geen vervoer te hebben gehad en de tweede keer totaal te zijn vergeten dat hij in IJmuiden gekeurd moest worden. Nummer 2, de timmerman, was helemaal niet ter zitting verschenen, maar uit de stukken bleek dat bij hem ook niet van echte onwil sprake was. BEVERWIJK. De noteringen van woensdag 23 maart aan de Beverwijkse veilingen waren als volgt. Groenten: an dijvie 155-180; breekpeen 10-17; rode kool 12-25; radijs 30-52; rabarber 80-90; spi nazie 75-110; sla 16-32; spruiten 65-145; uien 6-10; witlof 72-102. Bloemen: anjer 17-29; trosanje 155-235; anemoon 36-51; blauwe druif 25-35; chrysant 185-290; for sythia 20-45; fresia 80-235; hyacint 10-25; iris 165-320; lelie 70-120; narcis 90-140; narcis (koude grond) 20-35; orchidee 40- 145; roos 38-57; babyroos 14-29; tulp 120- 210. Planten: anthurium 470-830; azalea 230-620; begonia 50-75; bellaperona 125- 145; calceolaria 115-130; cineraria 60-80; coleus 30-35; geranium 140-165; hedra 110- 540; hertshoorn 230-340; potchrysant 35- 130; primula 60-75; st. paulia 115-140; vriesia 380-460; gemengde planten 90-185. Die opstallen blijven vooralsnog de eni ge, want het is niet de bedoeling in de haven opslagruimten voor de exp'osieve stoffen te creëren. Dat zou men wel willen, want dan zouden de binnenschip pers kunnen arriveren, hun lading opslaan en weer vertrekken, hetgeen een aanzien lijke tijdwinst op zou leveren. Nu moet men wachten op de komst van het zee schip. staat, maar voor het bouwen van opslag ruimte zou de gemeente Velsen vergunning moeten verlenen en dan zou de Hinderwet een rol gaan spelen. Uit eerdere gesprekken met betrok ken functionarissen van Rijkswater staat bleek ons al, dat men niet ver wachtte dat Velsen die vergunning zonder meer zou verlenen en in dit soort zaken speelt de publieke opinie tegenwoordig ook een belangrijke rol. Om alle moeilijk heden te voorkomen zag men van die opslagruimte voor explosieven af en bouwde men alleen de haven, in feite niet meer dan een aantal grote aanlegsteigers in een verbreed gedeelte van het Noord zeekanaal. Die verbreding ontstond toen het Zijkanaal B werd afgesloten van het Noordzeekanaal. De Amsterdamseweg is ter plaatse toen met een bocht omgelegd. Dat gebeurde destijds zogenaamd om de werkzaamheden mogelijk te maken in het kader van de verbreding van het Noord zeekanaal en de afsluiting van Zijkanaal B. Officieel klopte dat ook allemaal wel en daarom was men er van verschillende zijden niet zo gelukkig mee toen wi] al in april 1967 onthulden, dat hier de nieuwe kruithaven zou komen, naast de oude, die meer in de richting van Amsterdam ligt. Deze oude haven moest in Velsense rich ting worden opgeschoven in verband met de nieuwe wegenstructuur in het' Noord- zeekanaalgebied. De stamwegtunnel moet daar op de duur komen. Een verdere verplaatsing in Velsense richting werd niet juist geacht, omdat ook een tweede Velsertunnel nog op het programma staat en daar ’■uimte voor vrij moet worden gehouden. De nieuwe haven is ruimer dan de BEVERWIJK. De oudervereniging van de huishoudschool LIA belegt een ouderavond op dinsdag 28 maart om acht uur in het schoolgebouw aan de Schou wenaarsstraat. Na een inleiding wordt tijdens deze bij eenkomst met deskundigen van gedachten gewisseld over het drugprobleem. Tevens kunnen de ouders kennis maken met het voorlopig bestuur en worden zij in de gelegenheid gesteld ook andere onderwer pen ter sprake te brengen. J -M. z» vï. De schippers, die met hun gezinnen niet aan boord mogen blijven tijdens het overladen van de gevaarlijke stoffen, kunnen tijdelijk hun intrek Jansens; Antje E., d. v. A. Smith en E. Nuis; Patrick A., z. v. J. G. Beentjes en H. J. M. de Vreeze; Sandra A. E., d. v. H. C. M. Poel en H. van Dok; Arjen J., z. v. A. Meijer en J. M. Vonk; Niels W. F., z. v. W. G. A. M. Oude Essink Nijhuis en C. M. Schotten; Ramon, z. v. C. Maarse en M. M. van Groningen; Majelle, d. v. M. Laman en A. M. Al; Ard J., z. v. M. J. van Lieshout en H. J. A. M. Hamers; Joanna M. M., d. v. T. R. M. van Egmond en J. C. Eckermann; Colinda E. A., d. v. R. J. H. Scherer en K. T. Deinum; Marcel, z. v. F. D. Clarissen en G. C. Zonneveld; Yolanda M. L., d. v. L. T. J. Koopman en M. L. Kramer; Klasina M., d. v. C. T. M. Bakkum en M. H. Peekei; Brian, z. v. H. A. M. van Rensen en A. C. Siewers. --y' «f van H. Sinnige; Gerardus Bleeker, 65 jaar; Johanna Nijman, 68 jaar, weduwe van T. Baltus; Geertruida Benning, 66 jaar, echt genote van H. A. Smit; Grietje van Wens- veen. 71 jaar, echtgenote van C. W. Out.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5