schuldig aan is ramp na aanvaring op Noordzee Aangevaren „Bemisua” veilig binnen Schipper „Ali” a 1 Wijsmuller verrichtte berging Spaans schip in bos- en duingebied! Nieuwe CAO voor bloem- bollenbedrijf „Voorzichtig met vuur rook Enquête Fall-out I Trawler SCH 110 en VELSENSE BRANDWEER: Geweldige schade onder en boven Nachtelijke achtervolgingsrit door Velsen Ernstig gewond door aanrijding met vrachtauto Brandje bij Noorderschool waterlijn „Salzachtal” liepen te snel 9 Wereldbekend Aroma DUITSER REED TE SNEL DONDERDAG 23 MAART 1972 Korte straf feil Leef met plezier Rook de echte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Met een nog niet te schatten averij ligt sinds gistermid dag het Spaanse schip „Bemisua” (1.800 brt) voor Bureau Wijsmuller afgemeerd. Zoals bekend vond gister morgen om ongeveer vier uur zeven tien mijl ten noordwesten van IJmuiden een aanvaring plaats tus sen dit schip en de Braziliaanse „Ita- guiceh” (10.844 brt). Deze botsing in de dichte mist veroorzaakte niet al leen een geweldige beschadiging van de accommodatie aan stuurboord, maar eveneens een veel grotere schade onder de waterlijn. De bulb steven van de Braziliaan heeft na melijk een gat in de machinekamer ter grootte van anderhalf bij drie meter geslagen. Een geluk bij een on geluk vindt men het bij Wsmuller n.v. dat de aanvaringsplaats niet meer naar voren ligt, anders was het schip resoluut gezonken. Daarnaast acht men het een wonder dat deze zware aanvaring slechts twee leden van de bemanning verwond heeft, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat een deel van het stuurhuis en enkele hutten volledig in elkaar geduwd zijn. Advies Pleidooi B1 •-a: ft ligt, op sleeptouw had genomen. „Titan” het aangevaren schip, dat diep met de achtersteven in het water '99 (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE ■’7 Deze foto werd buiten de pieren van IJmuiden gemaakt, toen de sleper (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Na een wilde achtervol gingsrit door de gemeente heeft de be manning van een surveillancewagen van nacht een 21-jarige in IJmuiden wonende Duitser aangehouden. De automobilist werd voor het eerst gesignaleerd in Velsen-Noord, waar hij met zeer grote snelheid over de Velser- weg reed. Toen de politie een achtervol ging inzette, verhoogde de Duitser zijn snelheid en reed door een rood stoplicht. Pas na een rit door de Velsertunnel, waarbij de snelheden hoog opliepen, kon de automobilist op de rijksweg Santpoort- Velsen tot stoppen worden gedwongen. De man is een bloedproef afgenomen. Tegen hem zullen verschillende proces- sen-verbaal worden opgemaakt. ei de CAO-bloemboIlenbedrijf hebben overeen stemming bereikt over een nieuwe CAO. Voorzitter mr. Rosen Jacobson had nadat de raad zich had teruggetrokken voor beraad kennelijk moeite de schip per van de „Ali” SCH 110 de uitslag mede te delen. Als gevolg van de ramp heeft betrokkene veel persoonlijk nadeel en leed ondervon den. Hij is een ervaren schipper. Hij is goed met de radar omgegaan en heeft juiste observatie verricht. Maar de be perktheid van dit hulpmiddel is hem ken nelijk niet geheel duidelijk geweest. Het is wel erg jammer, dat hier een schipper, met grote bekwaamheden, niet de juiste gevolgtrekkingen heeft gedaan. Hij heeft hierdoor een principiële fout gemaakt. De schipper van de „Ali” had zijn schip moeten stoppen. De algemene indruk kan geen andere zijn, dan dat ook de „Salzachtal” een te grote vaart heeft gelopen. Door de ramp, waaraan hij schuldig is, heeft de schipper van de „Ali” SCH 110 z’n schip verloren. Een straf van een of twee maanden wil de raad hem echter niet opleggen, rekening houdend met het feit De gewonden werden omstreeks één uur met de reddingboot van boord gehaald en naar het ziekenhuis overgebracht. Daar bleek dat een van de Spanjaarden een hoofdwond had opgelopen, terwijl een an dere opvarende enkele gekneusde ribben had gekregen. Beiden konden na een be handeling naar hun schip terugkeren. Van morgen liepen zij nog enigszins bleek van schrik met andere opvarenden van het schip druk pratend op de kade heen en weer. De averij van de „Bemisua” is van geweldige omvang. Niet alleen is een groot gedeelte van de accommodatie aan stuurboord in elkaar gedrukt, onder de waterlijn is de schade wel licht groter, doordat de bulbsteven van de Braziliaan een groot gat heeft geslagen, waardoor de machinekamer vol met water liep. Meestal is de oorzaak hiervan onbe kend, ofschoon in de meeste gevallen toch wel een grote onzorgvuldigheid in het spel zal zijn geweest. Zo wordt door de brand weer aangenomen dat zaterdag door jon gens in de duinen een vuurtje was ge stookt zonder dat zij daarna de vlammen hadden gedoofd, terwijl verder achteloos weggeworpen brandende sigaretten of an- leen door een samenspel van beide be trokkenen worden opgelost. Het is in ieder geval wel zeker, aldus mr. Dolk, dat het de „Salzachtal” aan me dewerking aan een zodanig samenspel heeft ontbroken. Mr. Dolk zei van mening te zijn, dat aan boord van de „Salzachtal” veel grotere fouten zijn gemaakt. Onder andere had in redelijkheid van de „Salzachtal” mogen worden verwacht, dat het schip naar stuur boord zou zijn geweken en achter de „Ali” om zou zijn gegaan. Momenteel is men bezig de lading van het schip te lossen. Het betreft hier acht honderd ton sinaasappelen, die worden overgeladen in binnenschepen. Hierna hoopt men het gat in de machinekamer provisorisch te dichten, zodat de kans op zinken bij een eventuele reis naar Amster dam voor reparatie is uitgesloten. Bij de berging heeft de „Titan” het leeuwedeel voor zijn rekening genomen. De sleper voer onmiddellijk uit nadat de Spaanse kapitein om assistentie had ver zocht. Even later koos ook de „Cycloop” zee. Dit schip nam allerlei pompmateriaal mee, dat echter niet hoefde te worden in gezet. Terwijl enige uren later de „Titan” het aangevaren schip, dat diep met de ach tersteven in het water lag, op sleeptouw nam, ging de „Cycloop” op zoek naar de door de Spanjaard verspeelde ankers. Men zag kans een van de ankers te bergen. Omstreeks twee uur kon de „Bemisua” veilig worden afgemeerd, overigens onder grote belangstelling. Veel mensen hebben ook vanaf de pieren met verrekijkers de berging gadegeslagen. dat deze schipper persoonlijk reeds zwaar heeft geleden. Ongetwijfeld zal hij lering trekken uit hetgeen hem is overkomen. Een korte straf, twee weken ontzegging, acht de raad voldoende. Mr. Rosen Jacobson merkte over de red ding op, naar aanleiding van de verwijten die door de schipper zijn geuit aan het adres van de „Salzachtal”, dat hij hierbij niet dacht aan opzettelijke nalatigheid of traagheid, maar eerder aan gebrek aan initiatief of onkunde. der rookgerei niet vreemd aan de branden zal zijn geweest. In deze dagen van grote droogte zijn dit slordigheden, welke bij een minder doel treffend optreden van de brandweer ge makkelijk tot rampen kunnen leiden. Tij dens de afgelopen winter iser immers nauwelijks regen gevallen, terwijl in het vroege voorjaar de heesters en bomen nog te weinig van sappen en bladgroei zijn voorzien, om tegen branden een natuur lijke bescherming te kunnen bieden. Met als gevolg de huidige troosteloze aanblik in de Heerenduinen van een groot dor en kaal natuurgebied. Vandaar dat van de zijde van de brand weer wordt aangedrongen op de grootst mogelijke voorzichtigheid, omdat spelen met vuur onder deze omstandigheden het verspelen van moeilijk te vervangen re creatiegebied betekent. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Bij een aanrijding op het kruispunt Wenckenbachstraat- Grote Hout- of Koningsweg is gister middag een achttienjarig meisje uit Be verwijk ernstig gewond geraakt. Met een gecompliceerde beenbreuk en hersenletsel moest zij naar het ziekenhuis worden vervoerd. Volgens de politie zou het meisje geen voorrang hebben evrleend aan een vracht auto, waardoor zij in volle vaart tegen de rechterzijde van de wagen reed. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN/AMSTERDAM. Aan VELSEN. Verleden week is de Vel- sense brandweer binnen drie dagen vijf maal gealarmeerd voor berm- en duin branden, waarvan die van zaterdag de grootste is geweest. Hierbij gingen immers in de Middenheerenduinen ongevaar drtigduizend vierkante meter begroeiing verloren. Bij andere branden waren dit telkens enige honderden vierkante meter. het eind van de zitting die woensdagmorgen was begonnen (zie onze krant van gis teren) kwam in de middag de Raad voor de Scheepvaart tot zjjn uitspraak inzake de aanvaring tussen de Scheveningse hek- trawler „Ali” SCH 110 en het onder Oos tenrijkse vlag varende vrachtschip „Sal zachtal”. Volgens deze uitspraak wordt de schipper van de bij de ramp gezonken (in middels weer gelichte) SCH 110 schuldig bevonden en gestraft door hem de be voegdheid te ontnemen gedurende twee weken als schipper te varen op een zee- vissersvaartuig. In de morgen van de rampdag (13 ja nuari 1972) voer de „Ali” in een drukke scheepvaartroute; zoals de schipper lang durig op zijn radar heeft waargenomen had hij vooral te maken met een gevaar lijke koerskruiser. Tijdens de zitting hield de schipper hardnekkig vol, dat de „Sal zachtal” de „Ali” op het radarscherm heeft moeten zien. Voorzitter mr. E. J. Rosen Jacobson en leden van de raad trachtten hem te over tuigen. dat hij zo iets slechts veronder- stlde: de schipper kon het onmogelijk we ten. evenmin als hij kon weten wat de Oostenrijker zou gaan doen om een aan varing, die lange tijd in de lucht zat, te voorkomen. Zowel de „Ali” als de „Salzachtal” ble ven met een te grote snelheid varen in de dichte mist met een zicht van 70 tot 80 meter. HAARLEM. De werkgevers- werknemersarganisaties betrokken bij Nadat ook de getuigen: de 15-jarige scheepsjongen Maarten Ouwehand, de 19- jarige matroos onder de gage A. Kuiper, de eerste motordrijver S. Schaap, de ma troos W. C. Vrolijk (die bij de botsing over gesprongen is op de „Salzachtal”) waren gehoord, kwam de inspecteur-Scheepvaart, de heer J. Heringa tot zijn advies. Volgens de inspecteur hebben beide schepen dezelfde fout gemaakt: men is door blijven varen, ofschoon voor beide schepen gevaar duidelijk dreigde. Over wat wel en wat niet gedaan is op de „Salzachtal” met betrekking tot de red ding van de drenkelingen zei de inspecteur de indruk te hebben overgehouden, dat daar een en ander met niet te veel vak manschap is gedaan. De inspecteur adviseerde de raad ten slotte om de schipper van de „Ali” SCH 110 de bevoegdheid te ontnemen om ge durende een week als schipper van een zeevisservaartuig te varen. De raadsman van de schipper, mr. H. J. P. Dolk, zei dat men natuurlijk aan de hand van strikte bepalingen een formele conclusie kan trekken en dan wellicht stellen, dat de schipper van de „Ali” had moeten stoppen. Maar men kan nooit zeggen, dat er dan geen aanvaring zou zijn gevolgd. Omdat het zeer wel mogelijk zou zijn geweest dat de „Salzachtal” naar stuurboord zou zijn uitgeweken. Evengoed als in het verkeer te land geldt, had er een samenspel moeten zijn op zee. Er is nu eenmaal altijd strijd tussen theorie en praktijk en die strijd kan al- Naast een half percent verhoging van het loonniveau als gevolg van de in 1971- 1972 toegepaste indexering zal het basis weekloon met 6,50 worden verhoogd. Ter aanpassing aan de prijsstijgingen zal dit basis-weekloon vervolgens per 1 juli en per 1 januari 1973 nogmaals worden verhoogd met respectievelijk f 5 60 en 6,80. De vakantietoeslag wordt van 6.5 op 7 percent gebracht en het aantal vakantiedagen met één uitgebreid. De CAO geldt voor 500 werknemers. VELSEN. In Velsen en ook in de nabuurgemeenten is een begin gemaakt met een zogenaamde fall-out-enquête van de Bescherming Bevolking. Het betreft hier een onderzoek naar de mate, waarin de bestaande bebouwing woningen maar ook grotere gebouwen bescher ming kan bieden tegen het gevaar van radio-actieve straling. Deze straling kan onder meer ontstaan als gevolg van door kernexplosie ook op grote afstand veroorzaakte radio actieve neerslag. Doel van het onderzoek, dat overigens reeds in december 1971 in ons blad is aangekondigd, is allereerst om na te gaan in welke woningen met eenvoudige en weinig kostbare middelen een redelijke afscherming tegen radio-actieve straling kan worden verkregen. De enquêteur zal daartoe gegevens moeten verzamelen over constructie, afmetingen en ligging van de woning en over het aantal bewoners. In de praktijk blijkt, dat vooral waar grotere aantallen identieke woningen zijn gebouwd, slechts enkele behoeven te wor den bezocht. Overigens is het onderzoek weinig ingrijpend en van korte duur (on geveer 5 minuten). In de zogeheten A-kring Noord-Holland van de Bescherming Bevolking, die alle gemeenten omvat tussen Zandvoort en Uitgeest, worden de benodigde gegevens door een 40-tal enquêteurs verzameld. De ze heren zijn in het bezit van een een legitimatiebewijs, voorzien van een pasfo to. BEVERWIJK. De Beverwijkse brandweer rukte in de nacht van woens dag op donderdag uit voor een brandje bij de Noorderschool aan de Grote Hout- of Koningsweg. In een bergplaats bleken ou de kranten vlam te hebben gevat. Tijdig ingrijpen voorkwam erger. O - - i i i

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 9