AMERIKANEN BREKEN VREDESOVERLEG AF Brandweer op de fiets Hoessein wil plannen doorzetten Syrië zoekt politiek evenwicht zijn PORION Milieu en verzet bundelt krachten achtergrond Rhodesisch Verplichte pokken inenting in Belgrado economie „zinvolle” gesprekken weer bijeen Conferentie in Parijs alleen voor militairen weg Oeganda stuurt Israëlische ONDANKS NEGATIEVE ARABISCHE REACTIES praten over vredesverdrag Japan gaat met Sovjet-Unie 4 L I i A VRIJDAG 24 MAART 1972 I BEIROET (Reuter) President Hafez El-Assad van Syrië heeft gis teren zijn kabinet gereorganiseerd en hierbij geprobeerd evenwicht in zijn regering te brengen. Dit kabinet is namelijk samengesteld uit vijf tien leden van de regerende Baas-partij en vijftien kabinetsleden, die niet tot deze partij behoren. President Assad nam in november 1970 de macht in handen na een onbloedige staatsgreep, waarbij hij de linker vleugel van de Baas-partij uitschakelde en de leiders ervan gevangen zette. haarscherpe afscheidingen bij schilderwerk VAKANTIE... THUIS Revolutionaire oorlog aangekondigd Bekendmaking NIERSTEINER DOMTAL van 4.75 voor liebfraumilch van 4.75 voor 4.25 moselblümchen t ♦huis" mee- ADVERTENTIE MVIAAA'UVVVVVVWWVVUVUVWVUIAJUUUUVVUWWIAIVVVVVUUVIjtafUWIflfWVUl^^ TURKIJE Der Ez 7or SYRIË ®DAM*SKUS IRAK De vier groepen zijn: de communis ten, de Arabische Socialistische Unie een kopie van de enige politieke par tij in Egypte de Socialistische Unio nisten en de Arabische Socialisten. Krachtens het handvest van het nati onale front moet er gelijke vertegen woordiging zijn in de centrale leiding tussen de Baas-parti enerzijds en de Premier Tsjoe En Lai van de Chinese Volksrepubliek heeft gisteren gebist dat de Verenigde Staten zich geheel en zonder voorwaarden uit Indo-China terugtrekken. Tsjöe stelde zijn eis aan een diner in Peking dat werd aangeboden door prins Norodom Sihanoek van Cambodja ter ge legenheid van het tweejarig bestaan van diens regering in ballingschap. „De Amerikaanse regering moet haar agressie-oorlog in al zijn vormen tegen de landen van Tndo-China stopzetten en haar strijdkrachten en militaire installaties en die van haar vazallen volledig en onvoor waardelijk terugtrekken”, aldus Tsjoe. De 36-jarige Jordaanse vorst verklaarde opnieuw, dat er geen enkel akkoord be stond en er geen enkel contact van welke aard ook tussen zijn land en Israel over het plan tot vorming van een Arabische federatie op beide Jordaanoevers of over andere kwesties was geweest. De koning noemde zijn plan tot vesti ging van een autonome Palestijnse staat in het door Israel bezette gebied een plan voor de toekomst, dat zal Worden uitge voerd nadat de Israëlische troepen daaruit zijn teruggetrokken. Over Jeruzalem zei hij, dat „elke oplos- zoals ia de vakantie en vier "Vakantie... DAR ES SALAAM (Reuter). Twee verboden nationalistische guerrillasgroepe- ringen in Rhodesië zullen een verenigd militair opperbevel instellen om de „revo lutionaire oorlog” in de vroegere Britse kolonie voor te bereiden. Dit is het resul taat van vier dagen geheime besprekingen tussen de twee bevrijdingsbewegingen in de Tanzaniaanse stad Mbeya, vlak bij de Rhodesische grens. illb Uil"’ BELGRADO (AFP). De hele bevol king van de Joegoslavische hoofdstad Bel grado is verplicht zich te laten inenten tegen de pokken. Vanaf gisteren zijn in de hele stad vaccinatiecentra ingericht. Dit is door radio Belgrado bekendgemaakt. F"1? WASHINGTON (AFP-Reuter-DPA). „De regering van de Verenigde Staten heeft alle ideeën om de grondwettelijke procedures na de verkiezingen van 1970 in Chili te belemmeren, met kracht van de hand gewezen”, zo verklaarde de woord voerder van ht ministerie van Buitenland se Zaken, Charles Bray gisteren in Was hington. William Porter zei: „Onze kant gaat niet akkoord met een bijeenkomst volgen de week.(en) in de daarop volgende weken- Wij geloven dat het de voorkeur verdient te wachten op enig teken van u dat u bereid bent zinvolle gedachtenwisse lingen te houden over de verschillende punten in uw en onze voorstellen. sing die Jordanië niet alle rechten terug geeft waarover het in die stad voor 5 juni 1967 beschikte, geen oplossing zal zijn.” De kwestie van de vrije toegang tot de heilige plaatsen zal kunnen worden be sproken wanneer Jordanië al zijn rechten op Jeruzalem heeft teruggekregen. Tijdens de persconferentie, die werd gehouden in een televisiestudio in Am man, beantwoordde de koning een uur lang vragen. Hij deelde onder meer mee, dat hij een jaar geleden een hartkwaal had gehad. „Binnen enkele dagen zal ik naar de Verenigde Staten reizen en tij dens mijn bezoek zal ik mogelijk ook enkele dagen rust nemen en een medisch onderzoek ondergaan.” Koning Hoessein zei voorts, dat de hui dige situatie in de Arabische wereld het gebruik van geweld tegen Israel uitsluit. „Gebruik van geweld tegen Israel is het allerlaatste waaraan ik denk, niet omdat wij bang zijn te vechten voor onze rech ten, maar vanwege de situatie die in dit deel van de wereld Heerst en het ontbre ken van coördinatie en gezamenlijke plannen.” Hij zei te zullen trachten, met vreedzame middelen en hulp van de we reld, een rechtvaardige en blijvende vrede te bereiken. In verband met de verzorging van de aangiften Inkomstenbelasting 1971, zijn wij gedurende de maand maart op onze kantoren eveneens aanwezig, op zater dagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur. Accountantskantoor Van Brugge Wilhelminastraat 5, Haarlem, (tel. 023 - 316550) Scheldestraat 7, IJmuiden, (tel. 02550 - 15423). PARIJS (Reuter) De Amerikaanse delegatieleider naar de Parijse vredesonderhandelingen heeft de Noordvietnamezen en de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam gisteren gezegd niet meer aan de vergaderingen te zullen deelnemen totdat zij een teken geven dat zij „ernstige besprekingen” wensen. tesalB president Assad, op de strijdkrachten. Voor de kabinetsreorganisatie is geen reden gegeven, maar waarnemers me nen, dat zij een voortzetting is van de vorming in het begin van deze maand van het Nationale Front, dat bestaat uit de Baas-partij en vier „progressie ve” organisaties. Deze vier groeperingen huldigen alle socialistische beginselen, evenals de Baas-partij. Hun gezindheid varieert van krachtige steun voor Egypte tot sympathie voor de Baas-partij en afge zien van de communistische partij zijn de meeste leiders eens vooraanstaande leden van de Baas-partij geweest voor dat zij uit de partij traden. •Neow igsü} «Homo Libanon") Een belangrijke wijziging is de bnoe- ming van generaal-majoor Moestafa Tlas, het hoofd van de generale staf, tot minister van Defensie. Hij vervangt de burger Moetaab Sjanan, een lid van de Baas-partij, die bijna een jaar deze portefeuille heeft beheerd. Generaal Tlas, eveneens lid van de Baas-partij, heeft naar verluidt het militaire aspect van de werkzaamheden van het ministerie van Defensie behar tigd. Sj-anan behandelde de administra tieve kant ervan. De wijziging duidt op ontevreden heid met een burgerlijk hoofd verzekert een vastere greep van de generaal, een naaste medewerker van In sommige straten van de Japanse hoofdstad Tokio zijn de straten zo smal dat er niet eens een brandweer auto door kan rijden. Er moeten dan enorme brandslangen worden uitge legd om bij het vuur te komen. De grote aantallen houten huizen in To kio vormen echter voortdurend een brandgevaar en daarom is nu in het kader van de „Voorkom brand”-actie een brandweerkorps op de fiets opge richt. De prent toont een van de brandweerlieden met fiets, sirene en handblusapparaat. TOKIO (AFP). Japan en de Sovjet- Unie zullen nog dit jaar onderhandelingen beginnen over een vredesverdrag. Dit heeft de Japanse minister van Buiten landse Zaken, Takeo Foekoeda, gisteren in de commissie van Buitenlandse Zaken in het Hogerhuis gezegd. over de houding van de tegenstander en noemde deze „absurd in het licht van zijn morele, militaire en politieke nederlagen.” De onderhandelingen, die 16 maart na een onderbreking van een maand waren hervat, zijn op deze 147ste bijeenkomst opnieuw in het slop geraakt. Beide partijen hebben de, gewoonlijk op donderdag gehouden, bijeenkomsten her haaldelijk opgeschort. Amerika schijnt nu echter definitief te willen wegblijven tot dat van de tegenpartij duidelijk te kennen wordt gegeven dat zij zaken wil doen. Via de gebruikelijke kanalen (verbin- dingsfunctionarissen) zal het contact wor den onderhouden, maar zo zei Porter als er duidelijke tekenen van bereid heid tot ernstige onderhandelingen wor den ontvangen, zullen deze grondig wor den onderzocht alvorens de Verenigde Staten instemmen met hervatting van het overleg. Porter zei vooral geïnteresseerd te zijn in een teken dat men over de krijgsge vangenen wi] onderhandelen. „Wij zijn meer dan geduldig geweest. Het is slechts een waarachtig verlangen naar vrede dat ons naar deze tafel deed komen, ondanks de lawine van beschim pingen die u over ons hebt uitgestort.” Kant en klare universele kunsthars vulpasta met gebundelde hechtkracht op ELK materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten. Krimpt of scheurt niet, zet niet uit. Onschadelijk voor handen. Onbeperkt houdbaar. Geen ver lies resten. Onmisbaar bij elk karwei: STOPPEN, PLAMUREN, HERSTELLEN van beton, houtrot, afdichten, enz. 1 kg ƒ8.55, 2 kg ƒ15.30, 5 kg ƒ29.95 bij ■winkels in hobby- en dhz-artikelen, verfwaren, ijzerwaren en bouwstoffen. Hij reageerde hiermee op de onthulling van de journalist Jack Anderson, dat de International Telephone en Telegraph Corporation (ITT) de Amerikaanse rege ring heeft voorgesteld te voorkomen dat de marxist Allende aan de macht zou komen. kalfsschotel uit Beieren RECEPT 750 gram kalfsvlees van rug of schouder, 1 eetl. bloem, gehakte peterselie, zout, peper, bouillon, 1 ui, 1-2 theelepels citroensap, boter. Kalfsvlees in dunne plakken snijden en met uie-ringen In de hete boter aan alle kanten braden, met bloem bestuiven en saus glad roeren met bouillon. Rest toe voegen en zo nodig, nog wat Niersteiner Domtal. Serveren met sla en peterselie- aardappelen. Trek er een fles Niersteiner Domtal bij open Minister Langman van Economische Zaken heeft een uiterst neutraal stand punt ingenomen tegenover alles wat van elders op hem en Nederland in het alge meen afkomt aan alarmkreten ten aan zien van de snel toenemende milieuver- stikking. In antwoord op een verzoek van de oppositie in de Tweede Kamer om de Sociaal Economische Raad een advies in zake de mogelijkheid van economische zelfbeperking te vragen, heeft hij niet alleen dit verzoek geweigerd maar ook de rapporten vain de „Club van Rome” en het „Mansholtcomité” zeer sceptisch geka rakteriseerd Men zou deze ministeriële houding kun nen beschouwen als een uiting van mis prijzen tegenover de bezorgdheid, die in de wereld ontstaat over het verval van levensomstandigheden onder invloed van vervuilingsfactoren in de samenleving. Maar helemaal terecht zou dit verwijt toch niet zijn. Want niet de minister van Economische Zaken is verantwoordelijk voor een goede ecologische situatie in Nederland, al heeft zijn departement wel degelijk als factor te maken met de toenemende crisis in de leefwaardigheid van het milieu. Zijn verantwoordelijkheid geldt in de eerste en als het erop aankomt in de enige plaats de economische positie van Nederland ten opzichte van andere landen, ten opzichte van concurrerende nationalistisch georiënteerde vreemde sa menlevingen Zijn verantwoordelijkheid laat in dit stadium niet toe, dat hij zich beweegt in de tegenovergestelde richting van het economisch nationaal rendement. Het rapport van de „Club van Rome” zowel als het „plan-Mansholt” was niet uitsluitend gericht aan economen en dus ook niet aan de economische exponent van het regerende kabinet, maar aan degenen die met elkaar de verantwoorde lijkheid voor het welzijn in nationale en internationale kring dragen. Daarbij behoren zelfs niet alleen rege ringspersonen, maar ook de coryfeeën van het bedrijfsleven, de wetenschap, de tech niek, allen die in hun functie en ambitie te maken hebben met de samengestelde patronen van welvaart en welzijn. Het is onmogelijk dat één van hen op zeker moment een volkomen nieuwe bocht zou nemen naar een geheel andere en geheel nieuwe aanpak, zonder dat het gehele apparaat waaraan het bestaan van een natie en het geluk van mensen is MVVVVl/VVWWVWWWWVVWWVVWWWtAfVVWVWWVWVVVVWVWVlAfVVVWWWWI/l/VWl/Wl/VWWl/VVWWl/l/WVVWVVWVWVVWVVVVVVVWlC Volgens aanhoudende geruchten, die nog niet officieel zijn bevestigd, zijn in twee ziekenhuizen in Belgrado enkele ge vallen van pokken ontdekt. Vorige week deden zich enkele gevallen voor in het zuidwesten van het autonome gebied Ko sovo. Men vermoedt dat de ziekte het land is binnengebracht door een pelgrim die in februari naar Mekka is geweest. Leiders van de Zimbabwe Afrikaanse Volksunie (ZAPU) en de Zimbabwe Afri kaanse Nationale Unie (ZANU) zijn in de Tanzaniaanse stad bijeengeweest onder auspiciën van het bevrijdingscomité van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. In een slotcommuniqué zegt het comité „Het verenigd militair opperbevel is ver antwoordelijk voor het voorbereiden en voeren van de revolutionaire oorlog in al zijn aspecten. Een concreet actieprogram voor het gehele volk van Zambabwe wordt nu werkelijkheid.” Zowel de ZAPU als de AZNU sinds het begin van de jaren zestig in Rhodesië verboden wegens guerrilla-activiteit hielden een pleidooi voor het voeren van een bevrijdingsoorlog in Zimbabwe via een verenigd front, zo staat in het com muniqué. De Amerikaan kwam met (zijn medede ling nadat de vertegenwoordigers van de tegenpartij onderhandelingen over een overeenkomst over de krijgsgevangenen in afwachting van een volledige vredesover eenkomst hadden verworpen. De Zuidvietnamese regeringsdelegatie sloot zich bij Porter aan. Porter uitte zijn „diepe teleurstelling” De koning sloot de mogelijkheid uit van onderhandelingen met Israel op dit ogen blik. van 4.75 voor 4.25 zeiler schwarze katz van 5.75 voor 5.25 Wd 9 vier groeperingen anderzijds. Dit cen trale bestuur, dat nog gevormd moet worden, zal onder leiding staan van president Assad, die tevens secretaris generaal van de Baas-partij is. De vier groeperingen zullen dezelf de rechten hebben als de Baas-partij, zij het dat er een belangrijke uitzonde ring is. Zij mogen namelijk geen poli tieke activiteit in het leger noch onder de studenten voeren. De „indoctrinatie” van deze twee belangrijke pijlers van het bewind is voorbehouden aan de Baas-partij. In het nieuwe kabinet behoudt de Baas-partij de helft van de functies, tien portefeuilles zijn toegewezen aan vertegenwoordigers van de vier groepe ringen en vijf aan onafhankelijken. De kabinetsreorganisatie volgt kort op de verkiezing van bestuursraden voor provinciale aangelegenheden in overeenstemming met een decentralisa tiebeleid. Waarnemers verwachten evenwel geen belangrijke wijzigingen in het binnenlandse en buitenlandse beleid als gevolg van de reorganisatie. opgehangen, in diezelfde richting draait. „De Club van Rome” is tot angstwek kende conclusies gekomen, waaraan zeker de grootst mogelijke aandacht moet wor den’ besteed. Het leven op een deel van onze planeet zou uiterst moeilijk en on waardig worden, indien zonder maatrege len en zonder nieuwe ecologische wetten de maatschappelijke bedrijvigheid zou blijven voortwoekeren De vraag of deze conclusie „evangelie” moet zijn, is door minister Langman ontkennend beant woord. Maar evenzeer ontkennend ant woordt hij op de vraag of het allemaal „onzin” is. Dat lijkt voorlopig een stand punt waaraan een verantwoordelijk mi nister van Economische Zaken van een klein land niet kan ontkomen, wil hij het risico vermijden zijn eigenlijke taak te laten vallen. Er zijn twee factoren die de minister verhinderen meteen de mantel van een profeet om zijn schouders te hangen en een nieuwe boodschap te verkondigen op het gebied van ’s lands economische be leid. Ten eerste is hij minister van een klein land, dat in samenwerking met een aantal partners en een concurrentiever houding met een groter aantal andere wereldcentra moet proberen het hoofd boven water te houden. Ten tweede is hij in dat kleine land belast met een porte feuille die op zeer traditionele maar voors hands toch als verplichte eisen is samen gesteld: de strijd om de economische voortgang is in feite een strijd om behoud van een economische positie in een pa troon dat overal ter wereld geldig is Deze twee factoren zullen een minister van Economische Zaken niet mogen verhinde ren, zijdelings nauw contact te nemen met bewindslieden van andere sectoren en naties over de vraag of dat grote, oude patroon niet eens moet worden gemoder niseerd. Dat geldt echter voor iedere be windsman, of hij nu het departement van Volksgezondheid of van Defensie beheert. Het totaalbeleid voert naar gevaarlijke uitkomsten en die gevaren worden duide lijk gesignaleerd. De bezorgdheid in vele kringen over de milieubedervende ontwik kelingen in de samenleving en samenle vingen lijkt niet overdreven. Maar het zou een nieuw gevaar oproepen zonder bestaande gevaren te elimineren, wanneer men aan één sector overijld zou gaan knutselen. JORDANIË krn 200^ saoeoi-arabië Voorbereidende besprekingen zijn al gaande en de feitelijke onderhandelingen tussen het eind van de zomer en de herfst beginnen. AMMAN (AFP). Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren verklaard, dat de negatieve reacties in de Arabische wereld op zijn plan voor een Verenigd Arabisch Koninkrijk, hem er niet van zullen weerhouden dit plan uit te voeren. Op een persconferentie in Amman zei hij te hopen, dat degenen die nu hun verzet tot uiting brengen, na een diepgaande bestudering van de voorstellen, hun me ning zullen wijzigen. I I ADVERTENTIE KAMPALA (Reuter). President Idi Amin van Oeganda heeft Israel gisteren laten weten alle Israëlische instructeurs voor het leger en de parachutisten voor maandag moeten vertrekken. Over de Is raëlische missie bij de Oegandese lucht macht moet worden beslist na terugkeer uit het buitenland van de opperbevelheb ber van de luchtmacht, majoor Wilson Toko. Volgens een in Kampala uitgegeven of ficiële verklaring moeten het militair per soneel, de eerste secretaris van de ambas sade H. Boneh en alle Israëlische agenten van de inlichtingendienst Oeganda voor maandag verlaten. Woensdag maakte Amin bekend dat de overeenkomsten met Israel over opleiding van de Oegandese strijdmacht niet ver nieuwd zullen worden omdat een Israëli sche krant heeft geschreven dat Amin een bezoek aan Egypte had afgelast wegens verzet in eigen land. De eens hartelijke betrekkingen met Israel zijn de laatste maanden sterk verslechterd.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3