Raadselachtige Toekomstige technicus moet kunnen werken zolderbrand in met automatische rekenapparatuur Tuinderstraat IJmond-MTS in Santpoort gebruikt IBM-computer voor onderwijs Leerlingen volgen les via televisiemonitor Velsen m streeft naar een stichtingsvorm ktzii I ^4 enter fortran name agnes 10 2 READ (5,x)A, B 20 W=Axx (11B) 30 WRITE (6,1) B, A, W 40 i format (,de’, WORTEL UIT”% Federatie „Bejaardenzorg” ife i LIJNVEBINDING MET SCHIPHOL Glazenwasser viel Fancy fair in Clara Sternschool Rijkssubsidie veroorlooft uitbreiding activiteiten i ft van zijn ladder VOORJAARS- en CODENAAM ZOMER-KOSTUUMS vanaf 143,— RAPPORT BLAZERS OPDRACHT HERENMODE STICHTING VELSEN SYSTEEM A BURGERLIJKE STAND 5 IJMUIDER COURANT VRIJDAG 24 MAART 1972 (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) LANGE NIEUWSTRAAT hoek Marktplein IJmuiden - Tel. 1 23 48 kolen,olie, gas? I VELSEN De gemeente Velsen telt thans onder haar inwoners on geveer zevenduizend „65-plussers”, waarvan de belangen sinds 1965 uit stekend door de federatie „Bejaardenzorg” worden behartigd. Deze or ganisatie, welke destijds onder meer werd opgericht door de heren P. Waardenburg, (ereburger) J. van Os van den Abeelen en wijlen wethou der J. van Leeuwen, kon toen beginnen met het bundelen van alle activi teiten, waar zich tot dusver vrijwel uitsluitend enige particuliere instanties mee hadden beziggehouden. Zoals bijvoorbeeld het organiseren van een jaarlijks uitstapje voor bejaarden. Verder werd bij de federatie een sociale raad ondergebracht, gevolgd door de benoeming van de heer S. S. Heins tot vaste functionaris. MM „BRANDENBURG” 1 SANTPOORT Sinds enige tijd kan de IJmond-mts in Santpoort onder meer voor onderwijskundige doeleinden beschikken over een IBM-com- puter op Schiphol. Teneinde deze machtige rekenmachine allerlei opdrach ten te laten uitvóeren is in een van de klassen een bedieningspaneel op gesteld, een zogenoemde terminal, welke via een telefoonlijn met het rekencentrum verbonden is. Ook heeft de school een tape-kast, waarmee het mogelijk is de door de leraren en leerlingen zelf ontworpen systemen te registreren op band. Via een gesloten televisiesysteem in de klas kan iedereen de instructies aan en de antwoorden van de computer volgen. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) MACHTS F6.2, ADVERTENTIE een <5 MMWMM ADVERTENTIE kennemerlaan 150, telefoon 10745*, jjmuiden unie - Het vak „computerkunde” neemt op deze middelbare technische school een voor name plaats in. Voor wat de algemene vorming betreft acht men het noodzakelijk elke leerling kennis van en inzicht in deze apparatuur en de mogelijkheden hiervan bjj te brengen. Vooral omdat overal het gebruik van computers enorm toeneemt en men hiermee dagelijks, meestal op een indirecte wijze, wordt geconfronteerd (PTT, banken, ziekenhuizen, registratie van persoonsgegevens). Daarnaast is het een duide lijke zaak dat door de integratie van de computer in het maatschappelijk gebeuren een steeds grotere vraag zal ontstaan naar deskundigen, onder wie technici, die vol ledig op de hoogte zijn van de mogelijkheden en de toepassingen van de moderne reken- en informatieverwerkende apparatuur. kleuren: :wart en donkerbruin dubbele rij knopen Volgens directeur Kutten is het moge lijk zelf programma's te ontwikkelen voor bijvoorbeeld sterkteberekeningen voor de afdeling weg- en waterbouwkunde. Of ten behoeve van schakelingen in elektrische systemen voor de onderwijsafdeling elek tronica. bord staat een instructieschema dat voor niet-ingewijden onmogelijk lijkt. Tot gro te hilariteit van iedereen heeft een van de leerlingen dit programma „AGNES” ge noemd. Onder deze codenaam zullen de volgende gegevens in de computer worden gestopt. Aan leerling Hans Lauers is het de taak dit alles keurig op terminal te typen. Daarvoor heeft zijn leraar de computer al ingeschakeld via een telefoonlijnverbin ding met Schiphol. Voordat Hans kan beginnen, moet ook de codenaam van de school (HSA901) worden doorgeseind, als mede de dagelijkse code. Deze verandert elke dag, waardoor het onmogelijk is dat anderen op rekening van de MTS compu- tertijd kunnen gebruiken. Voor deze les is de code „KNAL”. Hans Lauers bedient het communi- catiepaneel, terwijl leraar F. Huijser toekijkt. MAAR IN fLO» GEVAL Doordat de komende coördinator contacten dient te onderhouden met BEVALLEN M. J. J. de Nijs-Irik, d., Van Valkenburg straat 3, Velsen-Noord, E. W. Kaandorp- de Ruiter, d., Grahamstraat 234, IJmuiden, M. van Hagen-Aleng, z., Zeilhof 12, Rijsen- hout, H. M. Mak-Bekhuis, d., Van Ostade- straat 25, IJmuiden, V. Calvo Gonzales- Ruiz Mora, d., Stratingplantsoen 24 zw, Velsen-Noord. Een televisiemonitor laat de leer lingen zien wat er op de terminal ge typt wordt. IJmuiden en E. van Oevelen, Esdoornstraat 10, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Kleine Pan 57; P. J. Slaman, Wardenaarstraat 14, Velsen- Noord en L. Schoen, P. Verhagenlaan 17, Beverwijk, t.a. Beverwijk, Meeuwenweg 6 achter. OVERLEDEN J. W. Booij, 71 jr, echtgenoot van A. Pronk, Ahornstraat 48, IJmuiden; L. van Olffen, 57 jr, echtgenoot van E. W. van Gelderen, Rijksweg 382, Santpoort. g - ONDERTROUWD W. Kruiswijk, Watermanstraat 22, IJmui den en P. A. M. de Haan, Eridanusstraat 58, IJmuiden, t.a. Tilburg, Bisschop Zwijsen- straat 23; J. W. Redeker, Graafschapstraat 7, Haarlem en I. Y. S. Posthuma, Molen straat 14, Santpoort; B. J. Koelman, Arendsweg 96, Beverwijk en A. M. van der Wiel, Strengholtstraat 9, IJmuiden, t.a. t.a. Beverwijk, Markt 8; J. Keur, Fahren- heitstraat 11, IJmuiden en S. J. Keur, Kom passtraat 33, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Sire- nestraat 17; A. A. de Vos, Rijstvogelstraat 35, Badhoevedorp en W. C. P. Bellers, Berkenstraat 39, IJmuiden; J. Post.Dieze- straat 27, IJmuiden en F. H. Schipper, Wijk aan Zeeërweg 134, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Evertsenstraat 3; D. Heilig, Vleetstraat 6, Terug naar de klas waair leraar F. Huijser bezig is aan een systeem om de IBM-computer opdracht te geven de wor tel uit een getal te laten trekken. Op het Voor al uw electrawerk Licht- en krachtinstallaties zwakstroominstallaties versterkerinstallaties electrische verwarming (nachtstroom) Electr. techn. bur. Oosterduinweg 20 - IJm. IJMUIDEN. Een beetje raadselachtig is de oorzaak van de brand die op een zolderetage van een woning aan de Tuin derstraat in IJmuiden huisraad en boeken verwoestte. De bewoner van het pand moest namelijk van een voorbijganger vernemen dat er brand was, terwijl zijn vrouw ook niet op de bovenste verdieping is geweest, omdat zij ziek op bed lag. Alleen een zesjarige kleinzoon was op de zolder op zoek geweest naar een oud horloge. De jongen ontkent echter met vuur te hebben gespeeld. Afgezien van de schade aan het huisraad en de boeken zjjn grote delen hout, eveneens aan de buitenzijde van een dakkapel, aangebrand. De Velser brandweer heeft gisteren ook een brand in een keuken van een woning aan de Eikenstraat geblust. De bewoner had hier een ketting staan schoonmaken in een pan met benzine. Terecht kan hier worden gezegd dat op een bepaald mo ment de vlam in de pan sloeg. In de keuken is veel schade ontstaan. Aan de Koningin Wilhelminakade ont stond gisteren een bermbrandje. Personeel van een opslagplaats doofde het vuur. Bij een ruigtebrand langs de spoorbaan bij de Litslaan in Santpoort-Zuid is vijftig vierkante meter begroeiing verloren ge gaan. tel. 13405 (02550) Wij leveren alle electr. apparatuur, motoren, pompen, aggregaten enz. Een vergeten of foutief geplaatste spa tiëring, komma of haakje kan hier fataal zijn, doordat de computer verkeerde gege vens keurig teruggeeft. Tenslotte tekende de heer Rutten aan dat ook binnen de schoolorganisatie toe passingen van administratieve en bestuur lijke aard identiek zijn aan die van de grote bedrijven. De computer zal daarom in de toekomst zeker worden ingezet als hulpmiddel bij het besturen van schoolor ganisaties. GETROUWD G. Wassenbergh en S. H. M. van Strigt, Driehuis, Van Maerlantlaan 1; C. J. M. Warmerdam en J. T. A. Hoes, IJmuiden, Lange Nieuwstraat 501; T. J. B. Beentjes en A. C. Schong, Beverwijk, Westerlaan 33; B. G. Postma en C. A. Brussel, Velsen- Noord, Vinkenkrogtlaan 6; J. Peet en J. Jager, IJmuiden, Dennekoplaan 237; R. Zwenger en J. M. J. Ligthart, IJmuiden, Zwaanstraat 11; A. de Goede en J. C. M. Kossen, IJmuiden, J. P. Coenstraat 1; J. W. Giltjes en A. Dompeling, Julianadorp, Nieuweweg 35a; C. Noordzij en E. M. van Houwelingen, Driehuis, Van den Vondel- laan 5; J. P. Zeevat en C. Dros, Santpoort, Brederoodseweg 49. Wanneer deze subsidie eenmaal is ver- kregen, ligt het in de bedoeling de staf uit te breiden met een coördinator, die als deskundige zal trachten dit opbouwwerk een meer regionaal karakter te verlenen. Daarnaast kunnen de functionarissen doel treffender voor het wijkwerk en persoon lijk contact met de bejaarden worden ingezet. Hierbij staat voorop de huidige In deze vorm konden de werkzaamhe den aanzienlijk worden uitgebreid. Zo werd een dienst voor het thuis bezorgen van warme maaltijden ingesteld en kon den voorts door de oprichting van een koor en een toneelclub de mogelijkheden tot ontspanning voor de bejaarden belang rijk worden uitgebreid. Doormiddel van bewegingsleer werd hun lichaamsconditie evenmin vergeten, terwijl ook meer aan dacht werd besteed aan het wijkwerk. Van weinig minder belang is het sociaal adviesbureau gebleken, waar de bejaarden worden geassisteerd bij het invullen van belasting- en arndere formulieren. Hiervoor werd contact opgenomen met het ministerie van C.R.M., waarbij is ge bleken dat voor het verkrijgen van een dergelijke subsidie bepaalde richtlijnen zijn aangegeven. Zo dient in de eerste plaats duidelijk het particuliere karakter van de federatie tot uitdrukking te ko men, hetgeen het best kan geschieden door de structuur in een stichtingsvorm te wijzigen. Hier is door het bestuur inmid dels toe besloten, zodat reeds een concept voor de stichtingsacte kon worden opge maakt. Men heeft bij de federatie goede hoop dat een en ander omstreeks januari 1973 zal zijn gepasseerd. J (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Gedurende enige maan den zijn de leerlingen en leden van de oudercommissie van de Clara Sternschool druk bezig met de voorbereiding van een fancy fair met een speciaal doel, welke zaterdag 25 maart in de school wordt gehouden. Doel van deze fancy fair is met de bijeengekregen gelden een elektronisch stencilapparaat aan te schaffen waardoor de mogelijkheden bij het begeleiden en ontwikkelen van de kinderen vergroot worden. In h et eerste jaar van haar bestaan waren met dergelijke activiteiten onge veer 40.000 gemoeid, welk bedrag geheel voor rekening van de gemeente kwam. Inmiddels moest voor het jaar 1972 reeds een begroting van 175.000 worden inge diend en gelet op de steeds zorgelijker wordende financiële positie van de ge meente, wil men in Velsen nu trachten de federatie voor een rijkssubsidie in aan merking te laten komen. 80 Naar verwacht zal men in de nabije toekomst voor steeds meer vakken ge bruik kunnen maken van computers op eenzelfde manier als men bijvoorbeeld een talenpracticum gebruikt. Daarvoor is het noodzakelijk dat meer en meer lera ren overtuigd raken van de grote moge lijkheden die hier aanwezig zijn. Veel docenten volgen speciale applicatiecursus- sen. Deze „We” zijn verschillende leraren en computerdeskundigen die in een landelij ke commissie onder leiding van de heer Rutten dagenlang vergaderd en gediscus sieerd hebben. Resultaat hiervan is de onlangs uitgekomen „Discussienota Onder wijs Computerkunde”. Afgezien van een heel precieze omschrijving van de doel stelling van dit soort lessen op MTS-en komt in dit rapport ook een leerprogram ma voor met een verdeling van het totale leerstofpakket over drie verschillende leerjaren. Daarbij staat het eerste leerj aai- in het teken van algemene theoretische vorming, terwijl gedurende de volgende twee jaren praktische lessen worden gegeven met behulp van de computer en de terminal. Programmeren en het herkennen van de toepasbaarheid van de computer voor technische problemen zijn slechts twee onderwerpen, waar uitvoerig op ingegaan wordt. ook alle organisaties, welke zich in deze omgeving met het bejaarden werk bezighouden, wordt als welzijnsorgaan samenwerking met de Velser Gemeenschap wenselijk geacht. Maar dan wel als geheel zelfstan dig werkende stichting. Een andere wens van de federatie be staat nog altijd uit een vertegenwoordiger van „Bejaardenzorg” in de Velsense com missie voor woonruimteverdeling. Tot dusver bestaat deze immers uit afgevaar digden van de jeugd, middenstand, make- laars-huiseigenaars en de „SAMVRO”, zo dat het in de kringen van bejaarden wordt betreurd dat hun specifieke huis vestingsproblemen niet door een eigen vertegenwoordiger in deze commissie kun nen worden behartigd. Hier zal deze cate gorie ongetwijfeld weer op aandringen, zodra de stichtingsvorm een feit zal zijn geworden. Nauwlettend volgt de klas via de televi siemonitor de verrichtingen van Hans Lauers die met behulp van zijn docent de programma-instructie typt. Na de laatste Spreekuur. De burgemeester van Velsen de heer W. M. B. Bosman, en de wethouder voor onderwijs, de heer M. Roessingh, houden op dinsdag 28 maart 1972 geen spreekuur. sociale raadsleden te handhaven, omdat zij immers kunnen terugzien op voortreffelijke staat van dienst. regel komt onmiddellijk het antwoord van Schiphol binnen: „AGNES?” Dit bete kent dat alles juist is overgeseind en de eerste opdracht kan worden gegeven. Het eerste getal dat voor worteltrekken wordt opgegeven, is klein. Daarna worden de opdrachten ingewikkelder. Het huren van computertijd is geen goedkope zaak. Afgezien van het feit dat de machine slechts fracties van seconden nodig heeft om een opdracht uit te voe ren, lopen de maandelijkse rekeningen toch op. Want elke computerseconde kost één gulden en daarnaast moet de huur van de terminal, de tapekast, de perma nente telefoonlijn etcetera worden be taald. Alles bij elkaar komen de kosten van computerkunde volgens de heer Rut ten neer op een maandelijks bedrag van ongeveer negentienhonderd gulden. De IJmond-MTS is overigens niet over gegaan tot de aanschaf van een eigen computer. Dit zou de school voor een financiering plaatsen van ten minste tweehonderdvijftigduizend gulden. Boven dien zijn de meeste computers binnen vier, vijf jaar verouderd, waarna opnieuw geïnvesteerd moet worden. Volgens de heer Rutten is dit voor een school niet mogelijk, zodat hij heeft gekozen voor het Canadese systeem waarbij een school via een terminal gebruikmaakt van een re kencentrum. 50 F10.2 „IS”, 10.5) 60 GoFHo2 70 END SANTPOORT. Een glazenwasser, be zig met het wassen van ramen van een perceel in de Wüstelaan, is gisteren van zijn drie meter hoge ladder gevallen. De man brak zijn linkerbovenarm. Het onge luk gebeurde toen het balkonmuurtje. waartegen de ladder stond, begon af te brokkelen. 1 Uit een prognose blijkt dat af gezien van het universitair en het hoger beroepson derwijs door het voortgezet onderwijs jaarlijks ongeveer vijfenvijftighonderd deskundigen op dit gebied (zogenoemde informaticaspecialisten) moeten worden geleverd. Ongetwijfeld zal het middelbaar technisch onderwijs hierin een belangrijk aandeel hebben. Op de IJmond-MTS wil men een technicus vormen die met de computer vertrouwd is en dit apparaat kan gebruiken bij zijn dagelijks werk als een hulpmiddel. De directeur van deze school, de heer A. P. Rutten zegt hierover: „Je moet even heenkijken door al deze mooie apparatuur en die leuke televisiecamera. In feite is het bijzaak. Veel meer gaat het om het waarom van computerkunde hier. Niet om de geweldige show of „Ziezo dat apparaatje hebben we ook.” Het belangrijkste is de doelstelling en de praktische toepassing in een onderwijs programma. Twee jaar hebben we nodig gehad voor de juiste formulering van deze doelstelling en de opstelling van de nood zakelijke leerprogramma’s.” A. 4*,.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5