Commissie- Van R ijckevorsel Bosbrand vernielt NIEUWE ORGANISATIESTRUCTUUR deel natuurgebied MINISTERIE VAN DEFENSIE Politieman schiet inbreker dood Visies van twee blokken Belasting defensie en niet als breekpunt Betoging tegen Franco Hasj uit Nepal Wijkverpleging verborgen in slaat alarm boeken Studie van commissie-Van Rijckevorsel was tijdverspilling veiligheid Geen duidelijke bijdrage aan onze r H. Wiegel (VVD): Partijen wachten standpunt van kabinet af voorrangsweg omgekomen Man valt uit raam tegen te sterke toeristenstroom” „Wadden beschermen Echtpaar op MAANDAG 27 MAART 1972 M 2 Defensierapport Marine Beroepsleger Luchtmacht Landmacht Minister Engels: (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG De commissie, die de Nederlandse defensie-inspanningen kritisch heeft bekeken, heeft het de regering niet gemakkelijk gemaakt. Van het begin af zijn twee „blokken” binnen de commissie ontstaan, te omschrijven als de „groep Neuman” (minderheid) en de „groep Van der Beugel” (meerderheid). Die blokken hebben ieder hurt eigen visie gegeven, hetgeen onder meer resulteerde in verschillende percentages van het ge schatte nationaal inkomen, welke voor defénsie uitgetrokken moeten wor den. Er zijn 36 deskundigen gehoord door de commissie (bij wie prins Bemhard, prof. Röling en dr. J. Zijlstra). Voor hoorzittingen werden acht tien instanties opgeroepen. Het is voor het eerst dat onze nationale defen sie aan een zo kritisch en groots opgezet onderzoek is onderworpen. Ut .ril (Van onze correspondent) is p 1 1 (Van een militaire medewerker) t 1 1 1 c Het Korps Mariniers moet niet worden samengevoegd met het Korps Commando’s van de Landmacht tocht liep men naar het Spaanse con sulaat, waar enige strijdliederen wer den gezongen en anti-Franco-leuzen werden geroepen. De demonstratie was georganiseerd door oud-Spanje- strijders. GRONINGEN. In zeven uit Nepal afkomstige boeken, die waren uitgehold, bleek bijna twaalf kilo hasjies te zijn verborgen. De handelswaarde wordt op f 36.000 geschat. MEPPEL. De 59-jarige heer H. J. Lok en zijn 53-jarige echtgenote uit Span ge (Fr.) zijn zondagmiddag bij een ver keersongeluk bij Eursinge om het leven gekomen. I ste del vai dei sel be; ws na 1 na op de do kv le ZO' scl pr lie sti Ci'5 or bl ki Ijs Vf ge n< n< a; w to g: O] na da w< da D< lij fe co da bl vc te bi w gi je si h v Ol n v r a DEN HAAG. Fractieleiders van en kele politieke partijen hebben reeds com mentaar gegeven op het rapport van de commissie-Van Rijckevorsel over de Ne derlandse defensie. I Onenigheid is er ook niet over de ver vulling van dienstplicht naar keuze, on derzocht door twee adviesbureaus. De dienstplichtige kan in dat systeem func ties kiezen. Voor eenvoudige functies acht men een lange diensttijd niet nodig. Er zou dan ook verkorting van de diensttijd tot 12 maanden mogelijk zijn. De meer kosten van dit systeem zouden 140 mil joen bedragen. PUTTE. De 62-jarige heer C. Maas uit Bergen op Zoom is omgekomen bij een verkeersongeval in de gemeente Putte (N.B.). De auto waarin hij als passagier zat reed met grote snelheid door een bocht en botste tegen twee bomen. De bestuurder kreeg hoofd- en rugletsel. Samenvoeging van de Marine Lucht vaart Dienst en de Koninklijke Lucht macht wordt door de gehele commissie van de hand gewezen. Er moet wel een maximale samenwerking komen. Het enige punt waartegen de minder heid van de commissie enigszins bezwaar heeft is, het vrijkomende gelde, nu de „Holland”-jagers niet worden gerehabili teerd, te gebruiken om het vervangings programma voor de rest van de schepen en vliegtuigen te bespoedigen. RHEDEN. Een groot natuurgebied op de Veluwe tussen de Posbank en het Onzalige Bos nabij Rheden is zaterdag middag door een felle brand verloren gegaan. Brandweerkorpsen uit Rheden, Dieren, Velp en later ook Arnhem en een groot aantal vrijwilligers hebben uren lang gevochten voor het behoud van bos en heide. De defensiespecialist van de C.H. Twee- de-Kamerfractie H. Kikkert, betreurt het, dat de commissie-Van Rijckevorsel niet tot een eensluidend oordeel is gekomen. Verheugd is de heer Kikkert, dat de commissie zijn standpunt onderschrijft in zake het kort-verbandleger, (een groter contingent vrijwilligers) en dat de com missie het plan Ter Apel, ook door hem gelanceerd, unaniem aanbeveelt. Maar houdt dit dan in dat de voorstel len van de minderheid integraal en auto matisch moeten worden uitgevoerd? In het koi t behelzen deze voorstellen het volgende: Tekenend is, hoe de heer Van Rijcke vorsel zelf zich onder druk van zijn partij op het laatste moment bij de minderheid heeft aangesloten (hetgeen geen beste in druk maakte en zeker niet duidt op een zakelijke standpuntbepaling). Het is dus een redelijk uitgangspunt, dat straks voor defensie wel het niveau van circa 3.9 percent van het nationale inkomen zal worden gekozen. De heer Wiegel merkte op dat de V.V.D. alles zal doen om het met de partners eens te blijven wat betreft de hoogte van de defensieuitgaven. De V.V.D. zal in eer ste instantie vasthouden aan het percenta ge van 4,25 van het nationale inkomen, zoals door een meerderheid van de com missie-Van Rijckevorsel is geadviseerd. De V.VD wil „heel constructief” mee werken aan de totstandkoming van de begroting 1973, in de eerste plaats door bezuinigingen en beleidsombuigingen en niet in de eerste plaats door belastingver hogingen. De heer Wiegel zei zich echter niet te willen vastleggen op de hoogte van de belastingdruk. Op het congres sprak het kamerlid mr. H. E. Koning zijn grote bezorgdheid uit over de „uitholling van de gemeentelijke autonomie”. Ook senator mr. H. v. Riel sprak hierover, erop wijzend dat de over heid te vaak een duidelijk inflatoire fi nanciering door de gemeenten toestaat. Bij het oversteken van een voorrangs weg verleenden zij volgens de politie geen voorrang aan een andere auto. De be stuurder hiervan en een andere inzittende zijn ernstig gewond naar het ziekenhuis in Meppel gebracht. ANTWERPEN. De 40-jarige Hage naar P. Leurs is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een verkeersongeluk te Aartselaar (11 km ten zuiden van Antwerpen). Zijn auto werd bij het oversteken van een weg aangereden door een auto met vier Belgische inzittenden. Twee Belgen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Voorts, wat wordt de bondgenoten ter compensatie aangeboden, als zij in het kader van een internationale arbeidsver deling onze luchtmachttaken overnemen? Waarom moet onze mobilisabele capaciteit die maar weinig kosten meebrengt zo drastisch worden verminderd? Immers mobilisabele eenheden maken een veilig heidssysteem bijzonder flexibel en dat is toch in deze „onzekere” tijd een voorname voorwaarde. Kan met dezelfde kosten als de minderheid voor ogen staan geen spreiding van de parate landmachteenhe- den worden verkregen over zes brigadès, het huidige aantal? De K.V.P. zal beslissen na zorgvuldige bestudering van de standpunten van de meerderheid en van de minderheid, en met bijzondere aandacht voor het vele waarover de commissie overeenstemming bereikte. De in het rapport unaniem be pleite prioriteit voor de defensie zal ge plaatst dienen te worden in het geheel van de prioriteiten en beleidspunten wel ke bij de vaststelling van de begroting 1973 en volgende jaren aan de orde zijn. Die afweging is in de eerste plaats een zaak voor het kabinet. De bewindsman zei dit zaterdag tijdens de opening van de recreatietentoonstelling Recreana in Leeuwarden. Het ministerie van CRM is er veel aan gelegen dat de Wadden beschermd gebied worden. De recreatieve ontwikkeling in Friesland vraagt echter, volgens de be- windman, ook op ander gebied planning. Voor het ontpolderen van gebieden (het weer onder water laten lopen van vroege re meren) zal er volgens hem een basis plan moeten komen, evenals voor de bossen en de wouden in samenhang met zuidwest Drente. Ook zal men zich moe ten afvragen of het grote plan Wylde- merk (totale investering 22 miljoen) zich wel verdraagt in het rustige Gaasterland. Hij wees erop dat de toeristische gebieden in Friesland keuzemogelijkheden moeten hebben voor de recreanten. Hier liggen tenminste vragen, waarmede de regering die nu een eindoordeel moei vellen nog alle kanten uitkan. De com missie van Rijckevorsel heeft door de eenzijdige opstelling van de minderheid, maar zeker niet minder door onwerkelijke houding van de meerderheid tenslotte géén duidelijke bijdrage geleverd aan de bepaling van ons veiligheidsbeleid. In bij komende kwesties, zelfs op belangrijke details, heeft zij nuttige aanbevelingen gedaan; op het kernpunt van „de omstre den zaak” die defensie is, zijn wij nog even ver als wij voor instelling van de commissie waren. Naast de besparing op de exploitatie kosten van 10 percent (voor 1972 bedroe gen die exploitatielasten 4,25 miljard) en het uitlichten van de oneigenlijke defen- sie-uitgaven (voor 1972: 884,8 miljoen), stemt de gehele commissie in met een nieuwe organisatiestructuur van het mi nisterie van Defensie, zoals die is uitge dacht door het bureau Bakkenist, Spits en Co. Een 24-jarige hoofdagent van politie, die met drie collega’s na een telefonische tip van een buurtbewoner per surveillan cewagen naar de groothandel was gediri geerd, zag hoe een inbreker over het platte dak van de groothandel liep. Hij sommeerde de man te blijven staan, maar schoot toen deze wilde wegduiken naar een van de lichtkoepels op het dak. Door dat de inbreker juist een bukkende bewe ging maakte, drong de pistoolkogel, die op de benenwas afgevuurd, bij de oksel in het lichaam. De man moet vrijwel onmiddellijk zijn doodgebloed. Twee mededaders van de inbreker, een 31-jarige Duitser en een 46-jarige Ensche- deër lieten zich zonder verzet aanhouden door twee andere politiemannen. Beiden bleken goede bekenden te zijn van de politie. Een is een oom van het slachtoffer. Enige tijd geleden had hij bij dezelfde groothandel voor duizenden guldens aan transistorradio’s gestolen. De Duitser bleek te zijn ontsnapt uit een inrichting in Coesveld, waar hij nog tot juli 1974 zou moeten vastzitten. Hoofdinspecteur R. A. T. Fleer, vertelde op een persconferentie dat de hoofdagent volgens de ambtsinstructies heeft gehan deld. Hij zou eerst „halt of ik schiet” hebben geroepen en toen dit bevel nit werd opgevolgd direct op de benen van de inbreker hebben geschoten omdat de vluchtpoging geen tijd overliet voor een waarschuwingsschot. De politieman kon de dader niet achter volgen omdat hij doodliep op schuren, tuinhekken en muren aan de zijkant van de groothandel. Ook had hij op het mo ment van het schot geen contact met zijn aan de voorzijde en aan de andere kant van het pand lopende collega’s. Het beroepsleger is uitvoerig ter sprake geweest binnen de commissie. De minder heid plus het lid Hoffman van de meer derheid vinden dat het keuzesysteem van diensttijd een eerste aanzet moet zijn tot een krijgsmacht van vrijwilligers, „iets dat niet alleen wenselijk is, maar ook onvermijdelijk”. De gehele commissie is het met minister De Koster van Defensie eens, dat weddeverhoging voor dienst plichtigen er niet in zit. Alleen het P.v.d.A.-lid Wierda houdt vast aan gelijke bezoldiging voor dienstplichtigen en vrij willigers. De internationale samenwerking vindt bij de gehele commissie grote weerklank. Vooral op het terrein van materieel, logis tiek en opleidingen kan volgens de com missie tot veel grotere samenwerking worden gekomen. „Als dat niet gebeurt, dan betwijfelen wij in ernstige mate of een doelmatige defensie-inspanning van de Europese landen aan het einde van de jaren zeventig nog wel mogelijk zal zijn”, aldus de commissie, De regering zal bij het internationale overleg duidelijk moeten maken, aldus de commissie-Van Rijckevorsel, dat de Ne derlandse NAVO-bijdragen wel eens in de verdrukking kunnen komen als de grotere samenwerking achterwege blijft. De commissie geeft ook gedetailleerde opinies over de drie krijgsmachtonderde- len. aanschaffen. Vijfde divisie niet verder mechaniseren, maar opheffen. Ook de 101ste brigade moet vervallen. Op een congres, zaterdag in Utrecht, zei de heer J. W. van Os medewerker voor de Provinciale Noordbrabantse bond van het Wit-Gele Kruis, dat men een organi satie, die in haar totaliteit zorgt voor een kleine drie miljoen leden oftewel tien miljoen inwoners, niet zomaar in de kou mag laten staan. De kruisorganisaties zul len in afwachting van hogere subsidies of een andere financieringsopzet niet ontkomen aan contributieverhoging. De presidente van de sectie maatschap pelijke gezondheidzzorg van de R. K Unie van Verpleegkundigen, mevrouw C F. A. Maquiné somde nog een reeeks moeilijk heden op. Er zijn volgens haar al 650 vacatures. Binnen vijf jaar zullen er der tienhonderd zijn door vergrijzing van het aantal wijkverpleegkundigen. Als oorza ken noemde zij: slechte arbeidsvoorwaar den, onvoldoende begeleiding, het ontbre ken van hoofdwijkverpleegkundigen, on deskundigheid van plaatselijke besturen, onvoldoende contacten met werkgevers en het in dienst nemen van niet volledig bevoegde wiikverpleegkundigen. LEEUWARDEN. Minister Engels van mening dat er een plan moet komen om de Waddeneilanden te beschermen tegen een al te grote stroom toeristen. Vorig jaar waren er 2’/» miljoen over nachtingen. Hij is in dit opzicht blij met het besluit van de Friese statenleden om geen dam naar Ameland aan te leggen. Gehele commissie: Een tweedë brigade en een tweede verkenningsbataljon lege ren in de Bondsrepubliek en een nieuw oefenterrein bij Ter Apel plus de daarbij behorende infrastructurele voorzieningen. Meerderheid commissie: Omvang bij drage aan NAVO van de landmacht hand haven, mechanisatie van de vijfde divisie in fasen voltooien, gemachaniseerde lucht- doelartillerie aanschaffen en vervangings- en moderniseringsprogram onvertraagd voortzetten. Minderheid commissei: Aan tal parate brigades terugbrengen van zes tot vier, waarvan er twee in de Bondsre publiek moeten worden gelegerd, twee brigades (naast de vier) met RIM-status, voor die zes brigades ook nieuwe wapens Om ongeveer half twee joegen, aange- wakkerd door een felle wind, de eerste vlammen door het hoge dorre buntgras aan de rand van een groot boscomplex. Na groot alarm trokken alle brand weerkorpsen van de gemeente Rheden naar de onheilsplek. Op dat moment zat het vuur reeds in een vrijwel ondoor dringbaar laag dennenbos. Het vermoeden bestaat dat een paar jeugdige bezoekers van het natuurgebied onvoorzichtig zijn geweest met open vuur. Het gebied is eigendom van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland. De A.R.P. zal de standpuntbepaling door het kabinet bij het beoordeling zwaar laten wegen. Nu de commissie-Van Rij ckevorsel adviseert dat in Zuidoost-Gro- nmgen een oefenterrein wordt gevestigd met de daarbij behorende infrastructurele voorzieningen acht de A.R.P. het noodza kelijk dat hierover op zo kort mogelijke termijn een beslissing wordt genomen om aan de onzekerheid in dit gebi°d een einde te maken. onder andere bouw van versterkte vlieg- tuigonderkomens en aanschaf minimaal benodigde korte-afstandluchtafweermid- delen. Tegen voortzetting van de nucleaire taak wordt geen bezwaar gemaakt. Meerderheid commissie: Onverkorte handhaving van NAVO-bijdragen van de luchtmacht, zo spoedig mogelijk vervan ging van de Starfighter F.104 G. op basis van één squadron per jaar en aanschaf geleide-wapenbatterij en. Minderheid commissie: Besluitvorming over vervanging Starfighter uitstellen, in NAVO-verband kijken of de Nederlandse luchtmachttaken kunnen worden overge nomen door andere partners, géén aan schaf van geleide-wapenbatterijen en het squadron transportvliegtuigen inkrimpen. ENSCHEDE. Bij een poging over het dak van groothandel in Enschede te vluchten, is een 21-jarige ongehuwde in breker uit Enschede omstreeks half drie in de nacht van zaterdag op zondag door een politieagent doodgeschoten. Gehele commissie: Betere bescher ming van operationele vliegtuigen door Zaterdagmiddag is in Amsterdam een demonstratie gehouden tegen het bewind van Franco naar aanleiding van de onlangs door de Spaanse po litie onderdrukte onlusten. In op- De V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer zal haar standpunt bepalen als de visie van het kabinet bekend is. De V.V.D zal uiteraard haar steun ge ven aan de maatregelen tot vergroting van de efficiency van het defensjé-appa- raat. Grote waardering heeft de V.V.D. voor het door de commissie ontwikkelde dienstplichtbeleid. staat voorop, daarna komen pas de ingre pen. Het percentage is dus niet afgeleid van de NAVO-bijdrage passend bij de strategische visie, maar omgekeerd: de gevechtswaarde wordt bepaald door wat bij het gestelde percentage mogelijk is. Hoe uit de impasse van tegenover el kaar staande meningen te komen? Ten aanzien van het budget neemt de K.V.P. een sleutelpositie in. Deze partij wenst, ondanks nominale concessies in de verkie zingstijd aan de confessionele partners gedaan, geen verhoging van de defensie uitgaven. NIJMEGEN. Op alle mogelijke pun ten zal de V.V.D. streven naar het behoud van dit kabinet, dat nog veel belangrijk werk te doen heeft”. Dit zei zaterdagmid dag de V.V.D.-fractievoorzitter uit de Tweede Kamer, de heer H. Wiegel, op het V.V.D.-congres in Nijmegen. Noch het vraagstuk van de belastingdruk, noch de besluitvorming over de defensieuitgaven mag zijns inziens een eventueel breekpunt z(jn in de samenwerking met de regerings partners. UTRECHT. De wijkverpleging in Nederland staat voor een noodsituatie. Dat komt onder andere door het bevrie zen van overheidssteun voor de maat schappelijke gezondheidszorg door het ka- binet-Biesheuvel. AMSTERDAM. De 60-jarige Amster dammer M C. Niemeijer is zondagmiddag in het Wilhelmina gasthuis overleden aan de verwondingen die hij vermoedelijk in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft opge lopen bij een val uit het raam van zijn tweede etagewoning op de Overtoom in Amsterdam Buren ontdekten de man zate' mor gen liggend op de binnenplaats achter het huis. De afdeling verificatie van de dienst invoerrechten en accijnzen van ’s rijks belastingen te Groningen heeft de boeken aangetroffen onder de uit het buitenland binnenkomende pakketpost. Het is de eer ste keer, dat in Groningen een dergelijke vondst werd gedaan. De zeven „boeken” waren bestemd voor vijf adressen in Groningen. Aan het handschrift te zien, moeten de pakketjes van dezelfde afzender afkomstig zijn. Enige geadresseerden werden aangehou den, maar na verhoor weer vrijgelaten. Bewezen zal nog moeten worden, dat de geadresseerden voor de invoer van de hasjies aansprakelijk zijn. Alle betrokke nen ontkennen van de zending op de hoogte te zijn geweest. DEN HAAG. Het rapport van de commissie van Rijckevorsel dat nu op tafel ligt, wettigt eigenlijk alleen maar de conclusie, dat wij een jaar hebben verspeeld voor de oplossing van het echte defensievraagstuk. Dat is een uitermate teleurstellend resultaat. Weliswaar heeft de commissie belang rijke voorstellen gedaan op het gebied van de dienstplicht en de toporganisatie van het departement, maar deze onder werpen lagen buiten haar oorspronkelijke opdracht. Die opdracht luidde: een kri tisch onderzoek van de Nederlandse NA VO-bijdrage en het aangeven van een redelijk financiëringsniveau daarvoor. Maar juist op dit punt is de verdeeldheid van het vorige jaar onverminderd geble ven. De meerderheid van de commissie wenst géén riskant voorschot te nemen op een eventuele ontspanning in Europa, maar de achterstanden in de opbouw van het defensie-apparaat in te lopen. Het budget moet daarom evenals de Nota den Toom van 1971 aangaf toenemen tot 4,2 percent van het national? inkomen (thans 3.9 percent). Afgezien van de vol strekte onhaalbaarheid van 4,2 percent, Met dezelfde politiek-strategische visie dachten de oppositiepartijen vorig jaar nog op defensie te kunnen besparen en tot 3.5 percent te kunnen dalen. Het is In ieder geval een winstpuntje, dat nu is komen vast te staan dat een doorgaande vermindering van het defensiebudget in redelijkheid niet mogelijk is en dat de veiligheidsinspanning tenminste op het huidige financiële niveau moet worden gehandhaafd. De minderheid, die politiek het meeste gewicht (P.v.d.A. K.V.P. D’66, A.R.P.) heeft, mist in haar deel van het rapport helaas overtuigingskracht. 3.9 percent Gehele commissie: Vervangingspro gramma uitvoeren, zodat in de loop van de jaren tachtig kan worden beschikt over drie onderzeebootbestrijdingsgroe- pen met zes ondrezeebootbestrijdingsfre- gatten, een geleide-wapenfregat en een bevoorradingsschip, alle voorzien van he likopters; een onderzeebootbestrijdings- groep van vier standaard-onderzeebootbe- strijdingsfregatten, zes onderzeeboten, 25 maritime patrouillevliegtuigen, twee mij- nenbestrijdingsgroepen van elk 12 schepen en een groep van zeven schepen. gegeven de algemene financieel-economi- sche toestand van ons land, boet deze meerderheid ook aan gewicht in, omdat zij bepaald wordt door de zes ambtelijke leden, waarvan de meeste al medewerkten aan de nota-Den Toom. De minderheid (vijf civiele leden: Brinkhorst, Kooijmans, Neuman, Wierda en Van Rijckevorsel) wil de defensieuit gaven stabiliseren op 3.9 percent. Zij durft het risico wel te nemen van een defensie die zich alleen voorbereidt op „kleine” conflicten. Zij stelt dan ook ingrijpende wijzigingen van onze NAVO-bijdrage voor. BERGEN. Door onbekende oorzaak is zaterdagmiddag brand uitgebroken in het natuurreservaat van het Limburgse Landschap op De Hamert in de Noordlim- burgse gemeente Bergen. Tientallen hec taren bos werden verwoest. MIDWOLDA. In het Groningse Mid- wolda heeft een felle brand de kapitale boerderij van de landbouwer G. Wierin- gen aan de Hoofdweg volkomen in de as gelegd. De schade wordt geraamd op 300.000. WELLENS. In het Groningse Wel lens, gemeente Ten Boer, is zaterdagmid dag een landbouwschuur aan de Hemer- terweg, bewoond door de landbouwer G. E. Willems door brand totaal verwoest. De schade bedraagt ruim 200.000. Marine: intact laten van de huidige omvang. Landmacht: vermindering van het aan tal parate brigades van 6 naar 4; van de 4 brigades ziet men er 2 in Duitsland en de overige in de omgeving van Ter Apel; 2 parate brigades worden mobilisabel; de thans mobilisabele vijfde divisie wordt opgeheven. Luchtmacht: het voortbestaan van dit krijgsmachtdeel wordt twijfelachtig; de taken moeten in een internationale werk verdeling worden afgestoten. Het is vrijwel zeker dat de meerderheid van de commissie tot geheel andere prio riteiten zou zijn gekomen, indien zij zich niet had vastgelegd op een onhaalbaar hoog defensiebudget. Het minderheidsrapport roept diverse vragen op: Is de sterk maritieme visie verstandig als men let op de ontwikkelingen bij onze belangrijkste bondgenoot, de Verenigde Staten? Daar zien wij een forse uitbrei ding van de marine strijdkrachten. Aan sluitend op deze ontwikkeling lijkt het voor een bondgenoot voor de hand liggend een ander zwaartepunt te kiezen. Opmer kelijk is dat de minderheid aan deze ontwikkeling in Amerika geheel voorbij gaat

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2