Nieuwe tips Windhoos in Tiel en Hilvarenbeek Rapport Defensiecommissie moordzaak Veel politici delen DODE EN VEEL SCHADE Bloemena minderheids DOOR BAR NOODWEER standpunt Bomalarm bij Shell bleek grap Brand verwoest PIETER VAN PIETER hotel in Zeist De Brauw Minister haalt uit naar Wilhelmus en KVP liberalen ging niet door ROD1ER PARISI T I if n rw T Santo half Kartonindustrie: structuurschets VOORZICHTIG MET C-FILM geen Bij zwangerschap eenzijdig 2 F „Trofanil” tg j i DI DINSDAG 28 MAART 1972 Blikseminslag Op de weg Bi Rutgersstichting: F 9 Q Te klein i- Valkhof Prettig U te ontmoeten lekker van smaak.... uw koffie op kleur.... en maar half zo vet. Wïf J i (Van onze parlementsredactie) (Van onze correspondent) ADVERTENTIE >1 AAAAAAAAAIWWWIA/IMVWVSAAWWVVVVVVVVUVVI/VVW (Van onze onderwijsredacteur) ADVERTENTIE GR. HOUTSTRAAT 26 De resten van een Haagse bouw steiger die sneuvelde in de storm. Ook als u het gewoon als een oriënterend bezoek wilt beschouwen, vindt Mariëtte het prettig U weer te ontmoeten. 1 re£ No vai Mé pr< die gemaakt de circustent op te bouwen van Faggioni, dat voor het geven van drie voorstellingen in Delft is neergestreken. De voorstelling van maandagavond moest daarom worden afgelast. De voorstellingen van vandaag en woensdag gaan volgens de circusdirectie wel door. felle in Fatale val. De 19-jarige bouwvakarbeider S. Kramer uit Nieuwehorne (Friesland) is in een in aanbouw zijnde bejaarden flat in een liftkoker gevallen. Hij maakte een val van 22 meter en werd dodelijk gewond. DEN HAAG. Het Staatstoezicht op de Volksgezondheid heeft het gebruik van het verpakte geneesmiddel „Trofanil” voor vrouwen gedurende de eerste drie maan den van de zwangerschap voorshands ont raden. r r r 5 3 1 ge wi 101 pr ge di< va sii 1 1 1 Sigarettenroof. De Rotterdamse politie heeft vier mannen gearresteerd, die ver moedelijk een container met vier mil joen sigaretten ter waarde van 350.000 gulden hebben geroofd. De container, die in Rotterdam was gestolen, is terug gevonden in St. Willibrord, waar ook een groot gedeelte van de sigaretten werd teruggevonden. Twee inwoners van St. Willibrord, een 36-jarige betonwer ker en een 22-jarige machinist zijn aan gehouden, evenals een 33-jarige werk tuigkundig inspecteur uit Vlaardingen en een 38-jarige bedrijfsleider uit Rotter dam. Ii pro sch afv Str tijr teis syn bij tie. G stal voo leid ten am Vai li l l 1 C me in aai ma bij hel Tw ple ho: ter kei nic dai gir dei sta lat Nc lat eei ho da on ste hc gr vc vc Vc Pi m w; af ee bl Ook in Hilvarenbeek richtte het nood weer schade aan. Door een eveneens hoos- achtige rukwind sneuvelden delen van woningen en schuren in het westelijk dorpsdieël. Van ttentaMben woningen ver dwenen antennes en dakpannen. Volgens de rijkspolitie zijn van vijf woningen de daken vernield. De voorkeursbehandeling voor de de- fensie-uitgaven (de gehele commissie wil een vast percentage voor de volgende drie jaar) is door mr. Van Rijckevorsel nog eens benadrukt, maar met name de K.V.P. en de A.R.P. maakten in hun eerste reacties duidelijk dat de prioriteiten voor de begroting van 1973 afgewogen moeten worden, defensie en andere zaken dus. Met name de P.P.R. en D’66 staan afwij zend tegenover een vast percentage voor defensie. De meerderheid van de commissie-Van Rijckevorsel vindt zelfs dat de door de meerderheid voorgestelde 4,25 percent van het geschatte nationale inkomen nog maar het minimum is. Men heeft slechts een aantal aanbevelingen van de NAVO-studie „Allied Defence” overgenomen. Men heeft ook geen alternatieven voor lagere per centages willen aangeven, iets waarover oppositieleider drs. Den Uyl zich nogal AMSTERDAM. Maandagavond zijn in Amsterdam tegen elf uur, kort na een vervolgprogramma van AVRO’s Televizier Magazine over de moordzaak Bas Bloeme na opnieuw twee tips over „een rode auto" binnengekomen. Er blijven, aldus de politie, tips binnendruppelen. Vandaag zijn 20 man extra ingezet voor het na trekken van deze tip. Van de sinds vrijdag avond ongeveer 230 binnengekomen tips waren er ongeveer 80 van buiten Amster dam afkomstig. In de loop van maandag zijn bij' de Amsterdamse politie ongeveer 15 tips bin nengekomen in de zaak van de in augus tus vorig jaar vermoorde 9-jarige Bas Bloemena uit Amsterdam. Bij het bureau van het district Utrecht van de rijkspolitie in De Bilt kwamen 12 telefoontjes binnen. Hierbij waren sugges ties en enkele tips, die niet zo hoopvol lijken, maar tóch zullen worden nage trokken. genoemd. Mijn vrouw bleek Pieter of Peter aardige namen te vinden”. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. De derde zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven heeft de namen Pieter- Christiaan Michiel gekregen. In het Nijmeegse stadhuis maakte mr. Van Vollenhoven dit bekend aan burge meester mr. Th. de Graaf, die fungeer de als ambtenaar van de burgerlijke stand. Het is voor de derde maal dat in Nijmegen een prinsje is aangegeven. Voor Pieter-Christiaan waren dat de prinsjes Bernhard en Carlos. In de fraai met lentebloemen ver sierde Trèveszaal van het stadhuis werd de geboorteacte getekend van de jongste zoon van prinses Margriet. Bij de aangifte waren getuigen mr. B. Biesheuvel en prof. dr. L. Beel, die samen met burgemeester De Graaf als eerste het prinsje hadden gezien. Het Wilhelmus weerklonk deze keer niet wegens een technische storing. „Het is een flinke baby die niet huilde. We kunnen nu al voorspellen dat hij zich straks door zijn twee oudere broertjes niet de kaas van het brood zal laten eten”, aldus mr. De Graaf. Na de ondertekening van de geboorteacte werd prins Pieter-Christi aan, prins van Oranje Nassau-Van Vollenhoven, opgenomen in de Nij meegse registers met actenummer 893. Burgemeester De Graaf zei het een bijzonder genoegen te vinden het kind te hebben ingeschreven en wenste prinses Margriet en haar baby een spoedige thuiskomst. „Nijmegen hecht heel bijzondere betekenis aan het feit, dat na het prinsje Bernhard weer een prins in Nijmegen is geboren. Deze blijde gebeurtenis versterkt ongetwij feld opnieuw de banden tussen het huis van Oranje-Nassau en de trotse Keizerstad aan de Waal. leidsombuigingen. Zijn ombuigingen belie pen ƒ140 miljoen, de onze 1 miljard.” Over De Zeeuw, die vorige week zei dat de tijd nog niet gekomen is voor rege- ringsingrijpen in de loon- en prijsontwik keling, zei de wetenschapsminister: „Eén voorzitter van deze partij moet zich reali seren dat hij mede het klimaat moet scheppen waarin ook zijn partij verant woordelijk is voor maatregelen die geno men moeten worden. Hij is geen voorzit ter van een Boerenpartij, die het van goedkope effecten moet hebben.” De Brauw zei mèt regeringsleider Bies heuvel te geloven „dat deze ploeg het kan en zal klaren, maar dan moeten we ons wel gedragen voelen door partijen en frac ties. We worden gesteld voor hartver scheurende problemen. Het gaat niet aan ons als DS’70 gelijk te geven op het stuk van lonen en prijzen en dan anderzijds toch voor belastingverhoging te pleiten”. „Witteveen moet zich realiseren dat de geloofwaardigheid van zijn partij op het spel staat. Als ik hem in een radiocom- mentaar iets hoor zeggen in de zin van: DS’70 brengt er niets van terecht, dan vraag ik me af waarom hij dat zegt. Mede door zijn toedoen, of beter door zijn nalaten zijn we in een situatie gekomen waarin onze partij de medeverantwoorde lijkheid op zich genomen heeft voor be- Speuracties van Shell-employees en re chercheurs van de Haagse politie leverden niets op. Toen ’s avonds om zeven uur nog niets gebeurd was nam men aan, dat het alarm berustte op een misplaatste grap. Een woordvoerder van Shell verklaarde later, dat er vaker bomalarm is bij Shell. Meestal zouden het aankondigingen zijn van aanslagen die zouden moeten plaats vinden bij Shell-vestigingen op de Rotter damse Maasoever. „Aan alle bommeldin gen besteden wij de nodige aandacht”, al dus de woordvoerder. „Het blijkt echter altijd loos alarm te zijn”. Bij de Haagse politie beweert men van geen bommelding bij Shell te weten. Er zouden geen rechercheurs in of bij het Shellgebouw geweest zijn. De Shell- woordvoerder: „Meteen na de bommelding hebben we het gebouw met de politie doorzocht. Verder kan ik er ook niets van zeggen”. TIEL/HILVARENBEEK. Het nood weer boven Nederland heeft gisteren één dode geëist. Een windhoos trof maandag middag de westelijke stadswijk van Tiel. Vele ruiten, vooral in flatgebouwen, wer den vernield, met als gevolg dat in heel wat huizen van de inventaris weinig heel bleef. Ook letigbouwwoningen moesten het ontgelden: daken werden beschadigd en teievisiemasten sneuvelden. Enkele flatbewoners moesten zich onder dokters behandeling stellen voor snijwonden door rondvliegend glas. De schade wordt op vele tienduizenden guldens geraamd. Minister Stuijt van Volksgezondheid heeft dit aan de Tweede Kamer meege deeld in antwoord op vragen van het P.v.d.A.-Kamerlid Lamberts. Voor diens suggestie om dit geneesmiddel althans voorlopig uit de circulatie te nemen zegt de minister geen directe aanleiding te zien. De vruchtbeschadigende werking van het geneesmiddel staat volgens de minister niet met zekerheid vast. Door de jongste gezinsuitbreiding wordt het huis van prinses Margriet en haar man, paleis het Loo op den duur te klein en daarom heeft men al naar iets anders uitgekeken in Apeldoorn. In deze omgeving zal, als alles voorspoe dig verloopt, dit jaar nog met een nieuwbouw worden begonnen. Pieter van Vollenhoven verklaarde dat zijn vrouw en de baby na Pasen naar huis mogen keren. Ook met prinses Irene gaat het goed. „We hebben drie kamers in het ziekenhuis, waarvan prinses Ire ne er een heeft en dat gaat voortreffe lijk”. Nieuwe burgemeesters. De heer S. Bud- dingh te Heelsum is benoemd tot bur gemeester van Steenderen bij Zutphen. De heer Buddingh is sinds 1 april 1958 adjunct-directeur van de Prins Bem- hardschool voor lager economisch en administratief onderwijs in Wageningen. Hij is 37 jaar en lid van de ARP. Drs. J. V. M. Steegmans te Zeist is benoemd tot burgemeester van Grubbenvorst. De heer Steegmans is sinds 1 oktober 1967 directeur van het rijksobservatietehuis voor jongens te Zeist. Hij is 41 jaar en lid van de KVP. De heer M. van Prooyen is benoemd tot burgemeester van ’s-Gravenzande. De heer Van Prooy en is sinds mei 1960 burgemeester van Sprangkapelle. Hij is 53 jaar en lid van de ARP. DEN HAAG. Minister De Brauw (wetenschappelijk onderwijs) is maandag avond fel uitgevallen tegen oud-minister Witteveen (V.V.D.) en K.V.P.-voorzitter De Zeeuw. Tijdens een bijeenkomst van de Haagse afdeling van zijn partij DS’70 zei De Brauw, niet te begrijpen wat beide heren bezielt. DEN HAAG. Het wetenschappelijk onderzoek naar de betrouwbaarheid van het nieuwe voorbehoedsmiddel „c-film” is nog lang niet afgesloten. Het is daarom raadzaam dit middel alleen als extra ze kerheid te gebruiken, tezamen met spi raal, schildje of condoom. Dit schrijft de Dr. J. Rutgersstichting aan haar consul tatiebureau voor geboorteregeling en sek- suali'tei'tsvraagstukken over „C-Film”. GRONINGEN. Het structuuronder- xoek dat door de Stichting Nederlands Economisch instituut in opdracht van de vereniging van kartonfabrieken is verricht Bal met de daarbij behorende conclusies en aanbevelingen door het bestuur van de vereniging van kartonfabrieken niet zon der meer worden overgenomen, zo deelde de voorzitter va nde vereniging, ir. J. J. de Jongh, op een persconferentie in Haren (Gr.) mee. Het rapport, dat adviseert tot een fusie van alle massief-kartonondernemingen, wordt door de werkgevers in deze tak van Industrie bij monde van de voorzitter onvolledig, eenzijdig en ongenuanceerd genoemd. De vereniging wijst de aanbeve ling om tot fusie over te gaan van alle massief-kartonfabrieken, ook die welke elders in Nederland zijn gevestigd, even tueel met afstoting van andere activitei ten, niet zonder meer af. Wel acht zij de in het rapport gegeven argumentatie niet toereikend om de aanbeveling voetstoots aan te nemen. „Vooral met het oog op de instandhouding van de werkgelegenheid acht de vereniging het in strijd met haar verantwoordelijkheid, de aanbeveling zonder dat over de consequenties hiervan duidelijk inzicht bestaat, op stel en spronp op te volgen” aldus het bestuur van de vereniging, waarbij elf va nde veertien in Groningen en Drente bestaande kartonfa brieken zijn aangesloten. De werkgevers zullen een oplossing zoe ken voor de moeilijke situatie, waarin hun bedrijfstak zich bevindt, in samen werking met het industrialisatiebureau Noorden des lands. Oenkerk een boerderij door blikseminslag uitgebrand. De bewoner, veehouder R. Oostenburg, was niet thuis maar zijn 27- jarige zoon en de 55-jarige knecht slaag den erin 50 koeien te redden. Twee koeien en acht kalveren kwamen in de vlammen om. DEN HAAG. Politiek Den Haag ver wacht, dat de fracties van K.V.P. en V.V.D. in de Tweede Kamer in zeer nauw overleg met elkaar de kloof van 0,3 per cent van het nationale inkomen (twee miljard gulden) tussen meerderheid en minderheid van de commissie-Van Rijcke vorsel voor wat betreft de defensie-uitga- ven voor de komende drie jaar zullen dempen. Men heeft enig houvast aan het „minimumbedrag” van 3,9 percent dat de gehele commissie-Van Rijckevorsel in ie der geval wil uittrekken. Minister Nelis- sen van Financiën zou vanwege de benar de financiële positie liever een lager per centage dan 3,9 zien. Na het officiële gedeelte werd de gebruikelijke kandeel geserveerd en daarna de geboorte van prins Pieter- Christiaan met een glas champagne gevierd. In het Radboudziekenhuis waar de koninklijke baby aan burge meester De Graaf en de getuigen was getoond, werd eveneens kandeel ge schonken. Mr. Van Vollenhoven, die zich had voorzien van een margriet op zijn revers, verklaarde na de aangifte de keuze van de namen voor zijn zoon. De brandweer stond voor een hopeloze taak vanwege de harde wind die het vuur fel aanwakkerde. De schade beloopt enkele tonnen „Het zijn goede Nederlandse namen en daar zijn wij erg op gesteld. Pieter spreekt voor zichzelf, die naam is nog niet geraden. Christiaan en Michiel duiden op de Paastijd, waarvan Mi chiel is terug te voeren op de aartsen gel. Het prinsje krijgt de roepnaam Pieter-Christiaan, maar wordt Pieter ontstemd heeft uitgelaten in een eerste reactie. „Dat alternatief heeft de minder heid van de commissie gegeven”, zei com missievoorzitter mr. Van Rijckevorsel. P.v.d.A.-defensiespecialist mr. Stemer- dink kan niet geheel meegaan met het minderheidsstandpunt. „Er zijn een aantal veel geld besparende voorstellen uit onze twee rapporten „Doelmatig Defensiebe leid” niet overgenomen”, zei hij. „We zit ten, ook als we 3,945 percent aanhouden, over drie jaar weer in de moeilijkheden. Ook de minderheid had alternatieven voor aflopende percentages moeten maken, waaruit dan gekozen kan worden door de regering”, aldus mr. Stemerdink. Commissievoorzitter Van Rijckevorsel, die tot de minderheid behoort, bepadrukte nog eens met grote klem dat de regering geen enkele partijpolitieke betekenis kan hechten aan het rapport. Tot de minder heid van de commissie, welke nogal dras tisch wil bezuinigen op de defensie, beho ren leden van regeringspartijen: van de K.V.P. de heren Van Rijckevorsel en Neu man en van de A.R.P. prof. Kooymans. Van de regeringsfracties reageerde al leen K.V.P.-leider mr. Andriessen positief op het standpunt van de minderheid. De K.V.P. voelt zich tot het minderheids standpunt aangetrokken, zonder dat overi gens zonder meer tot het zijne te maken, zei hij. Ook D’66 staat volgens fractievoorzitter mr. Van Mierlo dichter bij de politieke benadering van de minderheid. D’66 zet een groot vraagteken achter de gedach tengang van de gehele commissie om de defensieuitgaven te koppelen aan een vast oercentage van het nationale inkomen. Mr. Van Mierlo acht het overigens op zijn minst hoogst twijfelachtig of bij een af weging van prioriteiten het geld kan wor den opgebracht dat gemoeid is met het percentage dat de minderheid voorstelt. Hij staat positief tegenover herstructure ring van de defensieorganisatie en de dienstvervulling naar keuze. Evenals bij de geboorteaangifte van prins Bernhard ontving mr. Van Vol lenhoven een geschenk, Was het vorige keer een lepel, een produkt van de typische Nijmeegse zilversmeedkunst, voor prins Pieter-Christiaan mocht zijn vader een kopergravure, voorstellende het Valkhof van de tekenaar Hendrik Hoogers, in ontvangst nemen. Om zijn zoon later nauwkeurig over Hendrik Hoogers te kunnen vertellen deed mr. De Graaf er een boekje over diens leven bij. De harde wind kostte maandagmiddag in de Amsterdamse nieuwbouwwijk Bijl mer een dode op de provinciale weg Diemen—Weesp. De 56-jarige Hilversum mer Gerben Kempenaar kon zijn Opel, waarachter een aanhangwagentje door een felle rukwind niet in bedwang hou den, raakte op de Mnkerweghelft en reed frontaal in op de Morris van de 25-jarige Jaap Lipsius uit Weesp. De Hilversummer raakte zwaar gewond, de man uit Weesp kwam om het leven. De storm heeft het ook onmogelijk LEEUWARDEN. Tijdens een hagelbui boven Noord-Friesland, ZEIST. In de afgelopen nacht is na een explosie het bekende hotel „Bella Vista” aan de Stationslaan in Zeist uitge brand. Veel animo. Bij de pedagogische aca demies hebben zich reeds ruim 1000 eerstejaars-studenten méér aangemeld dan vorig jaar. Het totale aantal aan meldingen bedraagt momenteel 8500. DEN HAAG. Een onbekende man heeft het hoofdkantoor van Shell aan de Oostduinlaan in Den Haag gebeld met de mededeling, dat binnen enkele uren het gebouw de lucht in zou gaan. Volgens de onbekende bom-melder zouden Arabieren enkele bommen hebben geplaatst in het gebouw. Omwonenden hoorden omstreeks kwart voor drie een zware klap. Even later stond het restaurantgedeelte van „Bella Vista” in lichter laaie. Korte tijd later stond het hele complex van onder tot boven in vlammen. Het omvatte 20 ka mers, enige restaurant-afdelingen, waar onder een bekend Indisch restaurant en tal van zalen. Het was de laatste tien jaar gemoderniseerd en uitgebreid. De eigenaar, de heer Hoogeveen, kon niet zeggen waardoor de ontploffing was ontstaan. In Bussum is een cash and carry- bedrijf, gevestigd in een loods in het centrum, maandagavond door brand gro tendeels verwoest. Er was voör 400.000 aan levensmiddelen in het gebouw aanwe zig. De oorzaak van de brand is niet bekend. la.if'

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2