Fiets als Tegenstellingen binnen IRA-organisatie CRAIG Mansholt: Beperking MOGELIJK OVERSLAAN economische groei k Vijftig miljoen Fransen behelpen zich met elf 1 heeft geen eerbied voor Antiek Vrijspraak broeders Hoessein legt plan uit schild bij gevecht miljoen tandenborstels „TERREUR KAN „Bruto nationaal geluk” het leven” „Soledad” „Angela Davis Nixon zijn „Negentig percent Angolezen ontevreden” io China laat Britse vrouw vrij Het wapen van Enkhuizen Ia n\gso laÏ W f 1 I 3 DINSDAG 28 MAART 1972 (Van onze redacteur in Londen) Papen en apen Britse vlag Zwak Spanje Felle taal JANSSTRAAT 5 N auwelijks actief HAARLEM Niet nadenken Officier van Justitie Albert Harris: U bóft als u vanvis houdt Fijne schotel gebakken vis met gember Snijd 600 gr gefileerde vis aan stukjes, zout ze en bak ze in weinig olie. Snipper in aparte pan 1 ui, 1 teentje knoflook, 1 tomaat, 1 appel, en 3 gembernootjes; daarna fruiten en bestrooien met kerrie. De vis toevoegen, flinke lepel bloem erover en steeds roerende zóveel water toevoe gen, dat dik gebonden massa ontstaat. Enkele minuten zachtjes laten stoven. Opdienen met aardappelpuree of rijst en garneren met sla en schijven sinaasappel. houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassen aarseweg 20, Den Haag. Vi;*: LONDEN Als vandaag het Britse Lagerhuis de maatregelen van de regering-Heath aanvaardt en het bewind van de nieuwe minister voor Noord-Ierland Whitelaw begint, staat één ding vast: de grote meerderheid van de ruim één miljoen Ieren heeft meer dan genoeg van de gewelddaden. Men is bereid mee te werken aan iedere constructieve oplossing van het probleem. De politici daarentegen roepen hun volgelingen op tot een strijd die de zaak alleen nog maar kan verergeren en de fronten verhardt. (Van een speciale verslaggever) „Er bestaan sociale leemtes waarvan ondergrondse krachten gebruik maken om binnen te dringen en ontevredenen voor hun zaak te winnen. Deze ontevredenen vormen in het geval van Angola meer dan 90 percent van de bevolking”, aldus een geheim rapport van dr. Alfonso Mendes, directeur van het Instituut voor Arbeid, Sociale Voorzieningen en So ciale Actie, samengesteld in opdracht van de Portugese regering om een contra-subversieve politiek te kunnen voeren. Vroeger - 1 - S (Van onze redacteur in Brussel) 4 ADVERTENTIE I ADVERTENTIE k Dat houdt geen verbetering in. Het is een belachelijke formaliteit, die hele maal niets verandert.” ontraden werd al te veel lolly’s, zuurtjes en andere zoetigheden te zuigen. Mevrouw Yang die getrouwd is met een Chinees, is een van de vier Britse onder danen die nog in China gevangen zitten. Treinongeluk .Ongeveer 300 treinreizigers zijn vanochtend gewond bij een trein ongeluk in Japan. De trein was met 1.500 inzittenden op weg naar Tokio en reed op een stilstaande trein o p het station van Funabashi. Regelmatig ’s ochtens en ’s avonds de tanden poetsen is een gebruik of een luxe waartoe nog niet één op de tien Fransen zich laat verleiden. Ik denk dat de vrijheidsstrijd nog wel vijftien of twintig jaar zal duren. Ik vrees dat er tegen die tijd wel eens een zeer grote opstand in heel Afrika zou kunnen ontstaan, van alle zwarten tegen de totale blanke overheersing.” George Jackson schreef een inmiddels beroemd geworden reeks brieven aan An gela Davis die werden gepubliceerd onder de titel „Soledad-brother”. De Jordaanse vorst, die een particulier bezoek aan de VS brengt, is gisteravond in Washington aangekomen. ».i«ootZZ3o PARIJS. In het jaar 1970 werden in Frankrijk elf miljoen tandenborstels ver kocht. Wanneer men aanneemt dat bij redelijk gebruik een tandenborstel elk jaar toch wel eens vernieuwd mag wor den, dan ligt de conclusie voor de hand dat op een bevolking van vijftig miljoen de Franse gezinnen zich over het alge meen gezamenlijk dus best met één zo’n borstel weten te behelpen. „Ik geloof niet dat als het werk op de koffieplantages minder wordt door acties als bijvoorbeeld in Neder land de toestand voor de Angolezen veel slechter zou worden. Een beetje misschien maar dat zal ze helpen zich sneller te realiseren hoe de toestand is. zijn gerechte straf niet ontgaan, aldus werd er dreigend bij verteld. De Noordierse kardinaal Conway ver klaarde gisteravond voor de Britse televi sie dat zijn volgelingen geen behoefte hebben aan vrede, maar dat ze geen vergiffenis kunnen opbrengen voor diege nen die de strijd gewelddadig willen voortzetten.” Deze ietwat opzienbarende onthullingen zijn dezer dagen in Parijs openbaar ge maakt door het genootschap van Franse tandartsen, dat juist weer zijn jaarlijkse campagne voor een betere mondhygiëne lanceerde. Zo werd vorig jaar geprobeerd drie miljoen Franse kinderen op hun scholen wat vertrouwder met de tanden borstel te maken, waarbij hun bovendien Er is een marslied dat regelmatig, een paar keer per dag wel, op de radio te horen is. „Angola es nos” (Angola is van ons) heet het. Ze hebben een superioriteitsgevoel ten opzichte van de Angolezen.” gaxnui SyrensBellO' |g So da Bamteiro Igo s |fMos5omades(,£ SAN JOSé (Reuter en UPÏ) In San José in Californië is gisteren met een uur vertraging het proces begonnen tegen An gela Davis. De Amerikaanse negeractiviste wordt ervan beschuldigd de wapens te hebben geleverd die werden gebruikt bij een overval op het gerechtsgebouw van San Rafael, waar in 1970 een rechter, twee gevangenen en een getuige werden doodgeschoten. De Noordierse premier Brian Faulkner, die vandaag zijn ambt door het initiatief van de Britse regering verliest, slaakt sinds gisteren ook veel fellere taal uit. Hij legde dit uit met te vervolgen: „Papen zijn de volgelingen van Roomse afgodendienst, de apen zijn die protestan ten die met de papen willen praten”. Deze woorden werden met luid applaus be groet, hoewel dit in de kerk ongebruike lijk is. By een vechtpartij tussen studenten en politie op het terrein van de uni- versiteit van de Amerikaanse stad Boston werden rake klappen uitge deeld. Een betoger (rechtsonder) is al neergeslagen. Een andere student verdedigt zich met zijn fiets. De be togers protesteerden tegen de ver schijning van marinerecruten op het universiteitsterrein. Bij deze demon stratie werden dertig mensen opge pakt. „Het rapport zal een enorme storm doen opsteken in Portugal als de pers er lucht van krijgt. De regering zal verklaren dat het allemaal leugens zijn, want ze houdt toch voortdurend vol dat er geen moeilijkheden zijn in Angola?” zegt ex-missionaris José Vei- ga, die de hand op het rapport heeft kunnen leggen. José Veiga heeft negen jaar als missionaris in Angola gewerkt: acht jaar in en rondom de hoofdstad Luanda, één jaar in het district Nova Lisboa (Nieuw Lissabon). „Mijn oersoonlijke mening over de toekomst van Angola in het bijzonder en van Afrika in het algemeenhet gevaar bestaat dat in Angola de daar wonende Portugezen zich eenzijdig on afhankelijk zullen verklaren van Por tugal, zoals dat ook in Rhodesië is gebeurd. Dat zou vermoedeliik geen verbetering betekenen. Gisteren was de eerste dag van de staking in Ulster die ook vandaag nog zal voortduren. Ze werd uitgeroepen door de leider van de militante rechtse protestan ten, de vroegere Noordierse premier Willi am Craig, die nu leider van de Irish Vanguard-organisatie is. (Van onze redacteur in Parijs) „Ik heb er nooit actief voor bevrij dingsbewegingen gewerkt. Wel heb ik geprobeerd de negers hun positie van onderdrukten te laten ervaren. Als mensen niet een beetje beseffen hoe en onder welke omstandigheden ze leven, kan je niet gaan evangeliseren. Als ze eenmaal hun situatie beseffen kunnen ze zelf politiek bewust worden Want dat is het belangrijkste instrument in de kolonisatie: de Portugese hiërarchie die door geestelijke onderdrukking al les tegenhoudt wat naar bewustmaking ruikt.” Ook Europa moet leren zien dat Angola recht heeft op vrijheid, om zichzelf te zijn, om meester te kunnen zijn over eigen land, cultuur en eigen ontwikkeling. Wat men in Nederland en Europa voor Angola zou kunnen doen is: dat besef wakker maken en druk uitoefenen op politieke en econo mische machten in Europa”. WASHINGTON (Reuter). Koning Hoessein van Jordanië zal vandaag in het Witte Huis aan president Nixon zijn plan voor een federaal koninkrijk uiteenzetten. Dit heeft een woordvoerder van de presi dent Nixon in Washington meegedeeld. Het besluit van de jury bestaande uit negen blanke vrouwen en drie blanke mannen werd gisteravond bekend nadat men sinds vrijdagavond overleg had ge voerd Dit Amerikaanse proces heeft dertien weken geduurd. De „Soledad broeders” werden ervan beschuldigd de blanke ge vangenbewaarder John Mills op 16 januari 1970 te hebben doodgeslagen. De inmiddels bekende auteur George Jackson, werd eveneens hiervan beschuldigd. Hij is op 21 augustus 1971 door bewakers doodge schoten omdat hij „uit de San Quentin gevangenis probeerde te ontsnappen”, zo wordt officieel gezegd. Door zijn achterban wellicht daartoe gedwongen, verklaarde hij ieder vertrou wen in de regering-Heath te hebben ver loren. Hij roept er overigens toe op de protesten tegen de gang van zaken niet in geweld te doen vergaan. Het grote raadsel van gisteren bleef de houding van de rooms-katholieke onder grondse organisatie IRA, verantwoordelijk voor de terreuraanslagen op onschuldige voorbijgangers. Een vertegenwoordiger van de beweging in Londonderry de plaats waar het Ierse probleem tot de meest dramatische uitbarstingen leidde verklaarde aanvankelijk dat de IRA een wapenstilstand van één maand zou afkondigen. Dit bericht werd later door een woedende staf vanuit de Ierse repu bliek tegengesproken. De woordvoerder uit Londonderry zou Geen bloedvergieten viel er gisteren te melden. Wél ontploften er twee bommen in Belfast, maar ze richtten geen schade aan. De optocht van Craig was verboden, maar de Britse soldaten lieten haar voor bijtrekken met het geweer in de aanslag. William Craig sprak zijn gevolg toe van het balkon van het stadhuis van Belfast. Twintigduizend betogers waren tot het plein doorgedrongen om hun leider te horen uitroepen dat zij de nieuwe minis ter uit Londen de rug dienden toe te keren. In totaal, namen naar schatting niet veel minder dan de door Craig zon dag voorspelde 185.000 man aan de beto ging deel. Er waren geen ongeregeldhe den. De Britse vlag op het dak van het stadhuis werd naar beneden gehaaid en later weer gehesen onder de vlag van Noord-Ierland. William Craig herhaalde later in een televisievraaggesprek nog eens zijn angst (die men eerder als een hoopvol dreigement dient te interpreteren) dat in de loop van de nu komende ontwikkeling de terreur naar „Engelse steden en dorpen zal overslaan.” Ook de beroemde en beruchte dominee Paisley liet weer van zich horen. Hij wordt steeds meer de leider van gematig der protestanten en zijn kans komt voor het geval William Craig in het spel zich zelf zou overbieden. Toch was Paisley duidelijk genoeg, toen hij zondag ook vanaf de kansel voor 1.500 volgelingen in Belfast een preek hield waarin hij ver klaarde in Noord-Ierland zowel „papen ais apen” te zien. zouden ontstaan. Natuurlijk zijn er altijd stamverschillen geweest. Dat heb je zelfs in de zogenoemde beschaafde :ulturen nog steeds Maar die verschil len worden in Angola extra aangezet door de Portugezen. Die hebben de tegenstellingen uitgebuit, om te voor komen dat de Angolezen zich zullen verenigen tegen het Portugese bewind. Stamgesehillen zijn altijd door de Eu ropeanen aangewakkerd en uitgebuit.” „Sinds kort wordt Angola officieel als staat betiteld met eigen provincies, terwijl het vroeger werd beschouwd als een provincie van Portugal, ver deeld in districten. „DE ANGOLESE bevolking is overi gens nauwelijks actief in de bevrij dingsbeweging. Ze realiseert eich niet dat er een kleine mogelijkheid bestaat om in opstand te komen. De onafhan kelijkheidsstrijders proberen in de kleine dorpjes een nieuwe mentaliteit te bewerkstelligen, maar er wordt zeer scherp gecontroleerd door de Portugese militaire politie, die ook met zwarte verklikkers werkt.” „Ik geloof niet dat de guerrilla’s dé bevolking met geweld dwingen om zich aan hun zijde te scharen. Misschien is dat net als met de lijvelijke dwangar beid in het begin wel het geval ge weest, maar nu toch niet meer. In dit geval geldt voor guerrilla’s en Portuge zen hetzelfde: met geweld bereik je het doel niet, maak je de mensen alleen maar wantrouwend.” In de optochten die de protesterende protestanten met zich meevoeren, waren schilden te zien met de namen van hun afvaardigingen, zoals bijvoorbeeld de Strijdgroep Sirocco, naar de warme woes tijnwind die het zuiden van Europa soms teistert. Hier kondigen zich de klassieke symptomen van het fascisme aan, dat leeft bij de gratie van dom geweld en intimida tie. Overrompelend zijn de resultaten, ge zien die bescheiden verkoop van tanden borstels dus nog steeds niet geweest, maar de Franse tandartsen geven de moed nog niet op. Aangezien ze door die propaganda wei nig vat blijken te hebben op de ouders van die schoolkinderen, vrezen ze, dat het nog wel enkele generaties zal duren alvo rens ook de volwassenen hun tanden da gelijks en liefst ieder met een eigen borstel, zullen leren poetsen. Men rekent dat negentig percent van de Franse schooljeugd al met zieke of ver rotte tanden door het leven gaat. Dat percentage is nog bedenkelijker wanneer men weet dat Frankrijk met slechts 22.000 tandartsen nog altijd eenderde van het benodigde aantal tekort komt. Een tandarts hoeft in Frankrijk voorlopig dus nog niet met de handen in het haar, in plaats van in de monden van zijn klanten, te zitten. Over Spanje zei hij„Ik zou de Span jaarden graag als EEG-leden begroeten, want dit zou betekenen dat zij een demo cratie hebben. Maar zo lang dat niet het geval is kunnen zij zelfs geen associatie verdrag sluiten, laat staan lid worden van de EEG.”. „VEEL MENSEN verdedigen het verblijf van vreemde mogendheden in een ontwikkelingsgebied door te zeggen dat als de vreemde mogendheid zou vertrekken er nog veel meer moeilijk heden onderling tussen de bevolking BRUSSEL. Dr. S. L. Mansholt, de nieuwe voorzitter van de EEG-commissie (het uitvoerend orgaan van de Economi sche Gemeenschap) vindt dat de wereld zich moet gaan toeleggen op beperking van de economische groei ter wille van een beter leefmilieu en opdat catastrofen in de nabije toekomst kunnen worden voorkomen. Het vertrek van Malfatti en zijn opvol ging door Mansholt hebben gemaakt dat die brief eigenlijk meer een schrijven van Mansholt aan Mansholt is geworden en zo zei deze maandag: „Ik hoop mijn collega’s ervan te overtuigen dat wij actie moeten ondernemen het is nodig dat we zo’n politiek gaan ontwerpen en aan het eind van deze ambtsperiode zou men dat dan het testament van deze EEG-commissie kunnen noemen.” Mansholt heeft ook duidelijk gemaakt dat de Europese instellingen zwak zijn en versterking behoeven: trage besluitvor ming noemde hij „de ziekte van deze gemeenschap”. Het politiek secretariaat van de EEG, dat tijdens de komende topconferentie van oktober in Parijs van de grond moet worden getild, behoort naar zijn opvatting in Brussel te komen als instituut dat de politieke eenwording van Europa moet voorbereiden. SAN FRANCISCO (AP). Een jury heeft de twee overgebleven „Soledad broeders” niet schuldig bevonden in ver band met de dood van een blanke ge vangenbewaarder twee jaar geleden. Fleeta Drumgo en John Clutchette hebben steeds verklaard onschuldig te zijn. Voor het publiek waren 35 plaatsen gereserveerd en voor de pers dertig. Tweehonderd journalisten volgen het pro ces in een andere zaal via de televisie. Volgens officier van Justitie Albert Harris heeft Angela Davis negentien maanden geleden de schietpartij in het gerechtsgebouw van San Rafael georgani seerd wegens haar grote liefde voor Geor ge Jackson, een gevangene die later werd doodgeschoten. Harris verkondigde dat „haar hartstocht geen grenzen, geen limie ten, geen eerbied voor het leven kende”. George Jackson werd neergeschoten toen hij een jaar later probeerde uit te breken uit de gevangenis van San Quentin, zoals de officiële verklaring luidt. Volgens Har ris zou Angela Davis zelfs geen respect hebben gehad voor het leven van Jack- sons 17-jarige broer Jonathan: „Ze maak te hem leider van de groep die de wapens het gerechtsgebouw moest binnensmokke len en gijzelaars moest maken, inclusief rechter Harold Haley die werd doodge schoten.” Mansholt heeft dat gistermiddag gezegd tijdens zijn eerste persconferentie die met een duidelijk maakte dat in de nog resterende negen maanden van de perio- de-Mansholt in het zo dikwijls ambtelijke EEG-apparaat een andere wind zal waai en die bij tijden tot op z’n minst een stevige bries zal aanzwellen. Mansholt heeft nog niet zo lang geleden zijn opvattingen over de eisen die de samenleving aan haar beheerders stelt in een brief aan zijp voorganger samengevat, vergezeld van een oproep om zo snel mogelijk met het ontwerpen van een politiek te beginnen die niet meer is gericht op expansie, maar op beperkingen zodat het heilig verklaarde bruto natio naal produkt kan veranderen in bruto nationaal geluk. ZAMBIA -OAHM Koeori^ Teixeira de .[ONieuwlisspton WW,«WWV J meer bestaat in Angola. Maar bepaald wél economische en psychische dwang arbeid. Door de totaal veranderde le vensomstandigheden, als gevolg van het bewind van Portugal, kunnen de Angolezen niet langer rondkomen van hun kleine en armzalige landbouw.” „De hele handel is in handen van blanke, Portugese handelaars. De klei ne Angolese boeren moeten hun pro- dukten verkopen, omdat ze zelf geen winkels hebben of ruimten om op te slaan. Veel meer geld krijgen ze later te betalen om hun eigen produkten weer terug te kopen. Dan kriigen ze schulden en om die schulden te kun nen betalen en het veel duurder ge worden eten en hun kleding te kunnen bekostigen, zijn ze gedwongen om op de koffieplantages en in de industrie te gaan werken. Zo wordt een proletari aat gekweekt.” „DE PORTUGEZEN hebben allemaal op misschien een heel enkele uit zondering na deze instelling. Dat had ik ook, vroeger. De Portugezen zijn ervan overtuigd dat ze in Angola zijn om de Afrikanen te helpen en te ontwikkelen. Zelfs, veel deserteurs uit het Portugese leger in Angola geloven daar in. Ze zijn het hoogstens oneens met de methoden die daartoe worden gebruikt.” „Vanuit Portugal komen arme emi granten naar Angola om daar een nieuw bestaan op te bouwen. Vaak kopen ze grond, van de Portugese re gering. Ze staan er geen moment bij stil dat die grond helemaal geen eigen dom is van de Portugezen, maar van de Angolezen. „IK HOEF niet bang te zijn voor represailles op mijn familie. Ik kan het niet zo goed met ze vinden. Ze begrij pen me niet en zijn het volstrekt met me oneens. Mijn broer is officier en gaat naar Angola. Het hele Portugese volk is mentaal geblokkeerd. Het mag niet nadenken en praten over deze dingen. De Portugezen kunnen het zelfs niet meer.” „Ik geloof, afgaande op wat ik op de koffieplantages en elders heb gezien, dat er geen lijvelijke dwangarbeid PEKING. (Reuter) De Chinese Volksrepubliek heeft vandaag mevrouw Gladys Yang vrijgelaten, die sinds het midden van 1968 gevangen wordt gehou den. Verzoek. De drie bisschoppen van de or thodoxe kerk op Cyprus hebben hun verzoek aan aartsbisschop Makarios herhaald als president van Cyprus af te treden en zich uitsluitend te beperken tot zijn kerkelijke plicht t wi F*

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3