GITAARFEST1VAL t Is voorbij IN BEVERWIJK Neêrlands hoop Haarlem Beethoven altijd voor v: 1 INTENSIVE CARE® tl fa INTENSIVE CARE® FILMS IN s HAARLEM i f5.50 s 1 Concours 1 Gelukkige dagen Amateurs Prenen Koor Amsterdamse De Waag universiteit naar f3.50 Zestien landen op Gaudeamus Ra Orgelconcours voor componisten Verenigde Staten Kaarslicht Tips f w 1 .JU fez*- ML m IQ» a 13 I BIER BOTTEL- VERS 1 DONDERDAG 30 MAART 1972 9 A natevka De lefschopper Overige films 9 ■1 i~"A V. Helpt di rekt tegen schrale huid, ruwe handen. Afdoend tegen kloof jes en schrale huid. HALVE ry 08 LITERS f. CHAT I IN LICE I BI J V t "f E KFEEÏ j s^***-3l r "w - gCa.; ADVERTENTIE Onder redactie van Charles Boost Duo Costero-Beltran ADVERTENTIE om Manon Alving als Winnie. rotjongens ADVERTENTIE André Vandemoot Hans Richter Haaser Stephen Bishop op de program- kóndiging van de cursus in te leiden met: Hè? Moet dat nou? Helaas! Het moet! Freek de Jonge (met bril) en Bram Vermeulen. De andere solisten zijn op 19 mei met Het Vioolconcert de violiste Masuko Ushioda, die uit Mantsjoerije afkomstig is, en op 26 mei de jonge Amerikaan se pianist Stephen Bishop. Hij speelt het derde pianoconcert OP DINSDAG 4 april geeft de Letterlievende vereniging J. J. Cremer een voorstelling van het blijspel Eerste Liefde” van Paul Osborn. De regie is in handen van Gerard Lips. 9 m 9 9 wijzer voortreffelijke groep uilt Venlo die nu grote kans heeft defini tief in het bezit van de ld;. Presti-wisselbeker te komen. Het festival zal worden opge luisterd door de aanwezigheid van internationaal bekende gi- taar-meesters, van wie de Ar gentijn Emesto Bitetti maan dagavond om 20 uur in de om zijn akoestiek al beroemde uit- voeriingszaal van de muziek school een concert zal geven. In dezelfde zaal zal woens dagmiddag om 16 uur de jonge Amerikaanse gitarist Thomas Hartman optreden, een instru mentalist met een verbazing wekkend groot repertoire. Elisabeth Andersen (l.) en Ida Wasserman in ,,’t Is voorbij”. In ieder geval heeft regisseur Jewison voor een vakbekwaam stuk amusement gezorgd dat zonder hapering of inzinking verloopt en niettemin in de progrom- scènes en in het dramatische slot als de Joodse bevolking Anatevka moet verlaten, iets weet voelbaar te maken van de waardigheid, de wil tot overleving en de wijze humor die dit volk steeds heeft bezeten en die het door de zwartste ellen de heen geholpen heeft. rende ervaring vinden. Tot zo ver Simon Koster. Het stuk is geregisseerd door Paul Steenbergen, die zelf een oude dokter speelt. Verder spe len mee Ida Wasserman, Elisa beth Andersen, Myra Ward, Leo den Hartogh, Gijsbert Ter- steeg en Enny Meunier. de overige prijswinnaars ontvangen res- pectievelijk 2000, 1500, 1000 en 750 gul- Het knappe van Albee’s to neeltechniek is dat bijna ieder woord een dramatische functie heeft, een functie namelijk van het uiteenrafelen van een ziel. De dramatische handeling be staat uitsluitend uit dat, door middel van woorden, uiteenra felen van gevoelens en zielen. Wie dat niet accepteert zal zich bij ,,’t Is voorbij” verschrikke lijk vervelen; wie het wèl ac cepteert, zal het een fascine- UTRECHT. Ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van het Schnitgerorgel in de Grote of St. Michaelskerk in Zwolle wordt op 7 en 8 april een internationaal concours voor organisten-componisten ge houden. De deelnemers aan dit concours hebben een orgelwerk gecomponeerd op een opgegeven thema en ze moeten dit werk tijdens het concours zelf voorspelen. Er zijn acht deelnemers uit Engeland, IN HAARLOHEIM, Smede- straat 23, treedt zaterdagavond weer het Haagse cabaret „Sal vo” op. VRIJDAG om 20.30 uur zal De Noorder Compagnie uit Drachten toneel brengen in het Micro Theater in Huize Schey- beeck in Beverwijk: „Gelukkige Dagen” van Samuel Beckett. De personen in het stuk zijn Win nie en haar man Willie. Winnie verkeert in een moeilijke situa tie. Zij wordt heen en weer geslingerd tussen aanvaarding van haar bestaande toestand en door wanhoop over diezelfde toestand. De ene dag vlucht zij in herinneringen en de andere dag verwerpt zij het verleden. HARRY PRENEN is vana vond de gast op de litteraire avond in De Waag. Hij heeft veel lyrische en humoristische poëzie geschreven en veel Duitse gedichten vertaald. Pre nen is een echte Haarlemmer. Onder zijn vele essays bevinden zich verschillende beschouwin gen over Haarlem. Binnenkort komt zijn „Met Habakuk door Haarlem” in boekvorm uit. Aan de hand van hedendaagse teke ningen beziet Prenen daarin de stad. De vereniging litteraire avonden viert het tweejarig be staan op 13 april met een feest avond waarbij enige bekende Nederlandse schrijvers aanwe zig zullen zijn. IN LUXOR KAN men Louis de Funès zien die dift keer als een dirigent en leider van een showballet zijn talloze opgewon den bekken kan trekken. „Met de muziek mee’’ heet de film en is niet de beste De Funès-film. Het scenario zit daarvoor te vol met goedkope pikanterieën die naar het zouteloze neigen. Maar de liefhebber zal zich best wel amuseren. CHESEBROUGH AMSTERDAM. Het Amsterdamse •4 Universiteitskoor, dat onder leiding staat 1 van Wim van Gerven, is door het Lincoln 4 Center For the Performing Arts in New York uitgenodigd om Nederland te verte genwoordigen op het derde international University Choral Festival dat van 6 april tot 2 mei in Amerika wordt gehouden. Dit internationale festival voor univer- siteitskoren is om de drie jaar. Er worden 5 steeds 16 studentenkoren uitgenodigd, die ditmaal afkomstig zijn uit Argentinië, J Brazilië, Denemarken, Engeland, Frank- Dinsdagavond 20 uur zal men kunnen genieten van het gitaar spel van het duo Costero-Bel- tran. Mariacarmen Costero komt uit Mexico-City en Mario Beltran uit de Mexicaanse stad Chihuahua. Tien jaar geleden begonnen beiden hun giitaar- studie aan het „Estudio de Arte Guitarrisiico” onder leiding van de befaamde Mandel Lopes Ra mos. VOLGENDE WEEK donder dag is dan eindelijk de Haagse Comedie te zien in de Haar lemse stadsschouwburg met het nieuwste stuk van Edward Al bee ,,’t Is Voorbij” (All over) De vorige keer ging de opvoe ring niet door wegens ziekte van een der speelsters. Onze toneelcriticus Simon Koster schreef naar aanleiding van de première in Den Haag, onder andere het volgende: Op de eerste festival-dag wordt er van 14 tot 17 uur een concours voor amateur-gitaris- tenensembles gehouden. Gezel schappen uit Nederland en Bel gië nemen er aan deel, ook de ter wereld speelt op dit concert het vierde pianoconcert. VANAF ZATERDAGAVOND 1 april is het Frans Halsmuseum elke avond open van 20.30 tot 22.30 uur. Kaarsen branden in de historische ruimten en de stijlkamers. De binnenhof van het voormalige oude mannen huis is fraai verlicht en er klinkt aangename oude muziek. Ook al is directeur Baard, die deze avondlijke openstellingen in het bollenseizoen introdu ceerde, gepensioneerd, dit idee leeft voort. Het festijn duurt tot en met 14 mei. Van 15 juli tot en met 2 september is het mu seum aan het Groot Heiligland ook ’s avonds open maar dan alleen op zaterdag. DE HAARLEMSE Jazzclub heeft op vrijdag 31 maart de Storryville Jazz Band uit Arn hem uitgenodigd om te komen spelen. Het speelt jazz oude stijl. rijk, Hongarije, India, Japan, Nederland, JJ Nieuw-Zeeland, Oeganda, Polen, Tsjecho- Slowakije, Verenigde Staten, West-Duits- land en Zuid-Korea. Tijdens het festival maakt elk koor een tournee van 14 dagen langs universiteiten en colleges. INTCNSIVE CARt Bijzondere aandacht verdient ongetwijfeld het slotconcert, dat woensdagarvond gegeven zal worden door de bloem der jonge Nederlandse gitaristen, met na me Els Kluin, Tom Burmanje, Hans Bredenbeek, Stanley Noordpool en Bert Maas. P. ZWAANSWIJK Het ene moment houdt zij zichzelf voortdurend voor aan veranderingen onderhevig te zijn en het andere moment vindt zij geen verschil tussen de opeenvolgende momenten in haar leven. Steeds dieper zakt zij weg in het zand, waar zij met haar man zit. Manon Alving speelt de rol van de vrouw. Jaap Maarleveld is Wil lie, Peter Feldman had de regie. Het stervensuur van de oude man wordt op die manier het uur van de waarheid voor de anderen. Als de verwildering is uitgeraasd, blijkt het in feite een reinigingsproces te zijn ge weest. Alle doekjes die om be paalde gevoelens waren gewon den zijn eraf gehaald: nu er niet meer wordt gehuicheld weten de vijf nabestaanden eindelijk precies wat ze aan elkaar hebben. En in het aan gezicht van de dood, al is het dan de dood van iemand an ders, komt er een soort van berusting over hen allen. Ongeveer vijftig gitaristen uit ons land en ook uit den vreem de hebben zich laten inschrij ven. Zij zullen zelf actief zijn bij de discussies, die onder lei ding van Dick Visser gehouden worden over het belangrijke onderwerp „Het gitaaronderwijs in de muziekschool van nu en straks”, Jaap Spigt, de bekende clavecinist geeft een cursus over de interpretatie van zes tiende- en zeventiende-eeuwse Franse en Spaanse muziek. Van grote betekenis belooft ook de cursus van René Kooy- man te worden over „de gitaar in de folkmusic”. Kooyman voorkomt allerlei begrijpelijke vragen daarover door zijn aan- Albee heeft met ,,’t Is voor bij” eenzelfde soort krachttoer geleverd als met „Wie is bang voor Virginia Woolf?” Maar dan nog in versterkte mate. Toen was het de katterigheid na een docentenfuif, die bij de hoofdpersonen tot een explosie van wederzijds geestelijke moordlust leidde. Deze keer is het sterven van een zieke oude man de katalysator die bij zijn nabestaanden een soortgelijk verwilderingsproces aan de gang brengt. Wie die stervende man is, komen we niet te we ten; het doet er ook niet toe, want het stuk gaat niet hem (we krijgen hem zelfs niet te zien) maar om de gevoelens die de nadering van zijn dood oproept bij zijn vrouw en kin deren, zijn vriend en zijn mai tresse. Dat zijn voor een groot deel afschuwelijke gevoelens vol bitterheid, haat en wraak lust, maar óók liefde, die ja renlang met pijn is onder drukt breekt erdoor naar bui ten. VRIJDAGAVOND IS in de Waag, Damstraat hoek Spaarne, in Haarlem te horen de gitarist Dave Daighton. Zaterdagavond zingt „de Engelse folksinger Wizz Jones. Hij begon in Frankrijk als straatzanger, maar maakte goede naam toen hij eenmaal terug was in Enge land. Met verschillende Engelse zangers heeft hij samenge werkt. Twee langspeelplaten staan op zijn naam. Hij heeft een tijd lang blue grass ge speeld en zingt veel eigentijds folkwerk met teksten van on der anderen Alan Turnbridge, Zondagavond komen Dick Gaughan, die gitaar en mando line speelt, en de violist Robin Dransfield. gedanste finales. Wie herinneringen heeft aan de toneel- den. opvoeringen (met Lex Goudsmit in de g hoofdrol) zal waarschijnlijk even moeten wennen aan deze aanpak, maar hij zal zich ongetwijfeld op den duur gewonnen geven aan een uiterlijk sterk schouwspel dat geen inzinkingen kent en toch niet zonder gevoelige momenten verloopt, Hij krijgt een model-opvoering van de musi cal te zien, goed gespeeld, sterk van zang en van een meeslepende choreografie waarin zoveel mogelijk de sentimentaliteit uit de weg wordt gegaan wat de Joodse gemeenschap minder tragisch en onder drukt maakt dan de opzet van de auteurs is geweest. Er wordt in de film meer gepreludeerd op het uiteindelijke zelfbe wustzijn van een volk, zoals Israël nu aan de buitenwereld toont. Studio herhaalt de al zo vaak vertoonde „Dr. Zjivago”. Voor jong en oud ook in Duitsland en ons land. De jury bestaat uit Louis Toebosch, Jan van Vlijmen en Marinus Voorberg. De eerste ronde op 7 april is niet openbaar. Tot de tweede ronde op 8 april om vier uur worden vier deelnemers toe gelaten. ’s Avonds geven de prijswinnaars een concert, waarbij zij hun composities uitvoeren. Dr. J. van Riemsdijk, secretaris van de Raad van de Kunst, zal prijzen van 3000, f 1500, f 750 en 500 uitreiken. de Jonge en Bram Vermeulen. Het tweetal is het merkwaardigste wat het rijkgezegende Neder landse cabaret de laatste jaren heeft voortgebracht. Toon en inhoud van hun werk lijken in vrijwel niets op wat men ge woonlijk in het satirisch caba ret te zien krijgt. Waar anderen met teksten en liedjes enige wantoestanden aan de kaak stellen of vooroor delen doorprikken, laat Freek het doorprikken aan de toe schouwer over. Hij laat alleen het vooroordeel zien aan de hand van momentopnamen uit het leven van alledag in ons land. Freek de Jonge, in zijn doublebreasted tropenpak met de bolle bril op dat rare hoofd van hem, heeft een nummer in dit programma waarin hij or ganisatorische mededelingen doet tijdens een optocht waarin allerlei „praalwagens” met va derlandse toestanden meerijden. Onnodig te zeggen dat de fees telijkheden geheel uit de hand lopen. Intussen geeft hij een beeld van Nederland waarin al leman maar gewoon moet doen omdat-ie dan al gek genoeg is. Naast dergelijke nummers zijn er liedjes en schetsen, die te maken hebben met het jeugd sentiment van Freek en Brams generatie. Bram Vermeulen zit aan een orgeltje de liedjes te begeleiden en trekt af en toe een gekke kop, maar zonder hem heeft Freek gezegd it een programma onmogelijk. OP 12 MEI BEGINT het Noordhollands Philharmonisch Orkest aan zijn meest populaire traditie: de Beethovencyclus. Deze staat dit jaar onder lei ding van de Belgische dirigent André Vandemoot, die een Beethovenkenner is. Hans Richter Haaser een van de be roemdste Beethovenvertolkers deze bioscoop „Astérix en Cleopatra”, een uitstekende tekenfilm. In Roxy een oor logsfilm „Hellcommando’s” en een pikante film „Jonge verleidsters”. In Frans Hals een western „De bezwering Van de duivel- spas” en in de nachtvoorstelling „Django de bastaard”. Voor de jeugd in Cinema Palace „Donald Duck en zijn vriendjes” en in Lido „Sjors en Sjimmie en de toverring”. ROTTERDAM. Tsjecho-Slowakije is met 17 deelnemers het best vertegenwoor digd op het Internationale Gaudeamus Concours dat van 5 tot en met 10 april in de Rotterdamse Doelen wordt gehouden. Uit Nederland komen 11 deelnemers naar Rotterdam, uit Spanje en Frankrijk 6, uit Duitsland 5 en uit België en de Verenigde Staten 4. Met 3 of minder deelnemers zijn Zwitserland, Engeland, Italië, Denemar ken, Polen, Hongarije, Noorwegen Japen en Zweden vertegenwoordigd. Het concours wordt dit jaar voor de tiende keer en in Rotterdam voor de I derde keer gehouden. Deelnemers mogen niet ouder dan 35 jaar zijn. g Op het slotconcert, dat op maandag 10 april in de kleine zaal van De Doelen cwordt gegeven, zal de jury uit vijf finalis- dorpsleven in Anatevka, dë karakterise- ben de winnaar aanwijzen. De winnaar „A STITCH IN time” of „De lefschop per” zoals de Engelse film van Robert Asher hier is gaan heten, is al weer enige jaartjes oud (hij is van 1964, maar de aanhangers van Norman Wisdom zullen deze wat naïeve klucht van hun geliefde komiek ongetwijfeld nog eens terug wil len zien. Norman speelt er een slagers knecht die zijn baas in het ziekenhuis wil opzoeken en daardoor in allerlei moeilijk heden en verwarringen terecht komt. Men kent zo langzamerhand wel de kracht, de zwakheden en de weinig subtiele humor van Wisdom, maar voor enige ogenblikken van onschuldig vermaak is hij altijd wel goed en een vrolijke film voor alle leef- tijden valt in de komende vakantiedagen S niet te versmaden. Verder staan op de program ma’s de zesde, vijfde en vierde symfonie. Elk concert wordt geopend met een ouverture (Prometheus, Leonore en Eg- mont). De concerten zijn te be luisteren in het Haarlems Con certgebouw. Het plaatsbespre- ken begint op 12 april. CHESEBROUGH DE GITARISTENVERENI GING „Constantijn Huygens” zal op 3, 4, en 5 april te Beverwijk haar jaarlijkse gi- taarfestival houden. De deelne mers aan dit festival ziin tij dens deze dagen de gasten van de Stedelijke Muziekschool van Beverwijk, waar de concerten, cursussen en discussies zullen worden gehouden. De gitaristen voelen zich thuis in de Bever- wijkse muziekschool, waar de vereniging al in voorgaande ja ren haar festivals met succes heeft kunnen houden. ZATERDAG EN ZONDAGA VOND is in de Haarlemse stadsschouwburg „Neerlands Hoop in Panama” te zien het cabaretprogramma van de fa meuze rotjongens Freek UIT NORMAN JEWISON, regisseur van harde politiefilms als „In the heat of the night” en „The Thomas Crown affair” en bij filmliefhebbers vooral bekend door zijn „The Cincinnati Kid”, heeft van de wereldberoemde musical „Anatevka”, zo- J als te verwachten viel, een krachtige J filmversie gemaakt die misschien het ori- gineel in zijn beslotenheid en gevoelssfeer enigszins tekort doet. Maar met het be- J' kende verhaal van de kleine joodse melk- boer Tevje die huiselijke moeilijkheden te over heeft en bovendien het onzekere bestaan leidt van iedere Jood in Oost- 3 Europa in het begin van deze eeuw, heeft Jewison het grote bioscoopscherm moeten vullen en hij heeft daarbij uiteraard de spectaculaire kanten van de oorspronke lijke musical naar alle kanten uitgebreid. Men ziet het al dadelijk bij het eerste optr^en in de film van de Israëlische acteur Topoi die Tevje vitaal introduceert en van de kleine melkhandelaar een le venskrachtige en van energie overbruisen de figuur maakt. Diezelfde schaalvergro ting vindt plaats in de gehele enscenering, of die nu betreft het oproepen van het ring van de bijfiguren of de gezongen en ontvangt een eerste prijs van 3000 gulden, i5 Ho ZAxmT'icm cxirirmonrc rmfvantfcui roe- J i i- OzL''

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 13