NEC weer met 1-0 verslagen Gewaarschuwde Keizer redde Ajax van een verlenging Kees Akerboom en Harry Kip uitblinkers LEVI’S SLEEPTE ZICH ZONDER KLEERSCHEUREN DOOR CRISIS Michels: „Ik heb vanavond weer modern voetbal gezien Alleen Bissant en Childress Coen Zuidema komen terug aan de leiding Weddenschappen zijn leuk. Een sokje wagen op Duindigt is nog leuker..Maak er deze keer een gezellig dagje Duindigt Hagan zweeg 11 SL’ Profiteer vooral met Pasen van uw 9 «s.. Zo kwam Levi’s Schaaktitelstrijd course-agenda april: aan zijn titel 1972 DONDERDAG 30 MAART Niet zeker voordelig uit met NS Waalsdorperlaan Wassenaar doen en kom naar de renbaan Duindigt Grote kans dat nineteen eenleukprijsje wint En straks weer twee dagen gratis reizen in mei vaib eh neem (jan gerust uw hele gezin mee. ’t.Is weer heel wat anders. Als uw kinderen zich vermaken op onze speelruimte waagt u een gokje op de paarden. Sport-spel-spanning ènontspanning. Doe straks wat een heleboel enthousiastelingen al zaterdag 29 april 14X10 uur 14.UU UUT. VWWWWWWVWlAfWWIfWWtfWWWWWWWWWWWWI/WWVWWWVWWWWWWWVWWWWWWWWV ADVERTENTIE THEO KLEIN. ADVERTENTIE ’t Scheelt weer aardig als u met de paasdagen naar uw familie of vrienden kunt voor de halve prijs van een enkele reis. Uitblinker Harry Kip in duel met Chestnut. IRAIWWWWWWWWWWWWIMMIWWWWWUWVW IVVVWWVVVWVVVVVWUVWVVWUWVWVVVWWWWWWWIW (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Het gebeurde in de slotfase van het achterstallige bekerduel voor de kwartfinale tussen Ajax en NEC, toen het er naar uit begon te zien dat de Nijmegenaren toch in hun 0-0 opzet zou den slagen, dat Ajax-aanvoerder Piet Kei zer het niet pikte dat Lau van Ravens een andere beslissing voorstond. Van Ravens gaf een achterbal aan Nico de Bree ter wijl Keizer een hoekschop wilde hebben. dracht gegeven om van de man-to-man- verdediging over te gaan op zóne; een tactisch foefje dat Levi’s eerder deze maand in Amsterdam op een nederlaag kwam te staan. Toen beantwoordden de Haarlemmers de veranderde Fiattactiek namelijk eveneens met zóneverdediging, waardoor scherpschutters als Vespa Ema- nuelson en Ton Boot van grote afstand, buiten bereik van het verdedigingsblok, konden seoren. Gisteren namen Janbroers en De Wit dat risico weer. De Wit: „We wisten dat het gevaarlijk was. Daarom hebben we zo lang mogelijk (tot de 19e minuut, red.) gewacht met de omschake ling. We gingen er vanuit dat hun spelers dan te moe zouden zijn om dan nog zo loupezuiver te kunnen scoren.” HAARLEM. Voorlopig is Mars Stars nog de enige Nederlandse topbasketbal- club die volgend seizoen weer voor hon derd percent zeker is van de steun van zijn Amerikanen: Bissant en Childress. Zij kregen van de Zandvoortse vereniging geen toestemming om zich in de komende maanden tijdelijk aan te sluiten bij de rondreizende basketbalploeg van de Ame rikaanse coach Jim McGregor. Het kostte de linker spits van Ajax op nieuw een waarschuwing. Van Ravens: „Keizer mag met mij best van mening verschillen over het feit of het een hoek schop is of niet. Maar Keizer mag van mij niet op mij toelopen en doodleuk uitroepen: „je doet het nu al zo lang en je kunt er nog steeds niets van”. De irritatie van zowel Keizer als Van Ravens (die zich al eerder had gemanifes teerd door NEC-trainer Wiel Coerver, die herhaaldelijk het speelveld opliep, achter het hek sturen) was wel begrijpelijk. Het viel voornamelijk terug te voeren tot het spel dat de Nijmegenaren ook gisteravond weer in de Meer vertoonden. NEC liet zich niet tot het afbraakvoetbal van DWS, afgelopen zondag, verleiden maar het voetbalde vreselijk irritant. Zeker, er zul len maar weinig elftallen in de ere-divisie zijn die het verdedigend tegen Ajax zo knap kunnen spelen, maar Heinz Stuy heeft het grootste gelijk als hij opmerkt: „Het is toch niet leuk, ook niet voor het publiek. Dat begint bij dergelijk voetbal zijn ongenoegen te ontladen op de scheidsrechter. Dat gaat zo’n man ook niet onopgemerkt voorbij. Als er dan iets ge beurt dan wordt de eerste de beste speler door zo’n arbiter wel op de bon gegooid”. Keizer moet inderdaad wel rekening met een nieuwe schorsing houden. Het lijkt zelfs niet denkbeeldig dat hij er in de belangrijke uitwedstrijd tegen Feye- noord in de Kuip niet bij zal zijn. En wat dat kan betekenen bleek gisteravond nog eens. Want hij was het uiteindelijk die drie minuten voor tijd Cruyff’s meest effectieve actie de Ajax-spits was voor de eerste keer los van zijn vaste bewaker Kornelis (Coerver: „Kornelis volgt hem de hele wedstrijd als een schaduw en hij laat hem even los en het is mis; natuurlijk een blunder”) en daardoor kon Keizer met zijn inzet nog juist een verlenging voor komen. Het vormde het einde van een wed strijd, die door de straffe defensieve in stelling van NEC wel boeiend maar niet (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Rinus Michels wordt momenteel zo in beslag genomen door zijn werkzaamheden bij Barcelona dat ook hij het liever maar niet over Ajax wilde hebben. Gedane zaken nemen geen keer en daarom vertelde de ex-Ajax- oefenmeester glimlachend: „Ik heb vana vond bij AjaxNEC modern voetbal ge zien. En dat is alweer een tijd geleden. Door mijn drukke werkzaamheden in Barcelona heb ik voor mijn gevoel te wei nig internationale topwedstrijden gezien. Ik wilde naar ArsenalAjax gaan maar daar is niets van gekomen. AjaxBenfica stond ook op mijn programma, maar ook dat duel zal ik niet bij kunnen wonen. Misschien dat ik tijd vind om naar Ajax’ uitwedstrijd in Lissabon op 19 april te gaan”. Toch is het duidelijk dat Michels wel geporteerd is voor een verlenging van de verbintenis met Barcelona. Hij stelt nuch ter: „Ik ben op avontuur gegaan en wat mij betreft is dit avontuur ook nog niet afgelopen. Je bent alleen van allerlei LEEUWAREN. In de strijd om het Nederlands schaakkampioenschap heeft Coen Zuidema na drie ronden de leiding genomen. Hij won woensdag van Van den Berg en heeft thans 2*/a pnt. Concurrent Rob Hartoch kwam in zestien zetten re mise overeen met oud-kampioen Eddy Scholl, terwijl Kuijpers en Langeweg hun onderlinge remise zelfs beklonken in vijf tien zetten. Jan Timman, kwam door een overwinning op Enklaar op gelijke hoogte het titelhouder Hans Ree. Beiden hebben thans l'/s pnt. KuijpersLangeweg >/s; J. Timman Enklaar 10; SchollHartoch */a; T. TimmanRee */ssV DopBohm afge broken; Zuidemav. d. Berg 10. De stand na 3 ronden 1. Zuidema 2%; 2-3 Hartoch en T. Tim man 2; 4. Bohm l’/z en 1 afgebr.: 5 - 8 En klaar, Langeweg, Ree, J Timman 1 9 - 10. Kuijpers en Schol 1; 11. Van Dop Vz en 1 afgebr.; 12. V. d. Berg Er zat echter wel een schaduwzijde aan de medaille. Stuy weer: „Er zitten bij zo’n wedstrijd altijd wel een paar trainers van andere clubs op de tribune die na zo’n wedstrijd gaan denken: dat is misschien toch wel een manier om hier goed weg te komen. Misschien dat die elftallen, als ze iets zwakker zijn, dan niet met 1-0 maar met drie-nul verliezen, maar aantrekkelij ker wordt het er niet op”. Een dubbeltje daarbij voor de gedachten van Jimmy Hagan, die na gisteravond hoewel het spel van Benfica daar zich op het eerste ge zicht niet zo voor leent, toch ook de mogelijkheid moet hebben overwogen om zich volgende week in het Olympisch Stadion in te graven om via een gunstig resultaat vervolgens te proberen thuis toe te slaan. Bill More, Gerhard Schreur (Levi’s) en Mike Rowland (Fiat) mochten dat wel. Zij zullen zich volgende week in Leverkussen bij het gezelschap aansluiten voor een trip door Midden- en Zuid Europa. Waar schijnlijk zal ook Chessnut zich daar nog bijvoegen. Van dit viertal heeft alleen Rowland te kennen gegeven volgend jaar weer in Amsterdam te willen spelen. Chestnut maakte reeds duidelijk dat hij in ieder geval niet meer terug wil naar Fiat en ook More en Schreur kunnen zo goed als zeker van de Levi’s-ledenlijst worden ge schrapt. Waarschijnlijk zullen zij de tour nee met McGregor gebruiken om contac ten met een nieuwe „werkgever” te leg gen. Levi’s coach Rob de Wit keerde onlangs terug van een reis naar Amerika, waar hij zich onder meer oriënteerde op het voor handen zijnde „materiaal”. Be slissingen zijn er echter nog niet geno men. factoren afhankelijk die je als trainer niet altijd in de hand hebt. Ik streef naar beter voetbal, maar je hebt materiaal nodig. Voor Spaanse begrippen is dat bij Barcelona zelfs erg goed. Internationaal schiet je alleen te kort. Daarom mogen van mij best de grenzen voor buitenlandse spelers opengaan. Barcelona heeft geld en dan wordt de markt aanzienlijk ruimer”. Michels keert vandaag weer terug naar Barcelona. Wellicht dat het spel van Ajax hem weer zoveel inspiratie heeft verschaft om het op te kunnen brengen om het Spaanse avontuur met één seizoen te continueren. De tijd leek rijp voor een allesvernieti gend verlies. Janbroers: „Spelers als A- kerboom en Schreur waren duidelijk oververmoeid. Zij liepen er in een wed strijd apatisch bij.” In de beslissende wed strijd van gisteravond kreeg Levi’s de laatste kans te tonen dat het niet langer door één inzinking klein te krijgen is: dat er in de formatie voldoende karakter schuilt om harde klappen op te vangen. Het decor was imposant. Bijna 5000 sup porters (het grootste publiek dat ooit in Nederland een basketbalduel bijwoonde) waren beladen met toeters en spandoeken in auto’s en bussen naar de Maasstad gekomen om in het Sportpaleis getuige te kunnen zijn van de titanenstrijd. Zij werden niet teleurgesteld; niet door Levi’s (dat tenslotte het Nederlands kam pioenschap prolongeerde door een 93-95 overwinning), maar ook niet door het minstens even sterke Fiat, dat met tranen in de ogen moest toezien hoe de Haarlem mers na afloop aan een uitgebreide wilde vreugdedans begonnen. Fiat-coach Hans Perrier: „Ik kan ons verlies niet verkla ren. Er is werkelijk geen verschil tussen deze ploegen. De club die op een bepaald moment het meeste geluk heeft wint. Eerder deze maand waren wij dat in Amsterdam en vandaag is het Levi’s. Het is jammer voor ons dat we nu weer geen Europa-cup kunnen spelen, maar daar is nu eenmaal niets meer aan te doen. We hopen nu maar op het volgend seizoen.” Michels gaat drukke weken tegemoet. De competitie alhoewel de achterstand op Real Madrid zes punten bedraagt verkeert in een beslissend stadium en ook de voetbalbeker heeft Michels volle be langstelling. Zaken die belangrijk zijn met betrekking tot contractverlenging. Mi chels: „Er is natuurlijk wel over gespro ken maar er is nog niets definitief. Er kan in Spanje in enkele weken tijd veel gebeuren. De mogelijkheid dat ik nog een jaar bijteken is echter wel reëel. Veel zal afhangen van de resultaten die wij de komende weken behalen. Tweede paasdag krijgen wij Real Madrid op bezoek. Die wedstrijd is van kapitaal belang. Real heeft geen grote ploeg, maar er is rust in het elftal. Iets dat het spel van Barcelona nog mist. Missen wij de titel echter dan moet Barcelona de beker pakken. Daarom worden het spannende en drukke weken”. De kleine Amsterdammer weet nog niet zeker of hij er dan zelf weer bij zal zijn. Hij staat in dubio of hij ook in het nieuwe basketbaljaar als technisch leider van de hoofdstedelijke topploeg aan zal blijven. Vast staat in ieder geval wel dat de sponsor de basketbalploeg zal blijven steunen in het streven aansluiting te krij gen bij de internationale toernooien. Was Fiat gisteravond als overwinnaar uit de strijd gekomen, dan zou het in tegen stelling tot vorig jaar toen het team voor de Europa-cup II werd teruggetrokken nu ongetwijfeld aan het toernooi om de be langrijkste basketbalbeker hebben meege daan. Dank zij Levi’s kon de auto-importeur zich het geld en de moeite nu echter besparen. In een van emotie kokend Sportpaleis vielen de Amsterdammers ten prooi aan het op revanche beluste Levi’s, dat het duel gebruikte om te bewijzen dat sinds het seizoen ’69-’7O (het jaar waarin er niet voor het Europese toernooi werd ingeschreven) wel het een en ander in gunstige zin verbeterd is. Precies op het juiste moment herstelden de Haarlemmers zich van de nadelige gevolgen van het overbezette internationale seizoen. Die ommekeer werd het duidelijkst aangetoond door Kees Akerboom. Van alle spelers had hij het meest te lijden onder de druk van de lange serie wed strijden. Na afloop van het internationale seizoen kwam er zelfs een dokter aan te pas om hem over zijn fysieke en mentale dieptepunt heen te helpen. In de eerste helft was daar gisteren nog niet veel van te merken. Mede door zijn zwakke start, en het tegenvallende spel van Schreur die Chestnut niet kon houden en na tien minuten dan ook terecht werd vervangen door Wim Franke, kon Fiat op een 38-31 voorsprong komen. Coach Hans Perrier had toen al on spectaculair was geweest. Als schaduwen draafden Mellaard, Eggenkamp, Kornelis achter de Ajax-spitsen Swart, Keizer en Cruyff aan. Als schaduwen klitten ook Kronshorst, Visser en Kamps zich vast aan Ajax’ middentrio Wat de opkomende en verschrikkelijk hard werkende Nees- kens, Haan of Mühren ook probeerden, er zat altijd wel een NEC-verdediger tussen. NEC dreigde enkele keren alleen geveld te worden door de schier onberekenbare brille van Keizer. Eerst verdween een vrije trap rakelings naast, terwijl Keizer in de tweede helft zelfs een keer de lat trof. Het was echter karakteristiek voor Keizers zwoegende instelling, dit kan zelfs Michels moeiljjk ontgaan z\jn, dat de vedette nu ook werkt. Daarom was zijn doelpunt vlak voor tijd ook de juiste beloning voor het verschrikkelijke ener gieverslindende blijven gaan van de Am sterdammers. Verdedigen is nog steeds gemakkelijker dan aanvallen. Kovacs: „Toch ben ik geen moment bang geweest dat het op een verlenging zou uitdraaien. Dat het fout zou gaan ook. NEC heeft het knap verdedigd. Maar eens moest die fout gemaakt worden. Ik heb van het tactische spel dat er van beide kanten gespeeld werd wel genoten”. Levi’s dankt de 5.000 toeschouwers voor de onstuimige bijval. V.l.n.r.: Mart Smeets, Bill More, Karei Vrolijk (schuin achter hem Wim Franke, die zijn laatste wedstrijd speelde), Gerhard Schreur, Hans van der Ree, Van Staveren en Eric Jager. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Drie jaar geleden zag Levi’s toen nog opererend onder de naam Flamingo’s af van deelneming aan de Europa-cup. De Haarlemmers hadden in de voorgaande seizoenen geconstateerd dat de enorme katers die zij in het continentale toernooi opliepen, achteraf steeds weer funest waren gebleken voor hun rol in de nationale competitie. Kort om: De ploeg was nog niet rijp voor een Nederlands én een Europees sei zoen. Dit jaar waagde de kledingequipe zich desondanks toch weer aan het Europees avontuur en opnieuw dreigde de gevolgen van de Europa-cup hem de kop te gaan kosten. Hoewel het gebruikelijke debacle uitbleef en er tegen Akademika Sofia, Radio Koch, Real Madrid en Ignis Varese zelfs voor Nederland ongekende resultaten werden geboekt, bleef de terugslag niet uit. Coach Jan Janbroers: „Eigenlijk liep het bij de laatste wedstrijd tegen Ignis al fout. Voor veel spelers leek het seizoen toen al afgelopen”. En dat terwijl het belangrijkste gedeelte in Nederland nog komen moest. Het resultaat was dan ook een snelle uitschakeling in het nationale beker toernooi door Mars Stars en nederlagen tegen de Zandvoorters en Fiat Stars in de competitie, waardoor de Amsterdamse autoploeg op de valreep alsnog naast de ploeg van Jan (en) De Wit kon komen. Na de rust (ingegaan met een 47-44 voordeel voor Fiat) vonden de coaches een afdoend offensief antwoord op de zóneverdediging van de Amsterdammers. Kees Akerboom werd naar zijn vertrouw de linksbuitenplaats gedirigeerd, Bill More trok aan de andere kant mee op, Harry Kip heerste onder de basket en Schreur posteerde zich voor hem op het midden. De Wit: „Dat bleek achteraf de sleutel voor de overwinning te zijn. Akerboom en More waren namelijk de enigen die op afstand konden schieten.” In de negende minuut van de tweede helft forceerde Akerboom met een viertal opeenvolgende break outs de doorbraak van Levi’s. De basis voor de overwinning was gelegd. De Haarlemmers begonnen met een kleine voorsprong (87-88) aan de laatste drie minuten, waarin zij Fiat uit- eindelijk nog iets verder achteruit zetten: 93-95. NEC de beminnelijkheid zelve zolang het zaken betrof die niet van direct voor de komende tussen de Portugese Jaarkaart 65+ f50.-, voor een echtpaar f75.-; driemaandskaart f20.-, voor een echtpaar f 30.-. 14.00 uur p„ iariprp xxxouuuug o apxu 13.00 UUT 9 -■ zaterdag 8 april 14.00 uur woensdag - *i 13.00 uur nm 13.00 uur zaterdag 1 april maandag 3 april zondag" 16 april zondag 23 april um. le min. Janboers schenkt zijn vertrouwen aan de basis: More, Schreur, Akermoom, Kales en Vrolijk. Vrolijk, een van de Haarlemse steun pilaren, opent de score. 6e min. Hans Perrier neemt zijn eerste time out. Levi’s reboundkracht geeft Fiat Stars in deze beginfase weinig kans. Se min. Geloof in eigen kunnen Is bij de Am- Bterdammers teruggekeerd. Janbroers moet time out nemen. De Haarlemse ploeg lijkt aangesla gen en met name Schreur komt niet in zijn spel. 10e min. Fiat Stars verovert het initiatief en neemt dankzij Chestnut en Boot een 24-21 voor sprong. He min. Ombre komt Vrolijk vervangen. Een wissel, die zoals later blijkt, de Amsterdammers stimuleert tot grotere daden. Ton Boot, tot dan vrijwel uitgeschakeld door Vrolijk, krijgt meer vrijheid. 16e min. Levi’s lijkt ten onder te gaan. Fiat Stars leidt met 31-38. De zenuwen overheersen aan Haarlemse zijde. 18e min. Vrolijk komt weer voor Ombre bin nen de lijnen, terwijl Kees Smit 3 persoon lijke fouten moet wijken voor Emanuelson. Het Levi’s spel wordt minder verkrampt en vlalt voor het aanbreken van de rust schiet Schreur Levi’s naar 44-47. 21e min. Janbroers verrast Fiat Stars met een 2-3 zone. Kip, Akerboom, More, Schreur en Vro lijk zetten de’achtervolging in. 23e min. Janbroers vervangt Vrolijk door Ka les. 29e min. Smit komt Emanuelson vervangen. De Haarlemse stormloop is echter niet tot be daren te brengen. Het jeugdige talent Kees Akerboom is ongrijpbaar. Juist Akerboom brengt Levi’s weer naast Fiat Stars. 65-65. 30e min. Perrier neemt zijn eerste time-out. Levi’s is niet meer af te remmen. Wel krijgt Kales na enkele machtige intercepties zijn vierde persoonlijke fout, maar Flamingo’s neemt een 71-67 voorsprong. 32e mln. Assistent-coach Rob de Wit vecht een beslissing van Piet Leegwater aan en krijgt een technische fout. Levi’s blijft echter staande. 35e min. Bij 82-82 krijgt Gerhard Schreur we derom twee strafworpen te nemen. Schreur faalt en via Chestnut leidt Fiat Stars weer met 84-82. 37e min. Bernard van der Molen krijgt zijn vijfde persoonlijke fout. 38e min. Nog een keer komt Fiat Stars voor met 89-88. 39e min. Franke bevrijd van zijn opponent Van der Molen; twee treffers brengen Levi’s op de rand van prolongatie van de titel. 40e min. Perrier laat zijn ploeg pressen. Levi’s houdt het hoofd koel en Akerboom vonnist met 95-93 Fiat Stars definitief Topscorers: Fiat Stars: Chestnut 15-10. Rowland 8-17, Ton Boot 12-9. Levi’s: Akerboom 14-22, Bill More 14-5 en Harry Kip 4-10. belang waren voor de krachtmeting tussen de kampioenen en bekerhouder Ajax. Zo vertelde Hagan dat hij een week op zakenreis is geweest naar zijn geboor teland en vandaag terug zou keren naar Portugal. Zondag speelt Benfica een vriendschappelijke wedstrijd in Parijs tegen Bayern München. Stefan Kovacs zal vergezeld van Henk Groot deze wedstrijd bijwonen. Benfica komt tweede paasdag in Ne derland can. Waar het gezelschap lo geert kon Hagan nog niet vertellen aangezien hij vandaag pas weer con tact heeft met de leiding van de club. Dit vormde zo’n beetje de enige in formatie die men van Hagan aan de weet kon komen, want over het spel van Ajax repte Benfica’s oefenmeester met geen woord. Op de vraag in hoe verre het voetbal van Ajax verschilt van dat van Feyenoord merkte Hagan alleen op: „Hoe kan ik nu een vergelij king maken? Ik heb Feyenoord immers niet tegen NEC zien voetballen?" (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Jimmy Hagan, de Engelse trainer van Benfica, toonde zich gisteravond na afloop van Ajax

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 23