Hartkliniek Utrecht VAN MIERLO VOELT ZICH DOOR wordt heropend HOUDING VAN i MILJOENSTE BOOM Roofovervallen in Amsterdam Winstbejag beheerst de leerm iddele nproduktie iver /ERHOEVEN graan- VVD „GEGRIEFD” Fa. B. ENGELENBERG kijk vrij rond bij Haverkort huisvesting Raad Amsterdam KRITIEK OP ONDERWIJS-EXPOSITIE: Agenten klagen over slechte Streefgetal: 500 operaties per jaar Sabotage bij nieuw Nederlands circus? spreekt vandaag verder over slaapverbod VOOR UW SUÈDE- en NAPPA-KLEDING r s# échte graan-genever DO In Amsterdam Binnen twee jaar na de benoeming van Politiek Nuttig V ernieuwing i z zuiver natuur- produkt Winkelcentrum Schalkwijk Rivieradreef 39 Haarlem Tel: 334293 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Als Wiegel de middenpartij blaast zingt hij daarbij weer een oud liedje. Hij zegt altijd alleen maar oude dingen, vandaar die typisch klassieke partijterminologie. Wat wil hij nou precies met zijn VVD, de meest behoudende partij? De open-deurtheorie van de VVD tegenover een zogenaamde vleugel Goudsmit van D’66? Destijds hebben veel mensen zich met grote afkeer van de VVD afgewend en zijn lid geworden van D’66. Er bestaat volgens mijn peilingen bijzonder weinig enthousiasme voor de VVD, bij welke D’66’er dan ook. De groep achterdochtigen tegen de PvdA binnen mijn partij wordt daarentegen kleiner. We zijn uit het dal aan het kruipen”. Aldus mr. Hans van Mierlo, de politieke leider van D’66. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Nog steeds maken op winst bedachte bedrijven uit wat uiteindelijk op school als leermiddel gebruikt wordt. De eerstkomende we ken zal weer veel kritiek op deze situatie gehoord worden, als de achtste Nationale Onderwijs Tentoonstelling (NOT) van 5 tot en met 12 april in Utrecht gehouden wordt. Staatssecretaris Schelfhout heeft zich reeds laten ontvallen dat hij de opening van de NOT door minister Van Veen „een aureool vindt dat deze jaarmarkt niet verdient”. En de Vereniging voor Openbaar Onderwijs heeft aangekondigd samen met de Consumentenbond een onderzoek te zullen instellen naar de prijs en de kwaliteit van de schoolboeken. u Dn vfy c0. OFFICIeLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN speciaalzaak in gouden en zilveren sieraden, horloges en klokken DONDERDAG 30 MAART 1972 Complete VERFSPUITINSTALLATIES Enkele citaten uit dit rapport: confessionele ADVERTENTIE RAAKS 34 29 Tel. 310766 Tel. 310865 ADVERTENTIE ADVERTENTIE 1 I s w natuurlijk naar De grootste SPECIAALZAAK Keuze uit meer dan 1000 metalen horloge- banden (stalen en doublé) 1 Hoe denkt u nu vanuit andere partijen steun te krijgen voor uw programma? hand hebben genomen. Als ik eerlijk ben: de kritiek op het rapport als zou men te weinig aandacht hebben besteed aan de geestelijke waarden steekt me een beetje. zoek naar de mogelijkheid van niet com merciële leermiddelenaanmaak. DEZE MAAND Een stalen rekband slechts ƒ4,50 E< Nati en apri van „Un kort on Ir ling renl in se c min zoa’ van mei tref tocl van de kin lani woi ont E tad var var der De hul wa reli vei vot vrt aar wu sie: teg we om on 1 vo ka bij W€ wi kil fni lai lai KB DUBBELE GRAAN-GENEVER IS VOLGENS 0* KOT UT GESELECTEERDE GRANEN GESTOOKT El WCWT DOOR ONS ALS HOOGSTE KWALITEIT GE- WANDEERD. ZIJLSTR. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Het politiekorps van Amsterdam is ontevreden, niet zo zeer over het extra werk door Floria- de, Dam- en Vondelparktoerisme maar meer nog over de slechte huisvesting. Hoofdagenten en agenten van het poli tiebureau aan het Singel, vlak bij de Munt, hebben in onverbloemde taal aan hoofdcommissaris P. A. Jong een rapportje geschreven vol klachten. Zij schrijven dat zij er de brui aan denken te geven als er niet heel gauw iets verandert. Van Mierlo toont zich na de eerste reacties op het rapport van de commissie-Mansholt, waaraan hijzelf „als een gedrevene” (zoals men in zijn naaste omgeving zegt) heeft meegewerkt, vooral diep gegriefd door de houding van de V.V.D. laatste vijf jaar verdrievoudigd. Vorig jaar bedroeg de omzet naar schatting een miljard gulden. Volgens een onderzoek van enkele jaren geleden is de helft van de prijs nodig om het dure wervings- en verspreidingsapparaat te bekostigen, dat de producenten erop nahouden. Dit jaar voor het eerst zal er op de tentoonstelling een stand zijn, waar de kritiek stem krijgt. Daar zullen onder wijsdeskundigen laten zien, hoe anders het leermiddel ontwikkeld en geprodu ceerd moet worden als het tenminste de onderwijsvernieuwing wil dienen. Overi gens beginnen producenten reeds in te zien dat zij op de oude weg niet lang meer kunnen doorgaan. Het verzet uit het onderwijs wordt te groot. In het parlement is al de eis gehoord, dat de overheid de leermiddelenproduktie aan zich moet trekken. De staatssecretaris van Onderwijs, mr. C. Schelfhout, zei op 22 maart in de Eerste Kamer dat de vrijheid om uit te geven en te produceren geëerbiedigd moet worden. Maar met in achtneming daarvan verklaarde hij toch de veelheid van leermiddelen uit onder wijskundig en economisch oogpunt be zwaarlijk te vinden Hij beloofde spoed te zullen zetten achter het lopende onder- Brug omhoog. In juli wordt begonnen met het opvij zelen van de Botlekbrug, die het oude Rotterdamse havengebied ver bindt met Botlek en Europoort. De brug wordt op Rijnvaarthoogte gebracht, waarna de helft van het aantal binnen schepen, waarvoor de brug nu nog moet worden geopend, er dan onderdoor zal kunnen varen. DELFT. Het nieuwe Nederlandse cir cus Faggioni kampt met pech. Maandag brak een mast en dinsdag bleken een licht- aggregaat en de geluidsinstallatie defect te zijn, waardoor de dinsdagavondvoorstel- ling maar half doorgang kon vinden. Woensdagavond trad het circus, dat mo menteel in Delft staat, ook niet op. De directie van het circus noemt de pech sa botage. Daarmee doelde hij op een project in Groningen, waar onder leiding van drs. Albert van den Berg een leerplan met bijbehorende leermiddelen wordt ontwor pen voor het nieuwe vak sociale wereld oriëntatie, een hedendaagse integratie van geschiedenis, aardrijkskunde en maat schappijleer. Daarbij is duidelijk gesteld dat de boekjes, geluidsbanden en films, die ontwikkeld zouden worden, niet aan de bestaande uitgevers zouden worden „uitgeleverd”. Men heeft zelf voor de produktie van de nieuwe leermiddelen gezorgd. Elk onderdeel dat voor uitvoe ring gereed was, werd aanbesteed en ge gund aan de inschrijver die het best aan de eisen van de projectgroep voldeed. Op die manier werd voorkomen dat onderne mersbelangen de doorslag konden geven bij de produktie. Ook de voorstanders van een slaapver- bod voor een gedeelte van het Vondelpark gaan ervan uit dat het bezoek van jeugdi ge toeristen aan Amsterdam moet worden afgeremd. Over het tempo van die afrem- verschillen de meningen. Drs. P. Rutgers van der Loeft (P.v.d.A.) zei, voor een beperkt slaapverbod te zijn omdat dat nog geen afremmend maar ook geen aan moedigend effect op het jeugdtoerisme zal hebben. Mr. C. Goedkoop (V.V.D.) pleitte voor een totaal verbod „omdat ook de natuur haar nachtrust nodig heeft en het beleid toch om moet”. Hij wees op een oud gebruik bij de Eskimo’s: „Zij boden hun vrouwen aan aan hun gasten, maar toen daar teveel gebruik van werd ge maakt zijn zij er maar mee opgehouden”, aldus mr. Goekoop. De debatten zijn vandaag voortgezet. Lees het rapport er maar op na. Maar goed, het rapport moet juist reacties, los woelen. En in dat opzicht ben ik echt heel blij met die nota.” Van Mierlo: „We hebben nu een zeer belangrijk keerpunt bereikt. Willen we hervormingen of niet? We kunnen bij dergelijke ingrijpende zaken niet meer met de oude programvergelijking of pro- gramakkoorden werken. De kiezer zal zich moeten uitspreken over een paar essentiële maatregelen, die in de diepte gaan. En dus niet over een breed regeer akkoord. De kiezer kan weten welke par tij of welke groep binnen een partij achter die essentiële maatregelen staat. Formeel kunnen groeperingen (bijvoor beeld binnen de confessionele partijen) niet meewerken aan de uitwerking van die essentiële punten. Maar er kan toch een platform komen.” UTRECHT. De benoeming van een hoogleraar in de hart- en vaatchirurgie aan de universiteit in Utrecht is binnen een half jaar te verwachten. Er zijn bij de commissie van de medische faculteit, die de benoeming voorbereidt, vijf hart chirurgen „in behandeling”, drie Neder landers en twee buitenlanders. Na de benoeming van één van hen kan worden begonnen met de heropening van de nu vrijwel niet gebruikte uiterst moderne hartchirurgische kliniek van het acade misch ziekenhuis in Utrecht. Deze kliniek is buiten gebruik geraakt als gevolg van de „affaire-Wieberdink”. „Ik begrijp het best hoor. De V.V.D. zit met moeilijkheden. Ze hebben een kla roenstoot (het liberaal manifest) nodig. Maar het is toch wel heel merkwaardig, dat Wiegel nu zo tamboereert op Boett cher. Ik verkondigde bij mijn algemene beschouwing destijds een zeer groot deel van de gedachten van Boettcher Toen kreeg ik die zure reactie van Wiegel. Nogmaals: ik begrijp het wel. De V.V.D. begint nu in te zien, dat hetbagatelliseren begint nu in te zien, dat het bagatelliseren niet zo goed meer in de markt ligt.” Er is gezegd: juist bij deze wereldom vattende en zeer diepgrijpende problema tiek zal éénsgezindheid binnen de politie ke partijen nuttig zijn. Polarisatie is dan niet op zijn plaats. Vindt u dat ook? AMSTERDAM. De Amsterdamse ge meenteraad besprak gisteravond de nota van B. en W. over het jeugdtoerisme, volgens het kabouterraadslid H. Bjjnen „het eerste rapport waarin uitvoerig een minderheidsstandpunt inclusief de toelich ting is opgenomen”. Dat minderheidsstand punt betreft een algeheel slaapverbod voor de stad. Van Mierlo: „Ik vind het een nuttig rapport, maar ik heb er wel een paar kritische kanttekeningen bij. Ik vind het jammer, dat er geen overleg is geweest met het hoofdbestuur van D’66 of met mij. Je zou de zaak eerst wel eens samen kunnen bepraten. Ik weet niet wat ze precies met de open werkgroep bedoelen. Ik kan dan ook niet zeggen, of die werkgroep de open programmacommissie van Mansholt doorkruist. De naam van de nota („de behoefte aan een omgekeerde Marx” - red.) doet mij vermoeden, dat weinig ondertekenaars Marx echt ter Juist dezer dagen heeft een van de allergrootste schoolboeken- en leermidde lenproducenten, Wolters-Noordhoff in Groningen verklaard nieuwe leermiddelen vanuit een gewijzigde opstelling te ont wikkelen. Doélstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 AMSTERDAM. Twee mannen heb ben gistermiddag een overval gepleegd op een filiaal van de Amro-bank aan de Burgemeester De Vlugtlaan in Amster dam. Zij kwamen om halfeen het filiaal binnen met getrokken pistolen en eisten geld. Zij verdwenen met 15.000 gulden, liepen achter het gebouw om en 'stapten daiair iin een auto. De wagen is later door de politie enige straten van het bankfili aal af aangetroffen. De auto was ’s mor gens gestolen op de Amstelveenseweg in Amsterdam. Voor de derde maal deze week is een nachtportier van een Amsterdams hotel het slachtoffer geworden van een overval. Hij deed dienst in hotel „Greenhome” aan de Nieuwendijk en werd door twee onge veer 25-jarige jongemannen bedreigd met een pistool en een stiletto en daarna op een stoel vastgebonden. De overvallers namen geld mee uit een fruitautomaat en een jukebox, die werden opengebroken, alsmede 150 gulden uit een geldlade. De op de Nationale Onderwijs Tentoon stelling geëxposeerde leermiddelen, vooral de andio-visuele apparatuur en het daar voor benodigde geluids- en beeldmateri aal, worden zuiver commercieel geprodu ceerd en met een onderwijskundig praatje aan de man (schoolhoofd, leraar) ge bracht. De critici vinden de NOT dan ook een uitgekiend-zakelijke jaarmarkt, die dage lijks gelardeerd wordt met een onderwijs kundige inleiding door een professor, een minister of een andere deskundige. De NOT is feitelijk een reusachtige uitver groting van de situatie waarvoor elk schoolhoofd, elke leraar zich in het klein geplaatst ziet. Er zijn enorm veel school boeken en andere leermiddelen op de markt. De verkopers verkondigen allen zó luid hoe ideëel hun streven wel is, dat geen mens er meer uit wijs kan. Hierdoor dringt zich de conclusie op, dat produktie en verspreiding van leermiddelen uit de louter commerciële sfeer gehaald moeten worden en dat de „consumenten” doelma tig moeten worden voorgelicht om een juiste keuze te kunnen maken uit het aanbod en de leermiddelen van een soort keurmerk voorzien zouden moeten wor den. De prijzen van de leermiddelen zijn de de nieuwe hoogleraar zal het hartchirur- gisch centrum Utrecht het streefgetal van 500 hartoperaties per jaar kunnen berei ken. In het Sint Antoniusziekenhuis in Utrecht zijn in 1970 153 en in 1971 216 van deze operaties uitgevoerd. De ver wachting is dat het aantal dit jaar nog iets» groter zal zijn. Het smeden van een eenheid tussen enerzijds het particuliere Sint Antonius- ziekenhuis en anderzijds de overheidsin stelling, die het academisch zieken huis is, is een tijdrovende zaak. Daar komt de specifieke taak van het acade misch ziekenhuis: mogelijkheden voor medisch onderwijs te geven en research te doen, nog bij. Het hartchirurgisch cen trum is een bestuurlijk onafhankelijke eenheid, waarbij hartchirurgen, cardiolo gen en anaesthesisten zijn aangesloten die hun werk in een van beide ziekenhuizen verrichten. Om tot vijfhonderd hartoperaties per jaar te komen, moet nog veel gebeuren. Naast de medische specialisten zijn ook verpleegkundig en technisch zeer goed opgeleide en op elkaar ingespeelde men sen noodzakelijk. De verzorging van de patiënten in de eerste periode na de ingreep stelt hoge eisen aan personeel en organisatie. Het gehele team is in het Sint Antoniusziekenhuis compleet, maar in het academisch ziekenhuis zijn veel verpleeg kundigen en technici na de affaire-Wie berdink naar elders vertrokken. Pas nadat de nieuwe hoogleraar is benoemd kan een team worden gevormd dat dan zal moeten worden geïntegreerd binnen de hartteam- kern van veertien specialisten, die nu aanwezig is. Wilt u mensen uit de partijen losweken of zo? Van Mierlo: „De confessionele partijen kunnen zelf tot een radicale ommezwaai komen onder invloed van één van de vleugels. Of er komen afsplitsingen Van Mierlo komt weer met een beeldspraak voor de dag: „De K.V.P. is een groot insekt. Een heel klein lijfje met twee enorme vleugels. Die twee gigantische vleugels houden door even snel te bewe gen het lijfje in de koers. Wat gebeurt er als één van de vleugels sneller beweegt?” Er zijn vijf vooraanstaande kaderleden van D’66 met een „corrigerende nota” op het rapport-Mansholt gekomen? Hoe valt dat bij u? Prins Claus heeft gisteren in het Apeldoornse Berg en Bos meegedaan aan de jaarlijkse boomplantdag. Het boompje dat hij plantte was het mil joenste, dat sinds 1956 op deze dagen in de grond werd gezet. Ook staats secretaris Vonhoff droeg een boompje bij het assistentie van prins Claus. Tevoren had de prins de postillon- pleisterplaats Nulde aan de autosnel weg Zwolle-Hoevelaken aan de rand van het Veluwemeer officieel ge opend. De prins arriveerde daar in een door vier paarden getrokken En gelse postkoets, geëscorteerd door ruiters van een rijvereniging uit Putten. Een felle Van Mierlo: „Welnee, onzin! Deze zaken moeten juist politiek worden gezien. De vraag welke prijs ie voor afkappen van de economische groei wilt KV OhM««rterlj «n L&motoM k>h.» Verhoeven eOaveland - Hilverun Honend Het heeft al kwaad bloed gezet, dat Wiegel hem bij de algemene beschouwin gen vorig jaar „theoretische onheilsprofe tie” verweet toen hij als een van de allereerste Kamerleden zeer uitvoerig in ging op de problematiek van economische groei en milieupolitiek. De laatste tijd spreekt de V.V.D. over een nieuw liberaal manifest, over milieustudies, die al maan den zijn voorbereid, en over het V.V.D.-lid prof. Boettcher, ondertekenaar van het rapport van de Club van Rome. betalen is een politieke vraag. Daarbij teken ik dan aan, dat er een potentiële meerderheid is voor de gedachten van het rapport van de commissie-Mansholt. Die meerderheid zit nu nog verscholen in verschillende partijen. Met name ook in de confessionele partijen, vooral de K.V.P.” Van- Mierlo illustreert „zijn” rapport van de drie progressieve partijen met een beeldspraak. De gelijkenis is aldus: „Vroe ger was er een stabiele nationale koek, die verdeeld moest worden. De hele grote parten voor de happy few, en de kleintjes voor de rest. Herverdeling lukte niet. De koek werd ieder jaar met zo’n zes tot zeven percen groter. Wat heeft men nu voor een psychologisch handig systeem uit gedokterd? We gaan alleen het meerdere verdelen. De scherpe strijd over de grote en kleine parten luwde wat, want de kleinste parten kregen het grootste deel van de extra koek. Wat gebeurt er als we die extra koek weer laten vervallen? De felle strijd om de rechtvaardige verdeling van de parten zal toenemen.” Maar ook in deze verklaring kan zij er niet omheen dat de beslissing over een leermiddel moet stroken met het doel van de onderneming. Dat doel is winstmaken. „Wolters-Noordhoff”, zo zegt de tekst let terlijk, „is een naamloze vennootschap, die winst maakt Daarvoor generen wij ons niet. Zonder winst kan ons bedrijf niet voortbestaan: immers wij putten hieruit fondsen voor nieuwe projecten, experi menten, voorlichtingsmateriaal en re search”. „Het in de wachtkamer geplaatste arrestantenverblijf is regelmatig be smet door vervuilde, smerige, stinken de, venerische, onder luis en ander ongedierte zittende arrestanten. Het verblijf is onverwarmd en biedt slechts plaats aan driepersonen, zodat arres tanten vaak plaats moeten nemen op stoelen van het personeel.” „Het gedrag van arrestanten is soms beestachtig. Het komt meermalen voor dat aangehoudenen in het dagverblijf urineren uit protest tegen hun aanhou ding. De urine loopt dan onder de deur door, de wachtkamer in, waar zij zich rondom de voeten van het personeel verspreidt. Personeel dat op zulke mo menten net zit te eten, verlaat vaak met acute maag- en darmstoornissen de wachtkamer naar de eveneens gore toiletten.” „Op een paar planken moeten petten en pistolen worden gelegd onder hand bereik van elke burger die binnen komt. Ook van de criminele burger. Voor 8 (hoofd)agenten en twaalf bri gadiers zijn er twee toiletten. Geen urinoir.” De opstellers van het rapport scha men zich voor hun bureau, zo laten ze hoofdcommissaris Jong weten. De meeste politiebureaus in de hoofdstad zijn ondergebracht in oude gebouwen. Er is geen of nauwelijks geld voor verbeteringen. Het hoofdbu reau is te klein. Het bureau in Noord zit in een oud woonhuis. Aan de Over toom is het niets gedaan, aan de Pieter Aertszstraat evenmin. Voor bureau Warmoesstraat is het eindelijk zo ver dat met restauratie en herindeling van een rijtje oude panden inclusief het gebouw waarin het bureau huist is begonnen. Commissaris Binnendijk, nu gepensioneerd, zei in 1945: „We krijgen de huizen naast dit bureau erbij. We zullen gauw een mooi bureau hebben.” Het is nu 27 jaar later.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2