Luns voor samenwerking tussen NAVO en EEG Verwelkomen verboden Franse bisschoppen hongerstaking in ISRAEL: VERKIEZINGEN OP WESTELIJKE OEVER SUCCES ^Handlanger Broer Hoessein reist niet zonder geweer apartheid in Zuid-Afrika Pessimisme over Unctad III Renpaard valt uit vliegtuig VOORJAARS TWEED MANTELS LODEN MANTELS Zendtijd als cadeautje op trouwdag „Versoepeling” Overweldigende belangstelling rapport Club van Rome Zwaardere stra f voor Brusselse Circustent werd de V.S. Meeste burgemeesters herkozen Premier van Malta Griekenland koopt Phantoms van Circa 18 percent wereldbevolking is katholiek NOG GEEN VOORSTANDER VAN OFFICIËLE BANDEN omvergeblazen op weg naar Peking inktgooister 3 DONDERDAG 30 MAART 1972 In hoger beroep Onderzoek Vaticaan: en vrees ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Parijs) ADVERTENTIE de SPECIAALHUIS REGENKLEDING had ADVERTENTIE .■■’.fee I KRUISWEG 72 HAARLEM interieurverzorging b.v. barteljorisstraat 13-17, haarlem van van JERUZALEM (Reuter en AFP) Bij de gemeenteraadsverkiezingen die dinsdag in tien gemeenten op de door Israel bezette westelijke Jordaanoever zijn gehouden, zijn de meeste burgemeesters die zich voor herverkiezing kandidaat hadden gesteld, opnieuw gekozen. Op 2 mei zullen er weer raadsverkiezin gen worden gehouden en wel in 13 ge meenten ten zuiden van Jeruzalem. In bevoegde militaire kringen in Tel Aviv is men tevreden over het resultaat van de verkiezingen. Men sprak in dit verband van een echec voor de Palestijnse guerrilla-organisaties en de Jordaanse re gering die zich tegen de verkiezingen hebben uitgesproken. Van de 16.750 kiesgerechtigden hebben 13.725 hun stem uitgebracht. Het gebeurde vlak na de start Van het vliegveld van Port of Spain in Trinidad naar Jamaica. Robbie schopte eerst de achterwand van zijn houten box weg en daarna de vliegtuigdeur waarna hij viel. PORT OF SPAIN, Trinidad. (Reuter) Het renpaard Robbie was zo bang voor vliegen dat hij zich dinsdag een weg baande uit een pas gestart vrachtvliegtuig en een dodelijke val van 600 m maakte. HANNOVER. (DPA) Een krachtige windstoot heeft gisteren tijdens de mid dagvoorstelling in Laatzen bij Hannover de tent van het „Zirkus Berlin” omverge blazen. Zeker vijftien mensen, meest kin deren, liepen verwondingen op. Links-rechts. Zondag schakelt het verkeer in de Afrikaanse staat Nigeria over van links naar rechts. VATICAANSTAD. (AFP) Ongever 18 percent van de wereldbevolking of 630 miljoen van de 3,593 miljard mensen is rooms-katholiek gedoopt, aldus een statis tisch onderzoek dat op initiatief van het Vaticaanse staatssecretariaat is ingesteld. Kloppen en roeren en kneden gaat in géén handomdraai met de Inventum handmixer. De onmisbare, uiterst betrouwbare keukenhulp met de drie snelheden. Zondag hebben Malta en Engeland een overeenkomst getekend, op grond waar van Engeland zijn bases op het eiland nog zeven jaar mag gebruiken. „Deze solidariteit zou geschaad kunnen worden als sommige landen meer gelijk zouden blijken dan andere”, aldus de secretaris-generaal. die het woord voerde op een bijeenkomst met buitenlandse co- respondenten in Londen. Op 29 februari veroordeelde de correcti onele rechtbank haar tot 6 maanden ge vangenisstraf, waarvan 3 voorwaardelijk. Het hof bevestigde dinsdag deze straf, echter zonder een deel van de sttiraf voor waardelijk op te leggen. VALLETTA. (Reuter) Premier Dom Mintoff van Malta is vandaag naar Pe king vertrokken voor besprekingen met Chinese leiders. De gesprekken zullen gaan over economische betrekkingen e n het aanknopen van diplomatieke betrek kingen tussen beide landen. LONDEN. (Reuter) Bill Brown zijn vrouw jaarlijks op hun trouwdag verwend met sieraden, parfum en andere cadeautjes, maar dit jaar wist hij het niet meer tot hij op een origineel idee kwam. LONDEN. (RTR/UPI) De secretaris-generaal van de NAVO mr. Luns heeft gisteren opgeroepen tot nauwere samenwerking tussen de NAVO en een uitgebreide Gemeenschappelijk Markt. Duidelijk makend dat hij eerder denkt aan mogelijke toekomstige mis verstanden dan aan recente „slechte ervaringen”, legde mr. Luns er de nadruk op dat de solidariteit van het Atlantisch bondgenootschap afhan kelijk is van gelijkheid der leden. De tweede druk met een oplage van 25.000 exemplaren die vandaag verschijnt, is ook al uitverkocht. En de derde druk, 30.000 exemplaren, die op 10 april ver schijnt, is reeds voor het groptste deel door de boekhandel gereserveerd. De vier de druk is in voorbereiding. Volgens uitgeverij het Spectrum is in Nederland nog nooit een boek zo snel in een dergelijke hoeveelheid verkocht. De burgemeester van Nabloes, Hadzji Ma’Azoez El-Masri, kreeg 3200 van de 4800 in zijn gemeente uitgebrachte stem men. Twee dagen voor de verkiezingen stond nog niet vast of de verkiezingen in Nabloes wel zouden doorgaan omdat er geen kandidaten waren. In de week vóór de verkiezingen trok ken vele kandidaten zich terug, naar ver luidt onder druk van de Jordaanse rege ring en dreigementen van de Arabische guerrilla-organisaties. Maar de kandidaten die zich hadden teruggetrokken, lieten zich opnieuw inschrijven toen de Israëli sche autoriteiten lieten weten dat zij mili- leiders in een particulier straalvlieg tuig uit Parijs op Heathrow aange komen, waar hij wilde overstappen op het vliegtuig naar Bermuda. In aanwezigheid van een 500 gelovigen bij Larzac een speciale mis opgedragen, aanwezig was, heeft mgr. Menard, één der beide geestelijken, gisteren in een kerkje bij Larzac een speciale mis o pgediend. Onze hongerstaking, zo verklaarde hij, is het hartstochtelijke antwoord op de klem mende oproepen van paus Paulus VI die wwrfWrfwvvwvwwwvvwvwwvvwwwwvvvMwwvwvvwwwvwvwwwwwvvwwMwvvwwvvwww WUVyVVVVVyVVyVVVVVWWWn/WWWVWWVWVWWWVWWWVVWWVVWWVW/WWIWAMWWWWWWV De versoepeling komt neer op de toela ting van zwarten tot bepaalde categorieën van arbeid die voorheen uitsluitend voor blanken gereserveerd waren enerzijds, en op de mogelijkheid voor ondernemers meer zwarten in dienst te nemen dan tot nu toe voor hen was vastgesteld ander zijds. Tegen die maatregel was van de zijde van de omliggende gemeenten en van de boeren die zich van hun landerijen ontno men zagen, ai sinds maanden een felle actie op touw gezet. Die campagne kreeg bovendien nog een nieuw accent en een andere strekking toen de bekende pacifis tische schrijver, Lanza del Vasto, zich om humanitaire redenen eveneens in de strijd wierp en als protest een hongerstaking be gon. Uit solidariteit en sympathie voor Del Vasto hebben de beide bisschoppen zich nu bij hem gevoegd in een boerderij waar hij zich al twee weken had terugge trokken om, zoals gezegd, zich bij die hongerstaking aan te sluiten. Het Amerikaanse meisje Karen Da vis had met grote letters „Vriend schap” op een stuk papier geschre ven. Daarmee wilde ze zwaaien naar een Russisch schip, dat in Miami, in de Amerikaanse staat Florida, in de haven lag. Maar politieagenten von den dat niet goed. In Florida waar men bij voorverkiezingen een enorme voorkeur voor Wallace blijkt te heb ben, is men overigens nog niet hele maal gewend aan dergelijke bezoe ken. Betogers verbrandden een Rus sische vlag en korte tijd later explo deerde in de omgeving van het schip een bom. Het gezelschap heeft de besproken plaatsen geannuleerd. Ongeveer 2000 mensen woonden de voorstelling bij. Verscheidene honderden van hen moesten met behulp van het personeel van het circus worden bevrijd. Dat originele idee hebben miljoenen Britse televisiekijkers kunnen volgen, want Bill had voor 350 gulden zeven seconden reclamezendtijd gekocht. Bills „commercial”: voor Ellen Brown in Rom ford. Wel gefeliciteerd. Je liefhebbende DEN HAAG. (ANP) Er bestaat bij het publiek grote belangstelling voor de Nederlandse vertaling van het rapport van de Club van Rome. De eerste druk, 45.000 exemplaren, was binnen twee da gen uitverkocht. Griekenland krijgt de nieuwe toestellen voor ruim zeven miljoen gulden per stuk. In het begin van de maand heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie het Congres om een krediet van ruim 200 mil joen gevraagd om Griekenland in staat te stellen, de nieuwe toestellen te kopen. Paul-Boncour. De Franse politicus Joseph Paul-Boncour, die in 1932/1933 premier van Frankrijk was, is dinsdagnacht op 99-jarige leeftijd overleden. Paul-Bon cour was in 1911 minister van Arbeid en in 1932 in de regering Herriot minis ter van Defensie. Onder de premiers Daladier, Sarrault en Chautemps was Paul-Boncour minister van Buitenland se Zaken. vooral bij de jongeren in de hele wereld diepe weerklank hebben gevonden om nooit meer oorlog te voeren. Het percentage rooms-katholieken is in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika het hoogst met 55 percent. Daarna volgen Europa met 38 percent, Oceanië met 23 percent, Afrika met elf percent en Azië met twee percent. BRUSSEL. (ANP) Marie-Louise Kwiatkowsky. de 31-jarige vrouw die in januari premier Heath van Engeland met inkt gooide toen hij het toetredingsver drag tot de EEG in Brussel kwam onder tekenen, heeft van het hof van beroep in Brussel een zwaardere straf gekregen. Later werden alle wapens aan de dou ane gegeven, behalve het geweer van de prins, die dat bij zich wilde houden. De politie waarschuwde de prins dat het geweer in beslag zou worden genomen wanneer hij geen speciale vergunning had van de Brit se autoriteiten. De prins vroeg en kreeg daarop een detective van Scot land Yard als lijfwacht mee om in Londen te gaan protesteren bij de minister van Buitenlandse Zaken, Sir Alec Douglas-Home. WASHINGTON. (UPI) Ondanks ver zet in het Amerikaanse Congres heeft de Amerikaanse regering besloten, Grieken land zesendertig jachtbommenwerpers van het type Phantom te verkopen om Griekse luchtmacht te moderniseren. Deze week is in Athene een desbetref fende overeenkomst getekend. Gisteren hebben vierendertig leden van het Ameri kaanse Congres president Nixon in een brief verzocht, terug te komen van zijn besluit, de militaire hulp aan Griekenland te hervatten en in Griekenland een thuis haven te vestigen voor de Amerikaanse zesde vloot. Zij zeggen dat de Verenigde Staten hierdoor nauwer verbonden wordt met „de Griekse militaire dictatuur”, In antwoord op vragen zei mr. Luns dat hij thans geen voorstander is van enige officiële band tussen de NAVO en de vergrote EEG. U" - alle zaken die Volgens waarnemers is dit de eerste keer dat de autoriteiten in Pretoria in het openbaar hun plan bekendmaken om hun politiek van „reservering van de arbeid voor de blanken” te versoepelen. Deze politiek is fel bekritiseerd door talrijke Zuidafrikaanse industriëlen en bleek een van de voornaamste oorzaken voor de beknelling waarin de economie van het land vastzit. Hij was echter wel van mening dat in betrekking hebben op de militaire en politieke veiligheid in Europa definitieve gedragslijnen pas zouden moe ten worden bepaald na volledige rugge spraak in het kader van de NAVO. Over de door de Sovjet-Unie nage streefde Europese veiligheidsconferentie zei mr. Luns dat het Kremlin niet moet PARIJS. De bisschoppen van de Zuidfranse steden Montpellier en Rodez zijn gisteren in hongerstaking gegaan om te protesteren tegen de uitbreiding van het militaire exercitieterrein van Larzac dat in hetzelfde departement is gelegen en dat op last van de minister van Defensie, Michel Debré, van 3000 tot 17.000 hectare zal worden vergroot. Een onder auspiciën van de Verenigde Naties werkende conferentie over handel en ontwikkeling op wereldbasis zal op 13 april aanstaande in Santiago, de hoofdstad van Chili, vergaderen onder de aanduiding „Unctad III”. Deze letters vormen de af korting van „United Nations Conference on Trade and Development”. In de Tweede Kamer is over de bedoe lingen en onderwerpen van deze confe rentie slechts zijdelings gesproken, vooral in verband met het feit dat de Nederland se delegatie onder leiding zal staan van de minister van Economische Zaken en niet, zoals de oppositie had gewild, onder die van de minister voor Ontwikkelingssa menwerking. De regering heeft een desbe treffende motie genegeerd, maar achteraf toch besloten althans het tweede gedeelte van de conferentie te doen bijwonen door de minister voor Ontwikkelingssamenwer king, waardoor de nadruk van de Neder landse intenties ter conferentie iets meer wordt gelegd op de belangen van de ontwikkelingslanden. Er bestaat een grote vrees dat de Unc tad III zich niet zozeer om de belangen de ontwikkelingslanden maar öm die de geïndustrialiseerde landen en lan- dengemeenschappen zelf zal bekommeren. De Nationale Raad van Advies inzake hulp aan minder ontwikkelde landen, waarin verschillende economische, cultu rele en sociale groeperingen des lands vertegenwoordigd zijn, heeft in een uit voerig advies aan de regering van die getuigd en de regering krachtig aanbevolen dat zij ter conferentie doelbe wust en constructief zal optreden, inten sief zal streven naar het overbruggen van tegenstellingen tussen ontwikkelings- en westelijke landen en zich zal inspannen om concrete resultaten ten gunste van de ontwikkelingslanden te bereiken. De Adviesraad heeft daarbij blijkbaar voornamelijk het oog op de EEG- en de kandidaatlanden, die de neiging vertonen bij de formulering van hun beleid te weinig rekening te houden met de ont wikkelingslanden. Deze neiging is ver klaarbaar in verband met de toenemende inflatie en werkloosheid in de westelijke landen, welke nadelige factoren de be langstelling voor wat in de ontwikkelings- KAAPSTAD. (AFP) De Zuidafri kaanse regering heeft gisteren een versoe peling aangekondigd van de wetgeving op de apartheid inzake de arbeid. Het besluit, dat voor het parlement werd bekendge maakt door de minister van Financiën Nicholas Diederichs, is bedoeld om een beter gebruik te kunnen maken van het arbeidspotentieel en de opleiding mogelijk te maken van een veel groter aantal gespecialiseerde arbeiders. LONDEN. (UPI) Functionarissen van de Britse luchtvaartmaatschap pij BOAC hebben gisteren prins Mo hammed, broer van koning Hoessein van Jordanië, en vijf volgelingen verboden met hun wapens het vlieg tuig te nemen naar Bermuda. De 32-jarige prins was met zijn bege- proberen door middel van deze conferen tie het machtsevenwicht tussen Oost en West in zijn voordeel te veranderen. Hij waarschuwde voorts dat elke poging de Verenigde Staten buiten een Europees veMiïgheidsstelsel te houden voor de NAVO volkomen onaanvaardbaar zou zijn. De Sovjet-Unie is bezig met de uitvoe ring van een militair versterkingsprogram dat zonder weerga is. We moeten verhin deren dat Moskou politieke voordelen trekt uit zijn militaire kracht, zei mr. Luns. De NAVO-leider merkte vervolgens op dat in de moderne geschiedenis de Vere nigde Staten de uitzondering vormen op de regel dat machtsposities ertoe leiden dat landen deze voor politieke machtsdoel einden gebruiken. „Met hun enorme macht op atoomgebied gedurende vele ja- ren hebben de Verenigde Staten nimmer, zelfs niet tegenover vrienden, laten blij ken dat ze die macht voor politieke doel einden zouden willen aanwenden”, aldus mr. Luns. De prins stond niet toe dat de bagage werd gecontroleerd en zei dat er wapens voor persoonlijke bescher ming in zaten. Men wilde de wapens niet overhandigen ondanks de verze kering dat deze in Bermuda zouden worden teruggegeven wanneer de autoriteiten daiar dait zouden toe staan. landen gebeurt sterk hebben doen verflau wen. Bovendien vertoont de Europese inte gratie het aspect van een grote politieke en economische belangengroepering, die over een veel minder kwetsbare economi sche structuur beschikt dan de ontwikke lingslanden en dientengevolge interne schikkingen kan treffen die eerder in het nadeel dan in het voordeel van de ont wikkelingslanden werken. Wat de ontwikkelingslanden betreft die voornamelijk met de Unctad-resultaten te maken zullen hebben, zij liggen meren deels in Afrika en zijn in het algemeen klein van oppervlakte en bevolkingsaan tal. Samen echter overkoepelen zij onge veer 70 percent van de wereldbevolking. De achterstand in deze landen is schrik barend, op ieder terrein. Zij hebben een aandeel in de totale industriële produktie van de wereld dat nauwelijks tien percent bedraagt. Het percentage analfabeten ligt er bóven de tachtig percent. Zowel wat hun sociale structuur betreft als hun situatie op economisch gebied vertonen zij een achterstand die zonder speciale in spanningen van de rijkere landen nooit meer zal kunnen worden ingehaald. Die speciale inspanningen kunnen tijdens een conferentie als de Unctad III worden gebundeld of worden genegeerd. Voor dit laatste bestaat een reële kans, zodat er niets terecht zou komen van een geza menlijke strategie tot sanering van de welvaart althans een vermindering van het gebrek aan welvaart in dat deel van de wereld dat intussen politiek en cultureel volkomen dreigt te worden los gescheurd van het westen. Het Nederlandse aandeel in een eventu ele betere gang van zaken ter conferentie is uiteraard bijzonder klein, maar in de EEG heeft Nederland een behoorlijk pres tige en het is vooral deze westelijke economische gemeenschap die in de we reld aan aanzien en respect wint. Op langere termijn is trouwens een verhef fing van het peil der ontwikkelingslanden een eigen Europees belang, omdat de wel vaart van Europa steeds meer afhankelijk wordt van de wereldsituatie en van de vraag of de wereld als geheel haar econo mische gezondheid zal herkrijgen. U kunt cx op rekenen. nigde Naties verzocht om meer waarne mers langs de grens met Israel. zouden belasten als de verkiezingen niet door zouden gaan. Het was de achtste huwelijksverjaardag «n Ellen was in de wolken.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 3