Honderdtwintig jeugdige scholiertjes WIT GELE KRUIS plantten elk hun eigen nieuwe boom IN IJMOND OPENT Boomfeestdag in Velsen Jong groen voor Zeewijk FUSIEGESPREK J.' Hetem gouden jubilaris Samenwerking vormingswerk beroepsople iding en FLIGHT JACKETS In project ruimtevaart VERBOD TOT HARING VANGST 4 E-f ba Zilveren Stichting biedt vele voordelen WETHOUDER M. ROESSINGH PLANTTE MEE Huldiging bij Hoogovens EXPOSITIE BIJ „ALFONS ARIËNS Koninklijke onderscheiding voor C. Hoogland jubilarissen bij Hoogovens jffel r .<1 OW Ki HEK IJMUIDER COURANT 1972 DONDERDAG 30 MAART 0,85 1,00 9. SCRUBBED-DENIM blauw, bruin en groen met asymmetrische rits slank model KENNEMERLAAN 61 IJMUIDEN r f - - - - C GROTE STUNT „WITTE” SIGARETTEN 20 stuks J. VISSER ci-ï af ■Bhh prefer MWrrfJWWW» J j r (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Hoogovens had woens dag 29 maart een gouden jubilaris binnen de poorten. In een met bloemen versierde hal van de algemene werkplaats was de heer J. Ch. H. Hetem uit Haarlem ’s och tends het middelpunt van een feestelijke bijeenkomst. Dit ter gelegenheid van het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst kwam bij Beijnes, een bedrijf dat in 1963 door Hoogovens is overgenomen. vervaardigde sterrekijker, naast het maanoppervlak met het radiografisch bestuurde maanvoertuig en de lan ceerbasis met de raket. (Van een onzer verslaggevers) „Zal mij benieuwen of ie ’t zal doen,” sprak een ventje van enkele turven hoog, terwijl hij met kennersblik z’n pas in de grond gestoken werk bezag en vervolgens: „Ik heb er een hard hoofd in, maar ik zal volgende week nog wel eens even gaan kij ken.” jubilaresse het woord. Omdat ook zij oorspronkelijk bij Beijnes vandaan komt haalde zij uit die tijd enige verhalen op. Alvoreris een ieder de gelegenheid kreeg de familie Hetem de hand te schudden, dankte de jubilaris voor de hem toege zwaaide lof en de vele geschenken welke hem waren aangeboden. zelfgemaakte en fraai uitgevoerde sterre- kijker. Zo kwam een klas van 25 instrumen tenvaklieden van de Bedrijfsschool van Hoogovens (IJmondschool) het vormings centrum binnen. In de eerste contacten van de klassele- raar m de Bedrijfsschool met de vor mingswerker P. Aertssen kwam ter spra ke, dat deze klas bezig was geweest een sterrenkijker te bouwen en dat bracht de suggestie naar voren om met als thema „ruimtevaart” tot een samenspel te komen tussen beroepsopleiding en vormingswerk. Dat leidde tot de opbouw van een gezamenlijk programma, dat voor de be treffende groep ondermeer omvatte: Sa- IJMOND De Wit Gele Kruisverenigingen in Heemskerk, Beverwijk en Velsen willen nog dit jaar een fusie aangaan. Binnenkort worden de besprekingen hiertoe geopend. De Groene Kruisverenigingen in de drie gemeenten hebben reeds een zo geheten A-Stichting gevormd. Vorig jaar, toen de fusie van de Groene Kruisvereni ging aan de orde kwam, heeft ook het Wit Gele Kruis aan de besprekingen deel genomen, maar tot een algehele samenwerking tussen het Groene en Wit Gele Kruis is het niet gekomen. Er bestond onder meer onenigheid omtrent de zetelverdeling in het bestuur. Het Wit Gele Kruis Beverwijk telt 4.000 leden, Velsen bezit eveneens 4.000 leden en Heemskerk heeft ongeveer 2.800 gezinnen, die lid zijn van het Wit Gele Kruis. Na de fusie kan er een directeur en een of meer hoofdwjjkverpleegsters worden aangesteld. Voor de functie van directeur van het Wit Gele Kruis IJmond zijn, hoe voorbarig het ook klinkt reeds sollicitanten opgeroepen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Nog wat onwennig, voor het eerst in het „volle leven”, staan er sinds woensdagochtend op het Bramenvlak en het Langevlak in Zeewijk zo’n zestig rillerige jonge bomen iepen en populie ren die daar door vaardige kinderhan den zijn neergepoot: want het was woens dag Boomfeestdag. Op de arm van de meester gezeten, maakt een scholiertje de label met z’n naam er op, vast in het topje van de boom, die hij met behulp van een vriendje eigenhandig plantte. zowel met- als zonder filter 25 stuks Sigarenmagazijn Marktplein 5 IJmuiden Wethouder Roessingh zei tot de kinder schaar: „We hebben jullie zorg voor de bomen in Zeewijk vreselijk hard nodig, vooral omdat het toch zo moeilijk is om hier bomen te laten groeien. Dat komt door De heer Hetem, werkvoorbereider bij de algemene werkplaats, was vergezeld van zijn echtgenote en kinderen. Een lange groene loper baande de weg naar een fraai ere-podium, waarop zij onder luid applaus van de vele aanwezigen plaatsna men. In zijn welkomstwoord schetste ir. J. H. Brinkhorst, hoofd centrale technische diensten, de jubilaris als een hardwerken de serieuze man met een groot verant woordelijkheidsgevoel. Als stoffelijke blij ken van waardering speldde de heer Brinkhorst, namens de raad van bestuur, de heer Hetem de gouden zeester met briljant op. Mevrouw Hetem gespte haar echtgenoot het gouden armbandhorloge om. Vervolgens nam een aantal door het Farce Majeure-team geïnspireerde lieden bezit van het podium. Als zodanig ver kleed deden zij een muzikale greep uit het leven van de jubilaris. De heer M. Bal, chef van de algemene werkplaats, wilde, nadat hij een Romeinse weegschaal en een gesloten enveloppe had overhandigd, ook zijn felicitatie muzikaal ondersteunen. Op zijn teken liet het draaiorgel ,,’t Witje” van Perlee uit Am sterdam een potpourri van bekende feest klanken horen. De heer Doesburg sprak namens de raad van overleg zijn gelukwensen uit en overhandigde de heer Hetem een belich- tingsmeter. De heren Mijsberg en De Rui ter sloten de rij van officiële sprekers af. Spontaan voerde mejuffrouw J. J. Booms een half jaar geleden zelf gouden dan de huidige Beverwijk wordt een ledenwerfactie gevoerd. Er zijn hiertoe 14.000 folders de deur uitgegaan. „Ook op het subsidievlak zag de heer Mooy voordelen. Of een fusie contributie- verhogend zal gaan werken wist hij niet te vertellen. „De Stichting werkt in elk geval niet goedkoper kruisverenigingen.” In nu Stichting wordt in staat gesteld deskundig, volledig bevoegd personeel in dienst te nemen. Ik denk in dit geval ook aan het aantrekken van een of meerdere hoofd wijkverpleegsters. Momenteel mag een kruisvereniging pas een hoofdwijkver pleegster aannamen als er 10 wijkver pleegsters in de afdeling werkzaam zijn. Beverwijk bezit momenteel 7 verpleeg sters en Velsen zes.” VELSEN-NOORD. In het vormings centrum „Alfons Ariëns” aan de Heirweg in Velsen-Noord heeft één van de groepen een ruimtevaarttentoonstelling ingericht, die een beeld geeft van een project waar vijfentwintig jongens en hun leiders zich de laatste maanden intensief mee hebben bezig gehouden. Het is tevens een mani festatie van de samenwerking tussen vor mingswerk en de bedrijfsschool van Hoogovens. halve dag per week deelnemen aan een programma van het Vormingswerk. Bo vendien ging een vormingswerker in de betreffende klas de lessen maatschappij leer en Nederlandse taal op de Bedrijfs school verzorgen. Het resultaat van dit eerste jaar experi menteren en evalueren was, dat met in gang van het nieuwe cursusjaar drie eer ste klassen van de Bedrijfsschool gedu rende één dag per week gingen deelnemen aan een programma van het Vormings centrum» dat nu ook de uren, bestemd voor maatschappijleer, Nederlands en sport verzorgde. DEN HAAG. Overeenkomstig de aanbeveling van de Noordoost-Atlantische Visserij-Commissie heeft minister Lardi- nois van Landbouw en Visserij een be schikking afgekondigd, waarin de vangst- limieten en gesloten tijden voor de ha ringvisserij voor 1972 en 1973 zjjn gere geld Een verbod tot haringvangst op de Noordzee en het Skagerrak zal, overeen komstig deze beschikking, van kracht zijn in de periode van 1 april-15 juni 1972 en van 1 februari-15 juni 1973. Op dit verbod is vrijstelling toegestaan tot een gezamenlijke hoeveelheid van 1250 ton in 1972 en 2500 ton in 1973. Deze hoeveelheden mogen uitsluitend voor menselijke consumptie worden gebruikt en de vangst en aanvoer dienen te ge schieden met inachtneming van door het Produktschap voor Vis en Visprodukten te stellen regels. Haring, die in de gesloteri tijden in de Noordzee en/of Skagerrak als bijvangst bij de uitoefening van een andere visserij dan de haringvisserij is verkregen, wordt vrijgesteld van het vangstverbod voorzo ver deze bijvangst niet meer bedraagt dan 10 percent van het gewicht van de totale vangst. Het Wit Gele Kruis, afdeling Velsen, heeft zich in het verleden altijd al voor de fusie met de twee afdelingen in Heemskerk en Beverwijk uitgesproken. Het gemeentelijk standpunt inzake de sa menvoeging van de IJmond-gemeenten was hieraan niet vreemd. Secretaris Dekker: „Het initiatief om een fusie aan te gaan is afkomstig van Velsen. Een fusie betekent niet, dat het nieuwe apparaat efficiënter zal kunnen werken dan de huidige, bestaande vereni gingen. „Volgens de heer Dekker is, als een fusie tot de onmogelijkheden behoort, het aangaan van een federatief verband een alternatief. „Je kunt dan bijvoorbeeld de administratie gezamenlijk onderbren gen.” De heer Dekker vindt het wel tijd worden, dat het Wit Gele Kruis in de IJmond één gaat worden. „De katholieken lopen een beetje achter. De fusie van de Groene Kruisvereniging is, naar mijn in lichtingen, goed bevallen.” De secretaris van de Beverwijkse afde ling, de heer J. Mooy, staat achter het initiatief van Velsen om tot een fusiege- sprek te komen. „De voordelen van een fusie zijn natuurlijk groot. Er kan een directeur worden aangetrokken VELSEN. De heer C. Hoogland, technisch hoofdambtenaar A bij het Pro vinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord- Holland en werkzaam bij de centrale te Velsen is wegens de diensten, die hij aan de elektriciteitsvoorziening van Noord- Holland heeft bewezen en ter gelegenheid van het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd koninklijk onderscheiden. Hij ontving de ere-medaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Tijdens een vanmorgen gehouden bij eenkomst op het hoofdkantoor van het PEN te Bloemendaal ontving de heer Hoogland de onderscheiding uit handen van de heer W. Mensink, waarnemend- commissaris der Koningin in Noord-Hol- land. Zeewijk was dus dit jaar de uitverkoren plek om door schoolkinderen met jong groen, al moet dat riog gaan uitlopen, te worden verwend. Eerlijk verdeeld over drie scholen uit Zeewijk, de Kennedy- school, de Kruisbergschool en de Zeewijk- school, waren er honderdtwintig jonge plantertjes in de morgenuren naar de Kruisbergschool getrokken, waar zij wer den ontvangen door wethouder M. Roes singh, terwijl de heer J. H. van der Burg en de heer B. W. Beskers, chef afdeling Beheer en Onderhoud als belangstellenden aanwezig waren. IJMUIDEN. Bij Hoogovens zullen in de maand april 32 personeelsleden hun 25-jarig jubileum vieren. De jubilerenden zijn: C. Demmers, walserij west; Th. Put man, technisch bureau en materiaaldienst Mekog; G. S. van Bakel, overbouwkundig onderhoud; S. Hertog, walserij wedst; G. J. F. Scheffer, technische dienst Mekog; allen uit IJmuiden. A. Clarissen, havens; L. Roman, pro- duktieplanning plaatwalserijen; F. J. Ka bel, havens; J. J. Bruineberg, kwaliteitsaf deling; Th. H. J. Geldermans, administra tie Mekog; F. C. A. Florijn, research- en bedrijfslaboratorium; allen uit Beverwijk. R. C. Bijeman, werktuigkundige dienst staal; J. Zoon, bedrijfsmagazijnen; D. Zijlstra, rail vervoer; G. W. van Kruistum, bedri j f sadministratie kaliberwalserij en Th. Lubbers, oxystaalfabriek 1; C. Selder- beek, blokwalserij 1; allen uit Velsen- Noord. M. G. Paulus, centrale; uit Velsen-Zuid. P. J. Sneekes, technische dienst ha vens en vervoer; P. Rijskamp, walserij west; G. Bul, staaf- en diraadwalsetrijG. H. van Gijn, havens; M. Woerdeman, financiële afdeling; allen uit Heemskerk. A. Schellevis, research- en bedrijfslabo ratorium; J. Bruins, bewakingsdienst; bei den uit Wijk aan Zee. J. Boelens, staaf- en draadwalserijB. Wilkens, walserij west; F. A. Hirs, nieuwbouw, J. Koppen, warmwalserijen; C. Oene, bewakingsdienst; H. Hageman, produktie Mekog; alles uit Haarlem. Th. W. Schouws, materiaalbeheer en magazijnen; uit Uitgeest. Reeds enige jaren geleden bestond er zowel bij de Bedrijfsschool van de KNHS als bij het vormingswerk in de IJmond de wens om mèer van eikaars werken aan de weet te komen en leefden er vragen omtrent eventuele vormen van samenwer king. Een serie gesprekken leidde tot een „samenwerkingsproef”. Per september 1970 ging een tweedejaars klas elektri- ciëns van de Bedrijfsschool gedurende een ADVERTENTIE Ar aff-- Als animator van de boomplantdag nam wethouder M. Roessingh, om het goede voorbeeld te geven, ook zelf de gemeenteschop ter hand en hij assis teerde enkele schoolkinderen bij het planten van hun boom. de invloed van de zeewind en het zout en doordat het zand hier het water moeilijk vasthoudt.” Voorts legde de heer Roessingh er de na druk op dat het duingebied waartoe Zee wijk behoort, een bijzonder kwetsbaar ge bied is, waar veel kinderen wonen die de beplanting nogal eens doorkruisen en daar door ook beschadigen. Hij deed een beroep op de kinderen om toch vooral voorzichtig met het bestaande groen om te springen om jonge aanplant de kans te geven op te groeien. „Ik hoop dat jullie daarom niet te veel door de duinen zullen rossen,” sprak de wethouder en hij zei tevens te hopen dat elk kind nog vaak naar zijn eigen boompje zou gaan kijken of het wel goed wilde groeien. De door de scholiertjes geplante boompjes hebben namelijk de namen ge kregen van de betreffende plantertjes. Die namen zijn vermeld op een label, die in het topje van zo’n jong boompje is bevestigd. Nadat de kinderen de laatste instructies hadden ontvangen ging het in optocht met z’n allen naar de plantplaatsen, waar door knede tuinlieden van de gemeente alles in gereedheid hadden gebracht om het plant- festijn te laten beginnen. Voor elke boom waren er al voorgegraven kuilen en op hun aanwijzingen duurde het niet lang, of het nieuwe groen stond overeind. men beslissen over allerlei ideeën en werkzaamheden; het uitzoeken, zien en bespreken van films; het schrijven van brieven naar fabrieken in Amerika en Europa en naar de ambassades van Rus land en Amerika, het bouwen van een tweetal sterrenkijkers, hetgeen onder meer inhoudt het uittekenen van allerlei onderdelen en het slijpen van de lenzen; het zoeken in bibliotheken en leeszalen naar lectuur over de ruimtevaart, enz.: het maken van foto’s van alle aktiviteiten, alsmede het zelf ontwikkelen en afdruk ken; het maken van een klankbeeld met behulp van een videorecorder; daarvoor moest men maken een maanoppervlak, een maanvoertuig, een maanlander, een lanceertoren met raket, etc. het maken van „ruimtemuziek”, het verzamelen van sterrenbeelden, bezoeken aan een bouwer van sterrenkijkers in Alkmaar, aan de Macro in Haarlem en de Volkssterren- wacht in Hoeven; het schrijven van ver slagen en tenslotte het opbouwen van een tentoonstelling. Deze tentoonstelling in één van de lo kalen van „Alfons Ariëns” geeft een uitstekende indruk van de combinatie van vorming en vakmanschap. Pronkstuk is de i ■_J Sjyw lljhljffH; TWT ■- - g In een hoek van de expositie de fraaie door de leerling-instrumentmakers en de W::’ V.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 5