Bromfietsdief Wie wordt Beverwijkse Veisen wil van buurtcentrum af aangehouden Pippi Langkous? KENNEMERSTATEN MET SLUITING BEDREIGD VVV indirect slachtoffer van ontwikkelingen WIJK AAN ZEE IN HET SLOP VERBLIJFSTOERISME AFLOPENDE ZAAK Nappa kleding VELDHUIS T elegrammen en brieven naar raad I c Wedstrijd op koninginnedag Fotowedstrijd van de Mei Verlichting bij sportpark wordt verbeterd Badplaats doet stapje terug Marktberichten Gasbedrijf vraagt 1,2 miljoen krediet TOPVLOER is gewoon goed! 1972 DONDERDAG 30 MAART IJMUIDER COURANT 7 FUSIE FATAAL NIEUWBOUW Bijenkorf Recreatienota Vuur aan zee Financiën BOYCOT V akantievluchten (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN-NOORD Het college van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Velsen heeft het bestuur van het centrum Kennemerstaten laten weten, dat men geen verdere ontwikkeling wenst van een vierde buurtcentrum in deze gemeente. Drie buurthuizen kregen een vermeerde ring van subsidie (De Mei, De Spil en De Brulboei), maar voor Kennemer staten is de subsidie vastgesteld op slechts 10.000 voor 1972, terwijl vol gens het bestuur van Kennemerstaten „mede op grond van toezeggingen door wethouder J. Roessingh” een bedrag van 23.920 als subsidie van Velsen op de al in oktober ingediende begroting van Kennemerstaten was gezet en men programma en beleid daar ook op had gebaseerd. Pas in fe bruari kreeg men te horen dat men bijna vijftienduizend gulden minder zou krijgen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK/WIJK AAN ZEE Met de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer Beverwijk-Wijk aan Zee is het de laatste jaren niet zo best verlopen. Na een periode van algehele opwaardering, vooral na de benoeming, nu drie jaar geleden, van een full-time directeur, toen de plan nen tot een recreatieve injectie van de badplaats uit de VVV-burelen rol den, is een tijd van totale malaise aangebroken. De VVV zit gewoon in de put. Niet meer en niet minder. Op welke wijze de vereniging uit het slop gehaald moet worden, daar bestaat geen eensluidend advies over. Of men er ooit uit zal komen is een vraag, die het huidige bestuur van de VVV nauwelijks kan beantwoorden. Het heeft alles te maken met het slijk der aarde. En het ontbreekt de VW althans volgens de mening van het bestuur aan voldoende geld om datgene te kunnen doen wat nodig is om een badplaats in „the picture” te brengen én te houden. Wollen berber tapijt nu voor slechts 119.- per meter. Gratis gelegd. Legklare rug L 1 I r. i I (Van een onzer verslaggevers) de ADVERTENTIE ADVERTENTIE voor dame» en heren •n de boycot van Kennemerstaten heeft het Velsense college geen overleg gepleegd met Beverwijk en met de Rijksinspectie Jeugdzaken van CRM, die inmiddels door het bestuur van Kennemerstaten zijn in gelicht. Noordhollandse kustplaatsen ook haastig teruggenomen. Burgemeester. Tot burgemeester van Hui zen (N.-HJ is benoemd mr. F. Fontein, sinds juni 1966 burgemeester van Dalen. Hij is 48 iaar, Nederlands Hervormd en lid van de V.V.D. HEEMSKERK. Een 27-jarige inwo ner van Heemskerk is gebleken de dader te zijn van een bromfietsdiefstal, welke op 31 juli 1971 bij de Progress-sociëteit aan de Const. Huijgensstraat is gepleegd. Tegen de man is procesverbaal opge maakt. De Heemskerker reed op de bromfiets, welke nog voorzien was van een oud verzekeringsplaatje. De politie voelde de man wat aan de tand en al gauw kwam de waarheid aan het licht. Waarnemend-voorzitter W. J. Lubbers, al veertig jaar bestuurslid van de VW, geeft dit wel toe. De ommezwaai in de vakantiebesteding van de Hollander en de Duitser stelt de VW voor de vraag: moeten wij ons op de streek richten als het gaat toeristen te trekken of moeten we doorgaan met de buiten- en binnen landse reclame. De gemeente Beverwijk voelde niet veel voor verhoging van de subsidie. Men was daar tot de ontdekking gekomen, dat Wijk aan Zee een bescheiden plaats op de ranglijst van de badplaatsen moest inne men en zelfs een full-time directeur kon daar niets aan veranderen. De Vereniging voor Vreemdelingenver keer zal de poging om het verblijfstoeris- me in de badplaats te simuleren moeten opgeven. Dat is zo klaar als een klontje. Het beleid van de VVV dient er op gericht te zijn Wijk aan Zee te verkopen als een genoeglijke strandplaats, welis waar omgeven door een zware basis industrie, maar waar minder hinder van deze industrie wordt ondervonden als wel eens wordt verondersteld. Het roer omgooien, zoals de raad Be verwijk twee weken geleden uitdrukkelijk verklaarde. Uit de archieven krijgt men een smeuig beeld van de badplaats, anno 1900 en nog later. De bewoners van „Zegepralend Kennemerland” van weleer een hand vol notabelen, rustig afwachtende mid denstanders en vele noest werkende arme tuinders in deze streek van Holland op zijn smalst zullen van de huidige veranderingen nimmer gedroomd hebben. Zij togen elk weekeinde, als de zon hoog en schroeiend aan de hemel stond zee waarts om het blanke vlees, voor zover zichtbaar, te laten „bruinen”. Maar in 1918 lanceerde de heer Wenckebach een magische formule: „Een Hoogovenbedrijf behoort aan de kust, want dat garandeert de voordeeligste aan- en afvoer der in zwaarte met elkaar wedijverende grond stoffen en produkten.” Uit een kleine vonk ontstond een vuur aan zee, „dat de (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het Gasbedrijf Bever wijk en Omstreken heeft in de nabije toekomst ruim 1.2 miljoen nodig om een aantal werkzaamheden te laten ver richten. De raad Beverwijk wordt door het college van B. en W. gevraagd zeven kredietaanvragen door het Gasbedrijf goed te keuren. Het gaat hier om de verbetering van het gasnet 200.000), de aanleg van een hogedrukgasleiding tussen de overweg in de Rijksstraatweg te Castri- cum en de Oudendijk te Heemskerk 297.000), verhoging van de gasdruk te Limmen 165.500), een technische bevei liging van de aardgasstations 98.650), aanschaf van 2000 nieuwe gasmeters 250.000) bestrijding van de gaslekkages 150.000) en de aansluiting van diverse, verspreid staande panden op het gasnet 100.000). Dezelfde heer De Kok in zijn brochure: „En tenslotte de badplaats Wijk aan Zee 2800 inwoners sinds 1936 gefuseerd met Beverwijk. Wijk aan Zee met een fraai, breed strand en in de nabijheid het provinciaal duinterrein, vanouds rustige familiebadplaats, trekpleister voor de ge hele streek tot Amsterdam en voor Duit sers uit het Ruhrgebied, thans vol zorgen over de sterk optrekkende basis-industrie, die Wijk aan Zee als een tang omsluit.” Dus, om een college-term te gebruiken de duimschroeven moesten worden aangedraaid. De financiële perikelen volg den. Directeur Smit werd ontslagen, de VW wist nog wat te redden met het afsluiten van leningen bij bestuursleden, een plaatselijke bank sprong er met f 15.000 lening in, maar Wijk aan Zee was er niet mee geholpen. Hoogstens werd gepoogd het instituut als zodanig de VVV in stand te houden. En met die poging is men nog steeds bezig. De ge- De VW Beverwijk-Wijk aan Zee is zeker van plan hierover te gaan naden ken. „Maar dan dienen wij wel in staat te zijn onze functie momenteel waar te ma ken: een vraagbaak voor en gids van de toerist, meent de heer Lubbers. De VW is niet zo blij met het besnoeien van de gemeentelijke subsidie door de raad. „Onze kosten zijn te hoog om nu nog goed te kunnen draaien. De kosten voor 1972 bedragen: ƒ44.000. Wij hebben f 27.000 aan de gemeente gevraagd. Nu wij maar 20.000 krijgen blijft er 24.000 over, die door de VVV zelf opgebracht moeten worden. Dat is een onmogelijke zaak. De contributie kan niet of nauwe lijks omhoog, omdat wij reeds aan het plafond zitten.” Volgens de heer Lubbers zit er niets anders op, dan de kantoren maar in de wintermaanden te sluiten. „Aan opheffen van de VVV durf ik niet te denken. Echt niet. Misschien dat wel het bestuur ver trekt. Maar geen VW meer in Wijk aan Zee? Laten we het niet hopen.” BEVERWIJK. De noteringen van woensdag 29 maart aan de Beverwijkse veilingen waren als volgt. Groenten: an dijvie 110125; breekpeen 1116; prei 40 72; rode kool 10—23; radijs 15—30; ra barber 5585; spinazie 5491; sla 2126; spruiten 140150; uien 713; witlof 50 90. Bloemen: anjer (per stuk) 2843; tros- anjer 180225; anemoon 3070; blauwe druif 30;' chrysant (jaarrond) 235390; forsythia (per tak) 2046; fresia 75280; gerbera 3342; iris 200490; lelie (per tak) 40135; narcis (kas) 90—250; narcis (koude grond) 15—3550; orchidee 55 230; roos (per stuk) 5881; babyroos 22 38; tulp 40195. Planten: achmea 820930; anthurium 580890; azalea 220650; bego nia 5575; bellaperona 80145; calceoloria 80120; cineraria 55110; coleus 3842; geranium 145170; hedera 5580; horten sia 480560; potchrysant 4564; kalanchoe 90130; st. paulia 75135; vriesia 380 460; gemengde planten 55210. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het bestuur van Vereniging Koninginnedag in Beverwijk heeft aan het programma voor maandag 1 mei de verkiezing van een Beverwijkse Pippie Langkous toegevoegd. Joop Doderer zal de prijzen uitreiken tijdens dé Doderer- show in de sporthal. VELSEN-NOORD. Iedereen in de leeftijd van 13 tot 20 jaar kan meedingen naar de prijzen van een foto-expositie, die door de Mei wordt georganiseerd. De ui terlijke inzenddatum voor de foto’s is 13 april. Twee dagen later worden de foto’s gejureerd en voor het publiek tentoonge steld. Alle onderwerpen zijn toegestaan. Men kan de foto’s sturen naar De Mei, Geelvinckstraat 28. winnaressen met hun ouders uitgenodigd voor de Joop Doderershow. Aan Joop Doderer zal worden gevraagd de prijzen persoonlijk uit te reiken. Deze prijzen bestaan uit waardebonnen. Aan de deelneming zijn geen kosten verbonden, maar het is wel de bedoeling dat er wat werk wordt gemaakt van de „aankleding.” Want, zo schrijft het be stuur van de vereniging Koninginnedag, een meisje met twee kattestaartjes is nog geen Pippie. Voor nadere inlichtingen kan men ’s a- vonds tussen zeven en acht uur bellen: 02510-24071. Waarom is de eenzijdige beslissing van het Velsense college nu zo fataal voor Kennemerstaten? Op deze vraag wordt onder meer een antwoord gegeven in de brief van het bestuur van Kennemerstaten aan de Vel sense gemeenteraad. Daarin wordt verteld, dat Kennemersta ten in 1969 een brief heeft ontvangen van het ministerie van CRM, waarin werd meegedeeld, dat de toenmaals verspreide activiteiten van het culturele werk (buurt huiswerk) moesten worden gecentrali seerd en dat op korte termijn nieuwbouw moest worden gerealiseerd. Deze brief volgde op een gesprek met vertegenwoor digers van CRM en de gemeente Velsen. Naar aanleiding hiervan zijn de activi teiten van Kennemerstaten in 1970 gecen traliseerd in een houten gebouw aan de Schulpweg, waarin reeds enkele activitei ten plaatsvonden. Naast dit houten ge bouw zou de nieuwbouw worden gereali seerd. Door ontwikkelingen van stadsplanolo- gische aard bleek dit evenwel niet moge lijk. Er heeft toen een gesprek plaatsge vonden met eei? lid van het college van B. en W. van Velsen over eventuele grond in Velsen-Noord. Daar bleek geen grond be schikbaar. Tijdens dit gesprek werd van gemeentewege de gedachte geopperd om een paar honderd meter over de grens van Velsen te bouwen op het grondgebied van Beverwijk. Het bestuur van Kennemerstaten heeft toen contact opgenomen met de gemeente Beverwijk. Deze gemeente houdt grond beschikbaar in de hoek Vondellaan- Beecksanghlaan, maar dan moet Kenne merstaten wel spoedig laten weten (in april) of men de betreffende grond in erfpacht aanvaardt. B. en W. te komen, dat voor de eerstko mende jaren een subsidiebeleid wordt Vastgesteld, waardoor de continuïteit van de activiteiten van Kennemerstaten wordt gewaarborgd. In een nota aan B. en W. van Velsen heeft Kennemerstaten nog enkele belang rijke punten aan de orde gesteld. Onder meer, dat het besluit van B. en W. tot boycot van dit stuk buurthuiswerk ook gevolgen heeft voor de sportafdelin- gen, omdat sluiting van het centrum de positie van de centrale administratie beïn vloedt. Voorts wordt opgemerkt, dat gezien de aard en de opzet van de activiteiten meer dan alleen belangen van de gemeente Velsen in het geding zijn. In feite gaat het niet om een vierde Velsens buurthuis, maar om een buurthuis met activiteiten voor een ruimer gebied, waarin Velsen dan ook slechts naar gelang het aantal Velsense bezoekers bijdraagt. Tijdens de recentelijk door Kennemer staten gehouden vergadering, die door tachtig a negentig leden werd bezocht, hebben de aanwezigen zich, volgens de brief aan de raadsleden, afgevraagd, of het correct is om in februari 1972 een definitieve beslissing over de jaren 1971 en 1972 te nemen, gezien het personeel in vaste dienst en de lopende afspraken met dë medewerkers. Zij hebben zich boven dien afgevraagd, of het college van B. en W. van Velsen voldoende rekening heeft gehouden met de bestaande nieuwbouw- plannen. Leden en bestuur van het centrum Kennemerstaten hebben zich tot de ge meenteraad gewend met het verzoek a 1 het mogelijke in het wenk te stellen om tot een zodanige wijziging van het besluit van (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het bovengrondse net van de verlichting langs de Adrichemlaan tussen de Hoflanderweg en de ingang van het sportpark wordt vervangen door een grondkabel. Herhaaldelijk doen zich bij de ingang levensgevaarlijke situaties voor van op de grond liggende, onder spanning staande, gebroken elektriciteitsdraden. Ook de bovengrondse openbare verlich ting langs het voetpad tussen de St. Aag tendij k en de Spaarnestraat moet worden vernieuwd. Het college van burgemeester en we thouders is verscheidene malen benaderd door sportverenigingen, die gebruik ma ken van sportpark Adrichem, met het verzoek het gedeelte van de Adrichemlaan tussen de ingang van het sportpark en de St. Aagtendij k van verlichting te voor zien. Bij avond blijken er problemen te bestaan met het vinden van de hoofdin gang van het sportpark. De kosten van de voorzieningen, die worden getroffen, ra men B. en W. op 52.000, Dat Wijk aan Zee niet meer de glorieu ze badplaats van voorheen is wordt ieder een in Kennemerland én ver daarbuiten, wel zo langzamerhand duidelijk. Een complex van factoren heeft hiertoe bijge dragen. Wijk aan Zee is Wijk aan Zee niet meer en slachtoffer is indirect de VVV. Maar de nieuwbouwplannen van Ken nemerstaten in de gemeente Beverwijk zijn door het besluit van het college van B. en W. van Velsen praktisch onuitvoer baar geworden, want met de tot 10.000 beperkte subsidie vóór 1972 en geen enke le toezegging voor 1973 is het volgens het bestuur van Kennemerstaten onmogelijk een exploitatiebegroting sluitend te krij gen. Dit houdt in, dat aan de eis voor nieuwbouw, gesteld door het ministerie van CRM niet kan worden voldaan, het geen de subsidie van CRM (begroting 1972 63.000) in ggvaar brengt. Over het werk van Kennemerstaten vertelt het bestuur in de brief aan de raadsleden het volgende. „Centrum Kennemerstaten heeft enkele aspecten in haar werk die verschillen met de andere drie buurthuizen. In het cen trum aan de Schulpweg is ruimte voor knutselen met metaal. Er is lasappara- tuur, een draaibank en een autoput. Op deze wijze is het voor het centrum Ken nemerstaten mogelijk een instelling te zijn, waar op de eerste plaats buurtbewo ners met kleine schuren terecht kunnen en tevens ploegendienstwerknemers een mogelijkheid hebben om te knutselen en contacten te leggen binnen een vereniging. Bij een „normale” vereniging met vaste tijden is dat voor hen moeilijker. Wij menen met de metaalbewerkingsafdeling in ons gebouw service aan de buurt te verlenen en zeker een goede sociale func tie te vervullen.” Het bestuur vervolgt met: „Door onze beperkte accommodatie is het niet moge lijk geweest, het jongerenwerk in ons centrum aan de Schulpweg onder te bren gen. Dat vindt plaats in een barak in het voormalig militair kamp Rooswijk. Naast de metaalbewerkingsafdeling ver richt centrum Kennemerstaten normaal buurthuiswerk, zoals kinderclubs, teener- groepen en volwassenengroepen. Tevens is er sinds 1970 steeds meer binding met de Gildenbuurt ontstaan. Alle genoemde as pecten zijn geaccepteerd door de Rijksin spectie voor Jeugdzaken van CRM. De metaalbewerkingsafdeling bleek uniek te zijn in het buurthuiswerk. Na een toelich ting over het functioneren daarvan is het door CRM als buurthuiswerk geaccep teerd.” Bovendien deelde het Velsense college toen mee, dat de subsidie over 1971 even eens was vastgesteld op 10.000, zulks in afwijking van de destijds ingediende be groting en van het voorschot van 12.000 dat men al voor 1972 had ontvangen. Kennemer Staten moet nu dus nog 2000 terugbetalen aan de gemeente. Voor vol gende jaren kon het Velsense college geen toezeggingen doen, hetgeen vrij vertaald kan worden als: „Reken maar op niets.” Ook vrij vertaald: B. en W. van Velsen willen het buurtcentrum Kennemerstaten zonder meer opdoeken, de nek omdraaien door de subsidiekraan af te sluiten. daagse recreatie maar dagrecreatie.” Het idee van Beverwijk Wijk aan Zee uit te laten groeien tot een van de modernste werd dan In 1961 zag de raad Beverwijk de toekomst van Wijk aan Zee somber in. De toenmalige raadsleden riepen toen het college met een groots opgezet boulevard plan in de badplaats kwam: „veel te groot, onhaalbaar, een badplaats annex grootindustrie wordt gemeden, geen meer- meente Beverwijk stelde voor de VVV een subsidie van 27.650 te verlenen, later werd het 22-400 en de raad maakte er tenslotte maar 20.150 van, Beverwijk voelt er niets voor het stimuleren van verblijfsrecreatie, dat is genoegzaam be kend. Dagrecreatie is het laagje vet, waarmee Wijk aan Zee zich in leven houdt. Twee campingterreinen één is er al verdwenen moeten worden geslo ten. Vervangende grond is niet aangewe zen. Wijk aan Zee is boos. Boos op Beverwijk, dat Wijk aan Zee maar in het sop laat gaar koken. Beverwijkse meisjes van zeven tot twaalf jaar kunnen meedingen naar de titel. Zij moeten zich daarvoor op maan dag 1 mei om ’s morgens 9.30 uur melden in „De Slof,” waar een jury zal beoorde len wie in kleding, haar, schoenen en vooral in optreden het meest lijkt op de populaire TV-Pippie. Na het verschijnen voor de jury gaan alle Pippies met muziek voorop naar het Kennedyplein, waar de winnaressen van de eerste, tweede en derde prijs de aubade zullen mogen gadeslaan vanaf het balkon van het Stadskantoor. De Pippie die de eerste prijs wint, zal ’s middags de aftrap doen voor de finale damesvoetbal, ’s Avonds worden de drie B. reestraat 12 Beverwijk Tel. 25629 De VW’s in Beverwijk en Wijk aan Zee leerden met Hoogovens leven, net zo goed als men leerde leven met twee VW-besturen, die niet of nauwelijks met elkaar in contact stonden: de VW Bever wijk, meer een informatiebureau en de VVV Wijk aan Zee een recreantentrek- kend bureau, dat lokadvertenties in de grote Duitse en Nederlandse bladen plaat ste. En de badplaats was elk jaar gelijk een bijenkorf: pensions, hotels, kampeerterrei nen en strand herbergden duizenden dag en verblijf toeristen en iedereen voelde zich tevreden bij het gerinkel van de kassa. Hoogovens, de welvaartsmagneet, trekt werkers aan: 1939 bijna 2000 man in dienst, 1950 7300, in 1960 14.500 en in 1969 19.000 personeelsleden in dienst. En het bedrijf groeide, natuurlijk. De motor van de verstedelijking en bevolkingsgroei wed ijverden, ongewild, met de badplaats. Een historisch gegeven, de stichting van Hoog ovens, was er de oorzaak van, dat de badplaats zich bedreigd voelde. In de jaren zestig kwamen reeds stemmen op, die meenden, dat Hoogovens potentiële recreanten uit de badplaats hield. „Licht vervuiling, weet u wel." konijnen der historische Kaninefaten ver twijfeld deed terugdeinzen uit het liefelij ke Breesaap-duinterrein, dat snel veran derde in een onoverzichtbaar ijzeren woud van ovens, fabrieken en hallen” (drs. A. C. M. de Kok in „Opbouwwerk van een industriestad-1969”). De welgestelde ba ders voelden er weinig voor hun jaarlijk se plekjes in Wijk aan Zee prijs te geven. Wat zou het ook. Het Hoogovenbedrij f was toen nog maar een bescheiden gigant. Wijk aan Zee bleef de familiebadplaats bij uitstek, én voor Nederlanders én voor de Duitsers. In deze nota wordt ook gesteld, dat het Velsense college in feite een keus heeft gemaakt tussen Kennemerstaten en „De Mei”, mede gezien een zekere „overlap ping”. Een fusie zou zijn gesuggereerd. Daarover schrijft het bestuur van Ken nemerstaten in de nota: „Dit voorstel .is herhaalde malen intern besproken, maar er zijn geen besprekingen met „De Mei” geopend, omdat de aanpak van het werk bij de beide huizen zo aanzienlijk ver schilt, dat een fusie onwenselijk, zelfs onmogelijk moet worden geacht. Onzer zijds is en wordt wel gestreefd naar samenwerking en afstemming.” Aldus het bestuur van Kennemerstaten, dat in het midden laat, of „De Mei” in staat zou zijn alle deelnemers van Kennemerstaten op te vangen. In die nota wordt ook gesteld, dat zowel van de zijde der betrokken Velsen se gemeentedienst als van de zijde van CRM bij herhaling waardering is geuit voor staf en aanpak van Kennemerstaten. Inmiddels is door leden van Kennemer staten, door leden van het jongerencen trum en door de ouders van de leden van de jeugdgroepen al een bijzondere verga dering gehouden, waarin een programma van 21 actiepunten werd opgesteld. Tele grammen zijn verzonden naar de voorzit ters van de gemeenteraadsfracties en voorts is nu de Velsense gemeenteraad per brief uitvoerig op de hoogte gesteld van het voor Kennemerstaten fatale be sluit van B. en W. Bestuur en leden van Kennemerstaten hopen, dat de gemeente raadsleden deze brief vergezeld van documentatiemateriaal in hun vergade ring van 6 april niet ter afdoening in handen van B. en W. zullen stellen, maar dat zij er tijdens de openbare vergadering over zullen praten. Kennemerstaten wordt slechts gedeelte lijk gesubsidieerd door Velsen. Vanwege de ligging van het centrum op de grens van beide gemeenten subsidieert de ge meente Beverwijk het centrum ook (voor 1972 met een bedrag van f 25.161). Inzake Of men het er mee eens is of niet: de raad Beverwijk zag in 1961 de bui al aankomen. De dagrecreatie zal de ver blijfsrecreatie hotels, pensions, campings verdringen, hoe kan ook. In die situatie verkeert Wijk aan Zee momenteel en niet iedereen kan daar vrede mee hebben. De inwoners niet, de eigenaars van de pensi ons niet en ook de hoteljongens van de badplaats zien de ontwikkeling van de moderne toeristenfabriek met lede ogen aan. Maar factor 1 (Hoogovens) wordt vergezeld van nog een ander element, dat pas de laatste jaren naar voren is getre den. De goedkope vakantievluchten naar zuidelijker gebieden trokken heel velen aan. De Nederlandse badplaats werd door de toerist gemeden, althans door de Hol landse zonzoekers. De Duitsers kwamen nog wel, want traditie is voor deze ooster buren heilig. Wijk aan Zee voelde die concurrentie met de goedkope charter vluchten geducht in de portemonnee. De badplaats gleed langzaam maar zeker af. Het beddenbestand in Wijk aan Zee nam niet toe, eerder af. Buitenlandse arbeiders bezetten een flink deel van dit bestand. Voor de VW viel er niets meer te doen. Drie jaar geleden, in een moment van gelukzalige mijmering, stelde de inmiddels gefuseerde VVV Beverwijk-Wijk aan Zee (bundeling van macht en intelligentie) een full-time directeur aan. De heer S. Smit trok er hard aan. Plannen van de bekende boulevard en een openluchtzwembad (trekpleister voor de verblijfstoeristen) kwamen weer uit de la. Maar niemand wilde luisteren. De gemeentelijke subsidie werd goeddeels gebruikt om de directeur te betalen. Men zou zich kunnen afvragen of de veelgehoorde wens waarom het college geen recreatienota over Wijk aan Zee laat maken moet worden ;n gewilligd. Zeker de VVV, en niet het minst de eigenaars van hotels, pensions en horecabedrijven, behoeven een leidraad. Het beleid inzake de badplaats komt nu bij brokjes en beetjes de raadzaal uit. STAFLID C. J. IDEMA: „Fataal Koningstraat 116 - Beverwijk I Wh' “i... j

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 7