Portugezen wonnen Bayern München: 2-1 van WIE WORDT MIDDENVOOR VAN BENFICA KOVACS: „BENFICA Deventer Resultaatvoe tbal van Ajax mislukte Johan Cruyff: „Laat Feyenoord maken maar geen illusies zich Protesterende Van Stijn redde Utrecht tegen Telstar van een wisse nederlaag Bapdsta) IN AMSTERDAM? LIET WAT ZIEN...” Eredivisie in Tilburg Jezek blijft Fusie op komst in Ruud Geels s topscorer 9 11 S t DINSDAG 4 APRIL 1972 (Van onze sportredactie) Hip S S Conclusies Spits 99 ■■nnmnvnvnnwnmnnnnnvvnw^nvnnnnnnmwiiiiiiiiiiiininviiniiimiiwviiviiiiiiiiiiRiiiinn mimnmmmnnnnDD r i “Van onze sportredactie) Het tweede doelpunt van Benfica, dat door Baptista werd aangetekend. FC Stand: te lijden had, gedroeg een K 4 Barry Hughes had dat uitstekend aangevoeld. Zijn grote verdienste be stond uit het feit dat hij abrupt wei gerde om zijn elftal met een behou dend concept tegen Ajax het veld in te sturen. Daarom was de uiteindelijke 3- 2 zege van de Eagles ook dik verdiend. Hughes: „Ajax moest al op de eigen helft worden aangepakt. Het mocht niet rustig de bal aannemen. Het sto ren moest al beginnen bij Van Mar wijk en Geels”. De laatste deed echter nog meer. Hij ontpopte zich als de grote animator die twee Eagles-treffers voor zijn rekening nam en een werk zaam aandeel in het derde doelpunt Go Aheads eerste had. Alleen al met Geels had de Ajax-defensie, waar in met name Horst Blankenburg enke- „Dus moest Benfica wel wat laten zien.” Het doelpunt van de FC Utrecht. Van dichtbij scoorde Van Veen. 27 27 27 27 27 27 27 27 27 27 4 5 4 3 8 7 7 8 3 2 9 49 46 37 37 34 33 29 28 26 24 24 23 21 18 16 15 14 12 70—17 56—12 58—27 35—11 43—24 43—28 32—34 42—37 32— 41 25—30 30—42 33— 28 35—52 14— 40 19— 49 20— 45 13—43 15— 55 aangetrokken Engelse trainer Jimmy Hagan was nog even zwijgzaam. In het gezelschap van Hagan reisden zestien spelers: de beide keepers Henri- que en Fonseca en Arthur, Humberto, Messias, Adolfo, Toni, Eusebio, Graca, Néné, Jorge, Jordao, Baptista, Martins, Diamantino en Zecco. Benfica logeert in Den Haag. In het hotel Bel Air. 1 3 4 3 6 7 9 9 9 Ajax Feyenoord Sparta FC Twente FC Den Haag FC Utrecht NEC Go Ahead Eagles Telstar MVV FC Groningen PSV NAC Excelsior FC Den Bosch DWS Volendam Vitesse Maar juist toen toonde Go Ahead zijn gezicht. Ajax dacht dat het op nieuw freewheelend op succes af kon lopen. Hughes: „In de rust zaten er een paar spelers in de put. Het elftal heeft zich echter voortreffelijk hersteld. Men is blijven knokken. En dat tegen zo’n voortreffelijk elftal als Ajax heeft. Grandioos”. Na rust werd ook duidelijk wat Nederlands topscorer Ruud Geels voor de Eagles betekent. Tot twee keer toe verraste hij Heinz Stuy met een kopbal, wat tegen een defensie met Hulshoff geen geringe verdienste is. Hughes over de man die in onder- handeling is met het Belgische St. Truiden: „Rudi is een hele grote. Als hij in België echter in één seizoen meer kan verdienen dan hier in vijf kun je hem moeilijk tegenhouden. Van het geld dat Go Ahead voor hem krijgt moet wel versterkt worden”. Ajax sputterde nog wel tegen maar het miste, ook al met Benfica in het achterhoofd, de spirit voor een sensati onele eindstoot. Krol: „Het is goed dat dit een keer gebeurd is. Het ging eigenlijk het hele seizoen al te gemak kelijk. Je weet nu tenminste weer dat je niet alles kunt”. En Stefan Kovacs: „Ajax heeft zichzelf verslagen. Boven dien kwamen die twee laatste tegen doelpunten voort uit defensiefouten. Er I (Van onze sportredactie) UTRECHT. De laatste weken lij ken de scheidsrechters, die Telstar in de schoot geworpen krijgt, gaandeweg de wedstrijd de kluts flink kwijt te raken. Zoals Brouwer, vorige week, had Pijper deze week het fortuin juist Telstar als slachtoffer te treffen van een duidelijk ondermaats optreden. Telstar bleek ook in Utrecht over een aanmerke'ijke dosis zelfbeheersing te beschikken. Beslissingen van Pijper, die andere ploegen tot een meer of minder hoge graad van razernij gebracht zou den hebben, veroorzaakten in de Velser gelederen alleen maar meewarig glim lachen of berustend schouderophalen. Trouwens ook FC Utrecht, dat ook stonden herhaaldelijk Go Ahead-spe- lers vrij”. Johan Cruyff over die tur bulente slotfase: „Het is logisch dat wij na die 2-1 wat terugschakelden. Dat heeft verkeerd uitgepakt, maar ik ge loof niet dat deze nederlaag op een slecht moment is gevallen. Wij zullen deze vergissing niet zo snel meer ma ken. Laat Feyenoord zich daarom maar geen illusies maken”. Toch dreigen er voor Ajax op het competitievlak wellicht andere moei lijkheden. Naast Jan Veenstra ver dween ook Johan Neeskens in het boekje van scheidsrechter Van der Kroft. De Haagse arbiter was niet al te Als het aan Bayern München had gelegen zou de wedstrijd een vol strekte flop zijn geworden. De Duit sers deden het zeer rustig aan. Zij hadden zaterdag royaal de beker wedstrijd tegen FC Köln gewonnen (twee goals van Müller) en geloof den het wel. ,Ik weet niet hoeveel keer Bayern wel buitenspel heeft gestaan”, aldus Kovacs, „maar dat kwam niet omdat ze niet opletten. Ze liepen gewoon niet terug. Bayern maakte een heel onverschillige in druk." De hernieuwde kennismaking met de Portugezen leverde nauwelijks nieuwe gezichtspunten op Voorzitter Coutinho, door de aanwezige t.v.-commentator Coen Verhoef verfoeid om zijn hals starrige houding bij de onderhandelin- gen over de uitzending van de wed strijd Benfica—Feyenoord, was nog al tijd even aimabel. En de door hem AMSTERDAM Benfica is weer in Nederland. Tweede paas dag arriveerde de Portugese kam- pioensploeg op de luchthaven Schiphol uit Parijs. In de Franse hoofdstad had het een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tegen de nummer één op de rang lijst van de Bundesliga Bayern München. Benfica won met 21. (Van onze sportredactie) DEVENTER. De gedachten van Benfica-trainer Jimmy Hagan moeten zaterdagavond in Deventer ongetwij feld al enkele keren een wissel op de toekomst hebben getrokken en vooruit geblikt hebben naar woensdagavond. Het scenario was daarbij hetzelfde al leen de namen waren veranderd. Voor de Go Ahead Eagles-spitsen Van Mar wijk, Geels en Blejjenberg zal Hagan Néné, Jorge en Jordao hebben inge vuld, een trio dat in staat moet worden geacht om op dezelfde wervelende wij ze Ajax’ positiedekking aan flarden te spelen zoals het Eagles-trio dat deed. Maar juist op dit punt werd het duide lijk dat de eerste competitienederlaag van de Amsterdammers in dit seizoen niet op een ongunstig tijdstip viel. Ajax zal woensdag niet in dezelfde fout vervallen. Het zal dan geen resul- taatvoetbal, iets wat dit seizoen voor de zoveelste keer dreigde te lukken toen Neeskens en Cruyff na een half uur de 1-0 achterstand in een positieve score hadden omgebogen, spelen, maar negentig minuten doorgaan. Jordao en Néné zullen niet die ongelimiteerde vrijheid krijgen maar rekening moeten houden met een mandekking, uitge voerd door Ajax’ illustere duo Suur- bier-Krol. Een opmerking van Suurbier was in dit verband dan ook veelzeg gend. Suurbier: „We hebben bewust voor positiedekking gekozen. Speel je mandekking dan ren je je tegen die Go-Aheadspitsen een ongeluk. Dat is niet aan te bevelen in deze zware fase van de strijd op drie fronten”. Pijper: „Ik had geen buitenspel gezien. Dat was mijn fout natuurlijk. Tk had op mijn grensrechter moeten letten. Ik zei doorspelen, omdat tegen De Vries een overtreding begaan werd. Ik paste de voordeelregel toe.” Toch lag het niet zo simpel Overduidelijk was dat het terugkomen van Pijper van zijn beslis sing voor een groot deel het gevolg van Utrechtse protesten was. Met na me van Van Stijn die de aanvoerders band na het uitvallen van Pronk, had overgenomen. Van Stijn vervulde zijn taak voorbeeldig, maar een feit was ook dat het niet de eerste maal in dit duel was dat Pijper op appelleren floot, weliswaar vele seconden te laat, maar dat gold voor bijna al zijn fluit signalen. Rab: „Houdt Van Stijn zijn mond of krijgt hij hem niet mee naar Niets aan de hand zou men zeggen, behalve dan dat er een doelpunt ge maakt is Maar in nog geen twee minuten was de situatie volkomen ver anderd. Pijper was nog steeds uiterst gedecideerd, alleen was hij nu 180 graden gedraaid en wees hij nu de andere kant op naar de plek waar FC Utrecht een vrije trap mocht nemen. TILBURG. De commissie ad hoe heeft overeenstemming bereikt over plannen voor een fusie tussen de Til- burgse eerste-divisieclub Willem II en stadgenoot NOAD, dat uitkomt in het amateurvoetbal. Een paar dingen waren Kovacs speciaal opgevallen. „De verdediging speelt op één lijn. Als men het kien speelt is er wel doorheen te komen. Er moet steeds een mannetje mee komen om een één-tweecombinatie te maken. Mogelijkheden om Benfi ca te kloppen zie ik zeker. Ik heb 15 spelers van Benfica aan het werk gezien, want er werd nogal royaal gewisseld in Parijs. Zes man nen hebben heel de wedstrijd ge speeld: Adolfo, Arturo en Humberto in de verdediging; Graca en Eusebio op het middenveld, waar zij zeer veel werk verzetten en tenslotte Jordao. Néné speelde alleen in de eerste helft. Belangrijk is, dat ik in Parijs heb ondervonden dat wij in een goede verstandhouding de wed strijden zullen kunnen spelen. Wij hebben alles over trainingen en zo degelijk afgesproken. Ik neem niet aan dat Benfica ons daarmee in de maling neemt. Het Portugese sport blad A Bola schreef: „Een goede vriend komt ons bezoeken”. In dat blad werden de drie wedstrijden tussen Ajax en Benfica van drie jaar geleden als hoogtepunten uit het voetbal genoemd. Men herinner de eraan, dat ik in de vijf jaar dat ik trainer van het Roemeense natio nale elftal was, drie keer- met mijn ploeg in Portugal ben geweest.” Ie keren een dubieuze rol vervulde, de grootste moeite. Met bravourachtig voetbal slaagden de Deventenaren erin om Ajax terug te drukken. Het had na zeventien minuten succes toen Geels een voorzet van Veenstra correct door kopte op Smid, die de bal buiten het bereik van Stuy knalde. Go Ahead ging echter door. Omdat de dekking bij Ajax lang niet altijd vlekkeloos werd overgenomen ontston den er herhaaldelijk gevaarlijke situa ties voor de veste van Stuy. Maar het spektakel (Hughes: „Na afloop kwam Van Praag mij bedanken omdat het de mooiste competitiewedstrijd van dit seizoen is geweest”) kreeg pas goed gestalte toen Ajax terug begon te slaan. Natuurlijk bleef de Deventer- pressie niet zonder gevolgen. Ondanks Mühren, die zo’n beetje in een nie mandsland voetbalde en ondanks Arie Haan, die lichte slijtage-verschijnselen vertoonde, was het trio Neeskens, Kei zer en Cruyff toch wel in staat om aan te tonen waar Go Ahead eigenlijk mee bezig was. Nadat Cruyff alleen voor Van Zoghel had naast gescho ven, sloeg Ajax binnen drie minuten tot twee keer toe. Eerst was het de voortreffelijke Neeskens, Ajax’ onbe twiste uitblinker die zowel verdedigend als aanvallend karakter toonde en een imponerende partij ten beste gaf, die met een kopbal uit een corner van Keizer Van Zoghel verraste. De zelfmoordpoging van Go Ahead leek zelfs volledig geslaagd toen Cruyff zelf (Swart tikte uit een vrije trap naar de razendsnel opgekomen Suurbier die de Ajax-spits bediende, een treffer die door Go Ahead fel werd aangevochten vanwege buitenspel van Cruyff) 1-2 aantekende. Niettemin was er voor Kovacs toch wel gelegenheid om conclusies te trekken uit het spel van Benfica. „Het is kort en snel, maar bijzonder moeilijk om greep op te krijgen. Maar ik moet zeggen, dat zowel Benfica als Ajax een speltype heb ben dat door een aantal uitmunten de spelers wordt gedragen. De speelwijzen zijn heel verschillend en ik verwacht dat beide ploegen elkaar wel de nodige moeilijkheden zullen bezorgen.” onder Pijper zich voorbeeldig al had de ploeg dan het grootste voordeel van de arbitrale beslissingen. Met name vijf minuten voor tijd. Telstars Kees de Vries ont ving op dat tijdstip de bal al of niet in buitenspeipositie de grensrechter vlagde maar het was Pijper zelf die de onzekerheid op dat punt wegnam door te gebaren dat er doorgespeeld moest worden. De Vries volgde dat advies uitmuntend op, vernaggelde en kele Utrechtse verdedigers, en schoot via de paal in. Pijper draaide zich om en wees uiterst gedecideerd naar het midden. Zo bleef de Interessantste vraag „Wie wordt Benfica’s middenvoor in Am sterdam?” (uiteraard) onbeantwoord. Baptista, die lange tijd was uitgescha keld omdat hij in glasscherven stapte speelde één helft. Arthur Jorge, de topscorer van Benfica, voetbalde in de tweede helft. Conclusies kunnen daar uit niet worden getrokken. Ook niet uit het feit, dat Baptista wél scoorde en de in Rotterdam en in Lissabon door Theo Laseroms uitstekend in be dwang gehouden Arthur Jorge niet. Baptista kan immers eveneens op de linker flank acteren. Op de plaats van de getructe uit Angola afkomstige Jor dao. voor aanstaande zondag: VitesseTelstar, VolendamFC Utrecht, -..vil „VJVl,-A’CJVUWXU, ^JOA-1T1V V, FC TwenteGo Ahead, FC Den Haag DWS, Sparta—NEC, Excelsior—PSV, FC GroningenNAC. De ledenvergaderingen van beide verenigingen zullen zich op 7 april uitspreken over de voorstellen van de commissie. DEN HAAG. Dank zij de twee doelpunten, die hij in de wedstrijd tegen Ajax maakte, is Ruud Geels (Go Ahead Eagles) weer alleen aan de kop van de topscorerslijst gekomen. De De venter aanvaller staat nu aan de top met een totaal van 18 treffers. Janusz Kowalik (Sparta), die tegen PSV het winnende doelpunt voor zijn rekening nam, bezet de tweede plaats met 17 goals. 1. Geels (Go Ahead Eagles) 18; 2. Kowalik (Sparta) 17, 3. Cruyff (Ajax) 16, 4.5. Schoenmaker (Feyenoord) en Groenendijk (FC Utrecht) 12 best op dreef en toen de zaken hem een beetje uit de hand dreigden te lopen werd Neeskens het slachtoffer van Van der Krofts willekeur. Bleijen- berg viel Stuy incorrect aan en Nees kens gaf de Eagles-spits een schouder- duw. Er gebeurden wel erger dingen maar Neeskens kreeg desalniettemin een officiële waarschuwing, wat een beetje in tegenspraak was met het correcte en uitstekende voetbal van Ajax jeugdige coryfee. Met Piet Keizer gewaarschuwd tegen NEC zal hij daarom met gemengde gevoelens de beslissing van de tuchtcommissie van de KNVB afwachten. De voormalige rijschoolhouder, die zaterdag nog in Deventer was bij het duel Go AheadAjax, wilde wel pra ten over de vriendschappelijke ont moeting met Bayern München („Voor de rust een aardige wedstrijd”), maar verder waagde hij zich niet. Zelfs op de vraag, waar Simoes was, gaf hij een vaag antwoord. De aanvoerder van Benfica, die enkele weken geleden zijn arm brak, was overigens wel bij het gezelschap. Modieus gekleed zijn geblesseerde arm werd bijvoorbeeld ondersteund door een hip beige sjaaltje stapte Simoes zelfbewust rond te midden van de Benfica-supporters. Ge routineerd poseerde hij voor de foto grafen om vervolgens de hem gestelde vragen omzichtig te beantwoorden: „Ach, je kunt zo weinig af leiden uit een oefenduel. Ik zou u niet kunnen vertellen wie za<l spelen. Zeker niet of Baptista of Jorge in de spits zal staan tegen Ajax. Om vervolgens grijnzend te besluiten met: „Op 31 mei kom ik weer naar Nederland. Dan speel ik mee in de finale in Rotterdam. DEN HAAG. Vaclav Jezek heeft zaterdag voor de duur van twee jaar bijgetekend als trainer van FC Den Haag. Jezek heeft van de autoriteiten in Tsjecho-Slowakije toestemming ge kregen in Nederland te blijven. De oefenmeester is in de afgelopen periode enige malen naar zijn vaderland ge reisd om te pleiten voor verlenging van zijn verblijf. de grensrechter, dan is het een doel punt.” Zo’n winnende treffer had het spel- beeld van die tweede helft geen geweld aan gedaan. Wel drong FC Utrecht sterk op, maar de intelligente tegensto ten van Telstar, borgen veel meer gevaar in zich. Zo had Fens met het hoofd moeten scoren uit een vlekkelo ze voorzei van de sterk spelende Jon kers en zo had ook Stanic Stout niet in de weg moeten lopen, nadat deze zich knap had vrij gespeeld. Vooral na Telstars gelijkmaker, op uiterst laco nieke wijze door Stout langs Henriksen getikt, lag de Velser equipe in bijna winnende positie. Aan die gelijkmaker ging een duidelijk buitenspelgeval van De Wit vooraf. Pijpers rechtvaardiging: „Toen de bal gespeeld werd, bevond hij zich nog voor de middenlijn” was zacht uitgedrukt voor bestrijding vat baar. Na die gelijkmaker was FC Utrecht rijp voor de nederlaag. Rab: „Op die momenten mis je toch Van Kooten, die een wedstrijd dan beslissende wending kan geven.” Voor die tijd, met name in de eerste helft, deed dat gemis zich veel minder voelen. Op de eerste plaats omdat Tel star voor rust aanvallend veel minder aan bod kwam en voorts omdat de Velser aanvallers zich met overgave op defensieve besognes wierpen. Zo kwam Van Huisstede door de activiteiten van Stanic nauwelijks in de buurt van het Telstar-strafschopgebied. FC Utrecht werd door de op iedere bal jagende Stanic en vooral Jonkers en de voortdurend aanspeelbare Fens zeer gehinderd en kwam aan een aan vaardbare opbouw nauwelijks toe. Daar kwam nog bij dat de Utrechtse spielmacher Steen Olsen een fikse in zinking doormaakt en zich ook tegen Telstar uiterst onopvallend over het veld bewoog. Oefenmeester Jacobs was dan ook in mineur „Er zat niks in. Geen zoeken naar openingen als het niet meteen lukt, geen pogingen eens iets anders te proberen. Dan maar alles naar hoog. Je moet toch wat”. Maar ook de Jange spitsen Groenendijk en Van Veen konden weinig uitrichten, omdat André talloze kopduels won. Het was typerend dat de Utrechtse goal het gevolg was van enkele verde- digingsfouten. Eerst verspeelde Fens aan de zijlijn de bal aan Cabo, die hem naar het centrum verstuurde waar Van Veen volmaakt ongemoeid werd gelaten. Overigens was Utrecht vrij ongevaarlijk. Alleen Cabo dwong Van der Meeren tweemaal achtereen tot een redding. De Utrechtse aanvals- kracht werd niet groter toen Jacobs halverwege de tweede helft Pronk, die inderdaad enkele malen bedenkelijk gemakkelijk voorbijgelopen werd door Stanic en Fens, inwisselde voor Van Oudenallen en Seemann. Er waren 12.000 toeschouwers. FC UtrechtTelstar 1-1, Feyenoord Volendam 2-0, MVVFC Den Bosch 1-1, Go Ahead EaglesAjax 3-2, DWSFC Twente 1-1, NEC—FC Den Haag 1-0, PSV Sparta 0-1, NACExcelsior 0-0, GroningenVitesse 1-0. AMSTERDAM. De vriend- schapvelijke wedstrijd in Parijs tus sen Benfica en Bayern München had met zo erg veel om het lijf. Tussen de 40.000 toeschouwers bij dit duel bevond zich ook Ajax- coach Stefan Kovacs, die natuurlijk vooral op Benfica heeft gelet. Woensdag is de Portugese kampioen de tegenstander van „zijn” Ajax en gelukkig voor Kovacs werd het een niet helemaal vergeefse missie. „Er zaten 30.000 Portugezen op de tribu ne”, aldus Kovacs na zijn terugkeer. Doelpuntenmakers waren de rechtsbuiten Néné en de midden voor Baptista. Voor de Westduit- sers scoorde Roth. 27 23 27 22 27 14 27 13 11 27 13 27 13 27 11 27 10 8 10 9 6 12 7 10 10 7 9 11 6 9 12 4 10 13 8 15 5 17 6 17 6 18 Programma v ils-oov-Aviovar, v uicnuaiii r UUWllL, FC Den BoschFeyenoord, AjaxMVV,

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 11