Delta Lloyd dwong Haagse ploeg beslissingsduel af Heijers: tweede sporthal dichtbij LEVI’S NAM OP RECEPTIE AFSCHEID VAN WIM FRANKE De Vries had Crisis in bestuur PEC Gerrit Wolsink na pech Karsmakers triomfator Proeft maar. motorpech „.net als die beroemde Skol spreekt uw taal. in Honkbalcoach BLOKKEER HAD TE WEINIG IN ZIJN MARS Zwak schot kostte Peterson snelste B asketbalselectie naar Ster-honkballer Herkemij leerde veel in Amerika Gil Hodges overleden bij formule 2 Akrides de zege Matig handbal van Haarlemse jeugd 5jïteroatl0 Frankrijk mi! 12 W r PB!» DINSDAG 4 APRIL 1972 I Is het omdat hij ook zo razend snel is? En zo’n beetje rechtsback en rechtsbuiten tegelijk speelt? En soms als een sneltrein langs de lijn het gat induikt en dan toch Nee, ’t is thee. Dat hij thee drinkt in de rust. En het lekker vindt. En er van opknapt na een zware eerste helft. Net als de echte ■- A nummer twee. mannetj e te dekken Of omdat elke linksbuiten hem twee keer moet (Van onze honkbalmedewerker) (Van onze volleybalmedewerker) i (Van onze basketbalmedewerker) 1.35.8 m: ADVERTENTIE De uitslag van de cross in Bergharen: 1. Wolsink (Hengelo) op Husqvarna 2 pnt., 2. Willems (IJsselstein) Husqvarna 5 pnt., 3. Driessen (Stein) Maico 8, 4. Sigmans (Ba- kel) Maico 9, 5. Van der Sluis (Arnhem) Bultaco 10. Vink (Amsterdam) Husqvarna 47, 5. Her man van Hoegee (Tienhoven) Montesa 43. Nederland heeft eerste paasdag op het circuit „De Schaapsloop” te Valkenswaard een zeer ruime overwinning behaald in de zij spanin terland tegen Zweden. De Neder landse ploeg kreeg 48 punten tegen Zwe den 127. damse nederlaag, twee maaanden geleden in Rijswijk weer werden rechtgetrokken. Donderdag zal definitief de beslissing val len, als in Woerden beide topformaties ten derde male tegenover elkaar zullen staan, en ondanks de evidente winst van Delta Lloyd/AMVJ in het laatste treffen, blijft elke prognose een sprong in het duister, omdat een aantal onberekenbare factoren niet ingecalculeerd kunnen worden. 1 1 1 1 1 i Stand: HAV 18-32, US 19-32, WOV 19- 30, Zeemacht 19-26, Exercitia 19-18, Wol ves 19-16, Racing Agon 19-16, FAC 19-12, Akrides 18-8, KNSM 18-8, KVH 19-4. THRUXTON. De Zweed Ronnie Pe terson heeft tweede paasdag te Thruxton met een March 722 de tweede race voor het Europese kampioenschap Formule 2- wagens gewonnen. Hij legde de vijftig ronden (189.4 km.) af in 1 uur 19.4 sec., een gemiddelde snelheid van 188.56 km./u. De plaatselijke favoriet Broer Dirkx, die met zijn bijzitter Dick van der Wolf op een Norton Wasp reed, won beide manches over 25 minuten en twee ronden (een ronde was 2.250 meter). Dirkx leidde telkens van start tot finish. De enige Zweed, die kon meekomen was Goeran Anderberg. Hij bezette in het totaalklasse- ment de vierde plaats. een ploeg, die na een zo zwaar Europa- cup-seizoen, de titel prolongeert, is zonder meer de sterkste.” „Propagandistisch is het succes van Levi’s voor het basketbal in het algemeen en voor Haarlem in het bijzonder van onschatbare waarde ge weest” aldus de heer de Zwaan. De rij van sprekers werd gesloten door de heer G. Voogd, de voorzitter van de Stichting Sportinitiatieven Haarlem, die in zijn lovende woorden ook de beide Ame rikanen betrok. Hun bijdrage heeft de groei van het Nederlandse basketbal in belangrijke mate gestimuleerd. De heer Voogd zegde Levi’s toe, dat ook het ko mende seizoen weer gerekend kon worden op de zo belangrijke steun voor het Euro- pa-cup-gebeuren. De waarnemend voorzit ter van Levi’s, de heer J. G. J. Breijman, beantwoordde in zijn slotwoord de diverse sprekers voor de v.ele lovende woorden. HAARLEM. De receptie, die lands kampioen Levi’s-Flamingo’s eerste paas dag heeft gehouden, is zeer druk bezocht. Op deze receptie bleek welke belangrijke plaats Levi’s zich in een korte tijd heeft weten te veroveren. Zowel van gemeente- zijde als vanuit de NBB waren vele vertegenwoordigers op de receptie aanwe zig. Opvallend was dat van Levi’s grootste rivaal uit de competitie het Amster damse Fiat Stars geen afvaardiging gekomen was. HAARLEM. Honkbal-bondscoach Kees Herkemij is zaterdag, na een verblijf van vier weken in Amerika, boordevol indrukken in ons land teruggekeerd. Hij heeft in die vier weken niet alleen de training van een major league-team mee gemaakt, maar was bovendien in staat de training van de „farm-teams” van de betreffende honkbalclub te volgen. (Van onze basketbalmedewerker) IJMUIDEN. Het beperkte basketbal- programma voor de landelijke competitie bracht slechts Akrides en Exercitia bij de dames in actie. Het verging de beide IJmuidense ploegen slecht. In de uit Den Helder afkomstige ploegen van FAC en Zeemacht moesten de IJmuidense dames hun meerdere erkennen. De Fransman Francois Cevert eindigde met een March-Elf 2 als tweede in 1.00.44 en als derde werd af gevlagd de Oostenrij ker Niki Lauda, eveneens met een March 722, die op de winnaar een ronde achter stand had. De 28-jarige Zweed leidde van start tot finisch. Vice-voorzitter Breijman van Levi’s neemt de gelukwensen in ontvangst van de heer Heijers. Frank Constandse probeert de defen sie van Delta Lloyd te verrassen. Har ry Veldhuis (4) en Wim Hoeboer blokkeren echter goed. BERGHAREN. De Nederlandse mo torcrossers hebben er gisteren in Bergha ren geen moeite mee gehad een vloot van buitenlandse rijders van de tweede garni tuur achter zich te houden. In de eerste manche van de internatio nale 500 cc-klasse leek Pierre Karsmakers een onbedreigde overwinning te gaan be halen. Dertien van de zeventien ronden voerde Karsmakers het veld aan met een voorsprong van vijftien seconden. Zijn rit naar het succes brak echter in de volgen de omloop van 2.500 meter plotseling af. Een defecte versnellingsbak stelde hem buiten gevecht. Tandarts Gerrit Wolsink schreef na het uitvallen van Karsmakers de eerste manche zonder moeite op zijn naam. Ook in de tweede manche maakt Wolsink geen fout. Karsmakers had zon dag in Frankrijk gewonnen. Stef van der Sluis heeft op eerste paasdag in Roden ook de tweede wed strijd, tellend voor het Nederlands kampi oenschap 250 cc motorcross gewonnen. Op het circuit van de Zuurse duinen zege vierde Van der Sluis, die ook in 1970 kampioen was, maar vorig jaar de titel aan Jo Lammers moest laten wegens een knie-operatie, in beide manches. Pech had Bert Rekers uit Hoensbroek, die bij een valpartij een been brak. Totaaluitslag: 1. Stef van der Sluis met Bultaco 60 pnt., 2. Jo Lammers (Schijndel) Maico (tijd 63.41,8, 3. Tini van Erp (St. HAARLEM. De strijd om de natio nale volleybaltitel zal noodzakelijkerwijs nog een verlengstuk krijgen, omdat giste ren de beslissing niet is gevallen. In een teleurstellend duel in een afgeladen Am- stelveense sporthal bleef Delta Lloyd/ AMVJ aartsrivaal Mars Blokkeer door een 3-0 zege ruim voor, waarmee de verhoudingen, na de schrijnende Amster- waar iets beter af, maar ook zij eindigden als laatsten. Een zeer goed spelend Den Haag bleef met 13-4 in de meerderheid, terwijl van Westland met 10-7 verloren werd. Op een gelijkwaardig Rotterdam werd, dankzij enkele goed genomen straf- worpen, een benauwde 8-7 overwinning behaald. Een wat ongunstiger doelgemid- delde bracht Haarlem toch op de laatste plaats. Een handicap voor zowel de dames als de heren was het grote aantal be schikbare keepers. Bovendien was het duidelijk te merken, diat de opbouw bij Haarlem nauwelijks begonnen is, terwijl men in de andere afdelingen al veel langer aan het werk is met vertegenwoor digende ploegen. Talent is er ook in Haarlem in voldoende mate aanwezig. WEST PALM BEACH. Gil Hodges, één van de grootste honkballers die Ame rika ooit heeft gekend uit de jaren vijftig, is in de leeftijd van 47 jaar aan een hartaanval overleden. Gil Hodges vierde zijn triomfen als eerste honkman bij de toenmalige Brooklyn Dodgers en eindigde zijn loopbaan bij de New York Mets als trainer. Vooral de training van de laatste groep, bestaande uit ca. 150 man, heeft hem ideeën aan de hand gedaan, die bij de training van Nederlandse honkballers zouden kunnen worden toegepast. Herkemij zal de door hem opgedane ervaringen in een rapport verwerken en dit ter beschikking stellen van de techni sche commissie van de bond en van de coachvereniging. Door middel van het blad van deze vereniging zullen de club- coaches van een en ander kennis kunnen nemen. Herkemij zal lezingen met dia’s gaan verzorgen. ZWOLLE. Het afgelopen weekeinde is het bij de eerste divisieclub PEC tot een paleisrevolutie gekomen. Voorzitter W. ten Doeschate, secretaris D. de Rijke (beiden in die functie zowel van de vere niging als van de stichting PEC) en twee de verenigingssecretaris L. Blom hebben met ingang van vrijdag hun bestuursta ken neergelegd en verder alle medewer king opgezegd. Bestuurslid ir. P. Loos had al eerder deze week bedankt in verband met zijn recente benoeming tot wethouder van de gemeente Zwolle. Hij deelt het standpunt van de aftredende bestuursleden, maar blijft voorlopig nog wel aan als vertegen woordiger van de club in de bondsverga dering. Als reden van het zeer onverwachte aftreden verklaarden zowel de heer Ten Doeschaten als de heer De Rijke: „Er zijn diepgaande meningsverschillen ontstaan tussen ons en de heer J. van der Wal, voorzitter van PEC’s sectie betaald voet bal, tevens stichtingsbestuurder en oud- penningmeester. Een verdere samenwer king met de .heer Van der Wal is niet meer mogelijk door gebrek aan openheid van zaken. Er is in die laatste maanden een zodanig spanningsveld ontstaan, dat we de verantwoordelijkheid van iets, dat we van het begin af aan als een uitdaging hebben gezien, niet meer durven dragen”. HEESWIJK. Jan de Vries, wereld kampioen in de 50 cc-klasse, heeft zondag in de eerste wegrace van het nieuwe seizoen de finish niet gehaald. De kleine renner leidde weliswaar in de eerste ron de van de wedstrijden te Heeswijk (bij Den Bosch) Wegens machinepech werd hij evenwel al snel uitgeschakeld waardoor Ramaker de leiding kon overnemen en zegevierde in de lichtste klasse. ADVERTENTIE Bij ontstentenis van wethouder W. Vos kuilen werd het woord gevoerd door de heer S. Heijers Jr. directeur van de dienst Sport- en Jeugdzaken. De heer Heijers verheugde zich in de prolongatie van de titel. Hij deelde mee, dat de plannen voor een tweede sporthal in Haarlem in een vergevorderd stadium zijn. De gemeente zal niets nalaten om de topsport zoveel mogelijk steun te verlenen aldus de heer Heijers. Zowel de heer B. Brakel, vertegenwoor diger van de vereniging Landlust, als de heer C. Rip van de vereniging The White Stars, spraken de wens uit, dat de succes sen van Levi’s een verdere ontwikkeling van het basketbal in het algemeen zouden bevorderen. Op de receptie werd definitief afscheid genomen van eerste teamspeler Wim Franke. Franke, die in drieëneenhalf jaar voor Levi’s het respectabele aantal van ruim 1600 punten bijeenschoot, werd door coach Janbroers als de beste „pinch- hitter” van de 1 aatste jaren bestempeld. Of de beide Amerikanen: Gerhard Schreur en Bill More het komende sei zoen weer voor Levi’s zullen uitkomen, bleef ook op deze receptie een onbeant woorde vraag. Namens de Nederlandse Basketbal Bond werd het woord gevoerd door de voorzit ter van het district Haarlem, de heer A. de Zwaan. „Ook al was het verschil tussen Levi’s en Fiat Stars niet zo groot, (Van onze handbalmedewerker) HAARLEM. Het eerste optreden van de Haarlemse zaalhandbal-jeugdteams (16-20 jaar) is gisteren in de Voorburgse sporthal „De Vliegermolen” weinig succes vol geweest. De dames verloren alle wed strijden, hoewel zij tegen Landskampioen Hellas (Den Haag) uitstekend tegenstand boden. Tot 7-7 ging de strijd volkomen gelijk op, maar in de slotfase moest Haarlem afhaken en verloor met 10-7. Mars Blokkeer is namelijk slachtoffer geworden van het feit, dat mentale inzin kingen niet voldoende werden overwon nen, waardoor de ploeg ook kwalitatief ver achter bleef bij het peil van de eerste ontmoeting. Overigens hadden de Hage naars een verre van ontmoedigdende start, want een hypernerveus Delta Lloyd zag van het begin af aan vrijwel elke snelle aanval afgestopt door de reusachtige, feil loos werkende Mars-blokkering, terwijl aan de andere kant Constandse en De Vink, die in deze fase weer een belangrij ke stimulerende rol vervulde, regelmatig voor de Haagse produktie zorgdroegen. Op de stand 4-12 gaf niemand meer een cent voor die kansen van Delta Lloyd, maar juist op dat moment kwam de rust in de ploeg en punt voor punt kwamen de titelverdedigers terug. Coach Hogerwaard greep alle middelen aan om de opkomen de paniek de kop in te drukken, maar om 9-12 liep het definitief fout. Een aanvechtbare beslissing van scheidsrechter Zilverentant, wiens dubieu ze beslissingen meestal in het nadeel van Mars Blokkeer uitvielen, deed de Hage naars mentaal de das om en bij 11-12 zorgde het herhaaldelijk onpasseerbare blok TrompetterDe Wit, de beide Am sterdamse uitblinkers, voor de eerste 15-12 setwinst. Doordat meteen zijn eerste actie in de tweede set door de scheidsrechter werd gecorrigeerd, bleef van Frank Con standse, mentaal toch al erg labiel, niet meer dan een redelijke figurant over. Alweer door het goede antwoord van de Amsterdamse netverdediging op de vrij wel zonder uitzondering hoge aanval van Mars Blokkeer liep Delta Lloyd naar een 7-2 voorsprong, maar vanaf dat ogenblik ging de strijd wat meer gelijk op. Op 10-7 gaf Jaques de Vink zijn ploeggenoten door enkele fantastische acties aan het net een injectie, die tenslotte resulteerde in een 11-12 voorsprong. Hans Valkenburg wendde de crisis in de Amsterdamse gele deren echter kundig af en op 14-12 maak te Kooien, die trouwens beneden zijn normale vorm speelde, de fout, die de ploeg van Korsloot op fluweel bracht. De eindrangschikking: 1. Dirkxv.d. Wolf 2 punten, 2. Den BiggelaarSteen bergen (Ned). Norton Wasp 7, 3. Lub bersNotten (Ned) Norton Wasp 8. Peterson, die het vorige seizoen de Eu ropese titel in de Formule 2-klasse be haalde, reed echter niet mee voor de huidige competitie, evenmin als Cevert, die beiden thans „gegradueerde” coureurs zijn. De winstpunten gingen dus naar de derde aankomende Lauda, die met zijn zes winstpunten uit de eerste race, toen hij tweede werd achter de Brit Dave Morgan, thans leidt voor het kampioenschap met 15 punten. Akrides, dat vorige week nog verraste met een zege op Exercitia, speelde tegen het bezoekende FAC een zeer teleurstel lende wedstrijd. Vooral het schieten bij Akrides was slecht verzorgd. Halverwege was de achterstand reeds 8-19. In de tweede helft vlotte het iets beter aan Akrides-zijde. Achttien gemiste strafwor- pen waren echter te veel van het goede. FAC zegevierde met 35-18. Ineke Huy- boom 1-6 werd topscoorster. Zeemacht, dat enkele weken geleden nog van Exercitia had verloren, ging zater dagavond onstuimig van start en nam snel een 15-2 voorsprong. Vlotte combina ties in de slotfase van de eerste helft bracht de spanning terug, 26-23. In de tweede helft was Zeemacht oppermachtig. Slordige passes aan Exercitia-zijde en goed schieten bij Zeemacht bepaalden de eindstand op 64-39. Topscoorster: Rina Boezaard met 7-2. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. In het kader van de voorbereiding voor het Pre-Olympisch- toernooi basketbal, dat begin mei in Haar lem zal worden gehouden, gaat de natio nale selectie het komend weekeinde naar Frankrijk om in een tweetal ontmoetin gen te oefenen tegen de sterke Franse eredivisieploeg van Denain. De selectie werd het afgelopen weekend van zestien naar veertien spelers terugge bracht. Peter Rijswijk van Racing Agon en Walter Ombre van Levi’s-Flamingo’s vielen af. De overige veertien spelers zullen tot en met het Pre-Olympisch toer nooi bij elkaar blijven. Aan het toernooi zelf kunnen echter maximaal twaalf spe lers deelnemen. Rikus Kraan, rechtsback van V.V. Zwaagwesteinde, 2e klasse K.N.VJ3., district Noord passeren, voordat hij hem kwij t is Tegen een sneller Rotterdam kreeg Haarlem nauwelijks een been aan de grond en verloor met 10-3. Tegen West land werd de nederlaag nog groter, name lijk 12-3. De heren brachten het er welis- In de derde set deed Delta Lloyd wat het wilde, daarbij geholpen door het plichtmatige spel van Mars Blokkeer, dat meer opslagen in het net sloeg dan ero ver, dat door de afwezigheid van iedere eigen aanvalsdekking de Amsterdamse blokkering voortdurend zag scoren, dat kortom elke inspiratie miste. Als een uitgaande nachtkaars werd de set op 15-6 en de wedstrijd op 3-0 afgesloten, maar voor de Amsterdammers telde uiteindelijk alleen het resultaat. Immers, de formatie bad nauwgezet naar dit duel toegeleefd, in de competitie niets aan het toeval overlatend door elke tegenstander om hals te brengen als gold het een rituele slach ting. Het jongste Amsterdamse offerdier, HVS, werd en passant vorige week nog even in IJmuiden op het blok gelegd, een karwei, dat professioneel in iets meer dan een half uur werd geklaard. Overigens deden de Haarlemmers toch goede zaken, want de bijgelovigheid van de Amster damse topspelers deed de wedstrijdbal van HVS van eigenaar verwisselen; het was dezelfde bal waarmee Mars Blokkeer naar de nederlaag werd gespeeld. De Rotterdammer Kees van Dongen behaalde voor 8000 toeschouwers een ge makkelijke zege in de 125 cc-klasse en Wil Hartog triomfeerde even gemakkelijk bij de kwartliters. Tijdens de training kwam de Amster dammer Cor Kempers wegens een vastlo pende motor ten val. Ko Becht uit Abbe- nes, die kort achter hem reed, kon niet meer uitwijken en reed in volle snelheid over Kempers heen. Beide renners liepen onder meer een heupfractuur op. Zij wer den naar het ziekenhuis overgebracht. 50 cc-klasse 10x2885 m: 1. Ramaker (Hattem) met Kreidler gem. 105.551 km. per uur., 2. Timmer (Amsterdam) met Jamathi., 3. Daleman (Leiden) met Roton. Snelste ronde: Ramaker 1.35.8 (gem. 108,513 km. uur). 125 cc-klasse: 12x2885 m: 1. Van Don gen (Rotterdam) met Yamaha gem. 118.818 km. uur, 2. Valster (Alblasserdam) met MZM., 3. Zoombelt (Oldebroek) met Maico. Snelste ronde: Van Dongen 1.26,2 (gem. 120.949 km. uur). 250 cc-klasse: 12x2885 m: 1. Hartog (Abbekerk) met Yamaha gem. 124.681 km/uur, 2. Ankone (Oldenzaal) met Yam- sel., 3. Van de Broeke (Middelburg) met Yamaha. Snelste ronde: Ankone 1.20.6 (gem. 128.861 km/uur). •-VU -

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 12