Censuur op berichten uit Zuid-Vietnam SAIGON BEGINT TEGENACTIE Grivas Premier Gandhi van India: met Pakistan Gemeentebestuur: onderhandelingen mislukt Philips gaat niet bouwen op Haarlems Stationsplein Cruyff waarschuwt Feyenoord RES Toenadering Makarios- „Ontvoerders Sallustro in Argentinië opgepakt” „Direct contact K I Slager i VLUCHTELING 3 SPRONG DOOR VENSTERRUIT AGENDA pagina 6 r HET WEER I I I I I 4 Tj 5 ÉS Sinds 1963 Verder in de krant IJmuider Courant 2, ,4^1 DINSDAG 4 APRIL 1972 62e JAARGANG NUMMER 128 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... 99 Paasraces in Zandvoort EDO alleen bovenaan KEURSLAGER 14 Nat en vrij koud President Lanusse: Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Amateurrenner Kuiper: drie zeges ZU1D_ VIETNAM Interieurverzorging D. SLECHT PLEIN 1945 - 53 IJmuiden - TEL- 11016 Blokkeer had niet genoeg in zijn mars Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Klachten bezorging 18.30 tot 19 uur tel. 10519. jiMEUBEi 2 3 3 4, 5 6 6 6 7 7 9 9 9 REKLAME WOENSDAG (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De onderhande lingen tussen het gemeentebestuur van Haarlem en Philips Pensioen fonds over een bebouwingsplan voor het Stationsplein zijn mislukt Het college heeft daarom de relatie met Philips Pensioenfonds verbroken, in overeenstemming met de opvatting van de commissies voor planologie en openbare werken. Dit delen B. en W van Haarlem mee in antwoord op vragen van mr. J. G. Bettink (WD) Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, 7,80 per maand, per kwartaal 22,65 (per post 25, Abonnement per jaar f 89,85. Losse nummers 40 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur -== A yr A'j. 1 A Bk WW I IJmuider Courant G. B. Sha w (Van onze redacteur in Ankara' CHINA ■7 B&tandsgrens van Juli 1954 (F Penh) L< G 200 2.98 Luidsprekers Tel. NAAM: ADRES: IE: om- Daarna kunt u mij noteren alt: •S Doorhalen wat niet verlangd wordt ■B «M «BBat Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Noord-Hollands grootste collectie klassieke meubelen vindt u bij NEW DELHI (Reuter) India en Pakistan staan in direct contact met elkaar om de problemen te bespreken die na de oorlog van december vorig jaar zijn ontstaan. Dit heeft de Indiase premier mevrouw Indira Gandhi, in het parlement in New Delhi bekendgemaakt. Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws Foto en film Beeldverhalen Weerrapport Kunst Radio en tv Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs De wereldgeschiedenis leren ken nen uit feiten en jaartallen is het zelfde als Londen leren kennen uit een telefoongids. 'Dnh (Van een onzer verslaggevers) t VELSEN. In de nacht van zaterdag op zondag viel in de Lange Nieuwstraat de aandacht van de bemanning van een surveillance-auto van de Velsense politie op twee mannen, omdat zij zich nogal zonderling gedroegen. De beide mannen ontdekten dat zij door de politie in het oog werden gehouden, waarop zij onmid dellijk een vluchtpoging ondernamen. Een hunner kon worden aangehouden, hetgeen een 29-jarige Duitser bleek te zijn, die uit de Van der Hoevenkliniek in Utrecht was ontvlucht. Dagblad voor Velsen - IJmuiden, Santpoort en Driehuis THAILAND (Siam) Lange Nieuwstraat 427 Adm. 154 37 Red. 153 89 Breestraat 100 - 102 - Beverwijk Telefoon 0 2510-2 79 51 >U|D- yiHNAMll aan het laatstelijk opgestelde programma van eisen. ,QuangTri ^s^J4ue laNanq— ^PhThiet Dit houdt behalve woningen ook de bouw van kantoren, winkels en een par keergarage in. Van dit plan moet volgens het college voorshands niet worden afge weken. Ze willen daarmee echter niet zeggen, dat zij afwijzend zouden staan tegenover een spoedige bebouwing met woningen, maar dan uitdrukkelijk als eerste fase van een totaalplan met eerder genoemd programma van eisen. B. en W zijn van mening dat een parkeervoorzie ning op het Stationsplein hoe dan ook noodzakelijk is. „Dat wil zeggen, dat bij realisering al dan niet in fasen van een bebouwingsplan steeds de eis zal wor den gesteld dat voldoende narkeergelegen heid aanwezig is. Het daartoe voorlopig benutten van een voor een parkeergarage te bestemmen terrein zien wij als een van meerdere mogelijkheden” aldus het colle ge. Een snelle bebouwing van het terrein achten B. en W. bijzonder gewenst, echter niet tot elke prijs. Nieuwe mogelijkheden tot een snelle realisering van een op het Mevrouw Gandhi gaf niet te kennen van welke aard het contact is en waar het is gelegd. Men meent echter te weten dat de basis is gelegd in Moskou tussen de Indiase minister van Buitenlandse Zaken Swaran Singh en hoge Pakistaanse func tionarissen. Mevrouw Gandhi legde er de nadruk op dat India voortdurend heeft gestreefd naar normalisering van de betrekkingen C A H B Hij heeft de indruk dat het besluit van de belegger te maken heeft met de con junctuur. ,Tk hoop dat anderen we) mo gelijkheden zien in het programma van eisen”, aldus de wethouder. Philips wilde uiteindelijk alleen woningen bouwen, en daar konder college en commissie niet akkoord mee gaan Drs. Van der Ham: „We waren het erover eens dat nu pas op de plaats Gemaakt moet worden, dat we niet overhaast een bepaalde richting in moeten slaan Niettemin het Stationsplein blijft de hoogste prioriteit opeisen”. met Pakistan en dat het met dat land in vrede wil leven. Zij sprak de hoop uit dat de Pakistaanse regering het standpunt van New Delhi op zijn juiste waarde zal schatten. „Wij willen niet onderhandelen in een geest van arrogantie, maar wij streven naar vriendschap en een duurza me vrede”, aldus de Indiase premier, die verder zei dat New Delhi van geen enkele zijde instructies heeft ontvangen inzake de betrekkingen met Pakistan of elk an der land. India zou niets liever willen dan samenwerken met Pakistan en Bangladesj voor de vrede en de eigen welvaart. De diplomatieke betrekkingen tussen India en Pakistan werden verbroken toen New Delhi eind vorig jaar, aan het begin van de oorlog, overging tot erkenning van Bangladesj. ■O maandabonnee t 7,80 O kwartaalabonnee f 22.65 Verwachting van het K.N.M.l. tot woens dagavond Inmiddels was de tweede erin geslaagd aan de achterzijde van een woning aan de Velserduinweg door het keukenraam naar binnen te dringen, waarna hij het huis aan de voorkant weer verliet door par does dwars door een ruit te springen. Op deze wijze slaagde hij erin aan de politie te ontkomen. De aangehouden Duitser bekende op het politiebureau in Velsen te hebben inge broken bij een bakkerij en een schoenen zaak. BUENOS AIRES (Reuter, AFP en UPI). President Lanusse van Argentinië heeft tot verslaggevers gezegd dat de ontvoerders van Fiat-directeur Oberdan Sallustro zijn gearresteerd, Over het lot van Sallustro is nog niets bekend. Volgens een radio-bericht zou hij zich nu bevin den in Uruguay of Bolivia. (Van onze sportredactie) HAARLEM Feyenoord mag dan twee punten ingelopen zjjn op Ajax, omdat het zelf (weer met pjjn en moei te overigens) van Volendam won en Ajax zjjn eerste nederlaag van dit sei zoen leed bij Go Ahead Cruyff heeft de Rotterdammers al gewaarschuwd niet optimistisch te zijn. De Amsterdammers speelden zogenoemd resultaatvoetbal. maar dat mislukte. Hoe ook het zone- verdedigen verkeerd afliep kan men uitgebreid in onze bijlage Sportief lezen, zoals men er ook wetenswaardig heden over Benfica in aantreft. Men vindt er natuurlijk ook de geweldige prestaties van de Nederlandse zwem- meisjes beschreven. Het is bijna be angstigend zo goed als de zwemtop het op het ogenblik doet. Verslaggeving van alle sportieve paasactiviteiten treft men in Sportief aan zoals o.a.: Aanvankelijk bijna overal regen, morgen opklaringen, afgewisseld door enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind, ruimend van zuid naar west. Temperaturen streeks 9 graden. Prachtige HAMLAPPEN, 500 gr. 4.38 GEHAKT, 500 gram van 2.78 voor 1.98 Gemarineerde SCHNITZELS p.st. 1,25 4 gepaneerde SCHNITZELS 2.98 DONDERDAG Onze bekende biefstukdag 250 gram BIEFSTUK Serieus contact met andere gegadigden over de bebouwing van het Stationsplein heeft gedurende de periode dat met Phi lips Pensioenfonds werd onderhandeld, niet plaatsgevonden, aldus B. en W. Dit achtte zij niet passend in het kader van de gemaakte afspraken Nu evenwel de relaties met deze belegger zijn verbroken ligt het in de bedoeling op korte termijn onderhandelingen met andere beleggers te openen, waarbij zal worden vastgehouden a.Kontuni .Gialai <>lai programma van eisen afgestemd bouw plan zullen zij op zo kort mogelijke termijn onderzoeken. Wethouder Van der Ham zei ons desge vraagd dat morgen een bespreking zal worden gehouden over de nu te volgen strategie met mensen die contacten heb ben met beleggers. HU erkende dat de zaak moeilijk ligt nu Philips Pensioen fonds het heeft laten afweten. ..Hei trieste is dat we meenden met een reëel plan te komen. We wilden echt niet het onmoge lijke. Maar Philips zag de haalbaarheid niet”. president Ngo Din Diem in november 1963 weer censuur voor de buitenlandse pers geldt. Het Amerikaanse opperbevel heeft gis teren bekendgemaakt dat nog 6200 mili tairen uit Zuid-Vietnam zijn teruggetrok ken. Daarmee is het totale aantal gedaald tot 95.500 het laagste sinds bijna zeven jaar. In de komende vier weken zouden nog ruim 25.000 Amerikanen teruggetrokken moeten worden wil aan Nixons plafond van 69.000 man per 1 mei worden vol daan. Volgens sommige zegslieden zal het huidige Noordvietnamese offensief het te- rugtrekkingstempo waarschijnlijk niet vertragen. Wel zou dat het geval kunnen zijn met het op non-actief stellen van enkele kerneenheden. (Zie verder pagina 3) SAIGON (Reuter, AFP en AP) Ongeveer drieduizend Zuidvietnamese mariniers hebben in de afgelopen nacht vlakbij de gedemilitariseerde zone een landing uitgevoerd. Het regime in Saigon wil zo trachten een tegenaanval te beginnen op de zesde dag van het Noordvietnamese offen sief. Met massale bombardementen probeert de Amerikaanse luchtmacht de oprukkende Noordvietnamezen tegen te houden. De strijdkrachten van het Zuidvietna mese Bevrijdingsfront en van Noord-Viet- nam zouden in het noorden van Zuid- Vietnam oprukken naar de voormalige keizerlijke hoofdstad Hoeé. In de noorde lijke provincie Quang Tri hebben de Zuidvietnamese militairen alle bases prijs gegeven. Alleen de steden Dong Ha en Quang Tri zouden nog niet gevallen zijn. Uit Dong Ha zijn overigens alle 18.000 inwoners gevlucht. In Hoeé worden voor honderdduizend mensen vluchtelingen kampen ingericht. De Zuidvietnamese regering heeft be kendgemaakt dat alle buitenlandse en Vietnamese verslaggevers aan een nieuwe vorm van censuur onderworpen zullen worden. In Buenos Aires is een zwangere vrouw gearresteerd, als een van de leden van de ERP, het „revolutionaire Volksleger", dat verantwoordelijk zou zijn voor de ontvoering van Fiat- directeur Sallustro. In totaal werden vijf mensen door de Argentijnse po litie opgepakt. Tijdens de arrestatie waren alle uitvalswegen uit de hoofd stad van Argentinië afgesloten waar door een enorme verkeerschaos ont stond. In open enveloppe zonder postzegel opsturen naar IJmuider Courant - Antwoordnummer 416 - Haarlem Grivas zou als overtuigd monarchist meer aan de kant van laatstgenoemde staan en de laatste weken zou Grivas voor het Atheense regime zelfs een groter probleem ziin dan Makarios. De in omvang veel geringere anti-Ma- karios gezinde pers is wat later in het geweer gekomen. De geruchten over een ontmoeting tussen de twee mannen doken namelijk het eerst op in de pfo-Makarios bladen. Maar nu weet de „Mesim Vrini”, het kolonelsgezinde avondblaadje op Cy prus, te melden dat Makarios en Grlvas zijn overeengekomen, zich tegelijk uit het staatkundige leven terug te trekken, na het eens te zijn geworden over een ge schikte kandidaat voor het presidentschap waarvoor in februari volgend jaar in ieder geval verkiezingen worden gehou den. Als dit nieuws op waarheid zou berus ten, zou dit een oplossing zijn die in de lijn ligt van het Griekse regime. Met Makarios zou een figuur wegvallen die een gevaarlijker opponent voor de kolo nels is gewonden dan iemand anders Juist daarom kan men zich ook nog moeilijk voorstellen dat de aartsbisschop zich op deze manier terzijde zou laten schuiven nadat Cyprus de laatste weken geheel is volgeplakt met leuzen als „Makarios is volk”. Wanneer generaal Grlvas, wat nu op korte termijn wordt verwacht, in de openbaarheid zal treden, komt men ver moedelijk wat meei te weten over de huidige vorm van de driehoek Makarios, Grivas en het kolonelsregime. J l f) De Argentijnse president gaf geen ver dere bijzonderheden, maar aangenomen wordt dat hij doelde op de arrestatie van vijf mensen zaterdag in een huis in de industriewijk villa Ballester in Buenos Aires. Eén van de gearresteerden is de leider van een uit zeven personen bestaande groep van het Revolutionaire Volksleger (ERP). In het laatste communiqué van de be weging op 28 maart werd gezegd dat het doodvonnis tegen Sallustro „op een ge schikt moment” zou worden uitgevoerd. De Argentijnse politie verklaarde gister avond, dat slechts vijf van de tien ont voerders zijn gearresteerd. Zij waren rechtstreeks betrokken bij de ontvoering. De vijf overigen worden nog gezocht. Sinds de actie van de Noordvietnamese strijdkrachten en het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront in het noorden van Zuid-Vietnam zijn uit de gebieden waar gevochten wordt veel, burgers gevlucht. Tussen deze vluchtelingen proberen ook militairen van het regime-Thieu mee te trekken. Deze foto laat zien hoe deserteurs door militaire politie uit een autobus worden gehaald. SS^Xüysn BaeLw Dit besluit zou zijn genomen door presi dent Ngoejen Van Thieu in verband met de ernst van de militaire situatie aan het noordelijke front. Een woordvoerder van het Zuidvietna mese ministerie voor Voorlichting maakte vandaag bekend dat alleen nog berichten over de militaire situatie gepubliceerd mogen worden die van de regering af komstig zijn. Nieuws van correspondenten in het strijdgebied moeten vóór publikatie door de militaire autoriteiten worden gecontro leerd. Na de bekendmaking heerste bij de buitenlandse persvertegenwoordigers in Saigon grote verwarring. De Zuidvietna mese woordvoerder werd met vragen be stormd maar hij kon geen nadere toelich ting geven. Als de bekendmaking juist is geïnter preteerd, zou dit betekenen dat in Zuid- Vietnam voor het eerst sinds de val van N-Trangl ^SAK ANKARA Dat er toenadering be staat tussen Makarios en Grivas is wei zeker. Maar waartoe deze toenadering moet dienen daarover lopen de meningen op Cyprus nog uiteen De pro-Makarios gezinde kranten, en dat zijn de meeste, stellen het zo voor dat Grivas de laatste tijd ontevreden en teleurgesteld is over de houding van het Griekse regime, vooral na de breuk tussen Papadopoulos en Zoi- takis. Hoofdstad Belangrijkste Spoorlijnen Vliegveld - Rivier 0 km z. CHINESE ZEE U - ,-lM WA '■'-Ü 'l I#’: I

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 1