KONINGIN BEZOEKT DEN BRIEL 700.000 buitenlanders in ons land PAASVERKEER GAF GEEN BIJZONDERE PROBLEMEN Drank velde kastelein W aarschuwing tegen namaak- medicijnen 25 verkeersdoden in nood Drie man uit Mesdagasiel ontsnapt Drie grote zeeschepen aan de grond rekening (PATRI Al J CREAM L CRACKERS Tijdens feestdagen Reddingboot raakt zelf „Medische studie houdt onvoldoende met moderne ontwikkeling” W B POLITIE SPREEKT VAN Drie keer brand in Winschoten in één nacht Bij Terneuzen KRITISCH RAPPORT UNIVERSITEIT VAN UTRECHT: na mishandeling prostituee Drie arrestaties „NORMALE” ONGEVALLEN Wasserij DUYN 2 DINSDAG 4 APRIL 1972 ii (Van onze Haagse redactie) Militair aangehouden CENT Bewakers overmeesterd In het buitenland (Van onze correspondent) DEN HAAG Tijdens het paasweekeinde is er slechts enkele keren op de wegen een file ontstaan, hoewel er toch naar schatting zo’n miljoen toeristen onderweg waren: 700.000 buitenlanders en 300.000 Nederlanders. De ernstigste filevorming deed zich gisteravond rond zeven uur voor. Maar niet voor lang: Om negen uur was er nog maar één file over: twee kilo meter bij Grave op de weg van Nijmegen naar Den Bosch. Op datzelfde tijdstip had Bergh-Autobahn, de belangrijkste grenspost voor uitgaand buitenlands verkeer, de topdrukte van de maandag al een uur achter de rug. UTRECHT De medische oplei ding aan de universiteiten houdt on voldoende rekening met nieuwe ont wikkelingen in de gezondheidszorg. Daardoor zijn gezondheidszorg en medische opleiding uit elkaar ge groeid. De aanstaande medicus wordt voor een soort beroepsuitoefening op geleid, die in de praktijk niet meer bestaat. Dit is de hoofdconclusie van een kritisch rapport over de medischs studie, dat is opgesteld door de af deling onderwijsontwikkeling van de medische faculteit van de Rijksuni versiteit in Utrecht. SPECIAAL voor de GEZINSWAS VOCR- Ba i DEEL I U bóft als u vanvis houdt Vis op zh Japans I ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Van onze correspondent) ADVERTENTIE AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 van aan Zaterdag (1 april) woonde koningin Juliana in Den Briel de herdenking bij van de bevrijding van deze stad in 1572 door de Watergeuzen. Op de foto wandelt de koningin door Den Briel, geëscorteerd door Watergeuzen. i 1 Omdiait het weer tegenviel keerden veel buitenlanders zondag al terug naar hun In het Vondelpark in Amsterdam waren door het gure weer nog nauwelijks hip pies te zien. Triest was in weerwil van het rustige verkeersweekeinde de hoge tol aan verkeersdoden tijdens het paasweek einde: tot en met maandagavond waren er 25 gemeld. In geen enkel geval echter waren er binnen- of buitenlandse toeris ten bij betrokken. geeft de studenten in de eerste vier stu diejaren te weinig stimulansen, zodat exa mens de voornaamste prikkel tot studeren worden. De motivatieproblemen van de studen ten worden volgens het rapport nog ver groot doordat jonge volwassenen worden behandeld als kinderen, die niet tot het dragen van verantwoordelijkheid in staat worden geacht. De medische studie doet in geen enkel opzicht een appèl op creati viteit en zelfstandigheid, aldus het rap port. Het rapport maakt duidelijk, dat de manier waarop in de medische onleiding onderwijs wordt gegeven, uit onderwijs kundig oogpunt bezien, amateuristisch is. Van de docenten wordt gezegd dat zij in onderwijskundig opzicht weinig onderlegd zijn. Het onderwijs heeft in de medische faculteit een lage prioriteit, volgens het gereden. In Winschoten vond de 75-jarige H. Panjer uit die plaats de dood, toen de auto waarin hij zat, in een sloot reed. De pogingen om de „Tirranna” zondag- moirgen vroeg weer in het vaarwater te krijgen, mislukten. Pas zondagmiddag om half vijf zagen twee Nederlandse en 12 Belgische sleepboten kans het schip, dat zeer hoog op de zandbank zat, vlot te trekken. Geen van de drie schepen heeft door de stranding averij opgelopen. Acht sleepboten uit Terneuzen en 12 uit Antwerpen werden ingezet bij de pogin gen de schepen vlot te trekken. Bij hoog water omstreeks 4 uur zondagmorgen za gen zes Belgische en Nederlandse sleepbo ten kans de Britse tanker vlot te trekken, terwijl de „Laertes” met ongeveer acht slepers van de zandplaat werd getrokken. 5 I t t 1 d b n t< v b g b v t: n d I c l tijdelijk van 1,05 voor 94 cent. In uw damesblad staat een i I Patria-advertentiemetver- Irukkelijke, originele Cracker-I ideeën van Hugh Jans. J VLIELAND. Gistermorgen is de be manning van een Duits jacht dat zondag was vastgelopen op een zandplaat aan de zuidkant van Vlieland weer naar het boot je gebracht, nadat de opvarenden zondag avond door de Vlielandse reddingboot „Joan Hodshon” van boord waren gehaald. VLISSINGEN. Drie grote zeeschepen zijn zaterdagavond binnen een tijdsbestek van ongeveer twee uur in dichte mist vastgelopen op de Westerschelde. Twee schepen, de Engelse tanker „British Ke strel” en het Nederlandse vrachtschip „Laertes” kwamen in de nacht van zater dag op zondag al weer vlot, maar het derde schip, de Noorse „Tirranna” werd pas zondagmiddag door 14 sleepboten van de zandplaat getrokken. Het is de opstellers van het rapport verder gebleken, dat vele studenten in de eerste drie a vier jaar van hun studie in een ernstige crisis raken ten aanzien van hun studiemotivatie. Dit komt doordat de studie ver van de beroepswerkelijkheid verwijderd blijft. De inhoud van de studie DEN HAAG De Haagse politie heeft in het paasweekeinde drie mannen aan gehouden dieervan worden verdacht in de nacht van vrijdag op zaterdag de 31- jarige prostituee H. R. in haar kamer aan de Boomsluiterskade in Den Haag zo ern stig te hebben mishandeld, dat de vrouw urenlang bewusteloos is geweest. De prostituee liep steekwonden aan het hoofd op en haar hals vertoonde wurg- sporen. Zij zegt dat de drie mannen, de 25-jarige L. H. L. en de 20-jarige H. W. G. uit Den Haag en de 25-jarige R. de G. uit Utrecht, haar hebben mishandeld. Het drietal ontkent. De vrouw werd gisteren nog in een ziekenhuis in Den Haag ver pleegd. Zij is niet in levensgevaar. De drie mannen hebben de twee bewa kers een 31-jarige sociotherapeut en een 47-jarige groepsleider, onder voorwendsels ieder afzonderlijk naar een lokaal geroe pen, waarin op dat moment zeven ver pleegden bijeenwaren. Ze overmeesterden hen en namen hun sleutels af. Daarmee openden zij twee deuren en ontsnapten. De ontsnapten zijn: een 27-jarige man uit Bussum, e en 26-jarige inwoner van Utrecht' en een 25-jarige man uit Den Haag. De Utrechter is in januari ook al uit het asiel ontsnapt en later in zijn woonplaats aangehouden. Totaal zijn er gedurende de laatste drie maanden acht man uit het asiel ontsnapt. De twee overmeesterde personeelsleden zijn door collega’s bevrijd, nadat andere verpleegden alarm sloegen. Twee Haagse politieagenten hebben zaterdagavond een regen van volle bierflessen moeten ontwijken toen zij in een koffiehuis in Scheveningen een ruzie wilden beslechten. Een 57- jarige enigszins onder invloed verke rende Scheveninger en zijn 31-jarige zoon gingen de agenten bij hun bin nenkomst in het koffiehuis met al geleegde bierflessen te lijf en sleep ten, toen de agenten naar buiten vluchtten, een krat volle flessen de straat op om de strijd voort te zetten. Na een waarschuwingsschot van een der agenten gaven pa en zoon zich over. Een tweede zoon, die trachtte te voorkomen dat zijn fami lieleden werden opgebracht, beland de met hen op het bureau. Snijd 400 gr kabeljauwfilets in 8 vingerdikke plakken. Snijd 1 teentje knoflook, 1 ui en 2 balletjes gember klein. Knoflook, ui en gember dooreen mengen met 1 eetlepel suiker, 1 dl niet zoete sojasau? en 1 dl water In een platte schotel. De vis 2 uur in deze saus laten staan. Daarna laten uitlekken en in weinig olie, boter of margarine In de koekepan onder af en toe keren 3 a 5 minuten gaar bakken. De saus eventueel zeven en warm f i* Jx tti. mét de vis opdienen. VIS tlOUUl Hl Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Heag. HILVERSUM. De heer A. H. Pon foort, directeur van het voorlichtingscen trum van de farmaceutische industrie, heeft gisteren ernstig gewaarschuwd tegen het massale gebruik van imitatiegenees- middelen, waarvan tevoren niet bekend is of ze ernstige schadelijke bijwerkingen hebben. De heer Pontfoort zei dit in een vraaggesprek dat werd uitgezonden door de actualiteitenrubriek „Hier en Nu” van de NCRV-radio. In Raalte werd de 49-jarige landbouwer W. Oldemaat op zijn fiets door een auto aangereden. In Heiloo werd de 79-jarige mevrouw A. Bakker uit Castricum door een auto aangereden en dodelijk gewond. In Brummen overleedde 57-jarige S. A. J. Haagen toen hij met zijn auto tegen een boom botste. Op de weg Gouda- Reeuwijk kwam de 40-jarige G. van de Horst uit Gouda op eenzelfde manier om het leven. In Groesbeek werd de 6-jarige Helena Gröning die plotseling de weg opliep door een auto o verreden. De 16- jarige Elisabeth Verbeek uit Zoelen kwam on het leven toen de auto waarin zij meereed tegen een boom botste. (Van onze correspondent) GRONINGEN. Drie verpleegden van het Mesdag-asiel in Groningen hebben gisteravond kans gezien twee bewakers vast te binden, een sleutelbos in handen te krijgen en over een schutting te ont snappen. De Groninger politie begon on- middellyk een speuractie. Eén van de gestichtswachten heeft bij vergissing op een politieman in burger geschoten zonder hem te treffen. DEN HAAG. Vijfentwintig mensen levens zijn de tol van het verkeer tijdens het lange paasweekeinde van Goede Vrij dag tot en met tweede paasdag. Volgens de politie was de extra verkeersdrukte niet de oorzaak van deze reeks ongeluk ken. Zij noemt het „normale” ongelukken. WINSCHOTEN. In het centrum van Winschoten is in de nacht van zaterdag op zondag in drie panden tegelijk brand uitgebroken: in een villa en een woning die beide leegstonden en in een werk plaats. Verdacht van brandstichting is een militair aangehouden. Hij ontkent iets met deze branden te maken te hebben. Dat risico wordt nog vergroot door het feit dat de ziekenfondsen als gevolg kostenoverwegingen prioriteit geven deze vervangende geneesmiddelen. De imitatie-geneesmiddelen, die merk- loos zijn, worden door apothekers nage maakt aan de hand van een door de arts uitgeschreven recept. In de nacht van vrijdag op zaterdag reed op een beveiligde overweg tussen Nunspeet en Epe een auto tegen een trein. Daarbij kwamen de 49-jarige J. Dokter uit Nunspeet, de 18-jarige C. Mulder uit Vierhouten en het 17-jarige meisje H. Ridder uit Nunspeet om het leven. In Axel werd op een weg het stoffelijk overschot van de 37-jarige koopman M. B. de Brouwer uit Terneuzen aangetroffen. Hij is vermoedelijk aangereden. In Putten op de Veluwe werd de 5- jarige Jan Mosterd om het leven, toen hij werd overreden door een melkauto. In Kaatsheuvel werd een 37-jarige Turkse fabrieksarbeider uit Waalwijk dood naast zijn bromfiets aangetroffen. In Amster dam overleed de 67-jarige C. Peijzel die op zijn fiets door een auto was aangere den. De 18-jarige C. F. J. van den Vorsten- bosch uit Leende verongelukte toen hij met zijn motorfiets tegen een betonnen wegmarkering reed. In Meppel verongelukte de 56-jarige mej. C. J. L. M. Ausems uit Den Bosch, nadat zij de macht over het stuur van haar auto had verloren. De 14-jarige Mar tin van Oorschot uit Amsterdam kwam in Bovenkarspel om het leven toen hij uit de groenteauto van zijn vader viel en door de achteruitrijdende wagen werd overre den. De 28-jarige mej. J. F. M. Nijeholt uit Eindhoven verongelukte tussen Heeze en Sterksel, toen haar auto slipte. De 10- jarige J. .1. P. Mastenbroek uit Monniken dam werd op zijn fiets van achteren door een auto aangereden en dodelijk gewond. Omstreeks 5 uur zaterdagmiddag liep de 8.937 ton metende „Tirranna”, die geladen met stukgoederen onderweg was naar Antwerpen, vast op een zandbank ter hoogte van Terneuzen. Een uur later ge beurde ter hoogte van Baarland hetzelfde met de BP-tanker „British Kestrel” (11.171 brt), die van Antwerpen onderweg was naar zee en omstreeks kwart over zeven voer de „Laertes” (7.467 brt), die evenals de Britse tanker uit Antwerpen kwam, voor het Nauw van Bath op een zandplaat. De splinternieuwe Brouwersdam tussen Goeree en Schouwen trok bijzonder veel belangstelling, vooral op eerste paasdag. Het was er af en toe zo druk, dat stapvoets moest worden gereden. In Het Zandt bij Delfzijl is een 27- jarige inwoner aangehouden die na een langdurig verhoor bekende drie branden te hebben gesticht, namelijk in een land- bouwschuur in Zijldijk, die geheel werd verwoest en in een boerderij im Godütaze, die geheel in vlammen opging. Een land- bouwschuur in Het Zandt ging gedeelte lijk verloren. De man bekende ook enkele autodiefstallen. In Stadskanaal is maandagavond een bar met cafetaria totaal uitgebrand. De schade is ongeveer f 100.000. Hoe de brand is ontstaan is niet bekend. De pogingen het jachtje gistermorgen weer lot te krijgen slaagden niet. Op de terugweg is de „Joan Hodshon” door een schoefasdefect zelf onklaar geraakt. Daar op is de motorreddingboot van Terschel ling „Carlot” ter versterking uitgevaren. Deze boot bleef de rest van de dag in de buurt. De reddingboot van Vlieland heeft een verbinding gemaakt met het jachtje, de Carlot op zijn beurt had de eerste red dingboot aan de lijn. Gisteravond laat heeft de Carlot beide schepen vlot ge trokken. DEN HAAG. De drank is met pasen een Haagse kastelein te machtig ge worden. De man was er zo door beïnvloed dat hij de boel in zijn café aan het Stationsplein kort en klein sloeg. Bij zijn uitbarsting raakte hij zodanig gewond dat hij in een zie kenhuis moest worden behandeld. land, maar zij ^veroorzaakten nauwelijks ernstige filevorming. Alle files, behalve die bij Grave, waren binnen het uur opgelost. rapport. Dit wordt in de hand gewerkt doordat toekomstige hoogleraren en lecto ren vooral werden geselecteerd op grond van hun wetenschappelijke prestaties en hun resultaten op het gebied van de patiëntenzorg. Onderwijskwaliteit en onderwijsinspan ningen worden zelden gehonoreerd Wat de organisatie van de Utrechtse medische faculteit betreft, constateert het rapport onder meer een gebrek aan beslui tkracht en stoornissen in de interne communica tie. Het rapport gaat ook in op mogelijke verbeteringen van de planning en organi satie van de medische opleiding. Er wordt oa. voorgesteld om in de opleiding wel- zijnsvraagstukken en andere sociaal-ge- neeskundige problemen te betrekken, om de manier van examineren te herzien en om te komen tot een herziening van de taak van de docenten HAMBURG-PARIJS. In West-Duits- land zijn tijdens de paasdagen 145 mensen bij verkeersongevallen omgekomen. In Frankrijk waren tot maandagavond 120 verkeersdoden geteld. In het verkeer werden voorts 1227 personen gewond, van wie 427 ernstig. In Italië kwamen gisteren dertig personen om het leven toen vele duizenden Italianen naar huis terugkeer den van het lange paasweekeinde. In Amsterdam werd een 26-jarige Is raeli uit Haifa dood onder een geparkeer de auto gevonden. Hij bleek te zijn aan- In West-Beemster verongelukte de 20- jarige J.A. ten Dam die in een auto zat die in volle vaart tegen een geparkeerde melkwagen reed. De 18-jarige W. J. Brug uit Nijeveen kwam om het leven toen hij in Havelte met zijn auto tegen een boom reed. De 25-jarige fabriekarbeider J. G. Bruintjes uit Oude Pekela verongelukte als passagier van een auto, die met grote snelheid tegen een boom botste. In Appingedam reed de 20-jarige B. P. Schuur uit Hoogezand tegen een boom, hetgeen hem het leven kostte. De 28- jarige slager H. J. Dul uit Epe kwam om het leven toen zijn auto in een flauwe bocht bij Hattem omsloeg. Hij werd uit de wagen geslingerd en daarna door ande re auto’s overreden. De imitatie-geneesmiddelen, farmaceuti sche preparaten genaamd, zijn kopieën van geneesmiddelen die door de farma ceutische industrie in de handel worden gebracht. Aan deze geneesmiddelen is ja renlange research besteed. De samenstel ling en de wijze van toediening zijn uitgebalanceerd. Bovendien moeten deze geneesmiddelen goedgekeurd worden door de overheid. - De Floriade in Amsterdam kreeg 100.000 bezoekers en was de voornaamste trekpleister. Het weer was te koud voor het strand. De wegen in het westen waren dan ook opmerkelijk rustig. Keukenhof trok 50.000 kijkers, Madurodam 42.000, Avifauna 20.000, de autoraces te Zand- voort 10.000. boulevard en pier van Sche- veningen 20.000, Rotterdam (havens, Euro mast, Blijdnrp) 50.000 en Schiphol 30.000 bezoekers. In alle gevallen was dat 20 tot 40 percent minder dan vorig jaar. Als voorbeeld van een geval waarin het fout is gegaan met farmaceutische prepa raten noemde de heer Ponfoort de affaire in Veenendaal van enkele jaren geleden. Daar stierf een aantal hartpatiënten als gevolg van een foutieve samenstelling van een imitatiegeneesmiddel. Door het voor schrijven van dergelijke geneesmiddelen wordt een risico ingebouwd dat onnodig is aldus de heer Ponfoort. Het risico dat er slechtsoffers vallen als gevolg van het voorschrijven van imitatiégeneesmiddelen loopt de Nederlandse bevolking nog elke dag, omdat bij deze preparaten alle ga ranties ontbreken. In 1971 met een latere Pasen en mooier weer waren er 200.000 buitenlanders méér in Nederland. Toen moest in de grote centra een beroep worden gedaan op de reserve-bedden. Dat hoefde nu met uitzondering van Amsterdam en Den Haag niet. Opmerkelijk was er dit jaar een grote trek naar de Waddeneilanden. Dit jaar was opnieuw het percentage Fransen groter dan het voorgaande jaar. Op Zestienhoven landden weer Britse toestellen voor de bollenvluchten, maar zij waren de voorlopers van de grote stroom die nog moet komen. De opleiding van de aanstaande arts bereidt hem onvoldoende voor op de vraag naar gezondheidszorg, zoals die door de huidige gemeenschap wordt gesteld, aldus het rapport. Daardoor ontstaat er vaak kritiek op de niet meer geheel adequate wijze van beroepsuitoefening van de artsen. Het rapport constateert kritiek op de geringe vaardigheid van de artsen in teamwork en op de verwaarlo zing van de psychologische en sociale aspecten van de geneeskundige vraagstuk ken.

IJmuider Courant | 1972 | | pagina 2